Woensdag 29 Januari 1908. Antirevolutionair 22sle Jaargang N°. 1315. Orgaan voor de Ziiidliollaiidsrhe en Zeeuwsehe Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDtJK. %IIe ««lukken voor de Itedaclie l»e«le<ml, Advertenliën esi verdere Adiiiinisfralie franco lo»> ie %endeo aan den Ha/ever. 89ste of laatste LIJMT Een Christelijke Hoo- gere Êiurgerschool op Flakkee. Naar 'l Algemeen Hiesreeht Tuin- en Landbouw. Uit de Pers. Binnenland. Officieel ©edeelfe. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per' drie maanden franco per post 50 Cent. - Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. Vo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. van de 29ste Jaar Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 87,302,31 Uniegift y. den heer Eugène Regout, villa Wijckerveld te Meerisen,by Maastricht 100,— Ni.uvr Beerta (giften) 3,25 Schildwolde met Slochteren 102, Zuidbroek (per lijst) 38,25 Bornwerd met Raard, Foudgum en Hiaure 68, Hindeloopen St. Jacobi Parochie (per lijst) 56,25 Oosterlittens met Baard, Britswerd Wiewerd en Kromwal 19,50 Staroren Twyzet met Twijzelerheide 31,14 Ureterp m. Siegerswoude en Friesche Wilp58,- Borger 272,— Havelterberg Dalfsen c.a. (kerken) 51,46'/, Genemuiden (G. K.) 87,25 Kuinre 3,75 Lutten aan de Dedemsvaart met Slagharen 20, OUt 4,— Bennekom Culemborg m. Beusichem, Zoelmond, Asch, Kavenswaai en Buren (p. 1.) 132,50 Ambt Doetinchem m.8tad Uoetiuch. Doesburg met Angerlo, Lathum, Bahr, Bingerden en Giesbeek 133,58'/, Nieuwaal Weateryoort 15,35 Zuilichem Jutphaas met het Gein 7,75 Vinkeveen 52,03 Hoofddorp 123,60 Krabbendam met Eenigenburg en Warmenhuizen 35,21 Wieringen (gift) 2, Zandroort 10,- Katwijk aan de Rgn m. Valkenburg Piershil Poortugaal (G. K.) 3,8y Rhijnsburg 2:9,»5 Scheveniugen 298,36 Stellendam 90,— Zevenhoven met Achttien horen 26,— Nieuw- en St. Jooslland (gift) 2,50 Helenaveen (G. K.j 1, Sprangm.Besoyenen Waalwjjk(GK.) 4,62 N AGIÏTEN. Goes 1,— Suawoude 6,50 Wjjhe 5,<4 Loosduinen 12, Gauw bij Sneek s 1,50 Vreeland (de alsnog geh. Unie coll.) 32,31'/, Culemborg 10,25 Rotterdam 2,40 Dinxperlo 9,43 Gramsbergen 3,05 Totaal van 690 Locale Comités f 89,4ja,-9 Waar niets staat aangegeven, is de Collecte aan de huizen gehouden. De Unie-collecte te Velsen bracht op f 21,91, te Jan-Gyzenvaart f 11,—. te Sautpoort f 16,66, te Wijkero.g met Kootwijk f 33,07'/,, te Vrlaerooid f 30,08 en te IJmuideu f 75,88'/,. Totaal f 188,61 (zie Lijst 26.) Onder de Unie-collecte te Dallsen is een gift begrepen van f 25, De Kerk collecten ten bate van de Chr school brachten te Lutten in het afgeloopen jaar plm. f 240,— op. 't Bedrag der 28e Unie-collecte was f90600,91'/,, terwijl dat van de 29e Unie-collecte f89,499,29'/, is. Hoewel wy dankbaar zijn voor de huuge op brengst, doet het ons toch leed dat de 90 duizend gulden niet zijn bijeengekomen. Dit zou het geral zyn geweest, als er geen 16 Locale Comite's waren geweest bij wie geen Unie collecte is gehouden. Het zij zoo I R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Naar verluidt worden er circulaires verspreid tot stichting eener Hoogere B. School. Vanzelf zul dat eene neu trale zijn. En vanzelf ook, dat we ons vierkant plaatsen tegenover dat door die School beleden beginsel. Maar wat ons nog veel meer grieft en pijn doet, is dit, dat van Christe lijke zijde nog niet één stem is opge gaan om zelf de handen aan den ploeg te slaan en met krachtig kapitaal tot stichting van eene Christelijke Hoogere Burgerschool over te gaan. Als onze Centrale Kiesvereenigiog zich er voorspant en de mannen van kapitaal hebben er geld vuor over, dan kan er een Christelijke Burger school tot stand komen, die klinkt als een klok. In één jaar is zoo'n zaak beslisten beklonken. Maar dan moet er binnen vetrtien daag een vergadering der Centrale zijn. Baar kan gepraat wor den. De eerste stappen gezet. Wie de antirevolut. beginselen lief heeft, niet met den mond alleen, maar ook »met de portemonnees moet en zal steun verleenen. Welnu dan Laat men zoo spoedig mogelijk een Centrale beleggen want de zaak is 't waard Daar kan een Commissie benoemd worden tot propaganda in de dertien dorpen. In die dorpen Afdeelingen gesticht of Plaatselijke Comité's. Dan kunnen Contribuanten gewonnen worden. Geen moeite moet te veelgeen arbeid te zwaar zijn om dat doel te bereikeneen Christelijke Hoogere Burgerschool. Maar de organisatie eerst terdeeg in mekaar gezet. En dan is er binnen één jaar een stichting. Onze partij ten zegen kan een Christ. Burgerschool zijnmaar een ramp voor onze partij is een neutrale of tewel liberale of radicale Burgerschool. Blaze ieder in dezen helder en krachtig de bazuin. Dat wenscht men wel; maar zoo na is 't nog niet. De antirev. partij en de Itoomsche en de Chr. Histo- rischen zullen hoogstwaarschijnlijk wel met een Gezinshoofden kiesrecht, als gemeenschappelijke basis voor de kiezers komen, indien er een Kamer ontbinding te eenjger tijd volgen mi cht liet Alg Kiesrecht is niet te aan vaarden. Wel een ruime uitbreiding van 't Kiesrecht. Principieel is 't niet te aanvaarden, omdat het ons nog verder brengt op het standpunt der Revolutie, die het volk uit allerlei alleen staande, afzon derlijke individuen achtte saamge- steld. Een bpperkt kiesrecht heeft diezelfde grondfout Daarom zeggen we ook. dat Algemeen Kiesrecht in beginsel niets van beperkt kiesrecht zooals de Revolutie dat op 't oog had, verschilt. I Of er 100 (JOU individuen of millioen tot de stembus geroepen worden, is voor 't beginsel, waaruit dat kiesrecht opkomt, niets geen verschil J Wie als de Liberalen en Socialisten de theorie huldigt, dat het Volk de korrels van een zandhoop zijndat die >korrels« souvereine macht be zitten, behoeft niet te beginnen met beperkt kiesrecht in te voeren, zooals de Grondwetgever van 18i8 dit deed Dat beperkt kiesrecht was maar een voorzichtigheidsmaatregel De leiders des Volks vertrouwden hun mede- souvereintjes toen nog nieten daar om kwam in 1848 ook het Census kiesrecht tot stand, waarmee wel in 1887 gedeeltelijk gebroken werd, maar dat toch nog in de huidige Kieswet Van Houten overal door de reten gluurt Door die Census kwa men de rijken en de ontwikkelde en b-schaafde souvereintjes aan de Re geering in Kamer en Raden Maar allengs werd ook de lagere klasse, na jaren van opleiding en voorbereiding, tot de stembus geroepende ont wikkelde souvereintjes in de Tweeue en Eerste Kamer oordeelden, dat de armen wel voldoende gerijpt wareD om ook te laten gevoelen door de stembus dat ze zeggensschap had. Toen werd het beperkt kiesrecht uit gebreid en nu is men van meening, dat het aantal nog veel grooter kan gegeven worden. Toch is er overal niet veel durf. De Socialisten willen alle man en alle vrouw van 21 jaar. De Unie-Libera en alle man van 23 jaarmaar geen getrouwde vrou wen en de ongetrouwde dames ad 30 jaar; alle militairen en de huis zittende mannelijke armen. De Vrije Liberalen: alle man kies recht, maar dan in de Eerste Kamer een rem door het recht van amende ment. 't Blijkt dus, dat niet alle revolu tionaire partijen alle individuen tot de stembus durven roepen't volle vertrouwen in de souvreintjes is er nog niet. Nochtanswie zegt't Volk moet je nemen bij den tel, zooals de Link sche groepen doen, moet toch of hij langer of korter tegenstribbelt komen bij 'tsocialistische standpunt: alle man en alle vrouw. Op dat standpunt staan de Recht- sche groepen nietalthans zeker niet 'de antirev. partij. Haar kiesrecht rust op 't idee, dat een Volk uit gezinnen bestaat't is dus onmogelijk, dat we ooit tot Alg. kiesrecht komen kunnen in beginsel staan we er ver van af en in getal van kiezers komen we ook zoo ver niet. 't Algemeen Kiesrecht is er dan ook nog niet; en uit sociaal oogpunt moet 't worden tegengehouden De Antirev. partij zal zich krachtig blijven verzetten. Want afgedacht nog van't beginsel, komt Alg. Kiesrecht neer op de over macht van één stand. En overmacht van één stand, hetzij zooals vroeger van den Rijkdom, hetzij, als in de toekomst, van den Arbeiderstand is voor 't nationale leven de dood. Er moet in het nationale leven, zal er rust zijn, evenwicht wezen tusschen de standendat is er nu nietmaar door 't A Kiesr nog veel minder. Evenwicht krijgt men alleen als er gelijkmatige verdeeling is van sociale kracht; de rijkdom niet te machtig; de burgerij niet te machtig; en de werkmansstand niet te machtig. Maar Alg. Kiesrecht draagt alle macht op den werkman over. En dat deugt niet. Daarom is de kiesrechtregeling zoo ontzaglijk moeilijk voor die partijen, die van evenwicht spreken makkelijk is de regeling voor die partijen, welke overwicht wenschen. EIEREN BEWAREN is eigenlijk nu geen onderwerp om over te schrij ven. Maar, men vroeg er ons naar en daarom willen we even meedeelen, hoe de heer Van Wissel te Epe in de Veldbode" vertelt, dat hij reeds sinds 3 jaren 200 300 eieren aldus bewaart. In Augustus en September neemt bedoelde heer de te bewaren eieren, doopt die, in een netje, drie keeren, telkens gedurende 6 seconden in kokend water en zet ze dan op daarvoor ver vaardigde rekjes neer, tonder xe verder weer aan te raken. Hij leerde, dat ze althans tot half Fe bruari goed blijven. M. VOOR BOOMGAARDEN LIEVER WAT VROEG. Dat boomen, net zoo goed als andere planten, stikstof in den bodem moeten kunnen vinden, is een waarheid, die wel elk begrijpt. Dat dus wat stikstofmest den boogerd goed doen kan, behoeft niet nader nog betoogd. Wat wel eens aan boomgaardbezitters mag gezegd, is dit, dat men de chili voor de boomen niet te laat moet geven. Het leven in ons boutgewas begint al vroeg. De sappenstroom vangt eerder aan, dan meenigeen wel denkt. Gewoonlijk al in Februari. De wortelwerkzaamheid brengt de behoefte mee aan plantenvoedsel. En 't is dus van belang, dat dan ook vroeg in 't jaar niet enkel kali, kalk en phosphorzuur beschikbaar zij, doch stikstof ook Wij zeggen zulks vooral hierom, wijl velen wel kalimesfstof geven en dien met phnsphorzuur en kalk, doch vaak met stikstof wachten, tot het voorjaar komt met groen en bloemen 't Is beter met dit laatste ook wat eerder klaar te zijn. us geve men de chili voor den boomgaard ook gerust in 't laatst van Januari of iu het begin van Sprokkelmaand. Ergo wie in zyn boomgaard tot op heden nog geen chili bracht, die doe 't nog nu en liefst terstond. M. Vraagbaak "ragen en Antwoorden worden kosteloos g eplaatst. Antwoorden of mededeclingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de yrag«n waarop ze betrekking hebben. Vragen. 141. Is kalk ee« middel tegen slakken 142. Zou de ryp ook kwaad gedaan hebben aan de vruchtboomen 7 Antwoorden en mededeelingen. 138. ,Vet werkt eiwitbesparend." Hoe dit op te vatten 7 'k Wil den geachten vrager van een proef ver tellen. Men had ten hond, die men met vleesch op 't zelfde lichaamsgewricht wilde houden. Het ble-k, dat 1500 gram vleesch met 330 gram eiwit er in juist tot het gewenschte doel leiden. Toen men naast vleesch ook vet gaf. leerde de proef, dat men het bovengezegde doel nog beter be reikte met 500 gram vleesch en 200 gram vet, zoodat de conclusie gemaakt kon worden, dat vet eiwitbesparend werkt. Met 200 gram vet toch bespaarde men 220 gram eiwit, overeenkomende met 1000 gram vleesch 139. Kalksalpeter is uiterst vochtaantrekkend. Zie ook 't opstel in ons vorig nummer. 140 Rogge tegen vorst bestand 7 Beter dan tarwe. Ook verleden jaar bleek dit nog. Terwijl vrij wat tarwe zoo goed als uitgewinterd was stond de rogge hier en daar heel mooi. Vrouwenkiesrecht. Freule Anna de Savornin Lohman schrijft in de Hollandsche Lelie: En toch, ben ik noch lid van de ver- eeniging voor vrouwenkiesrecht, noch voorstandster' van de propaganda die wordt gemaakt om de vrouw dat recht te bezorgen. Want ik acht het een vol komen onnuttige zaak, zich zooveel moeite te geven voor iets, dat, wordt het ver kregen, veel meer kwaad dan goed zal stichten. Gij zult eens zien, hoe dom en ounoozel de vrouwen zich dan zullen laten leiden door al de partijleiders, die haar ten eigen bate bij den neus rond leiden, en op hare schouders naar boven klimmen. Nu reeds kunt gij zien, hoe de socialistische partij, die uit partij belang het teminisme in den zak kruipt, bijna al deze aanstaande vrouwelijke kiezers onder hare leden telt. Het ligt zoo in den aard der vrouw, zich te laten iDfluenceeren door anderendat de vrouw- kiezer, zonder eenigen twijfel, nog veel meer vatbaar zal zijn voor knoeierijen en omkooperijen, van zich wat laten wijsmaken door schoone beloften, dan de man-kiezer Om al die redenen acht ik het een dwaasheid, zich ook maar eenige moeite te geven, tot het ver krijgen van een recht, waarvan de uit oefening volstrekt geen nut of zegen, maar alleen onheil zal verspreiden. Daar bij komt nog, dat ik het voor moeders en gehuwde vrouwen bepaald afkeurens waardig acht, als kiezer op l© treden. Een gehuwde vrouw behoort aan het gezin, kan de maatschappij nimmer méér ten zegen zijn, dan wanneer zij op haren man en hare kinderen een opvocdenden invloed heeft. Alle verdeeldheid teweeg gebracht door verschil van meening op politiek gebied, alle invloeden van bui ten, waardoor de gehuwde vrouw zich zou laten influenceeren ten behoeve van een of andere partij, tegen den zin in van haren op dit punt wellicht anders denkenden man, moeten verderfelijk wer ken op den ouderlingen vrede in het gezinsleven, die m. i. boven alles noodig is tot het behoud van de maatschappij waarvan weer het behoud wortelt in dat van het huisgezin. Het eene volgt hier log:sch uit het ander Vandaar dat juist de moeder en de echtgeno'te, meer dan wie ook ter wereld, behéérscht in den grond de toekomst van de geheele natie. Indien elke vrouw een goede, verstandige echtgenoote en moeder ware, niets meer dan dat, dan zou zij daardoor een onbegrensden zegenrijken invloed uitoefe nen tot in de verste nageslachten. Wat nu eindelijk het lid worden van die vereenigmg aangaat, Alexandra gij kunt uw geld beter gebruiken dan tot het lid wonden van een vereeniging, die niets anders tot stand brengt dan het drukken van maandblaadjes, het betalen van speechende dames, het organiseeren van vergaderingen waarvan dan weer verslagen worden gedrukt, en al die dwaasheden waaraan zoovéél contributies voor dit en voor dat verloren gaan. Van dergelij verenigingen zijn de oprichters en de woordvoersters mets anders dan eerzuchtigen, die per-se een rolletje willen spelen, en me-nen dat ze dit doel niet beter kunnen bereiken dan door het schermen met vrouwenkiesrecht. Onder het opschrift »De droeve historie* geeft B. in De Voorhoede de ware geschiedenis van de Kabinetscrisis en de aanleiding daartoe. »Sinds. de liberale afgevaardigde van Leiden op de VLUCHT ging en de Rech terzijde in het daar weer helder geworden water met secces uit VISSCHEN was ge gaan, is 't lijden van 't vrijzinnige Ministerie begonnen. Toen de patiënt geen STAAL meer kon innemen, hoewel de MEESTER het uitdrukkelijk voorgeschreven had, was dit als een VEEG teeken en ging het verval van krachten steeds RAPPER, zoodat zelfs een bijziende 't zonder FOK op, goed bemerken kon. En de ex-Berlijner zuchte meewarig bieder haus heeft zijn KRAUS* als was dit al even slecht Duitsch, als hij in de Kamer Hollandsch placht te stamelen. Vooral echter nadat een bom de ruiten had doen RINKELEN, kon zelfs de geleerde dokter, onmiddelijk uit RAALTE ontboden, het onheil niet meer keeren. Van schrik gaf de patiënt sub et den laatslen snik. En een GOEIEMAN, die 't kind groot had gebracht, zuchtte meewarig, toen hij 't in de blanke lijkwade zag ligg n »Ik heb altijd wel gevreesd, dat het geen BLIJ VER- TJE zou zijn e Dit is de droeve historie van het laatste Ministerie; alleen wat Marine niet deed, is weggelaten, wijl anders het verhaal teveel verwaterd zou zijn geworden Bekendmaking, De GEDEPUTEERDE STATEN der Provincie Zuid-Holland i gelet op art. 102, alinea 2 der Wet van den 7den September 1896 (Stbl. no. 154); Noodigen de inwoners der Provincie Zuid Hol land, die elders in 's Rijks directe Belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den 15den Maart 1908 aan hun College te doen bly ken, door overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe be lastingen, opdat daarop kunne worden gelet by het opmaken der lijst van de hoogstaan geslagenen, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten-Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1908 betreften. De bedoelde stukken behooren door belang hebbenden te worden ingezonden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van le. den naam, de voornamen en de woonplaat» van den aangeslagene 2e. de gemeente en de dagteekening ziinet geboorte; en 3e. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dagteekening zijner naturalisatie, indiefi deze mocht hebben plaats gehad, 's Gravenbage, den 13den Januari 1908. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. F. TA VENRAAT, Griffier.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1