Uil de t*er§. Binnenland. Officieel f^eiieelle. Flaalselïjk Nieuws. Gemeenteraad. USsscSierij. lerKoojiin^en. Gemengd tl'ieuws. voor 15 tot 20 cent per K.G. En salpeterzuur- ammoniak kost gewis veel meer. 121. Kan men kalk zelf blusschen Stellig wel. Per 50 K.G. ongeblusehte kalk is ongeveer 16 L. water noodig. De scheikundig juiste getallen zijn 56 en 18. De vruchten der Openbare school. De heer Tutein Nolthenius lid der com missie van toezicht op het lager onderwijs te Amsterdam, deelde dezer dagen in »Het Handelsblad^ het volgende mee Op een der openbare lagere scholen hiei ter stede werd bij gelegenheid van het onderzoek naar de vorderingen in de hoogste klasse, in verband met het te geven loffelijk ontslag, een leesles gehouden. Mijn collega in de Commissie van het Plaatselijk Toezicht deed tijdens het lezen telkens vragen, teneide zich te vergewissen of de kinderen de in het leeslesje voor komende woorden en uitdrukkingen be- i grepen. Zoo vroeg hij ook terloops naar de beteekenis van het woord »Kerstfeest«, dat in het lesje voorkwam. Geen ant woord. Toen dezelfde vraag tot een ander gericht. Wederom geen antwoord. Eindelijk zooals gewoonlijkwie 't weet, mag den vinger opsteken De schoolbevolking was »gemengdi althans naar zekere rastypen te oordeelen. Maar toch, dat slechts twee of drie vingers in de hoogte gingen, verbaasde den vrager. En toen wie het zeggen mocht, deze verklaring gafhet Kerstfeest is het feest der volksverlichting, meende ik bij den ondervrager iets meer dan verbazing op te merken. Natuurlijk daar hij zelf paedagoog is werd niet door hem op het antwoord ingegaan. Op een andere school, wisten de kinderen evenmin te vertellen, wat het Kerstfeest voor een feest was 1 En dat in een christelijk land Wijst ook niet het feit dat kinderen reeds bekend zijn met de socialistische term Heest der volksverlichting*, op iets bedenkelijks Natuurlijk valt niet te bewijzen, dat de kleine spreker dit van zijn onderwijzer heeft gehoord, maar toch wil 't er bij ons niet in, dat een volbloed socialist altijd op school neutraal kan zijn. De les uit deze historie te trekken Laat ons voortgaan met het bouwen van christelijke scholen. We mogen niet rusten vóór alle gedoopte kinderen christelijk onderwijs ontvangen »De Merwebode* De Antithese en de Boerenleenbanken. De antithese is dood, dood als een pier. Zoo roept men voortdurend van de linker zijde, hoewel juist van die zijde de booze anti-these telkens om den hoek komt gluren. Zoo nog de vorige week in de Tweede Kamer, bij de behandeling der Staatsbegroo- ting voor 1908. Aan de orde waren de Boerenleenbanken. Men weet, dat sedert lang aan deze nut tige instellingen een subsidie wordt verleend, Nu heeft men, vooral in Noord-Brabant, Boerenleenbanken, die in hunne statuten eischen de erkenning van God, eigendom en huisgezin, als grondslagen der samenlaving. Welk kwaad daarin steekt, wij begrijpen het niet. Toch is die bepaling een doorn in het oog van menig vrijzinnig*, ^onpartijdig* man. Een doorn zelfs zoo groot, dat men aan die Christelijke Boerenleenbanken geen sub sidie wil geven. Vooral de vrij-liberale heer Tydeman kan die subsidie niet goed dulden. Alleen aan de neutraleonpartijdige* instellingen wil hij geld uit de Rijksbeurs geven, maar aan de Christelijke dito niet, want die bevorderen maar een inoodlottige verdeeldheid onder het volk.* Precies, hetzelfde deuntje, dat men op ander gebied, bijv. op dat der school, al jaren lang, maar te vergeefs, heeft gezongen. Gelukkig, dat minister Veegens er niet zoo bekrompen over dacht en deze tegen over de vrijzinnige pleitbezorgers van het neutrale moedig stand hield. De heeren Tydeman en zijne vrienden kregen daardoor de kous op hun kop. De Kamer was lang niet voltallig. Niet minder dan $2 heeren waren afwezig. Eu in die onvoltallige Kamer waren er nog 25 stemmen, die met den vrij-liberalen heer Tydeman accoord gingen. Hoe leelijk gluurde die »doode« antithese bij hen om den hoek. (»Graafschapper.«) Roodvonk en School. Wij lezen in de Graafschapper Reeds meer dan een jaar heerscht het roodvonk in de Gemeente Winterswijk. Zoowel van de zijde van den inspecteur der Volksgezondheid als van den kant van het Gemeentebestuur, werden strenge maat regelen genomen. Meer dan eens werd het uitgesproken door de autoriteiten, laatst nog door de Gezondheidscommissie »Nu moet het toch eens met die ziekte uit zijnmaar het roodvonk, of liever Hij, Die met die ziekte bezoekt, stoort zich niet aan de Winters- wijksche gezaghebbers. Het is opmerkelijk, dat telkens wanneer een dergelijke uitdrukking gebezigd werd, de ziekte zich bij vernieuwing weer uit breidde Nu doet zich bij het nemen der maat regelen tegen die ziekte een eigenaardig verschijnsel voor. Indertijd waren er eenige gevallen van roodvonk op de Christelijke school. Dadelijk werd de ziekte epidemisch ver klaard en op advies van den Inspecteur werd door B. en W. gelast, de scholen neen, alleen de Christelijke School te sluiten. Dezer dagen meldde de N. W. Ct., dat op School M., eene der openbare scholen ongeveer het dubbele aantal gevallen was geconstateerd en van schools luit ing is geen sprake. Onwillekeurig vraagt men zich af^Betreft de officiëele overheidszorg voor den ge zondheidstoestand der kinderen alleen de jeugd, die van het Bijzonder Onderwijs gebruik maakt en verzaakt men op droeve wijze zijn plicht ten opzichte van de kinderen, die neutraal worden opgevoed of is hier misschien iets anders in het spel?* Men zal moeten toegeven, dat de mede gedeelde feiten het stellen van eene der gelijke vraag wettigen. Hoewel we geen antwoord op die vraag verwachten, is het toch niet overbodig in het publiek op dergelijke eigenaardige verschijnselen te wijzen. Tweede Kamerverkiezing in het district Sneek. De Banier meldt »Het doet ons genoegen, aan de chr. hist, kiezers in het district Sneek te kunnen mededeelen, dat de samenwerking der geheele rechterzijde is tot stand gekomen voor deze verkiezing, met goedvinden van het Prov Comité der Fr. C. H. P., thans voor het eerst van A. R. zijde geraadpleegd. De aanbeveling van den heer Mr. S. de Vries Cz. geschiedt dus thans officieel, hetwelk ons zooeven telegraphisch werd bericht.* Voorbereidend Militair onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. De BURGEMEESTER der gemeente S o m- m e 1 s d ij k brengt ter kenni9 van belangheb benden, dat in de maand Januari a.s., ten over staan van eene Militaire Commissie, een onderzoek zal plaats hebben ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid. Aan dat onderzoek mogen deelnemen: le. de Ioteiingen, die in aanmerking komen om in het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd; 2e. de tot korte oefening ingelijfde Ioteiingen in het genot van uitstel van eerste-oefe- ning, die hun vroeger verkregen bewijs van voorgeoefendheid wensohen opnieuw te verwerven, teneinde daardoor aanspraak te verkrijgen op verlenging van dit uit stel en 3e. de jongelieden, die het vereischte militair getuigschrift wenschen te verwerven om eene verbintenis te kunnen aangaan bij het Reservekader der Infanterie, der Ves tingartillerie of der Genie. De Ioteiingen, hiervoren onder 1° genoemd, kunnen bij het onderzoek drieërlei bewijzen van voorgeoefendheid behalen, te weten het bewijs van militaire bekwaamheid het bewijs van lichamelijke geoefendheid, of het bewijs van militaire bekwaamheid èn lichamelijke geoefendheid. Bedoelde Ioteiingen, die een dezer bewijzen hebben verworven, worden, op hunne aanvrage, ingelijfd bjj het korps en geplaatst in het gar nizoen hunner keuze, voor zoover zij daartoe geschikt zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen. Bezitters van het in de derde plaats genoemde bewijs hebben daarbij den voorrang boven hen, die een der beide eerstvermelde bewijzen verwierven. De houders van het in de derde plaats ge noemde bewijs hebben daarenboven aanspraak om vóór anderen in aanmerking te komen voor inlijving tot korte oetening (vier maanden). Alleen de bewijzen van voorgeoefendheid, die in Januari a.s. zullen worden behaald, geven bij de inlijving in het volgend jaar aanspraak op vermelde voorrechtenalle vroegere verkregen bewijzen zijn alsdam van onwaarde. De Ioteiingen, hiervoren onder 2e genoemd, kunnen bij het onderzoek alleen verwerven het bewijs van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid; dit bewijs moet door hen bij de aanvraging om verlenging van uitstel van eerste- oefening worden overgelegd. Zij, die in deze Gemeente woonachtig zijn of verblijf houden en aan het in Januari a.s. te houden onderzoek wenschen deel te nemen, moeten zich voor 10 December a.s, ter Secretarie der Gemeente aanmelden. Dag en uur waarop, zoomede de Gemeente en localiteit, waar het onderzoek zal plaats hebben, zullen op een der laatste twee dagen van het jaar bij publicatie ter algemeene kennis worden gebracht. De wijze, hoe met de verworven bewijzen van I voorgeoefendheid moet worden gehandeld, ten einde de daaraan verbonden voorrechten te doen gelden, zal in het begin van het volgend jaar eveneens bij .openbare kennisgeving worden bekendgemaakt. Sommelsdijk, den 30 November 1907. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAEE. Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der Gemeente Ooit- gensplaat maakt bekend dat eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Woens dag den 4 December 1907 des nam. ten 2 uren. Afgekondigd en aangeplakt te Ooltgensplaat den 30 November 1907. De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. Schuren der straten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat; Gelet op Artikel 78 der verordening van Al gemeene politie binnen deze gemeente Brengen ter openbare kennis, dat door hen is bepaald, dat op Vrijdag den 6 December 1907 alle straten en goten binnen de kom dezer ge meente door belanghebbenden zullen worden geschuurd. Ooltgensplaat, den 27 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. Joh. VAN PUTTEN. Sommelsdijk. Ruim 472 rnillioen kilo suikerbieten zijn dit najaar op de fairbank der gemeente gewogen. In de schuur van C. Edewaard viel Zaterdag jl. de 15 jarige Jb. Kievit Cz. van den silt op den dorschvloer. Bewus teloos en met een gebroken ann werd hij opgenomen en naar huis vervoerd. Ge neeskundige hulp moest voor hem worden ingeroepen. Middelharnis. Zaterdag had het zoontje van G. Verhulst, het_ ongeluk toen hij bezig om de kachel aan te maken met petroleum, dat de vlam tegen zijn gezicht sloeg, zich nogal ernstig te branden. Ooltgensplaat. Op de laatstgehouden vergadering der alhier bestaande vereeDiging ^Algemeen Belang,werd eene commissie benoemd welks taak was te trachten het verkrijgen eener lijkwagen. Deze commissie heeft hare taak aanvaard en zal door het laten circuleeren van lijsten bij alle inwoners der gemeente voor eene vrijwillige bijdrage, de benoodigde gelden trachten bijeen te brengen. Wij wenschen genoemde commissie goed succes toe en hopen dat elk met ons gevoeld, dat we onze geliefde dooden toch bij hunne begrafenis zoo gaarne plechtig en met eere naar hunne laatste rustplaatsen brengen. Oude Tonge. Bij publicatie is ter alge meene kennis gebracht, dat met ingang van 1 Januari 1 908, voor bestaande wonin gen van toepassing worden verschillende bepalingen der bouwverordening voor deze gemeeDte, welke in bijzonderheden in de publicatie zijn vermeld. Dirksland. Onze vroegere dorpsgenoot den heer K. de Bonte, thans onderwijzer aan een der Chr. scholen te Rotterdam, is als iste onderwijzer met verplichte hoofd- acte op een aanvankelijk salaris van f 800, te Krimpen aan de Lek benoemd en heeft die benoeming aangenomen. H. G. welke sedert eenige weken onder dokters behandeling was wegens een zwerende vinger, is Maandag in het Zieken huis te Rotterdam opgenomen, waar die vinger niet alleen afgezet, maar uit zijn hand gesneden zal moeten worden. Had de vorige week een smidsleerling het ongeluk om met een vinger tusschen een boormachine, te geraken. Maandag had een timmermansknecht het ongeluk om met een ijzeren vuist zijn vinger open te slaan, waarvoor geneeskundige hulp noodzakelijk was. Goedereede. Bij het uitvaren der havc-n had de beurtschipper C. v, G. alhier h t ongeluk met zijne motorschuit in aanvaring te komen met het aakschip bevareu door schipper Van der Griend. Het aakschip bekwam daardoor nogal eenige averij. Zuidland. Vanwege de Afdeeling Zuid- land van de Tuinbouw-Vereeniging de Zuid-Hollandsche Eilanden* is alhier een Cursus opgericht tot onderwijs in den Tuin bouw. Subsidie is bij de Regeeriug aan gevraagd en toegezegd. Als leeraren hopen op te treden de WelEd. Heeren L H. Vis van Rotterdam en J. Verschoor van Zwar- tewaal. De lessen zijn aangevangen j 1. Vrijdagavond 28 Nov. en zullen driemaal per week gegeven worden van 's avonds 6 tot 9 uur. Reeds hebben zich 28 leer lingen voor de cursus aangegeven. We wenschen dat zij goed slagen mag, daar ook de Gemeenteraad de welwillendheid heeft gehad, om een lokaal der bewaarschool voor dat doel gratis af te staan. Numansdorp. Woensdagmorgen had de bankwerker Cornelissen, woonachtig te Rotterdam, aan de haven alhier, het on- luk met zijn voet onder een in beweging zijnde locomotief der tram te geraken, met het gevolg, dat een zijner teenen verbrij zeld werd en zijn been verwond werd. Dr. Flohil, spoedig ter plaatse, verleende de eerste hulp. Na verbonden te zijn, werd hij per tram naar Rotterdam vervoerd. VERSLAG van het verhandelde in de Spoedeischende Vergadering van den Raad der gemeente Sommelsdijk, op 30 November j.l., des vm. ten 11 '/2 ure. Tegenwoordig alle leden. De vergadering wordt door den Voorz. geopend, notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken. le. Van den heer Van Gent alhier, dat hij zijne benoeming als onderwijzer met acte Fransoh aan neemt- 2e. Mededeelingen van den Voorz. dat hij een post wegens onteigening van goederen, inzake besmettelijke ziekte bij E. A. Buijs heeft betaald, echter tot geen bezwaar der gemeente. 3e. Alsnu komt aan de orde (en dit is de reden van de spoedeischende vergadering) een adres van vier ingezetenen dezer gemeente, namelijk G. Speé, D. Hanson, L. v. d. Zande en de Wed. J. L. Armstrong, daarbij verzoekende dat de Raad op baar genomen besluit van 22 Nov. 11. inzake afschaffing der kermis zal terug komen en wel om de finantieele schade die door hen bij afschaf fing der kermis zou worden geleden. De Voorz. zegt dat er bij sommige leden, moge lijk bij nader nadenken, verandering van ziens wijze is of zon kunnen ontstaan zijn. Hij zet de finantieele schade der Gemeentekas nogmaals uiteen en werpt alle verantwoordelijkheid inzake deze van zich en geeft het woord aan ieder der leden, die hieromtrent nog iets te zeggen hebben. De heer Joppe zegt nog op hetzelfde staudpunt te staan als verleden week en zegt welk een gek figuur de voorstemmers van afschaffing dan toch zouden maken, wanneer zij nu tot handhaving der kermis besloten, bij adviseert tot handhaving van het genomen besluit. De heer K. de Graaff vraagt aan den Voorz. of het besluit tot afschaffing reeds ter goedkeuring aan Ged. Staten is verzonden, waarop de Voorz. antwooidt dat hij aangezien dit voornoemd adres van voornoemde 4 ondertee-kenaars Vrijdag ont ving, alsnog niet tot verzending aan voornoemd College was overgegaan. De heer Peekstok blijft ook zijn staudpunt van verleden week innemen, nogmaals betoogende, dat hij de afschaffing niet anders als een verplaat sing van het kwaad beschouwt. Niemand meer in deze zaak iets wenschende te zeggen, wordt het in stemming gebracht en wederom met 4 tegen 3 stemmen besloten, afwij zend op het verzoek tot handhaving der kennis te beschikken. De vergadering wordt daarna gesloten. Mi.ldelharnis Te IJmuiden binnenge komen de vischsloep ï>Zeemeeuw« st. J. de Koning f 170. Zaterdag 7 December, 's avonds 6 uur Verpachiing bij inschrijving voor het seizoen 1908 van 5 pereeelen Bouwland in het VVest- Nieuwland onder Ouddorp in hel. logement van Akershoek aldaar. Notaris VAN SCHOU WEN. Op Woensdag 11 December 1907, 's nam. 2 nur in het Hotel Spee to Sommelsdijk inzet van a een huis met schuur, erf en tuin met fijne vrucktüoomen zijnde de z.g.n. //Brouwerij// op den hoek van den Zu>d Achterweg te Sommelsdijk kad. Sectie B. nrs. 1573, 1574, 658, 657, 656 en 655 santen groot 31 aren 3 centiaren (230 R. Sommels- dijksche maat)b 8,64,30 H. A. bouwland in den polder Het, Oudeland aan het Molenpad den Staverschenweg, en den Proosiweg le Simmelsdijk kad. Sectie B. nos 839, 727, 85, 86, 87 (21 G. 100 R. Sommelsdijksehe Maat); c 9,78,50 H.A. bouwland, weg en watering in den polder Kraaieslein le Som- mdsdijk kad. Sectie D. nrs. 602, 55, 56, 604, 57, 58. (21 G. 924 R. Voornsche maat) d 1.40.44 H.A. bouwland en watering in den polder de Oude Plaat te Sommelsdijk k id. Sectie D. nos. 321 en 322. (3 G. 140 R. Somntelsdijksche maat.) Voor de erven van wijlen den WelEd. heer J. de Graaff te Som melsdijk. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag 12 December 1907 a 's namiddags 2 uur aan de Kaai le Middel- Itarnis en b des namiddags 3 uur aan de Kaai te Sommelsdijk, eene groole partij Spar ren. Noiaris VAN BUUREN. Donderdag 12 Dec. 1907, 's av. 7 uur, bij Wed. G. Kanters en Zoon te Oude Tonge, Veiling van: een goed onderhouden Huis, Schuur en Erf, aan de Voorstraat, en een Schuur en Erl aan de Hil te Oude Tonge, voor den heer A. Slis, en een Huis en Erf, aan de Hil aldaar voor L. Osseweijer Cltrz. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 18 December 1907, 's nam. 2 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk alslag van a een huis met schuur, erf en tuin met fijne vruchtuoomen zijnde de z.g.n. //Brouwerij// op den hoek van den Zuid Achterweg te Sommelsdijk kad. Sectie B. nrs. 1573, 1574, 658, 657, 656 en 655 samen groot 31 aren 3 centiaren (230 R. Sommels- dijksche maat); 0. 8 64,30 H.A. bouwland in den polder Het Oudeland aan liet Molenpad, den S aversehenweg, en den Proostweg, le Sommelsdijk kad. Sectie B. nos. 839, 727, 85, 86, 87, (21 G. 100 R. Sommelsdijksohe maat); c 9,78,50 H.A. bouwland, weg en watering in den polder Kraaiestein te Som melsdijk kad. Sectie D. no. 602, 55, 56, 604, 57, 58 (21 G. 92j R. Voornsche maat), d. 1.40.44 H.A. bouwland en watering in den polder de Oude Plaat te Sommelsdijk kad. Sectie D nos. 321 en 322. (3 G. 140 R. Somrneisdijkscbe maat.) Voor tie erven van wijlen den WelEd. heer J. de Graaff te Som melsdijk. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 19 Deo. 1907, 's av. 7 uur, bij H. van Dongen en Zoon te Oude Tonge, Afslag vaneen goed onderhouden Huis, Schuur en Erf aan de Voorstraat., en een Schuur en Erf aau de Hil te Oude Tonge, voor den heer A. Slis, en een Huis en Erf, aan de II 1 aldaar voor L. Osseweijer Chrz. Notaris VAN ISPELEN. Voorzichtig met vuurwapenen. Woensdag wilde zekere van B., wonende in de Houtstraat te Tiburg, een oud voor- laadgeweer, dat 9inds langen tijd onaange roerd had gestaan, schoonmaken en proueeren. Zoodra echter-liet schot afging, sprong het geheele wapen uit elkaar, en werd zijn lin kerarm zoo goed als vaneengespleten. Een ernstig ongeluk. Donderdagavond had te Drachten een zeer ernstig ongeluk plaals. Een [jalkschipper voer met eene praam achter zijn vaartuig met de vracht langs de Drachtstervaart naar Drachten. De stoomboot //Koningin Emma// stoomde liet vaarluig achterop. De gezagvoerder zag door de duisternis niet, dat er een praam achter de tjalk was en liet de sloomooot daarop loopen. Door de aanvaring van de praam slootte deze tegen de tjalk, met hel gevolg, dat het roer daarvan pl01 seling draaide en de vrouw van den schipper door hel helmhout overboord werd geslagen. De schipper wilde zijn vrouw grijpen, had ze beet, doch geraakte met haar overboord. De vrouw verdronk, haar man werd met groole moeite gered. Eene schipbreuk. Op hel Ste.urgat nabij Geertruidenberg is Donderdag weer een vaartuig, geladen met suikerbieten, gezonken. De schipper G. de Hoog en zijn knecht, afkomsug ui- Nieuwen- dtjk, werden nog juist uijlijds gered. Achter het net gevischt. Te Bus9um werd Donderdag op liet kantoor van den liouihundelaar II. J. Weitjens een bedrag van eenige duizenden guldens uezorgd. Dit had plaals tiij gaslicht, terwijl een venster niet door een luik was afgesloten. Den nacht daarop werd ingebroken door liet zijraampje. De boekhouder had het be drag echter 's avonds op veiliger plaats be zorgd. De inbreker blijkbaar geen man van professie is zeker gestoord, althans een klein bedrag van f 40 werd niet vermist Een ontzettend ongeluk. Donderdagmiddag heeft ie Londen, aan de Blaekfriars Bridge, welke verbreed moet worden een ontzettend ongeluk plaats gehad. Dien dag moest een caisson van 200 ton gewicht in de rivierbedding worden neerge laten, en was te dien einde op verscheidene ijzeren dwarsbalken geplaatst. Tegen 4 uur in den middag weerklonk een ontzettend geraas de dwarsbalken waren bezweken, en de caisson stortte op een plat form waar verscheidene arbeiders aan 't werk waren, ont vervolgens in de Theems te vallen. Zeven mannen werden getroffen, waarvan er 2 in den stroom geslingerd werden. On middellijk werd hulp verleend. Terwijl de 5 arbeiders in deerniswekkende toestand naar bet hospitaal werden vervoerd, trachtten duikers de lijken der in 't water gevallenen te vinden, hetgeen eerst na een uur zoekens mocht gelukken. Een der gewonden stierf bij zijn aankomst in het ziekenhuis, terwijl een tweede onder het amputeeren van zijn verbrijzeld been den geest gaf. 's Avonds stierf nog een derde. De toestand der twee andere gewonden is hopeloos. Een arme oude t Men schrijft uit Rozendaal bij Velp aan de »Geld.« Op de Terletsche heide in deze gemeente trok Dinsdagmiddag een allerzonderlingst voor val de aandacht van daar twee juist vertoevende jachtopzieners. Een schijnbaar arme krankzinnige, een oud man, liep woest gillend en schreeuwend de heide af, een bijl dreigend zwaaiende boven zijn hoofd. Niet zonder moeite wisten zij den ouden zwerver tot kalmte te brengen. Op het bureau werd hij onmiddelijk herkend als de 66 jarige J. C. Zijn toestand was verschrikkelijk. Bedekt met lompen, geheel vervuild, rammelde de ongelukkige van den honger. De rampzalige deelde mede zelfmoord te hebben willen plegen, daar hij geen uitkomst meer wist. Drie en dertig jaar geleden had zijn vrouw hem verlaten, waarna hij aan het zwerven was geraakt. Bede len wilde en kon hij niet. Hoe hij dan leelde In den laatsten tijd hield hij zich staande van hetgeen de een of ander hem ongevraagd toewierp. Langen tijd was er een lichtpunt in zijn leven geweest, een gelukkige periode in zijn zwerversbestaan. In de Koningsstallen te Arnhem, waar de paarden van de bereden officieren stonden, mocht hij verblijven. De oppassers, goedhartige medelijdende jongens, verschaften hem al dien tijd de weelde van eenig brood en wat warm voedsel daags. Uit dankbaarheid kruide hij voor hen den mest uit den staldoch z'n kleederen raakten op, hij schaamde zich nog langer daar te blijven en vatte opnieuw den zwerversstok op, stil verlangend, dat de dood een einde aan dit treurig leven zou maken. Zoo bracht hij de laatste vreeselijke nachten, waarin de barre winter zich plotseling, onmeedoogenloos aan meldde, in de snerpende winterkoude door wij weldoorvoeden en warmgekleeden begrij pen zulks niet. Wanneer de dood vanzelf niet komen wilde, dan zou hij en zoo vonden de jachtopzieners den radeloozen grijsaard op de heide. Op het bureau werd hem koffie en brood verstrekt en door bemiddeling van het burg. armbestuur is de arme thans in een logement opgenomen en zal men trachten hem in het werkhuis onder dak te brengen. ?j00 zijn er Aan een benedenhuis in het Duinoord kwartier te 's Gravenhage, belt een man aan om antwoord te halen op een rond gezonden circulaire met inschrijvingsbiljet, ten behoeve van een bijdrage voor het Kinderziekenhuis. Mevrouw, die geen dienstbode houdt doch kamers verhuurt aan derden, komt iu achterbuurt-toilet (dame in zijde en fluweel is ze alleen op straat) naar de voordeur en kijkt eerat even door 't ruitje, wie er is. Den man met de briefjes in zijn hand ziende, begrijpt z:; terstond waarom 't te doen is. Een ideeZe kan zich best voordoen als de meid of de werkster haar uiterlijk zal haar in geen geval ver raden ze doet open de man vraagt om antwoord op het biljet. "O antwoordt ze, op zoo mèe- warigen toon als haar grove stem toelaat '/voor 't Kinderziekenhuis Mevrouw heeft gezegd, daar deed zij niet aan.'/ Man hfmevrouw sluif, tevreden glim lachend, de deurzegt vermoedelijk in zich zelf: zie zoo, die heb ik netjes af gescheept f "(N. Crt.)« Een buitenkansje. Een arbeider te Luuteren o. d. Veluwe vond bij het graven in zijn tuin een kistje, waarin ruim f 600. Men weet niet, hoe dit daar gekomen is. Een vreeselijk einde. Te Rotterdam werd Donderdagavond op de Kipstraat een man van 78 jaar, L Kapper genaamd, aangereden door een motorwagen van lijn 5 en op zij geslin gerd onder een juist passeerendeti vleesch- transportwagen, waarvan de wielen hem over hals en borst gingen. Naar het ziekenhuis gebracht, bleek hij bij aankomst rteds overleden. Een paardenvriend. Een eigenaardig geval deed zich deze week te Rotterdam voor. Fen O.-I. officier zou in bet huwelijk treden. De rijiuigen kwamen voor, het bruidspaar trad naar buiien, met een oogopslag inspecteerde de bruidegon even 't sierlijk opgetuigde span paarden en deelde tot niet geringe verbazing van bruid en familie mede, dat de koetsen wei konden inrukken. Gelukkig gold des bruigoms ontstemdheid en onwil om in het huwe lijksvehikel plaats te nemen, niet zijn

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2