Bezoekt Attentie VOORDEELIG WIELHOUWER Az. Tan den lioel. P. PERU-GUANO. MEUBELEN, J. ËËOLLE JANSEN, Confectie naar Maat. Advertentien. k HOEDEN, - PETTEN. Manufacturen. LEDIKANTEN Buitenland. Zooals te verwachten viel, heeft de Tsaar den Fioschen Landdag ontbonden. De nieuwe verkiezingen zijn bepaald op 1 Juli. De Finsche Senaat had eveneens willen heengaan, maar dat heeft de re geering van den Tsaar niet gewild. De oorzaak van die ontbinding ligt in een motie die de Finsche Landdag den 28en Maart jl. heeft aangenomen, en waarbjj hij afkeuring uitsprak over ver schillende maatregelen ten opzichte van geldzaken en krjjgswezen diode Russische regaering genomen had. Tevens werd daarbij wantrouwen in den Senaat te kennen gegeven. Nu is de regeering te Petersburg van meening, dat de ont binding van den Landdag de beste oplos sing aan de zaak geeft. Trouwens, men besloot te Petersburg te eer tot die ont binding, omdat deze Landdag die gekozen is na de hervormingen van 1906 in zijn ultra-radicale samenstel ling toch te avond of morgen een nieuw conflict zou hebben uitgelokt. De Finsche Landdag bestaat uit 200 afgevaardigden, waarvan ongeveer 80 tot de sociaal demooraten, 60 tot de Oud- Finnen en 50 tot de constitutioneelen behooren. En gelijk men weet, spreken de vrouwen er ook een hartig woordje mee. In den korten tijd dat hij bijeen is geweest, heeft de Landdag menigen radi oalen maatregel aangenomen, zooals bv. de wet op den achturigen werkdag, het verbod van Zondagsarbeid in de bakke rijen (dat zeker te loven isen het volstrekte verbod van alcohol-bereiding en alcoholgebruik in geheel Finland. Sommige menschen in Finland vinden, dat het algemeen kiesrecht geen goed heeft gedaan aan het gehalte van den Landdag, omdat het de beproefde parle mentariërs er uit heeft gejaagd. In ieder geval is het niet waarschijnlijk, dat er met nieuwe verkiezingen iets zal veran deren in de samenstelling der vergade ring. En wat vordert de Tsaren-regeering dan Maar afgezien daarvan staat te vreezen, dat uit die politieke strubbelingen de Tsarenregeering weer nieuwe aanleiding zal nemen om de staatkundige rechten en vrijheden der Finnen in te perken. In het offioieele communiqué wordt ge zegd, dat de besluiten van den Landdag beleedigend waren voor de „Rijksregee ring," en dat is al kenteekenend genoeg. De Russische regeering toch wordt hier aangeduid als Rijksregeering, alsof Fin land staatsrechtelijk itfderdaad een onder deel vormde van het Russische rijk. Zoo wenscht men het inderdaad in Rusland wel, maar daarom is het nog niet waar. Staatsrechtelijk zijn Rusland en Finland geheel afgescheiden van elkaar bestuurde staten, ofschoon zij denzelfden persoon tot Vorst hebben Misschien moet men er geen booze politieke gedachte achter zoekenmaar AMERIKA Vrjjdagnamiddag is te Roermond een stellage van de in restauratie zijnde kerk der Geref. gemeente naar beneden ge R. MEES Z00NEN, Kassiers en Makelaars in Assurantiën. BENTEN VAN GELDEN A DEPOSITO ilewaring van Haarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zijn. Safe-Deposit. Het goedkoopste en meest gesor teerde Magazijn in Huishoudelijke Geëmailleerde Ijzerwaren, is i„ t, worden spoedig en volkomen genezen door de Roode Hoest Siroop van Apotheker BOOM Deze Roode Hoest siroop is het beste geneesmiddel tegen Borstziekten en wordt van de beste Witte Suiker gemaakt Onze groote Zanger de Heer Jos M Oreli schreef onsDeze Hoest-Siroop is zeer aan te bevelen, want zij helpt bijna on- middelijk. Prijs per groote flacon f 1. Westajjt 263, liielliarnis. Steeds groote voorraad Horloges, KLOKKEN - PENDULES, Regulateurs en Wekkers. Aert v. Nesstr. 8, - Aert v. Nesstr. 8 Het soliedste adres voor Naaimachines, Leflerwalsen en Rijwielen, is bij P C L H. BOSSCH A HT, (v./h. L. P. Schaap.) PI andnaaimachines voor- en achter waartswerkend tegen concurreerende prijzen. II buitengewoon grootesorteering in Reeren en Dames rijg- elas tick, knoop, Derbij schoenen en laarzen, in chroom, box kalfs en box Java, vanaff400 MIDDELHARNIS. voor en aleer uwe Meubelen en Bedden te koopen de grootste en soliedste Meubel- en Beddenmagazijnen van JOS. WESS EL, Eipstraat Nos, 84 en 86 en Staiuissteeg 2, Wanneer gij uwe Aleu- beien aanschaft, vraagt men eerst prijsopgaaf aan A. IEINSTER, leuMinater, Miielliarnis. Alles eigen fabrikaat, in al- ierlei stijl Wil men geruischloos loopen, laat dan uw Schoenwerk met een 1/k Snow's of ronde schijven Guthaperga op de hak ken maken bij SCHOENMAKERIJ SOMMELSDUK. SOZKS DE HAAS. Fijn Rookvleesck en Boterhaniworst. Nette bediening. Billijke prijzen. Dubbele Ring, - Sommelsdijk. - Heden ontvangen een prachtcollectie Stalen van alle soorten Gematte SCHORTEN, SPORTHEMDEN, em. Schoen- en Zadelmaker, Her kring. Oude Tonge. Levert alle soorten Haamtuigen met berlimïlver en koper GarniturenHoofd stellenGebitten, LeidselsZweepen, Hal sters. en wat verder tot het vak behoort Beslist echte, direct van PERU aan gevoerde Guano, gewaarborgd door het fabrieksmerk der Centrale Gnano-fabrieien, Rotterdam, Verkrijgbaar bij If van der iAnde Jr. DIRKSLAND. In het IMeubelmaggaxfJii (tevens fabrikant) van T. Schilperoord, Ruime sorteering solide MA SIEF EIKEN, NOTEN, PITCH PINE en geschilderde, met Springveeren Kapokmatrassen uit 2 deelen. OTOMATRASSEÏ PELUW en KÜSSEES alles "1ste kwaliteit. Concureerend met vaste Prijzen. LEVERING FRANCO h CONTANT. De ondergeteekende bericht de ontvangst der nieuwe Stalen .Collectie van Bnkskings, Zwarte en Gekleurde Japonstoffen, Katoentjes, Linnens, Satins, Mauselines etc. Tevens een groote verscheidenheid voor Nette bewerking, spoedige aflevering, en Concureerende prijzen kan men van verzekerd zijn." Vraagt de bekende soorten IJ WAFELS, CACAO en CROCOLAAD, ïiOLLEMAN s BITTERKOEKJEN KLEINGOED en ons geen goeden naam. En terecht. Daar is een eeuw lang altijd de club bijeen geweest, die met ons den spot dreef wat niet zoo erg is maar die niet zelden tena kwam de eer van onzen Koning. De orthodoxe dominé, de christelijke school, de antirevol. partij en onze gansche christelijke actie vond vaak op de soos haar ergste bestrijding. De enkeling onder ons kan er soms móéten zijn; we oordeelen elkander niet. Veroordeelen nog minder, waar 't een »mid- delmatige zaakc is. Maar laat het bij den enkele blijven. Ons christendom mocht er waarlijk eens te jolig worden. UITKIJK. Voor Huis en Hol. Erwten en booDen behooren tot de beate voe dingsmiddelen, indien zij goed worden toebereid, zóó, dat van de daarin aanwezige voedingsstof fen zooveel mogelijk wordt opgelost en zoo ter vertering geschikt gemaakt. Om een uitstekende eiwitstof te bekomen, is het noodig de peulvruch ten 2 maal 24 uren in koud water gedompeld te laten staan. Dan scheidt men het water af en iaat de geweekte boouen of erwten nog 24 uren staan in een behoorlijk gedekte tobbe of emmer. Men kookt ze daarna in regenwater. Op deze wijze worden boonen van meer dan 3 jaar oud in 3 uren volkomen week en goed gekookt. Aldus behandelde peulvruchten zijn voortreffelijk van smaak, verteren licht en hebben een groote voedingswaarde; de invloed op de bloedbereiding zal zich dan ook spoedig doen gevoelen. Om erwten enz. gaar te koken, wordt gewoon lijk een weinig soda gebruikt, waardoor de spijs echter een flauwen, onaangenamen smaak ver krijgt. In plaats daarvan gebruike men daarom liever een weinig suiker. Peulvruchten met mi, ker gekookt en daarna behoorlijk met zout gekruid worden goed gaar en smaken lekker. Een groote fout is het gebruik vau te warme spijzen en dranken. Slokdarm en maagwand worden daardoor als 't ware verbrand en geraken langzaam maar zeker in een' toestand van ver slapping en ontsteking, welke de gevolgen na zich sleept. Niet minder nadeelig ie het onvoldoende kau wen. Het kauwen moet zonder haast en zorg vuldig geschiedenanders toch is de maag niet in staat het voedsel op behoorlijke wijze te ver werken, waardoor een gevoel van volheid, on welheid, drukking in de maag, hoofdpijn, enz. ontstaat. Het herhaaldelijk voorkomen dezer onpasselijkheden, waarbij, zooals de volksmond zich zeer juist uitdrukt, „het eten als een steen in de maag ligt", heeft het ontstaan van chroni sche maagziekten tengevolge. Bij erge vermoeienis ete men dadelijk niet. Het eten is dan voor de maag te bezwarendde maagklieren vormen geen maagsap, de afscheiding van het speeksel geschiedt niet in voldoende hoeveelheid, de spijsvertering is derhalve gebrek kig. Men ruste dus eerst en gebruike, om zich te verkwikken en het flauwe gevoel van afmatting te verdrijven, een glas warmwater, vruchtensap of warme melk. OBSERVATOR. RUSLAND. toch als de Finnen zich niet intoomen, loopen ze veel kans in huo rechten te worden verkort. Set nation ilisme brengt in Finland de hoefden en harten van de wijs. De Oud Finnen en de Jong Finnen haten de Zweden, en de sociaal democra ten richten zich bij alles wat zij doen het eerst naar hun partijbelang. In dat troebele water van de Finsche partij - quaesties nu vischt de Russische reactie wat graag, en ditmaal zal ze denkelijk niet zonder vangst naar huis keeren. Het resultaat der democratische kies- meetings in verschillende Staten van het middengedeelte en de Westkust van de Unie maakt het zeker, dat Bryan te Denver tot candidaat van de demo cratische partij zal worden gekozen. Tot nu toe] hoopten zijn tegenstanders nog het aantal stemmen, noodig om Bryan ton val te brengen 1/a en 1), bijeen te krijgen. Dit blijkt nu onmogelijk, volgens de laatste berekening krijgt hij 672 van de 800 stemmen en staat zijn candidatuur als een paal boven water. Doch daarmee is hij nog geen presi dentDa democratische partijleiders zelve hebben, opmerkelijk genoeg, maar weinig vertrouwen op den eind-uitslag. Zij mogen vastelijk gelooven, dat Bryan het wel zal brengen tot candidaat der democraten, maar niet tot president van de Vereenigde Staten. Ouder gewoonte beginnen vele bladen zich reeds ijverig bezig te houden met het uiten van vermoedens en voorspel lingen betreffende den uitslag der ver kiezing. En dan worden aan Taft de meeste kansen gegeven. Hij heeft ter oonventie een stemmen- tal van 491 noodig om te worden ge kozen, en beschikt, altijd volgens de „Herald," "reeds nu over 418 stemmen, al zijn die niet alle even zeker. Iu ieder geval staan de kansen voor Taft op het oogenblik heel wat beter dan die van zijn republikeiusche medegegadigden Hughes, Fairbanks, Cannon, Foraker e.a. En daar de democraten het niet winnen zullen of kunnen bij de generale verkiezing, s'aat dus wel vast dat Tats president wordt. We zullen zien! l)e Eagelsehe regeering heeft het. slagschepeneskader van de Vereen. Staten verlof gegeven, gebruik te maken van de diensten der Engelsche vloot- stations, en het tevens uitgenoodigd tot een bezoek aan een der Engelsche havens. Van de eerste vriendelijkheid zal zeker gebruik worden gemaakt, maar voor de tweede zal er wel geen tijd overblijven, daar president Rooseveldt nog verleden week gezegd heeft, dat de vloot na haar vertrek uit het verre Oosten geen havens meer mag aandoen dan om kolen in te nemen. Edoch, er is tot dusverre nog niet be slist voor de uitnoodiging bedank', en zoo hoopt men in Engeland, dat de Amerikaansche Armada tóch nog de welgemeende invitatie zal aannemen. Gemengd ilieuws Vorst Ferdinand van Bulgarije en zijn gemalin hebben Maandag hun intocht, gedaan in Sofia. Aan het station waren aanwezig de leden der buitenlandsche missies, de ministers en de hooge autoriteiten. Eerfeere-compag- nie stond op het perron. Voor het station was een eereboog opgericht, waaronder het stedelijk bestuur gereed stond, om den hoogen gasten brood en zout aan te bieden. De vorst en zijn gemalin werden met groote geestdrift begroet. De lijkverbranding neemt in Duitschland belaas voortdurend toe. In Jan. en Feür. 1907 hadden er 471 lijkverbrandingen plaats, in dezelfde beide maanden van dit jaar 754. Van deze komen er 118 op elk der crematoria te Chemnitz en Gothadan volgen Hamburg met 108, Bremen met 64, Jena met 53 en Mainz met 50. Ongeveer tweederden der lijkverbrandingen gingen met zoogenaamd //godsdienstige plech tigheid// gepaard. De misère onder de studeerende jongelui te Moskou is zoo groot, dal, ondanks de krachldadige hulp van verscheiden liefdadige vereenigingen, aan 1300 onder hen de toegang tot het universiteitsgebouw wegens wanbetaling der collegegelden geweigerd moest worden. Een oude vrek en menschenbater, Albert Vanhaege, is te Chapellebrouck, in den omtrek van Duinkerken, vermoord. De moordenaar kon echter blijkbaar het geld, waarom het hem te doen was, niet vinden. Kort nadat Vanhaege zich zwaar gewond naar zijn bed had gesleept, drongen de gendarmen binnen, en zoodra de oude man hen zag, verzocht hij hun, al het geld dat hij bezat, op zijn bed uit te spreiden. Ze zouden het in den kelder vinden in een groote flesch die hij onder een ton had geplaatst. Werkelijk vonden de gendarmen alles op de aangeduide plaats, en toen spreidden zij over het bed van den stervende acht duizend francken uit in goud en twaalf honderd francken in zilverstukken, //Je hebt er toch niets afgenomen vroeg de grijsaard, terwijl hij de gendarmen achter dochtig aankeek. Enkele oogenblikken later stierf de vrek Uit het grijs verleden. De vorige week zijn te Eek en Wiel in een stuk bouwland 34 munten gevonden uit den laat Romeinschen tijd. Ze zyn gekocht voor de oudheidkamer te Tiel. Ernstig gekwetst. stort. Drie schilders! die zich daarop aan 't werk bevonden, vielen van een hoogte van 18 Meter naar beneden. Alle drie werden zeer ernstig gekwetst. Een verzuim. Te Maarseu is een verzuim door de politie gepleegd, dat zeer druk bespro ken wordt. Een Amsterdammer, zoo meldt het Hdbl. die daar bedelende was, is de vorige week Maandag door de politie in het arrestantenlokaal opgeborgen. Doch men heeft blijkbaar den man geheel vergeten. Woensdag vertoefde hij nog in het hok, zonder dat men naar hem had omgezien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig, dat hij door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschu wen, wat hem ten slotte gelukte. De postbode hoorde zijn roepen. Daarna word de tuan door do poiiiie losgelaten. Nog goed afgeloopen. Ziterdagmorgen bevond zich de Rot. terdamsche autostoombrandspuit op de Schiekade O. Z. Willende uitwijken voor een vrachtwagen slipte de spuit op de rails van de Schielandsche tram. De chauffeur was daardoor zijn stuur niet meer moester, mot het gevolg dat de spuit opreed tegen het pand 94 en terecht kwam in een souterain voor dat huis. De dienstbode van Mevrouw 8, die juist bezig was die stoep te boenen, ontkwam het gevaar ter nouwernood, terwijl haar emmer werd platgedrukt. De autospuit bekwam materieele schade. De brandspuitmeester, de heer Van der Graaf, die naast den ehaffeur zat, werd tegen den gevel aangesiiugerd doch be kwam geeD lefsel, zoodat hot ongeval zonder persoonlijke ongelukken is afge loopen. Onder den trein geraakt. Te Haps (N. B.) geraakte bij het rangeeren van een goederentrein de conducteur B. onder een der wagens. De man werd zwaar verminkt opgeno men en stierf oumiddelijk. Hij laat eene vrouw met 5 kinderen achter. Een minder aangename ontdekking. Zaterdagavond bemerkte een dame, die van Schiedam per spoor naar Den Haag ging, reeds vóór dat de halte Kethel bereikt was, dat zij een reticule waarin een bedrag aan bankpapier van f 1350, kwijt was. De politie stelt een onderzoek in. Een nachtelijke wedren. Men meldt uit 's-Hertogenbosch aan de „Dordr. Gc." Iets wat misschien nog nooit in het Nederl. leger ia voorgekomen, heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag in Den Bosch afgespeeld. Een tweetal veldartilleristen op stal- wacht zijnde, hebben midden in den nachi twee der beste paarden weten te ont voeren en hebben daarmee een nachte ljjke wedren gehouden op den Pe.te- laarschen weg. Ze schijnen daarbij nog al wild te werk te zijn gegaan, want een der paarden is zoo hevig tegen een booui terecht gekomen, dat het er bij bleef liggen en Maandagtr orgen per kar naar de kazerne werd vervoerd. De beide artilleristen zitten thans in de cel. Schandelijk. Hoever soms de baldadigheid der jeugd gaar, bewijst het volgend voorval, dat te Enschede plaats had. Een voor een wagen gespannen paard van Van Gend en Loos werd door den 15-jarigen A, Polak een brok ongebluschte kalk in dan bek geduwd. Het dier brandde zich zoo deerlijk, dat het moest worden ge stald en de hulp van een veearts inge roepen. TegGn den dader is proces verbaal opgemaakt. Een deserteur. De politie te Utrecht hield Dinsdag een deserteur aan, die uit zijn garnizoen te Amersfoort was weggeloopen. Deze militair pDegde deze daad voor de tweede maalde eerste keer ontdeed hij zich van zijn uniform en legde hij die te vondst aan den Vorsegatsehen dijk. Voor dit vergrijp werd hij met drie maanden berooving van zijn vrijheid gestraft. Tbans deserteerde hij voor de tweede maal27 Maart verdween hij uit Amers foort, om Dinsdag door de politie te Utrecht te worden gearresteerd. Rotterdam, Zuldblaak no. A. met één dag opzegging 58l/'2 pCt. tien dagen S3/4 Voo iangeren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. Oppert 112. Binnenr tte ioi, - HOTTER O Jf M. - Telef. Interc. 3957. Verkrijgbaar te Sommelsdijk bij DIJKEMA DOORNBOS. Te Middelliarnis bij A. TEEPE. Te Dirksland bij L. W. ZAA'JER Te Oude Tonge bij A. C. POOTS. §8 HMHlf Horloger en Goudsmid, Goud- en Zilverwerk. Koralen. Soliede Artikelen. Billijke prijzen. Oud Goud en Zilver wordt tegen de hoogste waarde gekocht en geruild. Bi o f t e r (I a m. Vraagt prijsopgave. Ook op termijnbetaling ROTTERDAM. Eerste Meubelwinkels vanaf de Stadhuissteeg. Grootste en goedkoopste Inrichting. Eenig adres voor alle standen. P.S. Aan de Meubelmagazijnen is verbonden een goedkoop Beddeninagazijn, dus zeer gemakkelijk, daar alles nu in één huis gekocht kan worden. Vlugge en nette afwerking. V leeschh ouwerij, 8t Joris Doelstraat, Sommelsdijk. Telefoon Intercomui. IVo. 8, (tegenover de Stoomdr. van W. Boekhoven). Doorloopend eerste kwaliteit Rundvleesch, Alles wordt Machinaal gesneden. Vanaf heden prima kwaliteit rolpens verkrijgbaar. beleefd .aanbevolen. Een ruime sorteering in Beleefd aanbevolen. Jb Westdijk, Middelharnii. Aanbevelend lliddelharnis. G. BUIJiiE. •AR98B1 hamers! raai 145 ikirk*5an«l. SUSHESi WERREX. Beleefd aanbevolen.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2