TWEE 1 ONDERLINGE Tweede Blad. ■ji'ta'iiuflt, SOMMELSDIJK. TIJZERWERKEN. prinn Mnatcphannii Zaterdag 25 April 1908 No, 1340. IN HOC SSjNOWSES Officieel €*edeelfe. bekendmaking. bekendmaking. Binnenland. g'iaatseiyii A'leiiws. Cüemeesileraa«S. Ingezonden Stukken. fisscherij. Werkoogiingrn. iet Staalboek bij nier bakken. 'uilen, halxen van Regen- mBeton vloeren, Stoepen KOOTE. ftofiiiiielsdijk. BSoekbeoortieeling'. Dit nummer bestaat uit DIJKGRAAF en GEZWORENS der Polders het Oudeland en Everdina onder Sommelsdijk maken bekend: dat zij in hunne vergadering van den 9 April 1908, hebben Ontworpen een beur voor hunne nolders, welke van af heden ingevolge art. 76 van het algemeen Reglement voor de Polde" in Provincie Zuid-Holland voor belanghebbenden gedurende eene maand en dus tot den 16 Mei 1908 is ter visie gelegd, opdat mlien^belangheb benden daartegen bezwaren hebben, deze bij het bestuur schriftelijk kunnen worden ingebracht. En opdat niemand hieromtrent onwetendheid voorwende zij deze aangeplakt daar waar het behoort. Sommelsdijk, 17 April 1908. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Secretaris, De Dykgraaf, (getA. J. DE GRAAFF. (get.) K. DE GRAAFF. DIJKGRAAF en GEZWORENS van de polders de Oost- en Westplaten flakkee onderMid del- harnis en Sommelsdijk brengen by dezen ter kennis van eigenaren en gebruikers van landen in genoemde polders dat op Vrijdag 1 Mei e.k. nam. 2 ure zal plaats hebben eene Schouwing voor de Wateringen, Heiningen, Hekkens, Dammen, en wat dies meer zij Gelasten mitsdien een ieder die zulks aangaat te zorgen dat de Heiningen in goede orde zijn de hekben op de dammen geplaatst en van namen voorzieD. De weg- en scheidsloten op de behoorlijke diepte gebracht en wijders alles in goede orde op televeren een en ander overeenkomstig de keuren en reglementen dezer polders. Middelharnis, 18 April 1908. Het Bestuur der polders voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, C. J. H v. n BROEK. K. DE GRAAF. Invordering 's Rijks directe Belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Oolt gensplaat maakt bekend dat het kohier No. 2 der Personeele belasting over het dienstjaar 1908, invorderbaar verklaard op den 10 April 1908 aan den ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen. Ooltgensplaat, den 13 April 1908. De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. Bekendmaking. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat brengen ter open bare kennis dat op 14 April 1908 bij ben is ingekomen een verzoekschrift van Andiies Nicolaas Hobbel van beroep Hotelhouder wonende te Ooltgens plaat om vergunning voor den verkoop van Ster- kendrank in het klein in de navolgende locali- teiten de bestaande gelagkamer en de daar achter gelegen localiteit zijnde de beide oostelijk beneden localen van bet perceel kadastraal bekend Ge meente Ooltgensplaat Sectie A No 800 plaatselijk gemerkt wijk A No. 55 en gelegen aan de kaai aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het ver- leenen van deze vergunning schriftelijke bezwaren bij den Burgemeester en Wethouders in brengen. Ooltgensplaat, den 14 April 1908. De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. JOH. VAN PUTTEN. De Commissie tot herziening der Statuten van het Centraal Comité heeft ontwaard dat er bij sommigen een misverstand be staat over de beteekenis van de oproeping der commissie aan de kiesvereenigingen. Ten einde dat misverstand uit den weg te ruimen, herinnert de Commissie er aan dat de opdracht van de Deputatenverga- dering daartoe strekte dat de Commissie het Centraal Comité zou adviseeren over de ingekomen voorstellen tot Statutenwij zingen en voorts zou aangeven welke wijzigingen verder naar haar oordeel in de Statuten behooren te worden aangebracht Het Centraal Comité zal dan aan de Deputatenvergadering de voorstellen indienen die het noodig acht. De opdracht der Commissie strekte dus niet om de kiesvereenigingen te hooren maar de Commissie meende dat zij van de wenken, die kiesvereenigingen haar nu reeds zouden willen geven, groot nut zou kunnen hebben. Zij noodigde de kiesvereenigingen daarom uit met een termijn van vijf weken (ruim voldoende voor een bestuursvergade ring en een of twee ledenvergaderingen) om wanneer zij voorstellen of wenschen hebben ten aanzien der statulenwijziging die zoo mogelijk nu reeds in te dienen. De Commissie heeft aan de kiesvereeni gingen niet hare voorstellen voorgelegd. Zij heeft die voorstellen nog niet gereed, maar wenscht juist, voor zij die voorstel len gereedmaakt, kennis te nemen van meerdete voorstellen die van de kiesver- eentg ngen uitgaan dan de voorstellen die reeds bij het Centraal Comité inkwamen. Wanneer de Commissie hare voorstellen gereed zal hebben, strekt haren opdracht niet om die voorstellen aan de Kiesver eenigingen, maar om die bij het Centraal Comité in te zenden. Voor de eindbeslissing is de zaak thans bij de kiesvereenigingen niet aanhangig. Dat is eerst het geval wanneer de Commissie haar rapport bij het Centraal Comité zal hebben ingezonden en de kiesvereenigingen van het Centraal Comité definitieve voor stellen zullen hebben .ontvangen. De Secretaris der Commissie, Mr. V. H RUTGERS. Hilversum, 15 April 1908. Motie. De antirev. kiesvereeniging in Wijm- britseradeel Vreest God, Eert den Koning*, den 2osten April te Sneek vergadert betreurt het optreden van De Rotterdam mer tegen de georganiseerde Anti-revolutio naire partij en haren leider constateert met verontwaardiging, dat genoemd blad zich over Dr. A. Kuyper uitgelaten heeft op eene wijze, welke een verregaand gebrek aan piëteit verraadten huldigt met geestdriftige liefde Dr. A. Kuyper als onze van God gegeven leider. Sommelsdijk. Door den Rijksveld wachter Koppenhol, is procesverbaal opge maakt tegen Js. v. d. P. alhier wegens openbare dronkenschap. Door den Rijksveldwachter van Es is procesverbaal opgemaakt tegen Jb. K. alhier wegens overtreding van het Motor- en rijwielreglement. Middelharnis. Invordering 's Rijks directe belastingen. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat het kohier no. 2 der personeele belasting over het dienstjaar 1908, invorderbaar verklaard op den 15 April 1908, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder d: arop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijn aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen, J.l. Vrijdag had het zoontje van de Wed. A. Schellevis het ongeluk, bij het verrichten van werkzaamheden bij de tram lijn, zijn hand zoodanig te klemmen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Op verzoek van den heer J. Mosselman alhier, is door den Brigadier der Rijks- veldwacht proces-verbaal opgemaakt tegen D. V., wegens mishandeling van zijn zoontje, dien hij 2 maal in een sloot wierp, en de jongen zelf moest zien dat hij er uit kwam. J. van Strien had Zaterdag het onge luk zijn arm tusschen de locomotief en een waggon zoodanig te klemmen, dat hij dit lichaamsdeel ernstig kwetste. Dinsdag, toen de stoomboot »Padang« van Rotterdam vertrokken was, had hij het ongeluk bij Vlaardingen de schroef stuk te slaan. Nadat een andere boot ontboden was, kwam die 's avonds ruim half elf alhier aan. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen A. de W,, G. L. H. en A. L. wegens openbare dronkenschap. Dinsdag had de Wed, Koolberg het ongeluk, dat een i^-jarig rund moest worden afgemaakt. Dell Bommel. Van de nog kort ge leden opgerichte varkens-verzekering alhier, is reeds financieele kracht uitgegaan. De arbeider M. Wesdorp zijn ziek varken, wegende 60 kilo's werd onteigend, en uiibetaa'ld tegen 40 ct. per kilo. Ooltgensplaat. 2e Paaschdag was het voor de kinderen der drie alhier bestaande Zondagscholen een waar feest. Op elke school werden de kleine herinnerd aan het heerlijke opslandingsfeest en bovendien op versnaperingen verrast. Er was blijdschap ouder het jonge volkje. Oude Tonge. Bij publicatie zijn bekend gemaakt, de namen van de eigenaars en van de hengaten van de op de voorjaars- keuring goedgekeurde hengsten, Door den Burgemeester is bekend gemaakt, dat het kohier no. 2 der Personeele belasting over 1907 aan den Heer Rijksont vanger is ter hand gesteld. Aan den Heer M. Wittekoek, tijdelijk secretaris dezer Gemeente is door den Minister van Oorlog op grond van art. 15 der Landweerwet, ontheffing verleend van den dienst bij de Landweer. Ilerkingeii. Naar men uit goede bron verneemt zullen hoogstwaarschijnlijk dezen zomer des Zaterdagavond's schietoefeningen worden gehouden. Reeds moeten zich een 20 tal jongelingen zich daarvoor hebben aangemeld. J.l. week ontstond bij C. Hoogerwerf alhier een begin van brand in de schoor steen die zich ernstig deed aanzien doordat de schoorsteenmantel en het aangrenzende houtwerk smeulende was. Tijdige hulp door den heer Mans verleend, voorkwamen grootte onheilen. De heer L. v. d. Velde zal met 4 Mei a s. zich als landweerplichtige in werkeliiken dienst hebben te begeven. Gar nizoensplaats Breda. Melissaiit. Het kohier no. 2 der perso neele belasting over 1908 is aan den ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Stellendam.** De milicien-verlofganger Barend Noordijk der lichting 1903, is bij het 4e Regt. Vesting-Art., garnizoensplaats Hellevoetsluis, in werkelijken dienst opge roepen .tot het houden van herhalings oefeningen Goedereede. Als bijzonderheid zij ge meld dat bij den landbouwer G. Joppe alhier, eene merrie twee veulens heeft ter wereld gebracht. De vader van den landweerplichtige Krijn Soeteman, die tegen 4 Mei a.s. in werkelijken dienst is opgeroepen, heeft zich per request tot den betrokken Minister gewend tot het bekomen eener geldelijke vergoeding. In verband met de uitvoering der werken tot verlegging der haven, is nabij den z.g. Hooidijk de haven door een dam afgesloten Tengevolge van de hooge water vloeden der laatste dagen heeft deze dam zoodanig te lijden gehad, dat hij bezweken is. Aan de moeder van den zeemilicien- verlofganger Joh. Troost, is eene geldelijke vergoeding ad 50 ct. daags toegekend gedurende den tijd, dien hij onder de wapenen moet vertoeven. Ouddorp. Tegenover den kleinen Zuiderpolder wordt bij vernieuwing wederom een zoogenaamd »stal« op het slik geplaatst, om de weer-visscherij uit te oefenen. De Wed. J. Tanis mocht Donder dag het zeldzame voorrecht genieten om haar 95 ste geboortedag te herdenken. Nog helder van geest en in het bezit van al haar zintuigen, mag zij zich nog verblijden met hen die haar omringen. In verband met den tramaanleg zijn onder deze gemeente vele handen in de weer. Door het dempen van slooten is de weg naar Goedereede onder deze gemeente, reeds zóódanig veranderd, dat hij haast niet te herkennen is. De functie van lichtwachter op de IJzeren Baak, welke door het overlijden van den heer Termijn vaceert, wordt thans tijdelijk door zijn 19-jarigen zoon waarge nomen. Nieuw Helvoet Door den Gemeen teraad dezer gemeente is de volgende regeling van de onderwijzers-jaarwedden vastgesteld: Mtnittfum jaarw. f600 met 6 twee jaarlijksche verhoogingen van 50 tot ƒ900; voor 't onderwijs in de hand werken wordt ƒ25 's jaars toegekend vergoeding woninghuur blijft 50 Jaarwedde der hoofden ie. o. 1. s. f 1000 met 4 3 jaarl. verh. van f 50 tot f 1200, voor 't onderwijs in 't Fransch f 200 2e. o. 1. s. 900 met 5 3 jaarlijksche verh. van 50 tot ƒ1150. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Ver gadering van den Raad der gemeente Ooltgensplaat, op Woensdag 22 April jl., des nam. 1,30 ure. Voorzitter, den Edel Achtb. Heer J. G. van Patten. Aanwezig alle leden. Na opening door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, goed gekeurd en geteekend. Is aan de orde: Ingekomen stukken. Wordt voorlezing gedaan van bet proces-verbaal van de opname van kas en boeken van den Gemeente ontvanger op 11 Maart jl. Inkomsten f32274,50'/, en uitgaven f 26125,56'/,, alzoo in kas f6148,24, hetwelk in orde is bevonden. Proces-verbaal van de opname van boeken en ka» van den Administrateur van het Algemeen Armbestuurop 17 Maart jl. Inkomsten f2780,34'/, en uitgaven f 1481,53'/,, alzoo in kas f 1298,81, hetwelk in orde wordt bevonden. Beide voor kennisgeving aangenomen. Wordt door Burg. en Wetb. aan den Raad, overlegging gedaan le. Het verslag van den toestand der Gemeente over 1907. 2e. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1907. 3e. Verslag van de werkzaamheden tot verbe tering der Volkshuisvesting. 4e. Verslag van de Gezondheidscommissie over haar werkzaamheden in 1307 Wordt voorlezing gedaan van een» missive van Ged. Staten, behelzende bericht van eene ver goeding voor het onderwijs groot f5535,Idem eene behelzende bericht over eene vergoeding voor het onderwijs groot f656,Goedgekeurd teruggezonden van voornoemd College het Raads besluit betreffende verkooping van een stuk grond aan het Rijk, ten behoeve van den Steiger. Al deze missives voor kennisgeving aangenomen. Worden goedgekeurd eenige af- en overschrij vingen dienst 1907 en 1908. Voorlezing geschied van een schrijven van den Inspecteur der Posterijen en Telegrafie 'twelk behelsd: Dat het Ryk voor alsnog niet kan over gaan, tot het plaatsen van een Hoofdkantoor alhier, terwijl hij namens den Directeur-Generaal de Gemeente den raad geeft, in verband met het plaatsen eener oei voor de Intercommunale ver binding, het huis van den Brievengaarder voor een 5-tal jaren te huren van den eigenaar en alsdan de oei te plaatsen, terwijl hij een omschrij ving er bij doet hoe de inrichting der cel, 't zij hout of steen, zal moeten zyn. In verband hiermede kwam weder ter tafel het in de vorige vergadering geopperd plan tot het plaatsen van zulk een cel, voor de intercom munale verbinding. Op verzoek van Burg. en Weth. is door den heer De Ruiter, timmerman alhier, opgave gedaan van kosten van een losse houten cel, volgens omschrijving van den Inspec teur. Deze kosten bedragen de som van f60 voor de oei, terwijl er voor f20 aan de woning zal moeten worden verbouwd. Door B. en W. was met den eigenaar over een en ander gesproken, hetwelk tot resultaat had, dat de eigenaar of diens gemachtigden van de woning van den Brievengaarder naar bovenge noemde cel geplaatst moest worden, f 0,50 per week eischen als meerder huur, terwijl de brie vengaarder beslist weigerde dit te betalen. Hier over ontstond een langdurige levendige discussie, waaraan alle leden deelnamen. Het slot van deze discussie was, dat met 5 tegen 2 stemmen, n.l. die van de Heeren A. Hobbel Sr. en Joh. Don kersloot, werd aangenomen het voorstel van den Voorzitter, om in beginsel te besluiten tot plaat sing der cel en aansluiting Intercommunaal met dien verstande, dat de Gemeente buiten alle andere kwestie's van huur enz. blijft, terwijl B. en W. een erediet van f100,wordt toegestaan, voor de een en ander te maken kosten. Ook thans komt weer aan de orde de in een der vorige vergaderingen besproken onderberm Sluische haven. Door den Voorzitter wordt nog eens geresumeerd wat B. eu W. er toe hebben geleid om tot het voorstel van bazaltslagaanleg van dien berm over te gaan, de groole onderhoudskosten, nl, f725,50 per jaar. Verschillende ingekomen gunstige rap porten vanbazaltslag werden voorgelezen, terwijl met den heer van Boezewinkel een conferentie alhier is gehouden en deze de weg voor f 1,10 per M' willen aanleggen. De weg zou dan kosten van aanleg f 3949,— en plm. f 250,voor de op ritten. Daar het benoodigde geld op 't oogenblik niet geleend behoeft te worden is het voorstel van B. en W. thans tot dien aanleg te besluiten en zulks dan niet publiek te besteden, opdat men verzekert zij van goed werk en dit den heer Boezewinkel van Zutfen op te dragen, daar deze als een vertrouwd en solied man bekend staat en de Schaapsche weg en den dijk bij Oude Tonge getuigd als solied werk. Ook hierover ontstond een levendige bespreking en werden bezwaren en voordeelen in het licht gesteld en werd het voor stel van B. en W. aangenomen met 6 tegen één stem, nl die van den heer A. Hobbel Sr. Zonder stemming werd aangenomen een voorstel van B. en W. om de oprit van de mestkaai met steenen te bekeien. Naar aanleiding van de in Mei jl. gedane op dracht aan B. en W. om te trachten verbetering te brengen in het rein houden van straten, pleinen, slooten, enz. van de gemeente, werd namens voor noemd College door den Voorzitter voorgesteld, evenals in andere gemeenten, iemand te benoemen op een salaris van f 300,welke driemaal inde week al de haardasch en vuil met een handkar deze te leveren door de gemeente, zal ophalen, de vuilbakken op te ruimen of af te sluiten en de slooten met een beugei uit te baggeren en in de kar evenals al het andere vuil en haardasch op het zoogenaamde Krengeveld te brengen. Door B. en W. was het geschikt geoordeeld A. Paasse nachtwaker, welke ook was aangezocht doch had te kennen gegeven wel het vuil en haardasch te willen ophalen, doch niet de slooten er bij te willen schoonhouden. Na een langdurige discussie werd besloten B. en W. een erediet toe te staan van f 350,en sollicitanten op te roepen voor deze betrekking met een salaris van f 350,— en bij gebleken ge schiktheid van een persoon, door C. D. Birkhoff en B Kruik een handkar te doen vervaardigen voor het vervoer van dit vuil, modder en vuil bakken, doch streng toezicht te houden over het werpen van vuil in slooten. Besloten werd nog het plaatsen van een aan plakbord in de Langstraat. Daar men thans overging tot de vaststelling van den Hoofdelyken omslag, werd de openbare vergadering gesloten en ging men in een geheime zitting over. (De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijD, wordt niet teruggeven.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur Benige dagen geleden, kreeg ik toevallig een exemplaar der „Vooruit" in handen en vond daarin ondermeer, ook een ingezonden stuk van den heer C. J. H. van den Broek; waarbij ZEd. ons Flakkeénaars het ontwerp dijktafel gaat aan bevelen; nu derhalve geen rauwe dijktafel meer, maar een dijktafel die wy met beide handen moeten aceepteeren. Volgens het ingezonden stuk leven wy als 't ware op een vulcaan één dijkbreuk en wij gaan kopje onder. Tevens spreekt de heer van den Broek zijn leedwezen en zijne verwonde ring uit, dat wij eilanders Diet meer inzage ten zijnen kantore komen nemen van de cijfers waarop de berekening van het prachtige vooruitschotstel- sel rust. Wat nu het eerste betreft, dat wij by een dijk breuk geheel of ten deele kopje onder zouden gaan, zijn wij zoo vrij ons daarover nog niet erg te verontrusten. In de eerste plaats ons tegen woordig dijkbeheer is nog zoo slecht niet en ver volgens is het toch in de laatste jaren by de inundaties van de polders de Groote Adrians te Ooltgensplaat de Zuiderpolder te Goeree, de Kroningspolder en Nieuw Stellendam te Stellen dam gebleken, dat de aangrenzende polders niet het minste last of schade gehad hebben. Zoo ook bij de doorbraken in de vorige eeuw van de Aimon Louisepolder en St. Jacobpolder te Oude Tonge, (waarbij laatstgenoemde polder totaal is prijsgegeven) hebben de overige polders geen last gehad. Mocht derhalve in theorie de heer Van den Broek gelijk hebben de practijk bewijst het tegen deel. Hoewel wij eilanders ons dus tamelijk veilig beschouwen; zal toch Diemand onzer tegen meer dere veiligheid zyn; doch de manier hoe die meerdere veiligheid op eene billijke wijze ver kregen wordt is nu voor het oogenblik de kwestie. Bij het ons toegezonden ontwerp is tegen het advies der meerderheid van de Commissie een vooruitschotstelsel in 't leven geroepen dat zoo onbillijk en onrechtvaardig mogelijk is. Zou dat misschien ook de rede kunnen zijn mijnheer Van den Broek dat men zoo weinig notitie van uwe cijfers neemt, en zou men soms het geheele voor uitschotstelsel verfoeijen? Van onverschilligheid omtrent hun eigen be langen en veiligheid zal men onze Flakkeénaars toch wel niet willen beschuldigen en zooals terecht door mijnheer Van den Broek is opgemerkt van een algemeen vertrouwen zal wel geen sprake zijn. Doch om nu op het vooruitschotstelsel terug te komen; haalt men om het ingang te doen vinden, als voorbeeld aan het eiland Voorne in het jaar 1630 en juist dat voorbeeld Mijnheer de Redacteur bewijst, het stelsel missohen theoretisch heel mooi maar practisch zoo onrechtvaardig en onbillijk mogelijk is. In 1630 waren toch materialen werkloonen ene. veel goedkooptr als tegenwoordig en het geld daar entegen veel duurder als thans, zoodat reeds in 1630 bijv. een gulden als vooruitschot per H.A. bepaald dat zelfde vooruitschot nu bepaald drie gulden zou moeten zijn of de overige polders van het waterschap zijn de dupe der historie. Hoe is nu verder het vooruitschot voor ons eiland volgens het ontwerp geregeld? En het antwoord moet hier zijn wel zoodanig I dat die polders die hunne dijken steeds het best hebben onderhouden volgens deze regeling het grootste vooruitschot te dragen hebben, terwijl die polders die het minst aan hunne oever verdediging deden het minst te betsilen zullen hebben. Een enkel voorbeeld. De polder den Bommel in het bezit van een der zwaarste en best onder houden dijken van Z. Holland ter lengte van ongeveer 3125 meters aangeslagen in het voor schot tot een bedrag van 2789 gulden, polderde Molenpolder (den Bommel) met een hoewel taaie toch lichten dyk ter lengte van ongeveer 1440 meters en waar in de laatste 30 jaren niets werd gedaan ter verbetering, slechts een vooruitschot van 296,galden. Nog een enkel voorbeeld. Anna Wilhelminapolder met een in de laatste jaren uitstekend onderhouden dijk ter lengte van 4855 meters zal een vooruitschot dragen van 1036 gul- dau Lodewijkspolder liggende in dezelfde bedijking en even als Molenpolder (den Bommel) met eigen beheer heeft een dyk ter lengte van 938 meters waarin de laatste jaren weinig of niets aan ten koste werd gelegd en krijgt slechts een vooruit schot te dragen van 56 gulden; meer dergelijke voorbeelden van onbillijkheid zijn te vinden. Een en ander resumeerende mijnheer Van den Broek moet ik onwillekeurig tot de conclusie komen dat de rauwe dijktafel, nu gaar gestoomd volgens het recept vooruitschotstelsel, en hoewel nog zoo smakelijk door UEd. den volke opge- discht toch niet-erg in den smaak der Flakkeé naars zal vallen. Hiermede voor het oogenblik eindigende en U Mijnheer de Redacteur bij voorbaat mijn dank voor de opname betuigende. Met de meeste Hoogachting, UEd. dienstw. dnr., J. D. MUS. Lid der Commissie van advies. Den Bommel, 20 April 1908. Polderzaken, geachte heer Mijs, zijn liberale zaken daar hebben alleen liberale heeren verstand van en antirev. staan daar builen. Daarom stond het stuk alleen in 2-Vooruit.* Begrijpt uDe geschiedenis herhaalt zich, niet waar Red,] Middelharnis. Te IJmuiden zijn de vol gende vischsloepen binnengekomen: »Zeemeeuw«, at. J. de Koning f 460 «Vertrouwen«, st. C. v. d. Hoek 45° Van hier naar zee vertrokken de visch- sloep «Johanna Hendrika» st. A. de Koning. Op Woensdag 29 April 1908 '9 nam. 5 uur aan de woning van Johannes van de Gevel aan de Voorstraat te Stad aan 't Haringvliet, van meubilaire en andere roe rende goederen, ten verzoeke van dhr. Jo- hannis v. d. Gevel te Stad a. 't. Haring vliet. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 29 April 1908 's namiddags 2 uur ter herberge^van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet, inzet en op Woensdag 6 Mei 1908 's namiddags 2 uur ter herberge van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet, afslag van a. de huizen met erf op den hoek van den Stoofdijk en den Molendijk te Stad aan 't Haringvliet kadaster nos. 1069 en 343 samen groot 1,55 Are; b. de huizen met erf aan het z.g.n. Bruidslop en den Molendijk te Stad aan 't Haringvliet, kadaster nos. 720, 687689, samen groot 1,69 Are; c. het huis met erf en tuin aan de zuidzijde van de Nieuwstraat te Stad aan 't Haringvliet, kadaster nos. 938, 929, 399. samen groot 2,92 Ared. de huizen met tuin ten westen van den Molen dijk in den polder de Oudestad te Stad aan 't Haringvliet, kadaster nos. 10241026 samen groot 16,55 Are ten verzoeke van den heer O. Maliepaard Pz. te 's Gravenhage. Notaris VAN BUUREN. Woensdag 29 April, 's voorm. 9 uur Barouchette, Varken, Kippen, Gereedschap, enz., cp de hofstede nWelgelegen// te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 29 April 1908 's voorm. 10 uur. Verkooping om contant geld te Ouddorp aan de Haven, van Huizenafbraak. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Donderdag, 30 April, 1908 's nam. 2 uur in de concertzaal van dhr. K. J. Meijer te MiddelharnisEen goed onderhouden en volledigen inboedel, ten verzoeke van de Erven van Mej. C. Kooreman te Middelharnis. Kijkdag: Woensdag 29 April a.s. des nam. van 2—5 uur. Notaris VAN BUUREN. 5. garantie. Stellendam. By de op Donderdag gehouden aanbesteding voor het bouwen van de op te richten Chr. School, werd ingeschreven als volgt Timmerwerk D. v. d. Broek f 1682 A. v. Oostenbrugge f 1690. Metselwerk: K. A. v. Wageningen f 1655; P. Maat f 1675. Smidswerk L. de Goede f 289,75Birkhoff f 329,75. VerfwerkJ. Bakker f 238 H. v. Dongen f 236,50. Het werk is aan de laagste insohrijvers gegund. Beter dan robijnen, door dr. Jonker. Uitg. G. F. Callenbach te Nljkerk. Een kostelijk boek. Eenige spreuken-verzen van Salomo en naar aanleiding daarvan een korte meditatie. Maar welk een meditatie waar lijk ook daarvan, ?Ven als van de Spreuken zelf mag getuigd beter dan robijnen. De geleerde schrijver heeft natuurlijk by zyn titel van zijn boek de verzen des Bijbels op 't oog; maar wonderlijke speling: ook zijn eigen woordenzyn kostbaar als die steensoort. Ge ziet daar den «lokter als 't ware bij zijn schrijftafel, een fijn ironisch lachje van echte levenswijsheid en men- schenkennis speelt om zijn mond en hij doopt met e«n zeker luchthartig welgevallen de pen in den inkt of hij zeggen wil wacht, dat zal ik eens even den lezer onder de oogen brengen, hij heeft 't noodig, die sterveling. En zoo vloeit de eene pittige waarheid na de andere de punten van zyn pen uit, k ia Spurgeon, die ook zoo ooiyk, zoo ernstig van die rake waarheden kon zeggen, 't Is een kostelijk boek. Een dito bundel moest hy weer maar eens schrijven. Belijdenis en leven door Johanna. Uitgave Callenbach. Met langzaam tempo hebben we dit hoogst ernstig boeit gelezen, 't Zou roekeloos zijn en ontwijding van den inhoud om dat werk door te vliegen en te verslinden, naar de gewoonte onzer énelle dagen. Neen I hier past een kalm voorwaarts bladeren; een even het boek neerleg gen een oogenblik nadenken over Gods wegen, die in 't heiligdom zijn; over Gods onbegrijpelijk bestel om zondaren te behouden, om godzaligen te louteren en standvastigheid te ieeren. Dit boek moet meermalen gelezen worden evenals dat van dr. Jonker. Het zijn lampen voor den voet; lichten op ons pad. Ze drijven ons tot inzagene ming van eigen boeken nl. dat des harten en der in ons levende gedachten en worstelingen. Voor stille uren door dr. J. R. Callenbach. Uitg. Callenbach. Een evenboortige van Beter dan robijnen. Maar uit den titel is het reeds op te merken. De Stille Uren maken geen andere pretentie dan in de afzondering gelezen en overdacht te worden. Ze raken meer 't intieme zielsleven. Zeer zeker bieden ze ruime stof om ook buiten dat leven tot warme actie voor de zaak des Heeren aan te zetten maar ze werpen hun licht naar binnen, terwyl dr. Jonkersboekmeer de stralen naar buiten werkt. De Stille Uren wijden zich aan een innerlijk, de Robijnen, evenals de Spreuken trouwens, naar een uiterlijk, zich naar buiten wendend Christen dom. Het eene boek vult 't andere aan.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 3