TWEE BLADEN. 'G en Zaterdag 22 Februari 1908. 2 Antirevolutionair 22ste Jaargang N° 1322, Orgaan voor de Zuidliollandsciie en Keenw§che Eilanden. "AD, IN HOC SIGNO VINCES ord, hoeden, Tweede Blad» SOMMELSDIJK. %tu siukke» voor Hedaciie bestemd, Advertentiëu en verdere tdminktraiie franco toe «e «enden aan des» Uitgever. officieel Gedeelte. Gemeenteraad. solide iet Meu- ddelharnis. crimp vrije en Tafels, Stoelen, en, ubel-Eta- achtstuk,) rijzen. 'ellen. jes, [JK. in achter tilden jintie. llijk. lorden te- ïgeruild. it ons lad ik |ie, die zulk iudde geheel EZE- /rouw Win- i is de deze d mij het toe iroeg; mij ide: loor- tui- ketel vater stoe- le ge- mijn lat ik ülen Ik ge- Het Lelijk plek :der- dien ir ik [king >08- men voor ven botje )ER 3er- ge- ieds ;hap taal ring IER |cht. )OS- leze om ling tor- ÏN- jjtad IER EN; iHB- P ge* raz. ind. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij rooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. Teleioen IistercoMsm. S». 8. Advertentiëu 10 cent per regel en 3/j maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Mens taalvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiëu worden ingewacht tot Dinsdag- eti Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Aanbesteding vervoer van grint De Commissie van begrinting over den Nieuw- landschen dijk naar 't Sas van Dirksland en de daarbij behoorende wegen zal trachten aan te besteden le. Het vervoer van ongeveer 50 Kubieke Meter grint van de los- en Jadingsplaatsen aan 't Sas van Dirksland en van de Kaai te Sommels- dijk naar de bakken aan bovengenoemde, wegen. 2e. Het vervoer per as van ongeveer 50 Kubieke Meters grint van de Kaai te Sommeisdijk naar de bakken aan den Boutweg en Groeneweg in den polder Kraaijestein. Inlichtingen omtrent de voorwaarden te beko men en inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op Dinsdag den 25 Febr. 1908 bij dhr. K. de Graaff voorzitter van bovengenoemde Commissie. Sommeisdijk, 20 Februari 1908. De Commissie voornoemd, (get.) K. DE GRAAFF, Voorzitter, (get.) J. VAN SCHOÜ WEN, Secretaris. Aanbesteding van het berijden dei- grint. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommeisdijk zullon publiek aanbesteden op Zaterdag 29 Febr. 1908 des voorm. ten 11.30 uur. Het rijden van de voor 1908 benoodigde grint naar de daarvoor aan te wijzen plaatsen der Gemeentewegen benevens zoouoodig de vrachten puin, grond keien, enz. die door de Gemeente te vervoeren zijn. De inschrgvingsbfijeUeu moeten voor ol op Zaterdag '29 Febr. 1908 in de ter Secretarie der Gemeente staande bus zijn ingeleverd. Sommeisdijk, 20 Februari 1908. De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Uit de t*ers. De Standaard schrijft over ons provin ciale Statenlid den heer De Wilde onder het hoofdje De jongste llaagsche wethouder, het volgende: Gelijk men weet, is onlangs, en voor 't eerst, een antirevolutionair tot Wethouder te 's-Gravenhage benoemdgeen minder dan de heer De Wilde. Reeds aanstonds heeft deze wakkere man, die o, m. ook met de Arbeidersbe langen belast is, zich gehaast, om het vraagstuk der werkloosheid met vaste hand aan te vatten, en, dank zij zijn organiseerend talent, is hij hierin nu reeds zoo uitnemend geslaagd, dat zelfs een orgaan der liberale partij hem hiervoor hulde bracht, en dat na jongste redevoering zelfs tegenstanders naar hem toe kwamen, om hem als blijk j van sympathie hun handddruk aan te bieden. We verheugen ons hier van harte in. Naar den vroeger geijkten regel behoorde ook de heer De Wilde tot die onbruik bare mannen, bij wie het aan. bekwaam heid en geschiktheid mangelde, omdat hij niet van het liberale houtje was. Maar nauwelijks is hem de gelegenheid geboden, om te toonen wat hij vermag, of zijn bekwaamheid wordt algemeen ge loofd en zijn geschiktheid boven allen twijfel gesteld. Reeds lang had men dan ook behooren te zorgen, dat een man van zoo uitnemend talent onze Kamerclub had kunnen ver sterken In die club niet minder dan in het college van B. en W. zou bij gebleken zijn the right man on the right place een aanwinst voor ons parlement te zijn. ffêifiiiientand. had er in den Groningen Raad een be langrijk principieel debat plaats. Pas was aangenomen de voordracht van Burg. en Weth. tot stichting van een gemeente-bewaarschool. Deze voordracht was zonder hoofdelijke stemming aange nomen. En nu kwam i i behandeling een verzoek van de Vereeniging .tot bevordering van Christelijk lager en meer uitgebreid lager onderwijs* en meer andere vereenigingen om subsidie voor bijsonder bewaarschool onderwijs. Nu zoude men zeggen, dat ook deze voordracht bij acclamatie zou zijn aangenomen. Maar jawel, de heër J. van den Berg kwalificeerde de bewaarscholen van het bijzonder onderwijs als de leeg- pompsters van de openbare schooldhr. Mr, Hes wees er op, dat thans de antithese van de Tweede Kamer naar de Raadzaal gebracht wasProf. Sijmons, hoewel een voorstander van het operbaar onderwijs, handhaafde het goed recht van het bijzonder bewaarschool-onderwijs. De heeren Hessels en Heemskerk ver dedigden het verzoek der adresseerende Vereenigingen, en wezen er met nadruk op, dat eene weigering van het verzoek in strijd is met alle billijkheid en recht. Het hielp niet. Het verzoek werd van de hand gewezen. Voor het voorstel om middelen te beramen, dat ook bewaar scholen van het bijzonder onderwijs subsi die genieten, stemden de heeren Hessels, Heemskerk, Van Bruggen, Takkenberg en Prof. Sijmons. De nieuwopgetreden Minister Mr. Heems kerk zal voorloopig de Zondagen nog te Amsterdam, zijn jongste woonplaats, door brengen en daartoe in den eersten tijd van Zaterdagnamiddag tot Maandagochtend de Residentie verlaten. Een belangrijk principieel debat. In den laten namiddag van Zaterdag Eerste Kamerverkiezing. Bij K. B van 20 dezer is machti- ging verleend aan den Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting op Dinsdag 8 Maart 1908, ten einde alsdan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, ter voorziening in de vacature, ont staan door de benoeming van mr. J. G. S. Bevers, tot min. van Waterstaat. In De Standaard komt een ingezonden stuk voor, waarin door het bestuur der antir. Kiesv. »Nederland en üranject te Moordrecht medegedeeld wordt, dat in eene ledenvergadering dier kiesvereeniging besloten werd een motie in te dienen tegen de anti revolutionaire Rotterdammer welke luidt als volgt: De Anti-Revolutionaire Kiesvereeni ging ^Nederland en Oranje* te Moor drecht, van oordeel, dat door bet op treden der antirevolutionaire Rotterdam mer tegenover het beleid der partij, het belang onzer partij niet wordt gediend, maar veeleer wordt geschaad, omdat haar vinnige artikelen, bv. de dood der Anti-revolutionaire partij, eensdeels ver deeldheid brengt u in de partij, zelve en anderdeels de vijanden buiten de partij gelegenheid geeft zich over ons vroolijk te maken, spreekt in deze vergadering haar innig leedwezen en afkeuring uit over deze onbroerderlijke houding der Anti revolutionaire Rotterdammer IP laaiseiljk Aieuws. Sommeisdijk.* Het leggen der tram lijn MtddelharnisOuddorp en Middel- harnisOoltgeDsplaat, met de noodige kunstwerken, is gegund aan den heer Arntz van Milligen voor 649000 gulden. De laagste inschrijvers voor het ver voeren van grint per as, voor de polders Oudeland* en i.Everdina« ziju D Han son en Jb Mastenbroek Tz respectievelijk voor f 0,55 en f 0,26 per M3. Lezing van l)r. L. de Blieck Op Vrijdag 14 Febr. hield Dr. L. de Blieck, onder-directeur der Rijks-serum-in rich ting te Rot terdam voor de Afdeeling Overflatkee en Goede reede eeue lezing over het verwerpen en de on vruchtbaarheid bij paard en rund. Spreker begon met een idee te geven van de ontwikkeling der vrucht in het dierlijk lichaam en teekende daartoe op het bord de ligging der geslachtsorganen bij het rund en wees er op hoe eene bevruchting tot stand kan komen. Wil die vrucht tot ontwikkeling komen, dan zal zij gevoed moeten worden door het bloed der moeder. De vrucht nu is omgeven door verschil lende vliezen, waarvan de eerste van de vrucht gescheiden is door een heldere vloeistof en voet- blaas wordt genoemd. Het tweede vlies, dat bij het veulen de gebeele vruóht omsluit, doch bij het kalf dit slechts gedeeltelijk doet, is eigenlijk de verzamelplaats der urine van het kalf en bevat dus bij de geboorte eene gele vloeistof. Eindelijk zijn deze beide vliezen geheel om geven door een derde, hetwelk tegen het slijm vlies der baarmoeder is'gelegen. Op dit vlies zitten verscheidene koekvormige organen, waarin zeer fijne bloedvaten Ioopen, die zich vertakken over het buitenste vlies en te zamen de navelader en navelslagadei vormen en het zuivere bloed aan het onzuivere afvoeren. De ligging dezer drie vliezen, alsmede de wer king der vruchtkoeken werden op het bord dui delijk voorgesteld. Vervolgeus werd eenigszins uitvoerig stilge staan op welke wijze de geboorte plaats heeft. Bij een normale geboorte is de drachtigheid van een rund 40 weken en van een paard gemiddeld 11 maanden geweest. Heeft de geboorte voor dien tijd plaats, dan spreekt men van vroeggeboorte voor zoover het jong nog nog levensvatbaarheid heeft. Is dit niet het geval bij het kalf is dit vóór de 32e week dan spreekt men van misgeboorte. Verder spreekt men van opbreken wanneer de vrucht ongeveer 6 tot 9 weken na de bevruchting wordt afgeworpen en eindelijk spreekt men nog van onvruchtbaarheid wanneer het vrouwelijk ei niet bevrucht wordt, waaraan verschillende oor zaken kunnen ten grondslag liggen. Het verwerpen kan op twee manieren voor komen sporadisch en besmettelijk. In dit laatste geval ban bet wel eens zoo erg zijn, dat soms 100 der bevruchte rundereu daaraan lijden. Het sporadisch verweipen ban door verschillen de oorzaken plaats heboen, maar altijd moet eene directe oorzaak aanwezig ziju om de baarmoeder te doen samentrekken, wat kan geschieden door elke zenuwprikkeling en elke verandering in bloedsomloop. Daarom is het verkeerd bij hoog- draebtige dieren aderlating te doen. Ook vreemde stoffen, (koolzuur) beschimmeld voer en vooral schimmels waaronder moederkoorn in sterke mate. De verschijnselen bij het verwerpen zijn dezelf de als bij boring maar minder duidelijk, vooral in de 3e en 4e maand. Besmettelijk verwerpen wordt door bacteriën veroorzaakt. Spreker maakte duidelijk wat onder bacteriën wordt verstaan en teekende op het bord de vorm van miltvuur bacteriën en die der bacteriën van het besmettelijk verwerpen. Want gelukkig, de bacterie die het besmettelijk ver werpen -veroorzaakt is bekend, die van het mond en klauwzeer echter nog niet. Heeft er eene besmetting plaats, dan komen de bacteriën op het laatst tusschen de baarmoeder en de 3de blaas, veroorzaken ontstekingen daar door vochtafseheiding, de koeken laten los en de vrucht wordt uitgeworpen. Spreker wees er nog even op dat bij tuberculose ook baarmoeder ontsteking met de gevolgen van dien kan optreden, doch dit is heel iets anders dan besmettelijk verwerpen, dit ontstaat alleen door eene bepaalde bacterie. De bestrijding der ziekte berust in de eerste plaats op het ontsmetten van alles, wat met het rund, dat verworpen heeft, in aanraking is ge komen en tevens te zorgen, dat zulk vee zoo ver mogelijk van ander drachtig vee wordt verwijderd. De knecht, die de besmette dieren behandeld moet bij geen ander vee komen. Het kalf, dat bij verwerpen meestal dood is, moet vernietigd wor den, verbrand of met kalk of creolin overgoten. De koe moet gewasscben worden meteene2pCt. oplossing van oreoiin. De stal, de groep en alles wat besmetting kan veroorzaken moet ontsmet worden. Vooral moet men zorgen, dat het drink water niet besmet rake, want dit kan moeielijk ontsmet worden. Is de oorzaak der besmetting gelegen in den stier, dan dient deze ook na elke dekking ont smet te worden. Spreker behandelde daarna nog even eene over eenkomstige besmettelijke ziekte bij het paard, die evenwel in ons land weinig voorkomt om ver volgens over te gaan tot twee andere ziekten, die vaak de hoofdoorzaak van onvruchtbaarheid zijn. Besproken werden: 1. De schedeontsteking, die alleen bij het rund voorkomt. 2. De blaasjesuit slag bij rund, paard, schaap en geit. Deze laatste ziekte veroorzaakt kleine blaasjes op dijen en schede. Ofschoon de ziekte gewoonlijk goedaardig is en daarom door ontsmetting te genezen is zij toch een der oorzaken van onvruchtbaarheid. De eerstgenoemde ziekte is van veel slechteren aard. In Wijdenes was door deze ziekte bijna geen drachtig rund meer. Ook hier is weder een bacterie de oorzaak, welke een kuobbellje op de schede vormt en pijn veroorzaakt. Ook bij bet genezen dezer ziekte staat ontsmetten op den voorgrond, zoowel van rund als van stier. In Duitschiand heeft men daaromtrent zelfs wettelijke bepalingen. Zoover is het in ons land niet. Maar de Rijks- seruminrichting die reeds enkele entstoffen heeft ontdekt, zal misschien ook wel tegen bedoelde ziekte een entstof vinden, tot nu moet echter de ontsmetting op den voorgrond staan. Spreker hoopte dat niet alleen zij, die zijne lezing hebben bijgewoond in voorkomende gevallen tot doel matige ontsmetting zulien overgaan, maar ook, dat de andere landbouwers in de omgeving dit zullen toepassen. Van de gelegenheid tot het vragen van inlichtin gen maakte de heer A. J. van Hemert, Rijksveearts te Sommeisdijk gebruik door er optewijzen.dat het in zijn praktijk is gebleken, dat het beter is bij het uitbreken van het besmettelijk verwerpen de niet aangetaste dieren te verwijderen dan het zieke dier. Pr. de Blieck kon zich daarmee ver- eenigen, doch vreesde, dat daar gewoonlijk geen plaats voor zou zijn. De heer M. M. v. Bijleveld deed spreker twee vragen, le. Of de specifieke stof, die in moeder koorn het vefwerpen in de band werkt, dezelfde is als in andere schimmels. 2e. Hoe het mogelijk is, dat door het vee jaren lang verontreinigd drinkwater kan gebruikt worden, en eerst dan be smettelijk verwerpen kan optreden. Op de eerste vraag gaf spreker ten antwoord, dat de stoffen in andere schimmels nog niet vol doende zijn onderkend en dus niet weet of zij overeenkomen met de specifieke stof in moeder- koern. Aangaande de tweede vraag bracht spreker in bet midden dat de bacterie van het besmette lijk verwerpen nergens wordt gevonden dan in het rund en stoffen daarvan afkomstig of besmet. Zoo kan het water wel jaren lang verontreinigd zijn met vele andere bacteriën, zonder bepaald bacteriën te bevatten van het besmettelijk ver werpen. Die kunnen er echter plotseling inkomen wanneer in de stal zich zoo'n geval heeft voor gedaan. Na deze uiteenzetting dankte de voorzitter spreker voor zijn heldere en duidelijke voordracht, waarnaar alle aanwezigen met aandacht hadden geluisterd Heeft ',de verwerping plaats gehad dan komen de bacteriën met de vliezen naar buiten en vor men dan een zeer gevaarlijke bron lot versprei ding der ziekte. Door bet slaan met den staart tegen andere koeien, door vuil stroo, door mest, door de honden van de melkster, ja zelfs door het drinkwater kan de besmetting overgebracht worden. Waar zoovele drinkputten voor het vee in de onmiddellijke nabijheid van mestvaalten liggen is het drinkwater vaak een groote bron van besmetting. Ook de stier kan een groote verspreider van de smetstof zijn en is het zaak daarop ten nauwste toe te zien. Bij hetzelfde rund herhaald de besmetting zich niet jaar op jaar. Er schijnt eene zekere onvat baarheid te komen en spreker had nog nooit gehoord, dat vier jaar achtereen verwerping plaats had. 'tls waar dat de melkproductie door ver werpen zeer achteruit gaat, maar spreker ried toch aan de koeien die verworpen hadden niet te gauw van de hand te doen. Middelharnis. Naar men ons meedeelt, heeft de heer Kruithof om gezondheids redenen bedankt als lid van den gemeen teraad. De heer C. C. Bruggeman heeft bedankt als secr. der Antirev. kiesvereeni ging, en is daarvoor in de plaats gekomen den heer J. van der Waal. Den Bommel. Dinsdag vertrok met paard en wagen naar zijn woning de landb. K. Mijs en Echtgenoote. Nog maar even buiten het doip, in de Schaapschen weg, komt hem een wielslede voorbij waarvan het paard schrok, met het gevolg dat paard en wagen in den sloot terecht kwam Met moeite zijn zij uit de wagen gekomen en was het alleen de vrouw die zich bezeerd had, doordien zij haar sleutelbeen gebroken had. Ooltgensplaat. Dezer dagen werd den heer Am. Wagner pachter van p.m. 13 H.A. teelland en Boomgaard gelegen onder deze gemeente, eigenaar den WelEd. Heer H. A. van Weel te Rotterdam, en zulks wel voor den tijd van 10 jaren. Naar men verneemt hadden 26 personen naar ge noemd land ingeschreven. J.l. Woensdagmiddag werd ten Raad- huize alhier door B. en W. aanbesteed het vervoer per scheepsgelegenheid van p.m. 60 last straatkeien van Amsterdam naar deze gemeente. Ingeleverd werden 7 biljetten en wel als volgt Lt. van Gent f 1,90; C. J. van Nim- wegen f 1,72; Ls. van Gent t 1,50; C. Joele f 1,49; J. Mookhoek f 1,48; M. Stoker f 1,45 en H. Waling f 1,44s, a"es per last berekend. Hedenavond (Donderdag) werd in het Hotel Hobbel alhier door een zo tal per sonen een vergadering gehouden ten doel hebbende de oprichting van eene Onderlinge Verzekeringsmaatschappij, bij het sterven van varkens. Vrucht van de gehouden be spreking was, dat een vijftal personen nl. de heeren Jch. Bol, S. de Ruiter, A, van Rossum, W Korteweg en W. J. Donker sloot Sr. werden gekozen als voorloopige commissie, ten einde een concept-reglernent te ontwerpen enz terwijl er a s. Woensdag avond in het Hotel Hobbel een Openbare Vergadering zal worden belegd ten einde te trachten tot de definitieve oprichting over te gaan. AlleD, ook de bewoners van onze buitenwijken Achthuizen en Langstraat, die met dit doel instemmen worden dringend uitgenoodigd op deze vergadering aanwezig te zijn. Dirksland.* Bij den landbouwer C. T(anis) alhier kreeg een der zoons een vrij hevige trap van ten jong paard, waardoor hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Den landb, J. Nieuwenhuijze alhier, reed Donderdagmorgen met een jong paard voor zijn rijtuig laDgs den Gelderschendijk. Bij 't zoogenaamde Kraakje gekomen schrok ziju paard, liep in een leege grintbak, draaide, waardoor de heele boel omviel, en hoewel de materieele schade nog al belangrijk moet geweest zijn liep 't ongeval toch zonder persoonlijke ongelukken af. (Part, Corr.) Ilerkiitgen. Als een bijzonderheid kan uit deze gemeente worden medegedeeld, dat in den Burgerlijken stand voor 1908 tot op heden nog geen aangifte van ge boorten overlijden of huwelijken zijn inge schreven. De miliciens der lichting 1908 A. Mans en M. van Putten zijn tegen 6 Maart a s opgeroepen om te Dordrecht te wor den ingedeeld, terwijl J J. Breur als een z g. viermaander is aangewezen dus ge- ruimen iijd later zal worden ingedeeld. DIclissant. De lotelingen J. Sarelse. W. van den Bosch, A. Melissant, M. Kleijnenberg en A. Tieleman, zullen op Vrijdag 6 Maart a.s. te Dordrecht worden ingelijfd. Een suppletoir kohiey van den hoof- delijken omslag over 1907, is door den gemeenteraad vastgesteld op f 42,92. Aan den gemeenteraad zijn aange boden het verslag van het lager onderwijs en dat van de Volkshuisvesting over 1907, Stellendam.** De Ioteling Wouter van Lenten der lichting 1907, is tegen 6 Maart a.s. opgeroepen naar Dordrecht, teneinde bij het leger te worden ingelijfd. Op zijn verzoek is aan den Ioteling Martinus Troost der lichting 1908 wegens af te leggen examen, een jaar uitstel ver leend om bij het leger te worden ingelijfd. Goedereede. Door Heeren Gedepu teerde Staten dezer provincie is aan het Raadsbesluit tot verkoop van gemeente grond aan den bouwman J. Lodder alhier, teneinde daarop eene landbouwschuur te stichten, de vereischte goedkeuring ont houden. - Aan het Havenhoofd onder deze gemeente is een postbus aangebracht. De ter inlijving opgeroepen lotelingen Arie van Heest, Jan van der Sluis en Jacob Tanis hebben zich allen voor de Zee-Militie aangegeven. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente Melissaut, op Donderdag 20 Februarides nam. 3 uur. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering wenscht de Voorz. Mr. Zaaijer de leden met hunne gezinnen een gelukkig nieuwjaar toe en spreekt de hoop uit, dat zij weder met den meesten ijver in het be lang van de gemeente zullen samenwerken, waarop de gebruikelijke handdrukken en wen- sehen volgen.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 3