6&eclits%aken. Vissclierlj. Verkoo pingen. Uitslag: Werkooping. <*enieng«l Nieuws De Voorz. stelt voor 0111 tot een oplossing te geraken, dit bij wijze van gewijzigd te worden opgezonden. De Voorz. deelt mede dat, a.een verzoekschrift is ingekomen van den heer Flentge, tot het ver krijgen van een lokaal ten einde daarin cursussen voor de geheelonthouding te houden hetwelk word toegestaan. b. Een schrjjven van Regenten van't Weeshuis dat de begrooting 1907, de ontvangsten niet vol doende waren. Daar die voor 1900 grooter waren dan in 1907, verlangen ze toevoeging van enkele posten. c. Ontvangen een schrijven van den gemeente opzichter om verhooging van toelage, alwaar door B. en W. advies zal worden uitgebracht. d. De Voorz.Naar aanleiding van het voorstel van den heer V. d. Koog, „behandeling Zandpad" hebben B. en W. op hun vergadering nog geen voldoend besluit genomen, en stelt daarom voor dit uitte stéllen tot een volgende vergadering om dan daarvan de stukken bij de leden rond te zen den, 't welk word goedgekeurd. Punt 2 van de agenda is: Dat de heer J. L. Vink aan de beurt van aftreden is als regent van bet Weeshuis, dat er alzoo stemming plaats moet hebben. Door den Voorz. wordt het volgend twee tal opgegeven de heeren J. L. Vink en J. Timmers. Bij eerste atemming werd gekozen J. L. Vink met 9 stemmen en I blanco. 2. Aan de beurt van aftr. van lid der commissie tot wering van schoolverzuim is de heer A. W. Nijgh. Door den Voorz. werd het volgende twee tal voorgesteld de heeren A. W. Nijgh en C. Nuij met algemeene stemmen werd gekozen den heer A. W. Nijgh. De Voorz.: Alsnu moet worden overgegaan tot benoeming van een lid van de Gascommissie, door het bedanken van den heer De Ruiter. Bij eerste stemming word tot lid gekozen den heer T. Schil- perogrd met 5 stemmen, terwijl de heer P. A. van Buuren 4 stemmen verkreeg, den heer Schilper- oord neemt zijn benoeming aan, zoodat er nu in de plaats van T. Scbilperoord tot plaatvervan- gend lid (gekozen word den heer Jacob Knöps met 6 stemmen, terwijl den heer van Buuren 4 stem men verkreeg. De Voorz. deelt mede dat de heer Knöps met zijn benoeming in keunis zal worden gesteld. De Voorz.: Als nu is aan de orde de begrooting van de gasfabriek. Voor dat er overgegaan word tot voorlezing van de uitgaaf en ontvangsten, en worden nog enkele vragen gedaan door den heer J. J. Slis, welke op de gasfabriek betrekking heb ben, die door den Voorz. worden beantwoord. Het verslagmordt nu voorgelezen, en nadat er verschil lende discussies over gevoerd zijn word de be grooting die is vastgesteld op f 21354,54 goedge keurd. Daar |den heer Slis zijn verontschuldiging te kennen geeft niet langer te kunnen blijven vertrek deze. Aan de orde is nuVaststelling toelage gemeente veearts van den heer van Hemert, welke ook van de Provincie toelage heeft van f 150 de inslrucsie die is vastgesteld naar een gemeente-veearts word oo verzoek van den Voorzitter door den Secr. voorgelezen. Wijziging"van Art. 101 derPolitie-verordening, en wel dat hooi- ofstrooklampen geplaats mogen worden op 6 Meter van den openbaren weg en op 30 Meter afstand van de gebouwen. Nadat ook hier enkele vragen van verschillende leden door den Voorz. zijn beantwoord, wordt deze wijziging goedgekeurd. De Voorz. deelt mede dat nu aanj de orde is wijziging van de begrooting 1907, dewelke door den Secr. word voorgelezen (intusschen vertrekt den heer Kolff) welke na lezing daarvan word goedgekeurd. Daar er nu nog eenige punten den Hoofdelijken Omslag rakende moeten behandeld worden acht de Voorz. het goed die met gesloten deuren te doen en is alzoo de openbare zitting geëindigd. A rrondissemenls-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag io December. Inbraak in de Rooinsch Katholieke kerk te Oude Tonge. 't Was kermis te Oude Tonge. De dorps- schoonen dansten met de stoer gebouwde Oude Tongsche klorissen. Ze verteerden de blanke guldens en rijksdaalders, die ze ge spaard hadden, om te feesten. De r 8 jarige arbeider B. B., wonende te Pijnacker, had zonder centen op zak, al geruimen tijd rondgeloopen langs de draaimolens cn koek kramen, langs de lachende meiskens. Had hij ook maar centen, dan kon hij ook pret maken, ook een aardige schoone invileeren met hem kermis te houden. Ze keken hem niet aan, omdat hij rondliep als een »dooie pier.< Hoe kom ik aan geld dacht B. Zonder geld, geen lol en geen meisjes. Daar herinnerde hij zich, dat de zangers der Roomsch-Katholieke kerk van Oude Tonge telkens een penningske offerden in een busje, dat stond in een kast op het »koor. B. wist dit alles, omdat hij vroeger »orgcltraple.« Zonder verder aan de gevol gen van zijn daad te denken, besloot B de kerk binnen te dringen. Hij haalde een ladder, zette die tegen den kerkmuur bij een raam. Daarvan verbrijzelde hij een ruit. Door de opening klom hij naar binnen en liet zich langs den muur naar beneden glij den, als een geroutineerde inbreker. Hij liep de trap op naar het >koor,« vond het busje waarvan hij het deksel verbrak en greep de zeven gulden, die er in lageD. Nu had hij ook kermisgeld, kon hij even eens gaan pretmaken. Hij liep weder naar beneden, doch het raam was te hoog en de muur bezat geen enkel uitbouwsel, waarop hij zijn voet kon zetten. Met het busje in zijn hand doolde hij door het donkere kerkgebouw rond. Hij liep naar het altaar, waar hij het trapje bemerkte, dat door den priester bij den dienst wordt gebruikt. Doch voordat hij het aanvatte, schudde hij het busje leeg en smeet het daarna op het altaar, alsof hij nooit geleerd had eerbied te moeten heb ban voor alles, wat een kerkgebouw bevat Daarna liep hij met het trapje naar den muur, zette het er tegen en klom zoodoende weder naar buiten. Onbekommerd heeft B. toen kermis ge houden, doch toen hij 's morgens nog op bed lag, werd hij door den veldwachter gearresteerd. Te verdedigen wist de jongen zich thaDS ter terechtzitting niet. Het O. M. requireerde wegens diefstal, door middel van inklimming en braak, een gevangenisstraf van negen maanden. De Gemeente-ontvanger te Hoog vliet. Tenslotte werd de zaak behandeld tegen Daniel S., 35 jaar, oud-gemeente ontvanger, gebo.en en wonende te Hoogvliet, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Rotterdam, verdacht in den loop der jaren 1906 1907, in zijn kwaliteit van ontvanger der gemeente Hoogvliet, opzettelijk ge'ds bedragen, toebehoorende aan de gemeente en door verschillende personen als gemeen telijke belasting aan bekl. afgedragen, te hebben verduisterd, tot een bedrag van f 608,91. Achttien getuigen waren gedag vaard, o.w. er zes ziek, dus niet versche nen waren allen inwoners der gemeente Hoogvliet. Uit hun verklaringen bleek, dat door bekl. waren verduisterd bedragen van f 13 68, betaald door P. Onder de Linden f 61,20, door M. Voogt; f 38,88 door C. H. Knegtf 82,89 door A, Riedé f 1 2,60, door de weduwe W. Voogt f 6,48 door de weduwe I. VerliDde f 70,20, door P. Eenhoorn; f 79,20 door C Eenhoorn; f 7,20 door H. den Ouden; f50,04 door J. den Boer; f 2,25, door W. Voogt J.Jz. f 23,10, door de weduwe H. E Loen f 21,60, door J. Meyboom f 7,20 door VV. Lagendijk; f 46,80 door de weduwe J. Hordijk en f 85,68, door A. Noordtzij Azn. Beklaagde bekende hel ten laste gelegde. Vroeger had hij er een paar betrekkingen bij gehad, doch door allerlei huiselijke omstandigheden had hij die laten loopen. Daarbij kwam, dat hij ook wat gespeculeerd had en dit was verkeerd uitgeloopen Getuigen verklaarden, dat bekl. steeds oppassend was geweest. Hij had zich in zaken gemengd, die slecht voor hem uitvielen Ook huiselijke dingen hadden bekl's onder gang bewerkt. Dat bekl. een verkwistend leven leidde, was niet bekend. Zijn geld moet hij verbruikt hebben om zich staande jte houden. Het feit, door bekl. gepleegd, achtte het O. M. waargenomen door mr. C. Star Busman - - wettig en overtuigend bewezen. Bekl. zou veroordeeld moeten worden op grond van art. 359 Wetboek van Strafrecht, De maximum-strat voor dit misdrijf is zes jaren, doch bekl zou hoe ernstig zijn misdrijf is toch niet veroordeeld moeten worden tot de zwaarste straf. Er zijn ver zachtende omstandigheden voor beklw.-ar- ond;r die uit zijn huiselijk leven lang n et gering zijn. Z.E.A. eischte een jaar gevan genisstraf. Mr. J. R, Van der Pot als verdediger optredend, was het met O. M. eens, dat het feit wettig en overtuigend was bewezen. Bekl. had ietwat boven zijn stand geleefd, waartoe bijdroeg, dat bekl. een rijke vrouw trouwde. De getuigen hadden van bekl ook geen ongunstige verklaringen afgelegd. De gemeente had geen schade geleden, daar bekl had borg gesteld om de schade te dekken. PI. eindigde met de clementie voor zijn cliënt in te roepen. Uitspraken over 8 dagen. Middelharnis. Te IJmuiden binnen gekomen de vischsloepen „Middelharnig" et. Jf de Korte f980 „Burg. Mrjs" L. Koster Sr. 650 „Toekomst" st. Johs. de Waard 950 „Voorlichter" st. M. den Braber „960 „Paul Kruger" st. H. Langbroek 540 „Doggersbank" st, Jaos. v. d. Hoek „550 ;Leo en Willy" st. Jan do Waard 360 Op Woensdag 18 December 1907, 's nam. 2 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk aislag van a een huis met schuur, erf en tuin met fijne vruchtooomen zijnde de z.g.n. //Brouwerij// op defi hoek van den Zuid Achterweg te Sommelsdijk kad. Sectie B.|nrs. 1578, 1574, 658, 657, 656 en 655 samen groot 31 aren 3 centiaren (230 R. Sommels- (i ijk se lie maat); b. 8,64,30 H.A. bouwland in den polder Het Oudeland aan het Molenpad, den Staverschenweg, en den Proostweg, te Sommelsdijk kad. Sectie B. nos. 839, 727, 85, 86, 87, (2L G. 100 R. Sommei sdijksche maat); c 9,78,50 H.A. bouwland, weg en watering in den polder Kraaiestein te Som melsdijk kad. Sectie D. no. 602, 55, 56, 604, 57, 58 (21 G. 92£ R. Voornsche maat), d. 1.40.44 H.A. bouwland en watering in den polder de Oude Plaat te Sommelsdijk kad. Sectie D nos. 321 en 322. (3 G. 140 R. Sommelsdijksche maat.) Voor de erven van wijlen den WelEd. heer J. de Graaff te Som melsdijk. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 19 Dec. 1907, 's av. 7 uur, bij H. van Dongen en Zoon te Oude Tonge, Afslag vaneen goed onderhouden Huis, Schuur en Erf aan de Voorstraat, en een Schuur en Erf aan de Hil te Oude Tonge, voor den heer A. Slis, en een Huis en Erf, aan de H;! aldaar voor L. Osseweijer Chrz. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 8 Januari 1908, 'e nam. 3 uur, te Dirksland, ter herberge van P. Broos- hoofd veiling, en op Woensdag 15 Januari 1908, 's nam. 3 uur, te Dirksland, ter herberge van Joh. Vroegindeweij, afslag van een zeer geriefelijk ingerioht en gunstig gelegen woon huis met tuin, groote landbouwsohuur, wagen huis, pakhuis, arbeiderswoning, dijk, erf en grond, nabij Dirksland, op Kralingen, aan d; Haven, kad. gemeente Melissant, Sectie B. nrs. 492, 547, 548, 549, 582, 641 en 645, tezamen 64 aren 63 oentiaren, in peroeelen en in com binatiën, ten verzoeke van don heer J. C. Rood zant Kz. wegens zijne opheffing van zaken Notaris VAN DER SLUIJS. Sommelsdijk. Uitslag der Openbare vrijwillige verkooping van Bouwland, Watering en Weg, benevens het Huis met schuur, tuinhuis en tui nen, genaamd „De Brouwerij," allen gelegen in deze gemeente, ten verzoeke van de Erven van den WelEd. heer J. de Graaff alhier, gehouden op Woensdag 11 December 1907, des nm. 2 uur, bij inzet, in het Hotel Speé, ten overstaan van Notarial'. A. van Buuren. Koop 1. Het huis met tuin, op den hoek van den Zuid-Achterweg en de Sint-Nicolaas- ofHo- vendreef. Ingezet door J. S. Prederiks, alhier op f 2100, Koop 2. De schuur met varkenshok, mestput, erf en inrit, ten westen van koop 1. Ingezet door Corn. Spee Mz. alhier op f2900, Koop 3. Het perceel open erf aan den Zuid- Achterweg, ten westen van koop 2. Ingezet door Jan Vroegindeweij alhier, op f 375,- Koop 4. Het perceel tuin, ten zuiden van en met recht van uitpad over koop 3. Ingezet door Jan Vroegindeweij, alhier op f245,- Koop 5. Het perceel tuin met vijver, met het recht van uitpad over koop 2. Ingezet door Jan Vroegindeweij, alhier op f 400,- Koop 6. Het perceel tuin, uitmakende een gedeelte vau de kadastrale perceelen aldaar. Ingezet door J. S. Frederiks, alhier op f380, Koop 7. Het huis met perceel tuin en uitpad, uitmakende het kadastrale perceel aldaar. Ingezet door T. Buurveld, alhier op f 560, Koop 8. Het perceel vroon Bouwland, ten zuiden van het Molenpad, in den polder het Oude- land. Ingezet door G. Joppe Cz. van Goedereede, op f 1110,— per gemet of 820, Koop 9. Het perceel kostbaar bouwland, ten noorden van den Staverscheu weg in den polder het Oudeland. Ingezet door L. v. d. Broek, alhier, op f770, per gemet of f 5476, Koop 10. Het perceel vroon bouwland aan en ten westen van den Proostweg, in den polder het Oudeland. Ingezet door G. Joppe Cz. van Goedereede, op f 605,per gemet, of 2216,—. Koop 11. Het perceel vroon bouwland, ten westen van den vorigen koop, in den polder het Oudeland. Ingez-t door G. Joppe van Goedereede op f525,— per gemet. of 2256, Koop 12. Het perceel vroon bouwland, ten westen van den vorigen koop, in den polder het Oudeiaud. Ingezet door J. Ziaijer van Middelharnis, op f580,per gemet of 3159, Koop 13. De perceelen kostbaar bouwland en watering, aan den Oud Kraaiesteinschen dijk, in den polder Kraaienstein. Ingezet door M. Born, alhier op f 710.per gemet of f 4060, Kcop 14. Het perceel kostbaar bouwland en weg, ten zuiden van den vorigen koop, in den polder Kraaiestein. Ingezet door M. Bom, alhier op f 730,— per gemet of f 3684,—. Koop 15. Het perceel kostbaar bouwland ten zuiden van den Kruisweg, in den polder Kraaie stein. Ingezet door P. W. Busehman van Schiedam, op f 730,per gemet of 3422, Koop 16. Het perceel kostbaar bouwland aan den Oud-Kraaierschen dijk, in den polder Kraaie stein. Ingezet door P. W. Busehman van Schiedam, op f 660,per gemet of f 3864,—. Koop 17. De perceelen vroon bouwland en watering aan den Onwaardschen dijk, in den polder de Oude Plaat. Ingezet door G. Joppe Cz. van Goedereede, op f 610,per gemet, of f 2' 15, Failliet verklaard. De bankier v. D,, ondernemer van premieleeningen, kantoor houdende aan de Toussaintkade te 's Gra^enhage, vertrok in het begin der vorige week naar het buiten land, de medebeeling achterlatende, dat hij binnen enkele dagen zou terugkeeren. Toen hij evenwel op het laatst dier week nog niet was teruggekeerd, werd van de af wezigheid van D. aangifte gedaan bij de politie. In een buitengewone zitting van de Rechtbank is, op verzoek van een crediteur voor een belangrijk bedrag en op ambts halve vordering van den officier van justitie, v. D. failliet verklaard. Verdronken. De 14 jarige Anna v. Z fe Delft, die tijdelijk bij een familielid in de Vlaarding- sche Schou w verblijf hield, is, Zondagmorgen in de Vlaardingsche Vaart geraakt en verdronken. Het rnrisje ging om 6 uur alleen op weg naar Vlaardingen om daar ter kerke te gaan en zou onderweg een tante afhalen, doch arriveerde daar niet. Ongerust geworden, is men gaan zoeken en om 8 uur vond men het lijk van het kind, dat, naar men vermoedt, door een rukwind van het smalle en glibberige pad in het water geworpen is. Er nog goed afgekomen. Toen Zondagochtend trein A, komende van Groningen, om 6 20 te Assen binnen- stoomde, was de postconducteur niet aan wezig. Hij was even na het vertrek van Zuidlaren uit den trein gevallen, maar er zoo goed afgekomen, dat hij naar het station terug kon loopen. Hij had een paar schrammen aan 't gezicht, dat was al. Hij kon dan ook een poosje later den dienst op een der treinen alweer hervatten. Een notaris aangehouden. Reeds eenige dagen liepen er geruchten dat de zaken van den notaris B. te Vlissin gen niet in orde waren. De vorige week stelde de justitie een onderzoek ten zijnen huize in, evenwel zonder gevolg. Maandag echter meldde B. zich aan bij het parket te Middelburg. De rechfer-eommissaris aardigde een bevel tot voorloopige aan houding uit tegen B., die thans in het huis van arrest zit. NG. C) Turkije staal, zooals men weet, nog altijd bij Rusland in 't krijt als gevolg van den laalsten oorlog In 1882 werd het bedrag der oorlogs schadever goeding, die Turkije aan Rusland zou moeten betalen, vas'gesteld op 35,310,000 Turksehe ponden (1 pond Turksch is ongeveer 12 gulden). Sedert dat jaar heeft Turkije geregeld 350,000 pond aan Rusland betaald, te zamen 9,100,000 pond Turkije had echter ook een aantal Russische krijgsgevangenen verpleegd ad 546,166 pond, zoodat er nog 26,210,000 pond te betalen valt. Daarvoor zal Turkije, wanneer het bij zijn aflossing van 350,000 pond blijft, 72 jaar noodig hebben In den laatsten tijd waren enkele Turksehe inkomsten, waaruit deze af ossing bestreden moet worden, wat achteruitgegaan, en dit heeft een aan- maoiug der Russische ambassade tenge volge gehad. Laat men in Petersburg maar geduld hebben met den „zieken man". Harde behandeling geeft toch niet. Omtrent de mijnramp bij Fairmont wordt gemeld, dat van de 478 mijnwerkers, die in de mijnen wiren toen de ontploffing plaats had, er wel niet één meer, behalve degenen die reeds gered zijn, levend nair boven zal kom 11 Aan den ingang van de schacht liggen de lijken in lange rijen uitgestald. De directeur van de mijn had eerst het aantal vermiste arbeiders berekend op 47S, docli vergat dat er ook een honderdtal jongens in de mijn werkzaam waren, nl. om de met kolen gevulde wagens voort te duwen. Het totaal slachtoffers zal dus niet veel minder dan 600 zijn. De arbeid van de reddingsbrigade wordt in hooge mate belemmerd door het uit stro unende gis; zoodra dit een oogenblik ophoudt, tracht men in de schicht d ir té dringen en worden de lijken bij dozijnen naar boven gebracht. Overal liggen gebroken balken en verkoolde machinedeelen ver spreid, die getuigen van de kracht der ontploffing, Herhaaldelijk gebeurt het, dat de menschen, die bezig zijn a'ii den red- dingsarbeid, bedwelmen door de giftige gassea Reeds zijn er tien van hen physiek zoozeer aangetast door de dampen, dat aan nun leven gewanhoopt wordt. Uit alle oorden vau het land komen aanbiedingen van ervaren mij larbeiders, om deel te nemen aan den reddingsarbeid. D it aanbod is vooral van belang, omdat door on.ior deeikundig optreden een tweede ontploffing veroorzaakt kon worden. O, die buurpraatjes Men meldt aan de "lN. R Ct:» Maandag is te Stratam het 5 jarig kind van zekeren H verbrand, terwijl de moe der op «buurtvisite" was. Van de verstikking door kolendamp. Omtrent de drie personen die door ko lendamp in een ijzeren bokvaartuig, onder het dorp Bikkeveen zijn gestikt en waar van we in ors nummer van j 1. Dinsdag iets mededeelden, kan nader worden gemeld, dat Donderdagavond het gemelde vaartuig fot voor de sluis aldaar is ge iracht, waar na de drie opvarenden zich ter rus'e heb ben begeven in liet vooronder, nauwelijks groot genoeg om hen te bevatten, terwijl bovendien alles nog werd dichtgestopt. Toen de sluiswachter des morgens de menschen riep, kreeg hij geen antwoord, terwijl het licht op het vaartuig nog brandde. Hij trok toen het luik open en zag daar drie mannen onder de dekens uitge strekt op den grond liggen met een pot met vuur tnsschen de beeuen. Spoedig bleek hem dat de mannen wa ren gestikt. Hoewel dadelijk een dokter werd ge waarschuwd, kon het leveD niet meer op gewekt worden. De ongelukkigen, afkomstig uit Mur- merwoude, laten ieder eene weduwe met Kinderen na. Volgens bekomen inlichtingen zijn ze genaamd Harm Visser en Sietze Visser (broeders) en Gjalt van der Wal, respec tievelijk 40, 30, en 34 jareu oud. ("Ij. Ct.") Gestikt Te Deventer is Maandag de gepensio neerde hospitaal-administrateur R. door gasverstikking dood op zijn bed gevonden O, die drank In een beek te Glanerbrug is Zondag morgen het lijk gevonden van de 67 jarige weduwe A. S., wonende aldaar. De onge lukkige schijnt Zaterdagavond, terwijl zij onder den invloed van sterken Jrank ver keerde, daarin te zijn geraakt en verdron keu. Doodgedrukt. Aan de fabriek "Eilermark" nabij Gla nerbrug geraakte de 21-jarige losse ar beider Frans Ha-sik tusschen het ketelhuis en een waggon steenkolen die voortge schoven werd, bekneld, waardoor de borst kas als 't ware werd platgedrukt. Dr. Stam te Glanerbrug gelastte overbrenging naar 't Ziekenhuis te Gronau, doch de man overleed reeds onderweg De moord te Dwingeloo. De Justitie uit Assen vertoefde Zondag te Dwingeloo, tot bet instellen van een onderzoek naar den .n die gemeente ge- pleegden mooid. Nog meldt men, dat de toestand van T. Schieving van dien aard is, dat hij in het Ziekenhuis te Groningen zal worden verpleegd. Van den moord te Zeist. In zake den moord te Zeist deelt het Utr. Dbl. mede dat bij de Sectie van het lijk van Hendrik Drost in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht de aanwezigheid van chloroform is geconstateerd-, I11 de hersenen zijn 22 in gram chloroform ge vonden. Het vergif moet den jongen zijn toegediend liet i- onmogelijk dat hij op een andere wijze een zoodanige hoeveel heid naar hinnen heeft kunnen krijgen Voorts bleek, dat her slachtoffer uit wendig geen teekenen van geweld ver toonde, en zelfs aan den hals geeu noe menswaardige sporen van wurging waren te vinden. Intusschen zijn inwendige Kneuzi' gen in de weefsels ter hoogte van den hals geconstateerd, die op veroorza ken van den dood door toekuijping van de luchtpijp wijzen. Tevens is ten over vloede geconstateerd, dat de jongen dood was toen met het lich tam iu de kerkhof- sloot plaatsteinwendig heeft men geen sporen van slootwater gevonden, dat naar binnen moest ziju gekomen, indien er nog eenig teeken van leven in liet slachtoffer was geweest. Verder kan mg medegedeeld worden, dat het lijk boven het rech'eroog een roode plek vertoonde; verm jedelijk is deze veroorzaakt doordat een mui of meer ruw voorwerp langs liet voorhoofd is ge schoven. Het ligt voor de hand aan te nemen, dat dit voorwerp de pet is ge weest van Hendrik Drost, waarop de da ders de chloroform hebben uitgestort, om Het hoofddeksel daarna in het gezicht van het slachtoffer te duwen Bij het pogen van Drost zich los te werken, is de pet hem langs het voorhoofd geschuurd. Van Vaalen en Van Ee, die den jon gen te zamen om het leven brachten, en beiden een bekentenis hebben afgelegd, weigeren echter een verklaring 'te geven omtrent de pet en de iu verband daar mede gebruikte chlorhform, hoewel het onomstootelijk vast staat, dat de jongen dat vergift is toegediend geworden, met de bedoeling tegenstand vau ziju kant te voorkomen. ICors en Overhorst blijven ontkennen. Wat de gedane verzekering betreft, dat de moordzaak wel spoedig voor de recht bank zou dienen en vermoedelijk maar een dig duren, zegt liet blad; Hiervan is volstrekt nog niets bekend en berich ten daaromtrent zijn ten eenenmale onjuist. De instructie is nog in vollen gang. Tuberculiiie-inspuiting. In bet nummer van 27 November 1.1. der „N. R. Ct." kwam onder de rubriek Wetenschappelijke Berichten een aardig artikel voor, naar aanleiding van de verschijning van het werkje over de „Tuberculin e-inspuiting van Denys door Dr. A. C. A. H 0 f f m a n. Aangezien het onzen lezers zeer interes seeren zal, wenschen wij dit artikel hier ie laten volgen „Of de isopathie, de leer die, in het kort gezegd, besmettelijke ziekten wil genezen of voorkomen door de kiemen dier ziekten of de door hen in het li chaam afgescheiden vergiften in het li chaam te brengen, nog eens do brug zal vormen, waarop homoeopathie en allopathie elkander de verzoenende hand zullen reiken, zouden wij niet durven voorspellen. Behring, de groote isophaath, heett het beginsel van de homoeopathie, „naar den tegenwoordigen stand onzer kennis," „nog zoo kwaad niet" genoemd, mits onbevoegden er niet mee kwakzal ven Lombrose heeft bjj de opening van een homoeopathisch ziekenhuis de mee rling uitgesproken, dat de homoeopathie „de kiemen van de geneeskunde der toekomst in zich bevatte" aan de Pa- rjjsche hoogeschool zijn twee hoogleeraren openlijk tot de bomoeopathische genees wijze overgegaan Misschien mag men echter verwachten, dat het tusschen allo- en hoinoeopalhen tot grooter waar- leering over en weer zal komen. De homoeopathie wendt zich althans niet af van de nieuwe geneeswijzen, die de officieele geneeskunde haar aan de hand doet. Het boekje, dat voor ons ligt, bevat er het bewjjs van. Het beschrijft na een inleiding, die meer een propaganda voor het homoeopatische beginsel lijkt, de ervaringen, die de schrjjver met de be kende bouillon van den Leuvenschen hoogleeraar Denys bjj de bestrijding van tering heef opgedaan. Schr. stelt voorop dat de isopathiae geneeswijze voor een homoeopaat veel aantrekkelijks heeft, daar z.i. de verwantschap tusscheD de i wêe richtingen te vinden is le in het meer specifieke der geneesmiddelen 2e in den eisch, dat het geneesmiddel op dezelfde organen en weefsels in >vereer)8Temden zin moet inwerken als de ziekte oorzaak 3e in de klaarblijke lijkheid, dat wel degelijk kunnen wer ken de hooge verdunningen zoowei van homoeopatische middelen als van doode- stof wisselingsprod ucten-be vattende se rums en andere inentings- en inspni- tingsvloeistoffen der isopathieen 4e in de enkelvoudigheid van de middelen der beide nieuwere geneeswijzen. Dr. Hoffman heeft de bouillon van Denys in den aanvang in hooger ver dunning toegepast dan voorgeschreven werd. Zoodoende heeft hij nooit een op een ontsteking gelijkende reactie van het bindweefsel rondom de plaats van inspuiting gezien, welke bjj de gewone behandeling pleegt voor te komen. De algemeene verscbjjnselen, die zich bjj s'erke doses in den bloedsomloop, de spjjsvertering, de urinewegen, op de huid en in het zenuwstelsel kunnen vooidoen, bleven daarbjj, op een enkele uitzondering na, ook uit. Schr. heeft de behandeling nog slechts in weinige ge vallen toegepast, maar het eerste geval al dadulijk met zóó goeden uitslag, dat bjj de kuur in vele gevallen als veelbc- ovend beschouwt. Of zij de voorkeur

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 4