Officieel C^edeelte. De Koning was reeds overleden toen hij in het .Marine arsenaal gedragen werd, de Kroonprins stierf onmiddellijk daarop Later werden de lijken van vader en zoon ge ëscorteerd door cavalerie van de stadsgarde, in twee landauers naar het koninklijk paleis gebracht. De beurs, het arsenaal, het stad huis en de Bank van Portugal werden aan stonds door troepen bezet. Een ordonnans officier van den Koning doodde een der moordenaars door een revolverschot, een ander werd door de politie gedood. Hun identiteit is nog niet vastgesteld, maar^ het schijnen een Spanjaard en een Franschman te zijn, die geladen repeteer karabijnen onder hun mantels verborgen hadden, Eén der Koningsmoordenaars zou een Spanjaard zijn en Cordoba heeten, zoon van een >vrijheidsman< van dien naam. Een andere zou in de gevangenis zelfmoord ge pleegd hebben. In een officieel stuk van den minister van Buitenlandsche Zaken wordt gezegd, dat de moordenaars ten getale van zes waren, gewapend met karabijnen en revolvers, en dat ze betaald werden door politieke agita toren, vijanden der regeering. Onder de gedooden is een Franschman, in wiens gordel men geld vond, misschien we.l het loon voor dén moord. Een gewapende troep trachtte ook het huis van den dictator Franco aan te vallen, ën elders in de stad werden hevige geweer salvo's gehoord. Wel een bewijs, dat men hier te doen had met een weloverlegd complot om de dynastie uit den weg te ruimen en door geweld en bloedstorting een ander regime te doen triomfeeren. De eerste indrukken van den gruwelijken Koningsmoord waren natuurlijk, zoo in Lissabon als daarbuiten, overweldigend, ver pletterd. Alle publieke vermakelijkheden zijn onmiddellijk gesloten. De verontwaardiging en de droefheid is groot. Leege trams rijden door verlaten straten. Een telegram uit Londen zegt, dat het bericht van den Koningsmoord in Engeland met groote deelneming en afschuw ont vangen is. De Koning en de Koningin, ten zeerste bewogeii, seinden Koningin Amalia om haar hun innige deelneming te ver zekeren. Tengevolge van den moord, heeft het Britsche Koningspaar dadelijk afgezien van de voorgenomen reis naar Denemarken en Noorwegen. Ook de hoffeesten, waarvoor de toebereidselen reeds gemaakt zijn, wor den afgezegd. Carlos I, Koning van Portugal die als slachtoffer viel van zoo gruwelijk complot, was den 2 8sten September 1863 te Lissa bon geboren. Hij was de zoon van koning Lodewijk I en Maria Pia, de dochter van koning Victor Emanuel van Italië, en volgde na diens dood, 19 October 1889, zijn vader op Den 22 Mei 1886 trad hij in jhet huwelijk met Maria Amalia princes van Orléans Bourbon. Zijn regeering werd in den aanvang ge kenmerkt door een verzet, vooral op ko loniaal gebied, tegen Engeland, dat echter spoedig opgegeven werd en tenslotte leidde tot een volkomen zwichten voor de Britsche macht. Sinds werden Koning Eduard en Koning Karei zelfs dikke vrienden. Ook het Britsche constitutioneele stelsel, in Portugal het irotatieve* gedoopt, omdat daarbij de twee partijen elkander telkens in de re- geeriog opvolgen, werd overgenomen. Franco maakte aan deze wisseling, die in wet- gevenden zin weinig resultaat opleverde, een einde, en trad met goedvinden des Konings als dictator op, om aan het land datgene te geven waartoe het Parlement onmachtig bleek. Hij was in zijn middelen niet kieschkeurig, maar men dorst toch hopen dat de dictatuur heilzaam wei ken zou. Wel goot de oppositie de fiolen van haar toorn uit over minister en kroon, maar het leger bleef trouw, elke uitbar sting van revolutie werd aanstonds be dwongen, en zoo mocht men vertrouwen dat April zou gehaald worden de maand der nieuwe verkiezingen. Dan kon het po litieke leven weer op den ouden voet worden voortgezet, misschien met beter resultaat. En daar komt nu, als de ontploffende granaat, de Koningsmoord tusschen in. En niet alleen de Vorst zelf, maar ook de 21-jarige troonopvolger, prins Luiz, viel als slachtoffer van het helsch complot. Erfgenaam van den troon is nu dein fant .Manuel, die op 15 November 1889 te Lissabon werd geboren. Het oificieele Staatsblad bevat reeds een proclamatie, waarin de nieuwe Koning den aanslag brandmerkend, zegt, dat, nu hij door de constitutie is aangewezen om de belangen van het koninkrijk voor te staan, hij alle krachten zal inspannen voor 't welzijn des vaderlands. Hij zweert den Roomsch Katholieken eeredienst te zullen handhaven en de grondwet voor oogen te houden, en hij verklaart tevens, dat het hem behaagt, het tegenwoordig minis erie te behouden. De proclamatie is geteekend Don Manuel II, en eveneens door de ministers van hun handteekeningen voorzien. Belastbare Opbrengst der Gebouw de en Ongebouwde Eigendommen. De BURGEMEESTER der Gemeen eSom- to e 1 s d ij k maakt bekend, dat eene opgave Van de uitkomsten der meting en schatting Van gebouwde en ongebouwde eigendommen, Sn deze gemeente gelegen, gedurende 30 dagen vanaf heden tot en met den 3den Maart a. s. ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter in zage ligt. Sommelsdijk 3 Febr. 1908. De Burgemeester, DE GRAAFF. Bekendmaking Alphabetische Lijst van dé in deze Gemeente metterwoon gevestigde Eigenaars of Be heerders van Paarden. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te Sommelsdijk brengen ter algemeene kennis, dat de, ingevolge art. 17 van het Ko ninklijk besluit van 16 December 1902 (Staats blad No 222) opgemaakte alphabetische lijst, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheerders van 1 of meer ter vordering aan te bieden paarden, gedurende de maand Febr. voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente ter inzage is nedergelegd. Sommelsdijk 31 Jan. 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Fiaal*efijk ftieuwtf. Sommelsdijk.* Gisteren Maandag kwatn hier een lid van het hoofdbestuur der Barbiers en Kappersvereeniging in Ne derland om te trachten ook hier een afdeeling op te richten en een eenheidsprijs voor het scheeren en haarsnijden te krijgen. Het resultaat was: dat a.s. week een vergadering zal worden belegd, om de toe stand te bespreken, 4 Februari. Vanwege de Vrijzinnige kiesvereeniging alhier wordt een cursus gehouden alleen voor genooden, waarin de Vrijzinnige staatkunde en hare ontwik keling worden ontvouwd. De heer v. Santen die jl. week de eerste, zal heden ave nd de tweede cursusverga dering houden. Middelhamis. Zaterdagavond werd de vrouw van A. J. door een onbekend per soon op het Nieuwe pad aangerand, doch daar zij hem duchtig van zich stiet, ging de lafaard het op een loopen zetten, zoedat zij het er met den schrik afbracht. Zondagmiddag trof den heer Bom het ongeluk, dat een koe van hem dood in den stal lag, welke Maandag onder toe zicht der politie vernietigd is. Zeer zeker een schadepost. Zondagavond ontstond er een schoor steenbrand bij den heer B. Haagens, doch men slaagde er in het vuur met zout te blusschen, zoodat dit gelukkig goed afliep. Bij publicatie is Zaterdag 1 Febr. bekend gemaakt, dat de Rijksveerboot zijn gewone dienst weder heeft hervat. Toen Maandag P. v. d. Nieuwen- dijk bij zijn varkenshok kwam, lag zijn varken daarin dood. Vrijdagavond bevond zich in deze gemeente een vreemde zwerveling, dewelke geen onderkomen had. Hij werd door de politie in het gasthuis gebracht, alwaar hij den nacht door kon brengen. -- Heden Dinsdagmorgen werd A. B. gewaarschuwd om op zij te gaan voor een aankomend rijtuig doch daar hij in abnor- malen toestand verkeerde, sloeg hij daar geen acht op en liep tegen het rijtuig in met het gevolg dat hij over zijn voet heen gereden werd, gelukkig dat hij klompen aan had zoodat het met lichte bezeering affiep. Stad aan 't Haringvliet. In wijk A No 32 is een geval van febris typhoïdea geconstanteerd. Door den Burgemeester dezer ge meente is bekend gemaakt, dat de staat der belastbare opbrengst der gebouwde en ongebouwde eigendommen vanaf den 4 Februari tot en met 4 Maart a.s. ter inzage wordt gelegd. De Heer J. van der Gevel, welke onlangs zijn ontslag vroeg als Wethouder dezer gemeente, heeft nu ook als lid van den Gemeenteraad ztjn ontslag ingediend. .Dell Bommel >Voorne en Putten* varende voor Stoomboot »Den Bommel* had jl. Zaterdag een reis met hindernisst n. Komende van Rotterdam moest hij nabij Hekelingen een tijd vertoeven om hulp te verleenen aan de stoomboot »Maasnytnph, welke omhoog zat. Daar dit niet gelukte, om hem vlot te krijgen, nam hij de pas sagiers voor Stellendam over en loste deze op het hoofd te Middelharnis. Vervolgeus bleel hij een geruimen tijd liggen te Stad aan 't Haringvliet en toen hij in de haven liep had hij een vertraging van 20 mtr.uten zoodat hij omstreeks half tien aan den wal lag. Oude Tonge. De inwoners dezer Pro vincie, voorzoover zij in een andere Pro vincie in 's Rijks dir. belastingen zijn aange slagen, zijn uitgenoodigd om daarvan vóór 15 Maait aan Ged. Staten te doen blijken, opdat daarop kan worden gelet bij het opmaken der lijst van de hoogstaangesla genen, verkiesbaar tot afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten Generaal. Alhier zijn circulaires verspreid ten einde de ingezetenen te bewegen om mede te werken tot het verkrijgen van een Rijks Hoogere Burgerschool. Bij publicatie is ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat de lijsten van Ingelanden van de Polders loozende door het Oudeland van Oude Tooge, gedurende 14 dagen ter inzage ligt ten kantore van den Secretaris. Voor de betrekking van Havenmeester hebbtn zich aangemeld de volgende 18 sollicitantenP. Baart, W Bezrun r, H v Dongen, P. J van Dongen, P Gebraad, B. Gootjes, F A. Hagens, C. Hameete, J. P. Hobbel, A. Kanters, J de Korte Pz., W M. de Korte, C. Osseweijer, W. den Rooijen, J. v. d. Tol, E P. v. d. Vliet, A. de Vos en M. v. Zoest. Blijkens door den Penningmeester gedane rekening van het Begrafenisfonds alhier, sluit deze over het jaar 1908, met een goed slot van f 275,24. Nieuwe Tonge Door onze vroegere geneesheer de WelEd. Heer F. Hers, is rr.et het bereiken van zijn 80ste verjaardag, aan eenige arme menschen een gift uitge- deelt. Zondag jl. is alhier de Zondagschool geopend. De belangstelling was zeer groot. DirksSand. Donderdag 13 Febr. hoopt de veldwachter A. Maasdam alhier, den dag te herdenken dat hij 25 jaar als politie man in deze gemeente fungeerd In aan merking genomen den dienst in die 25 jaar verricht, en de wijze waarop den jubeLns met de burgerij weet om te gaan, zou het zeker een voldoening voor velen zijn, als dien dag voor hem niet onopgemerkt voorbij g'"g- Voor de nationale militie hebben in deze gemeente slechts 15 jongelingen zich laten inschrijven. Heden Maandag had S. het onge luk, om in de Gooi te vallen Eenige rappe handen wisten hem echter op 't droge te brengen Dat zijn toestand niet rooskleurig was, bewees wel dat de veldwachter A. Maas dam de hulpmiddelen op drenkelingen toe paste, en geneeskuudige hulp noodzakelijk bleek. Herkingcu. Belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat gedurende de maand Febr. ter secretarie ter inzage ligt de alp habetische lijstvan een of meer ter vordering aan te bieden paarden. Bij publicatie worden de inwoners dezer Provincie en dus ook dezer Gemeente uiigenoodigd indien elders in 's Rijks Directe Directe belastingen aangeslagen daarvai voor 15 Maart as. bij Ged. Staten aan gifte te doen opdat daarmede rekening kan worden gehouden voor de verkiesbaarheid tot leden der Eerste Kamer der Staten Generaal. jllelissaiit. Gedurende het jaar 1907, werden aan het hulptelegraafkantoor 928 telegrammen behandeld De vorige week weid door den heer J. Doorn, commissionnair alhier de eerste schuit aardappelen in dit jaar uit de haven van Dtrksland verscheept. Stelieudam Zaterdag geraakte door het hooge water de Maasnijmph III ko mende van Rotterdam naar hier omhoog op het gors in het Spui. De passagiers werden er afgehaald door de Bom elsche boot, die er ook heen kwam en werden in Middelharnis gebracht,'' van waar zij hun reis per wagen vol brachten. De boot is er heden (Maan dag) nog niet af, en naar m, n verneemt is de boot zoo lek geworden, dat ze bijna vol water staat. Ze zal er denkelijk wel niet heel meer afkomen. De Maasnijmph II doet nu dienst. In plaats van den heer P. Human (aftredend) is tot Secretaris der Anttrev. Kiesver. gekozen dhr. M. Schaaff alhier Goedereeda. Bij Koninklijk Besluit d.d. 16 Januari jl. No. 18, houdende beschikking op het beroep, ingesteld door den heer M. Lodder, grondeigenaar alhier, tegen het besluit van Ged Staten van Zuid-Holland, strekkende tot afwij zing van zijn verzoek om vernietiging van het besluit der Sieuigerechtigde Ingelanden van den VVoutrinapolder tut wijziging vau het gaar- derboek van dien polder; houdende overweging, dat de Woutrinapolder, in de jaren 189Ï en 1899 ingedijkt, oorspronkelijk behoorde aan één eigenaar, doch bij publieken verkoop in Augustus 19U4 in meerdere handen is overgegaan dat die verkoop geschiedde o. a. onder voor waarde, dat door de binnenspolders gelegen gronden hectaresgewijze zouden worden gedragen verschillende kosten van onderhoud, vergoeding, bijdragen en bet opruimen van het vloeimeru aan den buitendijk na aftrek der opbrengst d arvan dat op het geldende gaarderboeb van den Woutrinapolder onder de schuldplichlige per- ceelen was opgenomen de buitendijk van den polder, toebehoorende aan Jacob vau Oosten- brugge te Wissekerke; dat de vergadering van Stemgerechtigde Inge landen op 9 November 1906 krachtens art. 64c van het Algemeen Polderreglement verandering in de schuldplichtigheid, zooals die bij het gaar derboek was vastgesteld, heeft toegestaan en hei gaarderboek zóódanig heeft gewijzigd, dat Van Oosteubrugge vrijdom van genoemd bundertal zal genieten; dat M. Ludder bij Gedeputeerde Staten ver nietiging van dit besluit heeft verzocht op grond, dat een op wettige wijze vastgesteld gaai derboek niet willekeurig ban worden veranderd, behou dende jaarlijbsche wijzigingen betreffende ver andering in de schuldplichtigheid en bovendien de in hel gaarderboek opgenomen vrijdom niet wordt gedekt door het Bijzonder Reglement; dat bij besluit van Ged. Staten dato 9/18 April 1907 het verzoek om vernietiging werd afgewezen uit overweging, dat de door de veiligheidsvoor waarden aan den polder gegeven inrichting duur de Prov. Staten onder Koninklijke Goedkeuring is bestendigd in art. 8 van het Bijzonder Regle ment, voorschrijvende, dat op de jaarlijksche begrooting in uitgaaf moeten voorkomen de kos ten, die krachtens de voorwaarden van de open bare vrijwillige verkooping op 81 Aug. 1904, door de gronden iD den polder hectaresgewijze moeten worden gedragen dat uit eene vergelijking met de veiligheids- oonditlën, waarnaar hier uitdrukkelijk verwezi» wordt, blijkt, dat de gronden in den polder zijn „de binnenspolders gelegen gronden." dat het alzoo van de vergadering van Inge landen, ter voorkoming van een geding, dat on vermijdelijk verloren moest worden, wijs beleid was, met toepassing van art. 6tc van het Alge meen Polderreglement, ten aanzien van den buitendijk verandering van de schuldplichtigheid, zooals die in het gaarderboek was vastgesteld, toe te staan dat dit zuiver vormelijk bezwaar geen reden kan zijn tot Vernietiging van het besluit der vergadering van Stemgerechtigde Ingelanden; dat van het besluit vau Ged Staten Al. Lodder bij ons in beroep is gekomen, aanvoerende, dat, indien Provinciale Staten ook vrijdom van om slagen aan de dijken haduen willen toekennen, dit uitdrukkelijk in art. 7 van bet Bijzonder Reglement had moeien zijn opgenomen; dat mitsdien thans die vrijdom niet bestaat; dat voorts uit den alleszins duidelijken tekst van art. 8 blijkt, dat hier niet geregeld wordt de omslagplicht, doch alleen wordt bepaald, dat zekere kosten jaarlijks op de begrooting in uit gaaf moeten voorkomen dat een beroep op de voorwaarden, krachtens welke de Woutrinapolder publiek is verkocht, niet kan opgaan, daar het bewijs van vrijdom niet buiten het Bijzonder Reglement mag worden geleverd en bovendien bij eene burgerlijke over eenkomst geeue rechten of verplichtingen van publiek rechtelijkeu aard kunnen worden ver leend of gevestigd dat trouwens in de meergenoemde voorwaarden van openbaren vrkoop van het vestigen van vrijdom van omslag voor de buitendijken of welke andere perceelen ook van den Woutrina polder geen sprake is; dat zelfs, indien moest worden aangenomen, dat door; Ged. Staten bij hunne beslissing terecht was verstaan, dat bij de veilingscondities vrijdom was verleend aan de buitendijken en die vrijdom in het Bijzonder Reglement bestendigd was, dan toch het besluit van Stemgerechligde Ingelanden had hehooren te worden vernietigd dat bij dat besluit immers aan de perceelen van den heer Van Oosteubrugge algebeele vrij dom van polderlasten is toegekend, terwijl in het systeem der beslissing a qua die vrijdom zich toch niet verder zou kunnen uitstrekken, dau tot de daar genoemde uilgaven; Houdende o m. overweging, dat Ged. Staten terecht hebben overwogen, dat het in eerste in stantie ingebracht zuiver vormei ij k bezwaar geen reden kan zijn tot vernietiding van het besluit der vergadering van stemgerechtigde ingelanden en appellant in zijn beroepschrift dan ook ver klaart, in dit deel der beslissing van Ged.Staten te berusten; dat echter tegen de opvatting van Ged Staten van art. 8 van het Bijzonder Reglement van den polder, als zou daarbij geregeld zijn de schuld plichtigheid van de binnenspolders gelegen gron den waaronder zij verstaan alle gronden in den polder, behalve den buitendijk verschil- schillend" bezwaren bestaan dat wijders hij de opvatting van art 8 door Gedeputeerde Staten strijd bestaat tusschen dat artikel en art. 7 van hetzelfde reglement; dat toch volgens die opvatting van art Sschuld- plichtig zouden zijn en moeten worden aange slagen alle gronden, in den polder gelegen, be halve de buitendijk, terwijl art. 7 eenige dier gronden, nl de openbare wegen en voetpaden, op den legger vermeld, van den omsl g vrijstelt; dat, naar luid van art. 80 van 't Algemeen Reglement de omslagen volgens de kadastrale grootte bundersgewijs gedragen worden door alle binnen den polder gelegen landen, behoudens tegenbewijs, terwijl toe te kennen vrijdommen in het Bijzonder Reglement vermeld worden; dat blijkens art. 1 van dit Reglement voor den Woutrinapolder en de daarbij behoorende schets- teekening de buitendijk, waarover het geschil loopt, binnen de grenzen van den polder ligt en mitsdien moet geacht worden te behooren tot de binnen den polder gelegen landen dat misdieu het besluit, van stemgerechtigde ingelanden van den Woutrinapolder geacht moet worden in strijd te zijn met art.80 van het Alge meen Polderreglement en door Ged. Staten het verzoek tot vernietiging derhalve ten onrechte is afgewezen Is goedgevonden en verstaan Het besluit der vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Woutrinapolder van 9 Novem ber 1906 tot wijziging van het gaarderboek van den polder te vernietigen. Ouddorp. Het wrak van de haringlog ger, welke in Dec. van 1905 op het strand sloeg, is met de wiud van verleden week noogi.r opgekomeu en hebben de eigenaars daarvan het veidere sloopingswerk hervat Men verzocht ons er de aandacht op ie vestigen, dat er valsche guldens in omloop «ijn De overeenkomst met de echte guldens is voorbeeldig goed getroffen, doch zij missen het onderschrift onder het wap<-n van 100 ct. Ciiejuersïirraiètl. V EK LAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Oude Touts»*, op Donderdag 30 Januari 19u8 des vm. 11 uur. Tegenwoordig al de leden, behalve de heer J. van Schouwen, wegens ziekte. Voorzitter de heer H. de Haas van Dorsser, oudste wethouder. Na opening der vergadering zegt de Voorzitter, dat dit de eerste vergadering is in het pas begon nen jaar en dat hij daarom den wensch uitdrukt, dat bet den leden goed moge gaan zoowel voor henzelven als in hunne zaken en gezinnen, opdat zij zich daardoor opgewekt gevoelen om in onder linge samenwerking de belangen voor te staan en bevorderen, die den Raad zijn toevertrouwd. De leden betuigen hun dank voor de uitgespro ken wenschen en bieden die wederkeerig den Voorzitter aan. liaarna worden de notulen der vorige vergade ring gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Ie. Worden gelezen de volgende ingekomen stukken a. Eene missive van h h Ged Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden een wijziging der Gemeen tebegrootlng voor het dienstjaar I9n7 b Eene missive als voren, daarbij goedgekeurd terugzendende het suppletoirs kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 19U7. Beide missives worden voor kennisgeving aan genomen. c Missive alsvoren, daarbij de Raad in overwe- g'ng gevende de bouwverordening dezer gemeente zoodanig te wijzigen, dat voor eene borstwering eene boogie wordt g, ëischt van 0,50 M inplaats van 0,30 M zooals bij raadsbesluit van 14 Gec. 1907 is hesloten Na eenige discussie wordt met algemeene stem- ■nen besloten bet genomen besluit van 14 lJec.jl. te handhaven en a zoo vooreen borstwering eene 'loogte te bepalen van 0.30 M 2e Stelt tie Voorzitter aaD de orde de benoe ming van een onderwijzer aan de U. L. school. Aan de vergadering worden overgelegd Eene missive van den heer Schoolopziener, waarbij de voordracht goedgekeurd wordt teruggezonden, het tericht van het hoofd der school, benevens de voordracht van Burg en Wetb. bestaande uit: no 1, M. J. Steketee te Wemeldinge en no. 2, I) van Santen te Hoogvliet Na voorlezing der overgelegde stukken wordt tot stemming overgegaan. Stemopiienier8 zijn de hh. Oomens en Pulleman. Er worden uitgebracht 6 stemmen, waarvan op dhr. Steketee, 1 op dhr. van Santen, zoodat met volstrekte meerderheid vau stemmen tot onder wijzer aan de O. L school is benoemd de heer M J. Steketee te Wemeldinge, en zulks met ingang fan 1 April of zooveel vroeger als hem uit zijn tegenwoordige betrekking ontslag zal zij verleend en op zoodanige jaarwedde en instructie als voor deze betrekking is of nader zal worden v istgesteld. 3e. Stelt de Voorzitter aan de orde de benoe ming van een Havenmeester, welke bediening door het overlijden van den heer C. den Rooijen is vacant gekomen. Er hebben zich aangemeld 18 sollicitanten. Tot stemming wordt overgegaan. Stemopnemers zijn de hh. Oomens en Pulleman. Er worden 6 stemmen uitgebracht, waarvan 3 op W. den Rooijen, 2 op E. P. van der Vliet en 1 op W. Bezemer. Daar niemand de volstrekte meerderheid ver kregen heeft, wordt tot een tweede vrije stemming overgegaan. Er worden wederom 6 stemmen uitgebracht, waarvan 4 op W. den Rooijen en 2 op E. P. v.d. Vliet, zoodat met volstrekte meerderheid van stemmen tot havenmeester is benoemd den heer W. den Rooijen en zulks met ingang van 1 F. br jl. voor den tijd van een jaar. 4e. Worden met algemeene stemmen eenige, door Burg. en Weth. voorgestelde wijzigingen in de Gemeentebegrooting dienstjaren 1907 en 1908, aangebracht. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering door den Voorz. gesloten. FosSea'üea. Stellendam. Op het Hulp Telegraaf kantoor alhier werden in de maand Jan. 202 telegrammen behandeld zijnde ont vangen 99 verzonden 103 berichten. Wciiieiistl Nieuws. In het duister. Het dorp Bennekom heeft naar de »Arnh. Ct.» meldt Woensdagavond een uur in volslagen duisternis gezeten. Alle straatlantaarns en zoo goed als alle winkelhuizen zijn aangesloten aan de gas- leid ng die in October jl. geopend werd. Tegen 6 uur des avonds begonnen plotse ling de gaslampen te verflouwen om weldra geheel uit te gaan. De kamers, de winkels, de stralen en wegen waren plotseling in diepe duisternis gehuld. De menschen kwamen naar buiten om de oorzaak te vernemen, maar niemand wist de oplossing. Met kaarsen en vroeger weggeborgen pe troleumlampen trachtte men zich zoo goed m 'gelijk te helpen Het ergste was het voor de Gereformeerde kerk, waar de avonddienst te 6 uur zou beginnen en juist tegen dien tijd de verlichting het begaf. Intusschen was de lantaarnopsteker naar Ede gefietst, vanwaar de gasfitter dadelijk naar Bennekom kwam. Hei bieek, dat de gasketel, die niet goed in den gashouder past, niet verder wilde zakken, waardoor geen druk meer werd verkregeti om het gas in de buisleiding te petsen. Er werd toen een directe ver binding aangebracht tusschen deamvoerbuis van de gasfabriek fe Ede en de lei iiug te Bennekom en na een uur in donker te hebben doorgebracht, konden de lampen wedtr worden ontstoken. Wat de Geref. kerk betreft, toen gebleken was, dat de storii g een uur duren zou, besloot de predikant den dienst een uur later aan te vangen. Vergeefs werd des avonds nog getracht den gashouder los te maken, daarin mocht men niet slagen. Eerst den volgenden dag is het beletsel uit den weg geruimd. Toch straatverlichting In Zelliem kunnen de niensehen, zoo zij zelt geen lan aarntje willen meedragen, alleen nij volle maan avondvergaderingen enz. bij wonen. Een voorsiel in den gemeenteraad drong op aankoop van 8,zegge a c b t, straat lantaarns to' verbetering der siraai Verlichting in het dorp aan. Men vond evenwel, dat verlichting sleclns weelde is, waaraan de meeste menschen nieis lieboen I Toen werd voorgesteld 1, zegge één, lantaarn aan te schaffen. Aldus werd uesloien. Zelhem heelt du3 loch straat verlichting I Aanslag. Te Heerenveen is gisteren gevankelijk bin- nengebrdcht G. K. R,., nu Noordwolde, wegens een aanslag op de veldwachters Heidoorn en De Gier. De Gier werd een vinger afgesneden. De dader verwondde zich zei! ernstig met ztjn mes. Zijn hootd zag er als getatoueerd uil. Zyn gevangenhouding werd bevolen. Id de Honselredijkstraat te den Haag is een tweejarig kind, dat een Ouragaosch amaudeitje (z.g. olienootje) wilde doorslikken, daarin gestikt. Een voorbijganger snelde met het kind in zijn armen naar het gemeenteziekenhuis. Bij aankomst bleek het kind reeds te ztjn overleden. Te Bri8sol is eene dame van 107 j iar gestorven door een val in een kel im, De huisarts zei, dat zp zonder dien v tl z ker nog een ietnai jaren geleefd zou bobben. De dame weid verzorgd loor haar oudste dochter, die zelfs 88 j ar was. Een lid van de commissie ot i-uti aau de werkeloozen 16 Amsterdam voud aldaar een gezirr van 10 personen onder wie 8 kinderen beneden 10 jaar, slechts met enkele lompen gekleed en op bioote voeten, bij een houtvuur, wea op een pot met aardappelschillen stond, ter w.il op den grond de overblijfselen lagen van een kat. Wel diep treutig. S'e water geraakt en verdronken. Een bedaard ingezetene van Harderwijk, de l«er J. A., is Vrijdagmorgen in de haven ,e wa1 er geraakt. Eenige oogen,dikken later aldaar gevonden Heken de levensgeesten reeds geweken. Heintje de Vos.* De sneeuw uraeht den boschbaas Ten Broek 'e De S eeg op het spoor van een ros senpaar, verscholen in het Onzalige Bosch •ihlaar. Met behulp van eenige andere per- onen, wist hij den rekelvos ie dooden, de andere, hoewel hevig bloedende, wist te ont komen. Een ontvluchtte koe. Dinsdagmorgen ontsnapte een koe die met len trein naar de markt te Purmerend zou vorden vervoerd, hare geleiders, en na een paar uur de stad te beoben doorgehold, daar- iij alles omver loopende wat haar tegen kwam, rende het dier eindelijk in de door hooge kaaimuren ontgeven Karnemelksluis, waarin het door het ijs te water raakte. Met groote moeite slaagde men er in het dier met talie's daaruit te hijschen. Een schipbreuk. IV N'euwe-8chans (Gr.) is Vrijdagnacht bij ste en stroom liet schip van L. Siratingh gezinkin De 5 opvarenden zyn gered. Wreedaardige kinderen. Te Barger-Conipascuum, nabij de grens, hebben kinderen van den arbeider Wolter*,

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2