voor de Zuidliollandsclie en Zeeuw§che Eilanden. Zaterdag 22 Februari 1908. 22sle Jaargang N°. 1322. Antirevo lu tionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlyke nummers 5 Cent. UITGEVER •T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Telrfoo» Intercomm. Vo. 2. Advertentie» 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. Ille stukken voor «le sHieiiaegie tse<sSe«i«l ■%ilverientië» ess verdere Administratie franco toe Ie zenden aan den 9 isgrever. z ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers li* Muziek in Schuttevaêr. Vooruit beweert, dat het volstrekt geen «muziek in Schuttevaêr« was, toen de heer Patijn als bestuurslid gekozen werd. De lezers berinneren zich, dat we het betreffende stukje uit Onze Cou rant hadden overgenomen. We deden dit, zegt Vooruit, zonder weerlegging of protest. Natuurlijk. We waren en zijn 'ter nog mee eens, dat die keuze staat in 'tteeken der politiek; recomman datie bij de schipperij hier op Flakkee en op Schouwen belustheid op stem- menwerven met de wetenschap, dat Mr. Patijn's zetel hier zwak staat op hoop van zegen in 1909. Al de argumenten van Vooruit heb ben voor ons geen waardeof Mr. Patijn in deze of die schipper-com- missie zit, laat ons koud voor ons geldt dit: het Hoofdbestuur koosden heer Booy als officieelen candidaat en niet den heer Patijnen nu zal toch waarlijk het Hoofdbestuur van Schuttevaêr wel het best weten, wie zijn bekwaamste tolken kunnen zijn Heel toevallig zeker, dat de schip pers van Flakkee den stoot gaven aan de benoeming van den heer Patijn; zij alleen wisten van die provinciale belasting zeker maar afzij alleen wisten zeker maar, dat Mr Patijn in die Commissie zatdaar wist Mr. Smeenge natuurlijk niets van en ook zijn mede-hoofdbestuurders wisten daar niets van. Die zijn zoo onnoozel uitgevallen, weet u Maar Mr. Patijn kan in 's Lands vergaderzaal over de schipperij spre ken. Och arme! wat een droef argu ment Heel de schipperij zou dus in de Kamer genegeerd worden als Mr. Patijn er niet zat Laat dat maar aan Mr Smeenge overdie heeft op dat punt de sporen al verdiend en werkt zijn actie niets uit, dan zal hij ze wel aan anderen opdraöen buiten Mr Patijn. Hoe we 't ook bekijkende keuze van Mr Patijn is muziek in Schutte vaêr. En de gevolgen konden wel eens nadeelig zijn voor de organisatie. V Korzelig. De Liberale bladen zijn korzelig uit hun humeur. Niet omdat hun Kabinet weg is, o neenl daarover tevredenheid. Maar omdat er een ander Kabinet is met 9 flinke mannen. "Waren 't maar mindere krachten Maar hoe nu Korzelig over 't betere en geprikkeld over wat lof verdient Is 't Liberale oog dan door partij drift geheel beneveld en wil men dan ganschelijk de zon niet meer zien schijnen. En toch schijnt zeBoos of niet boos eroverze schijnt. Aanvaard dat feit en zoek kalmte in haar glans. Knobbelen. Eerste Knabbelaar, het Handelsblad Minister Heemskerk heelt 30 jaar ge leden liberale leerstellingen verdedigd tegen dr Kuyper Tweede Knabbelaar: MinisterMarees van Swinderen (buiten).. Zaken) was in zijn studententijd een grappenma ker en zei wel eens al te leuke verzen op onder zijn kornuiten, ('t Volk Derde KnabbelaarMin Heemskerk is getrouwd met een Poolsche dame, mr. Kolkman met een Duitsche, mr. Marees van Swinderen met een Ame- rikaansche De vreemde natiënOch arme De heeren knabbelen zich de tanden stomp. 't Is omdat ze niet meer bijten kun nen Paganistische mensch-aap. factorende Twee natuuronderzoekers, de heeren Bernelot Moens en Boshouwers, ver zamelen geld voor een tocht naar Afrika, teneinde met proeven te bewij zen, dat de mensch van den aap afstamt. Deze heeren willen een neger met een vrouwelijke aap laten paren en dan zien of en wat er dan geboren zal worden. Tot zoover het bericht. Maar in welken tijd leven we dan nu toch En dan stond er nog dit bij, dat hier te lande zeer hoogstaande, door allen geëerbiedigde personen, die onderneming steunen. Ons dunktdat gaat te ver Als men de Heilige Schrift niet gelooven wil, dat God den mensch schiep naar Zijn beeld en gelijkenis 't is al treurig, maar dat men nu een mensch met een dier zal laten paren om dat onge loof kracht bij te zetten dat achten we nog minder dan dierlijk Een beginselstrijd. De Roomsch - Katholieke Kerk wordt sinds jaren geschokt door een zooge naamd Reform-Katholicisme. Wat bij ons, Protestanten, de moderne richting is, wordt bij de Roomsch-Kath. ook gevonden. En in Duitschland vooral is de actie der Kerk tegen die richting krachtig. Geen wonder. Wie eeniger- mate kent en weet hoe het modernisme het mes der critiek heelt gezet in bijna alle bijbelboeken hoe allerlei voor ons geloof vaststaande feiten zijn ontwricht; de heilige persoon van Jezus tot een gewoon mensch is terugge bracht met hooge idealen, die kan beseffen, hoe ook de orthodoxie in de Roomsch-Kath. Kerk en de Paus toor nen tegen een optreden van profes soren, die het git van ongeloot in de harten der Roomsche studenten ingie ten Tegen 't ondermijnen van de Bijbelsche waarheden, door Protestant en Roomsch Katholiek beleden, moet door de geheele Christenheid positie worden genomen En de Paus deed wel, zijn waar schuwende stem tegen de ondermijning van de Christelijke grondslagen der Kerk, krachtig te doen hooren. Ook Dr. Kuyper deed het in Nederland en met succes, met uitstekend gevolg Het Modernisme is in Nederland een fatamorgana geweesteen luchtbeeld, dat weer verdween Moge het den Paus gelukken de ongeloovige professoren, tot de over tuiging te brengen, dat hun critiek op Gods Woord de Kerk verwoest, n 't kerkelijk leven vergalt; de studen ten tot twijfelaars drijft, en de gemeen te tot verwildering Trtist en Socialisme. Als een Socialist gewezen wordt op zijn toekomststaat, hoe daar de onmo gelijkheid zal blijken om de productie van een heele wereld te beheerschen, verwijst hij den tegenstander steeds naar den Trust, waar deze een heele wereldproductie van petroleum omvat, of beslag heeft gelegd op allerlei pro ductiemiddelen als grond en sporen. Afgedacht nu van het feit, dat het doel der Socialisten veel verder gaat dan één productiemiddelb v. de sporen aan de gemeenschap te brengen, maar hun ideaal is om alle handel, alle spoorlijn, alle mijnen, alle fabri cage tot gemeen eigendom te maken, en de heele wereldproductie te regelen en te verdeelen, wat ons steeds een absolute onmogelijkheid heeft gesche nen afgedacht nu dat die reusach tige administratie in den Socialisti- schen toekomststaat falikant zal uitko men en volkomen mislukkenwordt ook dit nog vergetenbij de Trust speelt 't eigenbelang de baas, en daarom is ze wel van nature tot alle kwaad geneigd en tot weinig goeds in staatmaar ze kan nochtans ont zaglijke winsten maken. In den Socialistischen staat wordt verondersteld, dat het eigenbelang geweken is die factor rekent daar niet mee. Daar heerscht solidariteit en sociaal gevoel. Om dus te zeggenzie naar den Trust en zóó zal 't in de toekomst staat kunnen gaan, is een vergelijking, die zeer mank gaat. Maar er is iets anders. Bestrijding van den Trust is tevens bestrijding van 't socialisme. Wie die op enhooping van ^Kapitalen tegenstaat helpt den Middenstand, die door die Trust zoo ongeveer wordt doodgedrukt. Wie het socialisme wil tegenstaan, moet dus, en Amerika geeft reeds een uitstekend voorbeeld, de Trust aan wettelijke banden leggen. Daardoor kan de Middenstand weer oprijzen en wordt het socialisme een wapen uit de hand geslagen Want 't is zoo-: grooter roover dan de Trust kennen we niet. En 't Socialisme profiteert van die actie Gematigde politiek. Het nieuwe Kabinet zal dan het meeste succes oogsten, als het gematigd optreedt Niet beginselloos integen deel. ue beginselen van Rechts, zoover dit met een Coalitie mogelijk is, zagen we gaarne in elk wetsontwerp van eenige beteekenis Trouwens, niet 't Kabinet zoo direct, maar wel de stand der Kamermeerder heid of minderheid, net zoo ge het noemen wil, is van dien aard. dat een scherp belijnd christelijk beginsel niet; een gematigd beginsel, door de Kamer wel zal worden aanvaard. Gematigde politiek, die de uitersten vermijdt en toch het Christelijk begin sel bepleit, kan zeer wel een meerder heid vinden, vooral waar 't sociale ont werpen betreft. Zeer zeker ligt er ook een klip. Het Kabinet zou wat te conservatief kun nen optredendoor den steun der Oud-Liberalen zou dit volstrekt niet onmogelijk zijn; doch daar staat weer dit tegenover, dat 't Kabinet ook tegen over zich vindt ultra-radicale elemen ten en democratische elementen in en buiten de 49, die dan wel eens door krachtig verzet den levensdraad zou den afknippen ofalthans een zeer machtige oppositie zouden voeren. Gematigde politiek! Niet watconser- vatief om Oud-liberalen te paaien en niet radicaal, om ze af te stooten. Democratisch in den gezonden zin des woordsliet oog vestigen op alle standenmaar op de lagere standen, en middelstand niet het laatst, maar het eerst Trouwenshet sociale leven drijft eigener beweging die richting reeds uitde wetgever heeft slechts noodig die in 'toog te houden en de uitwij kingen nauwkeurig te controleeren En bij zulk een politiek is er geen twijfel aan, of het Kabinet haalt 1909 niet alleen, maar heeft ook groote kans 1913 te beleven. En dat zou voor de verzekeringsont- werpen ook te wenschen zijn OP OËI uirsiiJH. Heeft de lezer wel eens gehoord van »Het nachtlicht der Noordzee^ Als de zeemeermin zich neerlegt tusschen twee kromgevoegde golven en het is, alsof duizend fiolen haar liedeken strijken, dan woidt ook in dit, haar slaapsalet het nacht licht aangestoken. Groot, als alles in deze slaapkamer, is ook het nachtlicht. Het heeft een lichtgevend vermogen, gelijk aan dat van 4000 kaarsen, en de lantaarn, waarin dat licht brandt, is 3000 kilogram zwaar. 't Is de kranige redacteur van de N.R.Ct., die ons voor eenige jaren al van het licht schip »Maas« vertelde, dat een heel eind buiten de pieren van den Hoek van Holland, in open zee, voor ankei ligt en nu onlangs zijn deze schetsen, onder den titel »Het nachtlicht van de zee« in boekvorm ver schenen. Het »nachtlicht« vormt met het licht op de pier en de vuurtorens genoegzame aan wijzing voor de schepen, die 's nachts den Waterweg willen binnen vallen, om hun koers te richten. Gezellig en leerzaam wist de heer Brusse van dat lichtschip en zijn verblijf aldaar te vertellen. 't Is een zwaar stuk brood, dat daar verdiend wordt. Niet dat de lui er zich krom werken moeten Integendeel, de kapitein heeft soms groote moeite, om te maken, dat ze wat te doen hebben, wijl óók op het lichtschip en vooral op het lichtschip, waar zoo heele- maal geen afleiding is, ledigheid des duivels oorkussen is. Maar dat, dat lange, lange wachten Acht weken aaneen moet de bemanning er blijven, eer ze afgelost wordt en dan mogen ze voor den tijd v n vier weken naar moeder de vrouw. Hoe die acht weken, hoe die laatste dagen om kruipen En dat gaat nog alles vrij goed, als de schepelingen de hunnen in gezondheid verlieten, doch dan moeten ze een kranke thuis hebben, een kleine wachten, of er moet iets anders zijn, dat het huiselijk leven in spanning brengt De dienst kan niet wachtenvoor acht lange weken zijn ze van alle persoonlijke aanraking met de buitenwereld verstoken Geen wonder dan ook, dat deze mannen zouden opspringen van vreugde, werden ze eens om de vier weken afgelosi, met twee weken vrij aan wal Maar daarover wou ik nu niet schrijven. Enkele bijzonderheden troffen mij, lezende van dat 3>Nachtlicht.« De schrijver lag te kooi op 't slinge rende schip, bij stormweer en vliegende zee. Geen wonder, dat hij den slaap niet vatten kon, ginds en weer gesmeten door het dol-zwierende schip. De kapitein, die tot twaalf uur de wacht had gehad, kwam naar beneden en wekte den stuurman, die hem het verdere van den nacht zou vervangen. Twee minuten later ging deze naar dek. En dan verhaalt de schrijver »lk hoorde zijn klompschoenen kletteren boven mijn hoofd. En opeens, door 't geloei en gekerm van den storm heen, en door 't beuken van de golven tegen de scheepsromp, klonk een psalm in den zwar ten nacht op zee. Als orgelklank stentorde de stuurman zijn vroom gezang door den wind En toen hij, eindelijk ingeslapen, den volgenden morgen ontwaakte, uitgeput door den stormnacht-in - kooi »Uit mijn kooi kon ik in de kajuit zien. Daar zat de kapitein tusschen de tafel en den wand vastzijn witte kop is rustig over den Bijbel gebogm.« Wie een oog des geloofs ontving, leert uit deze,, zienlijke diögen de onzienlijke des te beter verstaan I Hoe vaak is niet ons lot gelijk aan dat van die schepelingen, in den stormnacht op de 2>Maas<£ 1 Niet altijd is ons leven een spelevaren op vlakke vijverwateren 1 't Kan woest stormen op de levenszee, waar we eenzaam in ons kulkje worden heen en weer geworpen door den razenden golfslag. En als dan daarbij de duisternis ons op de wateren omringt, elke gemeenschap met de kust is afgesneden en vele gevaren ons bedreigen, dan wordt aardsche hoop en hulp krachteloos en voelen we ons, meer dan anders, besloten m de hand Gods, die met ons doet naar Zijn welgevallen Dan leert Gods kind het voorrecht ver staan, gemeenschap te mogen oefenen met zijn Vader die in de hemelen is. Wie dan spreken kan tot zijn Vader in het gebed en wie den Vader tot zich spreken laat in Zijn Woord, is niet alleen. Zulk eenen geeft onzen God 3.psalmen in den nacht Van dien psalm op de zee gaat tot ons allen een sprake uit. Er wordt veel gesproken helaas, tot nog toe meer gesproken dan gedaan ten behoeve onzer maatschappelijke nooden en ellenden En dat is goed, dat is christelijk. Maar laten we toch bij dat alles het voornaamste niet vergeten. Hoeveel wetten ook worden gemaakt, hoeveel verbeteringen worden ingevoerd, hoe de arbeidsvoorwaarden ook worden herzien, welke verzekeringen ons levensbestaan ver helderen .wij wandelen niet altijd in het licht. Voor een ieder komt de ure, dat de. nacht hem in donkerheid sluit en de storm gaat woeden over zijn hoofd. Den dag der beproeving ontgaan wij niet. De eeu wordt getroffen in zijn bedrijf, de ander in zijn gezin een derde in zijn gezondheideen vierde in zijn innerlijk zielsbestaan Kruisdragers zijn we allen, al verschilt zeer zwaarte en druk. Maar dan alleen zijn we in staat dat kruis »vrolijk« te dragen, als we 'tuit ge nade leerden, psalmen te zingen in den nacht. Er wordt tegenwoordig veel geklaagd over den geest op onze oorlogsvloot. De demo nen der Revolutie spoken rond op pant serschip an torpedoboot. De bevelvoerders hebben de grootste moeite, om hun gezag te handhaven, het »Volk« en het Ankers hebben er den Bijbel verdrongen en in den nacht suist van de lippen en trilt in de harten de poëzie vol woede en haat der sociaal democratie. Naar de oorzaken wordt gezocht, ltn ik geloof ook, dat het optreden der aanvoerders niet altijd rekening houdt :met het feit, dat de menschen van nu anders zijn dan van een eeuw terug en, om het zelfde resultaat met hen te bereiken, ook anders behandeld moeten worden. Maar dat is niet de voornaamste oorzaak 1 Ook wordt naar middelen ter verbetering uitgezien, De »dominé op bezoek« bleek niet te helpen. 'k Wil 't wel gelooven 't Kwaad, dat in den wortel zit, wordt niet in de blader

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1