/tdverteiitiëii IliÊffliS-SOMGlSflt, veriepDwooriipr PUT Soliede Afbraak! De kermis vau SommeJsdijii. iierk esi üiirktbcriciitefi. 0,- 0,- 1,10 1,20 A.A. Alg Adv. Amsterdam. PEER) Cent per stuk. (APPEL en W.tAÏ/STEEW. te hoog staat, om kennis te nemen van de wijze, waarop de gevolgen van haar werk in de school, zich openbaren daar buiten; het spijt me, dat die onbenulligheid over Sliedrechtsche jongens haar zoo deed snuffelen om ook zoo'n „onbenul ligheid" te vinden, en daarom verheugt het me, dat ze werkelijk eene onbenulligheid ge vonden heeft. En dit maakt hare onbenulligheid tot eene ware onbenulligheid, dat ze over liet hoofd ziet, dat zij daarmee niet kan aantoonen, dat tengevolge van het onderwijs op de openbare school ontstaat in het kinderhart: verbittering, onverdraagzaamheid, wat ik wel heb bewezen van de bijzondere school. Gij verbergt dus het ware karakter der bij zondere school, redactie, waar gij het aldus teekent „Wij geven onzen kinderen den Bijbel en daaruitwat eens kinds moet zijn nl. de wetenschap, dat ze zondaren zijn, maar dat er verlossing is onder de vleugelen van den Man der Smarte." Met die woorden, redactie, die zoo bijzonder geschikt zijn, om veler aandacht van het wezen van uw school af Ie leiden, toont ge ons slechts het mom Het helpt u niet, of ge al schreeuwt, dat eens kinds moet zijn: de wetenschap, dat ze zondaren zijn. Want als ge met mij van meening zijt, dat het christendom in de eerste plaat3 eiseht, dat we doen naar Christus leer, dan zult gij moeten erkennen, dat er geen sprake van is, dat uw leerlingen bij het verlaten der school beter vol doen aan dien eisch, dan de onze. Daaruit blijkt, wat gij loochent, dat niet eens kinds is de weten schap, dat ze zondaren zijn, zooals gij hun die tracht op te dringen. En hoe durft gij redactie, hoe durft gij nog reppen van het beginsel van volkomen samen werking tnsschen huisgezin en school!' Ook het volk zal dat uitroepen, redactie, als het leest, wat hamers zei toen hij te Medemblik ant woordde op het debat van Ds. Tjebbes „Want de christelijke ouders hebben niet de vrije keuze, in 't bijzonder die niet, die niet al te rijk met aardsche goederen bedeeld zijn. Niet de ouders, doch zij, die de macht hebben over de ouders en dus ook de kerk en de geestelijkheid kiezen de school." Lamers las een paar briefjes voor van ouders, gedwongen hun kinderen van de openbare school af te nemen en ze naar de bijzondere te zenden, omdat zij van de kerk bedeeld werden. ,De Bode heeft tegen dit werk van dwang een reeks artikelen opgenomen en telken keer de christelijke pers gevraagdvindt ge dit goed, ja of neen. En te langen leste, toen die pers nist meer zwijgen kon, is 't antwoord gekomen. Dat antwoord luidde; dat een kerkelijk armbestuur tot deze dwang het recht had. Daardoor is het recht van de ouders een paskwil gewor den en is de vrije school gebleken te zijn de meest onvrij# De klerikalen staan midden in den strijd voor wat zij noemen de vrijheid van on derwijs en in het midden van het strijd gewoel misbruiken zy reeds hun macht om die vrijheid door dwang tot eene be spotting te maken. Dat is verloochening van 't beginsel en bewijst, dat het beginsel slechts is een valsche vlag om de lading kerkelijke dwang te dekken." Gij erkend het bestaan van die onverdraag zaamheid, redactie! Ik ben het niet u eens, dat ze mooi is geteekend in de weinige regelen, die gij citeert uit een artikel van den liberalen pro fessor Buijs: „De illusie (gedachte) onzer vaderen dat men de kiemen der verdeeldheid het best zou verstikken door aan de gemengde Volksschool vast te houden is op bittere teleurstelling uitgeloopen, want de instelling, die vrede brengen moest is juist de steen des aanstoots by uitnemendheid geworden." Zij wil niet wijzen op het feit, dat de S. D. A. P. nog niet ééne poging heeft aangewend, om eene Socialistische school te stichten en daarmee het bewijs heeft geleverd, dat ze eene dergelijke taktiek verafschuwd 1 Neen, redactie, mijn socialistisch denken, ge voelen, begeeren, mijn socialistische denkwereld is niet volkomen los van die andere wereld der gedachten, die daar in mijn hoofd en hart leeft en woelt, maar de vraag is of ik dat laat blijken in de school. Daarover loopt d e kwestie. Gij schijnt niet gewoon te zijn, U rekenschap te geven, van wat Uw plicht is! Beseft ge niet, dat het Uw plicht is Uw beschuldiging te be wijzen? En zoo ge dat niet kunt, voelt ge dan niet, dat het Uw plicht is, die beschuldiging in te trekken? Of meent ge, dat oen praatje als dat van den Socialistischen onderwijzer, wiens onderwijs door zyn patroon, als Socialistiseb werd veroordeeld, ook maar eenigszins gelijkt op een bewijs 1 Is my 11 onderwijs socialistisch, omdat het zijne het was? Eedactie, noem dat hoofd, noem dat blad, waarin het publiek schreef, noem dien onderwijzer! Ik reken op Uw antwoord 1 Uw antwoord verwacht ik ook, wanneer ik van U eisch, dat gij noe»»f de socialistische onderwijzers in Amsterdam, die op school geld inzameldan voor de staker in 1903 1 Ook van dit praatje is de beteekenis slecht deze, redactie, dat het getuigt van Uw wauhoopige pogingen, om te bewijzen, wat gij niet bewijzen kunt 1 A. ROETMAN. [Acht dagen heeft de inzender werk gehad om zijn sluk in elkaar te zeilen en stoot zich, nog dommer dan het bekende dier met zijn L uge oorenvoor den tweeden keer aan denzelfden steenwant weer erkent hij dat hij, als zijn collega's, socialistisch on derwijs geeft, omdat hij de kinderen op leidt tot wrekers op de burgerlijke partijen, en zijn vijandschap lucht geeft tegen Kerk en Geloovigen. Waar zulke verregaande onnoozelheid zich zelf aan de kaak stelt, zullen wij geen tijd vermorsen otn het attikel nog eens onder handen te nemen, en sluiten hiermee de discussie. We ver zoeken de lezers het stuk goed te lezen dan valt het slag op slag in 't oog, dat hij ons steeds gelijk geeftmaar dan zullen zij, zoomin als wij, de vraag kannen onder drukken of die man niet met molenljes loopt. Red En wie, redactie, wie zijn het, die niet teleur- geiteld zijn door dit verloop? Dat zijn dezelfde menschen, redactie, die met leede oogen aan zagen, dat men op de openbare school de kiemen der onverdraagzaamheid verstikte dat zijn zij, die den strijd hebben aangebonden voor de „vrije" school, waar ze, juist door onverdraagzaamheid te kweeken, de kinderen wilden opleiden tot klant of bediende van den christelijken knoeiwinkel dat zijn de klerikalen 1 Maar niettegenstaande dat alles, heert het congres der 8. D. A. P. in 1902 zich verklaard voor maatregelen, welke de gelijkstelling van de bijzondere school met de openbare beoogen, mits aan de bijzondere school dezelfde materiëele eischen worden gesteld als aan dt openbare, ook wat betreft de positie der onderwijzers, wier zelfstandigheid dooi den Staat moet -worden gewaarborgd evenals de vrij heid der keuze der ouders. De S. D. A. P. vertrouwd wel, dat de arbeiders, die voldoende lager onderwijs hebben genoten, ook, op eene „vrije" school, zich op den duur door niets zullen laten weerhouden, om zich gezamenlijk te organiseeren tegen het kapitalisme. Blykbaar is de kerk, die niets liever zou wil len, dan den dommes hoop den dommen hoop te doen blijven; van dezelfde meening.) Althans, waar zij de school in handen heeft, komt niet veel van het onderwijs terecht. Cijfers zijn daar, om te bewijzen, dat juist in die landen, waar zij het onderwijs beheerscht (België, Spanje, Iialië) het aantal personen, dat noch lezen, noch schrijven kan, onder de lotelingen percentsge wijze het grootst is. Ook gij, redactie, ook gij schijnt alle arbeid te vloeken, die besteed is aan de ontwikkeling van het proletariaat; dat hebt ge getoond, toen ge u liet ontvallen, dat het onderwijs van sociaal democratische onderwijzers te verderfelijker is, naarmate zij ijveriger zijn! Ook ik zal, gelijk alle sociaal-democratische onderwijzers, doen, wat gij citeert uit de „Voiksonderwyzer", het orgaan der 8. D. O. V. „Maar tegelijk en ondanks dat alles zul len we onze beste krachten wijden aan de opvoeding van het kind." Dat moet ik doen, redactie, dat is mijn recht, myn plicht, een plich t, die mij in de wet is opgelegd door onze Staatsinstelling. En durft de redactie beweren, dat ons onder- Wys socialistisch is, omdat wij, sooiaal-democraten, dien plicht beschouwen als een heerlijken plicht, daar wij in ons omdragen de overtuiging, dat onze arbeid ten goede zal komen aan de reus achtige arbeiders-organisatie, die eenmaal het kapitalistische stelsel zal vernietigen, de over tuiging, dat uit het kind van heden het geslacht zal groeien, dat eenmaal onze wreker wezen zal Ook ik sympathiseer met de woorden van de „Volksonderwijzer" „We zullen ons kind het beste geren, wat we hebben, onze geheele ziel; onze beste krachten wijden aan de ontwikkeling van het proletariaat Is de redachtie soms van oordeel, dat we het kind niet het beste wat we hebben, niet onze geheele ziel mogen geven, dat we niet onze beste krachten mogen wijden aan de ontwikkeling van het prolitaiaat, omdat wij onderschrijven, wat de „Volksonderwijzer" zegt „en daarmee zullen wij de doodsklok luiden voor de burokratie; hij zal het hooren, maar z'n woede zal machteloos zijn." Och Ja, het is zoo, de redactie wil nu eenmaal niet toegeven, dat ze het recht niet heeft, om de sociaal-democratische onderwijzers te verwij ten, dat hun onderwijs socialistisch is; ze kan zich niet voorstellen, dat ik geen sociaal-demo craat zou zyn, als ik er niet van overtuigd was, dat onze partij zulke lage middelen versmaadt. De redactie wil den menschen niet vertellen, dat de S. D. O. V. eene vereeniging is van 150 sociaal-democratische onderwijzers; dat ze eeüe vereeniging is in eene andere vereeniging in den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. De re dactie wil de opmerking niet maken, dat de leden der 8. D, O. V. ook leden zijn van den Bond en dat ze dus sympathiseeren met den strijd, dien de Bond voert voor onderwijs vrij van godsdienstige en politieke dogma's en vooral voor eene krachtige ontwikkeling van 't openbaar, neutraal onderwijs. Als heden ik U Geachte Redactie niet wist, dat mijn onderwerp van bizonder aantrekken zou, dan kon ik er wel eenigszins tegen opzien, om alweer eeuige ruimte in „de Maas" te vragen. Dit is dan, om het zoo eens uit te drukken, een stokpaardje van mij, waarmee ik al hernaaldelijk voor den dag kwam, en waarin elk rechtgeaard anti-revol. belang moet stellen. Waarde lezers Om onze hoofdzaak in hot oog te doen loopen, hebben wij tot opschrift verkozen De 22ste Nov. is voor mij altijd een dag van meer dan gewone beteekenis, daar ik op dien datum myn intrede in de wereld mocht doen. Ditmaal echter kwam er nog eene bizondere ge beurtenis bij, en wel deze, dat te Sommelsdijk eene Raadsvergadering zou worden gehouden waarop beslist zou worden over leven en dood van de bewuste kermis. Het is buiten mijne be voegdheid, om een verslag te geven van die eerbare vergadering, want dan zou ik het gras voor de voeten wegmaaien van hem, die met dat werk belast is. Wat me dan bij het begin reeds slecht aan stond, was dit, dat men tot den gewichtvollen arbeid inging op eene heidensche wijze Met den Voorz. ingesloten zat daar een gezelschap van 8 christenen, welken naam allen toch wel zullen willen dragen. Bij de 7 Raadsleden dan waren belyders van de Chr. beginselen, en dat zoowel in als buiten de politiek. Zonder moeite had dit viertal dan reeds hunne beginselen kunnen laten doorwerken, om nl. den Heere in al hunne wegen te erkennen, dus ook de Raadsvergadering met gebed te doen openen en met dankzegging te sluiten. Zien we even terug op den grooten Groen hoe heldhaftig hij alleen pal stond voor de zaak Zijns Heeren, en dat wei in een tijd, ,dat be spotting zyn deel was, dan moeten velen onzer broederen, waar ze geen eenlingen meer zijn maar de meerderheid uitmaken, zich wegschamen over hunne halfheid en lauwheid. 't Is echter mijn doel niet, om in deze oogen- blikken met scherpe pyltjes te schieten: maar veeleer een woord van dank te brengen aan onze rechtsche leden van den Sommelsdijkschen Raad en vooral ook aan Ds. Westrik, die al jaren ijverde tegen dat heidensch teest op Pinksteren. Velerlei zaken over de gasfabriek en wat daarmee in ver band stond, alsook de benoeming van een onder wijzer met acte Eransch, benevens het bouwen van arbeiderswoningen enz. gingen tamelijk vlug onder den hamer door, totdat we eindelijk onge veer ten halfuegen genaderd waren tot de bewuste kwestie, waarvoor een talrijk publick CIRCA 20 PERSONEN, was opgekomen. Het zij hier gezegd, dat deze belangstelling me genoegen deed, en moge deze geschiedenis ook andere plaatsen aanzetten, om vooral in de wintermaanden eens te gaan hooren, wat er aan de groene tafel zooal gesproken wordt. Toen de Voorz. dan de kermis ter sprake bracht, waren alle ooren gespitst. Hoe vreemd, dacht ik, een ieder ingezetene zou toch wel verblijd moeten zijn, dat zoo'n troep uit de Gemeente verwijderd wordt, maar toch waren er nog, bij name de Burgemeester met zijne 3 linksche kameraden, die zulk een oude, verkeerde gewoonte nog lan ger in 't leven wilden sparen. Op een ernstigen toon wezen zij der Vergadering op de f 600 schade, die de Gemeente zou lijden, als de kermis weid afgeschaft, alsof bij al de duizenden van uitgaven en inkomsten dat kleine bedrag onmogelijk gevonden zou kunnen worden Zooals ons allen bekend is, was er aan den Rvad een adres gepresenteerd, onderteekend door 220 personen, meest allen hoofden van gezinnen, be leefd doch dringend verzoekende, dat die tenten der ijdelheid hunne straten niet meer zouden beslaan, en dat wel met degelijke, Bijbelsche redenen ondersteund. Dit getal durfde de Voorz. niet groot te noemen, als slechts der bevolking uitmakende, maar zou Z.EA. dan ook gewild hebben, dat wij kinderen en zuigelingen ook hadden doen teekenen Veeleer zou hij redenen gehad hebben, om het getal klein te noemen van hen, die den treurigen moed hadden gehad, om een verzoek in te leveren ter bestendiging van dat Godonteerende, en ziel- en lichaamverwoes- tende feest. Dit getal bedroeg ongeveer 20. De Heer Van Dorsser was dan de eerste, die den Voorz kwam steunen; als man van ondervinding sprak hij, dat reeds 17 jareD geleden gewerkt was om de oude kermis weg te krijgen, doch tevergeefs. Hij kon er ook geen behoefte voor zien, zoo hij het uitdrukte,, om de kermis af te schaffen, en bleef alzoo om het stoffelijke malen. Niet kunnende zieu, dat de Gemeente in die jaren er op achteruitgegaan was, bleef hij dus voor het oehoud. Hierop vroeg de Heer Joppe het woord, en bracht in 't midden, dat vooral de Zondag zoozeer ontheiligd werd, waarop de Voorz. hem tegenkwam met eene minder passende uit drukking, dat men namelijk te Rotterdam zijnde, haast niet op kou merken of het Zondag was. Beter had Z.E.A. een voorbeeld aan kunnen balen van eene plaats waar de Saböat bizonder in eere wordt gehouden, en dat ter navolgiDg hebben aangeprezen, doch in dezen gaf het vat ook uit wat het in had, nl. weinig eerbeid voor Gods instellingen. Vervolgens gaf de Heer K. de GraaiFzijn meening ten beste, als bevreesd zijnde, dat door eene afschaffing de onzedelijkheid zou overgebracht worden naar andere plaatsen. Ook kon deze zich niet vereenigen met een voorstel tot inkrimping, dat door het bevreesde linksche korps van 20 personen als laatste toevlucht in hun adres was voorgesteld. De Gr. was voor de instandhouding der kermis op bestaanden voet, of anders voor afschaffing, maar in geen geval voor bekorting. De Heer Peekstok vond zich zeker ook geroepen, zoo 't scheen, om ook zijn stem te laten hooren ten gunste van den Nederl. Kermisbond, en van kroeghouders en van allen, die zich onder zulk een goddelooze banier durfden scharen. Natuur lijk kwam hij zelf niet op dat terrein des duivels doch hij wilde ook een elk de vrijheid laten be houden. Van zonden beteugelen wilden dus de linksche heeren niet weten. Een ieder merbe hieruit, tot welk een bandeloosheid een linksch bestuur 0113 leidt. Ook werd er nog gewezen op het voordeel, dat de burgerij geniet van de vreemdelingen. Daar er dus tot hiertoe nog heel weinig gezegd w -s van onze rechtsche mannen, kregen sommige liuksche hoorders wel eenigen moed, totdat eindelijk onze geachte Wethouder Timmerman het woord nam, en dat wei op zulk eene indrukwekkende en kernachtige wijze, dat alle gekarn der tegenstanders den bodem werd ingeslagen. Hij begon nl. van een fondament uit te gaan, en zei, dat hij enkele jaren terug zijn ambt had aangenomen onder het opsteken der 2 vingers en het aanroepen van Gods tegenwoordigheid, om volgens eed en plicht de stoffelijke, maar ookde geestelijke belangen der Gem. te helpen bevor deren. Nu was de finantieele schade, hem geen onver schillige zaak, doch waar hij zich afvroeg, wat meer was, het uiterlijke of het inwendige, daar viel de keuze hem niet moeilijk en zag bij zich gedrongen om voor de afschaffing te zijn. Deze mannelijke woorden, met klem uitgespro ken, legden beslag, waarna men overging tot stemming, en wel met het bekende en gewenschte resultaat, dat onze 4 rechtsche vóór en de 3 linksehen tegen stemden. Met vreugde verlieten ik en onze partijgenooten de zaal, ja zelfs was een der luisteraars, bij name een jong theolog. student, zoo opgetogen van blijdschap, dat bij zich niet kon onthouden een paar malen in de handen te klappen. Wie dit af wil keuren, doe bet vrij, maar ik prijs dien ijver, en zag ze gaarne in alle Herv. pred waarvan de meesten echter zoo lauw zijn, zoo ze niet met de ünkschen beulen. We besluiten dan met de woorden „God alleen de eer." Voor we echter scheiden nog een kort slot woord. Er is een flinke stap gedaan, maar het is nog geen tijd om onze wapens weg te bergen. Zachtjesaan voorwaarts, zij ODze leus. Zijn dan b.v. de herbergen of winkels op ZoDdag nog open, gij, Overheden zijt Gods stedehouderessen en hebt Zijne bevelen uit te voeren. Wil de Satan en al zijne trawanten niet beteugeld worden, gij hebt de heerlijk, maar ook de heilige roeping, om het goede te bevorderen en het kwade te straffen of te weren. Uwe taak is in ons eiland niet zwaar, waar de meerderheid aan Uwe zijde is, maar zorg dan ook, dat Uwe handen niet slap zijn Wie of wat ook tegen U mag zijn, Gods Woord en alzoo de Heere zelf is vóór U, dus strijdt in Zijne kracht. De tegenstanders mogen U wat voor de voeten werpen, doch inwendig zeggen ze, dat gij volgens uwe beginselen niet anders kunt en moogt handelen. Welnu, dat dan het naburige Dirbsland spoedi volge met de wegruiming van de kermis. Het behoeft daar slechts ingediend en in stemming gebracht te worden, en ze is weg. Dat dit nog geschiede, voordat de aanvragen der kramen en molens inkomen. Zeker werken daar ook de beide leeraars mee, dus het behoeft slechts op touw gezet te worden. Is Dirksland in sommige op zichten te prijzen, bizonder ten opzichte van haar Raad, ten opzichte vau de voortduring der kermis kan ik ze geen pluimpje geven. Hiermee heb ik voor ditmaal genoeg gezegd en hoop, dat onze beginselen meer en meer in toepassing gebracht mogen worden. Lees s.v.p Psalm 2. U, Mijnheer de Redacteur, dankende voor de opname, hoogachtend, U aller dw. Dnr., H. VAN DER MEULEN. Middelharnis. aldaar oen 20 -jarig meisje A. Remus genaamd tegen het lichaam zou hebben geschopt. SJiïsia^ Werkoopifiss*. @o»imelsdijk. Uilslsg der Openbare Vrij wiliigo Verkoopiug van een Huis, Schuur en Erf alhier ten overstaan van Notaris Vau Buuren, bij uf,l -g op 28 November jl. des avonds 7 uur, in hot Hó-el Speó aihior, voor don hoor Dirk ./oppe Cz. alhier. Verdeeld ia twee Koopen. Eersïo Koop Hot Huis en Ei f aan do Zui Izyde van den Ring, P, Kaateleiu f2400, aaugaloppeu. Tweelo Koon: De Bouw.-.ohuur mot Wagen huis aau don Zuid-Aohtorweg, P. Kieviet f 1470, aangsloopoo. Sliii^crSijkc $taml MIDDELHARNIS. Geboren: Maria, d. v. Arend v. d. Nieuwendijk en Jannetje v. Buskop Simon z. v. Adam Albregts en Martha Verhage. Ondertrouwd: Leendert Blok 20 j. (te Som melsdijk) en Magtelina Hotting 19 j. Gehuwd: Paulus de Koning 41 j. (te Rotterdam) en Arendje Kat» 37 j Bal ten Freen 22 j. (te Hooge en Lage Zwaluwe) en Jobje Sala 24 j.; Jan van Es 26 j. (te Oude Tonge) en Johanna v. Strien 24 j. Overleden: Leendert van Brussel 5 mnd Iflaas Kooper 85 j. echtg. v. Jannetje Mulkhuizeu. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren: Johannis Mattheus z. v. Curnelis Magielsen en Gerdina Raderüaker; Marions Adri- nus z. v. Roeland Tielemans en Arendje van der Gijze. Overleden: J. J. de Jong jra. 24 j. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Hendrika Johanna d. v. Johannis de Waal en Dingena Huihrechtse. Overleden: Wouter Cornelia van Dam oud 7 weken; Cornelia Pieternella André Boets 16 dagen. Oude Tonge, 27 November 1907. Mijnheer de Redacteur Mag ik voor het volgende een plaatsje? „De Hand aan den Ploeg Zóó dacht het gemeentebestuur er over, schrijft de berichtgever van Oude Tonge iu de laatste „Vooruit" waar hij spreekt over het opruimen van het wrak daar in de haven. En wat deed het? Het liet kort en goed de zaak in de lucht vliegen Nee, dat was te bar geweest. Dan stuurde het een flink aantal werklieden er heen, met bijlen en zagen en hamers? Nee, pardon, 'k zal 't maar zeggen; wel zoo iets, zieje: Het besteedde het opruimen van het wrak van het in den nacht van Woensdag op Donderdag in de haven gezonken schip op -Zaterdagavond aan! Het gevolg van deze aanbesteding is, dat het wrak, dat Donderdag, den 21sten November morgens midden in de haven kwam te liggeD, vandaag, Woensdag, den 27sten 's avonds, nóg ligt, waar het voor eene week lag, en, o ja, dat er nu vooruitzicht bestaat dat het nu over twee of drie dagen misschien opgeruimd zal kunnen zijn 1 Zwaar verdenk ik den voornoemden bericht gever dan ook van 't bezit van grooten aanleg voor ironie, gezien de oolijke wijze, waarop hij de Edelacbtbaren in 't ootje weet te nemen. Te benijden is hij, die nog humor en ironie genoeg bezit 0111 den toestand zóó te beschouwen. Allen, wier belangen echter nader erbij betrok ken zijn, als schippers, agenten van suikerfabrie ken, commissionairs, zullen echter waarschijnlijk de zaak niet zoo gemakkelijk „en bagatelle" kun nen opnemen en minder tot spotten geneigd zijn, in dezen voor hen nog zoo drukken tijd. Jammer dan ook dat juist nd onze burge meester afwezig moet zijn. Wellicht had die óók eene afwijkende meeniDg gehad omtrent de wijze, waarop de hand aan den ploeg wordt geslagen. Hoewel niet bij de zaak betrokken en niet aan eene schrijf-manie lijdende, kwam het me in dit geval niet ongepast voor, een en ander op te merken. Waar zoo vaak over nietige personen-kwesties wordt geschreven en gewreven, zal deze belangen kwestie de moeite van plaatsing allicht óók wel waard zijn. Met dank voor de opname. EEN TOESCHOUWER. (De Redactie van „Vooruit" wordt beleefd ver zocht, bovenstaande te willen overnemen.) Vissclierij lliddelliariiis. Te IJmuidefi binnengeko men de vischsloepen Hendrika Adriana" st. H. Jordaan f1480, Theod. Emmerentia" st. J. v. d. Hoek 1290, Paul Krugor" st. H. Langbroek 950, „Burg. Mijs" at. L. Koster ~r, 1200, Noordster" st. L. KoBter Jr. 1000, Voorlichter" st. M. den Braber 800, Leo on Willy" st. Jan de Waard 110, Doggersbank„ st. Jacs. v. d. Hoek 190, .Toekomst" st. Johs. de Waard 790, Middelbar is" st. J. de Korte 560, „Anna" st. C. Langbroek 1125, ISeclslszakesi. ;4 rrotKll^kcmcnfs-Eechthaiik (Kamer van Strafzaken.) Zitling van Dinsdag 26 November. Een boete van f 20 subsidiair 20 dagen hechtenis werd geeischt tegen den 19 jarigen arbeider A. Kwonende te Ooltgensplaat die ©p 9 September j l. op den Molendijk Predikbeurten op Zondag t Dec. NEDERL. HERV. KERK. Sommelsdijk, vm. en 's Ds. Westiik. Middelharnis, in. Ds. Bruining. Stad aan 't Haringvliet, vin. en nam. Ds. Polhuijs. Den Bommel, vm. 011 nam. Ds. Erumen. Ooltgenapluat, rm. ou nam. Ds. Verweij. Oude Te ..go, vm. cu nam. Ds. van Holder. Nieuwe Tong.', vm. en i-.uiu. Ds. Wunriak. Herkiugou. nam. Ds. Biuiuing van Middelharnis. Dirksiuud, vui. en nam. Ds. Lamm is. Melissanr, vm. i s. Hoedernuker. Stellendam, vin. en nam. Ds. Hoogendjjk. Goaderctde, vm. en nam. Ds. de Gidts. Ouddorp, vm. leoskoik en num. Ds. Hoedomnker v. n Malissant. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en nnm. Ds. Esselink van Stad aan "t HariDgvlie'. Stad aan 't Haringvliet, vui. 9 uur leeskerk eu en 's av. 6 uur Ds Esselink. Den Bommel, vm. 9 eu 'aav. 6 uur leeskerk en nam. 2 uur Ds. Dekker van Ool'gon'.ptaat, Ooltgenspl.iat, vm. cu 'sav. Ds. Dekker. Stellendam, vm. en 's av. l)s. Haspels van Hardinxvoid. Ouddorp, vm. en mm. dhr. Basoski. OUO-GEREFORMEERDE KERK. Herkingen, vm., nam. en 's av. Ds. Ruben van Ter N uzen. Melissanf, vm., num. en 's av. dhr. B.rht van 's Gravendeel. Ooltgensplaat, vm. en 's av. leeskerk. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, virr., nam. en 's av. Ds. Mtickenz. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. Ds. Róssing. EVANGELISATIE. Middelharnis, vm. en 'b av. Ds. Rappatd v Kosioren. Ooltgensplaat, (L uigstraat), geen opgaaf. deeld is het heden Vrijdag 29 Nov. 40 jaar geleden dat de heer D. Vroeginde- weij in dienst trad als tou.vslagersbaas bij firma de Wed. C. Kolff Zoon alhier. Rotterdam, 20 Nov. Groenten. Op de Groenten veiling aan de Peraoom- tlam der Tuinbouw-vereeniging „De Zuid-Hollundsche Eilanden" waren heden de pryzen als volgt: Bloemkool le soort 2e Roode kool Gele Savoye kool Groene n Andijvie Kropsla Eieren Boeren kool Spruiten Peen Uien Kroten Rammenas Selderij Peion en appels. Bergemot Kleiperen Thedoraal Reine d'or Bellefleurs Beuvre Clarqo iu f 8,- 2,50 3,- 2,20 1,90 0,36 0,40 5,b0 0,07 0,10 I 0,70 0,85 1,70 0,15 0,10 0,05 1,60 1,05 1 1,20 1,60 1,75 9,per 100 stuks. 3,10 o,- 2,20 0,50 0,50 o, 0,12 0,70 0,-- 0,- 0,- 0,- 0,- 0,08 3,— 4,90 bon. 10 kilo. 50 50 100 bos. mand. dozjju. kin. 100 stuks. Oei ft, 28 Nov. Boter. Op de Botermarkt waren heden aangevoerd 218/3 en 60/16 vaten, wegendu te zumon 4960 kilo. Prjjs: f50,— a 6',— por vat, dit is f 1,25 a 1,50 per kilo. ftouda, 28 Nov. Kaas. Op de Kaasmarkt waren heden aangevoerd 72 partijen. Men noteert: Goudsohe le soort f 26, a 28,—, 2e soort 123,— a 25,—, zwaardere f 28,— a Noord-Hollands .he tHandel beter. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Broeder in den ouderdom en 5 maanden. van 20 jaar Oude Uit aller naam M H. PULLEMAN. Tonge26 Nov. 1907. aan Slot NEDERL. HEKV. KERK. DrietalTe Borne, ds. Drost te Lo nen do Vecht, ds. Homburg te Groede en ds. te Rekken. Te Goes, ds. Van Ha fton te Lemole, ds. Koniug to Grijpskcrke en d Steinz te Stavenisse. Zestal: Te OoBtwolde, dr. Limborgh te Wor- kum, ds. Eringa te Woerden, ds. van der Horst te Nieuwpoort, d.«. Boerendans to Rbenen, dr. Kromsigt te Wageningen en ds. Hospers teKethel eu Spaland. Boroepen To Borne, ds. Homburg te Groede. Te Bussum, dr. De Liud van Wijngaarden te Reekum. Te Arnemuiden, dhr. Van Toorn, cand. te Overschie. Bedankt: Voor Ouddorp, (Z. H.) ds. Van der Wal te Hasselt. Voor Oude- en Nieuwo- Wetoring, ds. Do Pree te Hoogmade. Voor Steggerda c. a., dr. Fockema, cand. te Wester- geeat. Voor Oud Vosseuieer, dhr. Van Toorn, cand te Uvorsoh e, GEREFORMEERDE KERK. Tweetal Te Kapelle BiezeDÜnge, d». De Jonge te Hoek on dhr. Vostemaoand. te Warfum. Te Sleeuwjk, dhr. Boersma, oand. te Kampen en ds van Hulstejjn te Langarak. Te Waar der, ds. Loman te Geldermahen en ds. Middel koop te Ntjkerk. Te Enumatil, ds. Ruling te Winterswijk en ds. Ubbens te Silvolde. DrietalTe Alblasserdamds. Datema te Delfshaven, ds. Hepp te Antwerpen on ds. Laman te Ziorikzee. Beroepen: Te Sleeuwijk, ds. Hulstejjn te Laugarak (bez. De Lek). Te Heornse A, ds. Sohoemaker te Ambt-Volleuhove Te Lioesseus ds. Biunema te Munnekezijl. CHR. GEREF. KERK. Beroepen Te Sueek, ds. Koomans te Zwolle. MiddelSiarnls.* Do Joogelingsvereeniging Pred. I2_: 13b" alhier, hoopt D. V. Woensdag December aanstaande, haar 3e.Jaarvergadering feesle ijk te houden. De vergadering die voor voorstanders vrij is wordt gehouden in do Chr. School. Nieuwe Tonge. Door het Kies ollego der Ned. Herv. Kerk alhier, is tot Ouderling her kozen Cornelis Vreeswijk en tot Diakeu Math. Vreeswijk. Herkingen. Do afgekondigde vergadering van Stemgerechtigde Mauelidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier, ton doel hebbende de ver kiezing van een Ouderling en een Diaken, we ens periodieke aftreding van G. II. Eeldorink eu R. Bruggecian, heeft door on voltalligheid ze week niet plaats gehad en zal nu, indien geen verhindering dir Belet, as. Dinsdagavond te 6,30 uur plaats hebben. Mel£s«ianf. Woons lagavond a.s. hoop Ds. Hoedomnker in do Ned. Herv. Kerk ulhier op to treden. - De Heer G. J rning tot Diaken aangenomen. SpijUenlsse. I>e Oogstoolloote in do Geref. Kerk alhier br.cli' óp f65, Nagtegaal heeft zijne be dot' Ned. Herv. Gemeente Nagekomen bcricftlen. Dlifidelhariiis Naar tneu ons tnnde Namens de familie betuigd onder- geteekende zijn «lank, voor de vele bewijzen van deelneming bij het over lijden van hunne geliefde moeder S. VAN OOSTEN BRUGGE (Wed M. Brooshooft.) H. BROOSHOOFT. TE KOOP voor civielen prijs een STEOICTIJDEK van de Verloting Sommelsdijk (Nov. Wed. Bommel. G. WINKELS onder Den van Voor het vestigen van een bijkantoor een soliede finantieele instelling wordt een vertrouwd «gezocht, die instaat is, als bij bedrijf finantieele relaties aan te brengen en eenige borgtocht te stellen, tegen nader overeen te komen voorwaarden. Fr. brieven lett. Bureau D. Y. ALTA Per 100 stuks. Roode en Zwarte bessen f 5, Vergeet mij nietjes0,60 Groote Violen1,20 Aculegia3, Madeliefjes 2, Primulaverus3, Stokrozen5, Verders Rozen, Heesters, Daliah's, Chrysantheum, alle soorten Groenten- planten, enz. enz. Voorts ruim beste soorten a 75 Aanbevelend, UEd, dw. Dienaar, D. BIJLEVELD. Iliddelharnis. Te koop circa 100,000 Waalsteen, een groote partij Schuif- en DeurkO' ijnen, 8 marmeren Schoorsteenman tels. ijzeren Binten en Ankers, en verder zeer soliede Aibraak, tegen uiterst billijken prijs. Te zien en te bevragen aan de bergplaatsen Rid derstraat 28, aan het Weenaplein, nabij de Delftschepoort en bij C J. ÜÜSTERW1JK. (leriaerstraat 10, Noorpsingel W.Z Rotterdam

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 4