'GEN Zaterdag 9 November 1911?. 22sle Jaargang N". 1292, .INE. ONDER IN HOC SIGN O VINCEt voor ile Zuidliollandichr rn Keeuwiehe Eilanden, TWEE BUDEW, yin,tir pre hi 1fioha Orgaan garine. Tweede Blad. en Pellen. Lambert, liines, iïnricMii t HEIDEN IDDELHARNIS. per fflesch. neren werken, DELHARNIS. Plaatselijk Xieifiw*. ■teering me keuze ÏGE. uitend inlichtingen bij ar nis, Vertegen - II4 48. werij, Soniineisdijk. >mm. Mo. 8, van W. Boekhoven it Rutsdvleescli, Boterhaniworst, aal gesneden. rolpens verkrijgbaar. Jiliijke prijzen. bevolen. ijer en öoudsmid, 263, Heltomis. groote voorraad lorlogcs. EN - PENDULES, teurs en Wekkers. Goud- en "werk. Koralen. Artikelen. Billijke prijzen. id en Zilver wordt tegen *ste waarde gekocht ld. JELSMAN, EU WE TONGE. idt zich beleefd aan- ig van gemaakte en MerïMi, 't Leven tegen isnrantie en Hy- le Pi ijzen. ,AND. PANTALONS, SOKKEN enz. angde maten en Ook aanbreien OKKEN. ugge ajievering. -IP beid, Chronische htpijpen, alsmede het best genezen LI XE. n dit middel heeft ge zieke kunnen rom niet tot het te dt U terstond tot he Levertraan van A. kum steeds meer wordt 906 gehouden Nij ver- Leeuwarden werd zij leiding bekroond, akkee en Goedereede Gf te Sommelsdijk. BTOG-S Mz, ilvcr wordt tegen gekocht en geruild. GAASWERK met onteerd Billijke prijzen. SCHENKEN voor O Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Vfzcsideriijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. fefl.NLff SZMwHSètJM. Telelooit Inlerconm. No. 3. Advertentiën 10 cent per regel en 3/, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Gent per regel en 4/3 maal. Dlesstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaar. I Advertentiën worden ingewacht tot Diasdag- e;i Vrijdagmorgen 10 uur. lie Mti kite it viMir de Mertaciie beütenid, Adverieniiên ess verdere Administratie franco toe te Kenden nan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit ofiieieel f»edeelte. Kohier van den lloot'delijken (lm slag BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingsknhier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1907 gedurende vijf maanden, van den Ssten No vember 1907 tot en met de-i 8sten April 1908 ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk 7 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Kennisgeving. Kohier van de belasting op de hon den. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het aanvullingskohier der belas ting op de honden voor het dienstjaar 1907, gedurende vijf maanden, van den Ssten No vember 1907 tot en met den 8sten April 1908 ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk 7 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Uit <!c Pers. Als een vervolg op datgene wat we reeds in ons persoverzicht opnamen uit de Nieuwe Prov. Gron Crt., en getiteld was »Modern Heidendom,nemen we uit De Oranjevaan 't volgende over wat zij schreef onder het hoofdje „Tooverij eu wa.srzeggerij be schouwd bij hef licht van Gods W oord.'5 Als het in een stad of op een dorp kermis is, bevindt zich onder de teuten en kramen gewoonlijk ook een tent van een goochelaar en van een waarzegster. Tot deze gevoelen zeer velen, vooral jonge menschen, zich krachtig aangetrokken. Onder al wat diep zondig, en goddeloos is op die feestmarkt der wereld, staan de tenten der plauetentrekkers en somnam bules ongetwijfeld voorop. Wie zich daar heen begeeft, stelt zich rechtstreeks onder duivelsche invloeden. De zonde van tooverij toch is juistde groote en diepe ongerechtigheid van het menschelijk hart. Tooverij is alles, wat men aanwendt, om door andere wegen en met andere middelen, dan die God veror dend heeft, zich eenig goed te verkrijgen of iets kwaads af te weren. Het is de booze neiging van den in zonde gevallen mensch Gode te willen gelijk zijn te willen weten, wat God alleen weet en te willen doen, wat de Heere alleen doen kan. Dit nu is ook het eigenaardig karakter van de zonde ■der tooverij. De toovenaar^ begeeft zich op wegen, die door God gesloten en verboden zijn, om alzoo zich te verheffen boven 's menschen natuurlijk weten en werken, 't Is een zonde, welke gelijk staat roet de daad van een goddeloozen dienstknecht, die des nachts inbreekt in het kantoor van zijn patroon, om zijn meester te bestelen Aan tooverij paart zich steeds waar zeggen], Deze beide gaan hand aan hand. Ze zijn hierin onderscheiden, dat de waar zeggerij bedoelt, te vernemen wat door den eere voor het natuurlijk menschelijk weten verborgen is terwijl de toovenaar wil vol- rengen, wat de natuurlijke menschelijke rac it niet vermag te doen, wat ten eenen- mae boven haar bereik is. De waarzeggerij ee t voornamelijk betrekking op het kennen van wat God verborgen gehouden heeft zij dringt in de geheimen der toekomst in Door tooverij wil de mensch doen, wat geen gewoon schepsel lol stand breugen kan. Daartoe worden dan krachten in het werk gesteld, die wij niet gebru ken mogen: allerlei kunstgrepen en listen, invloeden der duisternis en duivelsche machten. Gelijk de engelen gedienstige geesten zijn ten behoeve dergenen, die zalig worden, zoo ook zijn de duivelen gedienstige geesten van hen, die op het pad der zonde wandelen en daarop voor eeuwig omkomen. Beide, zoowel de tooverij als de waar zeggerij, maken zich dus schuldig aan het overschrijden van de door God den mensch gestelde grenzen. Zij eigenen zich toe, wat alleen Gode toekomt, die alwetend en al machtig is, Het is dus een rooven en stelen van wat God ons onthouden heeft. Daarom worden deze beide zonden in de Heilige Schrift op het nadrukkelijkst ver boden en op het strengst veroordeeld. Als duivelsche kunstenarijen worden zij door den Heere vervloekt. Ze zijn Gode een gruwel. Onder Israël mocht dan ook geen bezweerder, geen toovenaar of duivels kunstenaar worden gevonden. Ze moesten worden uitgeroeid. De tooverij staat tot het wonder en de waarzeggerij tot' de profetie, gelijk de heidensche, naturalistische wereldbeschou wing staat tot de christelijke wereld- en levensbeschouwing. De afstand is hier nog ,grooter dan die tusschen middernacht en vollen middag. Het wonder toch beheerscht de natuur, De profetie maakt de heerlijke heilsgedachten Gods bekend waarzeggerij geeft slechts bedriegelijke verzinsels van menschen. Alle tooverij en waarzeggerij zijn hei- densch, en zij blijven dat, ook waar zij zich in een Christelijk kleed weten te ver mommen. De Heilige Schrift onderscheidt steeds zeer scherp het godvruchtig geloof aan de optnbariugswonderen Gods van het bijge loof. Zij verklaart, dat alle openbaringen en uitingen van het bijgeloof tot de schrik- keüjkste misdaden behooren. Hoor slechts naar wat de Heere zegt in Deut 1-8 914: >Wanneer gij komt in het land, dat de Heere, uw God, u geven zal, zoo zult gij niet leeren te doen naar de gruwelen van dezelve volken. Onder u zal niet gevonden worden, die zijnen zoon of zijne dochter door het vuur doet doorgaan, die met waarzeggerijen omgaat, een guichelaar, of die op vogel- geschrei acht geeft, of toovenaar, of een bezweerder, die met bezweering omgaat, of die eenen waarzeggenden geest vraagt, ot een duivelskunstenaar, of die de dooden vraagtwant al wie zulks doet, is den Heere een gruweleu om dezer gruwelen wil verdrijft hen de Heere, uw God, voor uw aangezicht, uit de bezitting. Oprecht zult gij zijn met den Heere, uwen God. Want deze volken, die gij zult erven, hooien naar guichelaars en waarzeggersmaar u aangaande, de Heere, uw God, heeft u zulks niet toegelaten Het volk Israel mag naar de woorden van den droomendroomer niet hooren Deut. 13: 3. Snijdend scherp is het verwijt bij Jesaja, hoofdstuk 2 6, dat Jakobs huis vervuid is met goddeloosheid en dat zij guichelaars zijn gelijk de Filistijnen. Wijl deze zonde der tooverij zulk een gruwel is in 's Heeren oog, wordt zij ook met de doodstraf bedreigd. Ex 22: 18 zegt»De tooveres zult gij niet laten leven ïAls nu een man of vrouw, 1 zoo lezen wij in Levit. 20 27, »in zich een waar zeggenden geest zal hebben, of een duivels kunstenaar zal zijn, zij zullen zekerlijk ge dood worden men zal hen met steenen steenigen hun bloed is op hen.« Niet alleen de tooveuaars en de waar zeggers zeiven zullen gedood worden, maar ze'fs al degenen, die zich tot hen begeven. Wanneer er een ziel is, die zich tot de waarzeggers en tot de duivelskunstenaars zal gekeerd hebben, om die na le hoe- reeren, zoo zal Ik Mijn aangezicht tegen die ziel zetten, en zal ze uit 'net midden haars volks uitroeien.Levit. 20: 6. Als de Schrift het zwarte beeld van den goddeloozen Mannasse teekent, heet het »En hij deed zijne tonen door het vuur gaan, in het dal des zoons van Hinnom, en pleegde guichelarij, en gaf op vogel- geschrei acht, en tooverde, en hij stelde waarzeggers eu duivelskunstenaren; hij deed zeer veel kwaads in de oogen des Heeren, om Hem tot toorn te verwekken. 2 Kron. 33 7. En hoe vernietigend is het Woord des Heeren in Jesaja 44 25 Daar toch noemt de Heere, Israels Ver losser, zich die God >die de teekenen der Ieugendichters vernietigt, en de waarzegge: s dol maakt.i In Jeremia 29 8 gaat het Woord des Heeren tot Israel uit»Laat uwe profeten en uwe waarzeggers, die in het midden var, u zijn, u niet bedriegen, en hoort niet naar uw droomers, die gij doet droomen. Want zij profeteeren u valschelijk in Mijnen naam Ik heb hen niet gezonden, spreekt de Heere. Iu Micha 5: 11 zegt de Heere »En ik zal de tooverijen uit uwe hand uitroeien, en gij zult geene guichelaars hebben. Ook het Nieuwe Testament stelt zich steeds even scherp tegen dezen gruwel. Het verklaart de tooverij voor heidensch en antichristelijk. Als Simon Petrus tegenover Simon den toovenaar staal (Hand. 8), brandmerkt hij hem als een gansch bittere gal en samen- knooping van ongerechtigheid, Dit woord is hier zeer sprekend, want tooveren komt van touwen. Niet minder scherp is het vonnis, dat Paulus velt over Elymas den toovenaar»0 gii kind des duivels, vol van alle bedrog en van alle arglistigheid, vijand van alle gerechtigheid, v Hand. 13:10 En op de laatste bladzijde der Schrift wordt nog herhaaldelijk bejuigd, dat het deel der toovenaars is in den poel, die daar brandt van vuur en sulfer. (Openb. 21 8 22 15.) Op deze dingen moet steeds ernstig worden gewezen De zonden van tooverij en waarzeggerij komen in alle eeuwen en onder alle volken voor. Niet het minst laten zij zich gelden ook in den tijd, dien wij beleven. De eeuw des ongeloofs is tevens die van het grofste bijgeloof. Die de waar achtige wonderen Gods niet erkent, huldigt de schijn-wonderen der menschen. Eh wie door den God der waarheid zich niet wil laten leiden, laat zich misleiden door allerlei leugenprofeten onder de menschen. Woob* Hor eis üssis. Door velen wordt het ruien der hoenders voor een ziekte gehouden, ten onrechte echter; het ruien is zoo goed als het verharen een natuurlijk ver schijnsel. Nu is het waar, dat de hoenderserge- ducht aan kunnen lijden, ze zien er dan borstelig uit en zitten, met slappe kammen, ineen gedoken. Dit is dan evenwel een gevolg van onvoldoende verzorging, althans meestal. In den ruitijd moeten de vogels meer dan ooit in acht worden genomen en verzorgd. Ze moeten behoorlijk gehuisvest zijn, d.w. z. in niet te koude en tochtvrije hokken. Is het goed weer, dan houde men ze echter niet binnen, maar geve men ze den vrijen uitloop. Voorts voedere men ze krachtig en dit wordt juist menigmaal verzuimd. |Niet weinigen toch zijn van meening, dat de hoenders in den ruitijd, als ze dus niet leggen, ook niet zooveel voedsel behoeven, en zetten de dieren dan op half rantsoen. Dezulken vergeten, dat het nieuwe vederenkleed, dat gevormd moet worden, zijn bestanddeelen moet ontvangen uit het bloed en zal dit kunnen geschieden, dan moeten de vogels rijker, krach tiger zelfs gevoed worden. Wie zijn hoofd niet wil hreken met de samenstelling van een doel matig voeder, kan een keuze doen uit de veie geschikte voeders, die in den handel zijn. Goed- kooper is het een mengsel te geven van tarwe, maïs, gerst en gierst. Hierbij vergete men niet wat dierlijk voedsel te geven, vleeschmeel b.v. en gemalen beenderen of voederkalk, waardoor later ook de eierproductie zeer wordt verhoogd. Wie zijn hoenders aldus verzorgt, zal er zeer toe bij dragen, dat het ruien zijn geregelden verloop heeft, d. w.z. niet te laat begint en niet te laat eiDdigt. Voor hen, die een oordeelkundig samengesteld hoendervoeder verlangen, geven we de volgende recepten: Voor vastzittende Hoenders: OCHTENDVOEDER. GRAANVOEDER. 20 KG. gerstemeel gerst 20 boekweit Grant paddie (voerrijst) vleeschmeel haver 5 tarwezemelen '/4 tarwe Voor losloopeude Hoenders: 25 KG. gerstemeel 'U ëersfc 10 boekweit Grant paddie haver 5 tarwezemelen 5 maïsmeel '/6 maïs liiiiiienSaiid Malaise. - Men schrijft ons uit Utrecht Debacle overal Pijnlijk is het om le zien hoe nu reeds eenige dagen 20 a 30 fiksche mannen zich eerst aanmelden bij den wijkmeester om in te schrijven, om den volgenden dag per middagtrein op stadskosten te worden ge ëxpedieerd naar onze Oostergrenzen, om werk te zoeken en te vinden. Naar de berichten van daar luiden, heeft men het daar goed. Pijnlijk hier bij vrijhandel, geen brood voor onze mannen, daar bij protectie werk in overvloed Sommelsdijk. Op de gehouden Vee- en Paardenmarkt van 6 Nov. j.l. werden alhier aangebracht300 stuks hoornvee 20 paarden 25 schapen 20 vette varkens eenige geilen en tien manden met biggeD. De handel was levendig. Middelliarnis. Tot Voorzitter van de gascommissie is benoemd de heer J.C. de Gast, en tot Secretaris de heer T. Schil- peroord. 1 Dinsdagmiddag 1 2 uu*kwamen alhier bij A. Witvliet twee postduiven aan, welke om 9 uur in zee bij IJmuiden opgelaten waren, welke een brielje aan haar poot hadden van den volgenden inhoud »Post- duif van A. Witvliet, afgezonden van de vischsloep M. D 28, schipper C. van de Hoek, van morgen 9 uur in zee opgelaten, ter hoogte van IJmuiden. De groete aan vrienden en bekenden. Gelieve dit in de Courant te plaatsen. Stuurman C. van den Hoek.« Als een bijzonderheid deelen wij mede dat door Mej. G. Wursten eenigen tijd geleden een kip te broeden is gezet op 10 eieren, waar zij 8 hennen van verkreeg, die nu 19 weken oud zijnde, allen reeds eieren leggen. De hoofdprijs van de Sommëlsdijk- sche verloting, bestaande uit een Uirechtscbe Jachtwagen, compleet bespannen met één paard, is ten deel gevallen aan Mej. M. van Gelder alhier. Woensdagmiddag ontstond er een begin van brand ten huize van D. M. Hoek, welke door toegeschoten hu'p der buren, met eenige emmers wa'er werd gebluscht, zoodat dit gelukkig goed afliep. lïen Bommel. Donderdagmiddag had N. d. P. het ongeluk in de kreek le vallen spoedig was zij echter weer op den vasten wal geklommen en kwam met den schrik en een nat pak vrij. Tot Ambtenaar ter Secretarie alhier is door Burgemeester en Wethouders benoemd A. Woudstra alhier. Qoltgeusplaat. De in de vergadering van 30 Oct. j 1 vastgestelde Gemeenté- begrooting dienst 1908 is als volgt: UITGAVEN. I. Jaarwedde Burgemeester f 900, Wethouders 120, Secretaris 750, Ontvanger 350, Presentiegeld Raadsleden 70, Schrijf- en kantoorbehoeften, brief port, vrachtloon en andere uitgaven 60, Druk- en bindwerk 150, Onderhoud en schoonhouden Gemeentehuis 200, Onderhoud en aankoop meubelen Gemeentehuis 40, Licht en brandstoffen 75,— Abonnement Staatsblad en dag- en weekbladen en aankoop boeken 40, Kosten aanplakken 15, Advertentiën 25, Zegels, registers, rekeningen, enz. 60,— Reis- en verblijfkosten 20, Kosten verkiezingen 80, verteering Stembureau 15,— Burgerlijke Stand^*- 275, Bevolkingsregister 15, begeleiding Verlofgangers en Lotelingen 3, Voorschotten van het Rijk a. Reiskosten 10,— b. Besmettelijke ziekte onder de menschen 100, c. Allerlei aard 100, II. Kosten Invordering Plaatselijke Belastingen 50, Uitkeering aan het Rijk aandeel kwade posten Directe Belastingen 70, Vergoeding Rijk innen Opc. Belasting 100, III. Belooning veldwachter 400, Kleeding veldwachter 50,— Nachtwacht v 260, Kosten bewaring gearresteerde 10, Overige uitgaven der politie 10,— Belooning brandspuitlieden 150,— Ofiderhoud brandbluschmiddelen 50, brandspuithuis 15, Straatverlichting 350, IV. Toelage Gezondheidscommissie 64,97'/, Kosten vaccinatie en doodschouw 540, Epidemische ziekten 30, - V. Jaarwedde personeele openbare werken en bouwpolitie 356,— Onderhoud huizen, torens,poorten enz„ 300, straten en pleinen 700, wegen en voetpaden 4000, pompen en riolen 20, Kosten havens, kaaimuren, sluizen enz,, 1000,— Onderhoud klokken en belooning klokluiden 80, Kosten algemeene begraafplaats 160, Dag- en weekgelden 5,— Kosten ophalen asch en vuilnis 175, VI. Jaarwedde onderwijzers 6025,— Tegemoetkoming huishuur onder wijzers 200, Kosten herhalingsonderwijs 287,60 Onderhoud scholen en onderwijzers woningen 450, Kosten schoolmeubelen 100, Schoolboeken, leermiddelen enz. 300, Vuur, licht en schoonhouden scholen 400, Kosten schoolbibliotheken 40, voorber. Militair onderricht 60, Uitgaven voor volksfeesten 10, Subsidie Landbouwonderwijs 15, VII. Kosten arme krankzinnigen 300, Onderstand aan behoeftigen 10, Kosten ijk 20, VIII. Kosten Telefoonkantoor 250, IX. Grondlasten 56,— Dijk- eu Polderlasten 3, Brandverzekering 105, Onderhoud bezittingen 600, Kosten verhuring en verkoopingen 40, X. Rsnte geldleeningen 99,50 Aflossingen geldleeningen 600, Annuïteiten 2474, Wachtgelden 150, Ongevallenverzekering 25, XI. Onvoorziene uitgaven 1446,06'/, 'Te samen f 26345,14 INKOMSTEN. I. Batig slot 1906 II. Huur van huizen e.a. gebouwen Huur of pacht Landerijen Opbrengst Grasrerpachtingen Tiende cijnsen en erfpachten III. Opbrengst leges Kaai- en havengeld Markt- en weeggeld Begrafenisrechten a. Schoolgeld Lager onderwijs f. Herhalingsonderwijs IV. 40 opcenten Grondbelasting (gebouwde) 10 opcenten Grondbelasting (ongeb.) 50-80 Personeele belasting Hoofdelijke omslag Belasting op de honden Vergunningsrecht V. Uitkeering Rijk (Art. 1 Wet van 24 Mei 1897) Uitkeering jaarwedde Burg. en Secr. Onderwijs (art. 48) Herhalingsonderw.fart. 49),, Vergoeding Rijk, vervanging vroegere rijksjaarwedde Vergoeding'bestelloon telegrammen subsidie krankzinnigen kosten voorb. Mil. onderr. VI. Teruggave van het Rijk a. Voorschot Nationale Militie b. onteigening besmet telijke ziekte bij menschen c. Voorschot allerlei aard 3589,74 89,15 1400,— 40,- 35,95 30,— 3000,— 700,— 100,— 275,— 10,- 858,64 628,92 1859,59'/, 4500,— 100,— 200,— 2625,04 412,50 5400,— 115,20 48,- 100,— 90,— 60,— 10,- 100,— 100,—

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3