Woensdag 26 Februari 1908. A n tirevo lu tionair 22ste Jaargang N°. 1328. Orgaan t ooi* ile KiiiilhollandNclie en Zeeuwsielie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, - mmmmm* SOMMELSDIJK. tile «tukken vo»r «Se Iteilaetie bestemd, Adverteniiën en verdere Administratie franco toe te zendei» aan den Uitgever. Vraatrliaak. Antwoorden of medcdeelingen Tiiisi- ei! i^aiidtjtotsw. üiiiiaenland. IStBitenland. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. So. a. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Godsdiensthartstochten De bekende heer D. Hans, liberaal propagandist sprak te Rotterdam over: Het Ministerie-De Meester en dat van Mr. Heemskerk. Over het eerste zei hij o m. dit, dat het allerbeste werk geweest is van het weggegane Kabinet, dat het den storm van godsdiensthartstochten, die van 1901 tot 1905 gewoed had, heeft weten te doen bedaren Eilieve Bij welke gelegenheid heeft die storm dan gewoed Toch niet bij de verzekeringsontwerpendaar zit al een heel beetje religie inlaat staan, dat er godsdiensthartstochten door opgewekt werden Bij de Motorwet Bij de Telegraaf- en Telefoon wet? Bij de Drankwet? Bij de Octrooiwet Bij de Arbeidswet? Bij de Tariefwet Bij Ja, waar bij moeten we dan toch die ontkerstening dpr hartstoch ten zoeken Waar loeide dan de storm We hebben er niets van ge hoord. 't Was nergens hwaai dan in eenige liberale kranten en om niets ze maakten alleen drukte om het volk op te hitsenmet leugens, laster, verdachtmaking. Of was het de Hooger en Lager- Onderwijswet, die dan zoogenaamd die storm deden uitbreken Jabij Liberalen zat er toen stormweer in de luchtmaar overigens was heel Nederland daarover blij. En waarvoor die storm in dat kamp? Och, omdat Dr. Kuyper rechtvaardig was en in klinkende munt omzette de meening, door de Liberalen niet te verkroppen, dat een Christelijke School ook een Volksschool ismins tens evengoed meewerkt óm de volks- jeugd op te leiden tot Christelijke en Maatschappelijke deugden, als de openbare Godsdiensthartstochten Wel neen. Liberale heer! Kuyper deed rechten dat kondet ge niet verdragen De antithese-politiek was een leugen. De bovenbedoelde heer Hans be weerde ook, dat de antithese-politiek een leugen was. Maar de democratische tegenover de Concervatieve politiek is ook een leugen, beweren wij Maar de Kapitaal politiek tegenover de Arbeid politiek is ook een leugen, beweren we evenzeer Wat is dan de kwestie? Wat bedoelt men met de antithese - politiek? Dat alle Christenen altijd politiek staan tegenover alle Linksche partijen? 'tls nooit beweerd! En wie het beweerde, begreep van het poli tieke leven een beetje. Kent ook de Kamers nietEr is altijd mee bedoeld en dat is ook steeds uitgesproken, door wie het wel begrepen, dat in het Volksleven onder de kiezers twee stroo mingen zijndat die twee stroomingen bij de stembus elkaar kruisen, omdat de kiezers natuurlijk op vertrouwen varen moeten en dus dat schenken aan hem, die hen 't naast staat in geloof en religie; alweer, omdat die religie een levensbeginsel is. nog dieper in gegrift dan het politieke beginsel. Zal dat nu zoo blijven? Zal die religie scheidsmuur blijven onder de kiezers? Dat hangt heelemaal van de actie der Kamerleden af Indien de Liberate en -ociahxtische partijen praktisch kun nen aantoonen, dat hun beginselen aan de k religie geen kwaad, maar zegen zullen aanbrengen, dan is de antithese-poli tiek morsdood. Maar dat moeten de kiezers dan ook in de praktijk zien. Dat moeten ze zien voor 't Gemeenteleven en voor het Nationale leven. De kiezers moeten gewaar worden, dat de praktische politiek der Liberalen en Socialisten hun ten zegen is; hun Gemeente; hun Provincie; hun Land; hun persoonlijk geestelijk en stoffelijk leven ten zegenhun kerk en geloof ten zegen. Een kiezer kijkt altijd ver der dan 't Binnenhofaltijd verder dan naar Kamerdisputen. En zien ze datdan is de Antithese- politiek verdwenen! De Liberalen hebben dus nergens voor te zorgen, om kiezers te winnen, dan het inzicht levendig te makente maken zeggen wewant dat inzicht is er nog niet; dat hun beginsel en 't ver trouwen waardig zijn; het vertrouwen dat die politieke beginselen, die reli- gieuse beginselen, die moreele begin selen, in staat zijn het Nationale geestelijke en stoffelijke leven te ver heffen. Maar, omdat de Liberale beginselen dat niet zoo kunnen, als de Rechtsche beginselen; omdat de Linksche begin selen dat vertrouwen nooit kunnen wekken, daarom blijft de antithese- politiek met dit onderscheidin 't eene jaar scherper dan in 't andere. Dat hangt van de Kameractie af en de actie in 't Land. In den Ministerraad. Mr. van Houten, de bekende Oud- Minister oppert in zijn Staatkundigen brief de gedachte, dat het Kabinet- de Meesters niet door de Oorlogs- begrootirig is gevallen, maar door de oneenigheid in den Ministerraad, die naar buiten kwam, toen de Unie- Liberalen op hun algemeene verga dering besloten het kiesrecht toe te willen kennen aan alle mannen, en alle ongehuwde vrouwen, boven een zekeren leeftijd. Sommige Ministers, meende hij, wilden zoover niet gaan en mr. Bor- gesius geen steun verleenen in zijn onoprechtheid om van de Blanco-leus met stoom naar 't Algemeen kiesrecht te rijden. De onoprechtheid der samenstelling van 't Kabinet, zegt hij, was de fout niet het Rappard-incident, want dit had nog best verholpen kunnen wor den We zijn 't in zoover hiermee eens, dat de samenstelling van 't Kabinet niet klopte op den verkiezingsuitslag van 1905. Maar dat het Rappard- incident ook niet een belangrijke factor was, onkennen we Deze Minister leidde niet, maar werd geleid. Als de baren, heen en weer gezweept, al naar de wind woei, wat veel kwaad bloed zette. En zou 't Kabinet 't dan weer met een derde wagen Rustig. Het Kuyper-Kabinet gaf stof te over om wekelijks kolommen te zien gevuld in de liberale bladen en de hen na-, pratende kleinere orgaantjes. Stof over Hooger Middelbaar- en Lager-Onder wijs Stof over Tariefwet en Ver zekering Stof over Drankwet en Vac cine ontheffing enz. enz. Al te maal zaken van nationaal be lang en van enorme beteekenis Toen kwam het Kabinet De Meester, 't Gal ook stof; maar van andere soort, 't Joeg allerlei sto'f op, dat den tegenzin van eigen partijgenooten ver grootte. En die vrienden konden dat stof opruimen, wegnemen, zich te weer stellen, zonder eenig succes. 't Was puin weghalen en gebroken balken wegdragen maar 't bleef een kale, naakte, stuivende vlakte, waarop geen gebouw te zetten viel. Nu is er voorloopig rust. Helaas door der liberalen onmacht Ze gaven 't schip aan de politieke golven over. En er is nu verkenning noodig. De nieuwe stuurman ture niet al te lang op zijn zeekaarten. De passagiers verlangen naar hun rustigen haard. Ze hebben al lang genoeg gedobberd op de baren 't Politieke leven worde weer een leven van rustigen arbeid. De knabbelaar. Zaterdag schreven we er over dat 't Handelsblad uit zekere yenijnzui- gerij nog eens herinnerde, dat 30 jaar geleden, toen onze Minister mr. •Heemskerk nog een gansch andere Souvereiniteit erkende dan die van den Almachtigen God, eenige liberale stellingen had ontvouwd. Hoor nu, hoe die liberale knabbelaar afgeranseld wordt door zijn collega, 't liberale blad Land en Volk Het oprakelen zijner stellingen van 25 jaar geleden en het ver baasd doen over het reeds jaren bekende feit zijner bekeering is vrijzinnigheid op haar smalst en grenst aan het ploertigezoo het niet over die grens heen is.« Zoo'n slag om je ooren, voel je, als je nog wat aanspraak wil maken op fatsoenlijken persarbeid. En 't is een mooi verschijnsel, dat zelfs liberale organen van beteekenis (de kleine blaadjes tellen we niet walgen van zulk een strijdmiddel ook de »Zutfensche« sprak er schande van met »Nieuwe Courant. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 150. „Na een balkbemesting dient ook die met kali niet vergeten." Hoe vat ik deze bewering op 151. „Geeft steeds.de biest aan de kalveren. De natuur bestemde ze voor hem." Op welke gronden berust deze uitspraak. Antwoorden en mededeelingen. 147. Wat een middelmatigen haveroogst uit den grond haalt. Zie hier wat cijfers: stikstof Phosphor Kali Kalk graan 70,4 K.G. 27,2 K.G. 19,2 K.G. 4 K.G. stroo 28 14 81,5 21,5 totaal 98,4 41,2 100,7 25,5 Alles per H.A, 148. Waarde van verschillende voederartikelen met elkaar vergelijken? Daarover hopen we a.s. week een klein artikeltje te schrijven. 149. Welke middelen tegen zucht bij een koe, die al sinds lang gekalfd heeft Daarover moet U den veearts raadplegen! KIES TOCH VOORAL DEN JUISTEN TIJD. 'k Bedoel den tijd om uwen mest te zaaien. En ik denk dan nu vooral aan chili op de win tergranen. Waarom? Omdat men daarmee nog al eens aan 't sollen is. „In 't voorjaar I", roept men trouw, wanneer gevraagd wordt naar den tijd om chili uit te strooien. Doch men vergeet, dat zulk een ant woord niet altijd voldoende heeten kan. Veelal moet het wat meer bepaald gegeven worden en hangt het van omstandigheden af, die ook de boer moet kennen. Vooral waar het bemesting geldt met chili van de wintergranen in het voorjaar. Daarbij dient men te onderscheiden tuiee gevallen a. als het graan maar dun van stand moet heeten en b. wanneer het vrij dicht den akker dekt. Indien het eerste voorkomt, zoo de winter vorst of vreterij of wat dan ook de schuld is van te dunnen stand, als men wel graag wat meerdere planten dus zag staan, dan dient de stikstofmest, die altijd krachtig helpt voor het doen komen van „nieuw leven" al heel gauw te worden aangewend. Nog vóór het „stoelen" van het koren aanvangt moet men dan z'n chili geven. Want die stikstofmest kan dan 't uit stoelen krachtig helpen en een dun gewas zal in een dicht veelal verkeeren. Staat men in de practijk voor het geval be doeld in b., wanneer 't gewas reeds vrij dicht van stand is, zoo wachte men zich wel het stikstof- zout te geven vóór het „stoelen" van 't gewas. Men wachte dan met het strooien van de chili tot na afloop van dit feit, Ais 't graan op zulk 'n veld is uitgestoeid, kom dan gerust nog met wat zout. Het zal dan krachtig helpen aan het vormen van heel fiksche stengels, stengels met ook flinke aren. Natuurlijk wordt by 't bovenstaande ook ver ondersteld, dat geen gebrek aan phosphor is en evenmin aan ka i of aan kalk. M. Credietbank voor Nederlan 1, ge vestigd te Leiden. Het verslag over 't tweede boekjaar, uit gebracht in de algemeene vergad. van aan deelhouders op 20 Febr. '08 luidt gunstig. Het rampspoedige jaar '07 had weinig of geen invloed op de bauk. De speculatiegeest woei over haar niet. We twijfelen geenszins of de Directeur, de heer J. P. Vergouwen, lid van den Leidschen Raad zal gaarne een gedrukt varslag gratis toezenden aan hen, die in die Bank belangstellen. Uit den gemeenteraad van Amsterdam. In de Woensdag gehouden vergadering van den Amsterdamschen Gemeenteraad werd voorlezing gedaan van de volgende missievs van Mr. Th. Heemskerk DEN HAAG, 11 Febr. 1908. Aan den Raad der Gemeente Amsterdam Vermits het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft mij bij Harer Majesteits be sluit van 10 dezer met ingang op heden r 1 Febr. te benoemen tot Minister van Binnenlandsche Zaken, houd ik mvolge art. 25 jo 23 der Gemeentewet, op lid van Uwen Raad te zijn. U daarvan ingevolge de wet kennisge- vende, kan ik niet nalaten er bij te voegen, dat ik met groot leedwezen de plaats in Uw midden en de mij door U toever trouwde plaats in het College van Burge meester en Wethouders verlaat. Te midden van de vele bezwaren waarmede men ook in het Gemeentebestuur te kampen heeft, werd mij in steeds meerdere mate de taak verlicht door de vele bewijzen van wel willendheid en vriendschappelijke gezindheid die ik mijne medeleden in den Raad en niet het minst in het College van Burge meester en Wethouders mocht ondervinden en die mij, evenals de trouwe en hartelijke medewerking der ambtenaren, met wie ik het voorrecht had te arbeiden, steeds in aangename herinneringen zullen blijven, Een hooggewaardeerd voorrecht was het mij, steeds te mogen arbeiden ten nutte der stad Amsterdam, onder leiding van Uwen voorzitter, die als Burgemeester der hoofd stad zich zulke onvergankelijke aanspraken op den dank en het vertrouwen der bur gerij heeft verworven (Applaus. Moge Gods zegen op Uwe werkzaam heden rusten, en moge het Amsterdam, zij het nog lang onder die beproefde leiding, welgaan. (get) HEEMSKERK. Applaus. De Voorzitter dhr. Mr. W. F. van Leeuwen, zeide daarna het volgende: Mijne Heer en, De Raad heeft zeker evenals ik met ge mengde gevoelens het oogenblik zien nade ren, dat Mr. Heemskerk door zijn optreden als hoofd van een departement van alge meen bestuur zou ophouden lid te zijn van den Gemeenteraad, waardoor tevens een zetel in het Dagelijks Bestuur zou open vallen. Waar wij er ons voor Mr. Heems kerk in moeten verheugen, dat hij geroepen is tot een ambt waarin hij zijn volle kracht zal kunnen toonen, daar betreuren wij voor ons, dat wij hem hier zullen moeten missen. Door zijn helder verstand en groote scherpzinnigheid een sierraad van deze vergadering, was hij door deze eigenschap pen in staat in de vergaderingen van Bur gemeester en Wethouders een zeer be langrijken invloed uit te oefenen op de beslissingen die daar genomen moesten worden. Zijn groote welwillendheid, opgewektheid, en aangename vormen zijn in deze verga dering steeds gewaardeerd en in het college van Burgemeester en Wethouders waren zij een waarborg voor een aangename en zelfs vriendschappelijke verhouding in een klein college onmisbaar voor een duurzame vruchtbare samenwerking. Ofschoon Mr. Heemskerk door zijn vele bemoeiingen op ander gebied niet altijd zooveel tijd aan de Gemeentezaken kon geven als wellicht wenschelijk ware, wordt toch door mij zijn heengaan ten zeerste betreurd. Zijn groote gaven van hoofd en hart en zijne aantrekkelijke persoonlijkheid maakten het mogelijk op de meest open hartige wijze van gedachten te wisselen en dat onze heterogene naturen niet met el kander in botsing kwamen, althans niet in botsing met blijvend schadelijk gevolg, is voornamelijk aan die eigenschappen te danken. Terwijl ik steeds een aangename her- innerirg zal behouden aan den tijd onzer vriendschappelijke samenwerking, twijfel ik er niet aan of ook de Raad zal met groot genoegen den wethouder Heemskerk ge denken. Ik meen dat ook uit naam der gansche vergadering te mogen spreken, wanneer ik Mr Heemskerk toewensch, dat hij vol doening zal vinden in zijn nieuwen werk kring en nuttig werkzaam zal kunnen zijn in 's lands belang, terwijl ik daarbij de hoop koester, dat de Minister Heemskerk de kennis, die de Wethouder Heemskerk heeft vergaard, niet onbenut zal laten. (Applaus.) Daarna wordt de missive voor kennis geving aangenomen. Jhr. Mr. D. J. de Geer, het nieuwbenoemd lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is, wegens de aanvaarding van deze benoeming, afgetreden als hoofdredacteur van De Nederlander. In voor Jhr. de Geer zeer vleiende bewoor dingen brengt het blad dit ter kennis van zijn lezers het hoopt binnenkort den naam van den nieuwen hoofdredacteur meê te deelen. Ongetwijfeld is het heengaan van Jhr. de Geer voor de Christelijke journalistiek een verlies. Hoffelijk en fijn penvoerder, degelijk polemist, was het altijd een genot te lezen wat hij schreef, ook al was men t niet altijd met hem eens. Moge hij als lid van Gedeputeerden vooi de Provincie Zuid-Holland veel goeds kunnen doen. Prov. Statenverkiezingen. De verkiezing van een lid voor de Pro vinciale Staten van Noord-Holland, kies district Weesp, vacature Mr. Th. Heemskerk, zal plaats hebben op 9 Maart. Stemming 20 Maart a.s., herstemming zoo noodig 31 Maart. AMERIKA. terwijl thans de plaag der werkeloosheid heftiger woedt dan in jaren het geval was, komen er nu ook nog öerichfen van voor genomen groote stakingen in de Unie. Een der gevolgen van de vermindering der spoorwegontvangsten is, dat de spoor wegmaatschappijen allerwegen trachten te bezuinigen door staking van nieuwe werken,

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1