Advertentiea. (tttentie S Slijm-, Gal- laaoillee MEUBELEN, LEDIKANTEN Algemeene Paarden- en Veeverzekering-Maatschappij. IIs II. VAN EEST EREN, Heeren-, Jongeheeren- en Kinderkleeding. f. 1 De beste reclame w Tw 1 P.ïi i ONTVANGEN!! Ib „Hel Wanen ra Dii „Middelhamis-Sommelsdijk" n BREUKBANDEN, T. Schil peroord, A, VAN ALPHEN. Logement Haarlemsch Veerhuis, Tuin» en Landbouw. Geachte Redactie VraafbMh. Antwoorden of mededeelingen Vragen. Antwoorden en mededeelingen. Woor Minis en Hof. Demen^d Hïieuws. Wanneer gij uwe Meu belen aanschaft, vraagt men eerst prijsopgaaf a'an A. IEINSTER, leielmaïer, liielMrnis. Alles eigen fabrikaat, in al lerlei stijl. kan men eene ruime keuze vinden in TaM, Sigaren en Sigaretten, GALANTERIËN en LEDER W AREN, School-, Schrijf- en Teekenbehoeften, AnsicMïaarten van MslaM en omstreden, STAALWAREN, enz. enz. (Winterstraat.) W. v. d. HEIJDEN. Prijs per doosje 25 en 50 ct. Deze pillen bevorderen de geregelde ontlasting, verdrijven de gal en zuiveren het bloed. Overal verkrijg baar in de Drogistwinkels. Te Som- melsdijk bij DIJKEM A DOORNBOS. Te Middelharnis bij A. TEEPE. Te Diiksland bij L. W. ZAAIJER. Te Oude Tonge bij A. C. POOTS. InhetMeubeluiajsa*ljii (tevens fabrikant) van WestdijJc, Middelharnis. Ruime sorteering solide MASIEF EIKEN, NOTEN, PITCH PINE en geschilderde, met Springveereu Kapokmatrassen uit 2 deelen. OVERIATRASSEN PELUW en KUSSENS alles 1ste kwaliteit. Concureerend met vaste Prijzen. LEVERING FRANCO a CONTANT. Schoen en Zadelmaker, Bierkring, Oude Tonge. Levert alle soorten Haamtuigen met berlimilver en koper Garnituren, Hoofd stellen. Gebitten, Leidsels, Zweepen, Hal sters. en wat verder tot het vak beboert. Koninklijk goedgekeurd. Maatschappelijk kapitaal f 100 000.00. Gevestigd te 'S-GRAVENHAGE. STOLBERGLAAN 6. In strijd met de waarheid publiceert Folkerts, de Directeur der Eerste Nederl. Onderlinge Paarden- en Veeverzekering Maat schappij alhier, in advertenties en circulaires de volkomen onjuiste inededeeling, dat onze premiën voor jonge paarden beneden de 3 jaar 3 per half jaar bedragen. Ondanks onze herhaalde protesten gaat bovengenoemde Fol kerts er mede door dergelijke onwaardige mededeelingen te publiceeren. Voorzooveel noodig en ter wille der waarheid verklaren wij openlijk dat onze vaste premiën voor jonge paarden bedragen 1.50 °/0 met 90 °/0 schadevergoeding, alleen indien dezelfde eigenaar meer paarden jonger dan 2 jaar dan paarden ouder dan 2 jaar bij ons wil verzekeren, wordt de premie voor de meerde jonge paarden verhoogd. Onzerzijds achten wij ons na de handelwijze van Folkerts volkomen bevoegd, zelfs verplicht, in het algemeen belang er uitdrukkelijk op te wijzen, dat door den Heer Frans Schaap Jr., Rechtskundig Adviseur Den Haag, in diverse dagbladen tegen de Maatschappij waarvan Folkerts direc teur is, herhaaldelijk werd gewaarschuwd. LMTHOdT mrecteur. KLEERMAKERIJ, STELLENDAM, levert tegen concurreerende prijzen, alle soorten draagt stalen en prijsopgave. Goed passende modellen en solide afwerking wordt gegarandeerd, Onder aanbeveling, H. VAN EERSTEREN. w 1. JLJIdMjüO, Gareelmalerü, Voorstraat, met en zonder Veer. PRIJZEN ZEER BILLIJK. PI voor de Ontroomers „Melotte" is, dat meerdere merken gemaakt worden naar het «Model Melotte«nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Agent der echte Alelotte, A. van der Sluijs Dz. Oudendijk Dirksland, verder eerste qualiteit werktuigen als: Wiedmachines, Cultivators, Zaaimachines, Maai machines, Hooi harken. Rechstroo- en Hekol- dorschmachines, Ros- en Treemolens, Motor met zelfontbranding, Waschmachines, MelottepJoegen, enz. enz. B&.rachtvoederar'tikeleii. f ►d een ruime Collectie van de g«edk«»pste tot de beste kwaliteiten. Onder aanbeveling, üoereiiviscSiiiiarkt 13, Stotferdam. GEVESTIGD SEDERT 1867. Aanbevelend, Wed. F. M MULDER. Depot van de Oprechte Haarlemmerolie. vierden van den dag, uit wandelen, praatjes houden, fietsen, theevisites afleggen en schouwburgbezoek. Mijn lezeressen op het platteland waar de toestanden wat meer »primitief« zijn in den goeden zin des woords zullen wel begrijpen, dat ik haar slechts bij zeer zeldzame uitzondering hieronder opneem. Maar in de stad kan men honderden zulke exemplaren aanwijzen. Men zal echter zeggenJaag die vrouwen naar huis en zet ze aan 't werk I In de meeste gevallen zou dit afdoende zijn. Maar toch ook niet altijd. Van de honderd huwelijken, zoo leert ons de statistiek, blijven er ongeveer 20 kinderloos. Andere zijn er, waar eerst na ettelijke jaren de echt met kinderen ge zegend wordt Nog weer andere, waar de vrouw nog in de volle fleur van haar leven is, wanneer de kinderen reeds haar zorg kunnen missen en zelfstandig het leven in en doorgaan. Die vrouwen moeten ook zes dagen ar beiden. Maar in haar 2>kippen-huishoudinkje<r vinden ze dien arbeid niet. Wie zal het zulke vrouwen euvel duiden, indien ze, de uren, die ze vcor huiselijken arbeid niet noodig hebben, buitenshuis arbeiden gaan Wat toch beter is, dan in huis, niets- doend te blijven koekeloeren, 'n romannetje te lezen, met 't hondje te spelen of tegen de kanariekooi te tikken Laat nu ieder goed begrijpen, wat ik durf bedoelen. 't Is volstrekt m'n meening niet, dat de gehuwde vrouw haar bezigheden buitens huis zal zoeken. In verreweg de meeste gevallen, vindt ze in huA genoeg te doen. Sterker nogAls God haar leven zóó leidt, dat ze huiselijken arbeid te over heeft, dan mag de vrouw niet vragen, wat haar 't liefst is en wat haar zwaar valt, maar dan is de huiselijke arbeid in de eerste plaats de taak van de huismoeder. En al had ze dan b.v. acte middelbaar taal- en letterkunde, zoodat ze op een meisjes-burgerschool uitstekend les kan geven en God schonk haar kinderen dan zal ze met eigen hand die kinderen de luiers omslaan en de boterham klaar maken het zijn haar kinders, die God haar ter verzorging gaf en van wie ze dus niet mag wegloopen, om voor de klas de ge - heimen der taal te ontsluieren. Dat is dus duidelijk genoeg gezegd. Maar ik bedoel nu als God géén werk geno g geeft in eigen huis. Bijvoorbeeld, een gewezen onderwijzeres is eenige jaren reeds gehuwdwelk huwelijk tol dusver kinderloos bleef. In de plaats harer inwoning sukkelt men op school met het personeel, dat maar niet op volle sterkte schijnt te kunnen komen Zij is in den regel 's morgens al ^klaart och, wat is er in zulk een huishouding te doen Maar mag ze 'n beste leerkracht nu niet meer in betrekking gaan, alléén omdat ze gehuwd is en is het nu beter, dat ze knutselwerkjes opzoekt, om toch maar nuttig te zijn, dan dat ze haar huis houden met 's mans goedvinden er naar regelende, van 9 tot 1 z en van 2 tot 4 voor de klas gaat Ik voor mij zou beslist het laatste kiezen. Om allerlei redenen zou 'k het wél wenschelijk achten, dat bij huwelijk de vrouw-in-betrekking begon met ontslag te nemen óók omdat Jezus ons bidden leerde Leid ons niet in verzoeking maar bleek na eenige jaren, dat het den Heere God niet behaagde, haar binnenshuis ge- noegzamen arbeid te geven, dan zou ik waarlijk niet durven volhouden, dat alléén om het gehuwd-zijn de vrouw in een soort gelijke betrekking niet zou mogen weder- keeren. En hiermee mijn dank aan lezers en lezeressen, die me geduldig hebben aan gehoord. UITKIJK. TIendwet. Nu wij in ons vorig nommer de circulaire van het Hooldbestuur der Holl. Maatich. v. Landb. in verband met bovenstaande in z'n geheel opna men, meenen we verplicht te zijn, ook weer het volgende ingezonden »tuk over te nemen uit het jongste Ned. Landb. Weekblad. Met belangstelling las ik in het bijvoegsel van het Ned. Landbouw Weekblad van 11 dezer de aansporing van het Hoofdbestuur der Hol. Mij. van Landbouw aan de Afdeelingen tot afkoop van het tiendrecht in dit jaar. Terecht wordt daarin gezegd dat tiendheffer en tiendplichtige dezelfde btlangen hebben, in zoover, dat het voor beiden gewenscht is om gebruik te maken van de voordeelen welke de Tiendwet aanbiedt; en waar het allicht te voor zien is dat het initiatief tot ontmoeting niet van een der partijen zelve zal uitgaan, daar kan het Afdeelingsbestuur een nuttige daad verrichten door hen, wier gemeenschappelijk belang bij minnelijke regeling tastbaar is, te wijzen op de wenschelijkheid en de voordeelen van een minne lijken afkoop der tienden vóór 1 Januari 1909." Maar behalve die poging van de Afdelings besturen kunnen er m. i. nog andere doeltreffende maatregelen genomen worden, om op die belan gen de aandacht te vestigen en de belangheb benden tot afkosp aan te sporen. En wel in de eerste plaats door de Logeering. De Directie van den Landbouw „had eene gelukkige gedachte" zooals het Hoofdbestuur terecht opmerkt „om in een vlugschrift de voordeelen van zoo- danigen minnelijken afkoop uiteen te zetten en de uitvoerings-voorschriften toetelichten. Doch behalve dat komt het mij wenschelijk voor dat de tiendcommissiën zoodra mogelijk worden be noemd, opdat de belanghebbenden zich tot haar zouden kunnen wenden om mondelinge toelich ting, daar bedoeld vlugschrift niet voldoende en niet voor ieder eenvoudig landbouwer te begrij pen is. En indien de regeering er toe konde besluiten, om in iedere gemeente van ons land waar tienden worden geheven, eenige gedrukte biljetten te doen aanplakken, zoo mogelijk met vermelding van de namen der tiendcommissie of met verwijzing naar hare leden, zoude de zaak daardoor meer bekendheid verkrijgen en zou de vrijwillige afkoop daardoor bevorderd worden. Die leden zouden dan door practische voorbeel den kunnen aantoonen van hoeveel belang de vrijwillige afkoop der tienden voor beide par tijen is. Doch ook de medewerking van heeren notarissen die de tienden tot dusver verpacht hebben, is daarbij zeer gewenscht, ja zelfs noodzakelijk om de opbrengsten te kennen. En het is mij reeds nu gebleken, dat de medewerking bij sommige notarissen te wenschen overlaat. Nu hun finan cieel belang daarbij voor het vervolg niet betrok ken is, schijnen zij weinig genegen zich aan de zaak te laten gelegen liggen en worden-belang hebbenden verwezen naar de tiend-en schattings- commissiën. Zij zeggen eenvoudig: de afkoop is zoo omslachtig en ingewikkeld, dit is Commis sie-werk en zoodoende wordt de afdoening ver schoven-tot het volgend jaar, en dan worden geen bijzondere voordeelen aan belanghebbenden gegeven. Nu is het wel waar dat in sommige gevallen de afkoop omslachtig is, doch zeker niet in alle gevallen. En indien de notarissen nu eens iemand van hun personeel met den vrij- willigen afkoop belasten en de belanghebbende tiendheflfers, voor wie zij de tienden steeds ver pacht hebben, op hunne belangen wezen, zoude zeer zeker menige vrijwillige afkoop kunnen tot stand komen en konden de notarissen daarvoor een billijk honorarium berekenen, wat hun ook in geval van niet slagen van den afkoop in dit jaar, zoude kunnen worden toegekend en waar door zij de gegevens voor den gedwongen afkoop in het volgend jaar zouden hebben verzameld en den afkoop vergemakkelijkt. Het kwam mij voor, geachte redactie, dat op die wjjze wel het een en ander in het belang van den vrijwilligen afkoop en ook in dat van de partijen te doen ware en neem de vrijheid u beleefd te verzoeken het bovenstaande in Uw weekblad op te nemen. S. W. MïddïI/KQOP. Arnhem, 14 April 1908. Vragen on Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. 168. Bestaat er een afdoend middel tegen heermoes in een weide 169. Waarom is 't aan te bevelen, een hand vol haver door het bietenzaad te mengen, al vorens te zaaien 165. Kleinhoefblad ook vermenigvuldigen door zaad? Stellig. De planten bloeien nu volop. Nog even en het zaad is rijp. Als het dan op een goed plaatsje neervalt, ontkiemt het spoedig En de plantjes, die het eerste jaar daarvan groeien, zijn 't volgend voorjaar al knap groot. Nog dezer dagen zag ik een heel aantal van zulke jaarlin gen. Laat het bloeiende hoefblad maar uit hak ken. Ge roeit dan niet alleen uit, doch voorkomt ook veel kwaad. 166. Nu al bladluizen 't Da's niemendal vreemd. De laatste generatie legt eitjes en deze overwin teren. Al heel gauw in 't voorjaar komen die uit en leveren zoo al spoedig een nieuw geslacht boosdoeners. 167. Aardbeien onder glas? Niet warmer laten worden dan 20° Celsius. In den grond wat paar- denmest bevalt 'n mij bekend tuinier steeds best. Doch daarvoor is 't nu te laat in den tijd. Geef nu een beetje chili. Per plant niet meer dan gram op zijn hoogst. Niet op de bladeren. Vele leerlingen aan blinden-instituten zijn reeds kort na de geboorte door ontsteking der oogen blind geworden, aan de verschillende inrichtingen in Europa wisselt dit aantal af van 13 tot 44 pCt. van het totaal getal kinderen. Het is dus voor de ouders zaak om vooral het pas geboren kind voor oog-ontsteking en blindheid te behoeden. Onmiddellijk na de geboorte moeten de oogjes van het kind worden gereinigd. In de eerste levensweken onderzoeke men dagelijks de oogjes: zijn de oogleden rood of gezwollen, vertoont zich een etterachtige afscheiding of tranen de oogjes gedurig, dan roepe men den arts, en reinige onder- tusschen zelf de oogjes met zachte, zuiver» linnen lapjes, gedompeld in zuiver lauw water, echter heel voorzichtig. Hetzelfde lapje mag geen tuit* malen gebruikt wordenevenmin gebruike men een lapje of spons, welke reeds voor een ander doel is gebezigd. En, let welis slechts één oog ontstoken, kom dan vooral, niet met het lapje, waarmee ge dat oog behandelt, aan het gezonde oogl Weer van het jonge kind het sterke zonlicht, waardoor reeds menige zuigeling blind is gewor den, maar houd het ook niet in het donker. Ook zuivere, telkens ververschte lueht en een gelijkmatige temperatuur zijn van belang. De gewoonte, die sommigen op het platteland hebben, om tijdens een onweer een flink vuur aan te maken, is volstrekt niet onzinnig. De statis tiek toch wijst aan, dat hooge fabrieksschoor- steenen betrekkelijk zelden door den bliksem worden getroffen, doordat naar men wil de rook de in het gebouw opgezamelde electriciteït met zich mee neemt en in de lucht verdeelt, waar door de aantrekkingskracht voor de electrische vonk verdwijnt. Terwijl op 10,000 kerktorens meer dan 60, op 10,000 windmolens zelfs meer dan 80 gevallen van inslaan van den bliksem voorkomen, is dit aantal op 10,000 fabriekschoorsteenen slechts 3. Wilt ge zelf een hectograaf maken, b.v. voor postformaat, smelt dan te zamen en giet daarna in den hectograafvorm 100 gram (1 ons) gelatine, 1000 gram (1 Kilo) glycerine, 100 gram dixtrine, 8 gram Basicum en een weinig phosphorzuur. OBSERVATOR. De aartbisschop van Parijs heeft be paald, dat in gemeenten van meer dan 10,000 inwoners voortaan de huwelijksaf kondigingen niet meer van den Kansel alge- lezen, maar eenvoudig aan de binnenzijde der kerkdeur aangeplakt zullen worden, zonder andere vermelding dan de namen der in ondertrouw opgenomenen. Deze maatregel is genomen omdat vele lieden in den laatsten tijd liever van een kerkelijk huwelijk afzagen, dan hun leeftijd en familie-relaties te zien openbaar gemaakt, 't Zat er dus ook niet diep bij 1 In Engeland wordt bij elke stembus de strijd tusschen vrij bandelaars en tarief hervormers al. feller gestreden. Vooral be nieuwd is men daarom naar de komende verkiezing in Manchester. De tariefmannen voeren klinkende argumenten aan om hun zaak te bepleiten. Zoo kwam ons nu weer een strooibiljet in handen, waarin zij onder het kopje: Een waarschuwing! het volgende onder de oogen van de kiezers brengen //Vrijhandelaars, leest, ditIn Engeland hebben 64 op elke 1000 bekwame werk lieden thans geen werk. En die verhouding is nog ongunstger voor de ongeoefende unskilled arbeiders en arbeidsters. In Londen moesten (volgens een officieel rapport) in de eerste week van Maart 48.000 kinderen door de liefdadigheid gevoed worden. En in 't afgeloopen jaar zijn 237.000 Engelschen, mannen, vrouwen en kinderen, naar het be schermende Amerika en onze bi schermende Koloniën gegaan. Waarom? Wel, er was geen werk voor hen in dit land van den vrijhandel Op de andere zijde van het strooibiljet ziet men de figuren van Asquith en John. Buil, welke laatste tot. den tegenwoórdigen minisier-president zegt; Wel Mr. A quitli, hoe denkt u aan het geld te komen voor uw oudendagspensioenen, uw sterke vloot enz., gelet op deze cijlers? Neem mijn raad aan laat uw belachelijk stelsel van vrijen invoer varen, geef mij werk en ik z 1 u het geld be zorgen En die cijfers (afgebeeld als het //handschrift op den muur//) vermeldden dan voor Fejruari de volgende handelsstatistiekInvoer van buitenlandsche bewerkte artikelen: ver meerdering 97.000 pond. Uitvoer van Britsehe bewerkte artikelen verminde ring 488.000 pond sterling! Inderdaad zulke cijfers moeten inslaan. En daarom zien we met spanning de stembnsuitspraak nu weer in Manchester tegemoet. Minister Churchill had indertijd, gelijk men weet, een meerder heid van 1200 stemmen. Ontrouw brievenbesteller. Te Arnhem is een brievenbesteller gearre steerd onder verdenking van verduistering van brieven. De verdachte, die terstond werd geschorst, heeft een bekentenis afgelegd, waarbij bleek, dat hij brieven uitzocht, waarbij hij vermoed de, dat ze geld of postzegels konden inhouden. Het waren brieven ook bestemd voor andere plaatsen dan Arnhem. In plaats van ze naar de stempeltafel te brengen ter afstempeling, wikkelde de verdachte ze in een courant en nam ze mee naar huis. Daar opende hij met uehulp van een breinaald de brieven, haaide er uit wat van zijn gading was en plakte ze weder dicht, waartoe hij steeds een pikje gom bij z'ch droeg. Een hoeveelheid post zegels werd te zijnen huize in beslag geno men. De dichtgeplakte brieven expedieerde de verdachte weer naar het postkantoor en stempelde ze daar af, zoodat niet geconstateerd kon worden, hoe vertraging was ontstaan. Toen bij eenige klachten de aandacht op den verdachte viel, volgde ten slo'te diens arre statie. Vrijdag 22 Mei zal voor de rechtbank te Middelburg behandeld worden de zaak legen W. S. B., gewezen notaris te Vlissin- gen, thans in hechtenis, verdacht van ver schillende malversatiën, gepleegd in zijn qualiteit als notaris. Op verzoek is aan een 18-tal belang hebbenden door dun Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland onder zekere voorwaar den tusschen 15 April en 31 Mei de invoer toegestaan van hoornvee en schapen, afkom stig van Voorne en Pu'ten en de Hoeksche Waard naar de Tien Gemeten. Voor de betrekking van gemeenteveld wachter te Willemstad hebben zich 29 solli citanten aangemeld. Het traclement bedraagt f 400 en vrij woning. De afgeloopen week was de zalm vangst op de visscherijen der benedenrivieren weder goed en bestond de totale vangst uit 1414 stuks. Verdeeld als volgt//Oranje Nassau// 142, //Prins Hendrik// 73, //Mercde// 124, //Klein Profijt 1// 108, //Klein Profit II// 89, //Volharding// 127, //Merwede//122,//Brielle// 48, //Kleiweg// 11, //Spui// 68, diversen 492. Het aantal gevangen elften was 825. Deze visscberij is al sedert jaren onbeduidend. De heer D. Dogterom, uit Krimpen a./d. Lek, zou Maandag met vrouw, twee kinderen en zuster naar Zevenhuizen rijden. Te Krimpen a. d. IJsel schrikte het paard voor een hoop sieenen en sprong met den heelen boel van den dijk. De kap en de glazen wanden van het rijtuig braken, waar door de inzittenden, de een meer, de ander minder, werden gekwetst. De heer Hailing, uit Krimpen a. d. IJsel kwam juist aanrijden. De vrouwen en kinderen, die door te hulp gesnelde mannen uit hun benarde positie waren verlost, werden door hem weer naar huis vervoerd. Daarna werden met vereende krachten paard en rij'uig op den dijk ge bracht. Aanbevelend, van Apotheker BOOM. De Bank leent gelden aan leden tegen 4pCt 'sjaars. Ze neemt gelden op tegen 38/l0 pCt. 'sjaars, ook van niet-leden. Voorsohotten kunnen dageljjks aangevraagd worden bij een der leden van het bestuur. Gelegenheid tot inbreng- en terugbetaling van gelden eiken Maandag- en Vrijdagavond van 6S uur ten hnize van den Kas: ier d. joppe Cz., Sommelsdijs', (Opgericht te ZWOLLE 16 April 1895 Specialiteit in w CD CD o CD Kleermakerij, NIEUWE TONGE. Net zindelijk Logies. Billijke pryzen.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2