Dirksland. Als een bizonderheid kan wel vermeld worden, dat een geit van H. van Putten aan den Oudendijk alhier, 6 jonge heeft afgeworpen. Een goede vondst. mocht behagen Zijn zegen op zijn werk te geven tot bloei der gemeente. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. iitfiileiilanü. FRANKRIJK. Men weet hoe de anti religieuse cajn- pagne in het iaatst des vorigen jaars haar hoogtepunt bereikte in de bekende „hervormingswet" ten aanzien van de aan de Roomache Kerk vermaakte le gaten voor zielmissen en dergelijke. Wat toen geschiedde kan aldus wor den saamgevatDe Slaat had met Fransche burgers processen, die hij moest verliezen krachtens de bestaande wetten. En toen hebben de wetgevers in den loop van het geding eenvoudig de wetten veranderd, om den afloop dier processen ten voordeele van den Staat te doen komen. Overtuigde republikei nen, van liberalen huize, protesteerden tegen zulk een rechtsverkrachting maar stilstaan op den fatalen weg was voor de anti-clericalen niet meer mogelijk. En zoo werd rechtschennis gesanction- neerd om don brutaalsten roof te wet tigen. Zou er dan, zoo vroegen we ons wel eens af, geen kreet opgaan uit de ge- loovig-protestantsche conscientiën tegen deze rechtsschennis. Men heeft zich van die zijde wel bij de Scheidingswet neer gelegd maar moet men nu maar alles goedkeuren wat van een anti-clericale regeering komt, als het de Roomschen slechts knauwt Gelukkig heeft thans die toon van protest kalm, maar scherp weer klonken. Er is bij den Senaat een adres inge diend onderteekend door een aantal protestantsche notabelen en predikanten waarin wordt geprotesteerd tegen het reeds door de Kamer aangenomen wets ontwerp op den overgang der kerkelijke goederen, en uit naam van vrijheid en recht, den Senaat wordt verzocht deze rechtsschennis niet goed te keuren. Als Protestanten wier kerken tot „Kerkelijke vereenigingen" zjju ge constitueerd, achten zij adressanten het een verkrachting van het recht om het geld, dat voor missen voor de ziele- rust van afgestorven nagelaten is, te geven, tégen de bedoeling der erflaters, aan de leeken armen-bureaux. „Door dit toe te staan zou het repu- blikeinsche Parlement even willekeurig handelen als Lodewijk IV, toen deze in 1683 en 1684 de goederen der opgeheven consistoriëu aan de ziekenhuizen schonk." En dan heet het verder nog „Afstammelingen van hen die zijn beroofd, vervolgd en verbannen om des geloofswille, koesteren wij een onover- winnelijken atkeer van alles wat de vrijheid van godsdienst en den indivi- dueelen eigendom aantasten daarom komen wij zonder eenige politieke partij te willen dienen, zonder een daad van oppositie te bedrijven, in naam der recht vaardigheid en van het recht, eerbiedig aan den Senaat vragen, alle burgers, tot welk geloof zij ook behoor6n, te plaatsen onder den waarborg en de be scherming van het gemeens recht." Er zijn er die in dit protest wel een politieke zet willen zien maar wij willen het enkel beschouwen als een kreet om recht, die uit de protestantsche consciëntie opgaat. Het zal den Roomsch-Katholie ken goed doen Maar zou men nu van Protestantsche zijde óók gaan erkennen, dat de gevolgde koers niet deugt Er kennen, dat het den état athée niet te doen is om het hoogste gezag op zijn terrein, maar om de zeggensschap ook over de Kerk in haar openbaring naar buiten De nu gelaakte rechtschennis is slechts een uitvloeisel van de onge wettigde bemoeienis des Staats met het wezen der Kerk. Denk maar aan de geëischte eeredienstvereenigingen. Hierin schuilt de oorzaak van het kwaad. En die anti-clericale politiek moet in haar wortel weerstaan worden. Plaatselijk ftieuws. Sommelsdijk. Door den Rijksveld wachter Van Es, is proces-verbaal opge maakt tegen S. X. K. alhier, wegens verduistering van een haas. Middelharnis. De lotelingen die op geroepen zijn om 6 Maart in werkelijken disnst te treden zijn de volgende, van de lichting 1907 J. C. Noordijk A. Visser J. v. Heemst, En voor de lichting 1908, E. Haagens Arend Krijger Adr. van der Sluijs Dirk Witvliet K. van Gelder M. van der Valk M. Dubbeld W. Tielemans G. van Delft J. van Zanten Na een verblijf van 3 jaar in Ned. Indie is onze dorpsgenoot A. Revers met H. M. Zeeland de vorige week Donder dagmiddag te Nieuwediep gearriveerd. Door den loteling E Haagens is een verzoekschrift gericht tot den Prov. Adjudant om geplaatst te worden bij 't garnizoen te Breda. B. en W. der gemeente Middelhar- nis brengen ter kennis dat op Zaterdag 22 Febr. 1908 des nam. ten 2 ure gelegen heid zal worden gegeven tot kostelooze inenting of herinenting ten huize van Dr. J. A. de Vries Reilingh alhier. Maandagavond ontstond er een begin van brand in het pakhuis van de heer Meijer, aangezien er een hoeveelheid car- biet aanwezig was, had het ernstige gevol gen kunnen hebben doch door spoedig aanwezige hulp iiep dat gelukkig goed at. De vorige week had Mevr. J. v. d. Broek het ongeluk toen zij met paard en rijtuig aan de Langeweg was, dat het paard schrok van een stoomfiets, waardoor het paard zich omdraaide op den weg zoodat de wagen kantelde en zij zich nog al ernstig bezeerde. Door den berijder der stoomfiets geholpen keerde zij met eenige materieele schade aan het rijtuig huis waarts, zoodat dit nog gelukkig goed afliep. Stad aan 't Haringvliet. Maandag avond vergaderde de Antirev. Kiesvereen. ^Nederland en Oranje* te Stad aan 't Haringvliet. De bespreking liep over den candidaat voor de vacature van den heer Joh. v. d. Gevel. Als candidaat werd door de Kies- vereeniging gesteld de heer Joh. Huizer Kz. Ooltgensjilaat. Jl. Vrijdag hield de Coö peratieve Boerenleenbank alhier een Algemeene Vergadering des avonds ten 5,30 ure in 't Hotel Hobbel. Na^at door den Directeur den Heer Am Wagner met een kort woord de vergade ring was geopend, las de Kassier den Heer A. van Rossum de notulen der vorige verga ring en werden deze onveranderd goedgekeurd. Door den Heer J. A. Slis werd voorlezing gedaan van een ingekomen stuk, behelzende de accoordbevinding van boeken en kas van de Leenbank bij de inspectie gedaan in Juni 1907 alhier, terwijl door genoemde heer ook rapport werd uitgebracht als afgevaardigde naar de vergadering van Centrale Refaisebank gehouden te Utrecht den 4 Mei 1907 in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen. Punt 4 der Agenda werd behandeld n.l. overlegging rekening en balans 1907. Punt 5. Nadat door den Heer M. Breeman Sr. als Voorzitter, den Raad van Toezicht was medegedeeld dat alles wat werkzaamheden enz. betreft in de beste orde zijn en alles klopte, verzocht hij den Secretaris van voornoemd College verslag te doen van het onderzoek van den Raad van Toezicht, wefke zulks deed waaruit bleek dat in het afgeloopen jaar 16 leden waren toegetreden2 uitgetreden1 wegens vertrek en 1 vrijwillig. Het getal leden bedraagt heden 111. 20 nieuwe spaar bankboekjes werden uitgegeven en bedragen 185 stuks. 228 inlagen werden dit jaar gedaan, waarvan de grootste ƒ2000,en de kleinste 1,bedroeg. Van 146 boekjes werd de rente bijgeschreven. Aan spaargelden werd totaal ingelegd de som van 78026,26 waarop is terugbetaald de som van 36092,48. Het grootste spaarboekje was 6000,en het kleinste 1,De voorschotboekjes werden vermeerdert met 12, en klommen alzoo tot 77. 34 nieuwe voorschotten werden verstrekt, het grootste was ƒ2800,— en het kleinste 100,— Totaal werd uitgeleend 58595,50, waarvan is terugbetaald 21743,50. Het kleinste deel der voorschotten is uitgeleend voor den tijd van 6 maanden, het grootste deel voor 1 jaar. Twee hypotheken werden gesloten. Terug- en rentebetaling geschiedde in de beste orde, en werd een winst gemaakt van ƒ321,08, zoodat het Reservefonds klom tot 679,17. De totale ontvangsten bedroegen 131,520,92, de totale uitgaven 130,104,80. 56 vergaderingen zijn gehouden, 40 van het Bestuur, 10 Bestuur en Raad van Toezicht, behalve 4 keer voor de boeken en kas der Kassier na te zien. De Secretaris bracht een woord van hulde en dank aan Bestuur en Kassier voor hunne werkzaamheden in 't belang der Bank gedaan, allen in 1908 Gods besten zegen toewensche voor hun en hunne gezinnen. Dit Verslag werd door applaus begroet. De Voorz., M. Breeman, bracht den Secr. een woord van dank voor zijn net en duidelijk verslag. Door de Finantieele Commissie, de Heeren L. Donkersloot Jz., A. van den Tol en Jac. van Oorschot, werd bij monde van L. Donkersloot verslag uitgebracht en wel dat alles, boeken, kas, enz. in volmaakte orde was bevonden, waarna de Directeur voorstelde de rekening met dankzegging goed te keuren, dank brengende aan de Finantieele Commissie. Bij de gehouden stemming voor een Bestuurs lid (vacature J. A. Slis Dz.) werd met 69 van de 73 stemmen herkozen den Heer J. A. Slis Dz. welke zich weder beschikbaar stelde, en in de vacature L. Kortevveg Az. als lid van den Raad van Toezicht, L. Korteweg Az. met 63 van de 73 stemmen, die ook deze herbenoeming weder aanvaardde. Door den Heer L. Dorsman werd voorgesteld het salaris van den Kassier van 75,— op 85,te brengen, door J. van Oorschot op 100,en door T. IJ. Neels te laten zoo 't was. Na gehouden stemmingen werd het salaris gehouden als 't was op 75,voor het jaar 1908. Voorstel 10, om boetebetaling van ƒ0,25 voor telaatkomenden, werd na eenige discussie, waar uit de handigheid van den Directeur bleek als leider van eene vergadering, werd aangenomen. Evenzoo punt 11 om de leden welke ter vergadering komen 0,25 presentiegeld te betalen. Tot leden voor de Finantieele commissie voor 1908 werden bensemd de heeren J. v. Kouteren, P. Braber Lz. en P. Crezee en tot reserve A. de Bruin, welke allen deze benoeming aannamen. Na nog eenige vragen op de gebruikelijke rondvraag door den Directeur, sloot deze de vergadering met een woord van dank, aan de opgekomen leden het vertrouwen vragende voor het bestuur in de werkzaamheden, die zij in het belang der bank zullen doen. Oilde Tonge. Door den heerSteketee is de benoeming als onderwijzer aan de O. L. S, alhier aangenomen. Tot karreman is, in plaats van A. van Markensteijn benoemd H. Hartman. De inlijving van de lotelingen, die door deze gemeente te leveren zijn in de lichting voor 1908, zal plaats hebben te Dordrecht op 6 Maart a.s. Door B. en W. zullen op 29 Febr. a.s. bij inschrijving worden aanbesteed de levetantie van 1525 a 1570 MJ onder houdsgrint. Inschrijvingsbiljetten moeten voor den dag der aanbesteding ter secretarie worden ingeleverd. Nieuwe Tonge Zaterdagmorgen had de timmermansleerling G. Verweij het ongeluk met het steken van eeu wervel dat die omkantelde, waardoor den bijtel zoodanig in zijn hand schoot dat onmiddelijk geneeskundige hulp moest wordeninge; oepen. J. de Jong Hz., heeft alhier een postduif gevangen, welke gemerkt was 1904 2652. Hei-kin gen. Door ongesteldheid, der blinden is de zanguitvoering op Vrijdag j i niet ouder hunne medewerking kunnen door gaan. Ze is echter toch gehouden en naar veler getuigenis keurig geslaagd. Zoowel de afdeeling Nieuwe Tonge als de ver- eeniging te dezer plaatse gaven blijken van geoefendheid in het zingen van gezangen en geestelijke liederen naast de gewone psalmbundel welke op verschillende manier en wijze werden voorgedragen. Als men in aanmerking neemt dat het voor velen on bekend was of, deze uitvoering zou door gaan kan worden gezegd dat het publiek tamelijk goed was opgekomen. Op de j.l. gehouden Rijkspremie- keuring van Hengsten behaalde de Hengst »Chasseur< eigenaar J. Warnaer alhier een premie groot f 250. Melissant. Tegen Donderdag 20 Febr. a.s. des namiddags drie uur, is een open bare vergadering van den Raad belegd. Het zoontje van H. van der Mast had het ongeluk bij het spelen te vallen, en een been te breken. Stellendam. Ofschoon in geruimen tijd geen »Diphteritisi werd geconstateerd deed zich do vorige week weer een geval voor in de woning no. 16 bij een ongeveer 11-jarigen jongen, doch gelukkig niet zeer ernstig. Zaterdag had een jongen van D. v. S. metselaarsleering alhier, het ongeluk bij het steenlossen van een wagen, zijn voorvinger der rechterhand zoo te klemmen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. De lotelingen Abraham v. Lenten, Dirk Verbiest. Martinus I roost en Leendert Sluijter der lichting 1908 zijn tegen 6 Maart a.s. naar Dordrecht opgeroepen, ten einde bij de Militie ingelijfd te worden. De loteling Leendert Tanis Hanse dezer gemeente der lichting 1907, thans vertoevende te Bleiswijk, is tegen den 6 Maart a.s. ter indeeling bij de Militie op geroepen. Goedereede Tot koster op de galerij in de Ned. Herv. Kerk is in de plaats van A. van Heest benoemd J. van Tigchelen. Sedert eenige dagen heeft zich alhier de influenza vertoond. Iu sommige gezinnen zijn allen door deze ziekte aangetast. De Openbare Lagere, zoowel als de Bewaar school is grootendeels ontvolkt. Gelukkig is de ziekte goedaardig. De lotelingen Arie van Heest, Jan v. d. Sluis en Jacob Tanis der lichting 1908 zijn tegen 6 Maart a. s. naar Dord recht opgeroepen, ten einde bij de Militie te worden ingelijfd. In deze streek is de hooihandel in de laatste dagen in vollen gang; tegen goede pr jzen wordt geperst hooi verhandeld Men besteedt voor klaverhooi f12 voor lucerne hooi f13de 500 Kilo Ouddorp. Door de zoon van den laudbouwer T. Tams Jz, is dezer dagen een hermelijn gevangen, welke aau een verzamelaar is opgezonden. Minder gelukkig was C. v. Wezel, die Donderdag per fiets een mand met eieren vervoerde. Door eene kleine uit wijking op een zijpad, viel hij met de fiets en bijgevolg met de eieren op den grond, terwijl hij lag te wentelen in de uitgestortte gele vloeistof. De zalm-visscherij geeft alhier weder om goeden moed voor de toekomst. Nauwelijks is deze aangevangen, of men heeft al reeds 2 zalmen weten te be machtigen. 4»enieeriteraéM3. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente l)en Rommel, op Donderdag 13 Februari 1908, des vm. 10 uur. Voorzi tter de heer J. v. d. Kreeke, Burgemeester. Tegenwoordig J. C. Borgdorff, A. van Weel, Jan Mijs en P. G. Jacobs. Is aan de orde Ingekomen Stukken. 1. Fen verzoek van den heer G. van Vliet, alhier, waarin hij verzoekt om eenige verhooging van zijne jaarwedde als klokluider. Wordt be sloten hem f 10,verhooging toe te kennen. 2. Een verzoek van Mej. E. Woudstra, alhier waarin zij verzoekt om verhooging van hare jaar wedde als helpster aan de nnttige handwerken. Wordt besloten haar f 15,— verhooging toe te kennen. Daarna komt weer aan de orde de instructie van den dokter, welke thans definitief wordt vastgesteld. Borgtocht Gemeente-ontvanger. Wordt besloten den borgtocht van den ge meente-ontvanger eenigszins te wijzigen. Benoeming Stembureau. Worden benoemd de heeren J. D. Mijs en J. C. Borgdorff, terwijl als plaatsvervangers zullen op treden de heeren Buth en Van Weel, tevens wordt de heer Jan Mijs, als 4e lid aangewezen. Benoeming leden Schoolcommissie. Worden tot leden der schoolcommissie benoemd de heeren J. v. d. Kreeke en J. v. d. Meulen. Af- en Overschrijving. Door den Raad wordt de regeling van eenige af- en overschrijvingen aan burgemeester en wet houders toegestaan Toepas-ing art. 9 bis. Wordt besloten toepassing te vragen van artikel 9 bis ten bedraee van f 600, Verordening regelende de jaarwedden deron- derwijzërs. Ingevolge de Wet van 28 December 1.1. wordt een nieuwe verordening regelende de salarissen der onderwijzers vastgesteld. Besloten wordt nog aan den deurwaarder der plaatselijke belastingen I 10,belooniDg toe te kennen. Over voldoening eener nota van J. Both over 1905 staken de stemmen. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. lefiGiopIn^en. Op Donderdag 20 Februari 1908 a. 's. nam. 2 uur aan de kaai te Den Bomnjel, b. 's nam. 3) uur aan de Kaai te Stad aan 't Haringvliet, erne groote partij sparren. No taris VAN BUÜREN. Vrijdag 21 Feoruari 1908 's nam. 2 uur voor den lieer lz. Kastelein verkoop van Schaarhout op een perceel boseh fn den polder D livenwaard te Nieuwe Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Op Zaterdag 22 Februari 1908 's nam. 2 uur aan de Kaai Ie Stad aan 't Haring vliet eene groote partij nieuw timmerhout, bestaande ut: vlotdeelen, kolders, achler- deelen, lallen, tengels, schrooten, ribhout enz. Notaris VAN BUUREN. Dinsdag 25 Februari 1908, 's nam. 3 uur vailing van en Dinsdag 3 Maart 1908 's nam. 3 uur afslag van twee huizen en ert aan de Langstraat aan den dijk van tien po der de Galathee te 0..1igensplaat, kad. See ie B nos. 1072 en 1073 samen groot 2 aren 10 cen tiaren bij P. G. van den Bemden te Acht huizen gem. Ool'gensplaal. Notarissen Mr. VAN WEEL en VAN ISPELEN. Op Woensdag 26 Fe tr. 1908 na afloop der verkooping bij J. C. Kievit te Nieuwe Tonge, ter heroerge van J. C. Kievit voor noemd, verhuring bij inschrijving van twee meeden bouwland gelegen aan den Groene- weg te Nieuwe Tonge, voor het seizoen van 1908. Ten verzoeke van J. J. van Zielst landbouwer te Nieuwe Tonge. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 26 Februari 1908 's vm. 9| uur ten verzoeke en aan de bouwschuur van J. C. Kievit te Nieuwe Tonge: 4 paar den, 4 jaarling vaarzen en stieren, 20 loop varkens en 3 drachtige varkens, wagens, land bouwgereedschappen en werktuigen, een partij klaver en kant hooi en wat meer te koop zal worden aangeboden. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 27 Febr. 1908, 's nam. 3 uur te Dirksland ter herberge van J. Gaanderse, veiling; en op Donderdag 5 Maart 1908, 's nam. 3 uur te Dirksland ter herberge van P. Brooshoofd, afslag van Een huis met tuin en bleekveld, (eeuwigdurende erfpacht) nabij Dirksland, op Kralingen, kad. gemeente Som melsdijk, Sectie D no. 707, groot 04 aren 42 centiaren ten verzoeke van dhr. J. van Putten te Heemskerk. Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 27 Feuruari 1908 's vm. 9£ uur, ten verzoeke van en op de uouw- hoeve, bewoond geweesl door P. Kardu'x aan den Oudelandseben- of Siaiischendijk te Mid delharnis 4 paarden, 6 I5 jarige ossen, 9 Ia jarige viarzen, 5 hoskeliiigen, 18 loop varkens, 3 ooerenwagens, landbouwgereed schappen en werktuigen, hooi, stroo, vtetoria- karn en wat meer ie koop zal worden aan geboden. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 28 Febr. 's. nam. 3 uur ter heruerge Van G. Smits !e Siad aan 't Ha ringvliet verhuring van 16 perceeten bouw land geleden in den polder de Oudeslad le S ad aan 'r Haringvliet zijnde een gedeelte van den z g. Paardensial voor het seizoen van 1908, voor mej. de Wed. L. Braber Mzn. ie Siatl aan T Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag den 4 Maart 1908, 's na middags 2 uur in het Ho'el Spee te Som melsdijk, inzet en op Woensdag 11 Maart 1908, 's namiddags 2 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk alslag van a zes huizen, schuur en tuin aan de Voorstraat, Achter straat, en Krakeeisiraat te Sommelsdijk, b. 19.68.10 Pleet. (48 gem. 171 roeden S'dijk- sche maai) tuin-, hof- en bouwland in den polder het Oudeland tl Sommelsdijk, c. 2.47.85 Pleet. (6 gem. 35 roeden S'dyksche maat) bouwland en watering in den Everdinapolder te Sommelsdijk, d. 20.27.82 Heet. t47 gem. 168 roed. RLjnl. m.) bouwland, netland en wa tering in den polder de Wesiplaai ie Som melsdijk, e. 9.25.40 Heet. (20 gent. 46 roed Voornsche maaibouwland in den poldei Oud-Kraaijer te Melissant voor de erven van den WelEd. Heer G. Buih Azn. te Sommels dijk. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 4 Maart 1908, 's voorm. 9.15 uur p ecies, te Melissant nabij Dirks land, op Kralingen, van18 paarden (soort en afstamming omschreven in notitie boekjes) 1 melkkoe, 17 stuks twee en een half jarige ossen, landbouwgereedschappen, mest en eenig meubilair, ten verzoeke van dhr. «1. O. Roodzant Kz. Notaris VAN DER SLUIJS. ^eiiieiiïd Aieu»§. Opsporing verzocht. Door de Zweedsehe Justitie wordt de op sporing verzocht van Martin Liedholm belast met het financieel beheer van de Scandina vische Handelsbank te Frelleborg, die de wijk naar het Buitenland heeti genomen. De voortvluchtige wordt verdacht zich aan varduistering van een bedrag van ongeveer een milioen kronen te hebben schuldig ge maakt. Hij is nog al groot van gestalte, haar dun en blond, blonde knevel, blauwe oogen, mager langwerpig gezicht, rechte vrij lange neus, lichtrose gelaatstint, ongedwongen gang, draagt in den regel een lorgnet, 40 jaar. Liedholm is 24 Januari jl. naar Kopen hagen vertrokken, vergezeld van zijne vrouw, die 30 jaar oud is, van middelbare gestalte met asehkleurige haren, breed mond, grijs blauwe oogen, bleek grijsachtige gelaatskleur gang schommelend. Volgens mededeeling van het Zweedsehe Gezantschap i3 op de ontdekking van den vreemdeling, welke tot aanhouding kan leiden eene premie van 2000 kronen uitgeloo d als mede een bedrag van 5 pet. van het weer gevonden geld. Verzoeke ppsponng en aanhouding ten fine van unlevering van den vreemdemtg en bij ontdekking onmiddellijk ueriehl aan bel departement van Justitie. In het dorpje Neermer in Limburg heouen een paar werklieden, die bezig waren met het ui'roeien van hout, een aarden kruik gevonden, inhoudende 116 stuks gouden munten meest alle dagteekenend uit de 15e en 16e eeuw. Een erflating. Op 2 Febr. jl. is te Rotterdam op 92-jari- gen leeftijd overleden mej. J. O. Eiokma. Door dit overlijden komt het Doofstommen- instituut aldaar in het vrije bezit van de aanziertiijke som, die jaren geleden aan deze insulting vermaakt werd door de broeders Eiekma van welke de een wethouder dier gemeente, de ander griflier bij de rechtbank aldaar geweest is. Na aftrek van de door het Doolstommen-instituut uit te keeren legaten bedragen deze nalatenschappen te zamen pl.m. f 70.000. Brutale inbrekers. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd bij vrouw J. op den Venloschen weg te Roermond door tot nog toe onbekend ge bleken dieven, miraak gepleegd. Een der dieven uond de vrouw, die alleen thuis was, met een koord op haar bed vast en dwong haar tol aanwijzing van de plaats waar het geld geborgen was. Op hun gemak hebben de dieven het huis doorsnuffeld en de spaar penningen der vrouw meegenomen. Van een ladder in een tun water gevallen en daarin verdronken. Te Hulzberg (Limburg) is een vrouw vau eeu ladder gevallen, tengevolge van een beroerte. Zij kwam tereent in een ton met water waarin zij verdronk. Een kerk cadeau Door den heer A. van Dijkhuizen Jr. wethouder en kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk te Ntjkerk en diens zuster Mej. W. vau Dijkhuizen wordt aan de buurt schap Nijkerkerveen geschonken een kerkje met toren en uurwerk. Het ge bouw zal ongeveer 300 toehoorders kunnen bevaTen. Het ontwerp is zoo goed als gereed eo binnenkort kan men de aanbesteding verwachten. Voor de bewoners der buurtschap is deze schenking van groote beteekeuis. Een tamme kip. Als een bijzonderheid in de kippen- wereld meld men aan de „Middelb. Ct dat bij den landbouwer J. C. Haar- sen te Scnoondijke, een ben reeds ge- ruimen tijd in de huiskamer bare eieren komt leggen en daar wat rondscharrelt zonder verdere teekenen van baar ver blijf achter te laren. Nu heeft ze een 17 tal eieren gelegd, waarop ze broedt. Als de kamer gedaan wordt worden mandje eieren en hen op tafel gezet en onze kip blijft rustig zitten. Nu zjjn voor een paar dagen een 14 tal kuikens uitgekomen en moederkip broedt nog op de overige drie. Weer een inbraak te Amsterdam Vrijdagnacht heeft een brutale diefstal plaats gehad in de Korto Koningdwars- straat 4 uit den kelder waarin de firma Speyer haar opslagplaats heeft gevestigd. De firma Speyer handelt in ongere gelde goederen, schoenen, dameshoeden enz. die allen in den kelder een on bewoonbaar verklaarde woning ge borgen worden. De familie Speyer woont boven de pakkelder. Toen S, Zaterdagmorgen vroeg zijne waren wilde opladen om zich daarmee naar de Nieuwe Markt te begeven, ontdekte hij den diefstal. De dader had zich toegang verschaft tot den kelder door het slot uit te schroeven en daarna de deur in te drukken waardoor het slot er uitvloog. Een der huisgenooten gaf als schade op f 50 a f 60 hoewel nog niet met zekerheid te zeggen is voor hoeveel aan ongeregelde goederen ia ontvreemd. Aan hersenschudding overleden. De 75-jarige landbouwer de B. te Drie bergen, was Donderdagmorgen bezig met zijn hittenwagen mest te rijden. Toen hij niet zijn leegen wagen bet weiland naast Lindenhorst wilde oprijden schrok het paard en sloeg op hol. De wagen sloeg om en de bestuurder kwam met het hoofd tegen een muur terecht. Btwusteloos oleet de ongelukkige man liggen. De inmiddels gewaarschuwde geneesheer con stateerde hersenschudding. Vrijdagmorgen is de B. reeds aan de gevolgen overleden. Hooge ouderdom. Men weot, dat in Amerika gevallen van hoogen, krachtigen ouderdom lang geen zeldzaamheid zijn. Naar hij in zijn gedenkschriften ver haalt, maakte president Lincoln eens een ui stapje naar een dorp, waar hij een zonderlinge ontmoeting had. Voor de deur van een kleine boerderij zag hij een oud man bitter staan weenen en tegenover hem een grijsaard, die hem een geduchten uitbrander scheen te geven. „Man, waarom buil je?" vroeg de president. „Ik bu;l, omdat mijn vader, die daar staai, me om mijn ooren heeft g- slagen, n^t als toen ik nog een schooljongen was „Hè?" „Ja, natuurlijk heb ik bem een klap om zijn ooren gegevenbromde de andere oude man, „hij verdient niet beter „Maar wat heeft bij dan gedaan?" vroeg Lincoln verbaasd.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2