voor de Xnidliollaiidsclie en Zeeuw^elie Eilanden. Zaterdag 8 Februari 1908. 22slc Jaargang N°. 1818. Antirevolutionair IN HOC SIGNO VINCES Denk om de Kiezerslijst. Wie vraagt naar een Liah§f!i f«a!iine(? OP 0E1 PITÜIJI4. Voos* Kluis en Hof. 1 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent UITGEVER T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Trlrfoosi Intercomm. Vo. 2. Advertentiën 10 Geut per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters ea vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingnwaehf tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. llic stukken voor de S&edaetfie !»estemd Idvfitenlien en verdere tdministratie franco loe se zenden aan den liigever. z jj die zich nu abonneereH, ont vangen de nog in deze noaand verschijnende nummers $gT<9- lis Wij herinneren nogmaals aan de Kiezerslijst Laat niemand nu zijn plicht in deze verzuimen, en niet alleen zorgen, indien hij daartoe in aanmer king komt, op de Kiezerslijst te komen, maar ook anderen daartoe opwekken en aansporen. Bedenk dat wij dit jaar voor ver rassingen kunnen komen te staan, en wie weet worden wij niet geroepen dit jaar nog uitspraak te doen, in welke richting wij het land wenschen te zien geregeerd. Voor een nadere uiteenzetting van de vereischten waaraan men moet voldoen om op de Kiezerslijst geplaatst te worden, vervoege men zich tot de Kiesvereeniging in iedere plaats. Ieder keune ziju plicht en wekkc anderen op. 't Staat er met de Liberale fractiën (want van een partij is al sinds jaren geen sprake mefer) maar troosteloos bij En 't leek toch zoo zonnig in 1905 Niet voor de kenners Er waren voor hen toen reeds donderkoppen aan de lucht, en 't broeide te veel. De atmns leer maakte drukking op alle ledema ten. Maar voor den oppervlakkiger) toeschouwer was er niet zooveel on heilspellends te zien. 't Waren maar saamloopende schapenwolken en die logge massa bevatte niets geen onraad Hij moest wel erkennen 't was broeie rig en een akelig gevoel van toekomst zwaarte maakte hem ook niet zoo heel opgewekt maar gevaar, neen I de zon scheen mooi en 't was Juli. dan kan de lucht nogal wat verdragen. Maar zooals we zeidenkenners oordeelden anders. De Liberale fracties waren te hoop geloopen tegen dr Kuyper; Roël en Karnebeek zongen en jubelden in éèn overwinningsroes met de Socialisten en 't Handelsblad stak de Nederland- sche vlag uit, alsof deze een liberaal en niet een nationaal symbool was en Leve de Paganisten dreunde over Brielle's vergane en uitgeteerde wallen. 't Leek een eenheid van Herodes en Pilatus, toen de Heiland overgele verd was aan woeste benden, die zolts Judas den verrader als hulpmiddel voor hun redeloos doel, niet versmaad hadden Maar bij feestgelagen gesloten vriend schap is zelden bestendig van duur en ja, waarom het verheeld er kwam schaamte bij sommige liberale leiders, dat menfzich zoo in dien feest roes had geblameerd. 't Regeeringsbeleid begon al met boosaardigheden De Socialisten wer den gepasseerd bij de verdeeling der Kabinetszetels? De Vrij/innig Demo craten hadden, nu ja, een paar zetels gekregen, maar 't boterde al niet best over die Kabinetsformatie. Borgesius had de verkiezing geleid die er in, zou te veel prikkelen voor de Rechtschen dus hij buiten 't Ka binet. En 't program Afwachten, zeiden de Socialisten, maar geen spiertje geven we u toe, als je soms te burger lijk regeert Geen Blancoda's van de baan, riepen de Oud Liberalen. En vooral geen tarief om er geld uit te slaan herhaalden de vrijhande laars. En zuinigheid op militaire uit gaven vooral, klonk het den Ministers om de ooren Niet al te erg, meesmuil den de Rechtschen, want dankrijgje 't met ons aan den stok, we halen bijna de halve honderd Ieder voelde, dat er wat haperde ieder zou de kat uit den boom kijken trouwens 't Kabinet moest nog begin nen met iets te presteeren. En 't is begonnen, 't Heelt gewerkt. Tot teleurstelling van alle Kamergroe- penvan vriend en vijand van toe schouwer en belanghebbende. Geen Blanco? Maar 't staat in de ingediende wetsontwerpen. Geen Tarief? Vraag 't den^Indiër of 't er niet is. Bezuiniging? Zie naar de Begrootin gen dat ze hooger zijn. Democratisch Maar gratie werd verleend aan fabrikanten, die 't niet hadden verdiend Democratisch Tabaksbelasting jeneveraccijnsbedrijfsbelasting, die hooger was dan vroeger er was geen greintje democratie in. Democratisch? In de Landbouw- commissie zit niet één arbeider In de Grondwetscommissie zat geen antire volutionair en socialist. Democratisch Staatsexploitatie van Lirnburgsche mijnen werd als zeer wensohelijk uitgesproken, maar de particuliere exploitanten zullen met de winsten gaan strijken. Verzoeningsgezind? Maar het Ko ninklijk Besluit aangaande de Christe lijke kweekscholen in verhand met de subsidie deed een storm van veront waardiging opgaan onder alles wat Rechtsch was BenoemingenEr staan er met zwarte kool geteekend. En zoo zonk 't vertrouwen weg. Ministers van Oorlog vielen en die van Marine vertrok met stille trom. De uitslag der Prov Staten was voor de Linkschen moedeloos. De samenwerking van haar meerder heid in de Tweede Kamer, de 51, was lusteloos. Totdat het gebouwtje met zijn één steens-muurtje, met deuren loshan gend in de hengsels, met zijn lichte en luchtige zolders en vloeren, onder de gevolgen van den revolutiebouw in 1905, bezweek. En geen sterveling vraagt meer naar herstelling of opbuuw. Laat liggen de ruine, is de eenige deelneming. Ze ligge dan ter waarschuwing voor alle Liberale fractiën De fundamenten zullen dan nu opge broken worden Een andere bouw meester zal ze beter, dieper, hechter maken. Dat ons volk geleerd hebbe in deze twee jaren van politieke wanorde; wrange vrucht, droeg ze, die danspartij van Roëll met de Socialisten in 1995. Koningsmoord. De treurmare uit Portugal heeft reeds ieder bereikt en heeft ook ons allen vervuld met deernis over het verschrikkelijk lot, dat vader en zoon getroffen heeft. Wie de aanslagers en plegers van den moord zijn, is nog niet bekend. Maar wel is bekend de vermoedelijke reden ontevredenheid met den gang van het Staatsleven. En daarom heeft deze Koningsmoord ons wat te vertellen en te leeren, nl. dit Portugals economischen toestand is ongunstig. Februari 1891 werd zelfs een wetsontwerp aangenomen om de traktementen der ambtenaren met 5 tot 20 procent te verlagen en de directe belastingen te verhoogen ook de Koning deed afstand van een vijfde zijner civiele lijst. Nochtans stond het land aan den vooravond van een Staatsbankroet, zij 't ook onder hevige protesten der schuldeischers In 1893 trachtte de minister president Ribeiro te bezuinigen door het leger met 10000 man te verminderen. Maar noch Ribeiro, noch zijn veel meer demo cratischer opvolger de Castro konden de finantiën in 't reine krijgen. Daar door werd een afhankelijke positie geboren, vooral tot Engeland en ieder herinnert zich nog, hoe bij den Transvaalschen oorlog de Portugeezen toelieten, dat de rooibaatjes door Portugeesch gebied trokken, wat zelfs in Portugal een storm van veront- wekte De Koning van Engeland is v< or niemendal niet zulke warme vrienden met Portugal Maar ei n ander gevolg der finantieele moeilijkheden was ook dit, dat een Engelsch. een Duitsch en een Fransch vertegenwoordiger in het beheer der Staatsfinaiitiëh is opgenomen; ook al een maatregel, die dagelijks ontevre denheid wekt en wekte; in 1902 kwam 't daardoor reeds tot ernstige bmnenlandsche onlusten En thans nog zijn de geldmiddelen in desolaten toestand Zeer zeker zijn er nog andere om standigheden. Maar de geldnood is wel een der voornaamste Voor een Staat is dus in de eerste plaats noodig, zal er rust in 't land zijn, het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven Waar binnenlandsche oproeren uitbreken, ook onze Vader- landgche historie bewijst het, was één der hoofdoorzakenbelastingen en geldwezen. Elk Staatsleven wordt ondermijnd, waar de geldzaken niet in orde zijn. En elke partij heeft wel degelijk toe te zien, welke mooie belolten op be lastinggebied ze den kiezers doet. Dat ze geen verwachtingen wakker schud den, die niet kunnen worden vervuld, öt toch vervuld, het Land in moeite brengen. Staatsfinantiën zijn teere planten Desniettemin blijft de Koningsmoord een gruwelstuk, dat ten hemel schreit Een goddelooze revolutionaire daad Het is en blijft een moeilijke kwestie. De vraag nl., 3>die met de wederkomst des jaars*, meer nog dm in andere tijden, menig vader en moeder bezighoudt»Wat moet mijn jongen wat moet mijn dochter worden Hij of zij is langzameihaud de school jaren ontgroeid, doch daar ee niet de leerjaren en nu wordt er overlegd en na gedacht, in wat richting nu verder de op leiding moet worden gestuurd. Goeddeels moeten dit de ouders be slissen. Een 12-jarig, zelfs een 14-jarig kind is nog 'n kind en dies nog niet ver genoeg gevorderd in zelfstandigheid en zelfkennis, en ook heeft zich het karakter en de aanleg nog niet zóó scherp getee kend, dat men het, zonder invloed der ouders, een keuze kan laten doen. Al is er, ook op dat gebied, een groot verschil tusschen kind en kind Een bekend industriëel in Twente heeft onlangs waarschuwend zijn stem verheven tegen de zucht van vele ouders, om van hun zoon 'n sheer* te maken Hij sprak daarmee naar m'n hart't Zijn er wel vaak »heeren« naar, van tien gulden in de week en dan is 't een mooie betrekking, maar enfin, ze dragen dan toch door den dag zelfs 'n boord en zwaaien een rottinkje. Toch altijd wat anders wat beters denkt men vaak dan 'n arbeider, die een goed loonend vak kent, maar daar dan ook z'n handen voor vuil mc-et maken. Ik kan niet begrijpen, dat christenen ook soms dat idee kcesteren, daar toch naar alle waarschijnlijkheid onze Heere Jezus iu zijn jongelingstijd ook het handwerk zal beoefend hebben, met zijn handen wer kende, om het brood te winnen voor het gezin zijner moeder en in geen geval achter de schrijfmap op kantoor zal gezeten hebben. Niet dat ik het kantoorwerk en met name den hoogeren geestesarbeid gering wil schatten, maar een flinke boer of hand werksman is toch in geenen deele de min dere van wie zonder veel spierinspanning zijn brood verdient Die handenarbeid maar 't gaat me als 'n zoekend schip in den mistik dwaal precies van het doel af, dat ik be reiken wilde, want ik wou het juist niet over handenarbeid hebben. Er is een tweede gedachte, die bestreden dient te worden. Vaak hoort men de vraag stellen bij de keuze van een beroep Zit daar een toekomst in voor mijn kind Men bedoelt daar dan mee, of de finan tieele vooruitzichten goed zijn. Nu, die vraag moet worden gesteld. Als de knaap straks groot is en man geworden, dan gaat hij den weg zoo al niet van alle, dan toch van het meeste vleesch en vroeg of laat wil hij trouwen. Meer dan 80 pCt. van de huwelijken leest de statistiek worden met kinderen gezegend en hoe poëtisch de kinderzegen ook ver heerlijkt wordtterecht verheerlijkt wordt, er is toch altijd deze materieele zijde aan, dat kinderen geld kosten, veel geld kosten. 't Is dus in 't minst niet af te keuren, als ouders zich wel degelijk afvragen, wat de stoffelijke voordeelen zijn, die de keuze van een levenstaak biedt. Alleen het mag niet de éénige vra g zijn. En nu kom ik zoo langzamerhand, waa ik zijn wilde Er zijn, ook onder ons, ouders »in goeden doen Ze zitten er warmpjes in, al zijn 't geen mtllionairs en 't getal hunner kinderen is niet groot. Als geen buiten gewone ongelukken hen treffen, kunnen ze elk dier kinderen een aardig stuivertje na laten, als men zegt: Die ouders neem ik verder aan vreezen den Heere. Is nu de éénige vtaag, die ze zich voor de toekomst hunner kinderen te stellen hebben, deze, hoe zij die kinderen aan 'n »mooie positie* helpen Ik durf meener van neen. Voor de »mooie posities* zijn altijd liefhebbers genoeg. Zou bet te veel ge vraagd ziju, als ze eens één hunner zonen afzonderden voor een levensroeping, die geen xmooie positie* biedt, maar waarin zij boven anderen hierin bevoorrecht zijn, dat ze veel kunnen doen, tot bevordering van Gods Koninkrijk j>Ik voel, waar ge heen wilt,* zegt men, ï-Dominé of zendeling Neen, daar wil ik niet heen. Predikan ten zijn er slechts ettelijke honderden noo dig zendelingen kunnen we nog slechts bij tientallen uitsturen. Zij zouden al dra ledig aan de markt kunnen staan Zie, ik durf vragen zonen van gegoede boeren en gegoede burgers, die later des noods zouden kunnen leven van wat hun ouders hun nalieten, ik vraag zulke zonen om opgeleid te worden tot onderwijzer. Tot onderwijzer aan onze scholen met den Bijbel. Ik zou dat een voorrecht achten en 't zou onze scholen ten goede komen. Zulke jongens behoeft men niet te be knibbelen. Hun ouders kunnen hun de beste ople ding laten geven, die te krijgen is en 't doet er niet toe, al moet deze 'n paar jaren langer duren dan het achttiende jaar. Mus het jongens waren met een flinken aanleg en het kreupele of verminkte behoeft men niet in dit deel van des Heeren Huis te brengen zouden ze de elite van ons onderwijzerskorps kunnen worden en het gansche korps mee opheffen, waar het nog maar al te vaak in de schatting der menschen niet de plaats inneemt, waarop het recht heeft. Er is nog meer. Men maakt er onze onderwijzers soms een verwijt van, dat ze altijd den mond vol hebben van salarisregeling, pensioen gelden, inkoopsom, tractementsverhooging, enz. Maar men vergeet, hoe 't er voor hen vaak nijpt, zoodat ze met hun gedachten ook altijd weer tij die materiëele dingen terugkomen. En daarom zou het ter be strijding van deze eenzijdigheid zoo wen- schelijk zijn, als er eens langzamerheid 'n paarhonderd bijkwamen, die 't nu eens niet in de eerste plaats om hun dagelijk- sche boterham hoeven te doendie niet om een vijftig gulden meer, die ze elders krijgen kunnen, hun betrekking opzeggqp die door hun finantieele omstandigheden meer onafhankelijk kunnen zijn die geen bijbaantjes hoeven te zoeken, maar tijd voor studie over hebben die, gesterkt door een degelijke opleiding en bekwaamd door veel studie, eens kunnen medearbeiden, om ons christelijk onderwijs wat verder te brengen. 't Is waar, een ^winstgevend baantje* is het niet. Er is geen fortuin mee te maken Maar er zijn kinderen op te voeden. Er zijn Mammeren der kudde* te weiden. Er ligt een heerlijk arbeidsveld, waarvan menig vroom onderwijzer u met schitterend oog zou kunnen verhalen. Men weet, wat Luther zei. Als hij Luther niet ware, de hoogleeraar en prediker, zou hij onderwijzer der jeugd wenschen te zijn. Hoog schatte hij deze heerlijke taak. Welnu, mochten er onder de gegoeden*, die wij in onze kringen tellen, dan gevon den worde, die met Luther in dit opzicht één van zin zijn. UITKIJK. Honig is, volgens het oordeel van tal van ge neeskundigen, een voedsel bij uitnemendheid: hfj is versterkend, licht verteerbaar, gaat direct in het bloed over, bewerkt daardoor zijn scheikun dige oplossing, warmte aan het lichaam en geeste lijke kracht. Maar ook als geneesmiddel is de honig de echte bfjenhonig van ouds bekend. Honig in thee geneest kleine ontstekingen in de maag, 2—4 lepels honigdrank, ieder uur genomen, is voortreffelijk bij keelziekten. Dien drank bereidt men door een lepel honig in een hal ven L. water gedurende eenige minuten te koken. Honig duit geen vergif in de maag; wie vergiftige stoffen heeft binnen gekregen, neme 24 lepels honig in. Melk met honing is versterkend voor ouden en jongen. Als geneesmiddel is rauwe honig te scherp, men hate dan den honig. De hooge ouderdom en de krachtige gezondheid der Germanen werd door den Romeinschen geschiedschrijver hoofd zakelijk aan 't gebruik van honigdrank toege schreven. Het „Journal médecine" zegt: „Een boterham met honig vervangt de levertraan vol komen.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1