voor ile XuidliollandNclie en KeenwscSie Eilanden. Woensdag 18 December JW? ?Wsle Jaargang ïV. 1303. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES ji. n tirevol Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Ad verten tien 10 cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. ;'t v r tt> I Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. T. BOE K H O VEN. |Dienstaan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Telefoon Intercoms". Mo. 2. slukkeia v«n»r elf SiftlacSif .^ilvert.egitiêga en ventere .■%fjsgglt»Istriafie franco tof ff sgfwlftfg saai» aiw» fjiljg-^ypr. 25ste UIJST van de 29ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 83,497,26'/i Onstwedder-Mussel (gift) 2,— Beetgum niet Beetgumermolen, Engelum, Marssuni, Dijkstrahui- zen, Menaldum, Slappeterp en Schingen155,60 Donkerbroek met Makkinga en ged. Haule80, Ee met Oostrum (O. ged.) Jouswier en Westergeest (Wouddijk) 106,95 Halluui200,— Haulerwijk niet ged Haule, Ooster- wolde, Een (ür.) Veenhuizen en Westwolde 102,47 '/i Hijum met Finkuni 37,55 Hemeluni met Bakhuizen, Mirns en Rijs23, Wouterswoude met Driesum en Dantumawoude (H. en G. K.) 151,18 Nieuw-Buinen88,20 Coevorden40,— Nieuw-Aiusterdam100, Enter met IJpelo14,50 Hasselt112,37 Kamperveen48,61 Ellecom met Middachtersteeg 70,57'/i Breukelen79,68'/» Maartensdijk met Groeuekan en Blauwkapel (G. K.) 4,84 Heer-Hugowaard melObdani.Oter- leek en Hensbroek 52,50 Bolnes75,60 Slikkerveer40,16 ■Spui (geni. Axel)73,63 "sGravenmoer niet Dongenschê- vaart en Oosterbrut 49,92'/, 's-Hertogenbosch (per lijst) 87,55 Tilburg54, Totaal van 625 Locale Comités 1' 85,348,17 Waar niets staal aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. De Unie-collecte bedroeg te Beetgum f 29,60, te Beetgumernioleu f 88,50, te Engelum f 18, te Marssum f 9,50 en te Menaldum f 10. De Unie collecte bedropg te Wouterswoude aan de huizen f 45,43, te Dantumawoude aan de huizen f 10,50, te Driesum in de Herv. Kerk f 41,25 en in de Geref. Kerk van Driesum c. a. f 54,—. Te Breukelen is in het laatste jaar in de Geref. Kerk aan schoolcollecten nog ontvangen f 400. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Geen blanco meer. De Liberale Unie is op weg naar 't Algemeen Kiesrecht. Voor de man nen wenscht het dit met uitsluiting der bedeelden in 't armhuis en uitbeste den; van jongeren dan 23 jaar en veroordeelden, landloopers, bedelaars, herhaalde dronkaards, gevangenen on krankzinnigen. De lagere militairen zullen tot 't kiesrecht toegelaten wor den. Vrouwen worden kiezer als ze ongehuwd zijn en dertig jaar Voorts wil het stemplicht en evenredige ver tegenwoordiging. Wat dit laatste betreft, daarvoor is onze partij ook te vinden. Maar of ze voor stemplicht zal zijn, staat nog te bezien. Er is veel voor te zeggen, maar dat men een dwang met ver beurte van stemrecht wil toepassen, schijnt ons een ernstige bedenking. En toch stemplicht moetopstemdwang met verlies van stemrecht noodzakelijk uitloopen. In 't particuliere, niet-poli tieke leven staat toch ook op niet- vervulling van zijn plicht nietdiestraf, dat men aanstonds uit zijn werk ge- stooten wordt. Veel beter was het dan ook om dat stemrecht te onthouden, indien binnen bv. 15 jaren van volko men onverschilligheid gebleken was. Daar komt nog bij Hoe zal men de onrecht matigheid van het verzuim van stem plicht controleeren. Is ziekte een wet tige verhindering? Sterfgeval in de familie? Noodzakelijke reisgelegenheid? Tegenzin in een candidaat? Weer en wegen F Ouderdom Hulpbehoevend heid De praktijk zal onzes inziens spotten met de theorie en heel die stemplicht wordt een paskwil, een aanfluiting, omdat er geen kontrole kan zijn en rechtvaardige onderscheiding. Alleen geconstateerde volkomen onverschilligheid binnen een zeker ruim tijdvak -voor het kiesrecht voor RaadStaten en Kamers kan misschien hier raad schaffen. Er zijn kiezers, die wel altijd voor Staten en Kamers kiezen, maar voor den Gemeenteread thuis blijven. Ver liezen deze kiezers nu ook het stem recht Ook vrouwen (ongetrouwde wel te verstaan) van 30 jaar kunnen kiezer wordenniet de getrouwde vrouw Hier verschilt de Unie met onze partij. Wij willen geen ongetrouwde vrouwen van dertig jaar wel weduwvrouwen, als ze hoold des gezins zijn. Wel is er sprake van geweest om de onge huwde vrouwen toe te laten als capa citeitskiezers dat is als ze een exa men hadden afgelegd, maar op de Deputatenvergadering is dat afgeketst; zoodat nu volgens haar besluit alleen mannen en vrouwen kiezers zijn, mits hoofden van gezinnen en ook mannen, die als pastoors enz. alleen wonen met een dienstbode in een zoogenaamd onvolledig gezin. De Unie staat hier dicht bij ons door haar motiveering,haar verklaring, dat de man niet alleen zichzelf, maar ook zijn gezin vertegenwoordigt en zoo werkt dus ons beginsel, dat we al van '78 af in Ons program hebben neergelegd onder onze tegenstanders door. Geen echtgenoote mag dus kiezer zijn, volgens de Uniemaar wel de jonge maagd van dertig jaar. Eersttijds was de Unie tegen toelating van vrou wen maar ze is zeker gezwicht voor die leden, welke toelating van alle vrouwen wilden en ze koos nu den middelweg nl. maagden van 30 jaar, het zoogenaamde dames-kiesrecht; want de proletarische vrouwen zijn op 30 jarigen leeftijd meest getrouwd. Waarom de leeltijd voor den man op 23 jaar gesteld wordt, is ons niet duidelijk. Als de Staat toelaat, dat iemand op 17 jarigen leeftijd trouwt en een gezin vertegenwoordigt, waarom laat dan de Unie zoo'n getrouwd man neke nog 6 jaar wachten eer hij kiezer mag zijn. Aan een huwelijk zit meer vast dan aan een stembiljet ééns in de zooveel jaar. In elk gevalhet blanco is vervan gen door een positieve verklaring van wat men voor kiesrecht wil. Algemeen kiesrecht is het nog nietmaar 't is er dicht bij Ons bezwaar er tegen is dit, dat we tegen alle individueele kiesrecht hebben de organische ge dachte is er uit. Wie 23 jaar is, wordt kiezer. En van de gezinsgedachte is weinig te bespeuren. Zoo gaan dus de Linksche groepen al aardig samen en de democratische strooming noopt ze daartoe zoo goed als dat de Rechtsche partijen ook daar door verplicht worden kleur te beken nen. Zoo krijgt men duidelijker getee- kende politieke toestanden Ook ver warder Maaltijden in het gezin. Den 9den Decb. is door de heeren Duimor van Twist, Van Vliet, Pas toors en Hugenholz de volgende motie ingediend »De Kamer, van oordeel, dat, voor zoover dit niet strijdt met de eischen van den dienst, aan sehuwde schepelingen gelegen heid behoort gegeven te worden, om de maaltijden in bet gezin te gebruiken en dat in die gevallen de toelage behoort uitbetaald te worden, gaat over tot de orde van den dag Een nuchter toekijker zou zeggen: wat is daar nu op tegen. Laten de schepelingen toch zooveel mogelijk in hun gezin vertoeven en laat het militairistisch karakter, als het maar eenigszins kan, toch geheel los Hooren en zien vergaat je tegen woordig over het Volksleger en aan passing van het leger aan de burger lijke maatschappijhet leger moet verburgerlijkt worden en de burgerij moet meer met het leger zich vrij en frank gaan gevoelende eigen sol- datenpositie moet losser worden van de kazerne en den militairen dienst; in één woordhoe langer zoo meer hoor je ervan praten, dat de soldaten- klasse niet meer mag staan naast de burgerklasseze moeten in mekaar opgaan. Vanzelf is voor dat denkbeeld zeer veel te zeggen we gaan er volkomen accoord meemaar 't kabaal m >est men dan in de Kamer nagelaten heb ben, dat bij de behandeling der motie gehoord werd. De Minister wou van de motie niets weten notabeue hij niet, die wel aan de jongelui nacbtpermissie's geeft; nachtpermissie's, die in een gezin tot de buitensporigheden behooren. En als nu schepelingen thuis willen eten, op klaarlichten dag, wordt dat geweigerd. Ja. zei de Ministerals ik er geld voor geef, wordt het op de Spaarbank gebracht en daar geef ik het niet voorde schepelingen moeten er eten voor koopen. Maar wat gaat dat den Minister aan, of de toelage op de Spaarbank gebracht wordt of opgegeten. Maar, zegt de Minister, het fysiek zal verminderen d. w z. als de soldaat thuis eet, heeft hij het niet zoo goed als in de kazerne, en daar moet ik voor zorgenhet aantal alkeuringen en pensioneeringen zal toenemen en het verloop eveneens. We achten dit drogredenenLijdt een gehuwd soldaat, die thuis eet, in plaats van aan boord, dan honger En is die toelage dan zoo klein, dat er niet behoorlijk spijs en drank van gekocht kan worden Maar dan moet dat bedrag flink verhoogd worden; dan zal de soldatenvrouw wel zorgen dat er wat goeds op tafel komt en dan zal het fysiek, de lichaamskracht van den schepeling er volstrekt niet onder lijden. En dan dat brengen op de Spaar bank De soldatenmoeder zal dus volgens den Minister eer 't geld, de toelage op de Bank brengen, dan haar gezin behoorlijke van voedsel te voor zien. Wie 't gelooft, die geloove het, maar wij twijfelen er aan. Het gezinsleven van den soldaat gaat boven alles en wil men het militairisme eenigszins te lijf, dan moest men alle gehuwde matrozen thuis laten eten De dienst zal daar volstrekt niet onder lijden en het ide aal verburgerlijking van het leger komt men dan nader bij. Lohman zag er een motie in tegen den Minister. Maar men kan, als men kwaad denkt, altijd wel in een pittige motie, een actie zien tegen den Minis ter. Dat gaat toch te ver. En bij de Landmacht wordt het thuis eten toch ook toegelaten, waarom dan niet bij de zeemacht? Juist dat men het bij de Zeemacht weigert zou een oorzaak van »verloop« kunnen zijn en we geven onze Jantjes gelijk. Ge lijke monniken, gelijke kappen. Met 41 tegen 38 stemmen werd de motie, helaas verworpen. En eigenaar dig de Vrijz Democraten, die altijd den mond vol hebben van dat Volks leger enz, stemden tegen, Van Kol ook tegen, 't Is onbegrijpelijk! Om den Minister te redden Dan moet men voortaan een toontje lager zingen over de democratiseering van ons Leger En een toontje lager over het militairistisehe ondingWant hier vloekte de stemming tegen het ideaal, dat de Vrijz. Democr. zeggen na te Leergeld betaald. 't Is met een nieuwe, ingrijpende sociale wet net als met de kinderen, men moet leergeld betalen. De wetge ver staat in het begin voor allerlei onzekerheden en alleen een praktijk van eenige jaren is noodig eer de toe standen ordentlijk geregeld zijn en het aantal klachten langzaam doch af doende kunnen worden verminderd en de Wet voldoen kan aan de eischen die ze zelf stelde. Elk verstandig wetgever grijpt dan in 't begin ook zoo weinig mogelijk in, in de bestaande toestanden maar allengs breidt hij zijn bevoegdheden uit, al naar mate de praktijk zich langzaam, doch geleidelijk gaat ombui gen naar wat de wet wil. Zoo komt er vanzelf een goede verstandhouding tusschen wet en praktijk. Zoo ook is 't met de Ongevallenwet gegaan. Er is nu een leergeld betaald van over de 4 millioen tekort hij de Rijksverzekeringsbank als gevolg van het te laag geraamde bedrag der admi nistratiekosten plus bet renteverlies, dat de Bank lijdt, doordat de werkge vers en de risico-dragende maatschap pijen en vereenigingen eerst na gerui- men tijd het door hen verschuldigde aan de Bank betalen; plus de te gun stige indeeling van het bedrijl van laden en lossen van schepen. Wat de administratiekosten betreft, die de eigen risico dragende maat schappijen en werkgevers moeten betalen, is gebleken, dat de Bank per maand 26000 gld. te weinig ontvangt. Vanzelf moet daarin verandering komen. Wat het renteverlies aangaat, blijkt, dat tusschen den dag, waarop de pre- m'ën behoorden te zijn ontvangen om de door de Bank gedane uitgaven te dekken en den dag, waarop de premiën gemiddeld worden betaald 220 dagen liggen. Gerekend tegen een interest van 3'/2 percent wordt dus over die dagen door de Bank een renteverlies geleden van ruim 2 percent. En wat de gevaren- klasse van het laden en lossen van schepen betreft, ook die bracht duizen den tekort. De bank heeft uitgerekend, dat de schade 50000 gld per maand bedroeg, zoo een met ander is de schade ruim 4 millioen Wel mag hier vau duur leergeld gesproken worden. Doch 't zal nu wel verbeteren. Tuin- ee HaradSiouw. Vit een zeer beSsend boekje. Bedoeld wordt „Onze meststoffen," naar het Duitsch van Prof. Dr. A. Stutzer, bewerkt door G. J. Bielenian. Op blz. 20 en 21 vertelt de schrij ver een en ander over de in den bodem voorko mende stikstofverbindingen. Ik acht bet niet van belang ontbloot, dat de lezers van dit blad eens hooren, wat daaromtrent door Schrijver wordt meegedeeld. Te meer, wijl nog al eens heel hooge verwachtingen worden gekoesterd van de in den grond aanwezige stikstof, welke per H.A. tot op een diepte van M- soms wel eens van 3000— 4000 K.G. bedraagt. Het grootste gedeelte van dezen natuurlijken voorraad stikstof is nu jnist afkomstig van die plantaardige zelfstandigheden, welke voor verrotting zoo goed als onvatbaar zijn. Jaar op jaar stapelt zich die voorraad meer en meer op. Als planteuvoedsel mag ze zoogoed als waardeloos genoemd worden. Zóó zegt het deze schrijver. En ter illustratie beschrijft hij nu een proef, genomen door den grooten Wagner, genomen met het doel, beter te kunnen oordeelen over de waarde van bedoelde stikstof. We lezen er dit van: „In den bodem was zonder mest 2800 KG. stik stof per H.A. voorhanden. Eén vak van het proefveld werd niet gemest, een tweede ontving 80 KG. kali en 100 KG.] phosphorzuur, een derde hetzelfde benevens nog 40 KG. salpeterstikstof. Bij den oogst verkreeg men Op vak 1 (zonder mest) per H.A. 2600 KG. (gerst.) Op vak 2 (kali- en phosphorzuur) per H.A. 3400 KG. Op vak 3 (kali, phosphorzuur en stikstof) per H.A. 4800 KG. In de geoogste massa werd gevonden Van de 100 deelen der in den bodem reeds voorbanden stikstof bij proef no. 1 1,6 deel. Van de 100 deelen der in den bodem reeds voorhanden stikstof bij proef no. 2, 2 deelen. Van de 100 deelen der door bemesting aange brachte stikstof bij proef no. 3 60 deelen." „Gemakkelijk is hieruit te zien," aldus besluit de schrijver, „welke geringe waarde de stikstof uit den bodem werkelijk heeft." Mijnsinziens blijkt er even klaar uit, welke hooge waarde de salpeterstikstof voor den landman bezit. Vraiigtiaah, Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeeliugen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 126. Wat bedoelt men met ensileeren van groenvoer? 127. 1 H.L tarwe weegt plm. 80 K.G. en 1 H.L. water 100 K G. Tarwe is dus lichter dan water. En toch zinken tarwekorrels. Hoe moet ik zulks begrijpen. Antwoorden en mededeelingen. 124. Keukenzout geen plantenvoedsel en toch deed een bemesting er mee de opbrengst bij suikerbieten mooi toenemen. Hoe zulks mogelijk is? Met zekerheid is dit niet te zeggen, doch naar alle waarschijnlijkheid heeft het bedoelde zout sommige bodembestanddeelen meer of ge makkelijker opneembaar gemaakt. 125. Kalksalpeter Waar te koop Onder meer bij het „Centraal Bureau" te Enschede. Vraagt het den secretaris uwer landbouwvereeniging: Ge zijt immers lid van deze of gene boerencor- poratie Niet? Dan u dadelijk aangesloten I Uil de ÉPers. Onder het hoofdje: Wat de Huic? kiezers te wachten staat zegt de r>Graafschapper«. Hoe het hoofdbestuur van de Liberale Unie over het kierecht-vraagstuk denkt. Men wil onder meer ook stemdwang voor de kiezers ingevoerd zien. Wij dus in ons vrijheid-lievend Nederland niet ter stembus komt, zal worden gestraft. Bij eerste overtreding zal zijn naam wor den aangeplakt, precies alsof hij een stoute jongen is, wiens naam door »meester« op het bord wordt geschreven. Als dat niet helpt, met andeie woorden, als de kiezer voor de tweede maal thuis blijft, dan moet boete volgen en bij niet betaling: de gevangenis. De »luie« kiezers weten dan nu, wat zij van de j>Liberale Unie« te wachten hebben, wanneer haar haan victorie weet te kraaien. Misschien willen de heeren er een zoet winstje mêe behalen voor de van lieverlede weg slinkende liberale partij. Telkens toch blijkt, dat het getal liberale kiezers bij de stembus niet stijgende is, terwijl de Christelijke en socialistische voort durend vooruitgaan. Daarom moeten de Uuiez, onverschillige partijgenooten, de thuisblijvers gedwongen worden, tot uitoefening van een hunner belangrijkste burgerplichten, het uitbrengen van hun stem, Het is bepaald een merkwaardig voorstel, van de vrijzinnige Unie! Dwingen, dwingen moet je maar!

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1