voor ile Zuidholland*clie en %eeuwselie Eilanden. Woensdag 19 Februari 1908. Antirevo 22sle Jaargang N°. 1821. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. %ile bukken voor de itedaefie bestemd, Advertenties! en verdere tdaiinistrasie fvuico loe se xendes» a sin den I soever. Ingezonden. Het nieuwe Ministerie. Kuyper niet in het Ministerie. Algemeene vergadering der Liberale Unie. V Roodhuizen. Kiesrecht en gehuwde vrouwen. Blijdschap. V De Nieuwe Rotterdammer. Het „Volk". Tuin- est «Landbouw. Vraagbaak. Uit de Pers. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intereomni. Mo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdograorgan 10 uur. z ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers RTéi- lis Het is er, en wat het voornaamste is een flink stel mannen. De liberalen verkneukelden zich al, dat het zoolang duurde, voordat het Ministerie geboren werd, en wezen er op, dat het bijna net zoo lang duurde als toen Borgesius in 1905 zijn Mini sterie vormde. Toch was het in 1905 anders dan nu Nu moest de minderheid, de staats karos uit het moeras trekken, waarin de ))hi, ha, hoi meerderheid van 1905 het gereden had. Zeg, heeren liberalen, is dat niet een tegenvallertje? Had hij er eens ingezeten, wat was dat een fortuintje geweest bij verkiezingen, en Couranten agitatie! Toch is het heilzaam voor Uwe ge zondheid, want het Kuyper-spook bezorgt de liberale partij nu geen nachtmerrie. Gezegende nachtrust, heeren! Borgesius opende de vergadering met een min of meer gedrukte rede voering Hij zeide oa. dat wanneer in een wetgevende periode nog ministerieele crisissen komen, de gedrukte Hande lingen der Staten-Generaal steeds dik her worden, en het Staatsblad steeds dunner wordt. Nu gelooven wij, dat het afgetreden wetgevende Ministerie^ zooveel gedaan heeft, dat de papierprijzen nog niet belangrijk zijn gestegen, noch het Staatsblad is gebarsten aan dikte. Op de vergadering der liberale Unie was Roodhuizen weer de grappige man. 't Is te hopen, dat hij nog lang in de Kamer blijft, vooral nu er een ernstig, Christelijk Ministerie komt, om ons met zijn d. i. Roodhuizen mop pen op te vroolijken- Stel je voor een paardenspel zonder clown!! De Liberale Unie heeft besloten »geen stembillet voor de gehuwde vrouw, a Iemand leeft met een bijzit, dan zou die bijzit wel een stembillet mogen hebben Ook ongehuwde weduwen, Nieuw Malthusiaansche deskundigen. Mooi zoo. Geen gehuwde vrouw een stembillet, Want dan zoude het huishouden ont wricht worden. Maar het stembillet in handen van bovengenoemde vrou wen, is een bevestiging van de huwelijks gemeenschap! Wie is er zoo oneerbied g om te lachen? Is dit waarlijk zoo, moet men dan niet vragen »is dit geen zoet gezicht, bij erge zure pap«? Aan hoogmoedswaanzin lijdt dit blad nooit, neen dat is te sterk bijna nooit In een van de laatste nommers kan men lezen »in zekeren zin stelt de arbeidersbeweging het regeeringspro- gram vast.« Die bewering klinke heel mooi, en doet de borst des arbeiders van trots zwellen Lezer, hebt gij wel eens de uitdruk king gehoord, dat verbeelding erger is dan de derdedaagsche koorts? Het Volk lijdt aan geen derdedaagsche koorts! Toch lijdt het aan ja, waar aan Ik geloof aan een onherstelbare ziekte Het Volk zegt dat nu de antithese- politiek op den achtergrond is gedron gen want Kuyper zit niet in het Ministerie. Nu vraag ik in gemoede, kan de antithese verdrongen worden, of op den achtergrond worden gesteld? Is nu op eenmaal het onderscheid weggevallen tusschen zwart en wit, licht en duisternis, waarheid enleugen, nat en droog, donker rood, lichter rood, heel licht rood en groen? Och Volk, neem mij de oud-domper- iaansche uitdrukking niet kwalijk is de antithese vervallen tusschen God en duivel? Wat is een kinderhand toch gauw gevuld Dit liberale blad schrijft »dat het «Ministerie Kuyper slechts met een «half oog behoefde te zien naar de «Katholieken, maar dat dit Ministerie «met het eene oog moet zien naar de «Katholieken en met het andere oog «naar de linkerzijde.« Och lieve, liberale N. R/watzoudt gij lachen als dit Ministerie moest lijden aan scheelzien. Onze mannen die er in zitten, zijn gewoon «recftt uit te kijken, a Dit Sociaal democratisch blad, ver heugt zich over het nieuwe Ministerie. Besproeit uwe appel- en pereboomen gerust suet Bordeauxsche pap. In de vorige zomer zijn in enkele streken van ons land de bladeren of de vruchten of bladeren en vruchten beide van sommige appel- en pere boomen na bespuiting van deze met Bordeauxsche pap beschadigd of afgevallen, waardoor hier en daar schade is teweeggebracht. Teneinde vinger wijzigingen te hebben bij een onderzoek, dat ik voorstel naar de oorzaak van dit verschijnsel in te stellen zond ik in December jl. tot de rijks- landbouw- en rijkstuinbouwleeraren, tot ver schillende oofttelers en boomkweekers en tot verscbiliende andere deskundigen op 't gebied der ooftteelt, eene serie vragen betreffende de omstandigheden, waaronder deze werd waarge nomen, betreffende de variëteiten welke er door werden getroffen enz. enz. Ook in verschillende vakbladen en in andere couranten werden deze vragen opgenomen. Van verschillende kanten ontving ik mede- deelingen in antwoord op de door mij gedane vragen: mededeelingen, die wel is waar de oor zaak der voorgekomen beschadiging nog niet tot klaarheid brengen, maar toch bij een later in te stellen onderzoek van veel nut kunnen zijn. Maar van meer dan eene zijde ook vernam ik, dat onderscheiden personen, die sedert korteren of langeren tijd gewoon zijn, hunne ooftboomen ieder jaar geregeld te bespuiten, of die zich juist hadden voorgenomen, daarmee te beginnen, nu bang zijn geworden voor beschadiging en aarzelen in 't voorjaar de Bordeauxsche pap aan te wenden. Ik zou het betreuren, wanneer de ruchtbaar heid, die door mij geheel onwillekeurig, door 't stellen van de bovenbedoelde vragen, werd ge geven aan de schade, voorgekomen na de aan wending van Bordeauxsche pap, tengevolge zou hebben, dat het aantal personen, die dit heil zame middel anwenden, verminderde. Mijn bedoeling was in 't geheel niet, het ge bruik van Bordeauxsche pap te ontradendat was trouwens allerminst te verwachten van mij, die ook nog in den vorigen zomer zoo tallooze voorbeelden heb gezien van het enorm groote nut van deze pap bij de bestrijding van schurft en andere ziekten van de ooftboomen en het ooft. De door mij ingeslelde enquête heeft mij ge leerd, dat eenigszins belangrijke beschadiging door Bordeauxsche pap slechts in enkele jaren voorkomt en dan nog maar s/eer plaatselijken bij sommige hoornenterwijl ook die fruitteler, wie het ongeluk trof, niettegenstaande het verlies, dat zij bij sommige boomen leden, toch door de meerdere opbrengst van hunne andere vruchtboomen nog veel meer en veel beter fruit oogstten dan zij, die geen Bordeauxsche pap hadden aangewend. Met name de eerste en belangrijkste bespuiting, nl. die, welke wordt toegepast een 14 dagen k 3 weken voor zich de knoppen openen, schijnt nooit of althans hoogst zelden eenige beschadiging te weeg te brengen. Appel- en pereschurft zijn zeer gevaarlijke ziekten onzer ooftboomen, die de boomen ruï neeren, de vruchtopbrengst gering doet zijn, en oorzaak zijn, dat het fruit, wat er nog geoogst wordt, minderwaardig is, dikwijls onverkoopbaar. Bordeauxsche pap is hel beste middel om deze kwalen te bestrijden. En wanneer nu ook al enkele jaren hier en daar de Bordeauxsche pap eenige schade teweeg brengt, dan is toch het voordeel, aan de bespuiting verbonden, zóóveel belangrijker dan de een enkele maal aan sommige boomen daardoor berokkende schade, dat ik iederen ooftteler met een gerust geweten kan blijven aanraden: Blijf de Bordtauxsche pap ge regeld gebruiken 1 J. RITSEMA BOS. Wageniugen, 12 Februari 1908. Omdat wij indertijd de in't bovenstaande stuk (door Prof. Dr. J. Ritsema Bos in de „Nieuwe Rott. Courant" van jl. Zaterdag geplaatst) bedoelde Vragen hier hebben opgenomen, achten we 't onzen plicht, ook aan dit opstel een plaatsje te geven. Te meer, wijl we er van overtuigd zijn, dat we hiermee handelen in 't belang van een groot aantal onzer lezers. M. MOND- EN KLAUWZEER EN LIFEBUOYZEEP. Alhoewel de ziekte onder het vee nu zoogoed als voorbij is achten wij het toch in het belang van den veestapel om mede te deelen, dat met de Lifebuoy zeep zorgvuldig proeven werden genomen aan de door klauwzeer aangetaste pooten van vee, en proefonderviudelijk werd bevonden dat elke boer, zoodra een beest aange tast is, die ziekte spoedig kan doen verdwijnen, waartoe onderstaande aangaande de bevinding van een zeer grooten boer, Voets, die wel 160 stuks vee heeft en van een kleineren boer, die meer tijd had om de Lifebuoyzeep met de meeste zorg voor de pooten te gebruiken, als bewijs diene. Het zou ons aangenaam zijn, als ieder dit in zijn geheugen kon opnemen, zoodat in het vervolg de menschen, die het gelezen hebben, weten, wat zij eigenlijk voor deze ziekte moeten doen. 't Mond- en Klauwzeer kan gelukkig als ge weken beschouwd worden en dus zal een middel om die gevreesde ziekte te genezen, wel een beetje als mosterd na den maaltijd beschouwd worden. Toch achten wij het dienstig melding te maken van een paar gevallen welke zeer op merkelijk zijn. De heer A. Vrooman, op de boerderij „Wij leven maar op hoop van beter" te Capelle a. d. IJssel schrijft, dat hij de door klauwzeer aan getaste pooten van twee kalveren aldus behan delde: Hij maakte van Lifebuoyzeep (deze Lifebuoyzeep is verkrijgbaar bij de Sunlightzeep-Maatsohappij te Rotterdam en in alle winkels welke Sunlight zeep verkoopen) een sterk sop, goot dat in een emmer met warm water en zette daarin de pooten van het zieke beest. Nadat dit zeepsop nagenoeg koud was, nam hij de pooten er uit en wikkelde die in doeken welke flink nat waren gemaakt met sterk Lifebuoyzeepsop. Deze behandeling her haalde hij tweemaal per dag. Na een paar dagen trad reeds beterschap in en na 14 dagen waren de pooten weer gaaf en gezond. De heer J. J. Voets, veeboer a. d. Kleiweg te Hillegersberg had eenzelfde ondervinding; het door hem met Lifebuoyzeep behandelde vee waarvan allen door de klauwzeer waren aangetast, was spoedig geheel genezen, waarom hij dan ook aanraadt, als beesten iets aan huid of pooten mankeeren, Lifebuoyzeep aan te wenden. Nu, 't middel is niet kostbaar en kan in voor komende gevallen gemakkelijk worden toegepast, terwijl het zich laat begrijpen, dat de zeep op wonden ontsmettend werkt en het vee zal nalaten er aan te likken, zoodat geen besmetting naar den mond wordt overgebracht. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vrag en. 147. Wat wordt er zoo ongeveer door een middelmatige oogst haver aan de bouwvoor ont trokken 148. Hoe vergelijkt men de waarde van ver schillende voederartikelen met elkaar? 149. Welke middelen aan te wenden zucht te verwijderen bij eene koe die sedert lang gekalfd heeft. Een trouwe Lezer. Antwoorden en mededeelingen. 145. Hoeveel pulp een koe per dag kan op nemen? Dat is zeer ongelijk. Ik ken echter voor beelden, dat er zelfs 60 K.G. gebruikt werd. Doch dat is ook wel 't hoogste 40—60 K.G. zal men mogen rekenen. Altijd voor melkvee Droge beesten, die niet volwassen zijn nemen wel minder. 146. Nu al spinazie zaaien in vollen grond? Wel zeker. Als de grond maar goed is, zooala verleden week. Toen zag ik al boeren bezig op 't land. Ze brachten er al de boonen in. Geld van de ^kapitalisten.* Uit eene correspondentie in Onze Courant overgenomen door de Standaard, blijkt niets minder, dan dat de heer Van Dam. fabrikant te Enschedee, in 1905 de rijks daalders liet rammelen om tegenover den Roomsch-Katholiek Engels destijds den socialist Van Kol als Kamerlid verkozen te krijgen. Nu de heer Van Dam moeite heeft met een socialistischen arbeider, werpt hij dit den socialisten voor de voeten, hun ziedend verwijtende, dat ze toen heel anders over hem dachten dan nu. De sociaal-democraat Van Kol zit dus in de Tweede Kamer dank zij de rijks daalders van den ^kapitalist* Van Dam. Dat is de practjk bij de socialistische theorie. Er zijn echter wel meer voorbeelden te noemen, dat liberale dubbeltjes door so ciaal-democraten geaccepteerd werden. Rotterdammer. Onder het hoofdje Ongepast schrijft De Merwébode Ongepast in hooge mate was een arti kel, dat de vorige week door de vrijzinnig- democratische pers de ronde deed. Zoo maar klakkeloos werd daarin neer geschreven, dat r 888-1891 (Ministerie- Mackay) en ^01-1905 (Ministerie-Kuyper) ons »ênkel wijzen op ontreddering door kerkelijke regeeringen gebracht Het Ministerie-Heemskerk, ziedaar de strekking van het artikel, zal dus geen redding maar slechts ontreddering brengen. Het is eigenlijk ongehoord, dat de vrij zinnigheid nu reeds stemming gaat maken tegen een Ministerie, dat er, althans toen dit artikel werd geschreven, nog niet was. En dat na een periode, als we met het Kabinet-De Meester hebben doorleefd. Van ontreddering* spreken die vrijzin nige bladen. Men moet maar durven Kunnen zij éen bewijs bijbrengen voor de stelling: 1888-1891 en 1901-1905 wijzen ons enkel op ^ontreddering,* Natuurlijk, dat kunnen zij niet WanDeer onzerzijds gezegd wordt 1905- jro8 wijzen enkel op ontreddering, door (I»j vrijzinnigheid gebracht, dan behoeven wij daarentegen Diet lang naar bewijzen te zoeken. Wat het huidige Kabinet in betrekking tot onze defensie bestaan dorst, zegt alleen reeds meer dan genoeg. En dan welk eene ^ontreddering* bracht men teweeg in de sociale nalatenschap van het Ministerie-Kuyper Ons dunkt, de heeren vrijzinnigen hebben alle reden om zich voorloopig stilletjes te houden. Want als zij zoo vreezen voor de s> ontreddering*, die het Ministerie-Heems kerk te weeg zal brengen, waarom nam hun Kabinet dan ODtslag Waarom bleven de huidige Ministers dan niet aan 't bewind, eenvoudig een plaatsvervanger zoekend voor Generaal van Rappard Of, wanneer zij daartoe zelfs geen lust hadden, waarom dan niet de Tweede Kamer ontbonden Men deed echter noch het een, noch het ander. Men voelde zich geheel onmachtig. Alleen daarom belastte Mr. Heemskerk zich met de Kabinets-formatie. Niettegenstaande de vrijzinnigen en soci alisten over 51 stemmen in de Kamer beschikken, waren zij onmachtig langer de leiding der zaken op zich te nemen. Ze riepen luide tot de Rechterzijde, die maar 49 zetels bezathelpt ons toch, wij kunnen niet langer Welnu, Mr. Heemskerk toonde te willen helpen. Maar past het dan aan de vrijzinnigen nu reeds een deloyale oppositie te voeren, past het, nu reeds de menschen op te zetten tegen den man, die een taak, te zwaar voor hun schouders, wilde over nemen Natuurlijk moet het antwoord luiden neen de handelwijze ig schrikkelijk ongepast. Maar we hadden, gedachtig aan al het geen de vrijzinnigheid in de jaren 1901- 1905 bestaan dorst, heusch geen betere houding verwacht. Nog eens men bereide zich op alles voor. Iliiinenland. Kamerverkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, blijkens aankondiging in de Stct. n°. 41, omdat de heeren mr. Th. Heems kerk, mr. M. J. C. M. Kolkman en A. S. Talma ingevolge art. 96 der Grondwet van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten Generaal hebben verloren, en derhalve eene verkiezing voor een lid van die Kamer moet plaats hebben in de kiesdistricten Sliedrecht, Rheden en Tieljerksteradeel, bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 3 Maart e.k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 12 Maart e k. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag, 24 Maart e.k. Gouverneur van Suriname. Na het vertrek van Minister A. W. F. Idenburg, zal, volgens de »Tel.,« de be trekking van gouverneur van Suriname tijdelijk opgedragen worden aan Mr. Hofstede Crull, procureur-generaal van het Hof van Justitie. Burgemeestersinstailatie te Oud-lleyeriaud. Woensdag had, schrijft het Hbl. de installatie plaats van den nieuwbenoemden Burgemeester van Oud Beijerland, den heer A. C. de Vries Broekman. Nadat de secretaris het benoemings besluit had voorgelezen, sprak de voorzitter, de heer Hoogenboom, jongste wethouder, den heer Broekman toe en wenschte hem geluk met zijn benoeming. Hij hoopte, dat bij alle verschil van gevoelen zoowel in den Raad als in de vergaderingen van B. en W,, steeds getracht zou worden den vrede en de eensgezindheid te bewaren. Daardoor zou de bloei der gemeente bevor- derd worden. Na den wensch uitgesproken te hebben, dat 's Heeren onmisbaren zegen op 's Burgemeester en 'sRaads werk zou rusten, werden den Burgemeester de teekenen zijner waardigheid overgegeven. De heer Broekman, daarna het woord nemend, sprak eerst een woord van dank aan H, M. de Koningin voor de benoeming, en meende dat in eene zoo bloeiende ge- gemeente de burgemeester een mooien werkkring zou kunnen vinden. Bij de ver vulling zijner taak zou hij echter den steun van den Raad en van de Wethouders noodig hebben, hst deed hem genoegen, dat hem die toegezegd was. Maar toch vond hij den steun van den secretaris noodig. Hij hoopte daarom met den secretaris als vriend te kunnen samenwerken en niet als chef en ondergeschikte. Hij eindigde met den wensch, dat het den Almachtige

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1