f SM, GEN Zaterdag 28 December 1907. .tien, 22ste Jaargang N°. 1300. 2 A ntir evolutionair TWEE BLAOEH. L I IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, iKasten en Tafels, [platen, en Pelten. Mmlterl, INGE. Koralen hg-iën. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor tie lledactie bestemd, AdverSentiën en verdere Administratie franco toe te Kende» aan den LH^ever. van allerlei vsag LIJST Lil de Pers. Binnenland. l'iaatseiijk Nieuws. Gemeenteraad. m Am 'b»f- et schip verlieten, achterschip dat earner nog droog le passagiers naar ongeveer 12 uur vernacht, luis telegrafisch ramp kennis ge in sleepboot naar vertrokken. De ppel LI« terugge- leven om ingeval ehleven equipage leenen. rijk geladen, liet èn voor 't schip bracht 7,al kunnen jn van solid» It dan het Meu- iroord, Middelharnis. slist, krimpvrije ;uze Is en Stoelen. ring hn, ge Meubel-Eta- lieuw t, (prachtstuk,) ikel. vaste prijzen. UitfO. IHNI3. |voor alle soorten Laarzin, lorten Heeren- en ISCHOENEN en EN WATER- [irteenng time keuze jmmalsdijk." leden tegen 4*/i pCt.'sjaars, ook van Skss f uur. |rugbetaling van gelden -8 uur, ten huize van hMMEt.SBIJK. !0GS Jacz ItOSLUARVlS. lolide artikelen. 1840. en grappen. Den jtnberg hadden zij ten doorkruist. It jij Sloot Ide, doch bedwong dit aan het scherp eggen. Hij is een een goede leider ;un voor je pa, in fcnt«. pel ik niet. Annie, ik allemaal, maar let te klein, niet te litigde Annie, ppig van middag.* ft. an eens duidelijker ang zijt te zeggen, I* foor jou Neen, l« Jachtte Annie, want als ik kwaad |an i wordt eten we van avond Imeester altijd, en [schudde. Jo moest 'ordt vervolgd.) Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. Mo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dieustaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaalsing. Groote letterB en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht lot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Tweede Blad. j INKTSTELLEN, POSTZEGEll ETUI'S, VULPENNEN, WE PASSERDOOZEN, cloozen TUB en SCHRl Een groote partij DOOZEN P Carte de Correspondent met en zo en MORASTANDAARDS, W KARTONS, KACLf Een enorme verscheidenheid in P PORTRETALBUMS, ZW BOEKJES IN PRACHTBANI Een groote sorteering De benoodigde ruimte, noodzaakt le maken en daarom ruimen wij a W. BOEK HOVE van de 29s1e Jaar Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 85,348,17 Overschild 97,— Stadskanaal 179,35 Woldendorp met Termunten en Borgsweer 22, Metsla wier 26,95 Nieuw-Dordrecht of Klazienaveen 56,68 Westerbork Glanerbrug XJselmniden met Grafhorst 14,19'/, Laren met Verwolde en Oolde 140, Lnnteren (per lijst) 303,10 Nijbroek met Terwolde Twello21,96'/, Winterswijk e. a. 177,— Nienw-Loosdrecht 07,50 Benswoude 78,80 Pen Helder met Nieuwediep 111,14 Veisen met De Heide, IJmuiden, Wijkeroop, Jan Gijzenvaart en Santpoort 188,61 Vijfbuizen (Haarlemmermeer) 84,21 's-Gravendeel'met Wieldrecbt. Den Mookboek en Scbinkeidijk 41,68 Hardinxveldboven m. Schelluinen 60,65 Katwijk a/Zee (G K.) 200,— Mijnsheerenland Ooltgensplaat 62,45 Borsele 17,70 Gapinge (G. K 3,16 Totaal van 650 Locale Comités f 87,302,31 Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. Te Katwijk a/Zee, is in bet afgeloopen jaar behalve de Unie-collecte nog plm. f 250 voorde Chr. school gecollecteerd in de Geref. Kerk aldaar. De Unie-collecte is dit jaar helaas niet gehouden te Westerbork, Glanerbrug, Nijbroek en Mijns heerenland. Als het zoo gaat halen wij de 90 duizend gulden niet. Dat de Unie-collecte het eene jaar op som mige plaatsen hooger is dan het andere jaar, is te begrijpen. Maar, dat men hier en daar geen Unie collecte houdt, is Diet goed te keuren. Wij hopen op beterschap. Wij wachten nu nog 40 opgaven voor de laatste lijst. K. DERKSEN, Secretarie der Unie. Op den bodem der Revolutie. Deze week is in de Kamer het onder- wijs-debat gevoerd, waarover onze lezers zijn ingelicht. De Kameroverzichtschrijver van het Hbl schrijft, naar aanleiding van de gevoerde Kamer debatten over het on derwijs, het volgende Men gunne aan de bijzondere schooj hare volle vrijheid en make te hareu aanzien de fouten goed, die in 1876 zijn gemaakt. Maar men bedenke wel, aan liberale zijde, dal men daar staat op den bodem van de Fransche Revolutie en dat men dus de vrij heden heeft te veidedigeu, die toen, en in 1848, met zooveel moeite zijn veroverd op geestelijke en wereldlijke heerschzucht. Van de twee groote vrijheden, die de Fransche Revolutie ons gebracht heeft (deels in 1848 heroverd op de reactie), is de poli tieke vrijheid nog niet in gevaar (de economische vrijheid is helaas tot nu toe een schijn-vrijheid gebleven). Maar met de geestelijke vrijheid kon het wel eens anders worden. De Standaard teekend daarbij aan Het komt niet veel voor, dat in de Vrijzinnige pers eens duidelijk eu on omwonden wordt gezegd, dat de bodem, waarop de liberalen staan, die der Fransche Revolutie is. Als dit onzerzijds wordt beweerd, knoopen de heeren in der haast een witte das om, en zetten een gezicht of ze rillen van afschuw. Maar nu zijn er geen ver kiezingen op til, en kan zulk een uit spraak niet dadelijk kwaad. Zoo is het f80 raillioen. Nederland drinkt per jaar voor f 80,000.000 gedistilleerd, dat is iederen dag voor f219 000 dat is ieder uur 9.000 dat is elke minuut 150 dat is elke seconde 2050 Tel nu tot 60 en bedenk daarbij dan, dat er in dat oogenblikje voor 150 gulden aan jenever, is opgedronken. Stel u daarbij helder voor den geest, dat dit alzoo doorgaat ieder oogeublik van uw leven, van het begin tot het einde des jaars, Eén enkele dag in Nederland zonder alcohol doorgebracht, zou minstens 219 duizend gulden besparen, die tot ophelfing der ellende kon worden aange wend. Bedenkt dat! (»Graafschapper.«) Ontslag aanvraag van het Ministerie. Men meldde aan de »N. R. Ct.« van Woensdag 25 dezer uit Den Haag: Met zekerheid kan gemeld worden, dat het ministerie tij brief van 24 dezer collectief ontslag aan H.M. de Koningin heeft aangevraagd. Sontiiiclsdi.jk. Binnen deze gemeente zijn op verschillende plaatsen waarschuwings biljetten aangeplakt, vermeldende: »Kookt uw drinkwater en uw melkt. Naar men uit goeden bron verneemt, is door wijlen den heer G. Buth alhier bij testamentaire beschikking aan het Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis alhier, eene som veimaakt van f 2000,vrij van successie rechten. Voor het doen van aangiften ter inschrijving voor de militie, zal meer bepaald gelegenheid werden gegeven op Dinsdag 14 Januari 1908, des voormiddags 9 tot 1 2 ure. Op de Algemeene Vergadering der Boerenleenbank alhier, is de rente voor het jaar 1908 vastgesteld voor spaargelden op 3 6 pCtvoer voorschotten op 43/4 pCt. met V4 pCt. provisie en voor hypotheken op 4.8 pCt. Middelharnis. De vorige week zijn door heeren jagers in den tijd van Iwee dagen ruim honderd hazen en eenige vogels ge schoten. Wel een bewijs dat hier nog hazen zijn. Zaterdagnacht is tegen den haringvis- scher A. S. door de politie procesverbaal opgemaakt wegens dronkenschap en Zondag middag tegen A. de W. Een teleurgestelde verrassing. Jl. Zaterdag bracht iemand bij de Wed. A. Koote een zekere hoeveelheid vet en mager spek door da achterdeur en ging vervolgens naer voren om haar boodschap pen. Daarmee klaar zijnde, verzocht zij de Wed mee naar achteren te gaan om haar te verrassen. Maar o wee, wie stelt zich hun schrik vooreen groote hond was bezig het te verorberen. Na veel moeite mocht het gelukken het dier te verwijderen, zoodat er maar weinig (tot spijt van hun beiden) van de verrassing was overgebleven. Zaterdag is een kind van R, van der Valk zoodanig van een hond in zijn lipjes gebeten, dat de wond op begon te zwellen en geneeskundige hulp ten spoedigste nood zakelijk was, Niet netjes I Naar men 0113 mededeelt, kregen Zondagavond twee jongedochters twist met elkander, welke spoedig in een gevecht ontaarde en wel zoo, dat zij elkauder nog al aardig toetakelden. Van beide zijden is aangifte bij de politie gedaan Dinsdagavond had de heer G. Buijsse het ongeluk met hit en kar van den Oudendijk af te tuimelen, 't mag wel een wonder heeten, dat het zoo goed af liep daar het donker was en den dijk daar nog al erg stijl is. Met eenige schade aan tuig en kar bracht hij het er af. A.s. Vrijdagavond 3 Jan. zal D.V.een zanguitvoering plaats hebben van de Christe lijke zangvereeniging, (directeur A. van der Valk) in het Vergaderlokaal, nut medewer king der zangvereenigingen van Diiksland, Nieuwe Tonge, Sommelsdijk eu Stad aan 't Haringvliet. Een ieder wordt uitgenoodigd deze vergadering bij te wone.i aanvang 6,30 ure. Maandag is te Dordrecht voor den Militairen dienst afgekeurd de loteling C. Sarelse alhier. B. en W. dezer gemeente maken bekend, dat een afschrift van het aanvullings- kohier van den Hoofdelijken omslag voor het dienstjaar 1907, gedurende 5 maanden van den 24 Dec. 1907 tot enmet23Mei 1908 ter Gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage liggen. B. en W, doen te weten, dat door den Raad dezer gemeente in hare vergade ring van 1 2 Dec. is vastgesteld, de volgende verordening Verordening houdende aanvulling van de Politieverordening der gemeente Middelharnis aan art. 101 wordt het volgende toegevoegd: Klampen of schelven hooi, stroo, ongedor- schen graan, zaden of peulvruchten, mogen niet worden geplaatst op een afstand van minder dan 6 meter van den openbaren weg of minder dan 30 meter van gebouwen. B. en W. kuDnen van deze bepaling ont heffing verleenen als het plaatsen geschiedt buiten de kom der gemeente. Woensdag had de heer T. Verhage het ongeluk, dat er plotseling een bijna anderhalfjarige stier (eén waarde van ruim 80 gulden) onwel werd en men genoodzaakt was het beest af te maken. Stad aan 't Haringvliet. In de op 12 dezer gehouden vergadering van de boerenleenbank alhier, is besloten de rente voet der deposito's te brengen op 4 procent en die der voorschotteu op 51/'2 procent. Het voor deze gemeente in de lich ting 1908 bij te dragen aandeel is bepaald voor volledige oefeningen 3 manschappen en voor korte oefeningen 1 manschap. Aan den heer Burgemeester dezer gemeente is verlof verlee 'd om zich uit de gemeente te begeven van den 2 2sten De cember as. tot den 2den Januari d. a v Donderdag 19 December hield de Landbouwvereeniging hare jaarlijksche ver gadering. De Heeren J, C. van Ostende en L. Keijzer, respectievelijk voorzitter en secretaris werden beide in deze funties her kozen, terwijl om den Heer D. Born als bestuurslid gekozen werd I. Scherpenisse. Donderdag j 1. reed M den Boer, landbouwer onder Stad, naar het dorp Door de gladheid kwam het paard te val len. Spoedig stond dit echter weer ter been, maar toen bleek dat een der boomen van de wagen gebroken was, waardoor hij genoodzaakt was terug te keeren l)en Rommel. Tot het inenten en herinenten zal gelegendheid zijn den 31 December des namiddags ten 2 ure in het Doctershuis. Zij die voor de loting van de Nationale Militie 1908 zich aan moeten geven, kunnen zich daarvoor aanmelden ter Secretarie den 14 Januari des voorin. 9 lot 12 uur. Ooltgensplaat. De Augustus of Unie- Collecte heeft in deze gemeente de som van f 62 45 opgebracht. De commissie tot wering der bede larij heeft besloten haar gewonen rondgang bij de ingezetenen alhier tot het inzamelen van gelden, dit jaar niet te houden, aange zien men eerst de reservekas zal uitdeelcn en tevens nog vermoedt wordt de alge meene behoeften op heden nog riet zoo groot zijn. Nieuwe Tonge. Dinsdagmorgen was op een gegeven oogenblik geheel den Molendijk in opschudding. Een koopman in manufacturen uit Sommelsdijk kwam met hit en kar aanrijden, toen een kind van A. H. kwam te vallen en onder den hit en vervolgens onder de kar geraakte. Het liep echter alles goed af, den hit had over het kind heen gestapt en ook de wielen waren mis gereden, zoodat het kind geheel ongedeerd er van ouder kwam. Dirksla ml. Verledeu week werden de kinderen der Chr. Bewaar- en Handwerk- school, evenals vorige jaren op versnaperin gen getracteerd en ontvingen ze speelgoed of een kleedingstuk mede naar huis. Het behoeft niet te worden gezegd, dat dit naar genoegen der ouders en kinderen was. Ook ontvingen rnet Tweede Kerstdag de kinderen der Zondagsschool een kerstgave, wat even eens naar hun zin scheen te zijn. Meldden wij in een der vorige num mers dat blinden, en poorten uitgthangen waren, naderhand werd weder een lafheid begaan, nl. dat een kap van een rijtuig, met een scherp voorwerp beschadigd was geworden. Ook hiervan zijn zoover men weet de daders zoek. Even als vorige jaren zal hier voor behoeftigen dezen winter weder een warme spijsuitdeeling plaats hebben. Deze uit- deeling zal gedurende 13 ivikeu 2 maal per week geschieden, en wel des Vrijdags en Dinsdagmorgen ten 11 30 ure, in het pand No. 82 aan de Kerksingel. De eersie uit- deeling zal plaats hebben, de eerste Vrijdag in de maand Januari. llerkingen. Alle jongelieden dezer Gemeente den leeftijd van 18 jaren voor 1 Januari 1908 bereikt hebbende, moeten zich voor 15 Januari a.s. ter secretarie voor de Nat. Militie doen inschrijven. Op genoemdtn datum zal evenwel sjeciaal zitting worden gehouden. Het examen tot bekomen van een bewijs van voorgeoefendheid voor den Mi litairen dienst zal gehouden worden te Middelharnis in de Bewaarschool op 9 en 10 Jan. a s. In de j I. week gehouden drijfjacht op hazen enz, zijn in den polder Oud- Herkingen 36 hazen en een tweetal patrijzen geschoten. Ouddorp. Aan de Haven en aan de Kil zijn rtiim 7 millioen kilo suikerbieten aangevoerd. Van den landbouwer J. Meijer is deze week plotseling een kostbaar werkpaard gestorven. Donderdagmiddag had de jongejuf frouw M. T. het ongeluk met haar fiets in de sloot te vallen. Door spoedige hulp wist men haar nog bijtijds levend uit het water te halen van onder haar fiets.' Hellcvoetsluis. Zaterdag had in deze gemeente een ernstig ongeluk plaats. De metselaarsknecht Th. J Smit uit Den Haag, was bezig met af bikken van den vloer in de operatiekamer van 't hospitaal, toen een stukje ijzer van den heitel tegen zijn linkeroog sloeg Het gevolg was van dien aard, dat de geneeskundige het oog moest wegnemen. Hij is ter verdere verpleging in bedoeld hospitaal opgenomen. Klaaswaal. Het Varken als huisdier. In deze gemeente brengt een arbeider zijn varken groot in het woonvertrek. Wanneer de tijd van het middagmaal daar is, eu het huisgezin aan tafel zit, springt heer knor uit zijn bedstede, legt zijn voorpooten op tafel en haalt zoo het brood of middag eten van tafel. Zoodra het middagmaal afgeloopen is, gaat sinjeur naar zijn bedstede terug om zijn sësta le doen »Vad t V E R S I. A van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Baad der gemeente Oude Tonge op Zaterdag 14 December 1907 Tegenwoordig al de leden, behalve de Heer J. van Schouwen Burgemeester wegens ongesteld heid. Voorzitter de Heer H. de Haas van Dorsser. Na opening der vergadering door den Voorzit ter worden do notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Worden gelezen de volgende ingekomen stuk ken. a. Een schrijven van den onderwijzer Q van As te Colijnsplaat daarbij berichtende, dat hij de benoeming als zoodanig te Oude ToDge niet aan neemt. b. Eene missieve van H. H. Ged. Staten van Z.-Holland houdende goedkeuring van het be sluit van de'n raad tot regeling de onderwijzers- jaarwedde. 2. Worden goedgekeurd eenige wijzigingen door B. en W. voorgesteld, in de Gemeentebegrootinp voor den dienst 1917. 3. Wordt door den Voorzitter aan de orde ge steld de behandeling van het advies van de Ge zondheidscommissie tot het maken van eene be paling in de bouwverordeningdat voor elke nieuw te bouwen woning eene borstwering wordt geëischt van 0 50 cM. in plaats van eene van 0.30 cM. hetgeen nu in de bouwverordening is bepaald. B. en W. achten eene borstwering vgn0.30cM. voldoende en vereenigen zich derhalve niet met het advies der Gezondheidscommissie. Na eenige discussie wordt evenwel besloten de Bouwverordening te wijzigen in den zin, zooala dat door de Gezondheidscommissie is voorgesteld. 4. Wordt besloten tot het onbewoonbaar ver klaren van 2 woningen A. no 270 en 270, toebe- lioorende aan P. Franken uit overweging die in overeenstemming is met het advies der Gezond heidscommissie en het oordeel van den Gemeen teopzichter dat de woningen niet voldoen aan eischen die billijkerwijs kunnen worden gesteld, dat zij staan aan de grens van bouwvalligheid en dat zij door het aanbrengen van verbeterin- gebracht bewoonbaren staat kunnen worden 5. Worden, ten einde bebul zaam te zijn, bij de Nieuwjaarsbedeeling aangewezen de Heeren Vreeswijka'9 Haatsvervanger de Heer 6. Worden met algemeene stemmen benoemd tot weger aan weegbrug 1 de Heer J. Overbeeke en tot weger aan weegbrug 11 de beer M. Kanters, 1908 VaD 1 ja8r' ilJSaande 1 Januari Daarna f.aat de Baad over in geheime zitting lot vaststelling van het Suppletoir kohier van den Hoofdelijken omslag.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3