Zaterdag 15 Februari 1908. 22s,e Jaargang N°. 1320. A ii tirevo lu tionair voor tie %iii«l!io!laii<l*€*Iie rn Zeeuwsclie Eilanden. EERSTE BUUX IN HOC SIGNO VINCES lellevoetsluis. 1,uur. uur. 't sluis. i. 2,uur. i. 2,uur. larnie. 3,— uur. I,uur. ndam. dam. T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Kiukkr» voor «is* nvst-a* f»«*<»iei#»d w-rsesslipss v«*rdrre %«l*§ii?iislrali«* f anco lot» te %esiden aan den tiijpever. Hei JïaniJ'e*1 van AM arac Kent iemand onzer lezers andere Ovsrfiakkee. 1907. larsdag is als irmph." jl907. Maandag en 6,— uur. eljjks nm.1,30 >p Zondag. pmmel". 1907. Maandag en jjdag en Zater- laandag, Dins- nm. 1,30 uur soke tijd.( n. 7.28 9.30 7.53 9.54 10.07 7.20 7.36 7.89 10.05 8.10 10.40 8.23 10.53 8.45 11.16 23 7.17 Us 7.39 03 7.57 L48 8.45 .36 7.28 .20 8.20 L38 8.34 L 8.50 .25 7.30 .38 7.42 .50 7.52 .05 8.05 i.48 8.45 .05 7.28 1.43 8.10 1.57 8.23 [.07 8.31 [.18 8.40 6.50 9.16 7.04 9.30 7.16 9.42 7.39 10.05 7.50 10.16 8.45 11.16 9.30 1 7.55 10.23 8.05 10.33 4.36 6.05 6.20 7.35 6.30 7.45 3.42 7.05 3.52 7.15 5.48 8.45 B.20 7.35 i.35 7.50 3.55 7.— 4.10 7.15 1.— 5.30 2.45 7.15 7.40 7.52 8.22 8.45 9.23 9.35 10.12 10.35 11.— 11.10 11.35 11.58 12.22 8.— 8.22 9.10 9.25 9.50 10.14 10.42 10.56 11.10 11.36 12.29 12.35 12.58 1.14 1.44 1.56 bal ten. 1.18 .53 .10 .23 [38 7.51 [.59 S.03 8.52 9.23 9.37 9 49 10.05 10.18 10.26 10.30 6.34 9.— 6.39 9.05 6.46 9.11 7.— 9.25 7.20 9.45 7.28 9.52 7.40 10.03 8.10 10.35 1.23 9.49 '.37 10.— 7.41 10.05 7.50 10.12 3.04 10 23 3.15 10.33 6.25 8.55 6.37 9.06 6.50 9.17 16.58 9.25 7.03 9.29 |7.15 9.40 en van vee zijn Inde Christelijke Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per poet 50 Cent. Buitenland bij voornitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent UITGEVER TrJefoon Ialerromm. Ho. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën Worden ingewacht ^of Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. l KAR Hund t'r lettei' ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers g'fil- tis Marx en Engels s! ng -rden in Febr. 1818 hun Manifest n ie wereld een Manifest, dat de bri n meende aan te wijzen van de sociale ellende op aarde en de middelen meende aan te geven om aller geluk te bevorderen de socia listische strijdkreet eindigde met het Proletariërs van alle Landen, veree- nigt u. Zestig jaar is het nu geleden en de Socialistische bladen herinn ren in klinkende en schallende artikelen aan dat. feit; puren er den voor 1) >n nuudi gen honing uit, om daartegenover uit 't Kapitalisme al 't gif 'e zuigen, dat er vermeend of met vermeend inzit Maar wat is dan toch nu de vrucht geweest van de 60 jarige beweging dei Socialisten. Ons zijn g°en andere vruchten be kend dan dal de haat tegen de rijken toegenomen en de ontevredenheid ont zettend gestegen is. Ontevredenheid en onrust en wangunst en mistrouwen ziedaar de vruchten. Andere vruchten zijn ons niet bekend Zeer zeker! het Socialisme roert, zich in de Vakvereeniging roert zich op politiek terrein;roert zich op terrein van Schouwburg, muziek en zang; werpt zich geweldig op 't terrein van onderwijsin één woord het zit overa! in en bij. tracht uit alles munt te slaan; bespioneert elke fout van werkgever en kapitalist; beloert alle christelijke organisatie en tracht het at te breken smaadt als er maar eenige gelegenheid is, de Kerk des Heeren en het positief Christelijk geloof; spot en lacht met den Christennaam en stelt zich overal aan, alsof het Nederlandsche volk hen toebehoort. Ze propageeren. agiteeren bevorde ren werkstakingen en drijven de arbei ders tot het uiterste, maar laten deze weggejaagd uit de fabri k hongerig aan den dijk staan waarvan dan brutaal genoeg, die »gemeene,« die «uitzuigenden fabrikant anderm.ial de schuld krijgt. Ze zetten het werkvolk op. en uitge bannen als tenslotte de socialistische onruststokers worden, h- bben ze geen middel om hun kameraden den honger dood te doen ontgaan. Onrust, ontevredenheid, wangunst, haat, ondermijning van 't gezag van werkgever en patroon wegzinking van den eerbied voor zijn meerderen en verlaging van het peil van onderge schiktheid dat zijn de positieve daden, die het Socialisme allerwege openbaart. Onrust stoken, menschen werkeloos daardoor maker en dan weer de schuld op den werkgever werpen. De werkgevers uitschelden en den arbeider hemelhoog prijzen Nooit is 't loon hoog genoegnooit zijn de werktijden matig genoeg nooit is de verhouding bitter genoeg. Stoken, opstoken, aanhitsen, maar de werkman tegenover zijn patroon. vruchten Zijn wij dus te zwart gallig in ons oordeel Dat men ons dan eens de positieve zegeningen van 't Socialis me zegge Zeer zekerhet Socialisme heeft wonden, rotte plekken aan de maat schappij bloot gelegd en is nog dage lijks daarmee bezig; ja zelfs, daar verkneukelt ze zich in daar vermeit ze zich in dat is haar wellust en zie- levrede. dat is haar religie Maar als die rotte plekken open en bloot liggen, wat doet ze dan om ze te heelen? Dan krauwt ze nieuwe wonden open, maar heelen doet ze ze niet. liet Socialisme kan op niet één enkel terrein op vruchten wijzen, die het Sociale leven hebben gesierd die het vooruit hebben gebracht, het verhoogd en veredeld. En wat is de oorzaak Zijn beginsel de Klassenstrijd Die verpest alle actie. Die vermoordt alle goede verstandhou ding tusschen arbeiders onderling en tusschen patroons en arbeiders. En waar die goede verstandhouding, dat noodzakelijke vertrouwen ontbreekt, kunnen Zelfs hoogere loonen den socia len vrede niet tot stand brengen. En om sociale vrede alleen is het te doen. Die wordt alleen verkregen in den weg van Gods geboden Rijk en arm moeten naar dat Woord terug: dan kan de Heere weer zegenen; en Hij zal het dan ook doen Het nieuwe Kabinet. Het telt de volgende Ministers: Mr. Th Heemskerk, Binnenl. Zaken. Jhr. Mr. R. De Marees van Swin- deren, Buite.nl. Zaken. Mr A P. L Nelissen, Justitie. J. Wentholt, Marine. Mr M J. C M, Kolkman, Finantiën. E H A. Sabron, Oorlog. Mr J G S Bevers. Waterstaat. A. S Talina LandbouwHandel en Nijverheid A W- F Idenburg, Koloniën Het Kabinet bestaat dus uit 3 Anti revolutionairen, 3 Roomsch Katho lieken en 3 personen, wier politieke belijdenis niet scherp belijnd is. Maar dit staat vast't Is een negental, dat met eere mag genoemd worden. Namen als van Heemskerk, Talma en Idenburg klinken als een klok; niet minder dan die der heeren Ne lissen, Kolkman en Bevers; terwijl van den Minister van Oor og één roep uitgaat over zijn groote talenten werkkracht en ijver; en niet minder over dit dat hij de man is die vol komen vertrouwen geniet in 't Leger en 't opgekomen wantrouwen in en buiten het Leger ganschelijk kan wegnemen. Waar nu 6 heeren anti liberaal of Rechts zijn. en de voornaamste posten bekleeden, die gezegd worden een zeker cachet te geven aan een Kabinet, kan niet anders erkend, dan dat hier is opgetreden een Rechtsch Ministerie, waarin Buitenl Zaken, Oorlog en Marine een meer kleurloos karakter dragen Uitstekend zelfs die kleurloosheid van Oorlog en MarineHerhaalde malen is duor Rechts en Links be toogd, dat Oorlog en Marine vooral buiten de politiek moesten blijven. Die Departementen, zoo goed als Bui tenl Zaken waken over het rustig bestaan der Natiezij bestrijken het geheele Vaderland en staan buiten alle politieke belangen zij vooral moeten nationale beseffen hebben geen politieke tendenzen of strekkin gen bezittendie Ministers moeten aan 't werk kunnen blijven, al vallen ook de andere heeren Want leger en vloot staan buiten de politiek der partijen. Wat de actie van dit nieuwe Kabinet baren zal is nog niet te zeggen, maar de namen der mannen staan ons waar borg voor een beider lichtende toe komst. Wijsheid van Boven wenschen we dit Kabinet toe om/net de Recht- sche minderheid van 49 toch nog zulke wetten tot stand te brengen, die den werkman de »verzekering« geven, zijn pensioen en ziekteuitljpering en voorts aan alle standen een zoodanige wetge ving, dat rust en vertrouwen in het Regeeringsbeleid, door 't afgetreden Kabinet zoo geschokt, weer volkomen terugkeeren. En mocht Links op onredelijke gronden tegenwerken, dan zou ons niets aangenamer zijn dan een Kameront binding. Daar is voor ons zijde bij te spinnen'. De Komedie. Met belangstelling lezen we steeds de rubriek Letteren en Kunst. Deels om te weten, wat het tooneel aanbiedt en dus daardoor de richting der Kunst na te gaan; deels om te weten, op welke boogie de Nederlandsche Kunst, althans de tooneelkunst staat. Maar dan trekt, het onze aandacht, van wat sober en somber gehalte vaak onze Tooneelkunst is De kritieken van Linksche zijde zelfs over de tegen woordige theaters uitgebracht is zeer ongunstig. Ongunstig en wat deinhoud en wat de uitbeelding zeil betreft. Ongunstig is het oordeel over den inhoud: allerlei stukken worden opge voerd, waar een beschaafd en fatsoen lijk mensch een afkeer van heeft; woorden worden den spelers in den mond gelegd door den auteur, die het zinnelijke leven prikkelen en het gees telijk leven dooden; wat de lachspieren in uitermate wellustige wijze kan op wekken, vindt in de uitveikochte Schouwburg de meeste toejuiching Scherpe, vernietigende kritiek lezen we herhaaldelijk op den inhoud der drama's. Misselijke actie wordt er vaak op de planken gevoerd, voor kiesche ooren en deugdzame harten walgelijk. En lees nu het volgende over het stuk van Dr. van EedenHet beloofde Land; 't is uit een verslag der N. R. Ot.: »Om ons te bepalen bij Het be- »loofde Land ook daarin wordt op ergerlijke wijze de Christusfiguur ge vprofaneerd, (het heilige geminacht. «Red M en Schop ergerlijke wijze, »niet omdat van Eedens voorstelling »in botsing komt met onze religieuse «tradities (godsdienst) maar om de «stuitende oppervlakkigheid, waar smede in domine Ilse die figuur «wordt gechargeerd (uitgebeeld). «Gevoelt de heer van Eeden niet, «dat, ware Jezus inderdaad niet «anders geweest dan dezeonnoozel «dweepzieke predikant, of indien hij «voor een legendarisch persoon moet «worden gehouden, toch als ge- «dachteschepping geen anderen in- «vloed had geoefend op de mensch- «heid dan deze blikken domine, er «eenige kracht van hem zou hebben «kunnen uitgaan hetzij dan met «meer of minder gunstige uitkomst, «al naar men het Christendom, «waarvan hij de voorganger was, «als een geslaagde of niet geslaagde «schepping wil opvatten. De Na- «zareener al staan we heden ten «doge nog zoo heel ver van het door «hem gepredikte ideaal kan niet «anders dan een grootsche figuur «zijn geweest, grootsch ook in zijn «voor geen verwerkelijking vatbare «illusies, eerbied en ontzagwek- «kend zelfs voor de genen, die niet «in hem gelooven- «Wat is echter deze dominee Ilse, »(op 't tooneel vertoond om Jezus «voor te stellen) onder Van Eedens «handen anders geworden dan een »klu htspe1 figuur, die zich door iedereen )->laat bedidten Genoeg Jezus Christus werd hier op de planken gebracht; geprofaneerd; voorgesteld door een onbenullig men- schelijk w ezen, een »biikken« dominee, in stuitende oppervlakkigheid Is het geen schande? En hoezeer de verslaggever ook toornt tegen de laagte waarop het tooneel staattoornt tegen den Auteur, die zulke prullen nog laat opvoeren we hebben er nog van min der allooi gelezen; nog scherper critiek op nog minner stukken onder de oogen gehad. Waarlijk! we kunnen ons voorstel len, dat liefhebbers van Schouwburgen enz. nochtans zich ergeren, niet alleen om het plat realisme en 't materialisme in onze moderne kunst, maar ook om de onware en onwaardige types, die soms het schoonste, het ideeele, dat er nog in kan zitten, er ganschelijk uitbannen. Het tooneel staat vaak, naar de ver slagen en critieken te oordeelen. zeer laag. 't Is menigmaal vulgair, vies, min. ■m» HESf UII ÜIJH, De Koningsmoord in Portugal heeft de gansche wereld, voorzoover men er meeleeft met de dingen vaa den dag, de vorige week opgeschrikt. Ik ga over dien moord thans niet schrijven. Want dit is het eigenaardige in ons gejaagde, moderne leven De gebeurtenis, die de eene week op aller tong ligt, is de volgende reeds uitgedragen naar 't museum der historie, waar ze alleen bekeken wordt door hen die van »oudheden« houdt. Toch ditmaal iets naar aanleiding van dien moord Over de beoordeeling van het feit zelf, zijn we 't allen eens Moord is en blijft moord, onder alle omstandigheden. Al ware Koning Carlos een Nero van wreedheid geweest, al zou zijn regeering ontaard zijn in de meest onduldbare tyraunie, dan nóg zou niemand, onderdaan of vreemde, het recht hebben gehad, de karabijn op hem aan te leggen tot het doodelijke schot. Daarover zijn wij dus snel uitgeredeneerd. Maar een feit is ook, dat de moord op den Koning gevolgd werd door den val b ranco, den dictator en dat zoodoende met één slag viel het regeerstelsel, door den Koning goedgekeurd en gesteund. Men kent dat stelsel. Portugal leeft onder een Grondwet en en Kieswet, maar de Koning en zijn Minis ters hadden ze beiden op zij geschoven en regeerden met onbeperkte bevoegdheid. De laatste Kamer was gewoon naar huis gestuurd en de uitschrijving van nieuwe verkiezingen werd van maand tot maand uitgesteld. Als tr.ea nu daarbij in aanmerking neemt dat ook wijlen Koning Carlos met een eed gezworen heeft, zich aan de Grondwet te zullen houden, dan is het voor een ieder duidelijk, dal. h" zich op gansch verteerd terrein bevond, door Franco toe te staan, het land met Koninklijke besluiten te regeeren. Met den moord heeft dit niets uit te staan. Die blijft er even verfoeilijk om. Omdat de Koning zijn eed niet houdt, mag niet de een of andere bandiet hem neerschieten als een hond. Dat is duidelijk. Maar dat kunnen we er uit leeren op enkel geweldop machtsvertroon, op de kracht der wapenen alléén kan op den duur geen Regeering rusten, vroeg of laat móét dat spaak loopen. De Regeering moet niet slechts hebben feitelijk de macht van hét land, maar er moet ook zedelijke kracht van haar uit gaan Zij moet zóó optredeD, dat de plicht tot gehoorzaamheid spreke in de consciëntie der onderdanen Waar dit niet het geval is, daar móét het verkeerd gaan. 't Is er mee als met een huisgezin. Hier is een vader, die als hoofd des gezins de Wet op zijne zijde heeft en zelfs als uitersten maatregel een onwillig kind door den Staat kan laten corrigeeren. 't Is een woeste kerel, wiens vutst onbarmhartig den weerspannige treffen kan. Maar hij regeeri als een tyran, dwingt door vrees gehoorzaamheid af, slaat bont en blauw wie hem in huis wederstaat, is een schrik kelijk heerscher en tóch houdt hij 't op den duur niet uit en zal, vroeg of laat, door wat oorzaak ook, de heerschappij in huis verliezen. Waarom Omdat zijn gezag geen zede lijken steun meer vindt in de consciëntie der huisgenooten en hijzelf oorzaak is, dat het hun te zwaar wordt, om het goddelijk gebod van gehoorzaamheid te blijven op volgen. Ginds echter is een vader, die met be slistheid zijn autoriteit handhaaft, maar ook een oog heeft voor de rechten van vrouw en kroosteen man bovendien, die in woord en wandel toont te bukken voor den wille Gods en die zichzelf óók durft plaat sen onder de correctie van dat Woord, ook wat betreft de uitoefening van het gezag, waarmee hij is bekleed. Toch is hij lichamelijk zwak, in 't minst niet wat men noemt een imponeerende ver schijning, maar zijn gezag heeft een sterken invloed op de consciëntie zijner huisge nooten en dat geeft hem eeu overwicht en zeggenschap, waar menig huisvader jaloersch op zijn kan. Zooals 't nu is in het gezin, is het ook in den Staat. Vóór jaren is 't in ons land eens pittig gezegd >Met bajonetten kan men veel doen, maar men kan er niet op gaan zitten.Wie dat wou wagen, zal zelf de kwade gevol gen ondervinden. Dat wil niet zeggenNu moet de Over heid de teugels maar slap laten hangen en voor Joris Goedbloed spelen Zij draagt het zwaard niet tevergeefs, zegt de Schrift. 1 ot schri* der boozen tot steun der goeden. Wij kunnen er onze Overheid niet dank baar genoeg voor zijn, dat zij in 1903 ineens beslist, kras en met gewapende hand optrad, gelijk het ons een roem is wat de socialisten daar ook tegenin brullen mogen dat het meê onze mannen waren, die destijds de Koningin ter zijde stond. Maar dat was geen volksonderdrukking I Juist het tegenovergestelde. Dat was de handhaving der goede orde in de Maatschappij, En wie zich die dagen nog herinnert, weet heel goed, dat toen juist de Overheid haar krachtigsten steun vond in de volkscons- ciëntie, die vóór de Regeering getuigde, zoodat de publieke meening van meet af aan de zijde der Overheid stond, over tuigd, dat deze haar plicht verzaken zou,

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1