Zaterdag 30 November 1907 22s,e Jaargang N°. 1298, sm<y MET. voor ile Zuidliollaiiilselie en Zeeuwselte Eilanden. EERSTE BLAD. T. Antirevo lutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES iTEift, Delft OOGrH Alle BlukKen voor cle Hedactie bestemd, Advertesitfën ess verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. afegroodingj van „liet Vestingstelsel." IIP 8»l£* KJITHIJM. Voor BB of' eis BB nis. BORST- ikijjg- ndelsmerk lallegooij. Poots. Hesteren. lijer itwahrugge aliteit, lichte eenig adres KL rk. »n 3S94, ES. nditiën. MELSDIJi Co., gevestigd gen URAND- vaste premie. leisdiik seh Galden, verleent Cre- deposito, effecten en n en prolon- le werkzaam- behoorende. ier 3 1 en 1906 942,677,765 ,'255,107,395 152,545,17 MOENS, Directeur. den Heer Mr. de Heer RSTIS. k je toch wijzer nemen, 't Is wijn wordt in rant d'r staat meester Sloot, zant dat is ver- >ndergang tege- ch aan sterkeD inders,* roepen dels anders. Als er ook niet t vergif en het en in eens op, )te zonde ook.« Frederiks, die w niet gevolgd ien er, wie ook. beginsel, man- chtig. tje verder dan iodisme,« valt 3 is goed. ;if alcohol een Sloot geërgerd, jenever tijdelijk duizenden viou- bij hun aan den dioten rondloo- onde, als armoe an zijn, noemt It vervolgd Deze Courant verschijnt elkeD Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. toOMMELSMUJH. Telefoon Intercowm. So. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/j maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat: Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. 't Gaat dus weer op 't oude paadje. Den 22sten September 1906 diende de heer Staal bet bekende wetsontwerp in tot instelling van een londs tot spoedige afwerking van de stelling Amsterdam. Het Rijk zou 8 millioen voorschieten, dan kon in vlugger tem po en goedkooper dat verdedigings middel afgewerkt worden het doode weermiddel, zooals men stellingen wel eens noemt, zou in 1911 klaar zijn. Maar over die 8 millioen zou dan 10 jaar betaald worden, zoodat in 1917 al het voorgeschoten geld plus de rente ad 3'/4 percent weer binnen was. En de Minister hoopte, dat het zaakje lukken zou: de Stelling in 1911 klaar en het door 't Rijk voorgeschoten geld in 1917 weer in de schatkist terug 't paard stond dus al opgetuigd, toen plots de burrie brak want de Kamer weigerde tot stichting van dat fonds over te gaan. Er waren redenen voor In de Kamer en daarbuiten gaan allerlei stemmen op, die het nut der doode weermiddelen ten sterkste be twisten, en waar hier de stelling Am sterdam aan de orde was met de daarvoor noodige 8 millioen werden de bezwaren van zelf nog eens nader gestipuleerd. Ten eerste was voor deze Stelling geen plaats in onze iegeror- ganisatie, want deze laatste dient slechts tot handhaving onzer neutraliteiten wat moet men dan met zulk een ves ting aanvangen, die, als de neutraliteit door eenige vreemde Mogendheid ge schonden wordt, in 't minst geen dienst kan presteeren dan is een krachtige weermacht van levende strijdkrachten meer noodzakelijk dan een reeks van forten, die mijlen van de grenzen staan, waar dan toch natuurlijk de eerste schending der neutraliteit door den nabuur moet en zal beginnen. Nog beter dan de Amsterdamsche Stelling kon men dan de Yssellinie versterken, of de Nieuwe Hollandsche Waterlinie of de Zuiderwaterlinie, waarlangs de vijand toch of geheel of voor een deel moet passeeren Maar plaatst men zich op 't stand punt dat ons vaderland zijn onafhan kelijkheid moet verdedigen, wat dus meer eischt dan de handhaving der Neutraliteit, dan nog is de stelling Amsterdam niet van groote waarde, volgens veler getuigenis. Want is haar noodzakelijkheid in tijd van oorlog geboren, ochdan ligt immers heel Gelderland en Utrecht reeds in 's vij- ands handen die vesting kan dan pas haar actie gaan beginnen, als de vij and in de buurten van Amsterdam is doch dan is het laatdan is het lot van Nederland hoogstwaarschijnlijk al heslist. En wel mag toegegeven, dat de stelling een krachtige redoute is een flinke plaats om weg te kruipen, maar hoe lang moeten onze soldaten er in opgesloten zitten Tot ze dood gehongerd zijn Sommige optimisten zeggen dan zullen de andere Mogend heden wel tusschenbeide treden om dat te beletten. Maar dit te hopen en te gelooven is nog geen waarborg, dat die andere Staten dit ook werkelijk zullen doen. Er zijn er, die zich nog op een ander standpunt plaatsen en zeggen-.wat je aan cle doode weermiddelen uitgeeft, kan je niet aan levende besteden. Natuurlijk geldt dit argument alleen voor hen, die in die levende strijd macht het volkomen genoegzame ma teriaal vinden tot Lands-of Neutrali- teitsverdediging. We gevoelen daar niet veel voorwant als de toestand een tweeledig optreden eischt èn van de vestingen èn van de levende weer- ma, ht, dan moet het benoodigde geld eerlijk tusschen die twee gedeeld wor den en zijn de gevolgen er niets min der om. Of alleen de levende geheel vol doende, of levende plus doode samen voldoende, is voor de praktijk hetzelfde. De vraag is maar: kan dit laatste, als het eene het andere aanvullen moet en zooals we boven reeds schreven men beschuldigt de doode weermidde len dat ze absoluut nooit in staat zijn om de levende afdoende bij te staan. (Wordt vervolgd.J Daar mag op gelet. Engeland heeft Duitschland, zijn economischen concurrentin zijn Keizer, allerhartelijkst ontvangen. Dat heeft ook de aandacht der Socialisten getrokken en »Het Volk« schreef dan ook 21 November De ommekeer in de stemming in Engeland is in één opdracht een belangrijk verschijnsel, dat door ons sociaal-democraten wel eens mag worden onder de oogen gezien. In onze kringen zat, ten opzichte van den oorlog, een zeker fatalisme (noodzakelijkheid). De redeneering zoolang het kapitalisme met zijn konkurrentie bestaat, zullen wij oorlogen hebben, is zeker juist en oorlogen als de Transvaalsche zijn in dat opzicht overtuigend genoeg. Dat wil echter nog niet zeggen, dat er geen oorlogen te voorkomen zou den zijn. Zoolang het konkurrentie- stelsel leeft, zal oorlogsgevaar drei gen, maar daarom behoeft elke bliksemschicht nog niet in te slaan. Er zijn in de maatschappij toch ook nog andere krachten aan 't werk dan de concurrentie en het besluit van het stutgarter congres inzake militairisme en internatio nale konflikten bevat in deze een groote wijziging van inzichten tegen vroeger. Op den laatsten zin mag gelet. Er zijn in de maatschappij toch ook nog andere krachten aan 't werk dan de economischeen deze tegenstellingen zijn geen almachtige oorzaken. Als ondanks de gespannen economische verhoudingen de vrede heerscht, kan ook de oorlog uitbreken geheel buiten die verhoudingen om en dan achten wij het ook een scheef oordeel om den religiekrijg en de oorlogen van vroeger dagen alleen uit die verhou dingen te willen beoordeelenhet historisch materialisme loopt door die uitspraak dan toch spaak. Die oorlo gen braken uit, omdat er in de Maat schappij »nog andere krachten aan 'twerk zijn.« Economische factoren hebben zeer zeker invloed op oorlog of vrede; maar ze beheerschen bet vraagstuk niet. Over een Griffier. Dat is uitnemend geweest. De bovendrijvende partij moet het roer goed vasthouden en bij benoe mingen moet ze zorgen, dat ze haar kleur niet achtersteltmaar dat haar mannen er in de eerste plaats komen. De kiezers zetten een college niet om, om geen vruchten te zien. En daarom, als aan de meerderheid een voordracht niet bevalt, is het plicht ze terug te sturen. En of men nu al zegter stonden Christ. Historischen op die voordracht; best mogelijk; maar als de Staten met die Christ.-Hist, geen genoegen neemt, dan moet ze er andere op zetten. De meerderheid der Staten behoeft toch niet eiken Christ. Historische te slikken, die haar voorgezet wordt. Zij heeft te beoordeelen, wat voor Christelijke mannen het zijn en be vallen ze niet, dan zette ze er andere Christ, mannen voor in de plaats. In Overijsel heeft men goed werk geleverd Willen de Liberalen in hunne col leges eiken Liberaal benoemen. Im mers neen ook daar is een schitting, niet waar Niet alle goud is van 18 karaat. Sneek. Overijsel gaat ook al over den hekel. Daar moest een griffier benoemd wor den maar de Rechtsche meerderheid wou met de voordracht niet tevreden zijn en stuurde ze terug om er andere candidaten op te zetten. De Friesch-Christ.-Hist. zijn in deze dagen op de spraak en hoe meer er over gepraat en geschreven wordt bevestigd en tegengesproken wordt, hoe minder we van de zaak begrijpen. Dan leest mende Friezen wilden dr. Kuyper ganschelijk niet tegenwer ken ze zochten zelis toenadering. Elders ontmoet men uitingen, die doen denken, alsof ze zich wreken wilden op hetgeen na de stembus van vijf tegen hen geageerd is, omdat ze niet onschuldig stonden aan den val van Leiden, Kampen, Gorkum enz. Hoe het zij feit is, dat dr. Kuyper nog niet in de Kamer is OP. dit oogenblik schijnt 't ons, hoewel hij in de Kamer behoort als onze partijleider, niet zoo zorgwekkend. Maar dit alleen grieft ons, dat er van die onderzeesche stroomingen schijnen te bestaan, die in tegenover gestelde richting schijnen te gaan met den bovenstcoom. De bovenstroom vloeit naar samen binding. De onderstroom naarafzondering. En we meenden, dat juist de Friesch- Historischen het heele nationale leven en heel het volk wilden beïnvloeden door het Staats-Christendom maar dan is hun actie toch niet conform hun begeerte. In onze dagen is afzonderlijk optre den op politiek terrein winst voor het liberaal regime. En samenwer king steeds en overal moet vooralle man van Rechts het wachtwoord zijn. Gevoeligheden moet men buiten de deur duwen. Hooger dan die per soonlijke meeningen staat het belang van den Christelijken Staat. Daarom betreuren we den loop der zaken in Sneeknog niet direct om onzen leider want die komt toch weer in de Kamer, al is 't vandaag niet maar omdat er een onderstrooming is, die niet ten goede komt aan een volledige samenwerking. En deze alleen is eisch des levens De Kamerverkiezing te Sneek Heel in 't begin liepen er geruchten, dat de liberalen zich ditmaal zouden onthouden en den zetel stil aan de Rechterzijde overlaten. Dat ware begrijpelijk geweest Een verkiezing gaat de verschillende par tijen hoe langer hoe meer gel d kosten en om die reden alleen reeds, zou het aanbe veling verdienen met tusschentijdsche ver kiezingen wat zuinig te zijn. Bovendien, Sneek is goed rechts. Slechts door een samenloop van apolitieke fortuintjes* zou het den liberalen gelukken kunnen, daar hun man gekozen te krijgen. Toch zullen ze meedoen. Nu, dat is hun goed recht. De bekende, doopersche predikant, Ds. Karei Vos, heeft de krijgsbazuin aan den mond gezet en verzamelen geblazen. Men kan nooit weten, hoe een koe een haas vangt Welnu, onze mannen aanvaard'den den strijd. Ze zullen hun uiterste best doen. De zetel van wijlen mr. Okma mag niet verloren gaan. De liberalen zijn dus óók van de partij. Nu, goed dan Maar de vraag mag dan toch gesteld, onder welke leuze ze optrek ken wat groot politiek doel ze najagen, om in een district als Sneek hun uiterste krachten in te spannen, ter verkrijging van een succes, waar ze zelf wel heel weinig op hopen zullen. Die leuze is duidelijk Versterkieg van de positie van het tegenwoordig Kabinet. Dat is van hun kant een edel pogen. Men moet zijn vrienden niet in den steek laten, als ze zoo'n beetje in den modder gewerkt hebben. En het Kabinet-De Meester kan wel een ruggesteuntje velen Maar voor de kiezers in Sneek is het dan toch de vraag, of dat Kabinet het verdient, dat zijn positie wordt gesterkt. De kiezers zijn geen marionnetten, die dansen naardat ds. Vos of wie dan ook aan 1t touwtje trekt. Zij willen weleeus uit eigen oogen zien. En als men hun dan toeroept»Och, toe help een handje, dat ons dierbaar ministerie niet van 't karretje rolt dan vragen ze zich eens serieus af, of het de moeite ook waard is, dat ze daarvoor een hand omdraaien. En nu kan ik me niet voorstellen, dat er in 't heele Sneeker district nog één ou l-liberaal zou te vinden zijn, die op dit oogenblik vóór het tegenwoordige Kabinet zijn stem zou uitbrengen. Me dunkt zoo Dat kan niet Hun leider heeft nog pas in de Kamer verklaard Bij, met en door de Grond wetsherziening houdt onze samenwerking op En nu zouden die oud-liberalen, met die Grondwetsherziening in 't gezicht, een man gaan stemmen, die door dik en dun met dit Kabinet mee zal draven Daar blief ik niets vau te gelooven De oud-liberalen, die méenen, wat ze zeggen, blijven ditmaal thuis. Als alle vrij zinnigen weer eens onder één banier kunnen optrekken, dan zijn ze bereid mee te doen. Maar thans blijven ze thuis en daarmee teekenen ze protest aaD tegen de Grond wetsherziening, in radicalen en socialistischeu geest, zooals zij door dit Kabinet is aan de orde gesteld. Me dunkt zoo dat kan niet missen Dit kabinet moet gesteund worden Kom, laten we nu eens nagaan, of het wezenlijk zich zóó verdienstelijk heeft ge maakt jegens het vaderland. Laat er nu de Grondwetsherziening eens buiten en tel dan eens op uw vingers na aan één hand hebt ge genoeg wat groote dingen dit Kabinet heeft aan de orde gesteld of tot stand gebracht. Ge blijft steken; eer ge er erg in hebt. Het mooiste stuk werk, zegt men, en gauw klaar, dat waren de belastingvoor stellen van min. De Meester. Maar die liggen daar sinds jaar en dag en er word geen voortgang mee gemaakt. Min. Veegens is met een ouderdoms- verzekering gekomen, maar voorden arbeider is daar 't mooie af, nu de verzekering tegen invaliditeit wegviel. Wat is de hoogste roem vanjdiljiberaal Kabinet Dat het de zaken zoowat gaande|houdt En hoe dan nog i Een minister van Oorlog moest reeds onderweg uitstappen en een minister van Marine werd in alle stilte buiten 't wagentje gedragen, omdat hij zoo raar met de leidsels speelde, dat men er ongelukken van vreesde. De min. van Buitenlandsche Zaken zag z'n punten van io reeds tot onder de teruggaan. Die van Koloniën weet niet beter te doen, dan in de voetstappen van zijn voor ganger, onzen Idenburg, te treden. Die van Justitie kreeg de pluim van het »Arbeidscontract« op zijn hoed, maar zijn voorgangers hadden die pluim ver diend en een nieuwe won hij niet. M'n lieve tijd waarmee hebben de heeren steun verdiend? We gaan een crisis tegemoet. We zitten er al middenin. De werkeloosheid wordt steeds grooler malaise aan alle kanten; onze vaderland- sche nijverheid is ziek kan zich niet op de been houden. Weten de ministers eenig recept Neen ze weten niets Dit alleen welen ze, dat »protectie« het verderf is. En zoo kunnen we voortgaan. Maar 't is al mooi zoo. We zouden een deur forceeren, die al open staat. Want onder vrierd en tegenstander is men 't er over eens, dat dit Kabinet zwak is en steeds zwakker komt te staan. De Rechterzijde spaart het, anders had het èn bij Oorlog èn bij Marine verleden jaar al tegen de vlakte gelegen. Wat wil men dan nu Dat zwakke Kabinet gaan versterken Ik vertrouw, dat de kiezers in Sneek wijzer zullen zijn l Al die kiezers, nl. die nog zelfstandig uit hun oogen kunnen kijken. Als de Rechterzijde er op uit was, om de ministers zoo snel mogelijk omver te kegelen, ja dan was 't wat anders Dan kruipt het bloed, waar 't niet gaan kan. Maar dat weet men beter. De Rechterzijde wil van haar kant haar best doen, om het Kabinet zijn tijd te laten uitzitten. Mits het niet den strijd zoekt Welnu dan is ook elke versterking van dit Kabinet dwaasheid UITKIJK. Het is nu nog tijd bij niet-vriezend weer om frambozenbedden aan te leggenhet najaar is daarvoor de geschiktste tijd: niet alleen dat de planten eender zullen aanslaan en zich gun stiger zullen ontwikkelen, maar men heeft ook niet het gevaar, ais in het voorjaar, van de jonge scheuten, die dan reeds als witte uitloopers voor den dag komen, te breken, of bij het vervoer te beschadigen, waardoor de geheele planting kan mislukken. Vergeet niet, ten eerste om de lange wortels in te korten en ook den dikken wortel bij te snijden, maar vooral niet om de twijgen der plant tot op 40 c.M. ongeveer boven den wortel in te korten. Verzuimt men dit laatste, dan krijgt men in het eerste jaar wel aardig wat vruchten over de geheele plant, maar daarna volgt de teleurstelling: de plant is dan namelijk uitgeput, er is te veel van haar gevergd, en het gevolg daarvan is, dat de nieuwe scheuten zich niet of niet voldoende kunnen ontwikkelen. Vlak boven den grond afsnijden zou echter ook verkeerd zijner zouden zich dan geen nieuwe bladeren vormen, het wortelgestel zou zich daardoor ook niet ontwikkelen, en er was groote kans, dat de plant dood ging. De framboos heeft geen groot wortelgeste], het plantgat behoeft dus niet groot te zijn. Men plante de framboos niet dieper dan zij gestaan heeft, zette haar recht in het gat, drukke de aarde om de wortels vast aan met den voet, en vuile het gat dan verder met aarde zonder die vast te stampen, opdat lucht, warmte en water El tb

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1