voor de Zuidliollaiitlsclie en Zeeuwsclie Eilanden. Woensdag 4 December 1907. Antirevolutionair 22ste Jaargang N°. 1299. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. Aiie stukken voor tie Hedadie beslensil, Adverienliën ess verdere Administratie franco toe te «enden aan den SJit^ever. Begrootsoar van „liet t'estingstelsel." Ken gedeelte der Zui derzee. Tuin- en Lanilbouw. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEYEB &OMM JEEJ SiP SJH Telefoon latcrcomm. Ho. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/j maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. (blot.) Wat men aan de doode strijdkrach ten uitgeeft, kan men niet aan de levende besteden; zoo wordt vaak ge redeneerd en dat is ook zoomaar feit is, dat in de laatste jaren voor beide deelen van de legerorganisatie heel wat uitgegeven is. De stelling Amsterdam kostte jaarlijks een mïl- lioen en dit belette niet, dat in 1902 tot een zeer belangrijke uitbreiding van het leger is overgegaan 't Een kan dus met 'tander samengaan En als het gelukt allerlei niet noodzake lijke militaire uitgaven te staken en bezuinigingen in te voeren, dan kan nog beter dan nu èn voor de vestin - gen èa voor de levende strijdkrachten zorg worden gedragen. Stellingen worden door velen met een kwaad oog aangezien, al is 't niet te ontkennen, dat in andere landen de vestingwerken een voorname plaats innemen en de hoofdstad, zooals bv. in Roemenië door een gordel van koepelforten is beschermd. In Zwit serland komt men ook terug van het denkbeeld, dat de verdediging wel zonder forten geschieden kan. België heeft zijn Maaslinie en de ferten rondom Antwerpen. Daar komt bij er is nu eenmaal een Vestingwet en er zijn vestingen: moet nu niets of iets gedaan worden In elk geval zal elke Minister van Oorlog dan pas verantwoord zijn, indien hij de wet zoo goed als 't gaat, uitvoert en zorgt, dat de bezwaren, die tegen vestingwerken worden in gebracht, zoo klein mogelijk worden gemaakt. Vroeger is gezegd, door wijlen den heer Bultman, lid der Eersfe Kamer en nu door den heer Staal vervangen de inundatiemidde len (overstroomen) zijn nietvoldoende; een ander heeft beweerdde water voorziening voor de soldaten is niet doelmatig en het water is in de vesting niet drinkbaareen derde heeft ge zegd laat men naast de hooldstelling nog vleugels bouwen tot IJ muiden toe, waartegen weer is aangevoerd dat geeft nietswant IJ muiden zal zoo krachtig door den vijand be schoten worden, dat men toch niet bij de vleugelforten komen kan om ze uit zee van voedsel te voorzien ook is beweerd die vleugels zijn niet noodig, omdat er in de stelling goed water isook is beweerdde vleu gels zijn wel noodig, omdat men met vleugels aan de hoofdstelling beter tot verdediging in staat is dan zonder vleugels. En zoo staat de meening van den een tegenover die van den ander en de Minister moet zorgen wil hij nog wat van de Vestingwet terechtbren gen, om goed beslagen ten ijs te komen en de practische gebreken der vestingen zoo klein mogelijk te maken. We zullen er niet verder op ingaan, maar slot van het wetsontwerp tot instelling van het in ons eerste artikel genoemde fonds is geweestde Kamer wou er niet aan en verwierp het. De oorzaken waren deze,; het fonds zorgde wel voor Amsterdam, maar de kustverdediging had er geen voor deel van tweedens was er niet genoeg gerekend met de onkosten voor ap proviandeering (voedsel)derdens achtte men meer urgent (noodzakelijk) de versterking der levende strijd krachten vierdens had men liever een volledig plan van defensie voor zich gehad. En 't ontwerp duikelde met niet kleine meerderheid. Er waren er, die vermoedden, dat de Minister weg zou gaan, nu dit ontwerp was verworpenmaar hij heeft dit niet gedaan en nu de gewone begrooting ingediend zooals ze elk jaar onder de oogen der Kamers komt. Bijzondere debatten zullen ze niet uitlokken, omdat het vraagstuk dier doode weermiddelen bij het fonds- ontwerp behandeld is. Alles gaat dus op 't oude paadje: verbetering van de inundatiemiddelen in de heele Nieuwe Hollandsche water linie 35000 gld.voor de stelling van den Helder 500 gld.voor dé stelling Amsterdam 788700 gld.voor de stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak 500 gld.; voor de stelling van Monden van de Maas en 't Haringvliet 500 gld.; voor het materieel der genie voor het in staat van verdediging brengen der werken in verschillende stellingen 137000 gld.en dan een paar centen aan onvoorziene uitgaven ad 50000 gld.maakt samen een goede millioen. En voor zoo'n bagatelletje staan we nu kant en klaar tegen Duitschland, Engeland en consortenEn dan klagen ze nog, dat oorlog zoo duur is! Ingediend is een wetsontwerp tot aanleg van een gedeelte van de af sluiting der Zuiderzee en indijking en droogmaking van de Wieringermeer. Voor rekening van den Staat zal ook gemaakt worden een afsluitdijk van de Noord-Hollandsche kust door het Amsteldiep naar het eiland Wie- ringen ook zal hij betalen wat noodig is tot, voorziening in de belangen van waterkeering, afwatering en scheep vaart; vooi'zooveel die natuurlijk uitsluitend door die genoemde werken geschaad worden. In de Mem. van Toelichting lezen we de volgende historische schets van die droogma king. x Nadat reeds vroeger verschillende plannen tot afsluiting en gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee in het licht waren verschenen en in 1870 concessie was gevraagd voor de droog making van het zuidelijk gedeelte, werd in 1877 een wetsontwerp inge diend, strekkende om van Staatswege over te gaan tot afsluiting van de Zuiderzee volgens een lijn van Blok- kerhoek naar bezuiden Urk; naar den Ketelmond in Overijseien tot droogmaking van het gedeelte bezuiden dien afsluitdijk; welk wetsontwerp echter, zonder in behandeling te zijn geweest, door de volgende regeering weder werd ingetrokken, In 1886 werd op initiatief van het lid der Tweede Kamer A. Buma, die een door hem in 1883 ingediend wets voorstel, om van Staatswege eennieuw onderzoek te doen instellen, had teruggenomen de Zuiderzeevereeniging opgericht, met hetdoel een onderzoekin te stellen omtrent afsluiting, mede ter voorbereiding eener latere gedeeltelijke drooglegging van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee. De Zuiderzeevereeniging maakte de uitkomsten van het door haren inge nieur, chef van het technisch onder zoek dier vereeniging, de heer Lely, ingesteld onderzoek in een achttal nota's openbaar en stelde ten slotte een plan voor tot 't afsluiten der Zuiderzee van de Noordhollandsche kust bij de van Ewijksluis over Wie- ringen naar de Friesche kust bij Piaam en tot het achtereenvolgens droogmaken van vier inpolderingen in de afgesloten watervlakte, waarbij een binnenmeer zou overblijven, dat de wateren van Ysel en van de andere op de afgesloten kom afwaterende rivieren, boezems en polders zou opnemen en voorzooveel noodig, door op Wieringen te bouwen sluizen naar zee zou voeren. Bij K. B. van 8 Sept. 1892 werd een Staatscommissie ingesteld met opdracht om te onderzoeken, of een afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, op eene wijze als door de Zuiderzeevereeniging was voorgesteld in 's Lands belang behoorde te worden ondernomen en zoo ja, op welke wijze dit werk tot uitvoering moest worden gebracht. De Staatscommissie bracht op 14 April 1894 haar verslag uit, in welk verslag de groote meerderheid der Commissie, de vraag, of het werk in 's I.ands belang behoorde te worden ondernomen, bevestigend beantwoord de en dat de uitvoering in ieder geval van Staatswege zou moeten geschieden. In 1901 werd een stap gedaan om tot uitvoering van het door de Staats commissie aanbevolen plan te komen door de indiening op 7 Mei van dat jaar, van een ontwerp van wet, waarbij werd bepaald dat voor rekening van den Staat, op nader vast te stellen wijze, zouden worden uitgevoerd de werken, noodig tot afsluiting van de Zuiderzee door een afsluitdijk, loopende van deNoord- hollandsche kust door het Amsteldiep naar het eiland Wieringen en van dit eiland naar de Friesche kust bij Piaam en voor de droogmaking van 2 gedeelten van de afgesloten water vlakte nl. van een noordwestelijk ge deelte, begrensd door de Noordhol landsche kust, den afsluitdijk door het Amsteldiep, het eiland Wieringen en een aan te leggen dijk van dit eiland naar de Noordhollandsche kust nabij Medembliken van een zuid westelijk gedeelte, begrensd door de Noordhollandsche kust en door een aan te leggen dijk, loopende van omtrent Blokkerhoek naar het eiland Marken en vandaar naar den noor delijken oever van het Monniken dammergat. Bij dit wetsontwerp echter worden niet twee, maar een polder gewonnen nl. alleen de Wieringermeerpolder. De andere drie blijven dus nog voor misschien lange jaren in petto. Daarom! broeders! »Ik heb geloofd, daarom heb ik gesprokenzoo gelooven wij ook, daarom spreken wij ook «(2Cor. 4: 13.) 't Was de Apostel Paulus, die dat zeidie dat zei, toen de vervolging de pijnlijke verzekering gaf, dat zelfs het stille geloofsleven den dood zou vinden aan schandpaal of op den gloeienden rooster. Hij geloofde; en in die gevaarlijke tijden was reeds dit een doodzonde tegen Staat en Maatschappij. Maar hij sprak ook! Hij moest spreken. De liefde van Christus drong hem. Het fundament der profeten moest onwrikbaar blijven geen valsche leer, geen valsche belijdenis, geen heiden dom, geen afgodenoffer, geen zelf genoegzame werkheiligheid mocht dat fundament doen ondermijnen. Op dat fundament, door de profeten gelegd, waarvan Jezus Christus de uiterste hoeksteen was, zouden niet het heidendom, noch het Jodendom de levenwekkende tempels en maat schappelijke en staatsinstellingen bouwen; maar wel de Apostelen- schaar, en die met hen stoelden op denzellden wortel des geloofs En daarom sprak Paulus. Om op te eischen den Jood en den Griek voor dat geloofom Skiet en Barbaar te doen deelen in de vruchten, die uit geloof voor het zieleleven en nationale leven zouden voortvloeien. Daarom sprak Paulus, omdat in zijn ziel ritselde het besef, dat de eere Gods en de zaligheid van zon daren stond of viel met de belijdenis van den hoeksteen, die Christus was viel het r-eluk der individuen en ge meenschappen. Daarom sprak Paulus, herhaalde lijk in gevarenin gevangenissen in doodsverschrikking, in allerlei smaad en hoon van menschenomdaf het geloof de gedaante der aarde kon veranderen; licht scheppen in hei- densche donkerheid. Dat geloof bevatte de beloften voor 't tegenwoordig en toekomstig leven Waarom zouden wij dan versagen, die met den Apostel hetzelfde geloof deelachtig zijn. Wij geloovenwe spreken omdat het Christelijk be ginsel nog dezelfde kracht heeft als weleer en veranderen kan shet aan gezicht des aardrijks.« Om die verandering te ervaren, te zien, tot stand te brengen, moeten wij gelooven, spreken en handelen. En wat dan de vijand wreke en woedehoe hij onzen arbeid wil af breken het lukt hem nietwant door dat geloof zijn koninkrijken over wonnen en monden der leeuwen toe gestopt de muren van Jericho vielen er door en droogvoets ging men door de Roode Zee. Door dat Christelijke geloof, waaruit Paulus sprak, ons ge loof, is gerechtigheid geoefend, de belofte vervuld, de kracht des vuurs uitgebluschf, de scherpte des zwaards ontvloden. Daarom, voorwaarts, broeders Gelooven. Spreken. Handelen. En weerstaan den vijand, en afbreken het verkeerde, opdat het «aangezicht van onze dorpen« verandere. Ons Statenlid De Wilde. Schriftelijk en mondeling is ons van verschillende zijden gevraagd, waarom we toch geen artikel gewijd hebben aan de benoeming van ons Statenlid De Wilde tot Wethouder van Den Haag. Ons antwoord is kort en goed dat we daar niets bijzonder eervols, en niets gelukkigs inzien. De heer De Wilde is een man uit één stuk, dien we liet hebben en hoog achten al de jaren, dat we de eer hadden hem te kennen, was hij ons een man van degen ernst en conscien- tieusen ijver voor onze beginselen. Wat is het »loon« op zijn »werken« geweest? Zeer zeker, een hartelijk vertrouwen maar hij had al lang in de Tweede Kamer moeten zitten. Daar zitten er van onzen kant en hebben er gezeten, die in zijn schaduw niet kunnen staan. En ja; nu is hij Wethouder! Een eervolle func'ie, zijns waardig! Maar we hadden hem veel liever op 't Bin nenhof gezien dan op de Groenmarkt. Daarom omdat hij Wethouder is geworden, hoe hoog de positie ook zij en niet in de Kamer zit, waar hij minstens evenzeer behoort als anderen van minder ijver en bekwaamheid: daarom zwegen weHet »loon« was ons nog niet hoog genoeg. Maar ook hierom zwegen we, omdat we hem zoo noode missen voor onze propaganda. En wie zingt er dan een lofzang bij een stervende? Zouden we dan ingenomen, verblijd zijn en tot schrijven ons neerzetten als een van je beste krachten je ont schiet; als een van je beste voorman nen tegen je zegt Vaarwel, ik kan je zelden meer komen opwekken tot den strijd Slechts de nachtegaal slaat, als 't duister gaat worden niet waar Vrienden, we doen voor U niet onder in waardeering voor.den heer De Wil de maar eischt niet van ons, dat we nog een lachend gezicht zetten, als onze medestrijders, tot hooger werkkring geroepen, je schrijven Zal ik nog wel tijd hebben om de broeders een paar keer per jaar te zien? Toen Beethoven stierf, sprak hij bitter«Applaudiseer, vrinden, de klucht is uit 't Is met ons ditoApplaudiseer vrinden om de benoeming, maar de actie is uit? Of niet, waarde broeder? In elk geval kan de heer De Wilde er op rekenen, dat we in toepassing zullen brengen, wat Mohammed zeiKomt de berg niet naar mij, dan ga ik naar den berg Begrepen Over bereiding van Superpilos- phaat. Men bereidt superphosphaat van zoogenaamde natuurlijke phosphaten. Deze bestaan voorname lijk uit phoiphorzure kalk. 't Is de zoogenaamde dWebasische phosphorzure kalk. Eén deel phos- phorzuur bevat om zoo te zeggen drie porties kalk. Daarom wordt 't bedoelde natuur lijke phosphaat ook wel driekaikig pbosphaat genoemd. De planten hebben weinig aan het driekaikig phosphaat. Ze kunnen het haast niet opnemen. Of eigenlijk in 't geheel niet. Kerst als het door invloeden van buiten van aard, samenstelling en eigenschappen verandert, krygt het waarde voor de plant. Van dit feit nu, «en feit, dat door landbouw kundige geleerden is geconstateerd is door man nen der nijverheid goed nota ge omen. Zij hebben het vraagstuk om de natuurlijke phosphaten dienstbaar te maken aan den groei der planten opgelost. Van het driekalkige phosphaat hebben ze een eenkalkig produkt gemaakt. Aan elke hoeveelheid doen de fabrikanten twee hoeveel heden kalk onttrekken. Ze bezigen daartoe zwa velzuur. Dit is sterker dan pbosphorzuur en zoo in staat, daaraan de kalk te onttrekken. De fa brikant weet de hoeveelheid zwavelzuur zóó te kiezen, dat niet alle kalk aan 't driekalkige phosphaat onttrokken wordt. Eén deel blijft er aan vast. Superphosphaat nu is éénkalkig phosphaat door middel van zwavelzuur bereid uit natuurlijk phosphaat. Het superphosphaat bevat dan ook behalve phosphorzure kalk nog zwavelzure kalk. Ik hoop, dat dit antwoord op vraag 118 den geachten vrager zal bevredigen en dat ook andere lezers zich nu eenige voorstelling zullen kunnen maken van de wijze waarop het algemeen be kende „super" wordt verkregen. Grooter verschil in samenstelling der grondstoffen, vanwaar men uitgaat is 't niet wel mogelijk een product ter markt te brengen, dat altjjd dezelfde samenstel ling heeft. Men koope dus op garantie en onder contróle. M. Vraagbaak. V ragen en Antwoorden worden kasteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen z(jn met hetzelfde nummer gemerkt ale de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 122. Wat is de voedende waarde vanjaapjes- peen? 123. Heeft afval van lijnzaaddoppen nog waarde als veevoer Antwoorden en mededeelingen. 120. Salpeterzuur-ammoniak goed als bloemen- mest? Stellig wel. 't Is heel rijk aan stikstof. Maar ge zoudt gewis goedkooper doen, met wat chilisalpeter te nemen. Die koopt ge in 't klein

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1