Antwoorden of mededeelingen mogelijk. Het eerste kan luiden dan zal het des betreffende land geen groote behoefte hebben aan kali. Doch in 't onderhevige geval het land, hier bedoeld is lichte klei wil mij dit toch niet juist toeschrijven. Op licht land zijn suikerbieten in den regel dankbaar voor kalimest tenzij en nu komt het tweede antwoord. Voor we dit geven eerst nog een paar algemeene opmerkingen. Als we ons herinneren, hoe de boer vooral moet zor gen voor voldoende voorraden stikstof, phosphor- zuur kali en kalk in zijn bouwland (op weiland geldt dit natuurlijk ook) dan zal 't ons ook dui delijk zijn, dat hij, die alleen kaïniet geeft, eenzij dig mest. Met kaïniet brengt men immers enkel kali in den grond. En zulk eene bemesting zal alleen dan helpen, als de voorraden stikstof en phosphorzuur en kalk voldoende zijn. Stel, dat met een middelmatigen oogst van suikerbieten 76 KG. stikstof aan den bodem wordt onttrokken, 36 KG. phosphorzuur, ook zooveel kalk en 150 KG. kali, daar blijkt weliswaar de behoefte aan kali 't grootst. Maar toch al is de toegediende kalivoorraad voldoende voor een rijken oogst, hoe zal men die dan kunnen verwachten, alsslechts 60 KG. stikstof beseh ik baar is en 30 KG. phosphor zuur en 25 KG. kalk? Ik noem zoo maar enkele getallen, doch meen nu tegelijk duidelijk gemaakt te hebben, hoe ons tweede antwoord en dat zal hier wel 't juiste zijn zal luiden Door enkel kaïniet te strooien, bemesttet ge éénzydig. T)&ê.r zal de schoen in dezen knellen. Laat dit de kunstmestgebruikers allen wel ont houden. Door eenzijdig te bemesten gooit ge het geld, voor de aangekochte waar besteed, in letter lijken zin weg. Geeft ge het bietenland kaïniet, bestl Maar dan dient ook den chilizak aangesproken en dan met super. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kostelooe geplaatst. xfjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 124 Keukenzout is geen plantenvoedsel. En toch hoorde ik van een proef, waarbij dit zout de opbrengst deed vermeerderen. Hoe kan dat? 126. Waar is kalksalpeter te koop Antwoorden en mededeelingen. 122. Voedende waarde van jaapjespeen We geven binnenkort 'n opstel. 123. Afval van lijnzaaddoppen nog waarde Dat zal wel zijn. Want er zitten nog al wat olie rijke lijnzaadstukjes in. Een opgaaf van wat er in zit vinden we niet. Wel kennen we boeren, die 't goedje roemen. .Best spulletje" hoorde ik ze zeggen. (Jit de Pers. >Zie naar Frankrijk!* vZie naar FrankrijkW zoo heeft Mr. Limburg voor eenigen tijd de vrijzinnige jongelui toegeroepen. Nu, wij willen ook naar Frankrijk zien en wij zullen dat blijven doen. Daar toch zijn de vrijzinnige beginselen in de praktijk van het leven tot volle ont plooiing gekomen en wij kunnen dus zien, wat er onder de heerschappij van die begin selen van land en volk wordt. Ook op het stuk van het openbaar onder wijs. Mag men de Croix, een Fransch tijd schrift, gelooven, dan zou men op de bewaarschool in de rue Lacordaire te Parijs aan de kleine kleuters dit schrijfvoorbeeld hebben gegeven: God is een grenspaal, dit achteruit wijkt, naar mate demenschelijkeweten- schap vooruit gaat I Is het niet in één woord: Godlasterlijk? Ziedaar, roept het Centrum uit, ie neu traliteit der openbare school in Frankrijk, onder 't anti clericalisme, dat de Broeders- en Zusterscholen sluiten deed. De godloochening wordt er den kleinen van kindsbeen af ingepompt. De aangehaalde beeldspraak gaat hun begrip natuurlijk te boven. Maar de volzin wordt, door lezen en naschrijven, in hun wasweeke hersentjes geklopt, en over tien jaren zullen ze hem zich herinneren en begrijpen. Wij zullen naar Frankrijk blijven zien. Ter waarschuwing! Graafschapper Men verzooht ods het volgende te plaatsen Drinkwatervoorziening op Over- flakkee en Goedereede. Nadat in het eiland Overflakkee en Goede reede gedurende aohtereenvolgende zomers de behoefte aan goed drinkwater sterk in het licht was getreden, heeft de Gezondheidscommissie te Xfiddelharnis, na gepleegd overleg met den Hoofdinspecteur en do Inspeoteurs van de Volks gezondheid, gemeend, de kwestie der drinkwater voorziening van het eiland ter hand te moeten nemen. Als zeker werd aangenomen, dat de gewénsohte verbetering alleen te verkrijgen zou zijn door den aanleg eener duinwaterleiding met pompstation in de duinen te Ouddorp. Ofschoon niet te ontkennen viel dat aan den aanleg eener zoodanige waterleiding voor het geheele eiland groote bezwaren verbonden zouden zijn, zoo werd het niettemin van belang geaoht een onderzoek naar de mogelijkheid te doen in stellen. De heeren Johs. Smit van Oud-Beijerland en M. ViBser van Papendreoht werden bereid gevonden zich met dit onderzoek te belasten, nadat de Vereeniging van Burgemeesters en Seoretarissen in het eiland de voor het onderzoek benoodigdt som had bijeengebracht. Als gevolg van de omstandigheid dat deze Vereeniging van geen der gemeenten in het Oostelijk gedeelte van Flakkee bijdragen ontving, werd bepaald, dat het door de heeren Smit en Visser te ontwerpen plan voorloopig alleen zou omvatten de gemeenten Ouddorp, Goedereede, Stellendam, Melissant, Herkingen, Dirksland, Sommelsdijk en Middelharnis. Intussohcn zou het ontwerp zoodanig worden ingericht, dat uitbreiding naar de overige gemeonten later mogelijk bleef. In het najaar van 1907 werd een aanvang gemaakt met grondboring, waartoe waren gekozen de z.g.n. Middelduinen tussohen Goedereede en Ouddorp. Op eene diepte van plm. 30 meter werd in voldoende hoeveelheid water aange troffen. Het proefpompen vond in den loop van October in tegenwoordigheid van de Inspecteurs van de Volksgezondheid de heeren M. L. O. van Ledden Hulsebosoh en W. van Boven, plaats, en leverde een in elk opzicht bevredigend resul taat op. Een monster van het opgepompte water door den Iuspeoteur van Ledden Hulsebosoh welwil lend onderzoobt, bleek van uitnemende kwaliteit. De oonolusie van het onderzoek wasVoortref felijk drinkwater in samenstelling en zuiverheid voor dat der Haagsehe duinwaterleiding niet onderdoende Met het oog op de groote belangen, die het eiland bij eene goede drinkwatervoorziening hoeft, wordt de vordere afwikkeling dezer zaak met belangstelling tegemoet gezien. Ten zeerste is het te hopen dat deze eerste welgeslaagde pogingen zullen mogen leiden tot do totstand koming eener duinwaterleiding, dia voor do ingezetenen inderdaad onmisbaar mag worden geacht. Plaatselijk Slieuws. Middelharnis. Op de Algemeene Be graafplaats alhier, is de eerste grafkelder gemetseld, alwaar het stoffelijk overschot van wijlen Mevr. de Wed. A. A Korteweg- Overwater in geplaatst is. Heden Woensdag en morgen Don derdag zal het Onderling Begrafenisfonds, alhier weder hare gewone jaarlijksche uit- keering doen. Niet miuder dan 2594 leden ontvangen f 1,eu aan 84 weduwen en 25 nietbetalende leden wordt extra ook f 1,uitgekeerd totaal alzoo f 2703, Waarlijk voor velen vooral de laatste een buitenkansje. Geen wonder dat dit fonds zich met reuzenschreden uitbreidt. Den Bommel. Zondagmorgen was bij Schipper Korporaal in het vooronder een begin van brand. Spoedig was men er bij om het te blu .schen en bleek bij onder zoek, dat een broek voor het grootste gedeelte verbrand was. Bij publicatie wordt bekend gemaakt, dat Vrijdag 13 dezer het dorpschuren zal plaats hebben. Met de Fairbank No. 1ziju 4.21 5 653 kilo Suikerbieten gewogen. Een Openbare Gemeenteraadsverga dering zal plaats hebben op Woensdag 11 dezer. [n de plaats van den Conducteur der Stoomboot den Heer S. Sieswerda is be noemd de Heer Vink vroeger te Middel harnis W. Jongeling zoon van Ad. Jongeling had het ongeluk van de tilt naar beneden te vallen, zonder zich ernstig te bezeeren. Oude Tonge. Door den Burgemeester dezer Gemeente is tegen Zaterdag a.s, des voorm. 10 uur eene vergadering van den Raad belegd. Onze dorpsgenoot, de heer A. I. Geelhoed, candidaat-notaris is als zoodanig benoemd te Utrecht. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht, dat de kohieren nos. 3 en 4, der bedrijfsbelasting dienst 1907 1908 aan den Ontvanger ter invordering zijn ter hand gesteld. Ten einde mede te dingen naar een bewijs van Militaire bekwaamheden lichame lijke geoefenheid hebben zich aangemeld de volgende lotelingenJ. Kosten, W. Heestermans, J. Verweij, G. Verweij, en E. de Winter. Bij publicatie is ter algemeene kennis gebracht, dat de straten en pleinen moeten worden geschuurd op Donderdag 12 Dec. a.s. en dat het moet zijn geschied des nam. 4 ure, Dirksland. Door de politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen A. de W. uit Middelharnis, wegens dronkenschap. -- Van t31 Jan. 1908 zal ter Ge meente-secretarie gelegenheid bestaan, tot het doen inschrijven van jongelingen voor de Nationale Militie. Hiervan zal meer be paald gelegenheid worden gegeven op Woensdag 8 Jan. 1908 des morgens van 9 12 ure. Tot en met heden, Woensdag 11 Dec. worden sollicitanten opgevraagd voor het schoonhouden der Openbare school. Hier aan is verbonden eene jaarwedde vnn f 80, en f 1per week voor het aanmaken der kachels en het schoonhouden der lampen, zoolang dit noodig is, plus f 16.voor het aanschaffen van materiaal. Ilerkingen Belanghebbenden wordt be kend gemaakt dat stemgerechtige mans- lidmaten der Ned. Herv. Kerk worden ter vergadering opgeroepen op Donderdagavond e.k. ten half zeven uur, teneinde een Notabel te verkiezen. Evenals vorige jaren worden alhier toebereidselen gemaakt de kinderen der Zondagsschool een feestje te bereiden met a.s. Kerstmis. Reeds is men met inzamelen der gelden begonnen. Alhier worden pogingen aangewend een Ziekenfonds op te richten. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente maken bekend dat op a.s. Don derdag des nam. 3 uur de straten om en bij de woningen behoorlijk zullen moeten zijn schoongemaakt en zal na afloop door hun schouwworden gehouden. Ouddorp. Den heer W. Westdijk is na een verblijf van 16 jaren in Noord- Amerika te zijn geweest, teruggekeerd naar hier om eenige tijd door te brengen en zijn familie betrekkingen te bezoeken. In acht nemende het weinige wild, dat hier wordt aangetroffen, kan als een zeldzaamheid wot den gemeld, dat de jager KI. P. in twee achtereenvolgende dagen 8 hazen heeft geschoten, de eene dag schoot hij er vijf de andere dag drie hazeD. Ofschoon de marktprijzen van vele veldvruchten laag of dalende zijn, werd bij de laatst gehouden verpachting nog laud verpacht tegen ruim f 96 per gemet. Spijkenisse. Vrijdagavond, ongeveer 6 uur stond de broodslijter J M. met paard en wagen bij een zijner klanten, aan den Hoek, een buurtschap onder dit dorp be- hoorende. In de kar zat zekere v. d B die het paard bij de leidsels hield, terwijl M. zijn klant.m bed ende. Zeker door het te sterk vasthouden der leidsels hep het dier achteruit, zoo lat de geheele ztak van den dijk afging. Gelukkig brak de buikriem waardoor het paard zich onmiddellijk kon oprichten de kar was daardoor achter- overgevallen en v. d. B. lag tusschen be schuit, speculaas, kaakjes ei.z. Door spo dig toeschietende hulp weid hij uit zijn be narde positie verlost, en na een en ander te hebben iu orde gemaakt, kon de bakker zijn reis weer vervolgen. Barcndreclit. Vrijdagochtend is bij het station alhier dlaatste wagen van een goede entrein ontspoord en van den spoor weg in een sloot gevallen. Een rernmet, die zich op den wagen bevond, werd aan schouder en knie verwond. Het treinver keer ondervond door dit ongeval geen merkbare stoornis. Vissctierij. Middelharnis. Te IJmuiden binnenge komen de vischsloep Johanna Hendnka* st. A. de Koning f1410 »Theod Einmer st. J. v. d. Hoek f 1400. VerkiKipiii^en. Op Woensdag II December 1907, 's nam. 3 nur in het Hotel Spee to Sommelsdijk inzet van a een huis met schuur, erf en tuin met fijne vruehtboomen zijnde de z.g.n. //Brouwerij// op den hoek van tien Zuid Achterweg te Sommelsdijk kad. Sectie B. nrs. 1573, 1574, 658, 6/7, 656 en 655 samen groot 31 aren 3 centiaren (330 11. Somntels- dijksche ntaat); b 8,64,30 H. A. bouwland in den polder Het Oudeland aan het Molenpad den Staverschenweg, en den Proostweg te Sommelsdijk kad. Sectie B. nos 839, 737, 85, 86, 87 (31 O. 100 E. ommelsdijksehe Maat); c 9,78,50 H.A. bouwland, weg en watering in den polder Kraaiestein te Som melsdijk kad. Sectie D. nrs. 603, 55, 56, 604, 57, 58. (31 G. 93i E. Voornsche maat) d 1.40.44 H.A. bouwland en watering in den polder de Oude Plaat Ie Sommelsdijk kad. Sectie D. nos. 331 en 333. (3 G. 140 E. Sommelsdijksche maat.) Voor de erven van wijlen den WelEI. heer J. de Graaft'te Seni- melsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 13 December 1907 a 's voormiddags 9 uur aan de Kaai te Middel harnis en b des voormiddags 10 uur aan de Kaai te Sommelsdijk, eene groote partij Spar ren. Notaris VAN BUUEEN. Donderdag 13 Dec. 1907, 's ,av. 7 uur, bij Wed. G. Kuiters en Zoon te Ou Ie Tonge, Veiling vaneen goed onderhouden Huis, Schuur en Erf, aan de Voorstraat, en een Schuur en Erf aan de Hil te Oude Tonge, voor den heer A. Slis, en een Huis en Erf, aan de Hil aldaar voor L. Osseweijer Cbrz. Notaris VAN ISPELEN. Vrijdag 13 December 1907 voorm. 10 uur aan de Kaai Ie Oude Tonge, verkoop van een partij Scheepsaf braak. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 18 December 1907, 's nam. 3 uur in het Hotel Spee te Somnie'sdijk .- alslag van a een it ais met schuur, erf en tuin met fijne vruchtooomen zijnde de z.g.n. //Brouwerij// op den hoek van den Zuid Achterweg te Sommelsdijk kad. Sectie B |nrs. 1573, 1574, 658, 657, 656 en 655 samen groot 31 aren 3 centiaren (330 E. Sommels dijksche maat); 0. 8.64,30 H.A. bouwlan l in den polder Het Oudeland aan het Molenpad, den Staverschenweg, en den Proo-.tweg, te Sommelsdijk kad. Sectie B. nos. 839, 727, 85, 86, 87, (31 G. 100 E. Sommel sdijksche maat)c 9,78,50 II.A. bouwland, weg en watering in den polder Kraaiestein te Som melsdijk kad. Sectie D. no. 603, 55, 56, 604, 57, 58 (31 G. 93j E. Voornsche maat), d. 1.40.44 H.A. bouwland en watering in den polder de Oude Plaat te Sommelsdijk kad. Sectie D nos. 331 en 333. (3 G. 140 E. Sommelsdijksehe maat.) Voor de erven van wijlen den WelEd. heer J. de Graaft'te Som melsdijk. Notaris VAN BUUEEN. Donderdag 19 Dee. 1907, 's av. 7 uur, bij H. van Dongen en Zoon te Oude Tonge, Afslag vaneen goed onderhouden Huis, Schuur en Erf aan de Voorstraat, en een Schuur en Erf aan de Hil te Oude Tonge, voor den heer A. Slis, en een Huis en Erf, aan de H I aldaar voor L. Osseweijer Chrz. Notaris VAN ISPELEN. Cteiiieiigif Sieuws. Feu gevecht met den koning der dieren. Het '/H. v. A.'/ geeft het volgende verhaal van een leeuw, of eigenlijk was 't een leeuwin, die uit het bees'enspel van Bidel op het St. Janspleiu te Antwerpen was ontsnapt Het was Vrijdagmiddag rond 1 uur 10, toen agenten, die op het St. Jansplein stonden, plotseling een helsch geschreeuw en lawijd hoorden. Zooals men weet is het Vrijdags markt op gezegde plein, en rond dit uur wordt deze markt gewoonlijk opgekraamd. Deze agenten, Jules van Cotthem en Benoit van Droogenbroeck, snelden naar de zijde van waar het ge schreeuw opging. Zij zagen daar de raeti- schen iu alle richtingen vluchtend, huilend en schreeuwend, hunne kramen in brand latend, loopend als om hun leven te redden. En plots ontwaardeu zij, niets meer of niets minder dan eene leeuwin St. Jansplein letterlijk veranderd in ecu Afrikaansch bosch De agenten bespeurden na ook een kleinen jongen, die zich niet zoo snel uit de voeten had kunnen miken en het was in de richting van dezen knaap dat de leeuwin aanrende. Het dier sprong den knaap op het lijf en het kind viel hals over kop ten gronde In de verte steeg een kreet van afgrijzen op; iedereen dacht dat h-t met den knaap gedaan was en dat wj eene herhaling zouden hebben van het drama, dat de ontsnapping van den tijger in den Dieren tuin kenmerkte. Intusschen was e liter een moedig burger toegesneld, het was de genaamde Henri Stout, wonende Piardenmaikt 14, een man van 27 jaren, vroeger gediend heb bende bij de lanciers en welke 's morgens voor de wapenschouwing was opgekomen. Stout had eene koord genomen van een der kramen. Hij plaatste zich vlak voor den leeuw, die, den man ziende, den knaap onverlet liet en op Stout toesprong Stout viel natuur'ijk onder het gewicht van het zware dier ten gronde, en men zag duide lijk hoe de man tegen het 'lier wors'elde. 't ls op dit oogenblik dat de twee agenten, met de revolver in de huid, de groep ben ad' rdeu en liet wilde dier twee kogels in het hoofd joegen. De leeuw viel achterover, sprong daarna terug recht en scheen geheel bedremmeldnoch Stout, noch de twee agenten trokken zich terug, en eene nieuwe worsteling ontstond. 'Spoe dig lagen de drie mannen ten gronde en beseften, dat het hier een strijd op leven of dood gold. Stout had zijne koord niet gelost, terwijl tijdens de worsteling de agenten 011 >p- houdelijk hunne revolvers afvuurden. Een der kogels trof ongelukkiglijk den wak keren Ilenii Stout in de hand. Niettegen staande deze erge kwetsing en het bloed verlies bleef Stout de agenten ter zij staan om hen te helpen in het bemachtigen van den losgebroken leeuw. Mannen vaD Bidel waren intusschen toegeloopen met stokken eu staveu, waarmee zij echter niemendal uitrichtten Eindelijk ondanks zijne wonde, gelukte liet Henri Stout, de koord, die hij nog altijd iu de hand hield, den leeuw rond den nek te slaan en hem naar eeuen boom te sleuren, waaraan hij hem vast maakte. Intusschen waren langs alle kanten politieageuten op het hulpgeroep toegesneld. Zij vuurden allen hunne revolvers af op het nu vastgebonden wilde dieron danks het dier door een 50-tal kogels getroffen werd, konden zij het niet afmaken. Een gebuur uit de Brugstraat, M. Tliiron, kwam nu toegesneld met eene Oongoleesehe lans en 't is, toen men den leeuw die lans in het hart gestoken had, dat het dier den geest gaf. De mannen van Bidel kwamen het lijk van den leeuw weghalen. In de menagerie zelf was een kleine, leeuw losgebroken, doch kon niet buiteu geraken. Te Amsterdam liet zicli deze week het gerucht van een vreeselijk vooival hooren. Een man zou van een bakker een brood heb ien gestolen, en zich haastig met het ontvreemde hebben verwijderd. De öakker volgde hem op den voet en waarschuwde een poliiie-agent. Toen deze beiden in huÏ3 traden, zagen ze, hoe vrouw en kinderen vol honger op het brood aanvielen. De bakker verzocht den agent van den diefstal proces-verbaal op te maken, doch de ander wenschte hiertoe niet over te gaan, en stelde voor, 't brood te betalen. De besto lene eischte echter proces-verbaal. De man ging mede naar 't politiebureau, keerde een oogenblik later terug In dien tussehentijd zou zich de vrouw uit wanhoop hebben opgehangen. Hopeloos ziet bet er op dit oogenblik in de Amsterdamsche arbeiderswereld uit. Onder 't opschrift Werkeloozen doet de heer Jager verslag van zijn huisbezoek, als volgt Ten tweede male toog j.l. Zondag de heer Albert v. d. Horst, voorzitter van den Nat. Oranjebond, thans vergezeld van den heer Joh. J. Jager, president-commissaris van den Bond, er op uit tot het bezoeken van een 30-tal werklooze huisvaders. Uit de over- groote lijst werden die gezinnen gekozen, wier kindertal boven 5 was. Wat een ellende, ware ellende hebben wij aanschouwd, wat een armoede, wat een gebrek aan het allernoodigste eten, kieeren, dekking, enz. enz. Adressen, waarvan hel uiterlijk niet deed vermoeden, welke armoede er geleden wordt.. Men moet ze met eigen oogen aanschouwen, die huisgezinnen met 6, 7 en 8 kinderen, waar de bitterste nood heerscht, die rerma- gerde kinderen, stumpertjes, huilende van kou en hong/r. I11 een gezin, bestaande uit 6 kinderen, waarvan de oudste 14 jaar toonde de bedroefde vader ons een dagvaarding, dat hij morgen zijne woning in de St.-Nicolaasslraat 4 hoog moest verlaten, omdat hij drie weken huurschuld a f 1.30 had en de mensch- lievende huisheer gaf liever t 3.95 aan e;n dagvaarding uit, dan zijn krot van een woning tenigo meters in het vierkant door een arm, maar eerlijk gezin, langer te laten oewonen. Te Monheim in de Rijnprovincie reed Woensdag een vrachtwagen over den electrischen tramweg, toen de twee paarden plotseling dood neervielen. De onthutste voerman, die dieren willende ophelpen, bleef met de hand vastzitten aan het metalen beslag van het tuig. Gelukkig rukte een voorbijganger hem met geweld Ins. Wat was er gebeurd Een isolator was gebroken en do sterke elecirisehe stroom in den grond gedrongen. De stroom, door de hoefijzers der paarden geleid, doodde de twee zware dieren op a'ag. De voerman werd, doordat hij geen metaal aan zijn sohoe.nen had, van den dood gered. D ie menschen gestikt. Men meld; uit Btkkevoen (E\): Iu een bokvaartuig, hetwelk alhier in d9 vaart ligr, vond men drie personen in de kajuit gestikt. Kolendamp is we der vermoedeljjk de oorzaak van het treurige ongeval. Een brutale inbreker. Donderdagnacht heef een bru a'e dief op niet minder dan zes plaatsen te Veeaendtal triehteu in te breken, of ingebrokeD. Na gewacht te hebben to om één uur do eeno nachtwaker in de wacht was eu de ander juist de ronden buiten het centrum deed, heeft bij eerst zijn slag willen slaan bij den bakker II. v. d, Veer in de Hoofdstraat, waar hij zich door het verbreken van het onderste ge- deelte dar deurruit on door vervolgens het slot om te draai m, toeging tot den winkel heeft weten te verschaffin. Op zijn gem ik heeft hij toen de win kellade g.visiteerd en wat bitterkoekjes verorberd, terwijl de knechts in de bak kerij hun gewone werk verrichten. De juffrouw had wel wat hooren rinkelen, doch dacht alleen aan het breken van een glas der lamp, zooals dat wel eens meer gebeurde. Vermoedelijk is hij daarna gegaan naar den manufacturer C v. d. Bosch aan denzelfden kant der straat om aldaar het noordelijk gelegen raam open te schuiven, de geëtaleerde goederen met de alage weg te duwen en eveneens koers te zetten naar de toonbanklade en dau door hetzelfde raam naar buiten to kruipen zonder eenige sloornis te brengen in 't gezin. Toch scheen hij nog geen beste zaken gemaakt te hebben, want eenige huizen verier bij jlen slager M. van Hunnik getroostte hij zich de moeite, om over de hooge poort te klimmen om te trach ten door de zijdeur den winkel binnen te komen, wat hem wegens de deugde lijkheid van deur en sluiting niet ge lukte, waarop hij weer op zijn oude manier de voordeur onderhanden nam. Door het gekraak en gestommel werd echter de huisbaas wakker, doch dacht niet het minst aan inbraak maar wel aan het klappen van deuren en vensters door den wind, weshalve hij kalm het gas opstak en alles eens goed ging voorzien, waardoor hij echter on bewust den dief verjoeg, die nu, de brutaliteit ten top, het uithangijrer van den gevel nam en daarmede aan de overzijde bij den schilder KI. Heij weer de deur forceerde. Ongelukkig voor hem brak hier de ruit der deur, zoodat de bewoners op schrikten en al heel spoedig door het bovenraam kwamen kjjken, waardoor hij het raadzaam achtte het hazenpad te kiezen. Toch had hij er nog niet genoeg van zoo het scheen, waDt later verjoeg hem de winkelier D. H. Rector Jr. op de Markt weer, nadat hij bij hem juist de groote deurruit had vernield en men daarna nog ontdekte, dat hij nog een poging had gewaagd in den ijzerhandel van den heer P. J. Schoemaker. Algemeen staat men verbaasd over het stoute stuk van den dief of de dieven en men schrijft het alleen daaraan toe, dat hij ot zij zoo bruaal hebben opgetreden, dat nog nimmer hier zoo iets is voorgekomen en de inwoners er der halve in het minst niet op verdacht waren. De politie, zoowel Rijks- als gemeente waren vanzelf al vroeg in de weer, doch tot op heden heeft het hun niet mogen gelukken maar eenig spoor te ontdekken. In de steenkolenmijn Monongah te Fair mont (West Virginie, heeft een ontploffing van kolenstof plaats gehad. De directeur meldt, dat er tea minste 500 menschen bedolven zijn drie lijken werden te voorschijn gebracht. De mijn staat in brand, en zoo ontbreekt alle hoop" om de menschen uit de mijn te kunnen redden. Alweer een De Fort Pitt National Bank te Pittsburg bleef Donderdag gesloten. Aan de deuren was een kennisgeving aangeplakt, waarin vermeld stond dat de bank gesloten was op last van den controleur van het muntwezen. Het passief der Bank wordt geraamd op vijf en een half rnillioen doll.; het cijfer van de deposito's is 3,101.667. Het kapitaal der bank bedroeg 1 millioen, terwijl zij over een reserve en onverdeelde winst beschikte van 1.128.447. Gruwelijke moord te Brussel. Sinds enkele dagen is België vervuld van een afschuwelijke moord, die voor eeu paar dagen in Brussel werd bedteven op een 6 -jarig meisje. Het meisje en haar 9-jirig broertje werden door een sujet meegelokt en terwijl de jongen om sigaretten werd gestuurd, voerde het individu de 6 jarige Annette Berlot naar een afgelegqn plaats, waar hij het kind, blijkens de sporen op het den anderen dag gevonden lijkje, verkrachtte en daarna vermoordde. Da begrafenisplechtigheid van het on gelukkige slachtoffer der gruwelijke aanranding hoeft Donderdagmiddag plaats gehad en droeg een uiterst plechtig karakter. Een kolossale menigte, die op twin tigduizend menschen geschat wordt, lijnde

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2