voor tie Kiiidbolland^ohe en Zeeiiwsche Eilanden. Woensdag 8 Januari 1908. A n tirevohi tion 22s,e Jaargang N°. 1809. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per poet 50 Cent. Buitenland by vooruitbetaling f'±,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Intercoms». \o 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dieustaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Ilie .«lukken voor «Ie lledaclie Sje«te«ifi, liSveilenliëii eis verdere tdmliiisfratie franco foe fe zenden aan den (Lilsrever. Zondagsrust. Door den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie is bij dienst order bepaald, dat voortaan de eerste Kerstdag, als hij op een werkdag valt, als een Zondag is te beschou wen en de directeuren der postkan toren zijn gemachtigd tot het in dienst' nemen van hulppersoneel voor de vrijstellingen op dien dag. Een uitnemende maatregel. God heeft den Zondag of Sabbat gegeven om te rusten en dien te hei ligen. En al is het, dat talloos velen van de heiliging van den Sabbat afkee- rig zijn en zelden of nooit de Kerk bezoeken, toch wordt door het geven van vrijheid de rust geschonken en dus voldaan aan een der twee eischen die de Heere voor het dagelijksche leven stelde. Het menschelijk lichaam is niet op langdurigen onophuudelijken arbeid aangelegd maar veririsscbing en ver sterking van krachten is noodig. Zeer zeker is 't te belreuren, als de Rustdag een dag van IJdelheid en looze vreugde wordt; maar datblijve ter verantwoording van de personen zelf. De werkgever moet den rustdag geven en trouwens nooit nalaten den arbeider, die in ongebondenheid zijn Zondag doorbrengt, op het ernstige daarvan te wijzen Want wie een onrustigen, woeligen, rumoerigen Zondag achter den rug lieett, is Maandags niet in staat om met nieu wen moed aan 't werk te trekken laat staan het allertreurige geval, daL men én Zondag én Maandag voor zijn uitspattingen gebruikt. Wie de ordinantie des Heeren om op Zondag rustdag te houden beoefent, al is het heelas nog geen heiliging, die mag in dien weg voor 't lichaam althans en ook voor den geest, voor 't leven in zijn gezin opzegen hopen. Zondagsrust is maar geen goedheid van een patroon het is een eisch der zedelijke wet, die niet straffeloos wordt overtreden. Ze is ook noodzakelijk voor den patroonzeer zekerde arbeid gaat er in de nieuwe week wat vlugger door; maar rust op den Sab bath is naar 't gebod en dies gebie dend te betrachten. Gelukkig is de geest des tijds daar mee in overeenstemming Er wordt overal zooveel mogelijk Zondagsrust genoten. Maar er zijn nog verbeterin gen aan te brengen en daar moet het publiek aan mee doen Zondags moet men b.v. geen brieven ontvangen, chrijver dezes ontvangt nooit iets van dien aard en nooit heelt hij er eenige moeilijkheid uit ervaren. Laat men zijn kranten, als men die dan zoo graag wil hebben, zelf aan 't postkantoor gaan halen tusschen een paar door den Directeur opengestelde uren. Tusschen 12 en 1 uur kan dan b.v. aan 't Postkantoor iemand zitten, die de kranten afgeeft. Op 't platteland kan dit in elk geval uitnemend. De postbode kent alle menschen. Aan »verkeerde« adressen afgeven gebeurt niet. En is er een brief bij de kranten, dan geeft men die in passant mee. Wat moeite wou een en ander baren. Niets En zoo kan overal op kantoren en fabrieken »gerust« worden, als men dat maar wil en 't publiek meehelpt. Zonder meerderheid. Üe dood voor elk Kabinet is het °Mbreken van een flinke meerderheid. Toen dan ook in 1905 bleek, dat Rechts uit 49 en Links uit 51 mannen bestond, haalde ieder aanstonds de schouders op met de twijfelachtige hoopWat moet daarvan terecht komen Temeer, omdat er van de 51 nog 7 Sociaal-Democraten afgingen, wier program van dat der burger lijke partijen in meer dan een opzicht educht afwijkt. Het nieuwe Kabinet, dat begreep ieder, steunde dus eigen lijk maar op 44 man, met wien het vier jaren zou moeten onderhandelen. En bij die 44 behoorden nog de Vrijzinnig-Democraten, die er steeds huiverig voor zijn om met de Unie- Liberalen in ondertrouw 'jte gaan. Trouwens de Unie-Liberalen hebben niet het volle vertrouwen van ook maar één partij, waarover we niet zullen uitwijden. Maar zoo bleek het Kabinet te kunnen steunen op een groote 30 manbij de Oorlogsbe- grooting viel echter hun militaire specialiteit, de heer Thomson af. Dat kruikje moest te water gaan natuurlijk; Rechts was maar 49 man en Links 51Links had dus de meer derheid, hoe dan ookmaar 't kruikje zou en moest ten langen leste breken. De heer Tydeman, oud-liberaal, had ook al gewaarschuwd Wij laten het Kabinet geheel los, als het bij de Grondwetsherziening is aangeland. Rechts is meer dan eenmaal de steun geweest van 't Kabinet, anders ware het reeds eerder gevallen. En zoo heeft dat nu van 1905 af getobd. Zonder meerderheid, zonder flinke meerderheid is er niet te regeeren. En we zien dan ook de toekomst niet zoo blijmoedig in, tenzij Rechts bij een Kamerontbinding veel zijde spinnen kan. Kan Rechts geen groote meerderheid verkrijgen, dan blijven we jaren lang in 't moeraswant voor Links is er geen groote meerder heid meer onder de kiezers te krijgen. De teekenen der tijden wijzen daar in voldoende mate op. 't Moet dus weer Rechts worden en Rechts met een sterke meerderheiddan raken wij uit den klem. De Christelijke School en de Alcohol. De Geref. Vereeniging tegen drank bestrijding zond een brochure in 't licht over het onderwerp, boven ge noemd. Voorzeker een practisch boekje en met uitstekende vingerwijzingen, hoe de Christelijke onderwijzer onder andere ook bij zijn Bijbelsche geschie denis den kinderen wenken geven kan tegen 't Alcoholgebruik 't Is geen Alcohol ursus slechts een brochure van 16 blz maar met toch veel nuttigen inhoud Als slot worden 4 stellingen neergelegd nl. 1. Het is de roeping van de Chr. School meer dan tot dusver is geschied, haar onderwijs en op voeding dienstbaar te maken aan de bestrijding vanheialcoholisme. 2 Deze roeping moet zij vervullen door het aanbrengen van de-on misbare kennis, van de oorzaken, den omvang en de gevolgen van het alcoholisme hetgeen èn bij zonder- afzond rlijk èn bij haar geneele leesstof geschieden kan. '5. Inzonderheid zal bij de opvoe dende zijde van het Chr, onder wijs te letten zijn op de betee- kenis van de Chr. zedekunde voor het leven, in liet bijzonder op hetgeen eisch is van de Christe lijke liefde jegens den naaste, 4. Met het oog op den invloed van den Christelijken onderwijzer op zijn leerlingen, zoowel als op de kringen, waarin hij zich beweegt, is het tot bestrijding van het alcoholisme gewenscht te ach+en, dat hij in de tegenwoordige tijds omstandigheden geheelonthouder zij. Met deze stellingen zijn we het eens Tegen Koning Alcohol, die zijn dapperen riddert met den bekenden rooden neus, moet altijd, maar in onzen tijd door ieder krachtig de strijd worden aangebonden, want zijn versla genen zijn meer dan van pest en cholera en tienduizenden vallen door haar in de diepste ellende. Hier hebben ook de Chr. onderwijzers een sociale taak Want veel levensleed zou eindigen en veel levensvreugd gaan gloren, indien de Alcohol uit huizen en fa brieken uitgebannen was. Het sociale, het gezinsleven wordt door den Alco hol verwoest. Uit «Ie Pers. Volksweiisch. »De stumpert ligt er zei de Groene Amsterdammerdoelend op 't demissionair Kabinet. De »Amsterdamsche beurss is nu geheel verzakt. Het 2>Kraakporcelein« gebroken Het ^drievoudig mconstutioneel Kabinets treedt af. Wanneer wij zoo hier en daar de stem men van het volk beluisteren, is er in Christelijke kringen maar één wensch, dat er weer een Christelijk Kabinet kome, en dat vader Kuyper weer Minister president worde. Zelfs vele liberalen zijn beu van het naar gedoe van den liberalen Salomo, Borgesius. Men voelt, dat er op deze wijze niets tot [stand komt, en alles vastloopt. Velen fluisteren u in hel oor, en wanneer ge nog rneerdereD in het hart koDdt zien, zoudi ge dezelfde gedachte lezen ^Hadden we Kuyper maat weer Dan 3>kwam er weer gang in Dit is thans daa ook een volkswensch in zeer breeden kring. Moge die wensch spoedig vervuld worden R. Rotterdammer. Tuin- en l^amlRouw. Schade door de Bordeanxsche Pap In de jongste vergadering van de Rijksland- bouw- en Rijkstuinbouwleeraren is geklaagd over schade, dezen zomer bij vruchtboomen zoowel aan de vruchten als aan de bladeren ondervon den, na bespuiting met Bordeauxsche pap. Het Instituut voor Phytopathologie te Wage- ningen stelt zich voor een onderzoek in te stellen naar de vermoedelijke oorzaken dier beschadiging. I'm zulks met succes te doen, zou de Directeur Prof. Dr. J. Ritzema Bos, gaarne nadere bijzon derheden omtrent die beschadiging weten. Hij zou het op hoogen prijs stellen te vernemen le. of er voorbeelden bekend zijn van derge lijke beschadiging; 2e. zoo ja, waar zij voorkwam en van hoeveel beteekenis zij was 3e. welke de verschijnselen der beschadiging waren: a. aan de bladeren, b. aan de vruchten; 4e. of de beschadiging betrof appelboomen, pereboomen of andere vruchtboomen 5e. of de beschadiging vt r Wam óók wanneer de besproeiing slechts éénmaal plaats greep, nl. even vóór het opengaan der knoppen; dan wel of zy alleen voorkwam, wanneer de boomen ook werden bespoten korten tijd, nadat de vruchten zich hadden gezet; ten slotte of men alleen van laatstbedoelde bespuiting schade heeft ondervon den wel ook van eene derde of vierde bespuiting toegepast toen de vruchten reeds zoo groot waren als een okkernoot of grooter 6e. hoeveel dagen na de bespuiting de schade voor 'teerst werd waargenomen; 7e. of de weersgesteldheid tijdens of korten tijd na de bespuiting op het al of niet voorko men van schade van invloed scheen in't bijzon der te vermelden of er kort na de bespuiting, hevige zonneschijn was, of dat het korten 'tijd na de bespuiting regende; of ook de lucht tijdens of kort na de bespuiting rijk was aan waterdamp; 8e. of bij gelijke bespuiting, welke op den zelfden dag plaats greep, bij de velschillende soorten of variëteiten van appel- en pereboomen in gelijke mate beschadiging optrad en of even tueel onder gelijke omstandigheden sommige va riëteiten onbeschadigd bleven, en andere bescha digd werden 9e. welke, in de gevallen waarin beschadiging optrad, de samenstelling van de gebruikte Bor deauxsche pap was, en welke die samenstelling was in de gevallen, waarin geene beschadiging optrad 10e. welke machine voor de bespuiting werd gebruikt, inzonderheid welke verstuiver; lie. of eene zeer sterke besproeiing, waarbij de boomen zeer nat werden, meer nadeel deed dan eene minder sterke besproeiing. Ten slotte zou de Directeur gaarne vernemen of ook bij andere planten dan bij ooftboomen, inzonder heid bij aardappelen, beschadiging na de toepassing der bespuiting met Bordeauxsche pap werd waarge nomen. Voor de beantwoording van bovenstaande vra gen, alsmede voor de toezending van allerlei andere gegevens, welxe hem zouden kunnen te stade komen by het onderzoek, betreffende de hangende kwestie, houdt hij zich ten zeerite aan bevolen. Aan het bovenstaande willen wij gaarne de opmerking toevoegen, dat de land- en tuinbouwers in hun eigen belang niet beter kunnen doen dan Prof. Dr. Ritzema Bos zooveel mogelijk te steunen by dit onderzoek. Waar de Bordeauxsche pap langen tijd reeds met succes werd gebruikt, daar is het zeer zeker gewenscht de oorzaken te leeren kennen van de dezen zomer waargenomen afwijking. Hoe meer antwoorden inkomen des te beter. Ja, dat zal zeker ieder belanghebbende met ons eens zijn. En daarom gaven we aan 't boven staande uit Yt Ned. Landb. Weekbl." graag een plaatsje. M. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de Tragen waarop ze betrekking hebben. Vragen 132. Hoe berekent men den prijs van 1 KG. phosphorzuur in super? 133. Wat verstaat men door het emulseeren van een vet? Antwoorden en mededeelingen. 130. Spelt een soort van tarwe Ja. Tot het geslacht van tarwe, dat in het latijnsch Triti- cum heet, behooren heel wat soorten. Spelt heet Triticum Spelta. 131. Als kalksalpeter volkomen zuiver is, zoo bevat het tennaasten by 17 pCt. stikstof. De kalksalpeter, die door 't Centraal Bureau werd aangeboden bevatten ongeveer 13 pCt. stikstof. Plaatselijk ftieuws. Sommelsdijk Zeldzaam. Door A. van der Meide, slager alhier, werd voor twee jaar aan Mej. Wed. K. van Es 3 fokkal- veren verkocht, welke jl. zomer alle drie dm eersten prijs behaalden. Zaterdag liep het 3-jarig zoontje van C, Lodder hetgeen uit het huis kwam ge- loopen, in een pas gehakte bijt in de Kerkgracht alhier. Het ventje dat reeds in zinkenden toestand verkeerde en zijn armpje alleen maar meer boven water uitstekende werd nog bijtijds opgemerkt door de vrouw van A. van Antwerpen die het spoedig op het droge bracht. De bedeeling van soep wordt vanaf heden wederom als vorige jaren aan be- hoeftigen verstrekt. Het onderzoek naar het ver krijgen van een bewijs van voorge- oefendbeid dat op den lOden dezer te Middelharnis zon piaats hebben is uitgesteld tot op 16 dezer. De timmermansknecht S. Kastelein met de zaagmachine van G. v. d Boogert bezig zijnde om hout te zagen, kwam hij te dicht met de hand "4»ij de zaag, waar door deze een heel eind in zijn duim drong, waardoor hij genoodzaakt was zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Terwijl de vrachtrijder Johs. van den Broek met een met paard bespannen wa gen over het Zandpad te Middelharnis reed, ontving hij van zijn paard terwijl hij op het wulp stond, hetgeen door een voorbij of achteropkomend voertuig schichtig werd, een zoodanige hoefslag tegen het onderlijf dat hij aldaar bewusteloos moest binnen gedragen worden en vervolgens naar huis moest vervoerd worden. De inmiddels ont boden geneesheer constateerde kneuzing, doch gelukkig geen zwaar lichamelijk letsel. Tegen F. H. en anderen is proces verbaal opgemaakt wegens ordeverstoring. middelharnis. De vorige week Vrijdag, had de heer N. Bennemeer het ongeluk van een trap te vallen, waardoor hij zich zoodanig aan zijn voet bezeerde, dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Zaterdagmiddag zakten er 3 jongens door het ijs, welke door de kapitein van de Middelharnissche boot die er bijsprong, gered werden. Morgen, (Woensdag 8 Januari) zullen de kinderen der Zondagschool »Laat de kinderen tot mij komen, 1 evenals vorige jaren een feestje worden gegeven in de Christelijke school. De kinderen die Zondags van 2 tot 3 uur komen, nu van 2,30 tot 5 uur en die Zondags van 3 tot 4 uur komen, nu des avonds van 5 tot 7 uur. Dat deze dag door de kinderen met verlan gen tegemoet gezien wordt, laat zich wel begrijpen. Niettegenstaande de Middelharnissche booten den dienst hebben gestaakt vanwege het ijs, kwam Zondagmiddag de ïPadang XII <t van Rotterdam om 2 uur aan 't hoofd aan. Doch daar er een stuk van zijn schroef af was, kon hij Maandag de terugreis niet aanvaarden. Zondagavond zat men zoo goed als in het donker bij de Godsdienstoefening in de Geref. kerk, doordat men geen gaslicht kon branden, daar de gaslampen weigerden, zoodat er maar enkele petroleumlampen hun licht door het kerkgebouw verspreidde. Ook Maandagavond zat men op enkele plaatsen alhier, zonder gaslicht. Ooltgeusplaat Onzen dorpsgenoot, de Heer G. van der Bol, sedert een vijftal jaren in Zuid-Amerika woonachtig is jl. Zondagmorgen voor plezier alhier gearri veerd teneinde eenigen tijd bij zijn familie door te brengen. Nieuwe Tonge. Bevolking op 31 De cember 1906: m. 788 Vermeerderd^ door Geboorten.21 Vestiging 50 Totaal Verminderd door Overlijden 744 23 45 totaal 1532 44 95 71 68 139 6 9 15 39 47 86 45 56 101 2ó 12 38 Totaal Verschil in meer Bevolk, op 31 Dec/07: 814 756 1570 Oude Toage. Bij publicatie is ter al- gemeene kennis gebracht dat op 15 Jan. a. s, des nm. 4 ure op de Secretarie ge legenheid zal bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. Dirksland. Vrijdag 3 Januari 1908 werd het voorstel van den heer A. van der Sluijs, strekkende tot afschaffing der kermis in eene openbare Raadsvergadering ter tatel gebracht. Tijdens de bespreking daar van bleek, dat alle Raadsleden zich met dat voorstel konden vereenigen, «n werd dan ook in diezelfde zitting de kermis afgeschaft. Zaterdag zou hier P. v. P. die zoo als reeds gemeld, dood op den vloer ge vonden was, begraven worden. Bij de gebruikelijke bezichtiging van het lijk, eer het grafwaarts gebracht werd, merkte een der aanwezigen op, dat de kleur niet overeen kwam met dat van een doode, zoodat aan schijndood gedacht werd. Na den docter ingeroepen te hebben, die den dood constateerde, werd het lijk met vertra ging van circa een half uur ten grave gebracht. Stellendam Hedenmorgen geraakte de st'oombootdienst »Antoinetta« nabij de haven dé^er gemeente, varende Hellevoet- sluisMiddelharnis, zoodanig tusschen het

Maas- en Scheldebode | 1908 | | pagina 1