Bekwame Timmerlieden Zestiende Jaarüjksshe Verloting Advertentiën. DIENSTBODE DIENSTBODE, Vleeschhouwerij ?r ss t Ingezonden WiasliBieiï. l. Snelleman 11,54 Corresponded ie. en CÉ EN M-JARIGE ECHTVEREEHKHN6! Sommelsdijk, April 1908. EN en 25-Jarige ECHTVEREENIGING Dirksland, April '08. Dirksland, 1 Mei '08. M! J VAN ZUUREN. Een sterfc VooréMozijii i. lichtraam en fleur, Een Wenteltrap, Kwartslag. op van Een Maros bespannen met één Paard. Joh. HOLLEMAN, Secretaris. XT onht dit eerie ingrijpende kwestie, De Voorz. acht di^ yerord|n^g -n ,t rei die moeilijk den_ Zooa]s ieder ander is hij zai gebiach de rumoer;ge tooneelen een tegeni^naer v 00g heeft en welke daaruit Welkiekun°nfn li® doch hij vreest ten zeerste ^^^nf^ker dat kwaad, maar er is toch veel aan te doen." r r lodder-. „Het heeft van dit jaar mijn aan- dacht getrokken, dat de lotingsdag zoo goed is afgeloopen, sloot men de herbergen op dien dag dan kwam er witlicht een verkeerde geest m, hoewel zij nu nuchter van hun werk ter loting j Mastenbroek: „Dat zijn nu hier loten is nu reeds een verbetering." Voorzitter„Een zeer goede verbetering want nu zijn de jongelieden onmiddellijk onder het oog hunner oudere". J. C. Lodder: „Liep het verkeerd op zulk een dag, wel waarom kan je dan niet sluiten I Voorzitter: „Ik acht dat de aangegeven middelen niet zullen baten, zooals ge zegd „van den regen komt men in den drop." Kr Voogd: Men kan bij wijze van proef het toepassen; ging bet met, dan kon het be sluit weer worden terug getrokken." T. Hameeteman „Men moest juist in dezen proef J. Lodder„Voor proefneming in dezen ben KI *VooS?\Doordat het Zondag een groot ru- moer is geweest, is daardoor juist bewezen dat de proef van Zondags tappen wel is ge bleken." Voorzitter: „Het begin van herrie is, dat ze eerst uit een andere plaats komen". J. Mastenbroek: „De Ouddorppers doen het ook Lodder: Ik kan ze wel opnoemen die van t dorp Zondags in de herberg komen." T. Hameeteman „Het is mij een raadsel, dat de herbergen nu op Zondagen geopend zijn. Er was toch in geen geval sprake van om ze des Zondags te openen. Tot op dit oogen- blik blijft het mij een raadsel." J. C. Lodder: „De verordening, heeft toch ter tafel geweest". KI. Voogd: „De oude verordening van 1896 is beter dan de nieuwe". Voorzitter: „De politie had hem gezegd, dat het rumoer niet hinderlijk was geweest." KI. Voogd: „Dat het erg is geweest, daarvan ben Ik overtuigd". H. Tanis: „Ze plagen de politie, en dat is schan delijk." KI. Voogd„Laat de politie dan handelend op treden. Maar mijn voorstel is, dat de Zon dagen en den le Kerstdag de herbergen zullen gesloten worden." J. Mastenbroek: „Wij mogen cfe zonde niet toestaan of in de hand werken." KI. Voogd: „Wij moeien doen wat wij kunnen, het is onze plicht." „Wij mogen het kwade niet toestaan om het kwaad te keèren, en daarom is het noodig, dat op Zondag en op den le Kerstdag de tapperijen gesloten wor den." Voorzitter: Kan de Raad zich met dat voorstel vereenigen, dan neemt zij ook de verant woording op zich dat het kwaad zich zal verplaatsen op de straat en publieke weg met de fiesch. Krijn Voogd„Ook dat kwaad kan gekeerd wor den zeer goed." T Hameeteman: Het is bewezen, dat voor de oude verordening, vroeger in den Oostdijk een ge weldig rumoer was, maar nadat de herberg aldaar gesloten moest zijn des Zondags na vier uur, 's middags bet zeer kalm en stil is geworden. Wanneer nu weer die toelating van voorbeen geschied, zal men het zelfde gewaar worden. Wat mij betreft, dan neemt men nu reeds dadelijk al een besluit Op verzoek van den Voorzitter formuleerd KI. Voogd zijn voorstel, tot wijziging der verordening dat aldus luidt: „Op Zondag en op de le Kerstdag zullen de tapperijen gesloten moeten zijn en blijvenvan des coormiddags 9 uur tot de» volgenden morgen 5 uur." Dit voorstel tot wijzigiug der verordeuing wordt in stemming gebracht. De uitslag daarvan was dat op ééne na alle aanwezige raadsleden met toejuiching het voorstel van Voogd instemdenhet was J. 0. Lodder die wel niet beslist tegen, maar ook niet vrijborstig voor stemde. Deze zaak was hierbij voorloopig afgehandeld, en zal daarvan kennis worden gegeven aan Ged. Staten. J. C. Lodder brengt nog in 't midden, dat het hem was opgevallen in de loop der vorige week, toen hier op het dorp een automobiel is gewpest, dat voornamelijk de wegen naar de haven en door bet Oudeland ongeschikt zijn, voor deze voertui gen, met het oog op de vele scherpe bochten dier wegen. Hij zou het wenschelijk achten, dat op die ge vaarlijke wegen, dergelijke voertuigen niet moch ten passeeren. Mitsdien stelt hij B. en W. voor dit in over weging te nemen, om, met de betrokken polder besturen samen plaDnen te beramen om de door tocht dier rijtuigen te beletten. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering. (De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggeven.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Geachte Redactie! Waterschap „Dijkring FlakLee." Nu vier 500 jaar geleden verhieven zich in den grooten Zeeboezem, de uitmonding in zee gaf aan de rivieren Rijn, Maas en Schelde voor en na zandbanken en platen, die zich door aan slibbing ophoogden en uitbreidden tot zij bijna voortdurend boven water kwamen te liggen, en het aanzijD begonnen te geven aan een beschei den plantengroei. De toenmalige bewoners van de omtrekken van den zeeboezem (op welke wijze of gronden doet hier minder af) namen bezit van die platen, en bedijkten die tot destijds genoemde „Coren- ianden," en wel zoodanig dat zij ten allen tijde boven water blijven en bebouwd konden worden Op deze wijze ontstonden verschillende eilanden en eilandjes, allen onderling door kreken en vlieten begrensd en van elkander bescheiden. Deze eilanden en eilandjes te zamen vormden het begin van de latere Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden. De aanslibbing hield niet op, maar zette door, zoodat steeds nieuwe eiland jes er bij kwamen en watergangen dicht werden waarbij elke nieuwe gelegenheid ijverig werd waargenomen om land aan te winnen en waar door eindelijk verschillende kleine overwinningen werden bekroond door de aaneenvoeging van meerdere polders tot één groot eiland. De laatste zeer belangrijke indijking van Over-fiakkee en Goedereede had plaats in bet midden van de 18e eeuw onzer jaartelling met de Generale Dfj- kagie van Stellendam; daardoor werden alle toen beslaande polders binnen zekere groep tot één eiland vereenigdhet eiland Overflakkee en Goedereeede. Door het voortdurend indijken van buitenpol ders tegen de reeds bedijkte aan, ging dat werk zeer vcordeelig. De nieuwe bedijking bad aan de zijde der oude polders een stevige grens en behoefde slechts aan één zijde met nieuwe kunst werken voor hare veiligheid tegen de golven te aorgen. l)e oude polders kregen door de nieuwe bedijking een voorburgt of muur tegeii het ge weld van den golfslagde veiligheid werd be langrijk verhoogd; voordeel aan twee zijden. Tot zooverre ging alles uitstekend l'De oude polders lagen rustiger dan ooit en hadden voor bet meerendeel een luttele onderhoud aan zee weringen door de beschutting van omliggende latere bedijkingen. Deze laatsten hadden meestal slechts aan één zijde met de zee te worstelen en konden, behoudens kleine uitzonderingenden strijd met glans volhouden. Van ons tegenwoordig standpunt bezieD, geleek wies boter tot den bodem Maar de medaille had °ok een keerzijde. De veiligheid van de binnen- Polders werkte zeer de zorgeloosheid voor hunne dijken in de hand. Hadden zij na het ontstaan der nieuwe polders weinig aan hun dijken te onderhouden, al spoedig liep dat onderhoud op nul en werden de dijken gebruikt voor weiden van vee. Ze werden dermate uitgeloopen, dat ze, ja, wel een derde breeder werden maar op even redige wijze in hoogte verminderden, en zouden, moesten zij nog tot zeewering dienen voor buiten- polders hoegenaamd" geen waarde als zoodanig meer gehad hebben. Maar de buitenpolders lagen er voor, dus: Vrede, geen gevaar I Toezicht van hoogerhand schijnt er niet ge weest te of, zoo het er was werd het zeker slecht gehandhaafd, want het ging zooverre dat op sommige plaatsen de dijken afgegraven werden om de afkomende aarde te gebruiken voor andere doeleindenophoogen van wegen of anderszins. Ook met de nieuwe polders werd losser omge gaan door het gebruiken van te ligten grond of dijken van geheel verkeerden vorm. Het eiland kreeg wel eenigszins den vorm van een grooten bak of schaal van binnen hol, met hooge randen. Zouden nu de randen overloopen of braken die door, dan was de bak spoedig vol en werd het eiland overstroomd. Ernstige gemoederen zagen dien toestand met zorg aan. Voorzorgsmaatregelen werden noodig geacht, maar welke zouden en doeltreffend te gebruiken zijn. Het meest afdoend en betrekkelijk minst kostbaars voor een radicale remedie werd geacht Van het geheele eiland één Heemraad-of Water schap te maken door het leggen van een ringdijk om het geheele eiland en deze voldoende hoogte en zwaarte te geven om, bij de tot nog hoogst waargenomen vloeden alle polders te beveiligen. In het jaar 1906 werd door Gedep. Staten van Z. Holland een ontwerp-reglement aangeboden, bevattende de middelen waardoor en de wijze waarop deze gedachte tot werkelijkheid kon worden. Veel is hiermee niet uitgewerkt. Dj zaak werd van een commissie opgedragen voor onder zoek en advies. Deze commissie zou ter zijner tijd en na onderzoek een concept-reglement zamenstellen en aanbieden. Dato 24 Maart 1908 werd dit concept-reglement ter visie gelegd, en elk ingelande van alle polders werd op verzoek, yi bezit gesteld van een exem plaar daarvan niet bijgaande memorie vau toe lichting Deze handeling is royaler dan die van 19C6; toen toch werd het concept alleen ter visie gelegd op sommige polderskamers of op gemeentesecretarie en daar konden belangheb benden bij inzien de gewenschte inlichtingen bekomen. Het gevolg, waarschijnlijk hiervan, was dat zeer weinig ingelanden, zelfs na be reddering door de Oomes, iets van de zaek afwisten. Nu is dat anders behandeld en daardoor ben ik dan ook in de gelegenheid gekomen kennis te nemen van een en ander. Het zij mij vergund in het kort den indruk mee te deelen, die de lezing van beide geschriften bij mij heeft achter gelaten. De commissie van advies wil een Waterschap stichten, en geeft een beschrijving daarom met de roepin g, zooals door het Waterschap behoort opgevat te worden. Een beschryving echter van een Waterschap vind ik in het Ontwerp niet. Het begint met de woorden „Prov. Staten hebben besloten vast te stellen het volgend Reglement voor het Waterschap „Dijkring Flakkee" Anders niet I „Art. 1 Roeping van het Waterschap." Accoord, doch alleen met de le alinea van het Artikel. Alinea 2o. is te bedrompen. Bij de opgave van de polders „binnen den Ringdijk" behooren mijns inziens alle polders binnen den Ringdijk gelegen, zoowel de Onde- in het Ontwerp niet genoemde, als de Nieuwe- door het ontwerp uitgesloten. Moge het laatste de kosten op het geheel Hec tare's gewijze eenigzins verhoogen, de oeconomi- sche waarde van het Waterschap verhoogt zeker meer dan de kosten van het opnemen dier polders. Art. 2, 3, 4 accoord. Art. 5 accoord,. wanneer de vroonlanden meebetalen. De verordening is nieuw. Art. 11, 2o. Accoord. Art. 12. Opeenhooping van cijfers, verbijsterend voor een leek, maar hierop neerkomende, dat de zwaarst belaste polders, die nog het zwakst zijn ook, voor het zwaarste (voor sommige, mis schien onhoudbaar) znllen blijven zitten, dat de allerergsten gesteund,zullen worden door direkt achterliggende polders (ja, evenredig waarmee vind ik niet) gesteund zullen worden met.'een bijdrage van: f 0,05; f 0,11 enz. tot f 0,22';pc-r Heet. van de subsidieerende polders.,Volgens de toelichting zullen de Administratiekosten van het Waterschap hoogstens f 0,11s per;Heci. be dragen, dustzullen de bijdragen van dien tweeden ban slechts matige banen nauw tastbaar aan de noodlijdende polders opleveren. SSQSf' Nu zou men meenen dat. die belangrijke bij dragen aan het Waterschap zoudenworden afgedragenNeen, neen I Ze worden omschreven als een steun, «en gift, een mildaad, door de gezegende tweedehandspolder verstrekt aan hun voorliggende lastdrager. Niet te pellen diepte van weldadigheid I Hw loon zal groot zijn I Het beginsel van de commissie komt hier zichtbaar tot daden. De zwaksten moeten het gelag betalen die het meest besteed hebben aan hun dijken moeten het meeste bijdragen aan het vooruitschot, (school meestersterm die weinig gedaan hebben of in gunstige omstandigheden zijn met hunne ver dedigingswerken verschijnen grootendeels als parade; den tweeden ban (onmiddelijk achter liggende polders) wordt een bullebak aangejaagd voor hun gevaar bij het eventueel inundeeren van een voorliggenden buiteupolder; tot afkoop van dat gevaar kunnen zij geraken door een bespottelijk lage bijdrage, niet aan het Water schap maar als steun voor den voorliggenden zwaar gediukten polder. De Oude polders in het Ontwerp niet eens genoemd, tot hiertoe gedurende 4 5 500 jaar in rustige rust geweest, dragen niets bij en ontvangen de onbetwistbare zekerheid, wanneer het Waterschap aan zijn verplichtingen naar eisch voldoet en deze nakomt, in het onge stoord bezit te blijven van het genotvan Abra ham's schoot. Zij moeten daarbij echter bedenken dat, wan neer de buitenpolders het Waterschap niet stichten of helpen oprichten, en onverwacht of onverhoopt ongelukken plaats hebben, waardoor de buitenpolders inundeeren, dat zij dan zelf buitenpolder worden en in het gevaar komen van minstens onder te loopen. Voor de meeste polders zal het repareeren en in orde brengen van hun verdediging meer kosten, dan een matige, redelijke bijdrage aan dit Waterschap, behalve de schade geleden aan hun gronden en de bui tenpolders koesleren bij hulp van de Oude polders niet langer het denkbeeld boven hun krachten offers te brengenwaarvan anderen kosteloos med« de vruchten genieten. De kleine polders hebben misschien gezondigd door te lichtvaardig te werk te gaan met het bedijken hunner gronden, hetzij door te zwakke dijken, hetzij door te dijken tegen stroomen, waarvan de ondergronden en oevers niet te ver trouwen zijn. Dat is een font. De oude polders hebben zeker gezondigd door hunne vroeger prachtige zeedijken te laten ver vallen tot de akelige fragmenten daarvan nu nog overgebleven. Moeten nu, waar beiden misdreven of verzuimd hebben de straffen alleen gedragen worden door den meest gedrukte en zwakste delinquenten in den vorm van hooge lasten? Onderwijl kan de Bterkste, voor 't oogenblik zeker de minst gedrukte, vrij uitgaan en zeggen: „Gaat heen en wordt warm I De commissie beroept zich op het Reglement van Voorne en Putten dateerende van het jaar 1630 als grondslag voor het door haar samen ge stelde concept-Reglement. Voorwaar eerwaardigheid wegens rijpen leeftijd kan aan genoemd Reglement niet ontzegd worden, het bestaat byna drie eeuwen; of het in al dien tijd niet herzien is wordt niet gemeld, maar heeft nu in vredesnaam de commissie geen voorbeeld kunnen vinden wanneer recenbus datum, dat goede vooruitzichten biedt voor het gezochte doei en kan bogen op billijker verdeeliDg der offers daaraan verbonden. Die voorbeelden zullen, meen ik, toch wel be staan in ons vaderland, op het gebied van Water- staatkunde toch nog al ondervindingrijk. Het hier besproken concept Reglement is mijns inziens zoo onbillijk en onpractisch tevens, dat ik den wensch niet kan onderdrukken dat de polders het anoniem zullen afkeuren. 24 April 1908. DIXI. l@rSioopinpn. Op Woensdag 29 April 1908 's nam. 5 uur aan de woning van Johannes van de Gevel aan de Voorstraat te Stad aan 't Haringvliel, van meubilaire en andere roe rende goederen, ten verzoeke van dhr. Jo- hannis v. d. Gevel te Stad a. 't. Haring vliet, Notaris VAN BUUBEN. Op Woensdag 29 April 1908's namiddags 2 uur ter herberge van G. Smits te Stad aan 'i Haringvliet, inzet; en op Woensdag 6 Mei 1908 's namiddags 2 uur ter herberge van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet, afslag van a. de huizen met erf op den hoek van den Stoofdijk en den Molendijk te Stad aan 't Haringvliet kadaster nos, 1069 en 343 samen groot 1,55 Are; b. de huizen met erf aan het z.g.n. Bruidslop en den Molendijk te Stad aan 't Haringvliet, kadaster nos. 720, 687689, samen groot 1,69 Are; c. het huis met erf en tuin aan de zuidzijde van de Nieuwstraat te Stad aan 't Haringvliet, kadaster nos. 928, 929, 399. samen groot 2,92 Ared. de huizen met tuin ten weslen van den Molen dijk in den polder de Oudestad te Stad aan 't Haringvliet, kadaster nos. 0241026 samen groot 16,55 Are ten verzoeke van den heer G. Maliepaard Pz. te 's Gravenhage. Notaris VAN BUUBEN. Woensdag 29 April, 's voorm. 9 uur Barouchette, Varken, Kippen, Gereedschap, enz., cp de hofstede //Welgelegen// te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Woensdag 29 April 1908 's voorm. 10 uur. Verkooping om contant geld te Ouddorp aan de Haven, van Huizenafbraak. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Donderdag, 30 April, 1908 's nam. 2 uur in de concertzaal van dhr. K. J. Meijer te Middelharnis Een goed onderhouden en volledigen inboedel, ten verzoeke van dê Erven van Mej. C. Kooreman te Middelharnis. Kijkdag: Woensdag 29 April a.s. des nam. van 25 uur. Notaris VAN BUUBEN. SJilslag Aanbesteding. Soumie lsdyk. Bij de gehouden aanbesteding van Chili-salpeter voor de dorpsvereeniging „Som- melsdijk'" was de uitslag als volgt Wed. C. Both 11,65 gemalen. on gem. Cooiman 11,69 11,49l Mij. v. Hulp. Bordt. 11,70 11,60 P. J. v. Aardenne 11,42 11,32 l. Eversdijk 11,44 A. v. d. Sluis 11,70 11,60 Gemengd nieuws. Het grootste huis ter wereld zal 1 Mei te New-york door de verschillende huurders worden betrokken. Niet minder dan 10 000 menschen zullen in dat gebouw een plaatsje vinden en 52 lifts zullen voor het vervoer voor het kantoor-personeel en vaiude bezoekers dienst doen. Voor de verhuizing van de verschillende kantoren, die in het nieuwe gebouw gevestigd zullen worden, zijn 9000 mannen, 4000 paarden en 2000 wagens ge huurd. Oud-President Steijn heeft bij de opening van het congres der Oranje-Unie eene toe spraak gehouden, waarin bij op ernstige samenwerking van alle Afrikaners en op het stellen van vertrouwen in de mannen die nu in de drie Zuid-Afrikaansche Staten de leiding hebben, aandrong. Met een roerend stukje historie besloot hij zijn reden die op de aanwezigen een diepen indruk maakte als volgt: „De dag na den dag te Graspan, nabij Beitz, waar generaals De Wet en de la Bey 'n vrouwenlager verlosten, kwam ik op 't slagveld en werd mij de plaats getoond waar drie van onze mannen ge sneuveld waren.'d Kolonialer, 'n Vrijstater en 'n Transvaler. Ik zag hoe hun levensbloeb in een groote plas te zamen gestroomd was. Ik stond als genageld bij die plas 1 Ik sprak met niemand, 't was voor mij 'n heilig oogen blik. Nieuwe hoop en nieuwe moed vervulde mij. Ik klom op mijn paard en reed weg, overtuigd in mijn hart dat ik de ware vereeniging van Z-Afrika gezien had, want dat bloed kon geen mensch meer scheiden I" Een orkaan in Zuid-Ilongarije. Een ontzettende storm heeft groote£ver- woestingen aangericht in Zuid Hongarije. Bij Bolkany wierp de wind een uit 21 wagens uestaande personentrein omver. Op de lijn naar Temesoor konden geen van de treinen rijden, omdat dit niet mogel.ijk was door den wind. Uren en uren stond het verkeer stil. Op eenige stations kwamen wagens door den wind in beweging en moest door het personeel een gevaarvolle jacht op de vluchtelingen ondernomen worden. Bijna overal in de geteisterde streken werd de telegrafische verbinding verbroken. De toren van de kerk te Bolkany stortte opeen school, die geheel verwoest werd. Verliezen aan menschenleven3 zijn gelukkig niet te betreuren. Met de noorderzon vertrokken. Men meldt uit Alkmaar De kassier en commissionair in effecten J. A. V. alkier, die door de rechtbank in staat van faillissement is verklaard, schijnt met de noorderzon te zijn ver trokken. Van werkkring veranderd. Ds. M. H. A. van der Yalb tot voor eenigen tijd dienstdoend predikant der Ned. Horv. Keik te Oud-Beierland, treedt thans, naar de Rotterdammer meldt, op als mede directeur van een internationaal Particulier Detective bureau Moordaanslag. Men seint uit Arnhem aan het Hbld. In don afgeloopen nacht tegen 12 uur vervoegde zich aan het politiebureau een man, die meedeelde dat hij even te voren een moord had gepleegd. Bij verzocht de politie hem naar de plaats der misdaad te volgen. Een paar agenten gingen met den man uit. doch hij was half dronken en onbekend in Arnhem, zoodat hij niet meer in staat was de plaats te wijzen. Intusschen had zich aan het politie bureau vervoegd een heer, die even te voren per rjjtuig den Zijpendaalschen Weg bij het landgoed Zijpendaal pas seerde en wiens koetsier een aan den weg liggenden, in zijn bloed badenden jongen had opgemerkt. Het kind had hem meegedeeld, dat zijn vader hem in het donkere bosch had willen dooden en hem aan den hals verwond had. Het gewonde kind werd in het rijtuig opge nomen en naar het Diaconessen huis overgebracht. De onbekende man, die zich als dader aanmelde, was intusschen weer naar het politiebureau gebracht. Hij bekende het gewonde jongetje, zjjn eigen kind, te hebben willen dooden. Daartoe was hij van zijn woonplaats Oberhausen naar Arnhem gereisd en was Vrijdag avond laat op den eenzamen Zijpschen weg gekomen, waar hij den niets kwaads vermoedenden, weerloozen knaap vreese- lijk verwondde. Op den dader werd een scheermes alsmede een met bloed bevlekt zakmes gevonden, waarmede het misdrijf is volvoerd. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld Het jongetje verkeert in zorgwekkenden toestand. Ware het rijtuig niet op den Zijpschen weg gepasseerd, bet kind zoude zeker zijn doodgebloed. J Kerk en School. Stad aan 't Haringvliet. Voor de vacante betrekking als hoofd der Chr. school alhier, hebben zich sollicitanten aangemeld. Aan de Chr. school alhier, is benoemd mej. Joh. v. Rossurn, tot het geven van handwerkonderwijs. Tevens werd door het Bestuur dezer school besloten, niet 2 dagen zooals vroeger, maar voortaan 4 dagen in de week daarin les te doen geven NEDERL. HERV. KERK. Drietal: Te Vlaardingen, Ds. Van Duy ven- boodeu te Heukelum, Ds. Van der Hooft te Domburg en Ds. Gunning te Rjjssen. Beroepen: Te Daarle, den heer Los, cand. ta Leiden. Te Rouveen, Ds. De Bruin te Groot Ammers. Bedankt: Voor Wageningen, Ds. "Warmolts te Ter Aa. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen: Te Fijnaart en Heijningen, Ds. Hagen te Ridderkerk. Aangenomen: Naar Aarlanderveen, Ds. Warmenhoven te Zetten. llarktkerK'lifeis. Oude Touge, 24 April. GranenTarwe per 80 kilo f 8,20 a 9,Haver per kilo 7ljk a 7*/2 cent. Boonen per Hl. f9,a 9,50. Aardappelen per Hl. f 2,10 a 2,25. Ajuin per 60 kilo f 0,80 a 0,90. Paardepeen per 60 kilo f 0,90. Boter per */a kil° Eieren per stuk 81/, cent. Rotterdam, 27 April. Granen(Binnenlandsche.) Tarwe (Essex-) per 100 kilo f 10,a 11,25. Overige soorten per 100 kilo f 9,25 a 10,25. De aanvoer was weder ruim. Rogge per HI. f-6,25 a 6,75. Weinig aangeboden. Haver per 100 kilo f7,40 a 8,20. De ruime aanvoer was slechts gedeeltelijk op te ruimen. Boonen (witte) per Hl. f8,a 10, Boonen (bruine) per Hl. f 9,a 14, Sterk afnemenden aanvoer. Erwten per Hl. f9,a 9,75. AardappelenZeeuwsche Bonten f 2,40 a 2,60, dito Blauwen f 2,60 a 2,80, dito Eigenheimers f 2,30 a 2,50. Brielsche Kralen f 2,75 a 3,Geldersche Blauwen f 2,20 a 2,40, dito Bravo's f2,80 a 3,20. Alles per Hl. Tamelijk aanvoer, weinig vraag. Eieren. Zeeuwsche f3,50 a 3,70. Overmaasche t3,70 a 3,90 per 100 stuks. ÏAjnzaad. f 9,a 0, Vee. Aangevoerd: 0 Paarden, Yeulens, 366 vette Runderen, magere Runderen, 410 vette- en Gras kalveren, 2 nuchtere Kalveren, 277 Schapen en Lammeren, 1239 Varkens, Biggen, Bokken of Geiten, Ezels. Koeien en Ossen van f 0,33 tot 0,37. Stieren 0,30 0,35. Kalveren 0,35 0,50. Schapen 0,20 0,24. Lammeren 9 0,26 0,80. Varkens 0,221/2 0,24. Lichte (v. export) 0,20 0,21. Alles per 1/2 kilo. Voor Maandag was de aanvoer van vette Runderen ruim, handel matig. In Stieren ging niet veel om. In vette Kalveren was de handel in de eerste soort willig; in mindere kwaliteit traag. Wolvee eveneens traag. Varkens met ruimen aanvoer en langzamen handel; ook voor Frankijk was zeer weinig vraag. PER TELEGRAAF. Rotterdam, 28 April. Vee. Aangeroerd 20 Paarden, 0 Veulens, 0 Ezels, 1861 magere Runderen, 925 vette Runderen, 186 vette Kalveren, 841 nuchtere Kalveren, 0 Graskalveren, 0 SchapeD of Lammeren, 10 Varkens, 221 Biggen, 2 Bokken of Geiten. PRIJZEN PER KILO. Koeien en Ossen van f 0,33 tot f 0,36. Stieren 0,30 0,33. Kalveren 0,47 0,55. PRIJZEN PER STUK VAN MAGER VEE. Melkkoeien f 155 a 270 Kalfkoeien f 165 a 305 Stieren 85 a 190 Pinken 80 a 110 GraBkalv. a Vaarzen 120 a 190 Paarden a Slachtpaarden 50 a 140 Fok nuchtere Kalveren f 14,a 18, Slacht 6,— a 10,—. Biggen 6,— a 14,—. per week 1,50 a 1,60. Handelmatig. Boter. Aangevoerd 107 '/a vaten 68 '/i. 276 stukken a kilo. Prijzen le kwal. 48, 2e kwal. 44, 3e kwal. 42 et. Voor etnkken werd besteed a kilo 70 a 75 et. Eieren. Aangevoerd 42,615 stuks. Kippeneieren f 8,10 a 3,75 per 100 stukf. Eendeneieren 3,75 a 4,25 100 Plaatsgebrek noopt ons veel tot een volgend nummer te laten overstaan. Adm. GEHUWD: J VAN DER KREEKE A. VAN WEEL, die ook namens hun familie hartelijk dank zeggen voor de bij hun huwelijk ondervonden belangstelling. Den Bommel, 23 April 1908. 7^1 Op Donderdag 30 April a.s. hopen onze geliefde Ouders i GÉ KRIJ1M RAZE1MBERG i CORNELIA VIJFHUIZEN j (3^ hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. *3% Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze gelietde ou- (sH ders WILLEM BAKELAAR H MA GD ALE NA KIEVIT rgv den 4<3en Mei a.s. den dag te rjj herdenken waarop zij voor 35 «Jaren in hun huwelijk traden. @j/! Hunne dankbare Kinderen Den Bommel, April 1908. (3^' Ter algemeene kennisgeving. Op 3 Mei a s. hopen onze geliefde Ouders Johanues Gerardus Knöps Ilendrika Kemper hunne te herdenken. Hunne dankbare Kinderen. J Terstond een gevraagd, bij W. J. BUTH, Vleesch- houwer en Spekslager te Ooltgensplaat Gevraagd in Den Haag met 1 Mei a s. of later, in klein gezin, een flinke als meid-alleenvoorzien van goede getuigen. Loon f 110,— met opslag; waschgeld f 26, AdresMevrouw CRAANDIJK, Groothertoginnelaan 112, Den Haag. gevraagd door L BOOTH Jz. OUDE TONGE Door deze heb ik de eer UEd. mede te deelen dat ik mijn Vleeschhouwerij heb overgedaan aan A. LUYENDIJK. Onder dankzegging voor het genoten vertrouwen, beveel ik mijn opvolger beleefd in ÜEds. gunst aan. Hoogachtend, Uw Dw. Dienaar, M! Mij refereerende aan bovenstaande, neemt ondergeteekende beleefd de vrijheid, zijne in UEd's gunst ten zeerste aan te beve len. Hij hoopt niets onbeproefd te laten cm zich UEd's. vertrouwen waardig te maken en heeft met de meeste hoog achting de eer te zijn Uw Dw. Dienaar, A. LUYENDIJK. TE KOOP voor een prijsje 2,85 X 1)10 Meter buitenwerks, en Adres W. BOEKHOVEN, Sommels dijk. ilomleraE&g -fi «Jaessi a is. Paarden, Landbouwgereedschappen, enz. enz. Goedgekeurd bij Kon. Besl. 25 Jan. 1908, No. 40. HOOFDPRIJS De trekking zal plaats hebben op Zaterdag 6 Juni d a.v. Namens de Commissie C. VIS, Voorzitter.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 11