roor de Knidliollandsehe en Xeeuwsche Eilanden. Woensdag 5 Februari 1008. A n tirevo lutionair 22sle Jaargang N°. 1317. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDÏJK. %ïie Kfukkeas voor «ie oewtemd. Idveslentiën em verdere %«l8iii»iistraiie franco loe le zenden aan den 1 ïl sever. ISij «fiêikjes en beetjes Ken Joodsche ig oog-ere ISurgerscliool. Twee en een half jaar. Vratisbaak. Antwoorden of mededeelingen Binnenland. muiten tand. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs pel' drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f F,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Interconim. Vo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. üienstaauvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot. Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Het Algemeen Kiesrecht is een na tuurlijk gevolg van de Liberale Staats leer. De Liberalen hebben van ouds her geleeraard, dat een Volk bestond uit individuen; die individuen waren allen gelijk. Was dus de een kiezer, dan moest de ander het ook zijn. Maar nu deed zich een moeilijkheid voor in de praktijk Kiezers zijn nu eenmaal menschen, die aan de Regee ring richting en stuur geven door hun vertegenwoordigers. L)e vraag der Liberalen was dus: waar we liberaal willen regeeren, welke kiezers kunnen we dan voor ons doel gebruiken? En 't antwoord was: liberale kiezers en liefst zulke, die al wat in de melk te brokken hebben, want wat beteekent het kiezer te zijn, als je te dom ben om over regeeringszaken te kunnen spreken. Derhalve moesten dus de kiezers niet alleen liberaal zijn, maar ze moesten ook wat kennis en weten schap bezitten over Staatszaken Maar nu kwam een nog lastiger vraag ter tafel: hoe maken wij. Liberale Minis ters nu uit, wie kennis en wetenschap bezit. En 't antwoord was: kennis is alleen die menschen eigen, welke in de belasting flink bijdragen. Ziezoo! nu waren de neuzen geteld! Kiezer zou wel in theorie elk moeten zijn, maar de praktijk bracht het niet verder, dan dat alle rijken en gegoede burgers het kiesrecht kregen en omdat de antirevolutionairen weinig rijken en gegoeden telde in die dagen, was er dus ook waarborg, dat 't Land liberaal bestuurd zou worden onder den invloed van liberale volksvertegen woordigers, gekozen door liberale rijken, als 't grootst in aantal En op dat de waarborg van liberaal geregeerd te worden des te grooter zou zijn, moest de census ol belasting Ook zeer hoog zijn: daarmee bereikte men het doel om dat achterlijke, domme platteland ver van de Staats macht te houden, en konden de steden, waar de meeste rijken en gegoeden zaten, het best ervan profiteeren. De kiesrechtkwestie was dus voor loopig na 1848 opgelost De steden vaardigden veel Kamerleden af; 't plat teland weinig De Steden genoten dus van de Staatsmacht; het platteland werd als een onmondige achtergesteld Maar de Liberale Staatsleer werd op zoo'n manier, dat begrepen de kop stukken ook wel, een belacbing Ieder individu moest kiezer worden, zoo was de leer En de praktijk was zoo heel anders. Wat raad nu geschaft? Scholen stichten; neutrale; liberale scholen; daar konden vast jonge liberaaltjes gekweekt worden en als ze dan mondig waren, en vanzelf voor 't Liberale politieke leven als geknipt, dan konden die ook bij 't kleine kiezerstal bij ge voegd worden. Dan bleef alles toch op den Liberalen voet voortgezet en bij stukjes en beetjes ontvingen dan al de individuen hun geboorterecht. Maar dan ook de Christelijke Scholen tegengewerkt! Want die leerlingen waren in de toekomst voor de liberale politi'k niet te vertrouwen. Neen! uitbreiding van kiesrecht was goed, maar dan moest de aanwinst beslist voor de Liberale partij zijr.;: zoo was de hoop en 't vurig verlangen Voorwaarts dan! Openbare Scholen gebouwd! En de jeugd zou eenmaal als mannen de Liberale partij steunen. Maar de Christelijke levensbeschou wing baande zich ondanks alle tegen werking. baan. De ontwikkeling van 't heele Nederlandsche volk steeg De ontevredenheid over 't beperkte kies recht nam toe. De »mannen van de nachtschuiU, het »niet denkend deel der Natie® wou ook kiezer worden. De aandrang der »duis.terlingen« werd hoe langs hoe grooter. Het platteland ontwaakte. En weer werd het kiesrecht uitgebreid. En nu, nu schijnen alle individuen rijp Het Algemeen Kiesrecht staat voor de deur en klopt. De theorie zal nu voldragen vrucht leveren. Bij stuk jes en beetjes zijn de mannen tot de stembus toegelaten. Aanstonds de vrouwen. Zal het waarlijk zoo zijn? Er is nog een ander Algemeen Kiesrechthet Christelijke. Dat vraagt niet naar individuenmaar roept de gezins hoofden op, overtuigd als het is, dat een Volk niet uit »persoonlingen«, maar uit gezinnen bestaat. Daarover zal dan ook aanstonds de strijd loopen; Wil men Liberaal- Algemeen Kiesrecht of Christelijk- Algemeen-Kiesrecht. En dan kiest ieder, die de Natie beschouwt als een verzameling van gezinnen, voor 't Christelijk Algemeen Kiesrecht. Te Amsterdam zal worden gesticht een Hoogere B. S., uitsluitend toegan kelijk voor Israëlietische leerlingen. Het initiatief daartoe is genomen door de üpperrabijnen, de heeren Wage naar, dr. Ritter, Van Loen, Hirsch, Monasch, Palache, dr. Rodrigues Pe- iura en Heertjes. Op de vergadering presideerde de heer Wagenaar en verschillende Israëlietische notabelen waren eveneens tegenwoordig. Het was noodzakelijk, zei de Voorzitter, een school te stichten op streng Israë- lietischen grondslag. Tot zoover het bericht. Maar blijkt dan het onderwijs, het netvraal onderwijs, ook het neutrale ouderwijs op Rijks Hoogere Burger scholen niet een gevaar Als zelfs de Israëlieten hun kinderen niet langer aan zulke scholen durven toevertrou wen, zouden dan Antirevolutionairen en Roomsch Kalholieken steun aan zuo'n inrichting verleenen De Liberalen op Flakkee vragen aan onze mannen steun voor hun school, die door Israëlieten wordt gemijd, adres aan Amsterdam. Alle godsdienst gaat op een Hoogere Burgerschool in donkere schaduw onder. Heel die neutraliteit is het grootste bedrog, dat ooit gepleegd wordt En toch zijn er Christenen op Flakkee, die voor die Neutraliteit een kniebuiging makenvoor die. Neutraliteit, waar de Israëlieten-voor hun geloof vreeze voor koesteren De Israëlieten zullen hier onze ge tuigen zijn Eu Christenen tot bescha ming! In hun strijd tegen de zoo-' genaamde Neutraliteit. Toen Minister Kraus 6 maanden na zijn optreden naar Chili trok ('t was nog even voor de Zecuwsche over- stroomirigwerd er in en buiten de Kamer rechtmatige aanmerking ge maakt. dat een dienaar der Nederland sche kroon in dienst ging van den President der Chileenscbe Republiek. Bij de aanmerkingen voegde zich soms bijtende spot. De Kabinetsforma teur van 1905, de heer Borgesius zoo verluidde de pers, moest toen gezegd hebben Wie had kunnen denken, dat 't Kabinet nog 6 maanden leven zou 't Was bijtende spot met de zwak heid van 't toen opgetreden Kabinet. Zou 't wel, 6 maanden na den val 't Kuyperkabinet nog bestaan En toch 't heeft waarlijk nog lan ger geleefd. Geen 6 maanden, maar "2 en een half jaar Wie treurt er P Geen enkele liberaal, geen enkele vrijzinnige democraat geen enkele socialistniet één van Rechts? 't Heele Nederlandsche volk is buitengewoon kalm en trekt zich van 't lot van 't Kabinet totaal niets aan. Niemand vraagt, dat 't Kabinet op zijn besluit zal terugkomen niemand verlangtdat één der negen heeren in een ander Kabinet overga. Er is absolute onverschilligheid over het weggegane Kabinet. Zoo is nog nooit een Kabinet met den rug aange- kt-ken. Trouwenswat aanlokkelijks bood het van zijn eerste optreden ook aan. Wat heeft het voor ons volk nu toch gepresteerd, Begrootingsarbeid, is er opgemerkt, was het eenige, dat dit Kabinet ver richtte. We willen de maat ruimer nemen. Arbeidscontract en Tiendwet zijn ook afgeleverd; de laatste band is door dit Kabinet er aangelegd Maar eigen werkjadan was de begrootingsarbeid het eenige Het ruste dan, ook van dien arbeid. Een Rechtsch Kabinet moet 't dan ook allerslechtst doen, wil zijn actie niet meer beleekenen, dan van 't afge treden Kabinet 181 **88 S.c§H<S*H»MW. OM SLAKKEN TE VERNIELEN. Onder de middelen om slakken te vernielen, noemt Prof. Dr. Ritzema Bos onder meer: „alle stoffen, die snel water tot zich trekken". Deze dooden de slakken. Zij onttrekken n.l. het be doelde water aan de lichaampjes der slakken, welke tengevolge daarvan uitdrogen en sterven. Ongetwijfeld moest dan ook kalk ongebluschte of bijtende kalk op het lijstje vijn de bestrij dingsmiddelen een plaatsje hebben. Maar ook versch gebluschte kalk zegt prof Dr. R. B ontneemt water aan de slakken en veroorzaakt aldus haren dood. Per H.A. heeft men 9 k 11 H L. noodig. Men strooie de stof liefst zoo vroeg moge lijk in den morgen en alleen bij droog weer. Slakken, die met de kalk in aanraking komen, zonderen zeer groote massa's slijm af en trachten zoo te ontkomen aan een bijna wissen dood. Aan de meeste dieren gelukt dit echter niet; doch eenige zijn gelukkiger Om nu volkomen zeker te zijn van 't resultaat van 't bestrijdingsmiddel is 'tzeer aan te bevelen na de eerste kalkstrooiing nog een tweede toe te passen. Mochten enkele snuiiers den dans ontsprongen zijn, zoo „vallen" ze vrij stellig bij den tweeden aanval. De kalk, welke men bezigde, doet behalve als verdelgster van slakken ook nog dienst uit anderen hoofde. Zij is bemestingsmateriaal in zekeren zin. De proef met kalk ter bestrijding van slakken kan alzoo zeer aanbevolen worden. Want al lukt ze aan den eenen kant minder goed, zoo zal men er toch aan de andere zijde voordeel van hebben. M. "ragen en Antwoorden wol-don kosteloos geplaatst. zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 143. Wat verstaat men door eipekel? 144. Super gaat in den grond terug. Wat be doelt men daarmee? Antwoorden en mededeelingen. 141. Kalk 'n middel tegen slakken? Lees ons opstel van beden. 142 Rijp ook kwaad gedaan aan vruchtboo- men? Dat valt nu nog moeilijk te zeggen. We gelooven echter, dat de vruchtboomen 't niet zoo kwaad zullen hebben gehad als vele andere. De vruchtboomen toch hebben in den regel veel kortere en dikkere twijgen, welke beslist beter den iast konden dragen dan de langere en dunnere van andere loofuoomen. Intusscben lieten de laatst# ook beter 't buigen toe. Het Provinciaal Comité van A -R. Kicsvereeiiigingeii in Gelderland vergaderde Woensdag te Arnhem onder voorzitterschap van den heer Baron van der Borch van Verwolde. Nadat de vergadering met gebed geopend was, werd op voorstel van den Voorzitter, besloten, twee telegrammen te verzenden, en wel aan Dr. A. Kuyper en aan Mr. Th. Heemskerk. De inhoud dier telegram men luidde als volgt: ie. Aan Dr. A. Kuyper, Haag. Het Provinciaal Comité van Gelderland, te Arnhem vergaderd, brengt u zijne hulde met de verzekering zijner oprechte trouw en liefde. Geve de Heere God, dat u nog lang de eminente leidjr der, onder Zijn zegen, door u georganiseerde paitij moge blijven. Schenke Hij u Zijn zegen. 2e. Mr. Th. Heemskerk, Lid der Tweede Kamer, Twee Steden, Haag, Het Provinciaal Comité, te Arnhem, vergaderd, bidt u 's Heeren hulpe en wijsheid toe bij de vervulling der moei lijke taak, u op de schouders gelegd, en hoopt van harte, dat u in uwe pegingen zult slagen. Dankbaar voor de groote opoffering uwerzijds, zal ons anti revolutionaire volk, des Heeren zegen op uw werk afsmeeken. De Voorzitter verzocht uitdrukkelijk de pers, deze telegrammen te vermelden, daar er mede bedoeld wordt, te toonen, dat er geen wig is gedrongen in onze partij, zooals door de liberale pers, en vooral door de kleine bladen, zoo gaarne beweerd wordt. Spr. zette uiteen dat Dr. Kuyper nóch Kabinets formateur zijn wil, noch ook zit ting zou willen nemen in een Kabinet als gewoon Minister, en wees er op, dat Mr. Heemskerk niet bedoelt te sturen in andere richting dan door Dr. Kuyper gestuurd is De Voorzitter achtte het een eer voor de Antirevolutionaire partij in Gelderland, dat zoo vaak van lauwheid op politiek gebied beschuldigd wordt, hier nu eens te kunnen toonen, dat van scheiding of scheuring in de partij geen sprake is. Dr. Kuyper en de Coalitie. Er is beweerd, dat aan dr. Kuyper de Kamerzetel voor Shedrecht die thans door mr. Heemskerk wordt bezet gehouden zou zijn aangeboden. »De Telegraafverneemt thans van wel ingelichte zijde, dat dit inderdaad het geval is geweest, maar .dat dr. Kuyper heeft bedankt De oud- minister wenschte nl. dit aanbod niet te aanvaarden, wanneer hij niet de zekerheid had, straks de candidaat te zullen zijn van de drie kerkelijke partijen, de coalitie candidaat dus. Een zóódanige verkiezing achtte dr. Kuy per eisch, omdat zijn wederoptreden in de Kamer moet zijn een optreden als leider der coalitie en niet als leider der antirevo lutionaire Kamerfractie, gelijk mr. Heemskerk was ITALIË. Er is te Bologna een proces in gang, dat merkwaardige kijkjes geeft op toe standen in de Italiaansche arbeiders- wereld. Voor het gerecht hebben zich hier te verantwoorden eenige leiders van de laudarbeiderabeweging in Noord-I,alië, die in de provinciën Bologna en Ferrara tot stichiing eener organisa'ie heeft ge voerd. Opmerkelijk is, hoezeer deze met krasse middelen optreedt tegen niet- aangeslotenen, die hier met een Afri- kaansch woord „Krumirs" worden ge noemd. Vele werkgevers hebben zich al moeten laten dwingen om slechts geor ganiseerde werklieden aan te nemen. Waar dit niet is geschied, worden de werkgevers geboycot, evenals de niet aangesloten werklieden. De arbeiders hebben onderling geheel nieuwe buiten-wettige rechtsregelen ge maakt. Wanneer er geen werk genoeg is voor allen, moeten zij, die werk hebben, om beurten hun plaats ruimen voor anderen. Als een „Krumir" tot de organisatie wil toetreden, moet hij be ginnen met een paar weken werkeloos te zijn. Een paar meisjes, die buiten haar dorp werk wilden zoeken, werden met geweld teruggehaald, en als boete werd haar een lange werkeloosheid opgelegd, gedurende welke zij vreeselijk gebrek leden. De minnaars van „Krumir"- meisjes worden zelfs gedwongen om de meisjes in den steek te laten. Een boer, die werklieden had aange nomen, doch hen op het land van een geboycotten grondbezitter bleek te bren gen, zag de mannen wegloopen. Dezen verkregen schadevergoeding van de or ganisatie, die op haar beurt 80 lire boete oplegde aan den boer Een ander, die druivenstelende kinderen bij de carabinieri, de rijkspolitie, aangaf, kreeg van de arbeidersrechtbank 12 lire boete. Zij verklaarde het stelen niet in be scherming te nemen, doch de aangifte bij de rijkspolitie moest gestraft worden. De boycot tegen een bakker en een apotheker deed al hun klanten wegloopen; de weinigen, die nog kwamen, moesten het ter sluiks doen, Geen voerman wilde hun meer goede ren brengen, geen barbier hen scheren, geen sohoenmaker voor hen werken. Natuurlijk werden do carabinieri zelf ook geboycot. In geen herberg konden zij meer iets te eten of te drinken krijgen. De organisatie is een volledige staat in den Staat geworden met eigen politie en justitie. Het openbaar Ministerie heeft eindelijk gemeend, vat te kunnen krijgen op e:n 29-tal der leiders, die op de voor aden geldende wet inbreuk hebben ge maakt. Het is een belangwekkend proces, waarvan we nog wel het een en ander zullen hooren. PORTUGAL. Het rommelde wel onheilspellend in Por tugal den laatsten tijd, en men hoorde van complotten en aanslagen; maar dat een gruwelijke Koningsmoord beraamd werd èn uitgevoerd zou worden, had misschien niemand verwacht. En toch, daartoe is het gekomen, Zater dagnamiddag. En niet alleen de Koning werd vermoord, doodgeschoten, maar ook de Kroonprins die met hem in 't zelfde rijtuig zat. Geven we eerst de bijzonderheden, voor zoover de telegrammen van Zondag ze ons brachten. 't Was even na vijf ure, toen Koning Carlos en de leden der koninklijke familie naar Lissabon terugkwamen van hun ver blijf op de Villa Vicosa. Op het oogenblik dat het hofrijtuig van het Handelsplein de Arsenaalstraat zou inrijden, loste een troep mannen, met karabijnen gewapend, eenige schoten op den Koning en den Kroonprins. Beiden werden stervend het Marine-arsenaal binnengedragen, waar zij weldra den geest gaven. Met Ivoning Carlos, en den Kroonprins zaten ook Koningin Amelie en de infant Manuel in hetzelfde rijtuig. De Koningin stond op, om den Kroonprins met haar lichaam te beschermen, maar hij viel door drie kogels getroffen, evenals de Koning. De infant Manuel werd licht gewond; de Koningin zelve bleef ongedeerd.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1