Woensdag '-12 Januari 1908. 22ste Jaargang Nw. 1813. A n tirevo tion Orgaan voor de ZnidhollandMchc en ZSeeuwscIie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES SOMMELSDIJK. Alle sfiïRkui» voor «ie lte«ia«'lie De*i<*«s«i, ^«lueraeiiiieii en ver«lere franco Soe ie Kenden aan «less tats'ever. Antwoorden of mededeelingen Plaatselijk Aieuws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprfj's per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN, Telefoon Infereomm. Uio. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. iïuf en lauw. De Nederlandsche politiek, zei mr. Troelsira, is nu duf en lauw te ver gelijken bij een kwakkelwinter. Als hij bedoeltde Liberale politiek, dan is dat zoo Hoe komt dat? De oorzaken zijn onzes inziens zeer saamgesteld. Maar één der hoofdoorzaken schijnt ons toe: De krachtige ontwikkeling der Christelijke beginselen tegenover de matheid der Liberale beginselen. Wanneer is er strijd Als twee, elk bezield met een ideaal, elkaar trach ten te overwinnen Maar wanneer dit nu net andersom iswanneer éën. dat is de 1 iberale partij uitgeleefd is, in onderling gekibbel en wantrouwen de idealen heeft uitgedoofd, is er voor den ander nl. de Christelijke partij geen reden om met gloed en vuur voor zijn ideaal dagelijks op te komen dat Christelijk ideaal wordt immers niet meer zoo aangevallen integendeel het Liberalisme begint, adres aan de vijandschap tegen de tegenwoordige Openbare School, zelts reeds over eene Christelijke openbare School tespreken En op alle terrein des levens werkt het Christelijk beginsel reeds in De liberalen eischten dertig, veertig jaar geleden de Kerk voor zich op Ze zou gemoderniseerd worden. En thans: op vele plaatsen zijn de kerken leeg- geloopen en verlangt men ernaar, dat de dominpe of maar gauw 't dorp verlaat of zijn emeritaat aanvraagt De Liberalen worden met hun mo dernisme in de Kerk verlegenze gaan er zich voor schamen en beroe pen èn terwille van de fi nan tien én terwille van de bandeloosheid in 't kerkelijk leven een gematigd orthodox predikant. Zoo is 't in de Maatschappij ook Er is respect voor Christelijke krank zinnigengestichten voor Christelijke filantropische inrichtingen; voorChris telijke vakvereenigingen De Liberalen voelen het: De Chris tenen kunnen en durven en doen wat En dat is trouwens een feit. Maar waar nu de Christenen hun ideaal verwezenlijken, voor niets en niemand uit den weg gaanonder laster en smaad en verguizing voort gaan zich op te offeren voor hun beginsel, hun kracht en geld ervoor over hebben daar voelen de Liberalen de grond onder hun voeten wegzinken. Hun ideaal valt hun zelf tegen en ons ideaal, ons werk valt hun mee op alle terrein Wij doen zaken, levende uit het beginsel. Zij doen geen zaken ze apen hoogstens ons na; enprobeeren, vooral de blinde leidslieden dier blin den, ons werk af te breken. Dat dus de politiek duf en lauw is, zit era hierin, dat wij, Christelijke partijen bijna ongestoord ons ideaal verwezenlijken kunnen. Op 't terrein der Fchool is er bijna rechtsgelijkheid en wat ontbreekt komt toch daaraan helpen de eer tijds vijandige Liberalen nu graag aan mee. Op 't terrein der Kerk is de kracht van 't Modernisme gebróken en wat ontbreekt komt toch daaraan helpen de eertijds moderne liberalen nu graag aan mee Op 't terrein van 't Vereenigings-N leven is de kracht van 't Socialisme aan 't dalen en wat ontbreekt komt toch daaraan helpen de Socialistisch-schuwe Liberalen, die de portemonnee ook in 't oog houden, graag en van zelf mee. Op 't terrein van Weldadigheid voor Krankzinnigen, Ideoten, Doofstommen zien de Liberalen onze krachtige actie en ze werken dat, en durven dat ook niet, tegen te werken eer 't tegendeel. Waar dus de Liberalen zoo mak zijn als een lammetjewaar hun idealen zinken en de onze tot daden worden; waar al hun tegenspartelen, hun tegen actie op enkele ondergeschikte pun ten niets baatdaar staan geen "twee machten meer tegenovermaar één macht, die aanpakt tegenover een kracht, die aan bloedsgebrek sterven moet Zoo moet de politiek en heel het bestaan der partijen wel duf en lauw zijn. Daarom blaffen en schelden velen dier Liberalen wel hard op dr. Kuyper enz. enz. maar dat blaffen verraadt juist hun innerlijke zwakte. Zij, die blaf fers, moeten het ook door hun blaffen krijgenlawaai maar want maken ze dat niet, dan wordt er geen notitie van hen genomen. Natuurlijk bedoelen we met die blaf fers de onnoozele leidslieden, die voor het practische leven blind zijn en denken, dat ze met een lading groote woorden aan boord, een heele kracht oefenen. Gelukkig zijn er duizenden ernstige Liberalen; degelijke mannen, die wel zien, dat 't Christelijk beginsel niet moet worden tegengestaan ja, die een afkeer krijgen van het geblaf hunner eigen partijgenooten de ooren sluiten en ze den rug toekeeren. Duf en lauw is onze politiek 't Zal nog erger worden De tijd breekt aan, dat 't Christelijk beginsel overal zal glinsteren. Alleen de Socialist zal dan onze tegenstander van beteekenis zijn. Dan houdt de dufheid en lauwheid weer op. Dan hebben we weer een Ideaal te bestrijden. Het Socialis tische Ideaal. Voorzichtig beleid. De toestand onzer fiuantiën was in 1907 ongunstiger dan in 1906. Het overschot is ruim 12 tonmaar in 1906 was het ruim 60 ton. Een ver schil alzoo van bijna 50 ton of 5 millioen In elk geval is er een over schot zoodat het jaar 1907 niet als een donker mag genoemd worden. Nochtans is voorzichtig beleid voor den komenden Minister van Finantiën noodzakelijk De geld- en economische crisis, die we doormaken dwingt tot spaarzaamheid in de gezinnen en tot inkrimping van allerlei uitgaven, die anders vlot vloeien. De vermogens belasting en idem die op 't bedrijf kunnen onder de crisis lijdenaccijn- sen en invoerrechten evenzooen meerdere posten zouden genoemd kun nen worden, waardoor de Staat schade lijden kan. En de uitgaven zijn jaarlijks stijgend. Het aantal Subsidies voor alles en nog wat neemt toe. Militairisme en Vloot vragen steeds meer. De Salarissen van allerlei bij den Staat betrokken ambtenaren, hetzij van Justitie en politie, hetzij van andere Departemen ten, worden hooger. »Binnenlandsche Zaken« breidt zich hoe langs zoo meer uit, even als 't Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid Koloniën zal in de toekomst ook meer gaan kosten èn door de economische ontwikkeling van den Javaan, waaraan 't Moederland flink helpt èn door de onrust, die in de Buitenbezittingen heerscht en weer allerlei patrouiljes en expedities met den aankleve van dien medebrengt. De Staatswerkzaam- heden en het Staatstoezicht wordt menigvuldiger en uitgebreider en alles kost geld. Redenen, waarom de Minister van Finantiën met beleid moet optreden; te meer, omdat er tegenwoordig ook bij de Kamerleden een ander inzicht schijnt geboren te worden dan weleer. Eertijds was 't de Kamer, die den Minister tot spaarzaam uitgeven noopte hem er steeds op wees maar 't is tegenwoordig net anders om van vele zijden wordt Z Ex geprikkeld om toch voor dit en dat heusch maar eens goed in den zak te tasten, zoodat 't zelfs is voorgekomen, dat de Minister weigerde om de wenken der heeren te volgen, om niet in botsing te ko men met zijn ambtgenoot. Waar het dus in de Kamer er zoo naar toe gaat, dient een Minister vol beleid te zijn. 1' Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 138. »Vet werkt eiwitbesparend.« Hoe moet ik dit opvatten 'k Las het in een stukje over "veevoedering. 139. Waarom levert men kalksalpeier niet in zakken 140. Is rogge ook erg vatbaar voor vorst VV. H. Oude Tonge. Antwoorden en mededeelingen. 134. Geen kalk bij superphosphaat Neen, want dan wordt super. Jicht weer tweekalkig phosphaat, dat niet zoo goed oplosbaar is. 135. Kippenhokken glasdicht? Als 't hok droog blijft en bovendien een schuilhoekje biedt aan de beesten zou ik 't niet glasdicht maken. Dan krijgen de beesten allicht te weinig frissche lucht. .137. Mos op aarde in bloempotten? Grond van boven losmaken. En als 't straks tijd wordt om te verpotten door de nieuwe aarde wat kalk strooien. Niet te veel. Per pot bv. i gram. Tuiu- «*§1 fi^auüMtuw Uit „Be Veldbode''. In een der laatste nomiuers schreef de heer Ter Haar, Hoofd-redacteur van „De Veldbode" het volgende: „Zou ckilisalpeter afgedaan hebben, nu men salpetertalk, stikstofbalk en kalkstikstof produ ceert Daar is geen kwestie van. Het chilisalpeter „zit er in" en voldoet goed, en waar men met het chilisalpeter in vele streken nog in het stadium der proefnemingen verkeert, daar zal men zeker nog niet dadelijk op de nieuwe stik stofmeststoffen vallen. Stikstof kalk is 'n stuivend poeder, niet aangenaam om uit te strooien. Sal peterkalk is zeer wateraautrekkeud en klontert licht. Ook deze meststof is niet aangenaam in de behandeling, daar de handen er in hooge mate kleverig van worden. Dit zijn echter bijzaken, wij erkennen het gaarne. Maar hoofdzaak is toch, dat men chilisalpeter kent en de in de toekomst concurreerende mest stoffen nog moet leeren kennen. Wordt de concurrentie van beteekenis, dan zal het chilisalpeter wel in prijs dalen. Aan de prijs daling van salpeterkalk, stikstofkalk en kalkstik stof is ook een grens, daar men de productie kosten toch niet tot niets kan terug brengen. Met chilisalpeter zijn duizenden en duizenden proeven genomen, honderden hij honderden ver slagen en brochures hebben dit juist in zijn volle waarde als meststof leeren kennen. Denkt men nu heusch, dat de Inr.dhonwers een meststof, waarvan zij reeds zoovn.1 weien en zooveel gezien hebben, op eenmaal zullen heten schieten voor stikstofleverende meststoffen, waarmede men nog jaren ervaring zal moeten opdoen, alvorens ze zoo goed te kennen als men nu het chilisalpeter kent Wanneer hier en daar vergelijkende proeven met chilisalpeter, salpeterkalk, stikstofkalk en kalkstikstof, ook door landbouwers, genomen zijn, dan is dit in hoofdzaak geschied om te zien of de resultaten de verwachting kunnen verwek ken, dat men het chilisalpeter om der concurren- tie-wille in prijs zal moeten verminderen, niet om het chilisalpeter den rug toe te keeren. Heeft de productie van salpeterkalk en stikstofkalk zich later eenigszins uitgebreid, dan. zullen, wij twijfelen er niet aan, de landbouwers bij gelijk heid in prijs van een kilo stikstof in de drie meststoffen, de voorkeur aau het chilisalpeter blijven geven, zoolang dit geleverd zal kunnen worden. De landbouw heeft groote verplichtingen aan het chilisalpeter. De nieuwe stikstofmeststoffen verschenen, toen de landbouw een hoogen trap van ontwikkeling bereikt had, toen de opbrengst van vele landbouwproducten per H.A. met 50 tot wel 75 °/o gestegen was. Dat was te danken aan de veredeling der cultuurgewassen, aan de betere grondbewerking, aan de meer zorgvuldige verple ging der gewassen maar ook aan het gebruik van de hulpmeststoffen met chili aan de spits. Zonder hulpmeststoffen, zonder chilisalpeter kun nen wij onze veredelde gewassen niet op de een maal bereikte hoogte houden. Van geen snelwerkende meststof is tot heden het nuttig effect in verhouding tot de hoeveelheid van het in de meststof gekookte plantenvoedsel zóó groot als van het chilisalpeter. Daarom is het niet denkbaar, dat het in dit opzicht door salpe terkalk, stikstofkalk en kalkstikstof overtroffen zal worden. Het chilisalpeter heeft een schitterend verleden niet alleen, maar naar onze meening ook nog een toekomst." Het bovenstaande opstel, dat we hier graag overnamen is tevens een correct antwoord op enkele desbetreffende, tot ons gerichte vragen. M. Wij geloovengeen tegen spraak te zullen vinden, wanneer wij beweren, dat't jaar 1908, politiek gesproken, een jaar van be teekenis zal kunnen zijn. Een jaar, dat meetelt. Het ministerie is bankroet en wij krijgen andere mannen als dienaren der Kroon achter de groene tafel. Niet onmogelijk zal dit een ontbin ding der Tweede Kamer tengevolge hebben. Met andere woorden eenalgemeene verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal behoort dit jaar volstrekt niet tot de onmo gelijkheden. Wie goed, deugdelijk voorbereid is, kan de toekomst altijd minder angst vallig tegemoët zien. Tot de eerste taak eener goede voorbereiding behoort het zorgen, dat de kiezerslijsten in elke gemeente, in stad en dorp, in orde zijn. Iederdie wensrht, dat bij een komende Tweede Kamerverkieziug de partijen van rechts zegevierenmoet er nu voor zorgen dat zi.jn naam straks op de kiezerslijst niet ontbreekt. Die niet weet of hij kiezer kan wezen, of hij, die denkt het te kun nen worden, vervoeg© zich bij de plaatselijke Kiesvereeniging. Uit «Se Pers. Het vrijzinnige verkiczingsboekje van 1905. Van wege de Liberale Unie werden tij dens de verkiezingen van 1905 verkiezings- boekjis verspreid, samengesteld door Mr. Goeman Borgesius en bevattende allerlei aanklachten tegen het Kabinet-Kuyper en een groot aantal beloften voor het geval de vrijzinnigen aan het bewind kwamen. Vriidag 11 wees.Mr. Troelstra er in de Tweede Kamer op, hoe in dat boekje werd gesproken van bezuiniging op militaire uitgaven in de eerste plaats. Doch, zoo ging hij voort, van die gespaarde mil joenen op militaire uitgaven heb ik niets gezien, wèl heb ik bemerkt dat er maar miljoenen worden gevraagd. De heer Heemskerk riep hierop uit Wat doe je ook met die gekke boekjes 't Antwoord ligt voor de hand Die boekjes dienen om in verkiezings dagen goedgeloovige kiezers te bedotten. Gelukkig dat het bedrog uitkomt. De Drie Provinciën. Goed zoo. Men is bezig met een nieuwe organisatie. Er is een actie, om te komen tot het op richten van een Bond van Antirev. Ge meenteraadsleden. 't Is niet voor de eersle maal, dat men hiertoe plannen beraamt. Veel schot scheen er tot dusver in dit werk niet te zitten. Toch lijkt ons zoo'n organisatie uitne mend toe. In den Gemeenteraad gaan veel dingen buiten de politiek om. Onderwerpen van principiëelen aard treden vaak minder op den voorgrond. Toch zijn er nog veel onderwerpen, waarin toch het beginsel wat te zeggen heeft. Welnu, door een organisatie van Antirev. Gemeenteraadsleden kunnen deze over ge meentezaken meer kennis verkrijgen. Door zoo'n organisatie kan men ook voor een bijzonder geval tal van gegevens uit andere gemeenten verzamelen. Voor de richtige behartiging der ge meentezaken kan zoo'n Bond uitnemend hulpdienst verrichten. Ons dunkt, dat de oprichting van zoo'n Bond door onze Antirev. Gemeenteraads leden met sympathie wordt begroet. Getuige. Somiiielsdijk.* De minister van finan tiën, brengt, naar aanleiding der muntwet 1901 ter aigemeene kennis ie als kantoren waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren, en tien gulden voor de nikkelen en bronzen kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zijn aangewezen o.m. a. Voor Sommelsdijk het kantoor der Registratie en Domeinen. b. voor Middelharnis het kantoor der directe belastingen en de directe belastingen invoerrechten en accijnzen, 2e. De aanwijzing van de kantoren onder a en b hierboven genoemd, geldt slechts voor zoover de vereischte standpenningen aldaar voorhanden zullen zijn 3e. De onder a en b gemelde kantoren zijn voor de bedoelde wisseling opengesteld: den tweeden werkdag van elke week, of, indien hij op den eersten dag van de maand valt, den derden werkdag, en indien hij op den laatsten dag der maand valt, den vierden werkdag der week, op de gewone kantoor uren, (»Stct.«) Bij het gehouden examen tot het ver krijgen van een bewijs van voorgeoefendheid, slaagde alhier de lotelingen J, B. Bij de Vaate, Cor. Hanson en A. van Aalst. Een uitslag van de najaar Hengsten- keuring is alhier voor belanghebbenden aan geplakt. Zondag j.l. werd een beste vaars van Anth. Roetman, vertegenwoordigende eene waarde van f 180, plotseling onwel. Het dier dat terstond werd afgemaakt, werd voor de consumptie ongeschikt verklaard. De vaars was niet verzekerd. Middelharnis Vrijdag zijn voor het examen bij de vrijwillige wapenhandel ge slaagd A. G. Koning en M. Onderlinde voor militaire bekwaamheid en lichamelijke oefe ning en M. v. d Valk voor lichamelijke oefening. Daar niemand van de leden van het Onderling begrafenisfonds zich als candidaat heeft aangemeld, zijn de aftredende bestuurs leden J. Vroegindewei Lz. en D. Vroegin- dewei Az. zonder stemming herkozen. De lotelingen C. Snijder en A. C. Koning welke herkeuring hebben aange vraagd, moeten op 27 Jan. a.s. te Den Haag het Provinciaal gebouw verschijnen. Vrijdag hadden de knechts J. de Vos en M. van Delft toen zij aan de Lange weg aan kwamen rijden, het ongeluk (even voorbij Langendam, dat zij uit moesten halen voor de omnibus van Oude Longe.) dat een der paarden opzij uitsprong en viel. Zij sprongen de wagen uit en hielpen het dier overeind doch daar het nogal hevig van zich sloeg

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1