GEN )orp, ST TWEE BLADEN, 2 Orgaan -AAN 44 AM. GS Jacz. GS Ms, STAD, DIJ K. nes Tweede Blad. si Pellen. umberi, Hor aten iën. n werken HARNIS. ING izoen ctober. EN, "E, IARNIS. Zaterdag 23 November 1907. 22s,e Jaargang N". 1296. IN HOC SIGN O VI NOK S voor tie ZHidh»lliinti§riif en Eilanden T. BOEKHOVEN. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent por plaatsing. ,-%lle sfufclveii voor «Se Redactie bestemd, Advertesifiën en verdere Administratie franco toe te asenden aan den Uitgever. (Officieel Csedeelte. Uit de Pers. liinnenland. F laaf gelijk ftfieuws. 1 I 41 eering rr^r~"*r'~Trrr~~.': UI ie keuze E. destad. >ËLH4Rm. ide artikelen. J40. ïvertraan van A. -teeds meer wordt gehouden Nijver- twarden werd zij ig bekroond, s en Goedereede Sommelsdijk. r wordt tegen eht en geruild. WERK met rd lillijke prijzeD. ENKEN voor a> O n a 50 ets, Apothekers en Anker erdam. Pain-Ex- DIJKEMA Isdijlcbij A. bij A. GL P. bij AL. en bij Firma 'ij d; rende prijs. >ude Tonge. ;hines, en achter- 3© gulden garantie, billijk, s worden te- ijs ingeruild. Chronische jeu, alsmede best genezen E riddel heeft eke kunnen iet tot het te terstond tot lesch. Antirevo lu lion air Deze Courant verschijnt eiken IVoensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent- Buitenland by vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. CITOEVEE SUMMELSSPlJgi Telefoon Intercom». \o. 3. Advertentiën 10 cent per regel en s/2 maal. Reclames 20 per regol. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Va maal. Groote letters on vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Gemeenteraadsvergadering. De Burgemeester der Gemeente Sommelsdijk maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Vrijdag den 22 Nov. des namiddags ten 7 ure. Sommelsdijk, den 20 Nov. 1907. De Burgemeester, DE GRAAFF. Zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Sommelsdijk: maken bekend dat de Zitting van den Militieraad voor deze Gemeente zal worden gehouden op Vrijdag den I3en December aanstaande, des voormiddags te 9 uren te Dirks- land, in het Raadhuis. Voor den Militieraad moet verschijnen de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Tevens >orden de belanghebbenden er uit drukkelijk op gewezen, dat de opgive van eene reden van vrijstelling tijdens de aangifte ter inschrijving voor de militie of bij de loting, als mede het doen opmaken en het bij den Burge meester inleveren van de noodige bewijsstukken tot bet bekomen van vrijstelling om eene andere reden dan lichamelijke ongeschiktheid of gemis van de gevorderde lengte, hem, die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van de ver plichting om bij den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengen, hetgeen in elk geval bij dit college moet worden gedaan op boven vermeld tijdstip. Sommelsdijk, den 21 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz.DE GRAAFF. Ontslag bij huwelijk. Daarover zegt de Stichtsche Crt. 't een en ander. Men weet, dat de tegenwoordige Ministers in het huwelijk van vrouwelijke ambtenaren geen reden tot baar ontslag zien. Daarover is de Stichtsche niet te spreken de gehuwde vrouw althans behoort in het huisgezin Men pleit er voor om de vrouw die huwt haar betrekking te do^n be houden, omdat het hard is haar te ontslaan. Maar ook hier blijkt, dat de barmhartigheden der goddeloozen wreed zijn. Immers als de gehuwde vrouw haar betrekking moest laten varen, dan zou een ander haar kun nen vervangen. Maar nu blijft die ander ledig staan. En zoo moet mis schien een man zonder betrekking blijven rondloopen om aan een ge huwde vrouw, die het niet of althans niet in die mate noodig heeft, gele genheid te geven geld te blijven ver dienen. Zoo heeft de een dubbel en de ander daardoor niets. Ook is het duidelijk, dat de praktijk om gehuwde vrouwen in betrekkingen toe te laten, de salarissen der mannen in de laagte moet drukken. Vooreerst omdat daardoor-het aantal sollicitanten grooter wordt. En ten tweede omdat de noodzakelijkheid om de loonen der mannen te verhoogen, veel minder wordt of verdwijnt, als er op gerekend kan worden dat de vrouw ook haar deel bijdraagt in de verdiensten. En ook de mannen, die zelf alleen voor hun huisgezin zorgen, zullen de con currentie ondervinden van die andere mannen, wier vrouw ook een postje heeft, en die 't daardoor »voor minder kunnen doen«. Dat ook de Socialisten er voor zijn -om de gehuwde vrouwen haar betrek king te doen behouden, zou dan ook volkomen onbegrijpelijk zijn, als men niet reeds lang wist, dat de heer schappij van allerlei moderne en onchristelijke theorieën den Socialisten veel dierbaarder is dan het belang der arbeiders. Hier komt nog iets bij. En aan de gehuwde vrouwelijke ambte naar ontslag geven bij het vermeerderen van het gezin, dat is niet alleen hard, maar leidt ook op zéér bedenkelijke wegen 't Is toch hard, nietwaar, om aan een huisgezin een deel van zijn in komsten te ontnemen als er kinderen komen, en als daardoor veel meer noodig is, zoodat de inkomsten eerder behoorden te vermeerderen Men zal dan smeekschriften krijgen om aan de vrouw, zeg voor zes weken, verlof te verleenen, als 't kan liefst met behoud van salaris, en om ze daarna weer met haar arbeid te laten doorgaan. Dit zal zich later misschien nog eens of meermalen herhalen en met het aangroeien van 't gezin wordt het hoe langer hoe moeielijker om de vrouw te ontslaan. En intusschen, wat moet er van zoo'n huishouden terecht komen Het zou echter ook kunnen zijn, dat men zich stipt hield aan den regel bij zwangerschap volgt ontslag. Maar dan zal het gevolg nog afschu welijker zijn. Dan stelt de RegeeriDg op die wijs een premie op het gebruik maken van die middelen, die wij niet nader behoeven aan te duiden en die zoo groot aandeel hebben aan den achteruitgang van het Fransche volk. De Stichtsche heeft gelijk het eind zal ook hier den last drageD allerlei dwaas- hedm worden tegenwoordig als hooge wijsheid uilgestald, en ze dragen treurige gevo'gen. Zoo worden de Christelijke grond slagen ndermijnd 't is noodig daar telkens de aandacht op te vestigen, zegt de Standaard. Rotterdam. Eiken dag letst men in de Courant van opstootjes, mishandelingen, kleine oproer.jes te Rotterdam. Zelfs de oude, et rwaardige wethouder Hudig werd op verraderlijke wijze mishandeld. Menschen die werken willen, teneinde het brood te verdienen voor zich en hun gezin, worden door de booiwerkers, die staken, hoewel zij gewoonlijk I 3 a f 5 per dag verdienen, cp lage, geniepige wijze aan gevallen, afgeranseld, gesneden met mes sen enz. enz. Aan de te Rotterdam gedetacheerde huzaren is het intusschen nog te danken, dat de rustverstoringen niet een nog ern stiger karakter, zooals bijv. te Antwerpen, hebben aangenomen. Nu schrijft de militaire medewerker ▼au de liberale Nieuwe Rotterd., Cour. „Ware echter de oorlogsbegrootir g voor 1907, zooals zjj door Ministor Staal was ingediend, aangenomen, dan was het gebruik van de cavalerie zooals nu heeft plaats gehad, onmo gelijk geweest Met andere woorden Zoo de rechterzijde in de Eerste Kamer Minister Staal niet met zijne begrooting naar huis had gezonden, had Rotterdam veel op Antwerpen geleken en was er doodslag en brandstichting op groote schaal geschied, Ons dunkt, dat het te verwachten is, dat de Rotterdameche Kiezers in hun meerderheid zich nog meer van de vrijzinnige Regeering zullen afkeerig toonen, dan zij dit in Juni 1907 deden. En het zou voorwaar geen wonder zijn. Wij cursiveeren. Leidenaar We lezen in de ^Standaard Door Dr. Kuyper is onderstaand telegram gezonden aan den Voorzitter van de Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeniging te Sneek »Uit de bladen zie ik, dat de Centrale mij candidaat heeft gesteld voor de Tweede Kamer. Gelijk ik bij uw bezoek op 30 October verklaarde, kon ik eene candidatuuf voor Sneek zelfs niet in overweging nemen, tenzij de drie partijen van de Antirevolutionairen, Christelijk- Historischen en Roomsch-Katholieken mij gezamenlijk candideeren wilden. Dit bleek niet het geval te zijn, Althans de bladen melden, dat de Christelijk- Historische partij hiertoe niet bereid was. Onder deze omstandigheden acht ik het, ter vermijding van een doellooze stemming, mijn plicht, u te verzoeken aan de Centrale te berichten, dat ik geenerlei verantwoordelijkheid voor mijne candidatuur aanvaarden kan, en haar dringend verzoek, een andeten candidaat in mijn plaats te stellen. Kuyper. Het feit dat de Christelijk-Historischen wel geen tegencandidaat zouden stellen, maar weigerden Dr. Kuyper te candideeren, is nader bevestigd. Allicht zou 't ook zonder dit tot gelijk resultaat ziju gekomen. Nog onlangs had Dr. Kuyper aan den interviewer van het Centrum verklaard, dat hij »bijna zeker nieU naar de Kamer zou gaan. De Kamer wordt al minder een sinecure. Ze laat weinig tijd voor anderen ernsligeu arbeid. Dr. Kuyper is daarom van 1877*894, zeventien jaar, opzettelijk buiten de Kamer gebleven, en er toen weer heengegaan, omdat Mr. De Savornin Lobman er sterk op aandrong. Slechts zeven jaren had hij toen zitting en raakte er in 1901 weer uit. Ware thans reeds de Grondwetsherziening aan de 01 de gekomen, zoo zou de verleiding allicht te sterk ziju geweest. Voorshands is de behandeling van zaken onzerzijds in de Kamer in uitnemende han den en ontbreekt er voldoende oorzaak, waarom de gecandideerde zijn studiën, die steeds zijn voorbelde hadden, er weer aan zou geven. Wonderlijke benoeming. 't Geschiedde te Alblasserdam. De burgemeester werd benoemd te Hil- legersberg en er moest een opvolger zijn. Hoewel de gemeente sinds jaar en dag overwegend rechts stemt, werd dit, natuur lijk een liberaal. Men mag naar de staat kundige overtuiging niet vragen en moet enkel letten op geschiktheid voor het ambt. De nieuwe burgervader kwam. Werd netjes ontvangen en geïnstalleerd Nu een week of wat geleden. En 't eerste wat hij doet is een week of wat verlof vragen, dat de Commissaris hem toestaat. Dat is al zonderling. Maar nog zonderlinger wordt het, als men de reden verneemt, zooals die dezer dagen in de openbare raadsvergadering werd uitgesproken. De burgemeester blijkt n.l. »zenuwziek«. Trok onmiddelijk na ziin installatie de gemeente uit, zonder zelf aan den oudsten wethouder te zeggen, dat hij »verlof« had. Liet alles maar op z'11 beloop. Hoe zoo iemand durfde solliciteeren, wetend wie hij was, is een zielkundig raadsel. Den minister vallen we niet hard. Die kan ook niet alles weten. Maarewat ik zeggen wou Als ondet minister Kuyper es ztilk een be noeming gedaan ware, kan men zich voor stellen, wat de vrijzinnige kranten gezegd zouden hebben van Kuyperiaansche sollici - tanten en Kuyperiaansche benoemingen Het land zou ervan gebeefd hebben? »Onze Courant.« Mededceling van het Bestuur der Gereformeerde Ziekenverzorging in Nederland. Den 8en November werd te Ermelo een ziekenhuis geopend, dat door degelijke ver pleegsters, en bekende doctoren een uit nemende plaats bied voor verpleging van kranken. Door afwezigheid van den Voorzijter Prof. L. Lindeboom, die door ambstbezig- heden verhinderd was, werd de opening geleid door-Ds. M J. van der Hoogt, die een hartelijk openingswoord sprak naar aanleiding van Luk. 10 38 v. v Ook de 5 gereformeerde doctoren vau Ermelo toonden met hunne aanwezighe d hunne belangstelling, en spraken hunne sympathie uit voor dit werk der vereeniging Ons Salem is dus weer geopend, maar verbeterd, in zooverre het nu niet alleen een rusthuis is voor de verpleegsters, die na ingespannen arbeid daar een tehuis vin den, maar zoowel theoretische als praktische opleiding wordt daar thans verkregen. Reeds zijn aan het ziekenhuis 8 gediplo meerde verpleegsters verbonden, terwijl 3 leerling-verpleegsters opgeleid worden. Ook de geneeskundige hulp is in handen van in onze kringen goed bekende doctoren. Als directrice is aan het ziekenhuis ver bonden Zr. A. van der Griend, waarmede het bestuur eene zeer gelukkige keuze deed Voor opnarne van kranken in het zie kenhuis wende men zich tot de directrice, die zich eveneens belast met de uitzending der verpleegsters naar elders, ten behoeve van particuliere verpleging. Verdere inlichtingen geeft gaarne de Secretaris der Vereeniging Ds. M. J.. van der Hoogt, terwijl men voor opgave van het lidmaatschap der Vereeniging zich kan wenden tot Ds. N. Diemer te Drourijp, Correspondent, die gaarne bereid is, overal de belangen der Vereeniging te behartigen door het oprichten van afdeelingen en het aanstellen van plaatselijke correspondenten. Sommelsdijk.* In de vergadering der Prov. Staten werd Dinsdag de aanvrage van Landbouwonderwijs alhier, in handen gesteld van een Commissie, welke samengesteld was uit de Heeren Van NameD, van Briel Sasse, de Kruyff, Overwater, Veglel, Warnaer en van de Velde (lid van Ged. Staten.) Woensdag werd in het Hotel »Le Commercé« van den Heer Hanson alhier de nog niet afgehaalde prijzen der Verloting in het openbaar verkocht. Besteed werd voor: 1 Barometer f 5 60 M. G. Born. 1 Paardendeken "t 1.60 L. Edewaard. 1 Petroleumstel f 3.60 J Tïmmers. i Koffiemolen f 3.C, Buijs. 1 Eamtlieschaal 1 3 20 L. Verolme. 1 Trekzaag f 2.C. Edewaard. Door de Gemeente-politic is procèg- verbaal opgemaakt tegen P. K, wegens dronkenschap. Onze vroegere dorpsgenoot de heer P. van Dorsser, thans te 's Gravenhage, behaalde dezer dagen zijn Middelbaar Akte Boekhouder. Door de Rijkspolitie is procesverbaal opgemaakt tegen J. G. koopman te Dirks- land wegens het rijden met een gespan zonder op den bepaalden tijd van licht te zijn voorzien. ftliddelharnis. Bij publicatie wordt door B. en W. bekend gemaakt dat er op Za terdag 23 November gelegenheid bestaat tot kostelooze inenting en herinenting ten huize van Dr. de Vries Reiling des nam. 2 uur. Dinsdag had de timmermansknecht J. L. Tiggelman het ongeluk zoodanig met een hamer op" zijn hand te slaan dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Dinsdagavond had P. van Markensteijn uit Oude Tonge het ongeluk toen hij met de omnibus op het visschersdijk aan kwam rijden dat het voorstel van de wagen ineen zakte zoodat hij de wagen hier moest laten en de Passagiers met andere rijtuigen moest vervoeren. Diusddgnacht was de sPadangi om 1 uur aan 't hoofd. De oorzaak waardoor hij zoover over tijd aankwam was, dat on derweg de schroefas gebroken nas. Dinsdag- en Woensdagavond zijner weder twee expresse booten met vee hier aangekomen te zamen ruim 100 stuks voor de Veehandelaars J. C. Born, Overdorp en Gebr. de Haas. Daar dit al vele malen is gebeurd, is dit, dunkt mij, wel een bewijs dat hun vee spoedig in 't eiland een plaats vind. Als een bijzonderheid zij bericht als dat er Woensdagmiddag nog een aantal jongens bezig waren in een kreek met te zwemmen, iets dat toch zeker zelden gezien word in 'l laatst van November. Het volgende adresis aan den raad dezer gemeente gezonden Aan den Raad der gemeente Middelharnis. Geeft te kennen de or-dergeleekende Adriaans, Gastechnicus wonende te Lun- teren, dat hij over 1907 in de Hoofdelijke Omslag Uwer gemeente is aangeslagen voor f 25.3 i5, terwijl hij over hetzelfde tijdperk is aangeslagen op de plaats van zijn do micilie dat hij niet genegen is, noch kan zijn, dit bedrag van f 25.3 i5 aan Uwe gemeente vrijwillig te betalen dat hij zich immers tijdelijk in Uwe ge meente heeft moeten vestigen eenig en alleeu om een ernstige aanslag tegen, zijn recht matig bezit door Uw gemeentebestuur in vereeniging met dat van Sommelsdijk op touw gezet zoo mogelijk het hoofd te bieden dat oudergeteekende tegen deze opzet telijke pogingen tot berooving onafgebro ren heeft geprotesteerd en Uwen Raad ver antwoordelijk geste'd voor de gevolgen, waar een tusschenkomst van hooger auto riteiten bleek af te stuiten op de wetgeving van ons land tegenover gemeenten dat door ondergeteekende onafgebroken is aangeboden zijn bedrijf over te geven legen taxatie van drie beëedigde neutrale deskundigen door partijen te benoemen en naar den staat waarin zich dat zou bevinden dat Uw burgemeester U. J. Mijs, niet tegenstaande een nog ruim 30 jaar ho pende vergunning en niettegenstaande het niet gereserveerde recht tot eigen exploitatie steeds bleef dreigen een tweede fabriek te zullen bouweD, om die van ondergeteekende te vernietigen, wanneer hij zijn bedrijf niet zou afstaan tegen den prijs die door Uwen burgemeester partij zijnde met een door ons ontslagen directeur die alges meen als de verrader van zijn werkgever- beschouwd werd zou ziju bepaald dat een overdracht op de gewone orde lijke wijze van taxatie door beëedigde des kundigen te meer de plicht was m 41 i i [3 19

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3