tooi* de Zuidhollandsclie en Keeuwsclie Eilanden. Woensdag 15 April 1908. 23ste Jaargang N°. 1837. An tirevo tionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Bnitenland bij voor uitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Intercomm. Ho. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaaD. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Itedactie bestemd, Advertenties en verdere Administratie ïrasico toe te zenden aan den Uitgever. Aan de Christen-Democraat. Gaarne zouden we haar 2de artikel in zijn geheel overnemen, maar voor twee groote kolommen is waarlijk geen plaats. Nochtans komen we ook op dien inhoud terug, maar moeten ons eerst deze opmerking veroorloven, dat we 't uitgangspunt van ons eerste artikel niet uit 'toog dienen te ver liezen en dat zou door deze polemiek lichtelijk kunnen gebeuren. Wat was ons uitgangspunt? Dit: »Ziet ge, wat in de Kamers van de programs terecht komt, dan zou je uitroepenverbrand ze maar't is de kiezers maar »lekker« maken en de menschen krijgen na al de mooie beloften een blanco bord Dat, niet waar, was ons betoog, waarvan voor ons de logische gevolgtrekking was: aat men in Vredesnaam maar wei nig beloven, hetzij op papier, hetzij op meetings bij Rechts of Links, hetzij op Deputatenvergadering of Unie-vergaderingen van Liberalen en hun fractiesdat behoeft volstrekt geen conservatisme te zijn, maar een behoeden voor teleurstellingen De Christen Democraat antwoordde toenDe programs zijn soms sober genoeg, maar ze worden niet nage leefd er is dus woordbreuk, want beloften worden niet nagekomen en daardoor worden de kiezers moedeloos. Wij herhaalden toener is geen woordbreuk, maar sober of niet sober, de programs kunnen niet nageleefd, niet nagekomen worden, omdat aller lei factoren daar tegen in werken. En thans beweert de Christen Demo craat die factoren bestaan voor ons niet. Hier ligt nu het onoverkomelijke meeningsverschil tusschen haar en ons. Wel degelijk zijn er voor ons die. Waarom bv scheidde Mr. Veegens de Ouderdomspensioneering van de Ziekteverzekering Waarom zooveel antipathie tegen de Ongevallenwet? Waarom de heele medische wereld tegen 't Ziekteontwerp Waarom de Landbouw-ongevallenwet gehaat Waarom de Landbouworganisatie wet bel ach en Kort en goed hierom omdat men sociale ontwerpen aan de orde stelde, al jaren, jaren lang, terwijl men nota bene nog niet eens een goeden kijk had op de toestanden, die er door vervormd zouden worden; of het be drijfsleven, dat meft raakteop de menschen, wien men de lasten oplegde. Dfè programs moesten opgesteld wor den de kkk der democratie luidde door heel Europa en Nederlandsche partijen moesten die opgaande zon ook aanbidden, maar ze kenden het volksleven, het maatschappelijk leven nietnochtansvoort, voort, voort, zet 't maar op 't program, immers iedere partij deed het en men moest toch concurreeren En nu zitten we met 't hachje. De Kabinetten weten er geen raad mee en de Kamerleden weten er geen raad mee. En nu, dom genoeg, nu pas gaat er in de pers, ook in de anti revolutionaire een stem op tot ont waken, (en we denken hier om 't artikel van 8 April der Hifoer- en Vechtbodewaarin Mr. i utgers met vette letters o. m. schrijft: »Naar onze vaste overtuiging is er geen vraagstuk, rd, organisatie van den arbeid, waarover eenstemmigheid in onze partij en in de geheele rechterzij eerder bereikbaar is dan dit.«) Let welEén speciaal sociale zaak, nietwaar? de zaak, de kern der zaak en nolens volens erkent Mr. Rutgers, dat er nog eenstemmigheid bereikt moet worden. Ze is dus nog zoek. En toch ondanks die absentie van kennis zelfs aangaande een noodzake lijke, Christelijke bedrijfsorganisatie, is ook onze partij mee gaan doen aan het in mekaarzetten van verzekeringsont- werpen Hoe Dr. Kuyper heeft het tegen Prof. Fabius in het bekende eerste artikel beleden Ik moest het Duitsche stelsel nemen, want met de Kamers van Arbeid (de redactie zal onze korte uitdrukking wel begrijpen) liet men mij alleen staan. Zoo hort dat nu als een boerenkar op een grintweg. Veel zou hierover nog te schrijven zijn, maar onze ruimte laat dit niet toe. We hopen, dat we de Redactie hebben kunnen overtuigen, dat we niet bezitten een ^opzettelijke oogverblin ding®, dat we »voor rede vatbaar® zijndat we 't niet nanders weten, dan we schrijven«hebben kunnen overtuigen, dat de fout in eerste instantie ligt in de ongezonde demo cratie daardoor werden de programs ongenietbaar, hetzij sober of niet sober daardoor onwaardaardoor de kiezers moedeloos het Kabinet rade loos de Kamerleden radeloos en de arbeidende stand voorloopig reddeloos overgeleverd aan machtelooze leuzen. Jaren geleden hebben we de Antirev. partij toegeroepen in ons Blad maakt studie van het sociale leven en komt dan met wetsontwerpen, als ge tot regeeren geroepen wordtmaar men heeft naar ons, geisoleerd en van mindere kracht, niet geluisterden de programs zijn er, maar ze zijn ons geen scheurpapier waard. Neen, de Chr. politici zijn geen mannen, die de kiezers als speelballen gebruikten wat graag zouden ze de programs uitvoeren, (want ook zij staan ten spot en in beklag, dat ze niets pre- steeren), maar ze kunnen niet, omdat ze zoo weinig van 't leven afweten. En dat heeft weer andere oorzaken en gevolgen, wat echter onze polemiek niet raaktdie gaat alleen over woordbreuk of onmacht. Neen 't is geen woordbreukmaar een wrange vrucht eener ongezonde en machtelooze democratie. En ten slotte, als de Chr. Democr. ons naar 't sobere program van 1901 verwijst en daar spreekt van de hoofd taak van 't Kabinet, dan erkennen we, dat daarvan alleen de Vrijmaking van 't Onderwijs in 't Staatsblad is aan geland, en van de Pensioneering enz. niet veel is terecht gekomenmaar waar we in deze opmerking van 't Blad de echo beluisteren van de rede van den heer Staalman op 7 Dec. '04 (Handl 2e K. bldz. 473), daar verzoeken wij de Redactie ook nog eens op te slaan de rede van dr. Kuiper op 10 Decwaarmee we accoord gaan. Moties van wantrouwen! De Amersfoortsche Propagandaclub nam een motie aan tegen de Rotter dammer en Prof. Fabius De Antirev. Kiesv. te Bolnes-Slik kerveer ook. De Centrale Kiesv. van Ridderkerk idem. Die van Zoetermeer idem. In de Standaard stond het uitste kende ingezonden stuk van ds. v. d. Brink en Plantinga tegen de Rotte - dammer. In de Stichtsche was het net eender; een kranig stuk. Er zullen erwel meer volgen. Wat we verleden week schreven blijkt hoe langs zoo meer: ons antirev. volk ontwaakt niet zoo heel gauw; het bluft toezien, soms wel te lang, hoe men iemand vertrapt en in een hoekje duwtmaar ten laatste barst de bom. Dan is 't uit. Voor goed uit. Dan schaart men zich vol eendracht om het voorwerp zijner hoogachting, die ons gebracht heeft, waar we zijn; gemaakt en gefundeerd heeft tot wat we presteeren als politieke partij, Meeningsverscbillen mógen en kun nen er zijn. Wij zijn geen marionetten en pop pen. Maar 't gaat hier om wat anders Er is een toeleg om af te breken zonder beteren opbouw. Getheoretiseer, daar je ziek van wordt. Een aanwijzing van fundamenten, waarop je na jaren nog geen steen van boven den grond ziet rijzen. En onder die schijnbaar mooie leus van »beginselen-opbouw«, laat men de arbeiders in de kou staan en ondermijnt men 't leiderschap. Zóó is tegenwoordig de tegenstand tegen dr. Kuiper. En dat wordt men nu eens moe in onze organisatie. Onze vingers jeuken om onze Centrale op Flakkee ook tot een motie uit te noodigen want ook wij zijn het beu, al wat we nu al maanden en maanden in de Rotterdammer ontwaren. Zwakke kinderen. De Vereeniging »Vacantie Buiten® schrijft: Gaarne zouden wij een oogenblik uwe aandacht vragen. Het betreft eene zaak van algemeen Christelijk belang Het welslagen van ons plan hangt af van uwe zeer ge waardeerde medewerking. Zooals in bijgaand uittreksel uit de Statuten en het huish. Reglement nader wordt ontwikkeld, beoogt de Vereeniging eVacantie buiten® kin deren der Christelijke volksscholen uit de steden in de gelegenheid te stellen, zoo mogelijk kosteloos de zomervacantie buiten door te brengen in Christelijke gezinnen. Het is een welbekend feit, dat tal van kinderen op onze Christelijke scholen, vooral in onze groote steden, zelden in de gelegenheid zijn, van het gezonde buitenleven te genieten. Vele gegoede Christenen, die zelf een gezin hebben, kunnen uit de ervaring ge tuigen, welk eene gunstige uitwerking een verblijf buiten gedurende de zomervacantie, voor hunne kinderen hebben kan. De Vereeniging »Vacaniie buiten® wenscht steun te bieden aan de minder gegoede mede-Christenen, om ook hunne kinderen in dit heerlijke voor recht te doen deelen. Hiervoor komen in aanmerking, niet de zieke kinderen, welke beter in Vacantie Kolonies verpleging kunnen ontvangen, maar de gezonde, en wel in de eerste plaats die onder hen, welke hieraan 't meest behoefte heb ben. Wij meenen, dat wanneer alle in vloedrijke Christenen, predikanten, onderwijzers en anderen in dezen met ons willen samenwerken, er een groot en goed werk kon worden tot stand gebracht. Het voornaamste van alles is, dat min of meer gegoede Christenen te platten lande in de gezonde streken hunne woningen zoo mogelijk koste loos openstellen out een of meer der uit te zenden kinderen te ontvangen. Wij willen duidelijk laten uitkomen, dat er geen sprake is van verpleging van zieke maar van het opnemen van gezonde, doch zwakke kinderen, om dezen in de vacantie van het buiten leven te doen genieten, tot versterking van hunne gezondheid. Ook vestigen wij er de aandacht oo, dat wij de kin deren zooveel mogelijk geplaatst wen- schen te zien in gezinnen van gelijke geloofsovertuiging als die hunner ouders. Uit den aard der zaak is het in vacantie-kolonies onmogelijk, dit groote Godsdienstig en opvoedkundig belang in het oog te houden. Dat dergelijke bereidwilligheid tot opneming van vreemde kinderen niet behoort tot het terrein der vrome wenschen, heelt Denemarken bewe zen. Tal van kinderen gaan daar in den zomer naar buiten en worden in de gezinnen te platten lande gast vrij ontvangen. Zou dit dan in ons Vaderland, dat steeds bekend was om zijne gastvrij heid, onmogelijk zijn? Demogelijkheid hiertoe wordt echter eerst geopend door uwe medewerking en steun. Zeer aangenaam zal het ons daarom zijn, wanneer u door het toetreden als lid of begunstiger onzer Vereeniging in stemming betuigt met ons streven. Van hooger belang echter nog zou het zijn, als u ons de namen en adres sen zoudt kunnen verschaffen van personen, die bereid en geschikt zou den zijn, om de kinderen voor den vacantietijd in hun huis op te nemen en van hen, die ons misschien zedelijk en financieel willen steunen. Voor het geven van verdere inlich tingen verklaren wij ons gaarne bereid. Het Bestuur J. Th. R. SCHREUDER, Voorzitter. F. LETTINGA, Vice Vcorz. G. MUIJS, le Secretaris. J. v. d. SLUIJS, K v. d. BERG, J. KLOPPER, H. A. SCHOLTZ. Maruixkade SI. 2e Secretaris, le Penningm. 2e Penningm. Algeni. Adjunct. Tïll«- ©83 !<a9idSH>«W. Door het Hoofdbestuur van de Hollandseho j Maatsch. van Landbou ,v is de volgende circulaire verzonden I Aan de Afdeelingen der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Volgens de Tiendwet zal op 1 Januari 1909 alle tiendpliohtigheid vervallen zijn. Deze bepaling is kort en duidelijk. Intussoheii zal de uitvoering dier bepaling, do regeling van bare gevolgen, ongetwijfeld veel moeilijkbeden niet zich brengen. Do vroeger tiendpliohiige peroeelen worden ten behoeve van den Staat, die aan de tiend- heffers de hun toekomende schadeloosstelling heeft uit to keeren, belast met eene tiendrente, die gedurende 30 jaar moet worden gekweten. Tiendoommissies zullen worden benoemd om deze zaken te regelen, onder bijstand van sehattingeoommissies, aan welko in bet bijzonder de schatting der schadeloosstelling is opgedragen. Hoe die schatting zal uitvallen, is vooraf niet te zeggen. De wet heeft zich onthouden van het geven van voorschriften aan de sobat- terS: zij bepaalt alleeD, dat de jaariijkeohe zuivere tiendopbrenget, (die gekapitaliseerd tegen penning '>0 de grondslag der schadeloosstelling vormt), wordt verkregen door schatting der onzuivere tiendopbrengst, welke van hot porceel, bij het niet-vorvnllen der tiendpliohtigheid, ge middeld jaarlijks ware te verwachten, ouder aftrek der kosten aan de tiendheffiog verbonden. Het is dus niet een cijfer, dat naar vaststaande, aan het verleden ontleende, gegevens te be rekenen is, zooals in de wet van 1872 tot afkoopbaarstelling der tiendende onzuivere tiendopbrengst zal moeten worden begroot ook met het oog op de toekomst. Wij herhalen, dat niemand te voren kan zeggen, hoe deze eohattingen zullen uitvallen. Die onzekeiheid, waarvan zooveel tiendheffers als tiendpiichtige het slachtoffer kan worden, beeft de aandacht doen vestigen op die bepa lingen der Tiendwet, waarbij de minnelijke afkoop der tienden voor 1 Januari 1909 wordt begunstigd de heffer krijgt van Staatswege eene 'premie van 4 pCt. over de afkoopsom en de plichtige, die kan vorderen dat van Rijkswege do afkoopsom wordeyoldaan, betaalt eene lagere tieudrente dan anders. Het is eene gelukkige gedachte van de Di rectie van den Landbouw geweest om in een vlugi-chrift de voordooien van zoodanigen min nelijken afkoop uiteen te zetten en de uitvoe- ringsvoorschriften toe te lichten. Naar onze meening ligt het op den weg onzer Maatschappij om dezen minnelijken afkoop te bevorderen. De belangen van tiendheffer en tiendpiiohtige zijn uit den aard der zaak tegenstrijdig, in zoo ver dat het bedrag van de afkoopsom door den een liefst zoo groo! mogelijk, door den ander liefst zoo klein mogelijk zal worden gowenBoht. Deze omstandigheid is allicht een beletsel, dat de eene partij de andere zal opzoeken om tot eene transactie te komen. Doch beiden hebben daarnevens dezelfde be langen, in zoover dat het voor beiden gewensoht is om aan de boven geschetste onzekerheid te ontkomen en om gebruik te maken van de voordeelen die de Tieudwet n dit opzioht biedt. Wij nemon de vrijheid aan de AfdesliDgs- besturen in overweging te geven om eene poging aan te wenden de onderscheidene belangheb benden, tiendheffers en tiendpliohtigen, tot elkander te breugen. Waar het oliiohr te voorzien is, dat het initiatief tot ontmoeting niet van eene der partijen zelve zal ui gaun, daar kan hot Af- doeliugebestuur een nuttige daad verrichten door hen, wier gemeenschappelijk belang bij minnelijke regeling tastbaar is, te wijzen op de wensehelijkheid en de voo: deelen van een minuelijken afkoop der tienden vóór 1 Januari 1909. Wij meenen met deze korte ontwikkeling van ons denkbeeld te kunnen volstaan. Breedvoerig- hoid zoude allicht aan de duidelijkheid schade doen. Wij bevelou het denkbeeld bij de afdeelings- besturen aan en verklaren ons gaarne bereid om, moohten zioh bij da onderhandelingen moeilijkheden voordoen, nadere inlichtingen te verstrekken. Van den andoren kant zullen wij het op hoogen prijs stellen, wanneer die Besturen, welke deze zaken met goed govolg hebben aangevat, ons van hunne werkzaamheid verslag willen doen. Het Hoofdbestuur der Hollandsohe Maatschappij van Landbouw, C. F. ZAAIJER, Voorzitter. A. KORTEWEG, Secretaris. Wij achtten het in 't be'ang van vele onzer lezers van den inhoud van 't bovenstaande keunis to nemen. Daarom lieten we 't bedoelde schrijven hier in z'n geheel afdrukken. M. Vraagbaak, Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen zjja met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 165. Is Klein-Hoefblad een onkruid, dat zich ook door zaad vermenigvuldigt 66. 'k Zag nu al bladluizen op m'n pas ontluikende rozenknoppen. Hoe kan dat Wat er aan te doen 167. Hoe warm mag het zijn in een broei kast voor aardbeien en wat is de beste be mesting Antwoorden en mededeelingen. 163. Baggerbonte koeien noemt men zulke dieren, die gekenmerkt zijn door allerlei kleine zwarte vlekjes op de huid. Soms ziet men ze vooral op de beenen. Doch ook op het lijf treft men ze herhaaldelijk aan. Met stieren die ze hebben, kan men in 't vervolg wel van de keuringen wegblijven. AI zijn die, wat hun vormen aangaat ook nog zoo mooi, voor be kroningen komen ze niet meer in aanmerking- 164. Warmte arbeidsvermogen? Ja zeker- Met warmte kan immers arbeid verricht wor den Of is de stoommachine daarvan nie£ een mooi bewijs De warmte van de verbran" dende kolen doet het water in stoom veran" deren en in dien warmen stoom huist een kracht, een arbeidsvermogen, waarvan wij soms duizelen.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1