EN. Woensdag 15 Januari 1908. 22sle Jaargang Nw. 1311. A n tirevolu III. IN HOC SIGNO VINCES ,s. T. BOEKHOVEN, lamworst. DEK HAAG, üfiize van 'pels, 'EX, genoteerd fDEN- n ttlnis- nieuwe hillende rnuizen vens '2de f 3,00. irauizen ill Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Bieustaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. kile Mukkeo voor «le Ite«lariie l»e«le#ii«l. ^«Iverfenlsëii e ver«lere tilmiuistrafie franco Soe Ie aoiulen aan «len t itsever. Heil en zegen in 't Nieuwe jaar Duizenden malen is 't pas herhaald, uit sleur of met diepen ernst En toch hebben weinigen er wellicht aan ge dacht, hoe dit jaar 1908 een vrucht loos kan zijnwaarin het politieke leven dort en kwijntwaarin voor den Burger- en Arbeidersstand niets van aanbelang wordt gewrocht. En tochhet staat te bezien, dat het p litieke leven in donkerte zal voortkruipen totdat een Kameront binding weer nieuwe mannen, nieuwe krachten en betere verhoudingen scheppen zal. Naar Rechts! als 't staatsleven zich in die richting niet krachtig ontplooit, zitten we voor jaren vast. Rechts heeft het van 1901 tot 1905 getoond, dat bet veel prestoeren kan. Een legio van uitstekende wetsont werpen kwamen gereed te veel zelfs voor een tijdvak van vier jaar; en hierom leeft dit nu bijna afgetreden Kabinet nog van de nalatenschap uit 't voiige Kuyperkabinet. Rechts regeerde krachtig en kloek en haalde met de riuodzakelijke sta- kingsvvetten zich den haat der Socia listen op den hals De Arbeidersstand zag ter talel ko men de verzekeringswetten een wet boek op den arbeid lag gereed onderwijswetten ondergingen een vol komen omtnekei r, zoodat recht werd gedaan aan de vrijheid van geweten van duizendtallen van ouders petisi oenen werden uitgekeerd aan groepen van meusehen, die 't vroeger nooit hadden genotenzoo ook aan hun weduwen en weezen. In één woord: het. was een genui in die dagen mee te leven het glins terend. bloeiend en overal bruisend politieke leven. Maar wat leverden de drie jaren van 1905 tot heden op? Veel ver warring; ongestadigheid; gedurige vrees voor een vastzitten van den wagen; Staainaehten, die toestanden verergerden en een Cohen Stuartdag, die de mariniers van stuur- naar bakboord dreef en den Minister het leven kostte. Nergens vaste leiding nooit een krachtig gouvernement. Uitkijken steeds naar Links en Rechts en schipperen Daarom moet elk Vaderlander naar Rechts 't oog richten. Die is bekwaam bij een flinke meer derheid wat tot stand te brengen en vaste leiding te geven aan de Regeering. Naar Rechts, overal De Diamantbewerkersbond is dan eindelijk van inzicht veranderd. Waarin? Zijn kas is best voorzien met een paar millioenmaar omdat het een zoogenaamde strijdkas is, had het Bestuur er niets meeop, omdaaruit voor de werkloozen onder hen. geld te nemen en uitkeeringen te doen. De werklooze diamantbewerkers moesten dan maar honger lijden bij een gevulde geldkistwant dat geld mocht alleen gebruikt worden volgens 't Bestuur en vele leden, als er staking was. Hoe grooter weerstandskas, des te sterker stond de Bond tegenover de Juweliersvereeniging, als deze soms eens van zins was om iconen te ver lagen of op andere manier den Bond den voet dwars te zetten. Maar de werklooze Bondsleden zagen met die argumenten bun maag niet gevuld en honger is een scherp zwaard. Verleden week werd er dan ook buiten het Bondsbestuur om eene ver gadering van werklooze leden belegd, waarop het er nogal warm toeging; daai' werd besloten nog eens pogingen in 't werk te stellen, om 'tBondsbestuur tot andere gedachten te brengen en het te verzoeken toch de hongerlijden den niet te laten omkomen bij een gevulde kas, al heette die dan ook de noodzakelijke, de onmisbare weer standskas En 't Bestuur heeft dan besloten i m 2 ton uit te deelendus één tiende deel van het geheele bezit. 't Is iets. Trouwens, 'tis een verschrikkelijke zaak zijn leden te moeten zien uitge mergeld van gebrek en ontbering bij een bezit van 2 millioen. Want zoo'n strijdkas mag nuttig zijn, onmisbaar zelfs om een mogelijken strijd te kunnen voorkomen öf eenmaal uitgebroken te kunnen winnen wie nu niet te eten heeft, voelt voor een toekomstige strijd niemendal. Er zal dus een uitkeering plaats hebben. En de honger zal wat vervuld kunnen worden. 't Werd hoog tijd ook. Tuin- en Landbouw. rats y? baak Antwoorden of raededeelingen 96 duizend gulden zoek Otiddorp.** Aan het Noorderstrand onder deze gemeente is door J. Heerschap alhier aangespoeld gevonden eene zwart houten drijfton, gemerkt »Amer i6.« De ton is bij den Burgemeester-strandvonder alhier aangegeven. WW? »GRU pot, be Beurzen ide van ge en en per inselsdijk. I- 8, Boekhoven). <1 vle«'seh, oden. verkrijgbaar, prijzen. panden ij ÏÏÏRG, 5 d lieden. I{kaarten DO... f4.50 'tpatroven met 8pits- 6.—,p. 1000 jK'ls, Uilen, lal en. P. KASTE DE VRIES Ouddorp irlngvllet ge bij Wed. bij WULFF. Bleek- wakte. i 1.5». wekkend del. I l.OO. OS. UITGEVER Telefoon Intercomm. Hio. 2. Grooie letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tol" Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Naar Hechts. 2 ton. Parasieten. In een der laatste nommers van „Floralia" lezen we ean opstel daarover. Het heeft tot opschrift: „Vijanden van ons pluimvee" en draagt tot onder- teekening: Ornis. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen, met het hier af te drukken. Het lijdt geen twijfel, of menigeen zal, na de lezing ervan, wat meer, dan tot heden acht geven op 't al of niet aanwezig zijn van allerlei scha delijk gespuis op of bij z'n beesten. En als hij 't dan eens is met den schrijver en wie zou dit niet zijn dat de schade door allerhande parasieten veroorzaakt groot is, zeer groot zelfs, dan zal hij ook met meer kracht tot bestrijding overgaan, dan tot heden, wat meer trachten, de verblijipiaatsen zijner huisdieren rein te houden. Hier volgt 't bedoelde opstel: „Al onze huisdieren hebben te lydan van een groot aantal parasieten, van dierlijke vooral, die len koste van hun waard leven zonder in eenig opzicht een tegendienst te bewijzen. Er is toch een geval bekend, dat een tweejarig paard tege lijkertijd ongeveer 600 spoelwormen, 214 palissa- denwormen, 190 stuks van Oxyurus curoula, 287 draadwormen en 68 bandwormen in zich her bergde. Hoe noodlottig zijn voor den mensch t iet die microscopische trichinen van het varken geweest ten tijde, toen de levens- en ontwikke lingsgeschiedenis van dezen vorm nog niet vol doende bettend was. De schade, die de landman door huisdier-parasieten lijdt, wordt gewoonlijk te licht geschat. Wanneer een roofdier eenige si uks vee verscheurt, verwekt dat doorgaans groot opzien, maar de schade staat in de verste verte niet in verhouding tot de verwoestingen van de nietige lever-egels, die telken jare duizenden schapen ruïneert. Ook ons pluimvee herbergt een aantal lastige of verderf brengende parasieten. Als ewoners der darmen worden voor het huishoen eenige soorten bandwormen genoemd (Taenia infundi biliformis, T. proglottina, T cuneata, T. tetragona, Bothrincepbalus longicollis), en ook een soort spoetworm (Ascari» gibbosaj. De darm der duiven is door spoelwormen (Heterakis maculosu) som wijlen zoo volgestopt, dat de spijsbrij er moeilijk door kan; de zeer veelvuldige haarworm (Tri- chosoma tenuissimum) veroorzaakt somtijds een groote stedelijkheid onder de jonge duiven. Het verderfelijkst wordt het hofgevogelte, vooral hoenders, eenden en ganzen, de luchtpijpworm (Sygamus trachealis),die in de luchtpijpen meestal paarsgewijze samenhangend wordt aangetroffen. De wormen, dikwijls 3040 stuks in één dier, zuigen met hun mond aan de luchtpijp-slijmhuid vast, snijden de fijne bloedvaten door en leven van het uittredende bloed. De zieke vogels snap pen naar lucht, schudden met den kop om de lastige parasieten kwijt te rakeneindelijk gaan ze aan ademnood door stikken ten gronde. Ge heele fokkeiijen worden door dezen worm, die waarschijnlijk uit Amerika ons land is binnen gesleept, ten grende. Zekere mijten worden recht lastig, vooral de gewone Vogeimijt (IJermauyssus avium). Deze mijt, die de groote heeft van een zandkorrel, peervormig is en grauwwit, van kleur voert een nachtelijke leefwijze. Overdag houdt zij zich in de reten verborgen, overvalt dan 's nachts de vogels en zuigt dan op bUB huid het bloed uit. In hoenderhokken zijn de zitstokken, waar de mijten zich hebben genesteld, dicht met deze parasieten bedekt. De hoenders worden dan in hun nachtrust gestoord en in het broeden ver hinderd. Grondige desinfeetie der stallen is vereischte. Argas reflexus, een soort teek leidt in duiven slagen een dergelijke levenswijzereeds voor lan gen tijd werd zij in Italië en in Frankrijk opge merkt, in ons land en in Duitschland zoo goed als niet. Een groote plaag voor onze hoenders vormt somwijlen een graafmijt (Sarcoptes mutans), welke de kalkheenen, (Elefantiasis) veroorzaakt. Aan het onderste gedeelte van de pi oten ontstaat door deze mijt een kalkachtige korst, waarbij de schilvers en schubben der poolen worden op geheven Onder de korsten kan men met be hulp van een microscoop licht de aanwezigheid van talrijke mijten bespeuren. Door overdragen der parasieten worden andere hoenders-licht aan gestoken. Als bewoners der veeren noemen we eindelijk nog de vederlingen of verderluizen, die niet ge makkelijk worden opgemerkt en alleen te voor schijn komen na den dood van dat dier, dat zij bewonen, wanneer zij dat dier verlaten. Omdat zij echter de gebruikte en verbruikte en dus afge storven epidermisschubben verteren, bewijzen zij hun gastheer een dienst en moeten dan niet als parasieten, maar als mutualisten worden be schouwd. Eerst bij zeer menigvuldig optreden worden zij door het knagen aan de veeren na- deelig. Op onze hoenders leeft Goniocotes hologaster, op den pauw G falcicornis, op het Parelhoen, G. numidiannus, op de duiven G. compar en in het gevederte van de eend Docophorus ieterodes, een roestbruine soort." Tlenéwet. Hoofdzakelijk ten gerieve van heffers en plich- tingen, die vóór 1 Januari 1909 willen overgaan tot tiendafkoop verscheen eene „Beknopte toelichting" van enkele bepalingen der Tiend- wet 1907 (Staatsblad No. 222.) Ze werd uitge geven vanwege 't Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. Wie er belang in stelt kan het gratis bekomen Lamibouwvereeni- gingen wenden zich tot de Directie van den Landbouw; particulieren ricl ten hunne aanvrage tot de Ontvangers der Registratie en Domeinen. Gratis kan men op de hoogte komen. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. •/ijii met hetzelfde nummer gemerkt ais de vragen waarop ze betrekking hebban. Vragen. 134. Waarom geen kalk bij superpliospbaat 135. Zou 't goed zijn kippenhokken giasdicht te maken 136. Welke is het beste ponssiaal? Hiermede wordt door mij bedoeld dit staal waarmede op scheepswerven de gaten in het staal of ijzeren platen geponst worden. Zulk staal moet toch een veel grooter weerstandsvermogen hebben als ge woon staal. Wie der collega's lezers wil my dit eens inlichten? Schoonhoven. A. P. 137. VN"ij hebben een caktus in de kamer staan en nu komt er boven op die aarde mosgroeien. Zoudt dat slecht voorde bloem zijn en wat moet ik er aan doen om er af te kouten? Middelharnis. S. R. Antwoorden en mededeelingen. 132. Bereking prijs phosphorzuur in super? Heel eenvoudig. Men deelt bet getal centen dat 1 haal kost door 't getal percenten phosphorzuur. B v. 1 bad met 14 pCt. kost f 2,80. 1 KG. phos phorzuur kost don 2S0 c. 14 is 20 c 133. Ernttlseeren van vet Dat beduidt het in zeer fijn verdeelden toestand brengen van het vet. IJ is «Se Pers. Er zijn, zoo wordt verteld, niet minder dan 96 duizend gulden voor oorlog zoek. Waar zij zijn? Dat is juist de groole vraag, waarop een antwoord, hoe dan ook, moet volgen. Bijna een ton gouds, het is geen kleinigheid De Staten-Generaal hebben dat sommetje in 1905 voor verhooging toegestaan, van soldijen aan bepaalde onderoificieren, die hiervoor in aanmerking kwamen. Maar deze hebben de verhooging niet ontvangen. Toch is het geld uitgegeven. Vermoedelijk voor andere zaken dan waarvoor het oorspronkelijk was bestemd. Maar waarvoor zie dat weet men niet. De hoofdambtenaren van het departe ment van Oorlog zullen er eens naar zoeken. Bij oorlog schijnt wel een weinig her vorming noodig te zijn Gelukkig, dat zoo iets niet onder een Kabinet van rechts gebeurt. De vrijzinnige courantjes zouden dan te klein zijn om het geval behoorlijk uit te melen. Graafschapper. BftinneniaiMl. Een getuigenis. Een medewerker aan het Surinaamsche blad Onze West heeft, toen hij in October te 's-Gravenhage was, een onderhoud ge had met den oud-gouverneur van Suriname, den heer Lely De redacteur vroeg o.m. aan den oud gouverneur »Kunt u, u in 't algemeen vereenigen met het huidige bestuursbeleid ih de kolonie »0, volkomen Natuurlijk zijn er wel enkele detailpunten uitgezonderd, doch in 't algemeen volg ik met de meeste instemming en waardeering de politiek van gouverneur Idenburg De heer Lely meende voorts dat de kolonie thans over het doode punt heen en op den weg van vooruitgang was. SPIaaSseiyii SJeuws. Somnielsdijk. Proces-verbaal is opge maakt tegen H. van E. van Middelharnis wegens overtreding op de wegen en voet paden van het Provinciaal Reglement en tegtn C. S. alhier, wegens visscherij-over treding. Van de tot nog toe bestaande Land- bouwvereeniging Middelharnis-Sommelsdijk, hebben op heden de leden van Somnielsdijk zich. afgescheiden en een zelfstandige Ver eeniging gevormd, onder den naam Dorps- vereeniging »Sommelsdijk«, welke evenals de voorgaande zich ten doel stelt het aan schaffen van kunstmeststoffen. Een veertig tal leden traden toe Tot Bestuursleden werden gekozen de heeren J. Timmer man, Voorzitter; P. Kieviet Dz Secretaris en als gewone Bestuursleden de heeren A. Verbiest, C. Buijs en G. v. d. Meide Lz. tlidileïbannis Als een bizonderheid kunnen wij meedeelen dat de heer G. Schil- peroord in December een kip op 1 3 eieren te broeden zette, welke jl. Vrijdag met 9 kuikens uitkwam. Maandagmorgen is de »Padang XI1« niettegenstaande het vele ijs aan het Sas aangekomen, vanwaar hij des nam. 1 uur naar Hellevoetsluis geladen met rundvee en paarden vertrokken is, waar het vee op de tram overgeladen is. Naar men ons meedeelt, zal de Padang geregeld de dienst van 't Sas naar Hellevoetsluis onder houden gedurende de ijsgang. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. 1906: 2041 m. 2060 vr., samen 4101. Vermeerdering door: Geboorten 56 m., 51 vr. totaal 107 Vestiging 83 113 196 139 m., 164 vr. totaal 303 Vermindering door: Overlijden 16 m, 26 vr. totaal 42 Vertrek 123 134 257 139 m., 160 vr. totaal 299 Alzoo bedroeg de bevolking op 3 1 Dec. 1907: 2041 m., 2064 vr., totaal 4105 inwoners. Er werden 28 Huwelijken ge sloten. Maandagmorgen hebben de Middel- harnissche booten wegens het ijs de dienst weder moeten staken. Maandagmorgen had de Vleeschhou- wer P. Z. het ongeluk zich zoodanig in zijn hand te snijden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk tvas. Maandagmorgen had A. v. d. Ham het ongeluk, toen hij met zijn hit en wagen op het Spui aankwam rijden, dat het dier tegen den grond viel. Gelukkig dat er verscheidene personen aanwezig waren, zoodat men met vereende krachten het beest op zijn beerten zett^, zoodat dit incident nog gelukkig goed afliep en hij zijn reis kon voortzetten. Ilerkingen Ter secretarie dezer ge meente heeft zich een persoon aangemeld om bij de zeemililie geplaatst te worden. Deze week is weder een aanvang gemaakt met de z g.n. Nieuwjaarsbedeeling. Eer zich naar de werkplaats te be geven bekroop P. Mans alhier de lust eens even ijsje te loopen met het gevolg hij een nat pak beliep. Om de draagkracht van het ijs te beproeven zou M. K. al'iier eens dwars over een sloot b°geven wat eveneens tengevolge had er door te zakken en zich van andere kleeren kon voorzien. Stellendam** Bevolking op 31 Dec. 1906: 771 m. en 737 vr samen 1508, In het jaar 1907 vermeerderde de bevol king door geboorten: 36 m. en 28 vr. totaal 64; vestiging; 28 m. en 32 vr. totaal 60; totale vermeerdering: 64m.cn 60 vr totaal 1 24. Daarentegen verminderde de bevolking door overlijden8 m. en 9 vr. totaal 17; vertrek: 47. m. en 34 vr. totaal 76; totale vermindering: 50 m. en 43 vr. totaal 93. Op 31 December 1907 telde de gemeente alzoo 1 539 zielen, t. w, 785 m. en 754 vr. en vermeerderde zij dus met 31 zielen. Voltrokken werden 11 huwelijken, alle tusschen jongmans en jongedochters. 1 kind werd als levenloos aangegeven van het vrouwelijk geslacht. Door den heer Commissaris der Koningin is aan den heer A. van der Vlugt alhier, eervol ontslag op zijn verzoek ver leend als Zetter bij 's Rijks belastingen. De lotelingen voor de lichting 1909 gelieven zich meer bepaald ter inschrijving aan te melden ter Gemeente-Secretarie op Vrijdag, 17 Januari a.s., des voorm. ten 10 ure. Goedereede. Bevolking op 31 Dec, 1906: 546 m. en 580 vr. samen 1126. In het jaar 1907 vermeerderde de bevol king door geboorten20 m. en 18 vr. totaal 38; vestiging: 13 m. en 15 vr. totaal 28; totale vermeerdering: 33 m. en 33 vr totaal 66. Daarentegen verminderde de bevolking door overlijden: 8 m. en 9 vr totaal 17; vertrek: 25 m. en 30 vr. totaal 55; totale vermindering: 33 m. en 39 vr. totaal 72. Zoodat het zielental op 31 December 1907 bedroeg 1120 zielen, als 546 m. en 574 vr. en darhalve is ver minderd met 6 zielen. Er werden 10 hu welijken voltrokken, alle tusschen jongmans en jongedochters. Vrijdagmorgen werd van den vuur toren ontdekt, dat nabij de pyramide in 't Goereesche Gat een uitgaand tweemast stoomschip was geankerd, dat seinde IJ P (ik heb sleepboot noodig) met twee zwarte ballen onder elkander, hangende tusschen de masten. Des avonds is het schip door twee sleepbooten naar Rotterdam opge sleept. Door onbekende oorzaak is aan het havenhoofd ten huize van J. T. een begin van schoorsteenbrand ontslaan, welke door vlug optreden spoedig gebluscht werd. De schade wordt door assurantie gedekt. De heer C. A Vogel heelt zijne benoeming tot Wethouder niet aangenomen. Als eene bijzonderheid kan voor zeker worden gemeld, dat door den land bouwer K. Meijer onder deze gemeente een cichoreiwortel is geoogst ter lengte van 1 Meter 78 centimeter. Melden we Zaterdag, dat van de antirev. kiesvereenigiDg s.Tot de Wet en tot de Getuigenis* T. Tanis J.Ez, totcan- didaat voor een lid van den Gemeenteraad

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1