23sU' Jaargang Nw. 1329. Woensdag 18 Maart 1908. A n tirevo lu tionair Orgaan Tom* de %uidliolland$«»lie en Keeuw§che Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. %lie stukken voor «Ie liedaetie bestemd, Advertentiën eis verdere Administratie franco toe te zenden aan den liljrever. Me^eeresï zonder nume rieke meerderheid. Verslag der Ambachts school over 'Ol. Een Christelijke Hoog-ere Burgerschool. *t.* Verslag van het Bestuur der Vereeniging voor Ooglijders te Rotterdam. 1907. v Welwillend. Lawaai maken. Roomsch-Katholieken en Zondags rust. Tui«- en lianflSioiiw. Officieel fSedeelte. Plaatselijk Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomiu. >o. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/g maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Van zelf kwam in de Tweede Kamer weer de vraag ter sprake is regeeren mogelijk zonder een meerderheid ach ter zich. Die vraag was urgent, üp 't oogen- blik zit Rechts achter de Groene Tafel, maar Links heeft in de Kamer 51 leden, zoodat het nieuwe Kabinet werken moet met een coalitie van 49, waartegenover de 51. Mr. Heemskerk heeft in 1905 gezegd, dat een formateur, die geen parlemen taire meerderheid achter zich heeft, niet beter kan doen dan terstond onthelfing van d e opdracht aan te vragen. Mr Lohman had dit in 1905 weersproken en betoogd, dat een Mi nisterie niet perse terstond een nume rieke meerd rheid achter zich behoor de te hebben, en dat, als men dien eisch stelde, onder de bestaande om standigheden nooit meer een politiek Ministerie zou kunnen optreden, waar op mr. Heemskerk toen weer ant woordde, dat indien de Kabinetsfor mateur zulke moeilijkheden op den weg vond, hij dan zoo'n numerieke meerderheid maar moest trachten te vormen uit 3 of 4 fracties en dat hij dan zijn program maar pas klaar moest maken voor zooveel groepen als er noodig waren om een meer derheid bijeen te krijgen Mr Borge- sius herhaalde verleden week de door mr. Heemskerk en mr Lohman in 1905 gesproken woorden en vroeg nu Waar-is nu de meerderheid? De Oud-Minister van 1897 had ©enigszins recht tot vragen Toch moei men hier onderscheiden tusschen wenschelijkheid en mogelijkheid. Oim-s inziens is 't wenschelijk, dat een Kabi net achter zich heeft een vaste, niet al te kleine meerderheid. Treedt het op als een principieel Kabinet, dan is de swenschelijkheida zelfs een eisch omdat niet mag verwachtdat bij alle Rechtsche politiek ook de minderheid of een deel ervan zich zal aansluiten. Trouwens de Onderwijswetten waren nooit in 't Staatsblad gekomen, als de numerieke meerderheid van Rechts in de jaren 1901 lot 1905 er niet geweest was. En de stakingswetten venden bij Links ook weinig steun. Principieele Rechtsche politiek zal uit den aard der zaak in meer dan in één geval bedenking vinden bij Links, omdat de rechtsche en linksche begin selen zich niet altijd met elkaar ver dragen. Daarom achten we een Rechtsche meerderheid noodzakelijk, wanneer een Kabinet de politieke, principieele vlag laat waaien van den mast van het schip. V Maar natuurlijk, als een Kabinet met ontwerpen optreedt, die èn bij Rechts èn bij Links ingang vinden, dan is er bij Rechts direct geen meer derheid noodig. Waarvoor is die noo dig Maar dan is 't Kabinet ook aan handen en voeten gebondengebon den aan Links zoo goed als aan Rechts buiten dat program kan het niet gaan, ol het loopt mis. Dit Kabinet bv. kan onmogelijk met finale Grondwetsherziening optredenin den huidigen toestand Het zai water m den wijn moeten doen om Oud Liberalen te behagen anders komt van een herziening thans niemendal. Dit Kabinet kan wel met sociale ontwerpen optreden, want daarover is men 't tamelijk eens enz. enz. Derhalve een numerieke meerder heid is wenschelijk om te kunnen regeerenen dan pas minder noodig als het pogrom tamelijk neutraal is 'tis wenschelijk, zelfs eisch, als men principieele, soms »uitsluitende« poli tiek moet voeren (onderwijs) om recht te zetten, wat krom groeide. Maar de mogelijkheid bestaat, dat men er zonder die meerderheid ook komt, mits het Kabinet dan maar besefïe. dat het leeft bij de gratie van Links of een deel van Links, wat een onaan gename en ongezonde toestand is. En waar de splijtziekte heerscht onder de partijen, daar moeten de fractiën 't eens worden op eenzelfde program. Maar een meerderheid moet er in normale omstandigheden zijn. We zullen dus afwachten 1909. Dan kan 't verkeeren, zoo, dat Links afbrokkelt en Rechts aanwint. Voorwaarts dan Op bladz. 20 staat»Aan het eind van dit verslag is het ons aangenaam onze tevredenheid te kunnen uitspre ken over den toestand van de Am bachtsschool. Meer en meer blijkt zij in een behoefte te voorzien. Wij zien door de tram een tijdperk van bloei in het verschiet en gaan met ver trouwen de toekomst tegemoet.* Dat vertrouwen koesteren we ook. Nochtans is bladz; 4 niet erg moed gevend Op 31 Dec. '06 waren 133 leden, op 31 Dec. '07 22 minder. In '06 waren er 90 begunstigers, in '07 98. Vanzelf zal ook dat wel verbeteren, als de tram er iswant aanzien doet gedenken en wat voor een politieke partij wel, maar voor een Ambachts school nooit geldt is in ons isolement ligt onze kracht. Neen, voor een School ligt in de afsluiting juist scha en zwakte. En de tram zal de afstanden doen krimpen, maar de belangstelling doen uitdijen daaraan is geen twijfel. Nog een jaartje en het ijzeren ros hijgt en rent ook ten voordeele der School. Zullen we nu al de cijfers gaan memoreeren uit dat Verslag? Korte- lijk. Ontvangsten 10516 gld.uitgaven 10486batig slot 30 gld. Aantal Gemeenten, die subsidieeren 8. Leerlingen in 't timmervak16. In 't smidsvak 9, In 't schildersvak 11. Leerlingen der Avondschool: 33. Besluiten we met de mededeeling uit 't Verslag, dat het onderwijzend Personeel en de Concierge zich uit nemend van hun taak kweten, dan hebben we genoeg belangstelling ge wekt om de lezers eens aan te raden zulk een Verslag aan te vragen. De Centrale Kiesvereeniging heeft vergaderd op 11 Maart, waar de hoofdbesprekingen gewijd waren aan een Christelijke Hoogere Burgerschool Als resultaat nam ze de volgende motie aan De Centrale Antirev. Kiesv gelet op de pogingen, die thans in 't werk worden gesteld om op Goeree en Overflakkee te vestigen een H B. S. besluit als haar meening uit te spreken, dat de pogingen daartoe, van antir. zijde niet kunnen worden gesteund. Voorts eene commissie te be noemen van 5 personen om de mogelijkheid te overwegen der oprichting van een H. B. S. op Christelijken grondslag. Daarmee is de zaak dus op de baan. Op de lange of op de korte baan? Commissie's schreven we een en andermaal, kunnen soms uitstekend als doofpot dienst doen om 't zaakje onder de asch te begravenzij kun nen spijkers of kapstokken zijn om er een ongewilde zaak jarenlang aan te hangen. Deze benoeming mag in geen geval te lang uitgesteld worden. Op de Centrale was de tijd kort en om per sonen te vinden, die zich de zaak aantrekken, moet men eerst eens overleg gepleegd hebben. Want hier hangt alles van de personen at IJver en toewijding en tijd zijn onmisbaar. Propaganda mag en kan niet ontbre ken. Geld is noodig. Inzicht in de zaken mag geëischt. Samenwerking is plicht over heel Flakkee. We wachten dus, tot er een Com missie is geformeerd. Leden en Begunstigers 202 Hun bijdragen 1250 gld. De Prov Staten verhoogden de subsidie met 900gld; de Gemeente met 1500. Aan gif en 462 gld. Te kort met dat van verleden jaar 2224 gld Ingeschreven patiënten 3628. Ad viezen 15472. Voorgeschreven 1418 brillen. Aantal verpleegden 295. Verpleeg- dagen 4508. Operaties 205. Genees heer-directeur dr Moll Eerste genees heer dr. van den Burgh. Uit Acht huizen kwamen er 2 m. en 3 vr. pa tiënten. Uit den Bommel 3—3uit Dirksland 52; uit Goere 21; uit Middelharnis 35 uit Nieuwe Tonge 51; uit Ooitgensplaat 23- uit Ouddorp 60 uit Oude Tonge 6—5 uit Sommelsdijk 1—3; uit Stad 2—4; uit Stellendam 11. Een zeer nuttige inrichting, die steun verdientwelke verleend kan worden aan den Heer Henrikes de Castro, Oostzeedijk te Rotterdam (Penningmeester,) ze succes, volgens »Het Volk« Overal aandachtig gehoor enz. enz En de uitslag nu van die Barnum- achtige drukte en dat Socialistisch kabaal Glad verlorenZe haalden een 33 stemmetjes meer dan in '05. Och arme Veel geschreeuw, maar weinig wol. Het Kabinet is met welwillendheid door Links ontvangen. Steun op som mige ontwerpen is toegezegd. Overi gens zal men afwachten. Die welwillendheid behoort trouwens bij den politieken toestand van »vos« en »zure druiven«. Het liberale beginsel en de liberale partij zinken in. En bij inzinking past deemoed. Bij deemoed welwillendheid en goedge zindheid om niet af te stooten. Dat die deemoed nog een reeks van jaren de overmoed van eertijds moge blijve vervangen. Daar zal 'vc Vaderland wel bij varen. In 't district van ds. Talma was verkiezing, omdat de dominee minis ter is geworden. De Socialisten maakten daar een lawaai, een verkiezingskabaai, dat hooren en zien verging. Je ergerde je aan den humbug. Overal hadden Het is bekend, dat er Roomsch- Katholieken zijn, die op Zondag win kelen En enkele Protestanten op Flak kee koopen ook op Zondag hun sigaren in de winkels der Israëlieten, 't Trof ons daarom, wat we in het »Wageningsch Nieuwsblad* lazen uit Arnhem't Was een Manifest Katholieke Geloofsgeiioote». Op katholieke mannen en vrouwen, schudt af het stof der gewoonte strijdt met ons den strijd, die wij hebben op genomen tegen het winkelen op Zondag, komt met ons op voor Zondagsheiliging. Laat ons katholiek zijn, met alleen met te gaan naar de kerk en ons in de beste kleeren te steken, neen, laat ons overtuigd katholiek zijn in merg en been, laten wij begrijpen dat het derde der Tien Geboden Gods>Wees ge dachtig dat gij den Sab- bathdag heilig t« geen ijdel ge bod is laten wij bedenken, dat dit een der geboden is waarop de geheele wereldorde rust. Daarom noodigen wij u uit, met ons te strijden voor alge- heele winkelsluiting op Zondag. Op dus Mannen en Vrouwen en besluit met ons ten iste. Om niet te koopen, noch te doen koopen, noch te laten leveren op Zondag. ten ade. Die winkels, te beroordeelen die des Zondags gesloten zijn of voortaan sluiten. ten 3de. Elkander aan te sporen de Zondagsrust te bevorderen. In de hoop en met de overtuiging, dat U ons in dezen strijd zult steunen, tee kenen wij Het Bestuur van het Gilde St. Vicentius h Paulo Onderafdeeling Arnh. R.-K. Volkshond. 't Stuk spreekt voor zichzelf. Winkelsluiting en.herbergsluiting op Zondag worden door Christelijke beginselen geëischt En de Israëlietische kooplui konden hun winkel ook wel sluiten, als er geen Protestanten om sigaren kwamen. Ook de herbergsluiting komt in Middelharnis zeer spoedig aan de orde. Met succes, hopen we, van ganscher harte. Moge Protestant en Roomsch mede helpen, om die in te voeren, natuurlijk met wettelijken termijn van opening van enkele uren. Ter Waarschuwing schrijft de Directeur van het Rijkstand bouwproef- station te Hoorn, Dr. Van der Zande het volgende opstel over POKDER VOOR BORDEAUXSOHE PAP. Het gebruik van poeder voor Bordeauxsche pap schijnt toe te nemen en daarom acht ik het wel gewenscht er de aandacht op te vestigen, dat de bereiding van zulk poeder verschillende moeilijkheden oplevert, en dat er artikelen van dezen aard in den handel komen, die voor het doel waarvoor ze gekocht worden niet geschikt zijn. Verleden jaarontvingen we zulk een poeder ter onderzoek, dat in water gebracht, geen pap vormde, doch als zand in het water bezonk. En dezer dagen kwam ons weder zulk een monster in handen. Beiden waren met kalk bereid, en dit blijkt dus niet te kunnen. Een mengsel van poeder van kopervitriool tn kalk ondergaat blijkbaar reeds in drogen toestand de omzetting die bedoeld wordt te zullen optreden, wanneer het poeder met water gemengd wordt. Of zulks zoowel bij een mengsel van koper vitriool en ongebluschte kalk als kopervitriool met gebluschte kalk gebeurt heb ik niet beproefd. Het meest gewone pappoeder is een mengsel, van fijngemalen kopervitriool en gecalcineerde (watervrije) soda. Naar ik van bevoegde zijde ver neem geeft het maken van dit mengsel ook nog technische moeieüjkheden het kan zonder voor zorgen klonterig worden en hard en is dan niet aangenaam in het gebruik. Doel dezer regelen is nu de belanghebbenden opmerkzaam er op te maken dat bij de bereiding van pappoeder voetangels en klemmen liggen, en er op te wijzen dat het noodig is behalve op de goede hoe veelheid kopervitriool ook op de geschikt heid voor de bereiding van Bordeauxsche pap te letten, wat door de proefstations bij het onderzoek ook gedaan wordt, en waarmede ten zeerste rekening gehouden wordtimmers een artikel dat niet bruikbaar is om er door eenvoudige aanmenging met water Bordeauxsche pap van te maken is geen poeder voor Bordeauxsche pap. De waar moet bij behandeling met water na flink roeren een lichtblauwe vlokkige dunne brij geven die geruimen tijd zwevende blijft, en waarin ook g»»n afzonderlijke korrels kopervi triool voorkomen die slechts langzaam oplossen. Na bezinking moet de heldere vloeistoflaag niet of bijna niet meer blauw gekleurd zijn. Dat het poeder verder de gegarandeerde hoe- voelheld koper moet bevatten (gewoonlijk 17,5 pCt.) spreekt van zelf Zoowel koopers als fabri kanten en handelaars zullen goed doen hunne aandacht op deze zaak te vestigen om moeielfjk- heden bij levering en gebruik te voorkomen. Het zal onze lezers niet verwonderen, dat we hier graag het artikel van Dr. V. d. Z. een plaatsje gaven. Zulke kwesties dienen door een zoo groot mogelijk aantal personen onder de oogen gezien te worden, vooral ook door hen, die er in de eerste plaats belang bij hebben. En dat zy'n onge twijfeld zij, die Bordeauxsche pap gebruiken. M. Vnsaïliuak, Vragen en Antwoorden worden hosteloos geplaatst. Antwoorden of raededee ingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 156. Hebben op glas getrokken hyacinthen- bollen nog waarde 157. Is superphosphaat een goede kunstmest voor aardbeziën? 158. Hoe komt het, dat bremraap zulk een groots schade in klavervelden aanricht? Antwoorden en mededeelingen. 154. Uit dezelfden emmer twee zoo verschil lende monsters? O, ja, da's heel wel mogelijk. Als 't eene monster aan de oppervlakte gestoken wordt en 't andere wat dieper weg, dan zal 't eerste immers veel vetter zijn Dat kwam toch uit de roomlaag Het door den geachten vrager bedoelde feit is een vingerwijzing om toch vooral de melk goed door te roeren, vóór men een monster steekt. 155. Om uit vetgehalte en soortelijk gewicht de droge stof van melk te berekenen Dat doet men met de zoogenaamde formule van Fleisch- man. Die luidt d. is 1,2 maal v. plus 2,665 3- 100 s. Hierin beduidt d. de droge stof, v. het vetge halte en s. het soortelijk gewicht. Waarschuwing tegen het lokken van Nederlandsche werklieden naar Duitschland. De BURGEMEESTER der gemeente Som- m e 1 s d ij k waarschuwt legen de berichten in de Nieuwsbladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele onder nemingen, Nederlandsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, öf zelf öf door tusschen- komst van den Burgemeester hunner woonplaats, zich tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om in lichtingen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groots teleurstelling en schade. Sommelsdijk, 13 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. Sommelsdijk. Door den gemeente veldwachter alhier is proces-verbaal opge maakt tegen Jb W. alhier, wegens belee- diging. Middelharnis, Vrijdag ontstond er ten

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1