PERU-GUANO. Bezoekt Schoonmaak Kastpapier en Kastranden, E. DAVIDSON. MEUBELEN, Hai 16. w. J. KRUIS. Rotterdam Hfl| 16. I m 16.- W. J. KRUIS - Hül 16. Advertentien. L KLEM, HERKINGEN, M. VAN DER STAD, Naaimachines T. Schilperoord, iu JOS. WESSEL, W. BOEKHOVEN, Pi. R. P. qffhihea Oppert 112 Rotterdam LEDIKANTEN R. MEES Z00NEN, A. JANSEN, - MIDDELHARNIS. Voor IStfiis en Slof. MSitlfeniaiid. füeoien^d ftietiws. Beslist echte, direct van PERU aan gevoerde Guano, gewaarborgd door het fabrieksmerk tier Centrale Gnano-fabrieten, Rotterdam. Verkrijgbaar bij IV. van der Vinde Jr. DIRKSLAND. voor en aleer uwe Meubelen en Bedden te koopen de grootste en soliedste Meubel- en Beddenmagazijnen van Kinstraat Nos. 84 en 86 en StaiMssteeg 2, in Wil en Gekleurd. BOEKHANDEL SOfflfflELSDUK- $3ond- en Tandarts, (Kunsttanden en gebitten.) Stationsweg 25, ROTTERDAM. Spreekuren eiken werkdag 13. Voor on- en minvermogenden 910. Het goedkoopste en meest gesorteerde Magazijp in Geëmailleerde Huishou- delijke artikelen is Ontvangen een geheel nieuwe col lectie modellen in Geëmailleerde en Gedecoreerde Artikelen De Ondergeteekende be veelt zich beleefd aan voor het breien en aanbreien van Kousen, SoKKen, Lijfjes, enz. Ook voorradig Tz. R0ETMAN. Handel in Naaimachines, SOMMELSDIJ K. Levert met succes voor- en achter- uitwerkende voor den spotprijs van 30 gulden met 5 jaar schriftelijke garantie. Reparatie spoedig en billijk. Oude Machines worden te- lir^'nr gen hoogen prijs ingeruild. Smederij en Draaierij. "Voor civielen prijs aangeboden een zeer licht loopend Success Heerenrüfiel mot 3 yersuellinpaaf, Alsmede ook verkrijgbaar 13 ijzeren DAMHEKKEN. Beleefd aanbevolen. In het lleubelmajgazjjn (tevens fabrikant) van Westdijk, Middelharnis. Ruime sorteering solide MASIEF EIKEN, NOTEN, PITCH PINE en geschilderde, uit 2 deelen. OVERIATRASSEN PELUW en RUSSENS alles 1ste kwaliteit. Concureerend met vaste Prijzen. LEVERING FRANCO h CONTANT. RENTEN VAN GELDEN^DEPOSITO Bewaring van Waarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg- aar zijn. een buitengewoon groote sorteering in Heeren- en HPames-Hijf/-, Bfjlasliek-, tinoop-, MBerbiJSchoenen en Vaarzen in ChraoÈit, SioackatJ's en Btaacjava vanaf f 4.-. ------- 'k Heb me daarover verblijd. Niet, omdat ik zoo tuk zou zijn op die geldenik zou eer huiverig zijnMaar om den goeden wil, die uit zulk een voor slag spreekt. Een rnftn als dr. Kromsigt toont te begrijpen, wat zonderlinge toestand het toch eigenlijk is, dat de overheid aan roomschen, lutherschen enz. wél gelden uitkeert, maar de mannen, die de gerefor meerde belijdenis onzer vaderen tot grond slag van hun kerkelijk samenleven hebben genomen, niets geeft. Hij voelt, dat dit niet in den haak is. En daarover verblijd ik mij. Maar aan den anderen kant kan ik me heel goed voorstellen, dat vele gerefor meerden met het idee weinig op hebben. Afgezien van andete bezwaren, vreezen zij, dat hun kerken daardoor min of meer van de overheid afhankelijk zullen worden. Nu laat ik alle andere kwesties, meer van kerkelijken en kerkrechterlijken aard rusten. Daar heb ik weinig verstand van en onze predikanten zijn tegenwoordig zoo dadelijk onderlegd, dat 'n zfieek*, die over zulke dingen te schrijven waagt, het weldra even kwaad krijgt als de bekende bok, die zich op 't ijs waagde. 'k Hou me dus alleen bij de vraag, of er gevaar dreigen zou, dat een »ftnatitieele band* leidde tot overheidsbemoeiing met zuiver kerkelijke zaken. Zie het aan de historie, heeft men gezegd. Heeft niet te allen tijde het ^Stadhuis* de mannen van het ^consistorie* naar zijn pijpen doen dansen En konden ze dat niet, juist omdat de heeren van de Vroed schap de sgagie* betaalden Hierover is dr. Vos, van Woudsend, te paard gekomen. »Nu, nuzegt hij, »dat is de historie niet zuiver voorstellen 1 Ja, in vroeger tijd heeft de Overheid het sommigen predikan ten weieens lastig gemaakthen soms op de 24 uren de stad ontzeid maar die heeren hadden 't er dan ook naar gemaaktDat waren oproerpredikers, die zich niet aan hun wettige Overheid wilden onderwerpenDat zij lastig gevallen wer den, was niet te wijten aan den finantieelen band, maar aan hun onbesuisd optreden denk b.v. maar eens aan den bekenden dr. Smout, in Amsterdam Nu is er in dat zeggen iets waars. Al hadden in de dagen onzer Republiek de predikanten geen duit gekregen uit de Stadskas, dan nog zouden de heeren van 't Stadhuis op dezelfde wijze opgetreden zijn, wanneer de »kerkelijken« zich niet naar hun aanwijzingen wilden gedragen, Een Smout eneen van Van de Velde zouden ze evengoed de stad uitgegeven hebben, indien zij niet hun betaalsheeren waren geweest. In dat opzicht heeft Dr. de Vos wel gelijk. 't Kwaad van toen zat 'm niet in de eerste plaats in de uitbetaling der trakte menten uit de publieke kas, maar hierin, dat het ^stadshuis* er zulke wonderlijke gansch onrechtsche ideeën opna hield over de verhouding van Kerk en Staat en over de gringen van de macht der Overheid. Totzoover wandel ik met Dr. de Vos mee. Maar dan geef ik hem een hand en scheiden zich onze wegen. Als hij beweren wil, dat de »finantieele« band in 1 geheel niet van invloed, van een schadelijken invloed is geweest op de verhouding tusschen overheid en Kerk, dan ben ik zoo vrij van meening met hem te verschillen. Terwijl ik er bijvoeg, dat die band het telkens weer de overheid ge makkelijk maakte, om op het consistorie* de overwinning te behalen. Zie het al dadelijk in 't begin van den vrijheidskrijg. Het is waar, dat de Kerkegoederen, zoo als ze in 1572, bestonden, van verschillenden aard en oorsprong waren en dat de over heid niet te berispen is, waar zij een deel dier goederen in deze bezorgen tijden ge bruikte voor »het gemeene best*. Maar zij trok alles aan zich. Niet slechts de zoogenaamde ^Kloostergoederen* die in deze benarde tijden een rijke bron van inkomsten geweest zijn van de Overheid, vaak door nijpend geldgebrek geplaagd, maar zij toch ook aan zich het beheer over de »geestelijke en Kerkelijkegoederen*. Met welk recht, zullen we nu maar niet navorschen. Ze dééd het, waardoor ze dan ook de verplichting op zich nam, om uit de opbrengst van die goederen te zorgen voor de stoffelijke behoeften der hervormde gemeenten. Dat nu de toestand dezer gemeenten in de eerste tijden verre van rooskleurig was, kan men plaatsen, 't Ging er op of er onder in den strijd tegen Spanje. Maar na 1576 en 1579 was die toestand, welke zoo ten goede veranderd, dat de Overheid zich behoorlijk met de kerk had kunnen bezighouden. En wat leert nu de geschiedenis Dat met name op het platteland de Overheid zeer weinig zorg droeg voor de uitbreiding van den hervormden godsdienst. Uit en tena moesten de classen soebatten, om in een of ander dorp een predikants plaats gevestigd te krijgen, opdat een eigen herder en leeraar en de verstrooide schapen vergaderen zou I Nog in 1583 was het, als blijkt uiteen kerkelijk rapport, dat Fruin o.a mededeelt op 't platteland van Utrecht een toestand van kerkelijke anarchie en vond men er herders, half paap en half dominé, die b.v. de kinderen doopten net naar de ouders 't wilden hebben: roomsch of ge reformeerd. Op 't platteland van H eiland was 't niet veel beter. Bloeiende dorp en w iren er, w rar zelfs iu 1584, bij den djod van Oranje, nog nooit een predikant had gestaan. Deels kwam dit vanwege den predikanten nood. Maar hadden de kerken de vrije be schikking over haar goederen gehad dan zeer ongetwijfeld de uitbreiding der gemeente met veel meer kracht zijn ter hand genomen, dan nu, waar geen enkele kerk of clarne ook maar één stap doen kon, zonder de goedkeuring der politieken, bij wie in menige stad en dorp delibertijnendeoverhaudhadden ja onder wie te lang na 1600 nog beslist roomsch-Katholieke machthebbers werden aangetroffen 1 Mee hieraan is 't dan ook te wijten, dat juist in de critieke jaren van het blijven bestaan en men nu, in 't hartje van Holland dorpen vindt, waar de meerderheid roomsch gebleven is. Dat is nu een enkel voorbeeld. Het is met vele andere te vermeerderen. Waarlijk dr. Vos moet ons niet komen vertellen, dat de xfinancieele bank* in de kerk nooit gehinderd heeft UITKIJK. Een Hongaarsch geleerde verzekert, dat de bloemen en de geuren, welke er uit opstijgen, een wonderdoende kracht op zieken uitoefenen. Het verblijf in een atmosfeer, die met bloemen geur vervuld is, voorkomt longaandoeningen en stuit de ontwikkeling van de tering. Dr. Edward Smith zegt, dat het beste voedsel voor waaksters bij zieken is: thee met een stukje spek. Zij, die dit gebruiken, kunnen het veel langer volhouden dan degenen, die wat anders eten. Dr. Smith zelf nam ook de proef hiermee en bevond, dat hij zelfs 72 uren achtereen kon waken zonder neiging tot slapen te gevoelen. Huismoeders, bewaart uw boter niet op een warme plaats, noch in het licht, maar op een koele en tevens donkere plek. Wanneer het eten min of meer aanbrandt, wordt er heel dikwijls schielijk wat water bijge voegd. Dit is verkeerd, want hierdoor trekt de brandlucht door heel de spijs. Men doe de groente, rijst of wat het is, voorzoover het niet is aange brand, voorzichtig in een andere pan en eerst dan, zoo noodig, giete men er water bij. Zoo voorkomt men, dat de brandlucht zich verspreid» 't Is vaak door eigen schuld, dat het email uit ketel of pan zoo spoedig afbrokkelt, 't Gebeurt niet zelden, dat het water daaruit verkookt is en men dan ketel of pan weer met koud water soms zoo uit de pomp, vuit. Door deze plotselinge afkoeling springt dan het email. Verstandiger is het de voorwerpen in heet of koaend water te zetten. Hoe lastig en onaangenaam is het walmen der petroleum-lampen. Een Duitsch blad raadt hier tegen aan om het katoen een uur lang in sterken azijn te leggen en dan te drogenzij branden dan zonder walm. Als gij van uw handen de onaangename lucht van visch, levertraan, uien of iets dergelijks niet kunt verwijderen, doe dan een weinig mosterd in het waschwater. Bjj onaangenaam riekend vaatwerk is het middel ook goed. Hebt ge een wasvlek in uw kleed, leg er dan een vloeipapier of lapje zijde op en ga er dan met een heet strijkijzer over. Maar maak eerst het kleed rondom de vlek goed nat, om te voorkomen, dat de vlek uitvloeit. OBSERVATOR. FRANKRIJK. Ondanks alle mooie voorstellingen van een halfambtelijke pers of van diverse berichtgevers wordt het meer en meer duidelijk, dat da toestand van Frankrijk in Marokko er volstrekt niet gunstig bij staat, ja zelfs ernstig moet genoemd worden. In een artikel van den „Economiate frangais" toont Paul Leroy Beaulieu aan, dat als de Fransche republiek iets van belang in Marokko wil uitvoeren, er weldra 50.000 man noodig zullen zijn en bij slot van rekening wel 100.000. En van den anderen kant komt Francis Charmes in een artikel der „Revue des deux Mondes" en prijst de taktiek aan van een beperking van Frankrijke op treden tot de organisatie der politie te Casablanca. „Voor alles" zegt hij, moet men zich afvragen, waarom wij te Casablanca zijn èa wat wij er zijn gaan doen. Er heerscht in dit opzicht veel verwarring in de gemoederen. Men herhaalt dikwijls, dat wij er heengegaan zijn krachtens een mandaat in Europa, en dat wjj er blij ven als mandatarissen van de Europeesche mogendheden. Niets is minder juist. Wij zijn naar Casablanco gegaan om Franschen te wreken, die er vermoord waren, en zeker, wij hebben ons over dien moord een schitterende en afdoende voldoening verschaft. Waarom, vraagt hij, hebben wij ons, na een snellen en krachtigen slag ge slagen te hebben, niet teruggetrokken Maar neen, we hebben het tegenover gestelde gedaan. We hebben een reeks kleine gevechten geleverd, waarmee het crescendo is gegaan naarmate wij sterker strijdkrachten hebben gezonden, maar die nooit een beslissende en afdoende uitwerking hebben gehad. Dat is een heel slechte methode, zoowel uit politiek als uit militair oogpunt. Zullen wij daarin blijven volharden? Ons stellig gevoelen is, dat men, in plaats van zoo door te gaan, ten spoedigste van gedragslijn moet veranderen, en wij wenscben vurig dat de zending, door generaal Lyautey en den heer Regnault vervuld, eer regeering eenige heldere, duidelijke begrippen hebben bijeen ge bracht, die haar zullen in staat stellen om eindelijk een scherp afgebakende gedragslijn vaat te stellen. Nu wij te recht of tea onrechte eenmaal het land der Sjaoeja's hebben bezet, moeten wij er de veiligheid herstellendoch wat het tot ruat brengen van het overige Marokko betreft, het zou dwaasheid zijn ons daarmee te belasten. SPANJE. In 'land van Ebro word feest gevierd. De Spanjaarden zullen elkander herrin- ueron aan de sehoone dagen, toen hun oude moed herleefde. Zij toch kunnen er op bogen, de eersten to zijn ge weest, die den geweldigen Napoleon I durfden weerstaan. Den tweeden Mei van 'c jaar 1808 brak te Madrid een opstand uit, die zulk 'n omvang aannam, dat de keizer der Franschen zelf naar Spanje moest komen om de orde te herstellen. Wel wierp hij de Spaasche legors in tal van veldslagen terug; maar zoodra had Corsicaan zich niet teruggetrokken om met Oostenrijk strijd te voeren, of de opstand brak opnieuw uit, en vol woede en fanatisme voerden de Spanjaarden den bekenden guerilla, die tot resultaat had, dat in 1810 het geheele rijk van Franschen gezuiverd was. Zoo begon in Spanje de strijd die bij Waterloo in den gebeelen ondergang van Napoleon eindigde. En om zich deze dagen in herinnering te brengen zija jongstleden Zaterdag een reeks feestelijkheden begonnen, die een week lang zullen duren. Een verdorven meisje, heeft nog een kans gekregen op ver betering, maar 't zal de vraag zijn, of ze er gebruik van maakt. Ziehier het verhaal In een der coupes 3e klasse van den trein die Zondagavond ongeveer 10 uur van Arnhem via Uirecht naar Rotterdam reed bevonden zich 3 heeten en nog een heer, een Duitscher, met een meisje van ongeveer 15 jaren. Waar schijnlijk door het gesprek, dat zij voerden, vatten de drie heeren verdenking op tegen den Duitscher en het gezel schap van het meisje. De houding van de laatste was ook zeer vreemd De 3 heeren, die vermoeden hadden van ontvoering van het meisje, telegrapheerden in Veenendaal de Klomp door bemiddeling van den stationschef aldaar, naar het station te Utrecht. Van het station werd een telegram naar 't hoofdbureau van politie overgebracht. Te Utrecht liet de politie den Duit scher en het meisje uitstappen. In do wachtkamer werden zij aan een eerste verhoor onderworpen. De Duitscher was genaamd Braun, van middelbaren leeftijd en uit Mannheim afkomstig. Het meisje heet P. 8. M. Moser. Op hem werd bevonden een bedrag van ruim 1000 mark een biljet Arnhem Rotterdam. Vermoed wordt, dat hij het meisje heeft ontvoerd en met haar op weg was naar Amsrika. Ze zijn beiden naar het hoofdbureau van politie over gebracht. Dinsdag werden telegrafisch inlichtin gen ingewonnen bij de politie te Mann heim. Het meisje blijkt de zaak nogal on verschillig op te vattenmet hare volle toestemming reisde zij in gezelschap van den Duitscher, m8t wies zij te Mannheim een afspraak had gemaakt, om met hem heimelijk te vertrekken. Hare ouders had zij Zondag medegedeeld, ter kerke te gaanzij is toen echter met den Duitscher naar het station gegaaD en vandaar vertrokken. Maandagavond ontving de politie te Utrecht uit Duitsch land teleg aphisch verzoek, den Duitscher te willen aan houden en uitleveren wegens ontvoering van een minderjarig mei-je en wegens bedrieglijke tankbreuk. Vijfden jaren pas I Een kind nog. Of die ouders alles gedaan hebben, om te zorgen, dat hun dochter niet van den rechten weg afweek. Voor alle ouders 'n ernstige waar schuwing Moord. Twee en een half jaar ongeveer had de 23- jarige O. Quack, wonende in de Hartmanstraat no. 38 te Rotterdam, reeds kennis aan de 31-jarige Petronella van den Heuvel, gesehei den vrouw van L. C. Nooteboom, bij haar kornuiten beter als Nelly bekend. Hij stelde meer belang in haar, dan zij in hem, vooral in de laatsten tijd, en zijn jaloerschheid gaf meermalen aanleiding tot twist. Zoo verwondde hij haar de vorige week nog in de Wijde Broedersteeg, waar zij geen onbekende was, met een scheermes in het gelaat en aan een arm. Zondagmiddag omstreeks huif een hield Quack zich met zijn concubine op in bet caté en proeflokaal van J. M. Monna-Korteland aan de Lange Torenstraat no. 10 aldaar. Weer kregen zij twist. Zij schol hem uit voor al wat leelijk is en opeens hoorde de bezoekers van dit café gegil, gevolgd door een val in een achter het taplokaal gelegen vertrekje. De politie, gewaarschuwd dat er //wat te doen was//, kwam kijken en in dat achter kamertje vond men Nelly achterover op -den vloer liggen, de kleeding bebloed. De dood was reeds ingetreden. Hij lag naast het nog warme lichaam op den vloer geknield, kussende de vrouw, door hem even te voren in een woeste vlaag van jaloezie vermoord. Quack werd natuurlijk dadelijk gearresteerd. De in zeer overspannen toestand verkeerende jongeman liet zich zonder verweer naar het poli'iebureau in de Lange Torenstraat bren gen. Op bevel van den commissaris van politie, den heer M. B. van der Hoeve, dadelijk ter plaatse, werd het café ontruimd en de noodige maatregelen genomen terwijl de inmiddels verschenen politie-geneesheer dr. W. Mees, constateerde dat de vermoorde vrouw elf messteken waren toegebracht, waarbij 0. m. het hart geraakt was, zöodat de dood onmid- deiijk intrad. Met den inspecteur, den heer W. G. Kleyn, s'elde de heer Van der Hoeven zij l onderzoek in, waarbij Quack voor den commissaris een volledige bekentenis aflegde. Het lijk der vermoorde vrouw is voor de gerechtelijke schouwing naar liet ziekenhuis vervoerd, terwijl het mes, waarmede de steken werden toegebracht, een eenvoudig scheer mesje, in beslag is genomen.. Gistermiddag is de moordenaar ter be schikking der justitie naar het huis van be waring overgebracht. Hij was geheel onder den indruk van het gebeurde. Het lijk van de vermoorde vrouw is in het ziekenhuis gerechtelijk geschouwd. Naar wij vernemen heeft de uilgever van »De Nederlander* overgenomen de drukkerij en het huis van de firma Blommen- daal te 's-Grevenhage. Het woonguis wordt voor kantore, redoctie-bureux enz, ingericht. Verschillende uitgaven, die de firmeBIom- mendaal bezorgde, bijv. het »Chr. School blad,!. worden medee overgenomen. Een slachtoffer van kwakzalverij Door de justitie te Botterdam is beslag gelegd op het lijk van een schippersvrouw, die aan boord van haar schip, liggende aan de Maaskade, plotseling is overleden, vermoe delijk ten gevolge van het gebruik van pillen haar door een wonderdokter uit den omtrek van Leiden verstrekt. Het lijk is naar hel ziekenhuis overgebracht om gerechtelijk geschouwd te worden. Tot dusver is vastgesteld, dat bij de ramp van het Japansche oefenings-vaartuig //Mat- soesjima// 23 officieren, 33 adelborsten en omstreeks 200 man omgekomen zijn. Deskundigen te Washington gelooven, dat de ramp te wijten kan zijn aan zelfontbranding van kruit of ontbranding van steenkool, en vreezen, dat zij wijst op het bestaan van moeilijk te voorkomen gevaren op oorlogsche pen. Wellicht is het gebruik van hetSjimose- kruitdat hooge ontploffingskracht heeft, schuld van het onheil. In de Amerikaansche marine acht men dit kruit, dat naar men weet van Japansche vinding is, te gevaarlijk. UI VU/U A JIU.IU CAU/11 ROTTERDAM. Eerste Meubelwinkels vanaf de Stadhuissteeg. Grootste en goedkoopste Inrichting. Eenig adres voor alle standen. P.S. Aan de Meubelmagazijnen is verbonden een goedkoop Beddenmagazijn, dus zeer gemakkelijk, daar alles nu in één huis gekocht kan worden. Ruim gesorteerd. BIJ Garen, Band, en echte bleur- houdende Hercnles-sajet. Aanbevelend, §01WinEL.S»I.VK. Nu wordt het tijd U van een Rfjwiel te voorzien. met Springveeren Kapokmatrassen Rotterdam, Zuldblaak no. 4L. Kassiers en Makelaars in Assurantiën. met één dag opzegging 55 ^2 pCt. tien dagen 3% Voorlangeren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. Safe-Deposit. Specialiteit in Amerikaansche Modellen. Groote keuze Kinderwagens, Proiuenadawagens, Sportwagens, Poppenwagens, Badstoelen, Theetafels, Reismanden, open en gesloten Waschmaiiden.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2