drijfijs, dat hij koers zette terug naar Hellevoetsluis. Voor de lichting 1908 zullen uit deze gemeente worden ingedeeld de lote- lingen L. Sluijter, M. Troost, D. Verbiest, A. van Lemen, J Zeedijk c-n M. Braber. De lotelingen, Te bij de Zeemilitie wenschen te dienen, b-hooien zich daartoe voor den 1 Februari a s. ter Gemeente secretarie aan te melden. Goedereede. Voor deze gemeente zul len de navolgende jongelieden der lichting 1908 bij de Militie worden ingedeeld: A. van Heest, j. van der S'u js, 1\ Lodder en J, Ta nis. Voor de lotelingen, welke verlangen bij de Zeemilitie te dienen, bestaat ge legenheid, zich daartoe aan te melden voor 1 Februari a s. Op den viui'toien. alhier is heden gesteld de gtoote ronde bal, welk sein heteekent»\Vees op uw hoede.Men verwacht alzoo stormachtig weder. Zou het ijs ons gaan verlaten Ottililorp. Vanwege de afdeeling »Ouddorp en Omstreke i« van de vereeuiging Schut te/aer zijn tot afgevaardigden naar de te Zwolle te hou len algeirmene vergadering bencemd de Heeren van der Klooster Cz. alhier en 1' Troost te Goedereede. Het zoon'je van Ath. Meijer had verleden week het ongeluk om te vallen en daardoor e n arm te breken. l)e verleden j ;ar opgerichte IJsclub telt thans reeds lu in 100 leden. Van den landbouwer C v. H. lag dezer dagen emi j mg pa ird dood in den stal. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Jan.' 1908: 2832 zielen, tegen 2835 op 1 Jan >907. Ingekomen van elders 41 zielen. Geboren 78 2> O vet leden 3 V Vertrokken 90 Leren'oos geboren 2 In 1907 zijn er totaal 9 huwelijken ge- s! ten. ^emeciiieraad, V E C. S L A G vin het verhandelde in de Gemeenteraads zitting van Dirkslauri, op Vrijdag 3 Jan., Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en worden de notulen der vorige vergadering door den secretaris voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Voor dat de behandelende punten aan de orde kwamen, sprak de Voorzitter zijn heilgroete voor dit pas ingetreden jaar uit, hetwelk door den lsten Wethouder, ook namens den Raad beant woord werd. Aan de orde kwamen enkele ontvangen stuk- ken van hh. Gedeputeerde Staten, die na enkele inlichtingen van den Voorz. voor kennisgeving aangenomen werden. Daarna werd ter tafel-gebracht het door het raadslid Van der Sluis ingediende voorstel, tot afschaffing der kennis. Na dit voorstel voorgelezen te hebben, werden de lijsten die door de gemeente gecirculeerd had den, zoowel van vóór als tegenstanders, daarvan het motto en de namen voorgelezen. Waaruit bleek dat vóór afschaffing der kermis hadden geteekend 201 hoofden van gezimieu,21 meerderjarige man nel. 1 minderj. mannelijke, 2 meerderjarige vrou welijke, .totaal 225 personen. Tegen de afschaffing hadden geteekend 122 hoofden van gezinnen, 44 nieerderj. mannelijke, 19 minderj. mannelijke, 20 meerderj. vrouwelijke, 8 minderj. vrouwelijke, totaal 213. (Men ziet dus dat de lijst vóór de afschaffing der kermis het krachtigst is. Verslagg Nog was een adres tot het behouden der kermis ingekomen van den le Secretaris der kermisvak- genooten in Nederland. Ook was een adres tegen de kermis ingekomen van den Kerkeraad der Ned. Herv. kerk en die der Geref. gemeente onder 't Kruis. Na het voorlezen van deze adressen, zette de heer Van der Sluis met enkele woorden uiteen, waarom dat voorstel was ingediend, dat het niet was om deze of gene te schaden, maar vol gens beginsel plicht aebte om hiertoe over te gaan. De Voorzitter respecteerde dat beginsel, hoewel hij zelf niet, uit verschillende oogpunten be schouwd, voor afschaffing derzelve was. De heer Van der Wekke bracht in 't midden, dat hij, zooals velen in de kermis geen goed doel kan zien, als bewijs werd aangevoerd de cholera-epidemie in 1849 die juist hier op kermis uitbrak, zich toen geen mensch op de kermis begaf, had de kermis een goed doel, men zou niet geschroomd hebben, doch het geweten belette het. -4. De heer Kooman vraagt hoe groot het financieel verschil wel is voor het Algemeen Armbestuur en dat der gemeente. De Voorzitter zegt dat het Armbestuur en de gemeente zoo ongeveer f 300,ontvangen. De heer Kooman merkt daarop aan, dat onge twijfeld de Raad bereid zal zijn, indien zoo noodig, het geld daarvoor behoevende, dit uit de gemeen tekas te nemen, zonder verhooging van Hoofde- ljjken omslag. Hij is echter van meening, hoewel in de gemeente den indruk gegeven wordt, dat de armen er schade by zou lijden en den Hoofde- 1 ij ken omslag zou worden verhoogd, daarvoor geen gevaar bestaat en behoeven wij het bedrag dat aan de gemeente en het armbestuur jaarlyksch uitgekeerd werd, niet te verminderen. De Voorzitter bevestigd dit inzicht van den hter Kooman. Ook stipte de Voorzitter nog aan, dat over een jaar of drie, den heer Roodzand wel voor inkrim ping der kermis was, maar bezwaar maakte ze afteschaffen. De heer Kooman merkt hier tegen aan, dat na dien tijd de toestanden veranderd zijn. En de heer Roodzand zegt, dat indien toen de toestanden geweest waren, zooals ze nu zyn, even eens toen voor afschaffing zoude geweest zijn. Daar niet een der leden het woord meer ver langde, werd tot een mondelinge stemming over gegaan, waarbij bleek dat 6 leden voor afschaffing der kermis stemden, terwijl 1 lid door vergissing voor de kermis zijn stem gaf. (Dat dit eene ver gissing was, bewees wel het ageeren, kort te voren, door dit lid tegen de kermis gedaan.) Daarna volgde een schrijven van A. Bogert, tot ontslag-aanvraag het schoonhouden der Open bare school. Dit ontslag werd met een-jaarlyksche bijdrage van f 25,verleend. Verder bleek dat er nogal liet hebbers zich voor die post hadden aangemeld, waaruit C. van Dijk en Izak Pape op het tweetal waren geplaatst. Tot de stemming over gaande werd met f 100,— verlaging van zijn pen sioen, Pape gekozen. Nog werd tot Regentes van het WeeBhuis met 6 van de 7 stemmen benoemd Mevr. Zaaijer en tot Regent de heer K. P. Roodzand'. Vervolgens ging men over tot het benoemen van een lid voor de Schoolcommissie. Gekozen werd de heer ct. Warnaer. Tot leden voor het Stembureau werden gekozen de heeren H. Kooman en G. Bosschieter, welke hunne benoeming aannamen. Vervolgens werd medegedeeld, dat naar aanlei ding van de Provinciale vevhooging van de toelage voor den heer C. de Graaf, rijksveearts alhier, een instructie door B. en W. ia ontworpen Deze werd den Raad voorgelegd en onveranderd goedgekeurd. Ook bleek dat in de begrooting 1908 in enkele posten wijzigingen gebracht waren, die af- en overschrijving behoefde, welke door de Raad goedgekeurd werden. Nog werd goedgekeurd de verhooging aan 2 helpers der Openbare Bewaar- en Handwerkschool, zijnde voor elk 5 gulden. Tevens deelt de Voorzitter mede, dat door ver trek van den heer J. C. Roodzant een stukje land te huur komt, dat gebruikt wordt ten behoeve der Hengstenkeuring, waarvan de huur f 5, per jaar bedraagt, en daar dat geld terug ontvan gen wordt, sleld de Voorzitter voor dit te huren, hetwelk wordt goedgekeurd. Daarna ging men over tot het bespreken en het bezichtigen eener rooilijn, ter verbreeding der Winterstraat. Deze rooilijn loopt af van het paar denstal van den heer Brooshoofd tot de scheiding van den heer D. van Driel. De Voorzitter deed uitkomen, dat dit plan slechts de toekomst geld, maar bij mogelijke verbouwing, deze straat dan verbreed zou kunnen worden met 1,25 Meter, hetwelk voor het drukke verkeer dier straat van groot belang zou zijn. De leden van den Raad het hier mede eens zijDde, gingen toen over tot eene geheime zitting om den Hoofdelijken omslag te behandelen. V ERSLAG van het verhandelde in de Openbare Ver gadering van den Raad der Gemeente StcDeiidain, op 20 December '1907, des vm. 10 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, waarop de notulen der vorige zitting worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Wordt voorlezing gedaan van de navolgende ingekomen stukken le. Missive van heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij goedgekeurd terugzenden de de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1906. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. Missive alsvoren, houdende mededeeling, dat wordt berust in het genomen raadsbesluit tot toekenning van eene suppletoire subsidie ad f 537,727a aan het Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente voor het jaar 1907. Wordt voor ken nisgeving aangenomen. 3e. Missive als boven, daarbij goedgekeurd terugzendende de staten model A en C betreffende de begrooting dienst 1907. Aangenomen voor kennisgeving. 4e. Missive als voren, daarbij goedgekeurd terugzendende de staat model C tot aanvulling der begrooting dienst 1907. Aangenomen voor kennisgeving. 5e, Bezwaarschrift van J. du Pree alhier, tegen zijnen aanslag in den Heofdelijken Omslag dezer gemeente voor het jaar 1907 Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt met algemee- ne stemmen goedgevonden, aan reclamant alge- heele ontheffing te verleenen van zijnen voren- bedoelden aanslag. Hiervan zal aan de reclamant en den Gemeente-ontvanger kennis worden gege ven. 6e. Adres van den gemeente-veldwachter M. de Leeuw alhier, houdende verzoek om verhoogiug zijner jaarwedde. Na mededeeling door den Voorz. dat het Dagelyksch Bestuur geen voorstel lot verhooging der jaarwedde doen kan, wordt goed gevonden, de beslissing dienaangaande tot eene volgende zitting aan te houden. 7e. Missive van hh Gedeputeerde Staten dezer provincie, daarbij ter wijziging terugzendende de dezerzijds ter goedkeuring ingezonden Gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1908. Wordt goedgevonden, gemelde begrooting door opvoering van een 7-tal artikelen der Ontvangsten te verhoogen met een bedrag ad f 298,34 en de post van buitengewone subsidie in de kosten van het Lager onderwys te verminderen met f 1038,34, terwijl wordt besloten, een 22 fal artikelen der Uitgaven te verminderen tot een gezamenlijk bedrag ad f 1340, De Begrooting wordt daarna in totaal in ontvang en uitgaaf gewijzigd en vastgesteld op f 17194,75s en zal dien overeenkomstig nader ter goedkeuring aan hh. Ged. Staten dezer provincie worden inge zonden. De heer Moerland bespreekt de heffing van haven- en kaaigeld en geeft te kennsn, dat hij vermeent, dat door den schipper geen kaaigeld behoeft te worden betaald en wenscht, dat daarop in 't vervolg zal worden geattenteerd. Verder vraagt hij den Voorz. of het terrein aan de Peenkade aan de haven alhier, reeds op de i Legger der wegen en voetpaden is aangebracht, waarop de Voorz. een ontkennend antwoord geeft en of er door den Voorz. reeds werk van gemaakt is, den z.g. brandput te doen dempen. De Voorz. antwoordt daarop in ontkennenden zin, doch geeft te kennen, daarover bespreking te zullen houden met den Dijkgraaf van den polder „De Generale Dijkage van Stellendam," den heer D. Zaaijer Az. alhier. Tenslotte vraagt de heer Holleman of de lantaarn aan de haven niet den geheelen nacht moet branden. De Voorz. bevestigt zulks en deelt mede, daar over reeds met den lantaarn-ontsteker te hebben gesproken. Verder niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorz. deze vergadering. VERSLAG van liet verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Goede reede, op Maandag den 23 December 1907, des avonds 6,30 uur. Afwezig de heer L. van der Wende met kennis geving. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige vergadering gelezen onveranderd goedgekeurd en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van de volgende ingekomen stukken: a. Missive van heeren Ged. Staten dezer pro vincie, daarbij goedgekeurd terugzendende een staat model C, voor het dienstjaar 1907. Aangenomen voor kennisgeving. b. Missive als voren, daarbij eveneens goed gekeurd terugzendende een staat model C, dienst 1907. Aangenomen voor kennisgeving. c. Missive als boven, daarby toezendende het Kon. besluit, waarby aan deze gemeente wordt uitgekeerd, een buitengewone subsidie ad f2000, in de kosten voor het Lager Ouderwijs. Aangenomen voor kennisgeving. d. Missive van de Plaatselijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, waarbij wordt aangeboden eene aanbeveling ter benoeming van een lid wegens periodieke aftreding van den heer A. van Schouwen. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren A. van Schouwen en G. O. Meulman. Tot stemming overgaande worden uitgebracht zes stemmen, welke alle zijn vereenigd op den heer A. van Schouwen, zoodat deze met algemeene is herbenoemd. Hiervan zal aan denjjenoemde kennis worden gegeven. e. Missive van het Hoofd der School alhier, daarby ter benoeming voordragende Mej. G. J. Voogd, onderwijzeres alhier, voor het geven van herhalingsonderwijs. Met éénparige stemmen wordt daartoe bestoten. f. Schrijven van Mej. Voogd voornoemd, daarby verzoekende, om in het genot te worden gesteld van f50,— voor het geven van Onderwys in vakj. Op voorstel van den Voorz. wordt goedgevonden den heer Arrondissements Schoolopziener te raad plegen, of meerder onderwijzend personeel voor dat vak noodig is, alsmede de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs alhier. g. Missive van het Hoofd der School alhier, daarbij verzoekende aan hem met het oog op de oproeping van een onderwijzer met landbouwakte verbooging van jaarwedde te willen verleenen, teneinde een billijke verhouding in jaarwedden te verkrijgen tusschen het Hoofd en het overig onderwijzend, personeel. Wordt goedgevonden aan adressant te berich ten, dat zijn verzoek in nadere overweging zal worden genomen. Alsnu doet de voorz. voorlezing van de corres pondentie, gevoerd over de oproeping van onder wijzer met Hoofdakte en Landbouwakte eu deelt mede dat zicli als sollicitant heeft aangemeld de heer Drentli te Iereeke, daarbij mededee- lende, dat het Rijk aan de gemeente ook subsidie verleent. Daarop brengt de Voorz. in rondvraag of alsnog de Landbouwakte zal worden gevraagd. Dit voorstel in stemming gebracht wordt aan gehouden tot de volgende vergadering, wijt de heeren Vogel, Koeteeuw en Breen vóór, en de heeren Goekoop, Joppe en Troost tégen stemden. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van de Gezondheids-commissie gezeteld te MlJdel- harnis, daarby advies uitbrengende aangaande de wijziging der bouwverordening (verlenging van den termijn tot het aanbrengen van regen bakken tot 1 Januari 1909.) Wordt besloten een besluit tot wijziging der bouwverordening ter goedkeuring aan heeren Ged. Staten in te zenden. Wordt voorlezing gedaan eener missive van heeren Ged. Staten dezer provincie, daarbij ter wijziging terugzendende de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1908. Wordt goedgevonden, de ontvangsten van ge melde begrooting door opvoering van een tweetal artikelen te verhoogen met f 81,80 en de p03t van buitengewone subsidie in de kosten van het Lager onderwys te verminderen met f 690,477,, terwijl een li-tal artikelen der uitgaven worden vermindert tot een gezamenlijk bedrag van f795. De geheele begrooting wordt daarna in totaal in ontvang en uitgaaf gewijzigd en vastgesteld op f 16546,05'/, en zal dien overeenkomstig ter nadere goedkeuring aan heeren Ged. Staten dezer provincie worden ingezonden. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van heeren Ged. Staten dezer provincie, houdende mededeeling, dat het gewenscht is, bij den Raad de benoodigde middelen voor bestrating aan te vragen. Wordt voorlezing gedaan van eene missive als boven, houdende mededeeling, dat het Besluit tot goedkeuring van het genomen Raadsbesluit tot verkoop van Gemeentegrond aan J. Lodder alhier tot nader wordt verdaagd. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt voorlezing gedaan van eene missive als voren, betreffende den verkoop vau gemeente grond aan J. Lodder alhier voor den bouw eener laudbouwschuur, daarbij den Gemeenteraad in overweging gevende, terug te komen op zijn besluit tot verkoop van den bouwgrond aan J. Lodder voornoemd. Na breedvoerige onderlinge diseussiën, waarby de heer Goekoop als oplossingbespreekt.de wijzi ging der Bouwverordening aangaande de breedte der straten, en de heeren Joppe en Breen te kennen geven, dat huns inziens geene bezwaren bestaan om het genomen Raadsbesluit te hand haven en de Voorzitter mededeeling heeft gedaan, van het ouderhoud met den Voorz. van de Grintweg-commissie Ouddorp Sommelsdijk, daar uit releveerende, dat het gewenscht zou zijn, minstens 1 Meter van denMariadijk in te springen, brengt de Voorzitter in stemming met den bouw der schuur, van den grintweg aan den Mariadijk 1 Meter in te springen en aan de Noordzijde van het terrein 0,40 Meter terug. Vóór dit voor stel verklaren zich de heeren Vogel, Goekoop en Troost, terwijl de heeren Koeteeuw, Breen en Joppe, zich verklaren voor handhaving van het genomen Raadsbesluit. De beslissing in deze wordt tot een volgende Zitting aangehouden. Vervolgens vraagt de heer Joppe inlichtingen omtrent de opgaaf van den straatmalcer Varke- visser, welke de Voorzitter hem verstrekt. Alsnu wordt de Openbare Zitting gesloten en overgegaan tot eene besloten vergadering tot be handeling van eenige ingekomen reclames tegen aanslagen in den Hoofdelijken omslag dienst 1907. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. de vergadering. In^eKonden sauSifiieis. (De eopie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijD, wordt niet teruggeven.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Geachte Redacteur! Mag ik zoo vrij zijn een kleine plaats ruimte in uw veelgelezen Blad le verzoeken. Uw Correspondent km niet anders mel den, als dat de Kermis te Dirksland is afgeschaft met zes van de zeven uitge brachte stemmen. Deze vergissing geldt echter mijn persoon. Door de zachte uitspraak van onzen ge- achten Burgemeester en de hardhoorend- heid van mij, wegens mijn hoogen leeftijd, vermeende ik verstaan te hebben »vvie voor of tegen de Kermis was«, terwijl juist de vraag aan de orde was, wie voor of tegen de afschaffing was, zoodat ik door dit geval tegen, inplaats van voor gestemd heb. UEd. bij voorbaat dankzeggend voor uwe opname. Hoogachtend, A. v. d. WEKKE. Dirksland, 6 Januari 1908. [Uitstekend! Aan den heer Van der Wekke en de andere vrienden onzen heii- groet voor deze eerste publieke kloeke daad, in 't pas begonnen jaar. Dat zet prachtig in Nu is Herkiugen aan de beurt Wie vat daar de koe bi] de horens De Antirev. Kiesv. moet maar gaan adresseeren. Dan kunnen ook in den Raad de beginselen openbaar komeD. OI zijn ze daar al openhaar? Red] Vissciierij. ftliddelharnis. Te IJmuiden zijn bin nengekomen de volgende vischsloepen „Theodora Emmer." at. J. t. d. Hook f 1180 „Burg. Mjjs" st. L. Koster Sr. 900 „Voorlichter" st. M. don Braber 980 „Vertrouwen" st. C. v. d. Hoek 600 „Luctor et Emergo" st. W. v. d. Hoek 460 „Zeemeeuw" st. J. de Koning 440 „Hendrika Adriana" st. H. Jordaaa 960 „Doggersbauk" st. Jacs. v. d. Hoek 760 „Hendrika Adriana" s'. A. de Koning 1260 „Paul Kruger" st. H. Langbroek 1080 PosterUen. Lijst van brieven geadre>seerd aan onbekenden over 2e helft Dec 1907. Van Nieuwe Tonge Boudewijn van Doezlaar P ¥erkooi»liij?en. Op Woensdag 8 Januari 1908 des namid dags halt twee ure op de kaai te Middel- harnis van een groole partij timmerhout. Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 8 Januari 1908, 's nam. 3 uur, te Dirkstand, ter harberge van P. Broos hoofd veiliog, en op Woousdag 15 Januari 1908, 's nam. 3 uur, te Dirk-land, ter he, berge van Joh. Vroegindeweij, afslag van een zeer gerielelijk ingericht en gunstig gelegen woon huis met tuin, groote landbouwschuur, wagen- j huis, pakhuis, arbeiderswoning, dijk, erf en 1 grond, nabjj Dirksland, op Kralingen, aan de HaveD, kad. gemt oute Melissant, Sectie B. nrs. 492, 547, 548, 549, 582, 641 en 645, tezamen 64 aren 63 cemiuren, in peroeelen en in com binatiën, ten verzoeke van don heer J. C. Rood zant Kz. wegens zijne opheffing van zaken Notaris VAN DER SLUIJS. &tenieiig«i Aieuws. liet ij». i Men meldt 0113 uit Kampen: De postboot Baron Rengers" vareode via Urk naar Enkhuizeo, kon Maandag haar reis slechts tot Urk volbrengen. Dinsdag is zij, voorzien van een ijs- breker, weder zeewaarts gestoomd, om zoo mogelijk, de dienst te kunnen onder houden. De kanalen n.itr Hasselt en Zwolle zijn dichtgevroren. Zooveer het oog reikt, aldus meldt men uit Broekerhaven, ligt de Zuiderzee vas\ Do scheepvaart is thans geheel ges remd. Het havenlicht is gedoold. De kust van Texel is geheel inge- slo en door een breede ij sa li ook. Voor de zeilvaart is de haven sinds Dinsdag "ot- gon niet meer te bereiken. Het gewone vervoer tusschen den Helder en hot eiland kon nog met s'oom'oooten geschieden. Alle stoombootdiensten op Enkhui zen zijn geslaakt, behalve de veerdienst E khuizen3iavoron. Zeer waarschijn lijk zuilen eehter de veer'ooo'en heden of morgen blijven liggen. Ds stoom boocdienst Amsterdim Hoorn, is gos'aakt. Het vele jjs nabjj de stad maakt alle scheep vaartonmogelijk. De van Amsterdam naar Friesland besemde vrachtboo'en, deden de reis over Nieuwediep. Uit Slikkerveer dd. 3 Jan.: De Maas is geheel met drijfijs bedekt. Slechts een enkele stoomboot waagt er zich nog cLor. Uil Krimpen aan den IJsel Het ijs in tie rivier den IJsel heeft zich gezet. Bij het veer van de Ruit is een wak, zoodat daar nog met een roeiboot overgezet kan worden. De veerdiensten op Zwijndrecht en Pa- penilrecht ondervinden vertraging, destoom- pont op Zwijndrecht is uit de vaart. Uit Tiel dd. S Jan. Het ijs in de rivier is sterk toegenomen. Het scheepvaartverkeer staat geheel stil. Uit Nijmegen In de Waal gaat veel drijfijs, vrij zwaar. De veerdienst is Zaterdagavond geheel gestaakt. Maandagochtend zou weer per stoombootje worden overgevaren. Uit Hedel: Het ijs in de Maas heeft zich Zondagnacht bij Hedel vaslgezet. Schijndood. Een arm, oud mannetje van 91 jaar te Harkema-Opeinde was overleden. De buren deden hem de lijkkleeding aan. Dat geschiedt in den regel voor het lichaam koud is, wijl de ledematen dan nog buigzaam zijn. Nu stond men voor de deur der souere woning om te beraadslagen, wie de kist zoude Gestel len en halen, want dat aehoort tot de buren- plichten. Een der mannen meent iets te hooren, doet, de kamerdeur open, en ziet de korte beddeurtjes opengaan. De doode, die slech's schijndood was, komt er af en trekt, zijn gewone kleederen aan en thans wandelt hij weer met een slokje naar Duiten. (Volksdul.) I.'i 0031 vat kokend bier gevallen. Te Maeter (België) is de brouwerswerkman Peysl'ens genaamd, gehuwd en vader van dei-tien kinderen, in een vat kokend bier gevallen. In allerijl door een kameraad (die zichzeiven daaroij deerlijk de handen brandde) er uit gehaald, is de ongelukkige eehter een uur later overleden. Uit Amerika terug. Te Rotterdam zijn Maandag 1300 Rus sen, meest Israëlieten, ui Amerika terug gekomen om weder naar Rusland terug te gaan. Allen zeggeu, dat de toestand in Amerika van dien aard is, dat er voor hen niets te verdienen valt. Ze werden van het Maasstation per extra-trein naar Leipzig vervoerd. Kinderen alleen thuis. Maandagochtend waren bij de R. in de Compagniestraat 'e Rotterdam drie kin deren, resp 1, 2l/2 en 4 jaar oud alleen thuis. Zij haalden de potroleumbua voor den dag en wierpen den inhoul in de kachel. Het gevolg was, dat alle drie in brand geraakten De tweejongsten wer den in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar het 21/2 jarig meisje des middags reeds overleed. De toestand vau het jonge'je van 1 jaar is hoogst ernstig. Het oudste kind wordt thuis verpleegd. Door gas. Vrjjdagmorgen werd te Arnhem, een 75-jarige dame uit Deventer, die daar bij de familie logeerde, bewusteloos te bed gevonden, tengevolge vau het ontsnappen van gas uit de leiding. Hoewel alle pogingen in het werk werden ges eld het bewustzijn weer op te wekken cuooht dit uiet gelukken. Zaterdag is zij overleden. Een schip in het ijs. Op hel Pampus, ruim 500 M. beoosten den vuurtoren vari Dargerdam, zit sedert eenige dugen de Lemmer S oom 10 t //Amster dam// in liet ijs vast. Donderdag hen-ten 57 Durgerdannner vissehers met, bijlen en touwen gearbeid om deze noot te verlossen het Lis is echter tot den bodem opgestapeld, zoadat de boot voor noch achteruit kon stoomen. Hel is haar dus niet mogen gelukken Ara sterdam te bereiken. Een paar mannen zijn daarbij door het ijs gezakt en moesten met hun bevroren pak een gevaarlijken zeetocht van ruim 1000 Meter over het ijs maken. Een ooievaar bij twintig graden vorst De landbouwer B. de J. te Coenga, kreeg een dezer dagen bezoek van een gast, die men in den winter niet zou verwachten een ooievaar. Het dier liet zich gemakkelijk van gen. Het maal den langpoot voorgezet, liet hij zich goed smaken. Van het gratis logies, hem aangeboden in de schuur, maakte hij een dankbaar gebruik. Ecu zak inet brieven overreden. Donderdag is een zak met brieven, die (e Schiedam uit den voorbijrijdenden trein ge worpen werd, onder de wielen geraakt en de inhoud ernstig beschadigd. Verschillende brieven waren op meerdere plaatsen bijna geheel doorgescheurd en de deelen hingen ternauwernood nog aan elkaar. (Vad.) .Slachtoffer» van het ijs. Het achttienjarige dochtertje van den hetr Van Dijken te Middelstum is Vrijdagmiddag door het ijs gezakt en verdronken. Te Oranjedorp zijn Vrijdagmiddag twee dochtertjes van den heer D. R. door hel ijs gezakt en verdronken. Een 23-jarig jongeling uit Gouda, zekere Den Oudsicn, zou Vrijdagmorgen per schaats naar Lek erkerk. Even voorbij S:ol- wijk geruakte hij <n een wak vóór hulp kou worden genoden. De polttie van Slolwijk yal Vrijdagmiddag van het verdrinken aan de moeder, een weduwe, kenn s. Zaterdag werd het lijk naar Gouda vervoerd. Op het ijs gevallen. Te Nieuw-Venncp (Haarlemmermeer) viel een 21-jarig meisje bij het schaatsenrijden zoodanig op het ijs dat zij voor dood werd weggedragen. De dokter, die terstond ge roepen werd, constateerde dat haar toestand hoogst ernstig was en verbood haar vervoer naar de ouderlijke woning //N. v. d. D.v Een Nieuwjaarskogel. Terwijl Donderdag de familie van den machinist K. op de fabriek de //Me eor//'/ te Rhcden rustig aan tafel zat, kwam plotseling een kogel door een der ruiten, ging rakelings langs het hoofd van de vrouw en sloeg tegen den muur Waarschijnlijk was hei een ver dwaalde Nieuwjaarskogel, maar hoewel niet kwaad bedoeld, dient toch de afzender van het projectiel op zijn roekelooze handelwijze attent te worden gemaakt. //Arnb. Ct Een meisje verbrand. Te Besoijen is Donderdagochtend het acht jarig dochtertje van den heer Blok van Heyst te dicht bij de brandende kachel gekomen, zoodat haar kleeren vuur vatten. Hoewel direct geneeskundige hulp werd verleend, is de arme kleine in den namiddag onder vreeselijke pijnen aan de uekomen brandwonden overleden. «Msb.// Zoowel op het Nieuwe Meer te Aalsmeer als in het Kanaal is veel ijs. De bootvaart is niet meer geregeld. De stoombooten Carsjens en Volharding varen hoogstwaarschijnlijk voor het laatst. Malversaties? Men schrijft aan de N. R. Ct.: Up 28 Juni j I. werden malversaties ontdekt aan de stroocartonfabriek „Wil- lielmina" te Oude Pekela. De directeur vluchtte naar het buitenland, doch na eenigen tijd keerde hij terug. Te Gronin gen woonde hij daarna een vergadering van aandeelhouders bij. De justitie te Winschoten, heeft zich deze zaak nu aangetrokkenop de kantoren der fabriek is, in 't b |zijn van den officier van justitie bij de rechtbank te Winschoten, opnieuw een onderzoek iugesteld. De moord te Zeist. Het U. D weet mede te deelen, dat Van Vaalen sedert zijn opsluiting in het Huis van Bewaring verschjjnselen ver toont, die aan krankzinnigheid doen denken. Of men hier te doen heeft met zuivere verstandsverbijstering, dan wel met voorgewende krankzinnigheid is echter op het oogenblik moeilijk te zeg gen De man staart wezenloos voor zich uit en geeft den indruk het denkver mogen verloren te hebben, Nog goed afgeloopen Zondagmiddag, om half vier, had te Ezinga een ongeluk plaats, dat het gaosche dorp op de been bracht. De heer P. Hieras'ra, van Oudedijk, onder die gemeente, keerde met vrouw en zoen per rijtuig van de godsdienstoefening terug, Even voorbij de brug van het dorp werd het paard wild en sloeg op holde zoon, die de teugels bad, kon het niet meer besturen en na eenige sprongen rechts en links tuimelde alles van den hoogen wal in het Oldehoofster diep. Gelukkig werd dadelijk hulpverleend De toestand wab kritiekde zoon was er onder ge raakt, maar werkte zich los en zwom onder het ijs door eenige meters ver naar den wal, waar het ijs door anderen was stuk geslagen. Hij had zioh, ofschoon met moeite, gered. De heer H. en zijn vrouw werden door anderen gered en op het droge g»braeh en ten huize van den timmerman Bousema gebracht, waar allen vrendeijjk werden opgenomen en van droge kleeren voorzien. Het paard had geen letsel bekomen, 't rijtuig was nog al war, gehavend Zoo kwamen allen me den schrik vrij, uigezonderd de zoon, die eenige schrammen aan 't hoofd had bekomen.

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 2