TWEE BUPHt Zaterdag 21 Maart 1908. Mo 1330, Tweede Blad. 4>fflc!eeS Gedeelte. Uit de Pers; iinHieialand. Plaatselijk Nieuws. Herkingen. Was do loteling Math. v. Putten huiswaarts gezonden tot nadere op roeping, thans is ook de loteling Anth Mans op dezelfde wijze huiswaarts gekeerd. Officieel zijn ze nog niet afgekeurd, aan gezien ze met verlof in de gemeente ver- keeren. Gemeenteraad. Rechtszaken. U'erKoofHiig-en. IN HOC SIGNO WSES Dit nummer bestaat uit Herinnering aan de voorschriften der wet, betrekkelijk het vieren der Zon- en Feestdagen. ^BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Ge meente Soiiimelsdijk herinneren de ingezetenen aan de Wet van den lsten Maart 1815 (Staatsblad No. 21), die van den volgenden inhoud is: Wij WILLEM, bij de gratie Gods, Prins van Oranje Nassau, Souverein Vorst der Vereenigde Nederlanden enz., enz., enz. Aan alle degenen die deze zullen zien of hooren lezen, salutl doen te weten: Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor onzer gods- dienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoogsten prijs stelden, de plichtmatige viering van den dag des Heeren en ander» dagen den openbaren Christelijken godsdienst toegewijd, door eenparige en voor de geheele uitgestrektheid der Verenigde Nederlanden, algemeen werkende maatregelen te verzekeren Zoo is het, dat Wij den Raad van State ge hoord en met gameen overleg der Staten-Generaal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bi] deze 1. Dat op Zondagen en op zoodanige gods dienstige feestdagen, als door de kerkgenootschap pen van den Christelijken godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden niet alleen geeue beroepsbezigheden zullen mogen verricht worden, welke den godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan ingeval van noodzakelijkheid, als wanneer de Plaatselijke Regeering daartoe schriftelijk toestemming zal 862.enbat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare plaatsen, zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren ver- koopen. 3. Dat gedurende den tijd, voor de openbare godsdienstoefening bestemd, de deuren der her bergen en andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zooverre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook, gedurende dienselfden tijd, geenerhande spelen, betzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden,zoo als schouwburgen, publieke danspartijen, concer ten en harddraverijen, op de Zondagen en alge- meene feestdagen zullen gedoogd wordenzullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijge laten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen tot den openbaren eeredien8t bestemd en in het algemeen alles wat denzelve zoude kuanen hinderlijk zijD, voor te komen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen f'gou de bepalingen van dit besluit naar gelang van personen en om standigheden, zullen gestraft worden met eene boete van ten hoogste rijf en twintig gulden, of met eene hechtenis van ten hoogste drie dagen voor de overtreders die buiten staat mochten zijn deze boete te betalen. 7. Dat bij eene tweede overtreding de boete of straf zal verdubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen ver beurd verklaard, en de herbergen of andere publieke plaatsen voor ééne maand gesloten. En dat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige Provinciale of Plaatselijke reglementen en inrichtingen zullen worden gehouden voor vervallen Lasten en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geïnsereerd, en dat een genoegzaam aantal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onderscheidene Provinciën of Landschappee, ingevolge art. 86 der Grondwet, ter uitvoering zal worden gezonden, met last om dezelve alom me te doen publiceeren en affigeeren, en van de pre dikstoelen der onderscheidene Christelijke kerk genootschappen te doen aflezen. Lasten en bevelen voorts, dat Onze ministerieele departementen en andere autoriteiten, justicieren en officieren, wien zulks aangaat, aan de nauw keurige uitvoering de band zullen houden, zonder eenige conniventie of dissimulatie. Gegeven te 'S-QRAVENHAGE, den lsten Maart des jaar 1815, het tweede van Onze Regeering. (Geteekend) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid (Geteekend) A. R. FALCK. Burgemeester en Wethouders voornoemd ver trouwen, dat ieder ingezeten zal medewerken tot de naleving van de voorschreven wetsbepalingen, en daardoor de handhaving zal vergemakkelijken. Sommelsdijk, den 13 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAEF. »Onze CouraDU schrijft ouder het hoofdje Meer dan erg! het volgende. Er is in onze pers al meermalen gezegd, maar 't kan niet genoeg herhaald, hoe de onbeschaamdheid van de lieden, die het Nieuw-Malthusianisme veibreiden, alle per ken overschrijdt. Nu weer schrijft iemand ons uit Smilde >Zoo er hier een huisgezin met een spruitje wordt vermeerderd, duurt het een paar dagen of men ontvangt van ge noemden Bond een schrijven thuis, met een briefkaart aan een zekeren dokter in Rotterdam onze chr. Pers mag daar, dunkt me, vveleens tegen te velde gaan Het wordt meer dan erg. Zoo wordt dit vuile gif de huisgezinnen binnengedragen tegen den wil der bewoners publiek, dat ieder het in handen krijgen kan. Onlangs liepen op een andere plaats schooljongens met zulke pamfletten I Een ongenooden gast laat ge door de politie uitzetten en wil hij verkeerd, dan draait hij de kast in wegens huisvredebreuk. En zou men dan dit vieze gedoe in z'n gang en bus maar moeten dulden, zonder dat de daders kunnen worden gestraft? Gelukkig dat het nieuwe ministerie de 3>publieke zedelijkheid* krachtig zal bevor deren. Van haar wachten wij op dat gebied >kloeke daden*. Die zijn hier noodig Blijvend gedeelte. Naar »Het Centrum* verneemt, is bij eventueele aanneming door de Staten Gene raal van het betrekkelijk wetsontwerp, het vereische aantal der 2200 man vermoedelijk reeds nu verzekerd door vrijwillige aanmel ding tegen de voorgestelde premie Middclliarnis. Dinsdagmiddag toen de onbezoldigd Rijksveldwachter J. Peeman over de kaai kwam, werd hij op het on verwachts door den arbeider S. T. Koote uit Sommelsdijk aangevallen en een snede door het gelaat toegebracht, zoodat eerst genoemde zich ten spoedigste onder genees kundige hulp moest begeven. Naar men ons later mededeelde, heeft K. vergiffenis wezen vragen. Niettegenstaande is er proces verbaal tegen hem opgemaakt. Toen Woensdagmiddag A. S. inde Nieuwstraat aan kwam rijden met een z.g.n. mallejan, moest hij uithalen en reed daar door logen een handwagen aan, welke een groote ruit vernielde in het pakhuis van Gebr. Vermaas. Donderdagmorgen had de dochter van J. Albrechts het ongeluk met een kruiwagen, geladen met mest, in de sloot te vallen. Zij bracht het met een nat pak en den schrik er af. Donderdagmorgen ontstond er een hevige twist tusschen P. B. en L. P., wat spoedig in een vechtpartij zou zijn over gegaan, indien er niet spoedig personen tusschenbeide waren gekomen om hen te scheiden. Dit zaakje liet zich nog al ge vaarlijk aanzien, daar de een was gewapend met een mesthaak en de ander met een mes. Donderdagmorgen had de landbouwer A. Vroegindeweij het ongeluk toen hij aan de Langeweg was met een wagen beladen met bieten, dat een zijner paarden schrok van een stoomfiets, waardoor het op zij sprong, en de wagen in de sloot viel. Voerman en paarden bleven op het droge, zoodat hij 't er met eenige schade afbracht. Zondag aanstaande hoopt de oudste vrouwelijke ingezetene dezer gemeente, de Wed. Kattestaart, haar 90ste geboortedag te herdtnken. Het oudje mag zich nog verheugen in een tamelijk sterk gestel en een gezondheid. Zij neemt nog wekelijks haren rondgang waar door het dorp, om m haar dagelijks onderhoud te voorzien. Naar men ons mededeelt, is aan B. Dubbeld, voor den tijd dat zijn zoon in d enst is, 90 cent per dag toegekend. Ooltgeiinpiaat. Het rijden van plm, 865 kubieke Meter onderhoudsgrint voor deze gemeente, is aangenomen door de heerenA. Neels, G. Hoogmoed en M. C. Mooijaart. voor de som van f o,753/4 per kubieke Meter, terwijl er nog één biljet was ingeleverd door den heer G. v. d. Cappelle voor een som van f 0,791/2 per kubieke Meier. Door den heer C Kamp en Echt- genoole, welke benoemd waren tot vader en moeder in het oude mannen- en vrou wenhuis alhier, en welke deze benoeming naar men ons mededeelde hadden aan genomen, hebben thans voor deze benoe ming bedankt. Terwijl het jl Dinsdagmorgen op verschillende plaatsen veel gesneeuwd en op vele plaatsen de sneeuw de geheele daken bedekten, vond de zpon van den Conducteur op het fort »Prins Frederik* alhier, onder de pannen van de Artillerieloods, een nest met jonge spreeuwen. Zeker wel buitenge woon vroeg, en een sterke tegenstelling met het winter-gezicht dat zich aan ons oog vertoonde. Naar men ons mededeelde, bestaat het plan om in Achthuizen (gemeente Ooltgensplaat) een eigen Vereeniging tot het verzekeren van varkens op te richten, en niet met de alhier bestaande Vereeni ging »De Voorzorg* saam te werken. Het bestuur der Vereeniging »De Voorzorg* stelde pogingen in het werk, om aldaar eene openbare vergadering te beleggen, doch deze pogingen werden om bovenge melde redenen afgewezen. Werd in de laatste weken nog al eens melding gemaakt van hier en daar over de vele vooi komende gevallen van ziekte, ook hier is dat het geval en voor namelijk onder de kinderen. Melissant. De miliciens M. Kleijnenberg en C. van de Klundert zijn met groot verlof van hun korps huiswaarts gekeerd. Het kohier van den hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1908, is door den Gemeenteraad vastgesteld op f 3163,52. Bij het spelen kreeg het zoontje van D. Dale uitgebrande carbid in de oogen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen A. D. had het ongeluk met de hand tusschen een bietenmachine te geraken, waardoor hij ernstig aan de vingers werd verwond. De vorige week vertrokken van hier twee gezinnen naar Loosduinen, om aldaar in de tuinen te werken. Hoop op lotsver betering deed de menschen besluiten te vertrekken. J. R. die een jaar geleden zijn portemonnaie met f 3,25 verloor, vond die dezer dagen met den geheelen inhoud terug. Voorwaar een buitenkansje. Het muziekgezelschap zal op den 2 den Pinksterdag a.s, deelnemen aan het concours te IJsselmonde. Deze week werd het zoontje van den heer S. den B. vervoerd naar het Zieken huis te Leiden. Bij h«t eten heeft het kind vermoedelijk iets in de keel gekregen, waardoor opneming in een Ziekenhuis nood zakelijk bleek. Stellendam.** De milicien L. Sluijter der lichting 1908, ingedeeld bij het 3e Reg. Infanterie, heeft zich tot den betrokken Minister gewend tot het bekomen eener geldelijke tegemoetkoming gedurende den tijd, dat hij onder de wapenen zal door brengen. Goedereede. LI Woensdagmorgen is op de zandbank Hinder, richting deze ge meente in Bosch gestrand het Nederland- sche stoomschip »Alwina,« geladen met kolen, met bestemming Rotterdam. Bij vloed is het schip zonder assistentie vlot gekomen en heeft de reis vervolgd. Dinsdag a.s. zal alhier als spreek ster optreden Neeltje Lokerse. Het »Leidsch Dagblad* zegt van deze spreekster Wellicht hebben eenigen onzer lezers dezer dagen in de stad zien rcndloopen een Zeeuwsch meisje, dat in onze gemeente vertoefde om hier de Stadszaal te bespre ken en verder het noodige te doen om hier als spreekster op te treden. Ja, werkelijk morgenavond zal zij hier in de Stadszaal in haar Zeeuwsch costuum, dat steeds zoo aantrekkelijk staat, optreden en wij zouden wel wenschen, dat haar een talrijk gehoor ten deel viel. Dat zij toch als vrouw den moed heeft voor het publiek op te treden, moet bewondering wekken, moet voortspruiten uit een diep gewortelde overtuiging. En zou men zoo iemand niet eens willen aanhooren Ook de 2»Middel- burgsche Courantzegt »Dat Neeltje Lokerse hier zal optreden, wil wat meer zeggen dan wanneer we b.v, schrijven, dat de heer X of Z als spreker optrad. Want men bedeck# eeDS wat het beteekent voor een vrouw, zonder bijzon dere opleidiDg. zonder kennis van vereeni- gingsleven, zonder vergaderingservaring om hier een zaal te huren en aan te kon digen dat zij zal spreken over de positie van de ongetrouwde moeder. Zoo heeft ze in Den Haag gedaan, en zoo deed zij hiet. »Om zoo iets te durven, daarvoor is een wil noodig, die wortelt in zoo'n vaste overtuiging van het bestaande onrecht, in zulk een diep gevoel voor het lijden der slachtoffers, dat hij door een storm van bezwaren niet kan worden losgerukt en vernietigd. Van zoo'n vrouw kan groote kracht ten goede uitgaan, te meer als zij de gave van de welsprekendheid heeft, zooals hier in zekeren zin het geval is, waarschijnlijk juist door dat diepe gevoel. »Uit hetgeen ze vertelde, bleek dat ze iemand is die veel heeft ondervonden, nog veel meer heeft gezien, en dat ze daarover veel heeft nagedacht. »Over het treurige lot van ongehuwde moeder heeft men steeds hooren spreken door anderen. Nu hoorde men iemand, die zelf weet wat het beteekent, en die op tal van dingen een nieuwen kijk gaf. »Men vergat al heel gauw het onge wone van den aanblik een Zeeuwsche boerin in den katheder te zien staar want in weerwil van haar lang verblijf elders draagt ze nog steeds die dracht maar wat men geen oogenbhk vergat, was het feit, dat er daar een vrouw sprak over haar lotgenooten.* Neeltje Lokerse heeft veel ondervonden, zij was een vrouw, die het aan haar be gane onrecht niet kon verkroppen, een feit waarom ze op een goed oogenblik een revolver nam en die richte cp den man, die haar leven had bedorven. Wien zou die vrouw niet eens een oogenblik willen hooren en zien P Ouddorp. Toen de schipper J. v. G. van Stellendam Donderdag met zijn motor schuit voor de haven kwam, geraakte zijn machine onklaar, waardoor hij de haven niet zou hebben bereikt, indien hij geen hulp had ontvangen van de juist in de nabijheid zijnde schippers. Uit armoede of hebzucht? Onder begunstiging van het maanlicht is dezer dagen bij den landbouwer C. N. een partijtje aardappels ontvreemd terwijl weer van anderen, zoo we vernamen, kleeding- stukken waren weggehaald. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Metissant, gehouden op Donderdag 19 Maart, des namten 2 ure. Afwezig de heeren G. Joppe en C. v. d. Velde. De Voorzitter, mr. C. Zaaijer, opent de ver gadering en verzoekt daarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Aan de orde is ie. Ingekomen stukken. a. Een missive van Ged. Staten goedkeu rende het besluit tot af- en overschrijvingen der Gemeentebegrooting van 1907. b. Een missive van Ged. Staten, gekeu- rende het supletoir der hoofdei, omslag 1908. c. Een missive van de directeur-generaal der posterijen en telegraphie, meededeelende dat wegens vergoeding van bestelloon van tele grammen over het tweede halfjaar 1907, aan de gemeente zal worden uitgekeerd 28,10. Deze werden voor kennisgeving aangenomen. d. Voorlezing van een verzoekschrift, aan H. M. de Koningin verzoekende, een buiten gewone subsidie voor het lager onderwijs voor 1908, ten bedrage van f 1700,—, hetgeen alzoo werd aangenomen als het door Burg. en Weth. werd voorgesteld. 2e. Benoeming lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Aftredend is met 22 Mei a s. den heer K. van Heek. Op de door Burg. en Weth. opgemaakte voordracht staat no. 1 K. van Heek en no. 2 J. Kleinenberg. Met algemeene stemmen werd benoemd den heer K. van Heek. 3e. Benoeming stembureau verkiezingen. o. Werd tot plaatsvervangend Voorzitter benoemd de heer D. Sieling, met 4 tegen 1 stem op de heer L. van Beek. b. Werd tot lid benoemd de heer L. van Beek, met 4 tegen 1 stem op de heer P Polder. c. Werd tot lid benoemd de heer T. Koo- man met 3 tegen 1 stem op den heer C. v. d. Velde en 1 stem op de heer D. D. Kastelein, als bedoeld bij art. 9 der provinciale en art. 11 der gemeentewet. d. Weid tot lid benoemd de heer D. D. Kastelein met 4 tegen 1 stem op den heer P. Polder. e. Stelt de Voorz. voor de overige leden als plaatsvervangers te benoemen, hetwelk goedgekeurd werd. Alvorens men overgaat tot de vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag vraagt de voorz. of nog iemand het woord verlangd Niemand het woord meer verlangend, gaat de openbare vergadering in besloten over. VERSLAG van het verhandelde in de Spoedeischende Raadsvergadering der gemeente Goede reede, op Woensdag 18 Maart jl. des nam 6 30 ure. Afwezig de heeren Goekoop, Vogel en Troost. Na opening der vergadering door den Voor zitter worden de notulen der vorige zitling gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Alsnu doet de Voorzitter voorlezing van een ingekomen adres van de raadsleden Breen, Joppe, Koeteeuw en Van der Wende lot het beleggen eener spoedeischende raadsvergade ring inzake de vernietiging van het raadsbe sluit dd. 19 Augustus 1907 door heeren Ged. Stalen dezer provincie, teneinde daarover in hooger beroep te gaan. De Voorzitter vraagt daarop naar de motie ven, welke gemelde heeren ertoe hebben geleid eene spoedeischende vergadering te doen beleg gen, waarop de heer Breen te kennen geeft, in de courant te hebben gelezen, dat het raads besluit tot verkoop van gemeentegrond aan Jb. Lodder Czn. alhier door hh. Gedeputeerde Staten vernietigd is en dat hooger beroep bin nen dertig dagen na dagteekening van het besluit moet plaats hebben. Hij had gedacht, dat de Voorzitter vóór het verstrijken van dien tijd den Baad daarmede in kennis zou heb ben gesteldin dat geval had een verzoek der raadsleden tot het beleggen eener spoed eischende raadsvergadering achterwege kunnen blijven. Alleen om op te komen voor het gemeente belang, om alsnog op het raadsbesluit de ver- eischte goedkeuring te verkrijgen, heelt, hem daartoe geleid, waarop de Voorzitter repliceert, dat hij niet aanneemt, dat zulks de reden is, doch vermeent, dat zulks uitsluitend geschied is, om den heer Lodder ter wille te zijn, welk gevoelen van den Voorzitter de heer Joppe deelt. Zulks moet de heer Breen ten slotte ook beamen. Verder deelt de Wethouder Joppe mede, dat hij 't wel kwetsend vindt voor de raatls leden, dat zij met de beslissing van hh. Ged. Staten niet officieel in kennis zijn gesteld geworden. De Voorzitter repliceert, dat hij zich niet verplicht gevoelde, vernietiging van het besluit te ff*agen. Bovendien hadden de raadsleden, die geacht kunnen worden, van de beslissing van heeren Gedeputeerde Staten door de cou rant als anderszins reeds op de hoogte te zijn, daarover wel eens met hem kunnen komen spreken. Hij is van gevoelen, dat bet niet. gewenscht is, in hooger beroep te gaan. Den beer Joppe herinnert de Voorzitter, dat hij hem er over gesproken heeft, dat mogelijk aan het in beroep gaan voor de gemeente nogal uitgaven gepaard zullen gaan, waarop de heer Breen repliceert, dat hij bij bij ervaring weet, dat zulks slechts f 0,22^ kost en dat men bovendien bij die heeren zéér netjes en beleefd ontvangen wordt. Na eenige verdere onderlinge discussies, die over 't geheel herhaling van het voorgaande behelzen, schorst de Voorzitter de openbare zitting, om over te gaan tot het ontwerpen van een adres aan Hare Majesteit de Koningin tot weerlegging van de door hh. Gedeputeerde Staten aangevoerde motieven, die geleid heb ben tot onthouding hunner goedkeuring aan het raadsbesluit tot verkoop van gemeente grond aan Jacob Lodder Czn. alhier. Na heropening der zitting brengt de Voorz. in rondvraag of de Baad van de beslissing van hh. Ged. Staten dezer provincie vorenbe doeld in hooger beroep zal gaan. Met éénparige stemmen wordt daartoe besloten en goedgevon den tot afzending van het ontworpen verzoek schrift aan hare Majesteit de Koningin. Daarna, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. ArrondlMements-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 17 Maart. Drankwetbepaling. De drank wetbepalingdat kinderen beneden den leeftijd van 16 jniet zonder geleide in een café aanwezig mogen zijn, geldt ook voor Ouddorp. Maar daar schijnt men er zich heel weinig aan te storen. Op 6 December was de nachtwaker J. Heer schap langs het café gekomen van Jan Komte- bedde. Het was avond en zeer stil. Heerschap stond even stil. Hoorde hij daar niet duidelijk kinderstemmen in dat café?Neen hij vergiste zich zeker I Maar toch duidelijk en helder hoorde hij de stemmen. Dan maar naar binnen. Goei n'avond I Een oogenblik keken de bezoeker* den nacht waker aan. Zoo zei een der bezoekers, wil je wat van me drinken Nee, dank je wel Kom, drink wat? Nee De bezoeker begon nu op een anderen toon J# mot en zal van me drinke 1 En bij wflze van liefkoozing aaide hij den nachtwaker met den arm om den hals. Daarvan echter was deze niet gediend en toen hij zich uit deze omhelzing wilde losmaken, kwamen de verschillende bezoekers op hem af en het werd een hevig tumult, waarvan de nacht waker de dupe werd. Tenmiste hij zou geslagen, geschopt en in het gelaat gekrabd zijn van belang. Daarvoor hadden zich vanmorgen te verant woorden de 23-jarige visscher P. K. de 22-jarige visscher A. B. en de 24-jarige arbeider H. B., allen te Ouddorp. Zij ontkennen geslagen te hebben. De nacht waker zou hen eerst geslagen hebben. Het O. M. waargenomen door mr. A. J. Blok, eischte voor ieder der beklaagden een gevange nisstraf van 6 weken. Het versje. Mej. Bakker, te Nieuwe Tonge zat op 28 October voor baar open raflm te zingen. Ze zong geen schoolversjes, maar ze zong een schimpliedje op een buurvrouw. En ze zong-heel hard, zóó hard, dat de menschen buiten het konden hooren, die dan ook verwonderd bleven staan, luisterend naar de schoone nachtegalenstem. Plotseling kwam de 2l-jarige arbeider A. K. aldaar voor het raam staan en schreeuwde: Wil jie wél uutschieë met schelle? 'k Schèld nie Dat doe jie welle, jie wil me moeders plage 1 Is geen waor! Toen was K. heel kwaad geworden, hij zou de deur ingetrapt hebben en naar boven gehold zijn. Gê jie me huus uut? Kè jie begriepe. 'k Zèl je door je lichaam snieë. K. dreigde met een mes. Al spoedig waren zijn moeder en zijn zuster er bij gekomen en het was een heel relletje geworden, met het ge volg, dat K zich heden voor de Rotterdamsche Rechtbank bad te verantwoorden. Hij ontkende; was niet eens in huis geweest. Eiseh.: f5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. Vechtersbazen. In Den Briel was op 11 November in de her berg van Kluit kueutjssfeest. Er was dansmuziek en de aanwezigen hadden veel plezier. Er zaten vele torpedisteD, sommigen met hun meisjes. Tegen elf uur ongeveer kwamen er drie boeren binnen, die direct ruzie zochten en die onmid dellijk begonnen met vochten. Zij smeten met stoelen en bierglazen en sloegen en trapten om zich heen, zoodat de bezoekers zonder aanleiding geslagen werden. De milieien-torpedist C.J.Romeijn, geen vriend ran herrie, verwijderde zich. Maar toen Romeijn buiten was kwam hij tot de ontdekking, dat zijn vriend, dien hij gewenkt had mee te gaan nog binnen was. Daarop ging hij weer terug. Net was hij binnen, toen hij plotseling een hard voorwerp dat later een bierglas bleek te zijn tegen zijn linkeroog kreeg, met bet gevolg dat dat lichaamsdeel bloedend werd ge wond. Romeijn werd onder behandeling van dr. H. K. De Haas, alhier, genomen en in diens oog- lijdersgesticht was hij 5 weken verpleegd ge worden. Dr, De Haas voornoamd, als eerste getuige ge hoord, verklaarde, dat de gezichtsscherpte van zijn patiënt over het algemeen tot 50 pCt, dus de helft was gedaald. Als beklaagd op dien avond dat tumult te hebben veroorzaakt en Romeijn bloedend te hebben verwond, hadden zich te verantwoordeu de 29-jarige werkman J. H. die verstek liet gaan en de 29-jarige varensgezel P. V. beiden te Oostvoorne. V. ontaende en vertelde, dat hij in 't geheel niet in 't café was geweest. Maar het meerendeel van de getuigen ver klaarde dezen beklaagde gezien te hebben en nogal met een mes in de hand in een hoogst opgewonden toestand. Bovendien had een getuige gezien, dat be klaagde H. met het glas naar Romeijn wierp. Het O.M. eischte voor den eerste beklaagde een gevangenisstraf van 6 maanden en voor den tweeden oeklaagde een gevangenisstraf van 1 jaar. Diverse feiten. Een gevangenisstraf van 7 dagen werd geëischt tsgen J. van A. 29 jaar visscher te Sommelsdijk die op 27 December den rijksveldwachter J. M. Elenbaas zou beleedigd hebben. Een geldboete van flö subsidiair 10 dagen hechtenis, tegen J. B., 37 jaar, werkman en veldwachter te Dirksland, die op 6 Jan. zou mis handeld hebben|A. v. d. Veer. Uitspraken. A. E. 51 jaar bruggekneebt te Heenvliet wegens misdrijf tegen de zeden, tot 10 maanden ge vangenisstraf. H. K., 15 jaar, timmermansknecht te Dirksland wegens beieediging van een ambtenaar tot fl boete subsidiair 1 week tuchtschool. J. v. d. W., 21 jaar, veldarbeider te Oudenhoorn, wegsns gelijk feit tot fö boete subsidiair a dagen hechtenis. F. K. 26 jaar, arbeider te Sommelsdijk, wegens het een ambtenaar een handeling beletten, tot een maandj gevangenisstraf. Dinsdag 24 Maart, 's nam, 2 uur: plm. 1000 stuks gerooide Appelboonten, aan den Dam- dijk, voor den Woutrinapolder onder Stellen-

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 3