1st TWEE BLADEN. I I i Zaterdag 30 November 1907. 22ste Jaargang N", 1298. 2 A n tirevo lu tionair Orgaan voor de Zuidliollaiidsclie en Zeenwsclie Eilanden. 1 I IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. Tweede Blad. Centrale Antirev. Eiesv. Alle slukken voor de Btedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. NVoensdag- 4 December Uit de 8*ers, Plaatselijk A'ieuws. Ingezonden Stukken. Ie zich Id, had met laldaar 1 eeni- eselijk linter vol- lebeur- itertje ll teen Igloei- d van ver liggen, Inezeu, ddelen evallig I lief te k ver- Ih zoo ke dul- chef loos- uicta lik op waar, n drie handje vrije- J Kloos- ude en lijwon- |he Ze- Ischias, (e lede- in, pijn will et., Kloos- t, deze nd om kening voor- k. z. I Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSiHJti Telefoon Intercom». No. 8. Advertentiën 10 cent per regel en 3/j maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Vs maal. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- oo Vrijdagmorgen 10 nur. Dit nummer bestaat uit Zooals de Convocatiebiljetten reeds mededeelden, hoopt onze Centrale te vergaderen D. V. op 's middags 2 uur in de Zondagsschool. Trouwe opkomst gewenscht, vrien den Heeft iemand nog iets extra's, behalve de bekende Agenda Laat het dan voor Woensdag geschreven worden aan ondergeteekende. DE SECRETARIS. Slechte tijden. Van alle zijden hoort men klachten. Men weet hoe schrikkelijk ons nationaal vermogen is aangetasthoe reeds nu in de mindere opbrengst der rijksmiddelen wordt gezien, dat de zaken in ons land algemeen achter uitgaan, terwijl de voorspelling niet gewaagd is, dat we daarvan nog wel meer zullen hooren. Onder wie nu het meest lijden, zegt Het Centrumbehoort de middenstand te worden genoemd De middenstand is er in dezen tijd niet het minst slecht aan toe. De leveranciers moeten nog eens extra- lang op de hun toekomende betalingen wachten en menige neringdoende of industrieel gaat dag aan dag met bezorgdheid de lijst van faillissementen na, vreezende er den naam van een of meer zijner debiteuren op te zullen aantreffen. Hoe grooter hun aantal wordt, des te meer rijst ook voor den leverancier de kans, dat hij zelf open lijk of onderhands een accoord zal moeten aanbieden In dit verband haalt het blad het artikel van Prof. Van der Wijck aan uit Onze Eeuw, waarin deze mede over den nood van den middenstand schrijft en zegt: Onze nijvere middenstand is er dik wijls erg aan toe. Ik ken winkeliers, die hun bedrijf goed verstaan en het met energie uitoefenen, ook een beta melijke klandisie hebben, doch ter nauwernood rondkomen. Het dreigend spook van een faillissement kwelt ze in hun slaap. Misschien nergens is de belastingdruk zoo zwaar als bij ons. Terwijl het vroeger als financieele wijs- beid gold een belastingstelsel, waar de maatschappij zich naar gevoegd heeft, niet dan zeer behoedzaam en enkel waar het strikt noodig bleek, in bijzonderheden te wijzigen, wordt er in de laatste jaren een meer avontuur lijke poliii-k gevolgd en komt iedere nieuwe minister van financien met een tota'e omwerking van het bestaande voor den dag, welke strekken moet .om nog wat meer geld uit de zakken .der burgers te kloppen. Zoo wordt ihet leven voor allen, die van een vast ■en klein inkomen moeten bestaan, steeds ^moeilijker. Htt Centrum meent, dat het de moeite •waard zou zijn eens na te gaan hoeveel de neringdoenden in de groote steden aan Rijk en gemeente hebben te betalen dat is geen kleinigheidin verhouding betaalt de mid denstand te veelen in dagen van slapte, zooals wij thans beleven, ondervindt de fiscus daarvan niet alleen de nadeelen, maar lijden de zoo zwaar gedrukte belastingbeta lers het meest. Het wordt dan ook tijd, dat daarin verandering komt, meent het blad De noodzakelijkheid doet zich dan ook dringend gevoelen, dat hierin ver andering komt. Maar wie durft ernstig aan vermindering van belasting geloo- ven Elke belastinghervorming loopt tenslotte uit op belastingverhooging en de middenstand betaalt daarbij door gaans het gelag. Het is volkomen waar, wat prof. V. d. Wyck schrijft, dat de schatkist in ons land zeer hooge eischen stelt, hooger dan in de meeste andere landen. Alleen door ingrijpende bezuiniging op de uitgaven zou hierin verandering zijn te brengen, maar te dezer zake blijft de afstand steeds groot van het woord tot de daad. »Ik meen, dat, welke moeite men ook doet om de uitgaven laag te houden, de behoeften klimmen, terwijl er toch ook bij het bezuinigen grenzen zijn, die men niet kan overschreiden,« zeide de minister van Financien in zijn boven geciteerde rede. Natuurlijk, die grenzen bestaan maar 't is juist de vraag, of ze thans behoorlijk zijn getrokken. Eenige jaren geleden opperde de afgevaardigde Dr. Nolens 't denkbeeld, uit de Kamer zelve een begrootings- of bezuinigings commissie te benoemeD, om de routine aan welke iedere administratie bij het geldbesteden went, onder het licht van de noodige gegevens blijvend te con troleeren. Het geld dan," schreef de Venloosche afgevaardigde in zijn or gaan, >niet enkele, meestal weinig beleekenende posten, maar de groote jaarlijks terugkeerende.* Voor de overweging van dit plan zijn ongetwijfeld ook thans nog alle termen aanwezig. Natuurlijk is de plicht tot bezuiniging, waar die ook maar even mogelijk is, gebie dend voorgeschreven. Doch of men daarmee veel zijde spinnen zal, is de vraag. Wie mee begrootingen vaststelt, weet, dat men daar niet veel meer dan kleinigheden met bezuiniging uithaalt. Inlusschen dient ieder middel, dat wat belooft, aangegrepen want voor velen is de toestand onhoudbaar. (Standaard.) Sommelsdijk.* Naar men verneemt, circuleert in deze gemeente een lijst ter teekening uitgaande van belanghebbenden bij de kermis, om H.H. Ged. Staten te verzoeken het raadsbesluit waarin de kermis is afgeschaft niet goed te keuren. De heer H. Ch. Vegtel vertoefde de laatste week eenige dagen op verschillende plaatsen van Flakkee in verband met eenige in de Staten te behandelen poldersaan gelegenheden. Bij het afbreken van het gebouw van wijlen den heer C. Joppe in de Enkele Ring, alhier, kreeg Cor. Korteweg Cz. een zwaren grenen balk op zijn been waardoor dit lichaamsdeel zwaar gekneusd werd en geneeskundige hulp voor hem moest wor den ingeroepen. Onder toezicht der politie is heden verbrand het beddegoed van den aan typhus geleden F. B. Middelhariiis. Als een bizonderheid kunnen wij meedeelen, dat er bij den heer J. van der Koogh een appelboom (pyramide) in vollen bloei staat. In de plaats van den heer A. C. Vogelaar, is tot secretaris der vereeniging de Evangelisatie gekozen den heer J. van Zetten, en tot koster den heer B. de Korte. Dinsdagavond stond de landbouwers knecht J. S. met een paard in de Ring, toen het dier onverwachts op hol sloeg. Na veel moeite slaagde men hem te pakken te krijgen. Doch het dier sloeg zoo hevig in 't rond, dat men het bloedend aan zijn poot verwond op zijn beslemming moest brengen. Woensdagmiddag had een dei leer lingen van de Ambachtschool (L. K. uit Dirksland) het ongeluk met zijn hand tus- schen de boormachine te geraken, met het ongelukkig gevolg, dat een zijner vingers voor een gedeelte er af is. Woensdagmiddag viel het dochtertje van P. V. door een raam, waardoor zij niet alleen een ruit brak, maar zich nogal ernstig aan haar hoofd verwonde. Naar men ons meedeeld, is Woens dagmorgen het lijk van den plotseling te Oude Tonge overleden Deken met de stoomboot >Raaf« naar Overschie vervoerd. Stad aan 't Haringvliet. Donderdag 2i Nov. vergaderde de Antirev. Kiesv. N. en O. alhier. Door h,et bedanken van 2 bestuursleden en het periodiek aftreden van een ander tweetal bestuursleden, moesten niet minder dan 4 leden voor 't bestuur gestemd wordenwaarvan slechts één her kiesbaar was. De uitslag der stemming was, dat gekozen werden de heerenM. M. Borgdorff, Ds. Esselink, W. Hardendood (herkiesbaar) en A. Koppenaal. Allen namen hunne benoeming aan. Daarna werden de afgevaardigden voor de a.s. vergadering der Centrale op 5 dezer gekozen. Als afgevaardigde uit de leden werd gekozen J. v. Sprang en uit het Bestuur W. Har dendood. Verder bracht in deze vergadering Ds. Esselink een uitvoerig rapport uit van de laatst gehouden Deputaten-vergadering. Dit rapport was een keurige bloemlezing uit hetgeen toen te Amsterdam is behandeld. Den Bommel. Bleef de benoeming als Gemeente-secretaris voor de Burgemeester Van der Kreeke lang uit, toch is zij geko men en wel jl. Dinsdag 26 November. Ooltgcnsplaat. Jl. Maandag werd de bode J. Hermans van Den Bommel, terwijl hij in de Achthuizen rondging, plotseling onwel en stortte ter aarde. Spoedig schoten behulpzame handen toe en bleek het eene benauwdheid te zijn en kon hij per wagen naar Den Bommel vervoerd worden, alwaar hij gelukkig spoedig hersteld bleek. Jl. Woensdagavond werd op hare gewone repetitie-vergadering door de leden der Zangvereeniging Van Ongenoegen vrij, alhier, aan hare Penningmeester M. Korte weg Pz. een zilvere horlogeketting geschon ken als blijk van waardeering voor de ijver en toewijding, waarmede hij sedert 20 jaren van de elkaar opvolgende zangvereenigingen lid was geweest. Bij de gehouden boschjacht in de bosschen van den WelEd. Heer Mr. A.J. C. van Weel, werden door de verschillende jagers gezamenlijk geschoten, iedag, 27 Nov.: 50 faisanten, 55 hazen en 1 hout snip, 2e dag, 28 Nov. 42 faisanten en 60 hazen. Naar men ons mededeelt, bestaat het plan bij of is het reeds tot uitvoering ge bracht door den heer L. van Nieuwenhuijzen alhier, tot ontslagname als lid van den Gemeenteraad. Oude Tonge. Nadat het schip »Roza Mystica* voor het grootste gedeelte was gesloopt, is het Woensdagavond bij hoog water door middel van het schip van I. Legierse gelicht en op den Oostkant van de haven gezet, Alsnu is dus de vaart ook voor geladen schepen, open. Het pand wijk A no 3 en behooren- de aan den heer D. Slis te Middelharnis is onderhand in eigendom overgegaan aan den heer A. van den Tol, alhier. Nieuwe Tonge. In de gehouden Raads vergadering van Woensdag jl. is gunstig beschikt, op verzoek van eenige ingezetenen om des Zondags 's avond in de openbare school aan de kinderen Godsdienstonderwijs te geven. De vorige week had Jacob Noten boom (terwijl hij met kar en hit een vrachtje beurtgoed van Oude Tonge moest halen) het ongeluk in een goot te struikelen waar door hij kwam te vallen, en het wiel over zijn hand ging, met het gevolg dat zijn hand gekneusd en zijn pink was gebroken. Voorloopig werdt aldaar het eerste ver band gelegd, en daarna door docter van Gelder verbonden. Herringen. De milicien verlofganger G. Noordijk alhier is tegen 30 Nov. dus Zaterdag a. s. opgeroepen zich in weike- lijken dienst te begeven. Goedereede. In het Goeroesche Gat had schipper W. Lokker, bevarende de blazerschuit G. O. 22, toen hij van de zeevisscherij huiswaarts keerde, het ongeluk met zijn vaartuig zijdelings in botsing te komen met eene ijzeren bakenton, waardoor één der zwaarden van het vaartuig werd losgerukt en in de golven verdween. Aan den heer G. J. Goekoop, land bouwer alhier, is bij beschikking van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, dd. 25 November jl toestemming verleend, ten zijnen behoeve afwijking te verleenen van het verbod van invoer van herkauwende dieren op dit eiland, om op de veemarkt te Rotterdam vee aan te koo pen en naar hier te vervoeren. Ouddorp. De Anti-rev. Kiesver. »Tot de Wet en Getuigenis* zal heden Zaterdag avond 30 November te half zezen ure in het gebouw dér Chr. School eene leden vergadering houden. Met het oog op de aanstaande ver gadering van de Centrale kiesvereeniging te Middelharnis is het gewenscht, dat alle leden trouw ter vergadering komen. Spijkenisse. Reeds enkele dagen stond aangeplakt dat Woensdag 27 Nov. eene groote bioscope voorstelling* zou gegeven worden in de zaal van den Heer L. van Bodegom. In snorkende bewoordingen was aangegevenhet vergaan van het stoom schip »de Berlin* en de moderne wijze van oorlog voeren op zee. Vol verwachting spoedden velen zich dien avond daarheen, om dit wonder te aanschouwen. Te ongeveer 7 uur bezetten wel 200 personen de zaal, ongeduldig naar het begin hakende, en om daarin eenigzins tegemoet te komen liet men een grama- phone werken, wat nu juist geen kalme rende invloed op de menigte had. Einde lijk te half acht kwamen de platen van de Berlin. Wat viel dat tegen. Gewoon weg eene vergrooting van enkele platen zooals destijds voorkwamen in de Spiegel, de Prins e.a. Het teleurgestelde publiek gaf teekenen van onvoldaanheid en begon te roepen. Toen kwam het mooiste nl. het oorlogen op zee. Helaas, niets dan wat donkere vage vlekken op het witie doek. Den man, die de bioscope bediende, brak het zweet van alle kanten uit, en zeide dat er een schroefje weg was. Uitroepen werden van uit het publiek den man naar het hoofd geslingerd. xHoud maar op met dat ding of geef mijn centen terug Doch de ander die het intree in ontvangst had genomen, was al direct na den aanvang verdwenen. Door enkelen werd hij gevonden in een bierhuis en werd overeengekomen dat de helft van het intree terugbetaald zou wor den. (ie rang was 30 en 2e rang 20 ct.) Het was een leuk gezicht, die man omringd te zien door een drom van teleurgestelde kijkers, herhaaldelijk in zijn vestzak grijpende en de kaartjes weder tegen half gelde in ruilende. Enkele personen maakte van de gelegenheid gebruik om gevonden kaartjes ook weer aan te bieden, een zelfs tot een bedrag van f 1.60 toe. Een ieder was vervuld van den slechten afloop en nog laat bleei men in rumoerige stemming »Groote Voorstelling}!* (De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijnwordt niet teruggeven.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. Waarde Redactie, Wilt u me nog eens «gastvrijheid" verleenen Bij voorbaat mijn dank. Want u is een juweel vau een gastheer! Eu ik word helsch, als ik menschen ontmoet, die zeggen, dat het niet waar is, omdat u de vorige week soep heeft gepresenteerd, die stonk I Ik moet u zeggen, ik heb er ook eventjes van geproefd, heel eventjes maar, omdat ik bij er varing weet, wat ik aan soep van u hebt Ook ik heb gemerkt, dat er een luchtje was aau dat onbestemde mengsel! Trouwens, dat kan voor u, als gastheer aller minst iets nieuws zijnl Maar zoo gaat het, redac tie. Ondank is 's werelds loon. Men weet een voudig niet welke eisohen men stellen moet aan een gastheer! Men beseft niet, dat men van hem niet meer verlangen kan en mag, dan dat hij zijne uiterste best doet, om xijue spijzen zoo zuiver, zoo degelijk, zoo smakelijk mogelijk te makeu 1 Eu, men kan het zich bfina niet voorstellen, als men uw muffe Bpijzen voor zich heeft, die hulde komt u toe 1 Ja, redactie, wat gij uw verdediging acht, is muf. Wanneer er in geroerd wordt, zult gij in zien, dat gij dat niet loochenen kunt t „Aan de redactie, die er wel op uit is, socialistische onderwijzers te beschuldigen van socialistisch onderwijs, waar ze ver plicht zijn, neutraal onderwijs te geven, doch die zich niet geroepen voelt, vrijzin nigen onderwijzers vrijzinnig onderwijs ten laste te leggen; aan de redactie, die niet rept van klerikale onderwijzers, omdat ze wel voelt, dat ze dan genoodzaakt zou zijn, haar partijgenooten, mannen van haar eigen partij te moeten belasteren, door ook van hen te gaan vertellen, dat hun onderwijs den Btempel draagt van hunne politieke overtuiging, dat ook hun onderwijs niet is neutraal, maar klerikaal 1' Met deze aanhaling uit mijn vorig stuk moet ik de redactie voor de derde maal wijzen op eene leemte in haar betoog. Men begrijpt natuurlijk, waarom ze zoo hui verig is, om op die opmerkingen in te gaan men kan zich voorstellen, hoe ze rilt, nu ze zich ge- dwoDgen ziet tot een antwoord, dat gelijk staat met haar doodvonnis; wat er in haar omgaat, als ze zal antwoorden op de vragen, die ik haar stel Is op de openbare school: het onderwijs van vrijzinnige onderwijzers vrijzinnig of neutraal 7 b. het onderwijs van klerikale onderwijzers klerikaal of neutraal 1 Antwoord daarop redactie I Antwoord daar op, gij, die nog durft volhou den, dat mijn onderwijs socialistisch is, terwijl gij zelf erkend hebt, dat u voor die beschuldi ging ontbrak het bewijs! Heusch, redactie, gij behoeft geen berouw te hebben van die bekentenis I Want, zoo ergens, dan is in uw laatste stuk gebleken, hoe zwak ge staat I Toen ik de vorige maal citeerde uit „De vrije School" en ik daarmee aantoonde, dat die school strijdt tegen den Roomschen godsdienst, heeft de redactie ingezien, dat haar niets anders over bleef, dan die conclusie te bevestigen: „Een Roomsche school strijdt uit haar aard tegen 't Protestantsch beginsel; en een Protestantsche school uiteraard tegen een Roomsche." Daarom protesteer ik, als u zegt „Neen, u moogt en behoeft niet de con clusie te maken uit die citatende chris telijke school geeft niet een kind wat des kinds is: die conclusie is zeer onjuist." Gij weet beter, redactie, die conclusse is niet onjuist. Die gevolgtrekking mag en moet ik maken. Daartoe geven mfj niet alleen het recht de citaten uit „De vrije School," maar ook de leesboeken, die op die school in gebruik zjjn 1 Dat recht geeft gij me, als ge voor de klasse beaamt en tracht duidelijk te maken, wat ik hier citeer: „Willem I verlaat de roomsche kerk met al haar bijgeloovigheden en voegt zich bij de gemeente des Heeren." Dat recht geeft gij me, als ge in de school brengt, wat hier volgt „Het was 's Heeren tfjd. Luther was de man, tot reformatie eener diep vervallen kerk bestemd." Gfj moet erkennen, niet waar, dat met eene dergelijke opvoeding toch niet begint op moeder» schoot, gij moet toestemmen, dat gfi bij zulk onderwijs niet mag veronderstellen, dat de ouders u daarin zijn voorgegaan. Want die ver onderstelling zou gelijk staan met de beschul diging, dat de ouders hunne kinderen met min achting zouden bezielen voor andersdenkenden. De vorige maal heb ik deze bewering getoetst aan de ervaringen, die ik heb opgedaan te Slie- drecht, het spijt ine, dat de redactie zegt, dat ze

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3