A n tirevo Orgaan voor tie ZuidliolliiiidNrhe en Zeeuwsclie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN Advertentiëa 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regGi, Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Vlie stukken voor «Ie SSedaetie OeeleirmS, Advertesiiiëii en verdere Administratie franco toe te aendeu deo iiiggrever 23sie eis 24sie HA JST Tukk- €n IL&ssdi&osiw. Deze Courant vereclnjnt eiken Woensdag en Zaterdag, Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent, Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER r Teleloen iBtcrcomm. So. 2. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaar Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. van de 29ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 76,671,04s Delfzijl met Farnsuni, Uitwierda, Biessum, Meedhuizen, Wiewerden Hevekes (per lijst) 267,50 Marum met Nuis, Noordwijk, de Wilp en Niebert 140,60 Meeden (Oldambt) per lijst) 171,50 Nieuwolda met 't Waar 147,50 Warffum met Breede en Usquert (p. 1.), 159,95 Emmer Compascuüm 31,— Hoogeveen m Altereer, Nieuweroerd Hollandsche Veld en Pesre e. O 431, Kampen met Brunnepe en Kamper- eiland (per lijst) 411,11 Geldermalsum, Buurmalsem, Tricht en Meteren 75,15 Hien met Doodewaard 111,15 Rheden met Worth-Rheden,Rbeder- steeg 101,26 Amerongen met Leersum en Eist 131,15 Driebergen met Rijsenburg 107,08 Amstelveen e. O. 79,25 Haarlem 674,25 Medemblik 60, Hosterend op Texel met den Burgh en Hoorn 410,55s Bergschenhoek 115,50 Hillegom 134,58 Melissant 13.80 Ouddorp 224,— Biezeling metKadelleen Everswijk 108,35 Oosterland met Kapelle, Ouwerkerk, Vianen en Sir Jansland 44,92 Vrouwenpolder 24,75 Dinteloord (per lijst) 125, Uniegift van N. N. te Eerbeek 5, Uithuizermeeden met Roodesehool, Oosteruieland en Oldenzijl 623, Hoorusterzwaag niet Jubbega, Sobu- riDga en Hemrik 20,51s Lippenbuizen met Gorredijk (G. K.) 5,17s Ter Wispel 26,- Tjummarum 43,22 Dwingelo met Leggelo en Lbee (G. K 16,17 Schoonebeek (O. en N.) ll'i,50 Almelo met Stuitersveld 232,71 Kalenberg (gem. Oldemarkt) 16,80 Wierden 37,— Driel bij Zaltbommel (gift) 1,55 Eibergen met Rekken 207,62 Nunspeet met Hulshorst, Vierhouten en Elspeet 167, Harmeien met Gerverskop 74,62 Vreeland Broek in Waterland met Uitdam en Zuiderwolde 14,50 Egmond a. Zee met Egmond a. d. Hoef Schermerborn (gilt) 5, Ameide met Tienhoven 153,75 Schiedam 190, Terbregge met Prins Alexanderpolder 94,93 Middelburg 169,56s Oud-Vossemeer (per lijst) 90, Drunen Vrijhoeve-Cappelle ni. 'a-Grevelduin- Capeile, Loonschendijk en Waspik. 29,90 NAGIFTEN. Ierseke 2,50 Schaarsbergen 55, Assen 10, Oostwold (Oldambt) 2,50 Winschoten (coll. in de Ger. Kerk) 9,75 Diepenheim 4,- Amsterdam I (oud-Amsterdam) 92,72 Brummen 3,50 Wassenaar 3, Scbagerbrug 1,47 Scheltens 0,85 Totaal van 600 Locale Comités f 83,497,26s Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. De Unie-collecte bedroeg te Amerongen f72.90, te Leersum f 30,25 en te Eist f 28, Te Dinteloord is behalve de Unie-collecte nog plm. f90,ontvangen aan maandelijksche scbool- collecten in de Gereformeerde Kerk. De Unie-collecte bedroeg te Uithuizermeeden c.a. f 323 en te Roodesehool f 300,—. Te Almelo is behalve de Unie-collecte in bet afgeloopen jaar nog f 569,11 gecollectterd in de Geref. Kerk en het gebouw voor Chr. belangen, terwijl de voor- en najaarscollecte voor de Chr. school f 192,heeft opgebracht. Door bijzondere omstandigheden kon de Unie collecte niet gehouden worden te Vreeland, Eg mond aan Zee en Drunen. Het totaal bedrag van de 600 reeds gepubliceerde Locale Comités is 1 500 lager dan bij diezelfde L. C. in het vorige jaar. Er worden nog nagiften ingewacht. Nog 3 lijsten kunnen er komen. Er zijn nog 90 correspondenten, die geen circulaire hebben gezonden. Zij verwach ten vermoedelijk op de nagiften. Toch wordt naar de circulaires zeer verlangd door: R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Afschaffing Dirksland der Kermis in Een kermis is op een eiland als Elakkee een onmogelijkheid. Flakkee heeft een Christelijke bevolking Gods Woord komt nog eiken dag op tafel de kei ken worden 's Zondags bezocht de kinderen gaan naardekatechisatie's Zeker, het aantal Christelijke Scholen kon meerder in getal zijnmaar dat is dan ook het eenige, hoewel een ernstig bezwaar, dat we zelfs tegen hooggeachte vrienden en medestrij ders hebben, dat ze voor den zegen van een Chr. School nog niet voldoende de oogen open hebben. De Heere geve, dat we dit nog eens mogen zien nl. een Chr. School op elk dorp. Maar overigens is ons Eiland van Christelijken huize. Gereformeerd en Hervormd zoeken te samen door een dracht, gesteund door nobeleRoomsch- Katholieken, den strijd te strijden tegen alles wat het Christendom op onze dorpen kan afbreken. En Dirksland mag, nu Middelharnis, Stad, Sommelsdijk de kermis hebben afgeschaft, niet achterblijven. Dat zou een schande zijn voor een plaats, waar wonen èn ons Statenlid èn de Voorzitter der Centrale Antirev. Kiesv. èn predikanten, wier naam op Klakkee zoo goede reputatie bezitten als mannen, die zich nooit of nimmer den Naam des Heeren geschaamd hebben. Vrienden van DirkslandHeil u, dat ge den strijd aangedurfd hebt volhardt ook bij misschien scherpe tegenkanting. Voorwaarts en niet meer terugEn God van den Hemel zal 't U doen gelukken, want gij zijt ge heel en al op den weg zijner ordi nantiën. Daar hebt ge dus zegen op te wachten. Tot eere van Zijn Naam en tot heil der Gemeente. Dat loopt de spuigaten uit. Zal het initiatie! der Antirev Kiesv. aldaar het gevolg hebben, dat de kermis wordt afgeschaft? Van heeler harte wordt het door ons en legio van broeders en vrienden gewenscht. De staking der bootwerkers in Rot terdam is geëindigd, en tal van menschen zijn in dienst getreden van hen, die ontslagen werden. Maar geen dag gaat er om of bij terugkeer naar hun woning worden deze zoogenaamde onderkruipers achtervolgd, gesard, geslagen en gewond door de boot werkers. Gevolg daarvan een rekest van de zoogenaamde onderkruipers aan de Koningin om bescherming van hun personen en goederen, waarop ze volgens de Grondwet recht hebben. 't Is treurig, dat de vrijheid van arbeid door de Rotterdamsche stakers aldus opgevat wordt, dat wel zij, maar geen ander op de booten werken mogen en dat dan menschen, die graag het neergelegde werk opnemen nog slaag kunnen krijgen en overal gevolgd en gemolesteerd worden, loopt de spui gaten uit. Krachtig en nauwlettend toezicht en dagelijksche bescherming is nood zakelijk, zullen er geen dooden vallen. Ja, dat idee van «onderkruiper te zijns is al eigenaardig onder de sta kers. Deze verdienden flink.hun brood weigerden langer te werken en gaan de kaai op Anderen zijn bereidwillig om voor dat geld hetzelfde werk te doen, en nu zouden deze men schen met de stakers zoo solidair moeten zijn, dat ze te hunnen plei- ziere dat werk niet aanvaardden. Onzinniger idee is er nooit uifge- broed. Zóó wordt de vrijheid van arbeid een paskwil, een bespotting' Nog eenigszins anders stond het geval, als er aan de booten droog brood te verdienen wasdan zou staken nog eenigen zin kunnen heb ben cn dan zou onderkruipen hard vochtig kunnen zijn. Dan hield men door onderkruiperij de slechte loonen in standen de strijd om verbetering der toestanden en verhooging dier loonen zou uiterst zwaar worden. Dat er in die omstandigheden groote ver bittering gewekt zou worden tegen de onderkruipers, is natuurlijk; en dat solidariteit van en met in nood verkeerende en hongerloonen verdie nende stakers eisch van allen zou zijn, ligt voor de hand en is natuur lijk. Slechte toestanden kunnen menig maal niet anders dan door staking en daarna betrachte solidariteit aller arbeiders veranderen. Maar in Rotterdam is dat anders. Daar verdienden de stakers hun brood. Medelijden behoefde en behoeft men met die menschen niet in die mate te oefenen, als voor hen, wier arbeid in een noodstand is gewrongen. Daarom hadden de Callandstraters, de zoogenaamde onderkruipers, gelijk, dat zij de mooie verdiensten in den zak staken, die de stakers te min vonden. Dat deden onze Flakkeeënaars ook, en ze zijn er best mee geweest. Maar nu moest er ook een eind komen aan den onhoudbaren toe stand, dat vadersvan gezinnen, werkwilligen, 's avonds van hun werk komende, achtervolgd worden door met messen en revolvers gewapende leegloopers, die aan 15 gulden en nog meer in de week, niet genoeg verdiensten hebben. Zulk volk moet door de wet geleerd hebben, dat er nog vrijheid is in Nederland om te werken voor een loon, waar honderden menschen »duim en vingers naar likken. En als 't waar is, wat wordt ge zegd, dat onder die ontslagen boot werkers velen zijn, die hun verdien sten niet altijd even nuttig besteden, dan nog te meer moet aan ordelijke, rustige en werkzame huisvaders door de politie en justitie de hand boven 't hoofd gehouden worden. Vrijheid voor den staker om te staken; maar even groote vrijheid voor den ander om het gestaakte werk af te maken. De gehuwde vrouw als ambtenaar. Dezer dagen was in de Kamer aan hangig de vraag of een vrouwelijke ambtenaar, b v. bij den post-en tele graafdienst, indien, ze huwt, in haar ambt kan gehandhaafd blijven. Het Kabinet- Raiyper ze; van neen en lokte een Koninklijk besluit uit, van 2 Maart 1904, waarbij bepaald werd, dat de vrouwelijke postbeambte, die in 't huwelijk treedt, eervol ontslag zou krijgen. Minister Kraus, oordeelt andersom zij kan in haar ambt gehandhaafd blijven, mits zij haar dienst behoor lijk blijft vervullen, en op zijn verzoek is dan ook het eerste besluit weer ingetrokken. Die zaak kan en moet van meer dan één kant bekeken worden, en is dan in de Kamer ook breedvoeriger behandeld dan het Voorloopig Verslag wel zou hebben doen vermoeden, want daar staat slechts dit: «Opnieuw kwamen verscheidene leden op tegen het ontslag van vrouwelijke ambte naren bij de posterijen in geval van huwelijk. Zij drongen aan op intrek king van het Koninklijk besluit van 2 Maart 1904, no. 50. in geen geval mocht zoodanig ontslag huns inziens gegeven worden aan ambtenaren die reeds in dienst waren, toen genoemd besluit werd uitgevaardigd. Anderen konden zich met den aandrang tot intrekking van genoemd besluit niet vereenigen. Ziedaar alles. Een principieele uiteenzetting is dit niet. Wat zijn dan de bezwaren en voor- deelen Het eerste bezwaar is, dat een vrouwelijke ambtenaar een man nelijke vervangt; en werd haar heur ontslag gegeven door 't huwelijk, dan was de mogelijkheid er, dat een man in haar plaats kwam. Een tweede bezwaar, en dat is onzes inziens ern stiger, is, de schade voor 't gezin en 't gezinsleven. Een uithuizige vrouw, zelfs dit »uithuizig« in den allerbesten zin genomen als oorzaak van ruimer inkomsten, is niet voor 't gezin, wat ze er als vrouw en moeder voor wezen kan. Is de ambtenares getrouwd, dan worut ze waarschijnlijk moeder, en om dan haar gezin flink te mainte neeren, maar ook den publieken dienst op 't kantoor goed waar te nemen niemand kan ontkennen, dat dan hoogstwaarschijnlijk het gezinsleven niet het leeuwenaandeel van haar belangstelling krijgt. Haar kinderen kunnen niet die zorg erlangen, die een huismoeder ze bereiden moet Een derde bezwaar is ditZal de jong gehuwde vrouw ambtenaar, wetend dat te veel kinderen de reden kunnen worden van haar ontslag, niet over gaan tot middelen, die zij anders in haar huwelijken staat verachten zou Zal zij niet pogen haar kindertal te beperken door de middelen, die de wetenschap helaas te kust en te keur aanbiedt en adverteert? Het voordeel, dat aan 't niet ontslaan is verbonden, ligt em natuurlijk in de verdiensten en wie zal ontkennen dat deze niet zoo noodig zijn. Amb tenaars zijn meest proletariërs met een hoed, is wel eens gezegd Over drijving, natuurlijk! Maar dat ineen zeker geval die vrouwelijke verdiensten onmisbaar kunnen zijn, valt geenszins te loochenen. De zaak is niet zoo eenvoudig als ze oppervlakkig lijkt. Een groote moeilijkheid is deze hoe meer kin deren zoo'n lunctionaires krijgt, des te moeilijker kan ze haar postdienst waarnemen, des te eer wordt ze dan ontslagen, maar dan wordt ze ontslagen, waar ze juist het minst de verdiensten kan ontberen. Dat wordt dan toch een harde maatregel en wat moet dan de chef doen Ziet hij op het gezin, dat mag hij zedelijk niet ontslaanwant elke verdiende gulden steunt zoo'n gezin maar let hij op den dienst, dan zal hij er toch toe moeten overgaan. Een andere moeilijkheid is deze Zal een meisje, wetend dat ze ontslagen wordt bij huwelijk, het bootje wel instappen Of zal ze met haar aan staande de zoogenaamde «vrije liefde« gaan oefenen. Dan wordt liet voor schrift van het »huwen« volstrekt ont doken Wij weten in dezen doolhof niet direct den weg, maar vooc den eisch gesteld om te beslissen, zouden we tot ontslag bij huwelijk overhellen, om 't gezinsleven te geven, wat het naar zijn aard en wezen niet ontberen kan nl. de volle toewijding van de vrouw en moeder. V Sneek. Mr. de Vries is met groote meer derheid gekozen als lid der Tweede Kamer en de Liberale partij heeft het er leelijk afgelegd, terwijl ook de Socialisten niet het gehoopte succes hadden. We zijn verheugd, dat weer een antirevolutionair van de bekwaam heden als mr. de Vries de plaats in neemt van den in Friesland pas over leden, zeer geachten mr. Okma. Nochtans is onze blijdschap niet onverdeeld. Het eigenaardig optreden van de Friesch-Christelijk-Historischen en het wat lang \au achteren blijven der Christelijk-liistorischen bezien we met eenige bitterheid. Zal de Christelijke coalitie kracht oefenen in de Kamer, dan moet er vooral bij tusschentijdsche verkiezingen niet geprikkeld worden, in Schiedam, in Leiden, nu weer in Sneek echter viel er iets voor, dat voor onze anti revolutionaire partij zeeronaangenaam was en wat niet strekken zal en kan om den band nauwer aan te halen wel om hem naar den kant der Histori- schen wat losser te maken, om zoo door samenwerking op secuur akkoord én zich van onzen kant onwrikbaar vast te houden aan dat accoord, den Historischen te cloen verstaan, dat we niet met ons laten spelen. We kunnen, als 't onze coalitie vrienden betreft, iets onsmakelijks verorberen omdat boven het schuren en wringen van enkelen staat het hoogere beginsel: waken,samen, een parig waken, dat de wetgeving niet in al te radicalen zin haar weg ga en onze instellingen blijven staan op het Christelijk fundament, waarvan geen insluipende revolutionaire be ginselen ze kunnen afstooten. Maar de aiwijkende, de dissenti- eerende vrienden moeten niet al te veeleischend worden en met den sterken arm van Onthouding-van- stemmen onze beginselen, vertegen woordigd vooral door onze beste voor mannen, een klap in het gezicht geven. Dat gaat te ver. Dan komt er een bitterheid in de rijen, die ook voor de Historischen min aangename ge volgen zal hebben. De Gereformeerden, de historie heeft het bewezen, kunnen martelaren zijn en de tijd is nog niet voorbij, dat ze er dankend bij kunnen zingen; lof liederen ter eere van Hem, die hen waardig keurt den goeden strijd te strijden en voor 't Geloof te lijden. Maar de martelaarskroon wenschen ze op 't politiek terrein niet te dragen a's ze de kracht bezitten (en die bezit - ten ze) om hem er af tezetlen en de eer, van dat gewaad aan anderen over te doen. Als de Historischen met alle geweld willen slachtofferen, moeten ze hun schapen maar uit een andere kooi halen dan die der Calvinisten. Want deze hebben van huis uit een bokkige natuur en laten zich- maar niet door den eersten den besten poli tieker bij de vacht grijpen en hun pootjes binden (Jok de Calvinisten hebben gevoel van eigenwaarde en spreken op hun tijd hun «Mementi Morice uitHun «Gedenkt te sterven k waar '^tegen werkende medeloopers betreft Al vier jaar zaaide ik kaïniet op land, bestemd voor suiker peen en maar één jaar kreeg ik goede uitkomsten. Wat kan de oorzaak zijn? Zie hier al weer een vraag aan de praktjjk ont leend en waarop 't antwoord, dunkt mij, vrij gemakkelijk te geven valt. Of neen mc-tzeker heid toch niet. Want er zijn twee antwoorden

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1