OPENING ONTVANGEN llamas- au Moéd. FAGULINE. üim W0NIHR Advertentiën. Winter-seizoen DAVID HAETOGS Jacz. H.SCHREUDER, Vitello-Margarine. Buitenland. Gemengd Nieuws Zaterdag 12 October, Zeer ruime sorteering Concurreerende prijs. M P. KOSTEN, it o t f c r tl a in, Aert v. Nesstr. 8, - Aert v. Nesstr. 8. Het soliedste adres voor NaaimacMues, Lederwalsen en Rijwielen. is bij P. G L H. POSSCHAHT, (v./h L. F. Schaap Handn&aimachines voor- en achter- waartswerkend tegen concurreerende prijzen. Goud - Zilver - Sioralen en Horlog-iën. R. MR ES ZOON EN, - BRIELSCH KOFFIEHUIS mot Vergunning. - Maaskade 10 (Westzijde) ROTTERDAM. Beleefd aanbevolen. een groote Sorteering Alsmede een ruime keuze ifeerenhoetlcn en Pellen. iWed. ,1. Mil S.nmbert, OUDE TOXGE. Gebruikt -uitsluitend Winkeliers vraagt inlichtingen bij I>. SLAGER, Middelhnrnis, Vertegen woordiger. «OZES DE HAAS. Fijn Rookvleesch en Boterhamworst. is mmmmif Steeds groote voorraad A. DEN ENGELSMAN, Heeren-, Jongeheren- en KinMeefling. Naaimachines, Verzekering op 't Leven tegen Ongevallen, Brandassurantie en Hy potheken. lacMnale BreiïiiricMmg J, VAN DER HEIDEN DIRKSLAND. F AGUL1NH. Tijdig gebruik van dit middel heeft reeds menig ernstige zieke kunnen redden. Wacht daarom niet tot het te laat is, maar wendt U terstond tot den Apotheker A. TEEPE te MIDDELHARHIS. ELI AS HAETOGS Mz. Goudenen Zilveren werken Westdijk, MIDDELHARNIS. zijn zoo af en toe niet ongevoelig voor »een goed woord.* Wij oordeelen zulk christendom niet en zullen allerminst ontkennen, dat er ook in deze kringen zijn oprechte kindereu Gods, maar we teekenen hen, zooals ze zich vaak 3ftn ons oog voordoen. Zulke menschen vragen een christelijke school voor hun kinderen. De openbare is »godsdi«nstloos,< geeft vaakook geen onder wijs genoeg naar hun zin en zoo stichten zij dan, met name in onze grootere steden scholen met den bijbel, die, nu ja, ook onderwijs moeten geven in Gods Woord, maar zonder overdrijving, zoo af on toe 'n half uurtje, dan is 't genoeg. Dat is geen verschijnsel van den allerlaat- sten tijd, dat is altijd zoo geweestdat zijn de zeer enkele scholen, opgericht en onderhouden door de minst scherp getinte zoom van de nazaten van 't oude Réveil. Maar die scholen zijn met den vinger aan te wijzen en op de hand na te tellen. Het fatale zou zijn, als men uit die enkele voorbeelden ging generaliseeren en ging zeggen, dat ons christelijk onderwijs krank is. In de overgroote meerderheid onzer scho len heelt de Bijbel de eereplaats en staat het bijbelsch onderwijs bovenaan op den rooster en heeft het ook de hoogste plaats in het hart onzer onderwijzers. Maar niet alleen het onderwijs, ook de onderwijzers komen en toe in opspraak. En dan liefst op deze wijze, dat men gaat rondvertellen, hoe er onder de christelijke onderwijzers beginnen rond te sluipen, die tamelijk »rood« zijn. Wat daarmee bedoeld wordt, is niet altijd met zekerheid te zeggen. Het woord arood* wordt in christelijke kringen, zoo in de wandeling, op tweeërlei manier gebruikt. Soms bedoelt men er mee, ^socialistisch,* Nu, socialisten zullen er onder onze christelijke onderwijzers wel niet veel zijn 1 Toch hoe vreemd het klinke we moeten waakzaam zijn. Het is gebeurd, nog niet lang geleden, dat voor een vacature aan een onzer scholen, zich aanmeld'den zeven en - - onderwijzers of nog dienstdoende aan open bare scholen en die in hun omgeving als geprononceerd >rood« in den socialistischen zin des woords hadden bekend gestaan Hoe licht sluipt er, bij zooveel aanvoer, niet een over onze grenzen. Toch, al zou er hier en ginds zoo een openbaar worden, dan hoeven we nog niet dadelijk te denken aan een krankheid, die onze scholen heeft aangetast. Ja, al bleken er op «en korps van 3000 mannen en vrouwen eens honderd te zijn, die niet bij ons hoorden is dat niet op allerlei gebied gedurig de ervaring van ons Christenvolk Gevaarlijk pas zou het worden, als onze besturen en hoofden gingen weigeren om den ban uit ons midden weg te doen, wanneer hij openbaar werd. Maar het woord »rood« heeft bij som migen onzer in haar spraakgebruik ook nog een andere beteekenis. Zoo herinner ik me uit de jaren '94. en later, van sommigen het verwijt te hebben gehoord, dat De Staudaard hun te »rood* werd. Daarmee wordt dan bedoeld, een op treden in woord en handelingen, dat met de eigene of met overgeleverde conserva tieve neigingen in botsing komt. Rood noemt dan de een het, wanneer de onderwijzers van ^bijstand* zonder het »hoofd« de macht uit de handen te willen wringen, toch hun ievloed wenschen uit te oefenen op den algemeenen gang der zaken. Rood noemt een ander het, wanneer een onderwijzer, hij zij al of niet hoofd» zich aangetrokken gevoelt door het lot der soclaal-misdeelden en met zijn meerdere kennis en welsprekender woord het voor hun belangen opneemt. Rood noemt een derde het dan, wanneer de onderwijzers soms in wat al te forsche woorden, opkomen voor hun eigen belangen en wat vrijmoediger taal voeren, dan men voorheen wel van hen gewoon was. Maar dit alles behoeft nog niet te ver ontrusten, De gansche sociale inrichting der maatschappij wijzigt zich en dat gaat niet zonder schokken. Al die zoogenaamde teekenen van rood heid* boezemen me niet veel vrees in men moet ook eens bedenken, hoeveel jongelingen en jonge mannen er in het korps zijn en die vallen weieens wat gauw en wat forsch uit Op iets anders wou ik zwijgen. Als een onderwijzer werkelijk uit liefde tot den Heiland, dien hij ook als zijn Zaligmaker erkent en aanbidt, in de chris telijke school komt, och, dan komt het wel terecht, al is hij wat »rood« in laatst- bedoelden zin De tucht van Christus zal hem wel brengen op den rechten weg. Maar bij sollicitatiën wordt soms véél gevraagd, vooral als men keus heeft ook soms of de sollicitant het christelijk onderwijs »van harte dient.* Doch, hoe vaak wordt hem persoonlijk, op den man af, gevraagd, hoe hijzelf staat tegenover den Christus Zijn wij in dat opzicht niet veel te schroomvallig Kan het onderwijs van een >ongeloovige« gewenschte vruchten dragen? En kan het den »geloovige« zij dat geloof klein, onvolkomen, zeer zwak nog kan het hem ooit kwetsen, als hem rekenschap geragd wüfdt van de shope, di« in hem isfx Christelijke onderwijzers hebben noodig kennis en geloof. Voor de kennis toonen ze hun acte. Is voor 'tgeloof geen onder zoek noodig UITKIJK. Een nader te Petersburg ontvan gen bericht meldt, dat de stad Karatag, in Centraal Azie, 2500 inwoners telde en dat twee derden daarvan bij de berg- storting zijn omgekomen. Te Petersburg zijn een groot aan tal ambtenaren van het ministerie van oorlog gevangen genomen, naar het heet tengevolge der ontdekking van een sa menzwering om alle leden van den krijgsraad tijdens hun gewone wekelijk- sche zitting door middel van bommen te dooden. Te Warschau is het Vrjjdag op straat tot een gevecht gekomen tusschen een patrouille en een bende terroristen, waarbij twee soldaten en een terrorist gedood werden. De overige oproerlingen vluchten in de huizen in de buurt, die daarop, toen men met revolvers uit de vensiers vuurde, door de soldaten be schoten werden, met het gevolg dat 32 bewoners gewond werden. Bij een daarop gehouden huiszoeking zijn meer dan 100 personen gevangen genomen, onder wie 14 terroristen, terwijl er één zellmoord pleegde. De cijfers over het nationaal, ver mogen in Pruisen, onlangs door den minister van Financien medegedeeld, teekenen de maatschappelijke welvaart in het land der protectie Van ruim ö1/^ milliard in 1893 is het aan de inkom stenbelasting onderhevige vermogen ie Pruisen gestegen tot bijna ll1^ milliard in 1907, dus meer dan het dubbele. Van 1906 op 1907 vermeerderde het meer dan tien ten honderd. En andere Duitsche staten deden ge lijke ervaring op. Van het schrikkelijk ongeluk te Hilversum. Een ooggetuige deelde aan den correspon dent van de //N. Cl.// nog het volgende omtrent het ongeval mede Zaterdagavond om halfzeven stonden aan weerszijden van den spoorwegoverweg bij den Liebergerweg een 50-tal menschen voor de gesloten spoorboomen te wachten. Een goede rentrein was daar aan het rangeeren en dit duurde nogal eenigen tijd, zoodat de wach tenden tamelijk ongeduldig werden. De boomwachter, die deze boomen vanaf het naastbijzijnde seinhuisje bediend, wilde ons ongetwijfeld ter wille zijn en maakte ge bruik van een oogenblik, dat de overweg vrij was, om d« boomen op te trekken. Te zelfdertijd scheen bij te bemerken, dat trein 884, die om 6,14 uur van het station alhier, naar Utrecht vertrekt, in aantocht was, ten minste onmiddelijk nadat de boomen omhoog waren gegaan, gingen zij weer naar beneden, doch helaas te laat. Van beide kanten waren de ongeduldige menscben den overweg opge bold, den vlakbij zijnden trein niet bemerken de. Ook ik bevond mij onder hen. Ik kwam van den Liebergerweg, had veel haast en ijlde den spoorweg over. Midden op den overweg wendde ik als toevallig mijn blik naar rechts en zag tot mijn ontzetting op nog geen 50 M. afstand het zwarte monster met zijn vurige oogen naar ons toekomen. Ik had bijna de rails, waarop de trein reed, bereikt, doch behield nog tegenwoordigheid van geest genoeg om ijlings achterwaarts te loopen. Tegelijkertijd liet ik een waarschuwend geroep hooren en rond nog gelegenheid twee vrouwen, die vlak voor mij liepen, terug te trekken. De meeste menschen die zich voor of op de rails bevonden liepen door. Daar snorde de trein voorbij en greep een aantal menschen aan. De machinist, die op eenigen afstand scheen bemerkt te hebben, dat er een aantal men schen op den overweg was, remde uit alle macht, doch natuurlijk kon de trein niet bij de noodlottige plek stilstaan. Hij reed nog eenige tientallen meters door en sleepte 4 menschen inede. Toen de trein stilstond, kwamen er enkele personen ondaruit kruipen die als door een wonder totaal ongedeerd waren. Anderen waren licht aan de handen of voeten gewond, terwijl enkelen lichte kwetsuren aan het hoofd opliepen. Zoodra de trein stil stond, ging men aan het zoeken, en weldra haalde men de 4 bebloede lichamen onder de locomotief uit. Verschillende menschen, die nog waren doorgeloopen, kwamen behouden over de rails. len groentekar, bespannen met een paard, die zich ook op de rails bevond, toen de trein in aantocht was en eveneens doorreed, bevond zich juist een meter voorbij de rails, toen de trein rakelings voorbijsnelde. Dit alles gebeurde natuurlijk in enkeie seconden. Naast mij liep vrouw Vermeulen met twee kinderen bij zich. Het ééne kind zag den trein aankomen en riep //Moeder, pas op, daar komt de spoor aan//. Het greep zijn moeder bij de rokken en trachtte haar nog terug te frekken, doch helaas greep de lo comotief de vrouw reeds aan. Voor zijn oogen zag het kind zijn moeder en zijn zusje onder den trein vallen. Dat oogenblik was vreeselijk. Toen de trein stilstond liep het kind ijlings naar huis om te vertellen, dat zijn moeder en zijn zusje overreden waren. Even later kwamen vader en kind aangeloopen, het was een hartver scheurende aanblik den nog jeugdigen man bij de ontzielde lichamen van vrouw en kind te zien weenen. De tranenschoten mij in de oogen en ik wendde mijn blik zijwaarts om de vreesdijke wanhoop van den man niet langer te zien. Na het ongeval werden ijlings eenige bran cards gehaald en de vier slachtoffers naar de wachtkamer op het 2e perron vervoerd. Daar bleken vrouw Vermeulen en haar kind, en de werkman Visser reeds overleden. De correspondent schrijft nog: De gekwet ste vrouw van Beusekom, die Zaterdagavond naar het H.-Kath. Ziekenverpleging is ver voerd, bracht den nacht van Zaterdag op Zondag rustig door en was Zondagavond redelijk welzij lijdt echter veel pijn. Zij is ongeveer *23 jaar oud, gehuwd en moeder van één kind. De man, die overreden werd en wiens indentiteit niet kon worden vastgesteld, is thans herkend. Hij heete Visser. De man was 41 jaar oud en laat een vrouw met vier kinderen na. De locomotief was tegen zijn hootd aangereden, waardoor zijn geheele gelaat werd opengereten. Zijn neus was totaal verbrijzeld en moest later met pleisters aangehecht worden. Een agent van politie heeft zich toen be last met het overbrengen van de treurige tijding aan zijn weduwe, die nog niets wist en zich over het lange uitblijven van haar man verontruste. Het derde slachtoffer, vrouw Vermeulen, was eveneens aan het hoofd gewond. Haar geheele achterhoofd was één bloederige massa, terwijl ook haar geheele gezicht bebloed was. Haar zesjarig dochtertje was evenwel het ergste verminkt. De hersenpan van het arme kind was geheel verbrijzeld en liet hoofd ge leek één bloederige klomp vleesch. De boomwachler llemkes, aan wiens on voorzichtigheid het ongeval is te wijlen, is een nog jonge, ongehuwde man. Hij was be- begrijpelijkerwijs zeer onder den indruk; zijn zenuwen waren totaal in de war. Natuurlijk is hij onmiddellijk geschorst. Zondag werd door verschillende spoorweg autoriteiten o.a. door bet gedelegeerde lid van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M., den heer Nierstrasz, een onderzoek ingesteld. Naar het /iHbld// meldt zijn Maandagmor gen de drie lijken naar Amsterdam gevoerd om geschouwd ie worden. De moord te Charlois. Het signalement van het lijk van een onbe kenden vermoorden man, dat den 8 October in een weiland te Charlois werd gevonden, is door de politie overal verspreid, ook in het buitenland. Thans is het vermoeden ontstaan, dat de vermoorde kan zijn Walter Fisher, die te Boedapest frauduleus failleerde en in begin September van daar verdween, met mede neming van 100.000 kronen. Deze naam stemt overeen met het monogram W. F., dat gegraveerd was in den wandelstok en de manchetknoopen, die bij het lijk gevonden werden. De kleederen en verdere voorwerpen van den vermoorde zijn thans aan onzen consul te Boedapest verzonden, die trachten zal zich op die wijze zekerheid te verschaffen. Een merkwaardige' kip. Men meldt het volgende aan de iDelftsche Crt.« Bij Th. Klumpers te Hof van Delft, is een kip die geregeld 's morgens vraagt binnen gelaten te worden, dan 2 trappen hoog loopt, om vervolgens in de wieg van het dochtertje des huizes een ei te leggen. Wanneer zij haar plicht heeft gedaan, komt zij weer naar beneden en vraagt om buiten te worden gelaten. Gedurende 8 weken is zij op die wijze al bezig en ruim 50 eieren zijn al door haar in de wieg gelegd. Weer op inspectie Nabij Katnpen, daalde Maandagmiddag kwart voor twee een Duitsche militaire luchtballon Deer. Van de 3 luchtschippers een inginieur uit Essen en 2 officieren, bekwanaeu de beide laatsten door in een sloot terecht te komen een nat pak de derde was er reeds uit. Ongevallen kwa men niet voor. Door toegeschoten boereu uit den omtrek werden reizigers en ballon per as naar het station Kampen vervoerd, vanwaar om 4 30 uur 's avonds de Duit sche heeren naar hun woonplaats terug keerden. De luchtballon was Zondagmorgen 11.45 uur te Bochum opgelaten. Op elkaar geloopen. Men meldt uit Zoetermeer Ongeveer 6 uur Zaterdagavond zijn nabij de centrale der Z. H. E. S. M. dicht bij Leidschendam, aan den Broek weg, twee treinen met groote vaart op elkaar geloopen. De eene, met een locomotief en 20 geladen zandwagens, kwam uit de richring Pynacker de andere, met twee locomotieven en eenige wagens, uit de richting Voorburg. Een der locomotieven is geheel vernield, de tender is ineengedrukt, de pijp gebroken, het onder stel is er af. Alles ligt dwars over de rails. Wagens, van de zandtrein zijn zwaar be schadigd. Een machinist is licht aan de borst gewond. Het personeel redde zich door van den trein te springen. De materieele schade is groot. De botsing is te wijten aan verkeer den wisselstand. Verdronken. Te Zuidlaren is de 94-jarige S. de V., uit Veenda, in het moeras gezakt en ver dronken.— De heer H. en echtgenoote te Holwerd (Fr..) ontvingen de treurige tijding, dat hun 15-jarigen zoon, sedert eenige weken als matroos aangesteld, in de haven te Kroonstad is verdronken. Een levensgevaarlijke verwonding toegebracht. Te Winschoten werd Maandagnamiddag, ter gelegenheid der Allerheiligenmarkt, zeke ren Feiken, de pols afgesneden. Zijn toestand is ernstig. l)e 16-jarigen S. L. vermoedelijke dader, werd gearresteerd. De verdwenen deurwaarder. De deurwaarder Kelly uit Drulen zou naar Amerika zijn. Nu beweert zekere van E. hem Maandagmiddag op het perron van een slation te Berlijn te hebben gesproken. Het nieuwe station te Roosendaal, dat in ruim 4 jaar tijds is gebouwd met een nieuw emplacement waar een 40 K.M. lails liggen is Maandagmorgen in gebruik genomen, zoodat eindelijk de oude cavalje, die daar jarenlang als station dienst deed, kon worden verlaten Het nieuwe gebouw, dat als een meester stuk wordt, geprezen, is opgetrokken naar 't ontwerp en onder toezicht van den inge nieur der S S. Van Henkelom. Valsche stuiverstukken. Nauwelijks is de nieuwe stuiver in om loop of valsche sl ui verstukken worden reeds in omloop gebracht. Ten p Hitiebureele Ie Maastricht is zoo'n yaisch stuiverstuk gede poneerd, dat vrij slordig is nagemaakt. Het is van tin en veel lichter dan de door het Rijk gemunte stuiver. De kleur is meer witachtig, terwijl de rand niet rond, doch eenigszins hoekig is. Een schokker vergaan Men schrijft aan «De Rotterdammer'/ uit Maas-luis Ziferd'gavond werd de plaats onzer inwoning door een zeer treurige tijding ontroerd, Verdween ten vorige jare een Maassluische schokker in de golven van de Noordzee, thans heeft blijkbaar een derge lijke ramp plaats gehad. Nadat het zeil van het vaartuig eerst was gevonden, is men daarna tot de treurige ontdekking gekomen dat het vaartuig bezuiden de t Zuiderdam moet zijn vergaan, Het schijn*, dat de schipper er niet in is kunnen slagen om op hel juiste oogenblik tusschen de pieren binnen te komen. De 1 emanning bestond uit een vader met twee zoons. Een driedubbele slag dus voor da vrouw en moeder, die tevens daardoor degenen die voor baar en hare kinderen het brood verdienden, moet mis sen Vier menschen verongelukt. De correspondent van de «N. R. Gt.» te Groningen seint: Dinsdagavond is door den mist, nabij Hoogkerk te water geraakt, het rijluig waarin Jhr. H. van Panhuys, burgemeester van Luik en Jhr. Mr. J. JE. A. van Panhuys, minister van Staat, gezeten waren met hunne echtgeuouten. Alle vier de inzittenden zijn verdronken, de koetsier en de paarden gered. Door de trom gedood. Op den Stationsweg te Rot crdain is Maandagmorgen de 62-jarige heer J N. Kleian, gepensionueeid hoofdopzichter der genie, door een motorwagen bij 't overste ken der tramlijn gegrepen en gedood. Onvoorzichtigheid. Vrouw S. te Noorden, was zoo onvoor zichtig petroleum in eeu reeds brandende kachel te gieten, met het gevolg, dat de vlam er uit sloeg en zij zich levensgevaarlijk brandde. VAN HET OP in Modes, Oude Tonge. Vraagt prijsopgave. Ook op termijnbetaling. Westdijk 293. MIDSIKLHAKNIIS. Billijke prijzen. Solide artikelen. OPGERICHT 1840. Rotterdam, Zuldblaak no. 41. Kassiers en Makelaars in Assurantiën. RENTEN VAN GELDEN DEPOSITO met één dag opzegging dl1/» pCt. tien dagen Voorlangeren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. Heuaring wan Waarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zijn. Safe-Deposit. (voorheen Hamakers-Fenenga.) Wachtplaats der Stoonibooten. F leeschhouwerij Kt Joris Doelstraat, Sommelsdijk. Telefoon Intercom»). No, 8, (tegenover de Stöomdr. van W. Boekhoven). Doorloopend eerste kwaliteit l&uncJvleescJi, Alles wordt Machinaal gesneden. Vanaf heden prima kwaliteit rolpens verkrijgbaar. Nette bediening. Billijke prijzen beleefd aanbevolen. Horloger en Goudsmid, HSorlwgcs, KLOKKEN - PENDULES, Regulateurs en Wekkers. Goud- cn Zilverwerk. Horalen. Soliede Artikelen. Billijke prijzen. Oud Goud en Zilver wordt tegen de hoogste waarde gekocht en geruild. Kleermakerij, NIEUWE TO\GE. Ondergeteekende houdt zich beleefd aan bevolen voor de levering van gemaakte het sluiten van Concurreerende Pi ijzen. van BORSTROKKEN PANTALONS, LI IEJES, KOUSEN, SOKKEN enz. worden in alle verlangde maten en kleuren vervaardigd. Ook aanbreien van KOUSEN.en SOKKEN. Degelijk werk. Vlugge aflevering. Hoest, Verkoudheid, Chronische aandoening der Luchtpijpen, alsmede der Longen worden het best genezen met ■*r||s f 1,85 per Hemelt dat de prima Lofodinsche Levertraan van A. D. ROZENDAL te Dokkum steeds meer wordt gevraagd. Op de in 1906 gehouden Nijver heids-Tentoonstelling te Leeuwarden werd zij met de hoogste onderscheiding bekroond. Hoofdagent voor Overflakkee en Goedereede F. C. ARMSTRONG te Sommelsdjjk. Oud Goud en Zilver wordt tegen den hoogstelt prijs gekocht en geruild. Groote sorteering GLASWERK met zilver gemonteerd. Ruime keuze. Billijke prijzen. Ruime keuze GESCHENKEN voor elke gelegenheid.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2