voor de Zuidliollandttclir est Kefuwsehe Eilanden. 1:1 Woensdag II Maart 1908. Antirevolutionair 23ste Jaargang N". 1327. Orgaan (Mr. Müm.iiesra«i£ii. ff I 1 I II I II JkJ IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, Daze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Reclames 20 per regel, maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Woensdag 11 Maart, 2 uur. In de Zondagsschool Elk lid der Antirev. Kiesvereen. heeft natuurlijk toegang J. VAN DER WAAL. De militaire medewerker der N. R. C. vraagt de aandacht der niet militaire kringen voor een opstel van den kapi-* tein Van Dam van Isseltover de Ver lofsofficieren. Een belangrijk artikel, dat er op wijst, hoe onze defensie alles behalve in orde is. Verlofsofficieren zijn de reserve-, militie en landweerofficieren Hun taak is om het te kort van beroeps officieren, dat er bij mobilisatie is aan te .vullen; ook om de verliezen aan te vullen; ook vormen zij den schakel tusschen leger en volk Dit kader van verlofsofticieren maakt het mogelijk het aantal beroepsofficieren te ver minderen ten bate der schatkist, maar ook ten bate van de bevordering. Die instelling echter laat nog veel te wenschen en te verzorgen over. Zie slechts Bij de Infanterie waren er 350 offi cieren te kort. Op 1 Jan waren er *181 reserveluitenants; 447 militieluiienants of samen 328. En er zijn er noodig 700; waaronder 20 vaandrigs Bij de Vesting-artillerie w ren er 84 te kort Er zijn er noodig bij mobi lisatie 425 en er zijn maai- 17 reserve- en 21 militieluitenants plus 3 vaan drigs. En H kort aan onderofficieren bij dit wapen bedraagt 250. LandweerinfanterieHiervoor zijn noodig 487 kapiteins. 609 luitenants en 2853 onderofficieren Op 4 Jan. waren er 67 kapiteins, 151 luitenants en op 4 Oct 1907 917 onderofficieren Te kort dus: 578 officieren en 1936 onderofficieren en dat bij dit gedeelte der weermacht, dat belast heet met de dekking der mobilisatie. Moesten we vandaag of morgen mobiliseeren dan zou 'tkort zijn 4480 officieren en 2860 onderofficieren Deze treurige cijfers verschijnen nog in somberder licht, als we bedenken, dat na 't uitbreken van den oorlog weldra verliezen moeten aangevuld worden, en evenzeer, dat gedurende den oorlog nieuwe afdeelingen kunnen opgericht worden, waarvoor ook weer aanvoerders noodig zijn. Ieder lezer zal toestemmen, dat de kaderkwestie er dus maar donker uit ziet. Kapitein Van Dam v. Isselt geeft na de opsomming van die schelspre- kende cijfers de volgende opmerking: »De vorming van een naar gehalte en getal voldoend verlofskader zal nim mer verzekerd zijn, zoolang de 4 maan- ders niet gesloten worden voor de meer ontwikkeldenzoolang de per soonlijke dienstplicht, die naar den geest der wet thans vrijwel een dcode letter is, niet in eer en aanzien zal zijn hersteldwaarbij de militaire medewerker dit krasse woord voegt, dat zijns inziens op grond van de ver kregen ondervinding he4 instituut der 4 maanders geheel dient te verdwijnen en dat naast persoonlijke dienstplicht ook kaderplicht moet worden inge voerd. ongunstig licht laden vallen op de huidige toestanden. En dit is 't ge vaarlijke: ze wijzen niet op grove fouten in onderdeelen van dat vraag stuk; maar op fouten in de hoofd zaken; op te kortkomingen in de hoofdelementen der Verdediging; op fouten in de kaderkwestie, die het vleesch en ruggemerg van een Leger- organisatie uitmaakt. Daar komt nog dit bij. De verlofs officieren moeten de mannen zijn, die de verburgerlijking van het leger kun nen tot stand bréngen; het Volksleger moeten formee^engoede begrippen kunnen aanbrengen in eigen kring over legertoestanden. En toch die mannen zijn er niet. Veertien dag geleden stond er in de N. R. C. een oproep tot de ontwik kelde jongelui onder den titel Noblesse oblige (adel verplicht Ij/om toch, een maal in dienst, zich op te werken tot militieofficier, met heenwijzing naar Denemarken waar een flink, ontwik kelde milicien zich schaamt ais hij 't niet minstens tot onderofficier of tweeden luitenant brengt. Maar jawelhet stuk is door andere Ingezonden Stukken afgebrokenmet leedwezen gingen we de argumenten na. Wat, zoo vroeg er zelfs eenwat hebben onze jongens er aan, al worden ze militie officierze hebben er geen cent voor- of nadeel van als ze weer in de maatschappij terugkeeren. Genoeg. Waar zoo nog geredeneerd wordt, is verbetering van den toestand niet te verkrijgen. En toch het moet veranderen; zulk een in-compleet is onduldbaar; onverantwoordelijk; roe keloos en gevaarlijk voor 't nationale leven. Van de haan. Het wetsontwerp Grondwetsherzie ning van het vorig Kabinet, is inge trokken. Dit kan slechts opschorting betee- keuengeenszins finale verdwijning. Die opschorting geeft tijd tot een nieuwe indiening. Finale verdwijning zou in de huidige tijdsomstandigheden reactionair zijn en dus af te keuren. Maar een nieuw ontwerp met ge matigde kiesrechteischen en wijziging van een ander Grondwetsartikel zou een meerderheid nu reeds kunnen vinden. Het ingetrokken wetsontwerp had nooit een meerderheid, gekregen. Dat het van de baan is, is geen willekeur, maar een natuurlijke eisch. Kome er iets beters voor in de plaats. Waaraan we niet twijfelen. Het valt niet te ontkennen, dat deze specialiteiten op defensiegebied een 120 gulden. De Minister van Oorlog wil het blijvend gedeelte van 4900 man, zooals het na 27 Maart zijn zal, brengen op 4100 man. Er moeten dus 2200 man opkomen. Daarvoor looft hij uit 120 gulden voor elk, die naar art. 112 den eersten oefeningstijd achter den rug heeft. Miliciens der lichting 4907 hebben de voorkeur. Die 120 gulden worden verdiend van 27 Maart tot 25 Juli. Zijn er geen liefhebbers, dan zullen de vrijgelooten (van't blij vend gedeel te) worden opgeroepen en die krijgen geen cent. Waarom die versterking? .Omdat de Minister met geen 1900 man zich verantwoord voelt bij dekking der mobilisatie Waarom de belooning? Omdat dg Minister geen soldaten, die uit hun werkkring wil roepen zonder schadevergoeding. Zoo 1 "1" best. thuis zijn, wn roepen zonder Zoo loopt de zaak Antwoorden of mededeeingen Uit de Pers. „Zonder dogma's Talt de menschheid tot een beestenhorde uiteen." Officieel Gedeelte. ft i' I il u j. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Intercomsn. So. 2. Aïle stiikf&eii voor de itedactie bestemd, AdvergeaigiëBi esi verdere Administratie franco toe le zenden aan den Eilgever. De Secretaris, Militaire stafeeia. Tuin- eïi iLandóotiw. Waarom super vooral op lialkrijken bodem. Hij, die geregeld onze opstelletjes leest, zal zich nog herinneren, hoe we voor enkele weken een en ander' van „super" vertelden. Hoe we uitleg den, waarom deze phosphaatmest, die al zoo'n goede bekende is van onze boeren, nkalkig phosphaat mag heeten. Hoe hij echter in den bodem gekomen, weldra overgaat in t w e ekalkig phosphaat. Ook zal hij nog weten, dat super oplosbaar is in 't bodemwater, doch't tweekalkig phosphaat niet. Doch 't is daarom niet waardeloos geworden voor de planten. O neen, ze bezitten het vermogen het tweekalkig phosphaat voor haren groei te gebruiken. Ze kunnen er, geholpen door de zoogenaamde wortelznren, die ze gestadig afscheiden, wel mee overweg. Maar en nu komen we, waar we wilden zijn als men super op kalkarme gronden bezigt, dan dan zal het ook „teruggaan," doch niet door opneming van kalk, maar van andere stoffen, bv. ijzer. Het verandert dan niet in tweekalkig- phosphaat, maar in eene stof, die m«n zou moeten noemen: „ijzerkalkphosphaat" of (zoo aluminium aan de verbinding deelneemt) aluminium-kalk- phosphaat. En dergelijke verbindingen zijn voor de planten veel minder gemakkelijk opneembaar dan tweekalkigphosphaat. Het bovenstaande zal nu, dunkt mjj, in vol doende mate het antwoord geren aan dengeachten vrager. Hij leert er uit, hoe 't komt, dat „super" op kalkarme gronden soms minder goed werkt. Op zulk soort bodems is Thomasslakken meer op z'n plaats, hoewel, dat nimmer zoo mooi fijn ver deeld kan worden in de bouwvore als super. Dit laatste slaat immers uit opgelosten toestand neer en zulks gebeurt met slakkenmeel niet. Vooral met het oog hierop staat super vooraan,maar de bodem, waarop men 't bezigt zij niet kalkarm. M. ture J. Havelaar Pm. (lib.) werden uitge bracht 5125 geldige stemmen, waarvan 2951 op den heer H. Bosch zich schrijvende: H. Bosch Kzn. (antir.) 1514 op den heer G. A. M. de Bruijn (lib.) en 660 op den heer Dr. J. van Leeuwen (s.d.) zoodat gekozen is de heer H. Bosch (antir.) De verhouding der Provinciale Staten in Zuid Holland is daardoor geworden52 rechts tegen 30 links. Herkingen. De Landbouwvereeniging „De Een dracht" alhier, verkocht jl. Zaterdag in publieken verkoop ruim 60 bunders suikerpeen aan Edmond Buyse te Sas van Gent 4 f 12,60 per 1000 Kg. lraa$!baak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 154. Uit een en denzeiden emmer melk werden twee monsters genomen. Hoe is 't nu mogelijk, dat die bijna 1 pCt. in gehalte verschillen 155. Als men 't vetgehalte van melk kent en ook 'tsoortelijk gewicht, hoe berekent men dan 't gehalte aan droge stot. ik las, dat zulks kan. Antwoorden en mededeelingen. 152. Waarom werkt super 't best op kalkryke gronden (Zie opstelletje in 't nommer van heden). 153. Eenvoudig boekje over bemestingsleer? Vooreerst dat van den heer Van Bijlevelt. Dit is te bestellen bij lederen boekhandelaar, 't Wordt uitgegeven, naar ik meen, bij den heer Scheen te Lochem. Voorts is ook 't boekje van den heer Bieleman (uitgave Van Belkum Zutfen een aardig werkje. Dan dat van Wisseiink (uitgave TjeeDk Willink Zwolle). Verder Bemestingsleer van J. Kok. Uitgave J. B. Wolters. Van dit werkje versoheen onlangs de vierde druk. De geachte vrager kan nu maar kiezen. In 2>Onze Courant* schrijft J. S. het volgende Kras gezegd In »School en Leven*, weekblad voor opvoeding en onderwijs in school «n huis gezin onder redactie van Jan Ligthart en R. Casimir, komt een artikel voor over *Individueele en sociale paedagogiei door Dr. J. A. Rasink. In dit opstel schrijft Dr. Resink o. m. Dit moest een man der Rechterzijde eens durven zeggen, men zou wat hooren uit het liberale kamp. Nu echter zwijgt men of misschien zegt men onder elkander met een zucht't is toch niet aardig van dien Dr. Resink, dat hij ons argument van 1905 soo tot een aanfluiting maakt Üininenland Provinciale Statenverkiezing in het District Rotterdam IV. Bij de gehouden stemming in de vaca Afscheid van den Burgemeester van Rozenburg. Men schrijft ons Vrijdagnamiddag werd hier de laatste Raadsvergadering gehouden onder leiding van den Voorzitter J. W. Boers, die met ingang van io dezer is benoemd tot Bur gemeester van Abbenbroek en Heenvliet. Nadat de gewone werkzaamheden waren gedaan, las de Burgemeester zijn benoe ming voor, zeide dankbaar te zijn daarvoor en wenschte, dat het Rozenburg wel mocht gaan. Toen viel de hamer, de vergadering was gesloten. De publieke tribune was eivol. Men was zichtbaar te leurgesteld geen afscheidsrede van den Burgemeester, geen Wethouder of Raadslid dat hem huldigde. De heer Boers was hier ruim 20 jaar, en behoorde tot de liberale partij. Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der Gemeente Sommeli- dijk, maakt bekend, dat eene Openbare Verga dering van den Raad is belegd tegen Dinsdag, den 10 Maart 1908, des namiddags ten 7 ure. Sommelsdijk, den 7 Maart 1908. De Burgemeester. DE GRAAFF. Invordering 's Rijks directe Belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Sominele- d«k, maakt bekend dat de kohieren der Perso- neele Belasting No. 1 en lb, over het dienstjaar 1908, invorderbaar verklaard op den 4 Maart 1908, aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belas tingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Sommelsdijk, den 6 Maart 1908. De Burgemeester, DE GRAAFF Plaatse lijk Aleaws. Sommelsdijk.* In de jl. Vrijdag ge houden vergadering van Kerkvoogden en Notabeien is tot Boekhouder der kerk benoemd de heer F, C. Armstrong alhier. Naar we uit goede bron vernemen, zal de heer Vegtel Woensdagavond, na afloop der Centrale Antirev. Verg. niet optreden als spreker. Vrijdag jl. werd op het land van M. van den Broek aan den Dorpsweg alhier reeds een ooievaar gezien. Zou dit een bode zijn van vroege lente 't Is te hopen. De verlofganger A. J. van der Vliet is tegen 8 April a.s. voor den tijd van vijf weken in werkelijken dienst opgeroepen. De arbeiders Jb. Nelis en H. Nelis hebben zich tot verbetering van positie naar Duitschland begeven, teneinde aldaar in de kolenmijnen werk te verrichten. De lotelingen. van de lichting 1908. welke Donderdag jl. ter inlijving naar Dordrecht werden overgebracht, zijn inge deeld als volgtA. Troost, H. Snoep, Johs. v. d. Nieuwendijk en A: v. d. Aalst bij het 4de Regiment vesting-artillerie te Hellevoetsluis, doch laatstgenoemde te 's Gravenhage M. van Brussel bij het 3de Regiment Infanterie Bergen op Zoom en G. A. Tieleman bij de Torpedo te Brielle. Het snoeisel van het gemeente plantsoen bij opbod Maandag jl. verkocht, heeft opgebracht de somme van f 36,90.. Door den Rijksveldwachter Koppenhol is proces-verbaal opgemaakt tegen H. Ardon van onder Kralingen alhier, wegens het rijden met een rijwiel zonder van een lichtgevenden lantaarn voorzien te zijn. Middelharnis, Zaterdag had de Wed. J. Pas het ongeluk doordat de zoldertrap los stond, deze onderuit gleed en zij van den zolder viel, waardoor zij zichernstig bezeerde. Maandagmorgen ging van den heer Timmers een span paarden met wagen op hol. Zij liepen met zulk een geweld tegen de schuur van den heer T. aan, dat de draaiboom door de planken heen geduwd werd. Men had daar te gelijk de gelegen heid ze te grijpen. Behalve de jongelingen die Vrijdag te Dordrecht bij de zeemilitie zijn inge deeld, zijn de anderen ingedeeld als volgt A. Visser, J. Noordijk eD J. van Heemst, Infanterie Gouda A. Krijger, M. van der Valk en G. van Delft, Vest.-Art Helle voetsluis D. Witvliet, Vest. Art Den Haag J. van Zanten, Infanterie Bergen op Zoom E. Haagens, Infanterie Breda. Invordering 's Rijks Directe Be lasting. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat het kohier der personeele belasting No. ib over het dienstjaar 1908 invorderbaar verklaard op 4 Maart 1908, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld, en ieder daarop voorko mende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Stad aan 't Haringvliet. Vrijdag jl. is alhier reeds een ooievaar gezien. Zijn ooievaars op ons eiland reeds zeldzaam heden, vooral om dezen tijd trekken deze gasten onze buitengewone opmerkzaam heid Zou hij een bode geweest zijn van de naderende lente Wij, en voorzeker velen met ons willen het hopen. Deze week stierf hier een jonge koe van den landbouwer Vroegindewei aan tuberculose. Het dier is onteigend en na ontsmetting in den grond gestopt. Naar wij vernemen zal de schade voor den eigenaar nog al belangrijk zijn. Zaterdagmiddag gleed J. Trommel bij zijne werkzaamheden op de Kaai uit, waardoor hij zijn arm uit het lid viel. Den Bommel. Stoomboot j>Voorne en Putten*, varende van hier op Rotterdam, had jl. week het ongeluk in aanvaring te komen, waardoor een gedeelte van het ijzerwerk boven de verschansing werd naar binnengedrukt en vervolgens een gedeelte der raderkast werd vernietigd. Een milicien der lichting 1907 die werd afgekeurd en waar nu jl. week A. Geelhoed voor in de plaats is vertrokken, heeft aan zijn ouders bericht dat hij afge keurd is en binnen eenige dagen weer naar huis zal komen, Jl. week werd door schipper W. Kerpel twee balken gevischt in het Haring vliet en alhier aangebrachtvelen waren er drijvende, naar verneemt zijn op Tien Gemeten ruim dertig stuks gevischt. Ouile Tonge. Donderdag jl. had M. Mijs landb. alhier het ongeluk dat zijn paard dood voor het rijtuig viel. Nieuwe Tonge. Met de indeeling voor de. Nationale Militie zijn A. A, Dekker en H. Rozenheek beide geplaatst bij het 3 e regifhenl infanterie te Bergen op Zoom Ilerkingen. Gedurende t4 dagen van af' 4 tot 18 Maart ligt voor Ingelanden der polder Oud-Her kingen de rekening <1907 en begrooting 1908 van dien polder ter inzage bij den Secretarie. De miliciens uit dezevesting 's Math, van Putten en A'A pectievelijk ijui*-A*oten® Graver"1" i ;a f? 1' -w_ -_2Ar-

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1