Woensdag 27 November 1907 22sle Jaargang N°. 1297. Jtn lire to In Hon air Orgaan voor de Xuidliollandsciie en Keeuwsclie Eilanden IN HOC SIGN O VINCES T. BOEK HO VEN. i S&MMEMJSE&ÏJH Alle stukken voor «Ie Sfedaetie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te zenden aan «leis Uitgever. Centrale Antire?. Eiesv. Woensdag- 4 December SSsic LI JUT Open brie aan het Sêe- xtuur fier Sportveree- niging te JSiddelhar- nis-Som met ad ijk. Tuin- ess Landiiouw. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franeo per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVERJ Telefoon Intercom». So. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaar. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 uur. Zooals de Convocatiebiljetten reeds mededeelden, hoopt onze Centrale te vergaderen D. V. op 's middags 2 uur in de Zondagsschool. Trouwe opkomst gewenscht, vrien denHeeft iemand nog iets extra's, behalve de bekende Agenda Laat het dan voor Woensdag geschreven worden aan ondergeteekende. DE SECRETARIS van de 29ste Jaar Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 74,145,13'/, Den Andel (gem. Bafio) 15, Houwerzijl met Niekerk en Vliedorp 117,10 Kiel-Windeweer83, Oude Pekela niet Blijham (per lijst). 170,75 Zoutkamp150,- Exmorra met Allingaweer en Tjerk- werd 86,75 Hijlaard met Beers, Mantgum, Schel- laard, Weidum, Jorwerd en Huins (per lijst)69,50 De Lemmer met Follenga en Eeslêrga 130,— Ooster-Nijkerk met Metslawier 102,35 Ambt Vollenbove II (Heetveld). 84,60 Arnhem485,34 Doornspijk79,61 Eefde met Gorssel, Almen en Harf- sen178,80 Warnsveld met Leesten en Wichmond 8J,S2 Bunschoten101,30 Eemnesbuiten met Eemuesbinnen 40,— Westbroek met Achttienhoven 68,39'I, Oostzaan15,05 Watergraafsmeer 128,t8'/, Winkel met Kolhorn6,25 Ter Aar met Korter Aar 76,86 Groede met Breskens en Nienwvliet 83,32 Meliskerke met Mariënkerke 34,32 Scharendijke met Eikerzee 57,25'/. Woudrichem90,— Totaal van 550 Locale Comité's f 76,671,*'4 Waar niets staal aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. Te Houwerzijl is behalve de Unie-collecte nog f425 bijeengebracht voor den bouw eener nieuwe school. Onder de Unie-collecte Hijlaard is begrepen f 17,75 uit Jorwerd en f6,50 uit de andere plaat sen van dit L C. Te Doornspijk is behalve de Unie-collecte nog aan maandelijksche Kerkcollecten voor de school, in het afgeloopen jaar 91,74'/! ontvangen. Onder de Unie-collecte te Groede zijn f 14,56 begrepen uit Nieuwvliet. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. 1 M. H! Met gemengde gewaarwordingen hebben velen mijner partijgenooten en ik uwe circulaire ontvangen om toe te jtreden tot uwe Vereeniging. Zeer zeker is er onder ons niemand of hij keurt een matig deelnemen aan sport uitstekend. God heeft onze ziel, maar ook ons lichaam geschapen en zonder te be vestigen de door een opvoedkundige eenmaal vooropgezette stelling, dat alleen in een gezond lichaam een ge zonde ziel kan wonen, wat in strijd is met 't Woord van God niemand onzer, of hij weet, dat een goede, een matige lichaamsbeweging dienen kan tot harding en versterking van dat lichaam en dit weer een zeer gunsti- gen invloed kan uitoefenen op zijn geestelijk bestaan. Uitspanning des geestes door ma tige inspanning des lichaams schijnt ons een uiterst deugdzame regel van gezondheid en physieke verfrissching. Maar u hebt ons over eenige zakeu in 't duister gelaten. Ten eerste over het oefenen van sport op Zondag en Chr Feestdagen, Ten tweede over de sportfeesten. Ten derde over de sportwedstrijde Vergun ons u te zegge», hoe we daarover denken. Indien uwe Vereeniging van plan is haar ijsbaan op Zondag open te stellen of op de Chr. Feestdagen, vooral bedoelen we den eersten der twee Chr. Feestdagen; of op den tweeden Chr. Feestdag als er kerk is; dan zouden wij alle antirevolu tionairen, en allen die nog eerbied hebben voor den dag des Heeren, dringend aanradan uw biljet niet te teekenenen hebben ze geteekend, ze er even dringend op wijzen, dat ze als lid bedankenen met geen hal ven cent uwe Sportvereeniging steunen. Flukkee heeft zich dezen zomer geërgerd aan de 200 fietsers, die op Zondag ons eiland doorreden en wan neer het in uwe bedoeling ligt om ook op Zondag zulke fietstochten te orgauiseeren, dan zouden we al onze vrienden van Ouddorp tot Ooltgens- plaat toeroepen Verleen aan zulk een Vereeniging in geen enkel opzicht uw steun. Op Zondag mag de ijsbaan niet open mogen de clubgebouwen niet •open: mag een eventueele zwem school of hadinrichting niet open mag een tentoonstelling niet geopend. Wil uwe Vereeniging dit ook niet dan kan toetreding niet aanstonds af gekeurd worden. Maar die voorwaarden stellen we dan ook. En gansch Middelharnis en S immelsdijk enz. roepen we op om nog niet op uw biljet te teekenen. U moet ons vastigheid geven, dat in uw statuut beslist en zeker zoo'n artikel voorkomt nl. verbod van sport van wege de Vereeniging op Zondag. Maar het ligt in den aard der zaak, dat ook Sportfeesten gegeven worden. Zullen ze de afgeschafte kermissen ver vangen Zoo ja, dan zijn ze ons niet welkom. Integendeel. Is door uwe Vereeniging de mogelijkheid van een Sportleest overdacht, dan is zeer zeker ook door u in overweging ge nomen op wat wijs zoo'n leest door u wordt georganiseerd. Of dan ook alle mcnschen, groot en klein van alle stand en religie er aandeel kunnen ne men. Zoo'n feest moet toch in de eerste plaats voor niemand eenige kwetsing van gevoelens kunnen ver oorzaken, door er bv. draaiorgels, kra men en allerlei ander gedoe toe te laten, zoodat zoo'n feest ontaardt in een volslagen kermisjool en dronke mansboel. De kermissen worden op Flakkee niet atgeschaft om door een achter deur ze weer binnen te laten. Zie, voor wij teekenen, zouden we graag willen hebben, dat u ons mede deelde, hoe ge u de organisatie van zulk een feest hebt voorgesteld Dan, als die organisatie betamelijk is, kan toetreding niet aanstonds afgekeurd worden. En u zult toch ook wel wil len, dat deze toetreding algemeen zij en de feesten belangstelling ervaren. -X- 4= Het ligt in den aora der zaak, dat er ook Sportwedstrijden zullen plaats hebben. Overal zijn er die. Maar 't is u zeker niet onbekend, dat elders zelfs door café chantanthouders en herbergiers voor zoogenaamde pro fessionals hooge geldprijzen beschik baar gesteld worden. Ook door direc ties van wielerbanen worden die beroepssportlui uitgenoodigd. Nu zouden we ook graag van u weten willen, of 'tin uwe bedoeling ligt, om in samenwerking met de herbergiers of hotelhouders zulke professionals uit te noodigen, om daardoor na reclame onze dorpen te doen overstroomen met allerlei vreemd volk, dat alleen zoogenaamd voor d'r pleizier lawaai en drukte in onze dorpen komt maken. Sportwed strijd is goed. maar alles heeft zijn grenzen. Zie, u duide het ons niet euvel, dat wij u een en ander vragen. Sport is in ons oog niet onmisbaar, maar kan toch nuttig zijn, hoewel we per soonlijk nog meer gevoelen voor een Weerbaarheidsafdeeling, waar onze jongens en mannen zich kunnen voor bereiden voor een nuttiger en ed( Ier doel dan op schaatsen zwieren waar onze jongens in voorbereidende mili taire oefening hun Vaderland nuttiger kunnen zijn dan met den werkdadig- sten sport. Maar waar dat op uw program niet voorkomt, leggen we er ons bij neer, dat ge heeren en dames met iets anders veraangenamen wil. Nochtans we zouden gaarne willen, dat u zich duidelijk uitsprak over betgeen we hier gevraagd hebben. 't ls een publieke zaak. die publieke gevolgen kan hebben. Subsidies van de gemeenten zullen waarschijnlijk ook nog wel eens aan de orde komen, niet waar Daarom heeft ieder er nu reeds wel degelijk belang bij, |Jioe gij u een en ander voorstelt. Dat heel uw Bestuur uit liberalen bestaat, is toch wel teekenend en om het zachtste woord te gebruiken onvoorzichtig. Zóó moet een nieuwe Vereeniging, die noq vertrouwen en leden en contribu anten moet werven, op Flakkee toch niet optreden. Waren er geen antirevolutionairen of roomschen te vinden P Of wilt ge u bij voorbaat al van de heele leiding verzekerd houden Dan neemt u een strijdhaftige en misplaatste positie in, eene positie die u van nu af aan reeds met een zekere kleur teekenteen kleur, die in Flakkee niet de meer derheid heelt. U had daarmee rekening moeten houden, dunkt ons, dat ware voor de Vereeniging beslist beter geweest. Uw antwoord met belangstelling tegemoet ziende in ons blad, teeke nen wij met betuiging onzer achting Redactie. De kermis in Sommelsdijk af geschaft. Zoo draagt de actie bij de Gemeen testembus haar heerlijke vrucht Toen de Raad dezen zomer »om« was gegaan, hebben we geen week daarna ook als tolk der vrienden, den wensch uitgesproken, dat onze Raads leden in ernstige overweging zouden nemende afschaffing of inkrimping der kermis. Er werd op initiatief van onze Kiesvereeniging, in verband met den predikant der Ned. Herv. Kerk en de Zondagschool vereeniging een ge combineerde vergadering belegd om die zaak te bespreken.. Een adres werd opgesteld en 't circuleerde door de Gemeenteen wat was nu het prach tige? Dat het grootste deel der on derteekenaars waren arbeiders. In Sommelsdijk gold dus het zoo vaak. geuite praatje niet»df>armomenschen moeten toch ook wat hebben,juist die arbeiders en kleine burgers wen- schten de kermis afgeschaft te zien. Dat was Christen-Democratie in den besten zin des woords hier werd het heil der arbeidende klasse gezocht in christelijken zin. En onze Raadsleden hebben hun plicht vervuld. Alle vier stemden ze vóór afschaffing. We brengen U geen dank, broe ders, omdat we op het standpunt staan, dat ge slechtsgedaan hebt, wat uw roeping was nl behartiging in de eerste plaats van de geestelijke belangen des Volks. Maar we spreken wel onze groote blijdschap uit, dat ge den reeds rol lenden steen over allerlei bezwaren hebt-heengetild. En nu is hij. die steen des aanstoots, door Uwe kloeke af stemming, uit Flakkee verdwenen. We wenschen Sommelsdijk geluk. Dat Dirksland nu volge Nu ook nog: het sluiten der her bergen op Zondaghet bidden vóór de Raadsvergadering beginten zoo doende, werkt het antirevolutionair beginsel door. 't Gaat goed zoo Aan Hem alleen de eere voor deze beslis sing Op 't papier. Minister Veegens had de vrijmoedig heid toen ons Kabinet, nog maar een halfjaar aan 't bewincLwas, te vragen Waar zijn uw vruchten Maar nu is deze Minister al veel langer aan de regeering en waar zijn zijn vruchten Ja, in twee jaar kan veel op papier gezet worden, vooral als men leentje buur speelt. Er is een wetsontwerp tot regeling der ziekteverzekering. Maar dr. Kuy- per heeft het in elkaar gezet. Er is een wijziging der Ongevallen wet, maar slechts om te voorzien in de veranderingen door de ziekteverze kering ontstaan. Er is een wetsontwerp voor de ver zekering dergenen, die in 't landbouw bedrijf zijn maar het vorige Kabinet had ook reeds een ontwerp ingediend. Er is een wetsontwerp voor de onge vallen en het zeevisschersbedrijf maar het vorige Kabinet had het ook klaar liggen. Er is een pensioenontwerp inge diend maar het vorige kabinet had er ook een gereed. Er is een wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswetmaar het vorige Ka binet was er ook mee gereed. Bijna alles vond mr. Veegens kant en klaar. En nu, wat is er nu nog meer dan op 't papier Hij mocht dr. Kuyper wel naar vruchten vragen Waar zijn die van zijn arbeid? SJJ ïjï Pruisische bid- en boetedag. Het doet steeds weldadig aan wan - neer we lezen, dat niet alleen enkele personen of corporaties, maar zelfs een geheel volk zich afzondert om zijn God te ontmoeten buiten de gewone Zon- en Christelijke feestdagen wan neer op een door-den-w.eekschen-dag alle arbeid stil ligtde winkels zijn geslotenen 't volk in feestgewaad optrekt naar 't huis des gebeds om daar te belijden de zonden van ellis persoonlijk, maar ook van't nationale leven. Amerika heeft zijn Dankdag. Pruisen hield pas zijn oificieele bid- en boetedag, waarop de niet-vrij zinnige pers het'volk oproept om nu voortaan met zijn geheele bestaan getrouw te zijn aan de ordinantiën des Heereneen blik naar achteren werpt, wat het nationale leven voor God en Zijn dienst heeft gewrocht. Ook Nederland heeft oudtijds die dagen gekend. Helaas 1 dat ze niet meer in eere zijn. Teekent het niet den geest van afval en Godsmiskenning, dat er bij ons volk geen behoefte oieer bestaat om Hem aan te roepen, als Natie, als Eenheid. Ja, het fijne goud is verduisterd Maar nog staat het volksleven niet hopeloos. De Christelijke partijen bloeien op 't Bes'ef van een geloovig nationaal leven wordt in velerlei kringen dieper. Een Christelijke Jon gelingschap staat reeds op de bres de Kerken ontplooien overal breeder kracht en krachtige belijdenisde Christelijke Scholen vermeerderen. Er gloort hope van toekomstige godsdienstige nationale verheffiing üp de jeugd en jongelingschap is aller hoop meer en meer gevestigd. Met 'f kind in den arm is de wacht betrokken bij 't Kruis. En 't Kruis is velen geen aanstoot of ergernis meerMaar reeds een heilig mysterie Dat Kruis spreekt ons van verzoe ning voor de zonden van Land en Volk 1 Daar omheen ons geschaard als 't anker van ons vertrouwen Wat i» het snees# geschikt Kaïniet en Superphosphaat en Chili of Ammo niak-superphosphaat. Aldus werd het mij onlangs gevraagd door een landman, die op een klaverstoppel a s. jaar aard appelen wil verbouwen. Ik acht het van belang, dat ook anderen weten, hoe ik hem wees op eene fout in de door hem voorgestelde vergelijking. Die vergelijking: kaïniet en super en chili of ammoniak-super- pbosphaat, gaat niet op. Want in 't eene geval bedoelt men drie en in 't andere twee soorten plantenvoedse), Immers, kaïniet bevat kali, super hoa&tphosphot'- zuur en in chili zit stikstof. Ammoniak-superphos- phaat eindelijk bevat stikstof en phosphorzuur De vrager wou dus vergelijken kali en phosphorzuur en stikstof met stikstof en phosphorzuur. En men zal inzien, dat zulk eene vergelijking niet in den haak is. „Dan zou ik nemen" hoor 'k een handig boertje zeggen „aan den eenen kant super en chili en aan de andere zijde amraoniak-super.- phosphaat." En hoewel ik toegeef, dat op die wijze eene vergelijking mogelijk was, wil ik toch terstond opmerken, dat ik de kwestie anders op zou lossen. Ik zou de zaak in orde gebracht heb.- ben, door aan ammoniak-superphosphaat nog kaïniet toe te voegen. Dan kregen we kaïniet en super en chili of kaïniet en ammoniak- superphosphaat. Vooral waar 't aardappelen geldt moeten we de kali niet vergeten. Aardappelen schijnen daar bijzonder mee op te hebben. Waar we dus een vergelijking willen maken tusschen super en chili eenerzijds en ammoniak-super anderzijds op aard.- appelen, daar voege men in beide gevallen kalir mest toe. Strooi de kaïniet met het oog daarop reeds nu. Neem gerust 4 6 baaltjes per bunder als ge op kleigrond boert en op zandgrond 10, of voor aardappelen op klei 2 k 3 en op zand 5 baaitjes patentkali. Laat echter een klein brokje zonder kali. Als dan in 't andere jaar de tijd van rooien daar is, dan kunt ge ook nog controleeren, hoe veel voordeel u de kali op uw aardappelen gaf. En 'k denk, dat ge dan blij zult zijn, m'n raad gevolgd te hebben. M. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen 120 Zou salpeterzuur-ammoniak niet goed zijp als bioemenmest? 121. Kan men zelf kalk blusschen? Antwoorden en rnededeeUngm. 117. Eiwit in katoenzaadmeel. Volgens bekende tabellen zit er in katoenzaadmeel 48 eiwit waar van 37 verteerbaar. 118. Bereiding superphosphaat We zullen er een opstelletje over geven. 119. Afdoend rattenvergif? Naast Tord-Boyaux 't welk als Rattenverdelger geroemd wordt, trekt tegenwoordig zeer de aandacht Danysz Virus.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1