EN TWEE BLAD 1 lMK. 1AAM. Zaterdag 2November 1907 No, 1290, JL mmelsdijk" t Aut van l il «Ie Pers, Sfeclils%aken. Gemeenteraad. 3uze •ellen, i&er/, IJS. roer. I1N HOC SIGNO WSRS ïeusden: 28 jaar, innëe van de huis- Izijn weg lersonen, jngrepen, irpen en )p hootd gezicht Niet- hij met llijke wo- elkander Ie Moeder lernomen 3n wijze toon was mensch- die nog |er dorpe liet n 1 lelde een lezorgen, ig had end hielp dagen de ilooster- ebben is o taal ge- eder Mej. verzocht •en, opdat d bekend goed de DeKioos- haftf door 10UMAN SM, K loos- st oude en n snijwon- itische Ze- ra, Ischias, n de lede- depijn, pijn ngen, win- n. 75 ct., 0. hte Kloos- neest, deze n band om ïdteekening dam voor- uiaak. DOORN- tABEK, Stad YAN DER HOBBEL, 1REN Nieuwe RANTERS, V. ZAAIJER, ment op tegen 3% en terugbeta- ïdag, Dinsdag, van 912, be- 67 uur, ten er-Boekhouder oCz. liddelhamis. DIRKSLAN» alle landsche Couranten. verten tién ■en wolbehoeften. EtADIG JToSstie- en bums Bijbels. r-aretten. Dit- nummer, beslaat uit Ongeregeldheden te meide Men heeft ook in ons blad berichten kunnen lezen over de ongeregeldheden te Ameide, waar door den Raad de kermis is aigeschaft, doch de liberalen dit op de antirevolutionairen, door het inwerpen van ruiten en wat dies meer zij, hebben zoeken te wreken. Misschien wordt dien aangaande nog wel meer vermeld. Eigenaardig is evenwel hoevan socialistische zijde over de kermisvereerders te Ameide wordt geschreven. Wij lezen namelijk in het socialistische weekblad Voorwaarts eene correspondentie uit Ameide, waarin o.m. het navolgende voorkomt Het was ook weer bij deze gelegenheid voor den nuchteren opmerker te zien, dat ook hier de caféhouders de overtuigdste en bezielendste voorstan ders van de kermis zijn van hen te begrijpen; maar niet van de menschen die blindelings aan die liefde gelooven en niet zien dat 't bij de kasteleins een toonbankladebelang is, kermisliefde met een luchtje er aan, alleen te betreuren omdat de arbeiders dupe zijn en de kastanjes voor hen uit 't vuur halen. In de weer gebracht en gewezen op hun rechten en 't genot van de kermis, wordt niet ingezien dat zij alleen uitgestuurd worden om de baan vrij te maken waarlangs de caféhouder het geld uit hun zakken in 2ijn la weet te brengen. Ik schreef van liberale aklie, 't is ook een jeneveraktie geweest, al meermalen heb ik opgemerkt dat die twee, jenever en liberalisme, zich vrij goed schijnen te verstaan. Twee dingen worden dus geconstateerd: i°. dat de meest overtuigde voorstanders van de kermis de kroeghouders zijn. 2°. dat jenever en liberalisme te Atneide van elkander niet afkeerig zijn Dat zij geen schitterende getuigenissen. Dan is het ook maar goed, dat de ker mis te Ameide is opgedoekt. En het is eert gruwel, dat er de antirevolutionairen, mede door het zwakke optreden vau den bmgemeeoler, zoozeer werden bemoeilijkt {[{otterdammer). Jubileum Dr. KUYPER. De 70e geboortedag van Dr. Kuyper, de leider der anti-rev. partij, is lietn tot een onvergetelijke gedenkdag gemaakt. We kunnen onmogelijk al is het ook maar een beknopt overzicht geven, en daarom het volgende slechts. In het begin dezesjaars werd van verschillende zijden de wensch uitgesproken, om ter gelegenheid van den 70en verjaardag van Dr. A. Kuyper uiting te geven aan wat ieeft in veler hart; dankbaar heid te toonen voor den waardevollen arbeid, dien Dr. Kuyper mocht verrichten en hem hulde te brepgen voor zijn groote talenten op zeer ver schillend gebied. Ten einde die uiting zooveel mogelijk een algemeene te doen zijn, werd een Comité saamgesteld uit mannen, die gerekend mogen worden de verschillende volksgroepen te vertegenwoordigen, «n waarin bijna iedere arbeid, waaraan Dr. Kuyper zijn krachten heeft gewijd, vertegenwoordigd is. Dit Comité wendde zich in het voorjaar met een circulaire tot de geestverwanten in den lande, ten einde zoo mogelijk samenwerking te verkrijgen. En het bereikte voor een goed deel zijn doel. Het ontving van zeer vele zijden bewijzen van hartelijke instemming. Allereerst werd besloten om verschillende cor poraties uit te noodigen een vriendelijk woord te zenden om dat in een aan Dr. Kuyper aan te bieden album te plaatsen, en aan dat verzoek werd door 1061 corporatiën voldaanook de mede werking van particulieren liet niet te wenschen. JJe corporaties, die hadden deelgenomen aan de sa&mstelliBg van den inhoud van het album, werden in de gelegenheid gesteld bij de aanbieding er van tegenwoordig le zijn, en een kleine 400 oner gaven bericht, dat zij de aanbieding wil- uen bijwonen. w,aren daartoe Dinsdagmorgen vergaderd te GravenhTgV°0r Kunateu eQ Wetenschappen Een zangkoor had zich welwillend aangeboden om eenige nummers uit te voeren. Ml hL.: en famiHe te 11 ur« de van Neander's Werd hy begr0et met het zin8en Lofzegging Lof zij den Heer, den almachtigen Koning der Dat aarde en hemel den lof zijner glorieer-' Meng in 't geklank, [meerei Z;el, uw aanbiddendeii dank- Zinge al wat ademt den Heere 1 Lof, zy den Heere, die werelden dacht, en zij »ie al de drop'len geteld heeft der golvende"6" Die met zijn staf [baren, Heerscht van uw wieg tot uw graf; Psalnizinge uw hart met de snaren 1 Lof zij den Heer, die uw bevende vrees zal Noem Hem Uw Vaderde Kroon van z^n h^rufke n [namen 1 Dwars poor den dood Neemt Hij u op in Zijn schoot; ooft hem in eeuwigheid, Amen 1 Daarop volgden de toespraken namens ver schillende corporaties, dien we onmogelijk allen kunnen opnemen, alleen de laatste, die van prof. Bavinck, den afgetreden voorzitter van 't Centraal Comité, in haar geheel. Prof. Bavinck zei het volgende Hooggeachte Heer en Broeder Reeds maanden geleden gingen erin onze krin gen stemmen op,die den wensch te kennen gaven, dat de dag, waarop Gij den zeventigjarigen leef tijd bereiken zoudt, niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. En naarmate het getal maanden, dat van dezen dag ons scheidde, inkromp, werden die stemmen talrijker en luider. Enkele mannenbroe ders besloten daarom zich tot een Comité te vor men, dat aan de voorgenomen huldebetuiging eenheid en leiding zou geven. En achter hen schaarden zich in altijd bree- dere en diepere rijen de duizenden in den lande sa&m, die op dezen dag in eDkele woorden U wenschen te vertolken den dank en de bede van hun hart. Wij komen in deze ure niet tot U, om aan onwaardige vleierij ons schuldig te maken. De ernst van den dag, waarop Gij het leven niet vóór, maar grootendeels achter Uhebt, zou reeds alleen dit verbieden. Bovendien wij allen belijden het niet alleen met de lippen, maar zijn ook in ons hart te diep doordrongen van het onvolko- tnene en zondige van ieder mensch en van allen menschelijken arbeid, dan dat wij met pluim strijkende woorden zouden wenschen om te gaan. En ook beseffen wij levendig, dat, naarmate de gaven rijker zijn, welke God verleent, de roeping ernstiger, de verantwoordelijkheid zwaarder, de verzoeking tot misbruik gevaarlijker wordt. Toch mochten wij op een dag als dezen niet verzwijgen wat ons leeft iu het hart. In de eerste plaats niet om ons zelfs wil. Zoo licht toch loopen wij gevaar, om door minder edele beweegredenen te miskennen, wat anderen groots en goeds voer ons hebben tot stand gebracht. Gaarne gaan wij tot den arbeid van anderen in, maar zonder de moeite en den strijd te gedenken, welke die arbeid hun heeft gekost. Daarom is het goed, dat er van tijd tot tijd in het leven der volken, der geslachten en der personen een gedenkdag aanbreekt, waarop wij ons zeiven en anderen rekenschap geven van wat God aan geestelijke schatten door anderen voor ons verwerven liet. Maar daar is nog een andere reden, welke op dezen dag ons tot spreken dringt. Er is, geleof ik, naar waarheid gezegd, dat een mensch een zaam is in het innigste van zijn zieleleven, althans in bet verborgenste van zijn gemoed zich menig maal eenzaam en verlaten gevoelt. Daar komen oogenblikken waarin de grootste zich klein, de sterkste zich zwak gevoelt en behoefte heeft aan liefde en steun. Juist in die oogenblikken worden deze ons echter dikwerf onthouden; daar zijn Gethsénaanés's, waarin wij gansch alleen hebben te worstelen. Doch daarna breken toch ook naar Gods beschikking weer de gelegenheden aan, waar in de sympathie en die zielsversterking ons vrij uit en open, zonder gevaar voor misverstand, kan aangeboden en geschonken worden. En dan is het een rijke gunst, van anderer lippen de betuiging te hooren Gij dacht wel eenzaam en verlaten te zijn, als Elia weleer. Maar het is niet zoo; daar zijn duizenden, die in den strijd der beginselen aan uwe zijde staan; die met U mede gevoelen in uw lijden en worstelen, die u hoogachten om uws werks wil en die U gedenken in hunne ge beden. Om dat U te zeggen, biedt deze blijde en tevens zoo ernstige dag eene ongezochte gelegenheid. Het is mij niet mogelijk, in een enkel oogen- blik uw leven te schetsen; het is er te lang, te breed en te diep toe. Daar is te veel in gebeurd, waut Gij hebt niet alleen persoonlijk voor u zeiven een rjjke geschiedenis achter u, maar Gy hebt de geschiedenis van uw leven door uw woord en uw daad ook rijk voor anderen, voor heel ons volk gemaakt. De laatste veertig jaren van de geschiedenis van ons land, in kerk en staat en maatschappij, in pers en school en wetenschap, is niet te aehrij ven zonder op bladzijde na bladzijde uw naam te ver meiden. Gij hebt wijd en breed om U heen gegrepen in het leven van ons volk. Maar waar wij D, of liever, waar wij op dezen dag God met U voor danksn willen, dat vat ik kortelijk in drie bijzonderheden samen, welke ik persoonlijk, welke al Uw geestverwanten in U hoogschatten en die ook buiten dezen kring oprechte waar deering hebben opgewekt. In de eerste plaats reken ik daartoe de beslist heid en vastheid van Uw geloofsovertuiging. Ik herinner het mij nog levendig, hoe U optreden op den lOen November van het jaar 1867 met de bjlijdenis van de menschwording Gods als het levensbeginsel der kerk in de kringen van ons vrome vclk met stillen dank aan God werd be groet. Wat toen het hart der eenvoudigen met blijdschap vervulde, het was dat er iu eene van de voornaamste steden van ons land weer een man nas opgestaan, die klaar en onomwonden voor het Woord Gods, voor de centrale feiten en waarbeden van het Christendom, voor de belij denis der vaderen uitkwam. Sedert dien dag zijn de lijden verandert, en gij en wij met hen. Maar daar is toch ééue rechte iijn, die door heel Uw leven loopt. De belijdenis van ons algemeen ongetwijfeld Christelijk geloof is nog de grondslag voor Uw hart de leiddraad voor Uw haud, de drijfkracht van Uw streven. En door die zeker heid van Uw geloof, hebt gij rondom U heen, in breeden kring veler knie weer vast, veler band weer vaardig gemaakt en talloos velen voor strui kelen en vallen behoed. In de tweede plaats danken wij God voorden moed des geloofs, welken Hij U schonk. Wij beseffen het thans niet meer, wat het inhield, om voor nu bijna veertig jaren aan de zijde van „den veldheer zonder leger" te gaan staan, en naar links en naar rechts, tegen Pransche en Duitsche wijsbegeerte, tegen ontbinding en vermenging, tegen revolutie en evolutie beide den strijd aan te binden. Wij kuDnen het niet meer indenken, wat het geweest moet zijn, om dag aan dag in het heetste van het gevecht te staan, en daarbij niet alleen voortdurend door den tegenstander bestreden, maar ook menigmaal door den vriend miskend en verlaten te worden. Daar was moed, daar was de heldenmoed des geloofs toe noodig. Maar God schonk u dien. En Hij deed u strijden niet alleen, maar ook voor een deel de overwinning aanschouwen. Niet in de toekomst en uit de verte, als Groen van Prin- sterer, maar rondom u, in het heden en van nabij, aanschouwt gij de uitkomst van uwe wor steling. Deze dag is er bewijs van. Duizenden brengen u hun hulde en hun dank. En daarbij kwam in de derde plaats nog de kracht des geloofs, om bij teleurstelling en nederlaag niet terug te deinzen, maar altijd voor waarts te gaan. Moeite en zorg en leed werden U in uw persoonlijk en huiselijk en ook in uw openbare leven niet gespaard. Gods wegen gaan over bergen en door dalen, en zijn pad leidt dik werf door diepe wateren. Maar ook dan, als het door de diepte ging, gaf Hij u de kracht om staande te blijven en uit den druk het hoofd weer omhoog te heffen. De laatste jaren leverden er een sterk bewijs van Toen er na de nederlaag in 1905 neerslachtigheid heerschte in onzen kring, kwaamt gij van uwe buitenlandsche reis terug en bet eerste woord, dat van uwe lippen vloeide, was een woord van bemoediging en vertroosting. Gij riept bet ons toe Mannen broeders, desespe- reert niet, de zaak die wij voorstaan, gaat nooit verloren! Eu door dat woord hebt gij weer geest drift in het hart, gloed in bet oog, spanning in de hand gebracht. En thans staan wij in grooten getale om U, den zeventigjarige geschaard, maar die ons jongeren nog ver vooruitstreeft in blij moedig geleof, in hoopvol idealisme, in rustelooze energie. Yoor dat alles brengen wy met U dank en eere aan den Heere onzen God, die de Schepper aller menschen, de Vader aller geesten, de Gever aller gaven is. En weil ziel en lichaam, het geestelijke en het stoffelijke ten nauwste sameBhangen, heeft onze dank en hulde zich ook een tastbaren vorm geschapen, opdat Gij straks, als deze dag weer tot het verleden behoort, toch in uw eigen woning daarvan vootdurend het zichtbaar onderpand aan schouwen zoudt. Bij het zoeken daarnaar gingen wij hoe kon het anders? naar het verleden terug. Gij zelf hebt toch, om sterk te staan in den strijd, in het glorietijdperk onzer vaderen uwe positie gekozen en tegenover revolutie en evolutie in het Evangelie der Hervorming uwe kracht gezocht. Uit dat heldentijdvak onzer historie toen religie en kunst, wetenschap en techniek nog in de inspiratie van de worsteling tegen Spanje deelden, bieden wij u «en meubel stuk aan, waarvan ik u hier alleen de photographie kan overhandigen, maar dat gij straks in uwe woning aantreffen zult, en dat u ten bewijze strekken moge van de hoogachting en de toege negenheid, door duizenden u toegedragen. Opdat dit laatste geen ijdele grootspraak zou schijnen, voegden wij daaraan, behalve een ge sloten couvert, nog een album toe, dat de namen van tal van corporaties en van tal van personen, ook buiten onzen kring, bevat, die deel nemen aan de hulde van dezen dag. De kunstenaars, die dit album ontwierpen, uitvoerden en versierden, ontleenden hunne motieven aan de oude kunst, maar verwerkten ze zelfstandig naar de opvattin gen der nieuwe kunst. Zij en wij meenden uw arbeid en uw streven niet beter dan op deze wijze te kunnen symboli- seeren. Want al gingt Gy naar het tijdperk der Reformatie terug, het was U toch nooit om repristinatie vau het verleden te doen. Gij naamt het verleden wel in U op, maar om het tot een bestanddeel van het heden en van de toekomst te maken. Uit den schat van Uw hart Uw jongste studiewerk bevestigde dit opnieuw bracht gij oude ea nieuwe dingen voort. Vooral die oude en al die nieuwe dingen brengen wij U op dezen dag in woord en beeld de hulde en den dank van ons hart. En by dien dank voegt zich de bede, dat God, die tot dusver U zoo rijkelijk kroonde, met Zijne gunst, nog vele jaren naar lichaam en ziel en geest U bevestigd en versterke, om leider der Antirevolutionaire partij, pleitbe zorger onzer beginselen, een zegen voor ons volk, een eere voor Zijn Naam te zijn." Daarop bood prof. Bavinck het album aan, dat een kunststuk heeten mag in den waren zin des woords, doch van welks beschrijving we om des plaatswille moeten afzien. Nadat Dr. Kuyper met groote aandacht de fraaie geschenken had in oogenschouw genomen, stond hij op tot het uitspreken van een woord van dank. Deze rede hopen we echter a.s. Woensdag te plaatsen aangezien onze ruimte het nu niet toe laat. Plaatselijk Sieiiws. Souiliielsdijk.* Bij den Heer Westrik, theol. stud., zijn nog enkele giften inge komen voor het aan lupuslijdend zoontje van A. Vroegindeweij, zoodat de totale som thans f113 bedraagt. Middelharnis. Dinsdagmiddag werd het zoontje van M. de Groot zoodanig van een koe gestoken dat het bloedend verwond aan zijn hoofd thuis gebracht werd. Woensdagavond werd op de ver gadering van de Vereeniging Ambachtschool »Goeree en Overflakkee« de begroo'ing van ontvangst en uitgaaf voor 'tjaar 1908 vastgesteld op f 12,000. En met bijna algemeene stemmen werd tot bestuurslid herkozen de heer U. J. Mijs. Naar men ons mededeeld heeft de heer De Ruiter zijn benoeming tot lid van de gascommissie niet aangenomen. Dinsdagavond stonden op de Kaai alhier stakers uit Rotterdam, dewelke met stakingscourantjes stonden om ze tegen elk aannemelijk bod van de hand te doen om alzoo volgens hun zeggen het volk op de hoogte te brengen waarom zij staakten. Door de academie van Kunsten en Wetenschappen te Cordora (Spanje) is aan Dr. de Wilde en zijn broeder Dr. de Wilde te Amsterdam beide de gouden eeremedaille toegekend en zijn beide heeren tevens benoemd lot Correspondeereud lid der Vereeniging. Den Bommel.* Maandagavond 4 Nov. 's avonds 7 uur kan men vanwege de Jongelingsvereeniging alhier, weder de begeerde boeken bekomen. Ooltgenspinat. Donderdagavond had een gasontploffing plaats in de zoogenaamde gasfabriek van den Heer A. Hobbel. Dit is een steenen gebouwtje in den tuin achter het pakhuis waar de carbid stond en de gas ontwikkeld wordt Deze oniploffing ontstond doordat C Francoise met een lantaarn in of alihans bij de geopende deur van het gebouwtje kwam. Brand ontstond, doch werd spoedig gebluscht. Francoise scheen zich echter nog al aan den arm gebrand te hebben. Oude 'I rouge BLj publicattie is ter algemeene kennis gebracht dat met ÏDgang van 23 October 1907 is verboden; het invoeren van herkauwende dieren en varkens, o. a. in de eilanden Goeree en Overflakkee. (Zie voor bijzonderheden en vrijstellingen publicatie Zondagmorgen is alhier voor de haven omhoog gevaren een motor beladen met suikerpeen, bestemd voor de fabriek »Hol- landia« te Gorkum. Eerst Dinsdagavond mocht het den schipper A. de Bruin ge lukken, vlot te komen, nadat hij ongeveer 20 last peen overboord had geworpen. Dirksland. M. Knops die Maandag als weger en bode bij den Kolenbond in dienst getreden is, werd Woensdag door den hond, (welke voor het vervoeren der kolen gebruikt wordt), in zijd hand en arm gebeten, geneeskundige hulp moest worden ingeroepen E. de Bruin die op 't Sas aan 't Suikerpeeën vullen was, had het ongeluk om in de haven te vallen. Gelukkig werd zij door de knecht van den schipper uit haar benardtn toestand gered. Naar vernomen wordt heeft C. de Groot welke voor de lichting 1907 een vrij nummer trok, kennis gekregen, dat hij door afkeuring van een ander, zich op een 1 aangegeven tijd onder de wapenen zal moeten begeven. Melissant. Zondag j.l. kreeg het 4 jarig zoontje van J. H. zulk een klap van een aan een dijkloopend paard tegen het hoofd, dat het bewusteloos werd opgeno men. Gelukkig zal echter deze slag geen ernstige gevolgen voor het kind na zich slepen. Voor het herhalingsonderwijs dat den a.s. winter aan de Openb. School alhier zal worden gegeven, hebben zich aangemeld 4 meisjes en 6 jongens. A. K. had bij het bietenafhakken het ongeluk een stukje van den duim at te slaan, tengevolge waarvan geneeskundige hulp moest worden ingeroepen Aan het hulptelegraafkantoor werden gedurende October j 1. 121 telegrammen behandeld, zijnde v rzonden 58 eu ontv. '63. Tegen L. v. d. B. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der jachtwet. Stellendam. Door J. Maat werd deze week een postduif gevangen, die aan den linkerpoot een ringetje draagt gemerkt Merxem (07) 224, terwijl de linkervleugel gestempeld is: Masteoord Vredestr. 71. Merxem. De vorige week slaagden te Rotterdam voor 't examen Gymnastiek de heeren P. v. d. Broek en M. Troost alhier. Op de Woensdag j 1. gehouden Vee- en Paardenmarkt was geen enkel stuks vee aan de lijn. Goedereede. De milicien-verlofganger Th. van Veen der lichting 1902, is tegen 4 November a.s. in werkelijken dienst opge roepen, tot het houden van herhalings oefeningen. Het onderzoek van de verlofgangers der Landweer uit deze gemeente, zal plaats hebben in het Raadhuis te Stellendam op Dinsdag 12 November a.s. De Heer C. A. Vogel, die gedurende ruim 14 jaar als Wethouder dezer gemeente is werkzaam geweest, heeft als zoodanig legen 1 Januari 1908 eervol ontslag aan gevraagd. Aan den Schipper ie klas bij het Loodswezen van GoedereedeMaas en Brouwershaven, den Heer J. Tettelaar, is vergunning verleend tot het aannemen der zilveren medaille voor lofwaardige daden, hem geschonken door den Koning van Zweden. Ouddoi'p. Op de hier gehouden Vee markt waren Donderdag 64 stuks rundvee aangevoerd, waarvan het meerendeel spoedig koopers vonden Meldden wij Woensdag in het Raads- verslag, dat onzen ie Wethouder dezer gemeente niet ter vergadering was wegens ziekte, thans zij gemeld, dat hij den Heer S. VAN DER WIELE, door den dood uit het leven is wegge nomen. Eene kortstondige ziekte sloopte ras zijn krachten Als Wethouder, Kerk en Schoolman zal zijn nagedachtenis in waarde blijven. Tegen den jongeling J. V. alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens toevoe ging van beleedigende woordeu aan de politie. Aan de huisvrouw van den milicien verlofganger Wouter de Vogel, van de lichting 1900, is eene geldelijke vergoeding toegekend ad. f0,70 daags. Spijkenisse. Tot gemeentewerkman is, in plaats van den overledene, benoemd D. Smits. Uitgaande van het Bestuurder Chris telijke Zangvereeniging is opgericht een Zangschool voor knapen en meisjes van 1216 jaar, teneinde hun bekend te maken met de eerste noodzakelijkste beginselen voor goed zingen De oefeningen worden 's Maandagsavonds gehouden in de Chr. School. De Afd. Volksweerbaarheid heeft de Koninklijke goedkeuring verkregen op haar huishoudelijk reglement, zoodat nog dezen winter met schieteu kan aangevangen worden. Daar 42 personen zich voor die oefening opgaven zullen aangevraagd worden 3 geweren. M. 95 ingericht voor kamer- schietoeteningen, en, daar de aanvrage loopt tot maar voor 5 maanden patronen. Arrondissement s-Slecht bank (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 29 October. Zink van het torpedostatioii te Oost-Voorn©. De 41 jarige los-werkman P. J. Th. S., de 44-jarige loodgieter L. W. en de 50- jarige los-werkman C. Sallen wonende te Brielle, zouden zich in het begin van Juni j.l. hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een partij zink van het dak van het lorpedostation te Oostvoorne. C S. zou de twee anderen behulpzaam zijn geweest bij dezen diefstal. De bekln. bekenden het ten laste gelegde. Het zink hadden zij verkocht. Als getuige werd gehoord de opzichter re klasse der fortificatiën te Brielle, J. G. Bauwer. Tegen de drie beklaagden requireerde het O. M. ieder 4 maanden gevangenisstraf In verband met evenverroelden diefstal werd behandeld een zaak tegen den 23- jarigen opkooper J. M., wonende te Brielle, die de 50 K.G. zink opzettelijk zou gekocht hebben, wetende, dat het gestolen was door de drie mannen van de fortificatiën. De drie mannen hadden het zink verborgen in een mestvaalt, waar bekl. het niet vandaan haalde, doch van waar de 35-jarige los- werkman P. L. S. wonende te Brielle, het naar bekl. bracht eerst in kleine partijen, daarna in een groote partij. Eisch: 4 maanden gevangenisstraf. De 35-jarige los-werkman P. L. S., te Brielle, die het zink naar den opkooper bracht, kreeg er f 10 voor en daarvan hield hij f 5 voor belooning. Dezelfde getuigen werden weder gehoord. Eisch; 4 maanden gevangenisstraf. Amor te Npijkenisse. Kermis te Spijkenisse. De dorper, de knullen en meides liepen te kijken naar de oliekoekenkramen en draaimeulens. Pleuntje Huisman liep er met eenige vriendinnen, genietend van de kermisgenoegens. De 19-jarige metselaar F. L, kreeg op 't zien van Pleuntje plotseling »sje- niejigheid* in het lieve kind. En om aan zijn innige gevoelens uiting te geven, vloog hij Pleuntje, vlak voor een oliekoekenkraam om den hals, dat 't lieve kind er van schrikte. Maar ze herstelde zich spoedig en gaf haar ongewenschten aanbidder een pats in zijn gezicht, die niet mis was. L.'s verliefdheid sloeg nu over in haat, wraak en »sjeloersig- heidc. Hij gaf Pleuntje een trap en een slag en daarvoor stond hij terecht. Meneer, ze het mij nageleupen en toen heb 'k ze een zoen gegeven. Nie waor zei Pleuntje 'k mos niks van 'm hél Eisch: 10 dagen gevangenisstraf. VERSLAG vm het verhandelde in de Gemeenteraads zitting van Herkingeii, op Maandag 28 October jl. des vm. 10 ure. Tegenwoordig alle leden. Voorz. Mr. C. Zaaijer. Nadat door den Secr. de notulen der vorige vergadering zijn voorgelezen, onveranderd goed gekeurd en geteekend, komen aan de orde: „Mededeeling ingekomen stukken." le. Procesverbaal van boeken en kasopname door B. en W. gedaan op 4 Oct. 11. ten huize van den Gem.-Ontvanger, waaruit is gebleken dat in kas nog tegenwoordig was f 33,09, wat in vergelij'k met,Ontv.|en Uitg.J juist was. Tegelijk werd ook de Armenkas der Gemeente opgenomen, zijnde nog in kas f 429.18. 2e. Het in de vorige vergadering aangehouden adres der gemeente Ouddorp, inzake de loting voor de Nat. Militie, totdat inlichtingen waren ingekomen van den Militie-commissaris. Te Voorz. merkt hierbij op, dat inmiddels is geloot geworden en wel op 3 inplaats van eene plaats en het nu niet meer noodig acht adhaesie daaraan te betuigen, daar voor het grootste ge deelte aan de bezwaren der betrokken gemeente is tegemoetgekomen. Dit en het voorgaande wordt voor kennisgeving aangenomen. 3e. Een verzoek van H. C. Bruggeman, R. van Putten en L. v. d. Velde om op den Peuterdijk in hunne omgeving een lantaarn te willen plaat sen. De Voorz. merkt hierbij op dat voor 3 woningen onmogelijk hieraan voldaan kan worden, daar dan meerderen wellicht dit voorbeeld zouden volgen. Bovendien is het een doode weg en niet zoo gevaarlijk als bv. de Scharloodijk en stelt daarom namens B en W. hierop afwijzend te beschikken. Voorz.: Wenscht een der leden hierover nog het woord Van der Velde: Is het dan niet mogelijk dat ze eenigszins verplaatst worden. Voorz.: Ook daar is overgedacht, maar ook dat kan niet, dan komt weer een ander gedeelte in het duister te zitten en wordt meer moeite in het leven geroepen. Na nog eenige besprekingen wordt het voorstel zonder stemming aangenomen en is aldus besloten afwijzend te beschikken. 4e. Ontslagaanvrage van het hoofd der O. L. S. den heer C. E. Kohier, noodig geworden door zijn benoeming als zoodanig te Nieuwe Tonge. De Voorz. zegt dat is gebleken, dit tijdig is inge komen, nl. twee maanden voor de gevraagde datum 1 Dec. en stelt den Raad voor, hem dit eervol te verieenen. Voorz.Geen der heeren iets tegen f Den BoerAlleen dit. Ik wilde wel dat hij het niet deed. (Meerdere stemmen volgen.) Besloten wordt het hem tegen 1 Dee. eervol te verieenen. In verband hiermede zegt de Voorz. zyn twee sollicitaties ingekomen op hun eerste oproeping voor een nieuw Hootd der school. Dat dit volgens de wet echter niet het voldoende aantal is om een voordracht ep te maken by eerste oproep en hebben B. en W. een tweede reeds gedaan vandaar eenig oponthoud. Van EekIk heb vernomen dat voor een Hoofd der school, acte Eransch verplichtend is gesteld en zag dit liever niet, want daardoor krijgt de gemeente soms wat in hun maag wat anderen niet willen hebben. Zonder acte Eransch krygt men meer sollicitanten en is er meer kans iemand te krygen die de gemeente past dan nu. Zooveel Fransch wordt hier niet geleerd, om daarvoor kans te loopen het overige onderwijs te BChaden. Voorz.Ik acht dit wel wat voorbarig, daar dit by deze sollicitanten wel niet het geval zal zijn en dan toch eerst nog proefles wordt gegeven. Bovendien is aete Eransch wel degelijk nuttig, daar ook menschen worden aangetroffen die hun kinderen verder wenschen te bekwamen. Dit komt dus later aan de orde. Tegelijk deelt de Voorz. mede, dat tot Onderwijzeres tijdelijk is benoemd Mej. Koenraad van Dirksland, noodig gemaakt door ongesteldheid der tegenwoordige, en haar jaarwedde wenscht vastgesteld te zien op f 525,daar door haar geen les wordt gegeven in de nuttige handwerken. Wordt goedgevonden. Van Eek: Zou de juffrouw des avonds niet de school kunnen bezoeken, al was het maar om de orde te houden. Voorz.: Dat zou voor haar nietgewenschtzijn, daar het spreken is verboden. Van Eek: Dat is ook niet noodig, dan tikt ze maar eens even. Den BoerZwijgen kan ze toch niet. Van Eek: Ik wil ze er niet toe aanzetten als het onmogelijk kan. Voorz. Ze is nu eenigszins aan het vooruitgaan en is het noodig ze nu gelegenheid te geven, om te genezen. Den BoerIk geloof daarom niet dat ze heele- maal tot beterschap zal komen. Dé Voorz. maakt nu den Raad bekend, dat verhooging van bezoldiging is aangevraagd door de Gem.-veldwachter, Vuilnisman en Cchool-' schoonhoudster en wordt den Raad hierover ge hoord, de kleeding van de Gem -veldwachter gebracht van f 20, op f 40,de jaarwedde van de Vuilnisman van f 40,op f 50,en dat van de Schooischoonhoudster van f 95,op f100, Algemeen is men van oordeel dat dit laatste vooral niet is overdreven, daar hiervan ook moet aangeschaft worden gereedschappen en de school- sshoonmaak (in de vacantie) is imbegrepen. Voor dat de begrooting 1908 wordt vastgesteld, wenscht de Voorz. tot benoeming over te gaan van een Hoofd der Herhalingsschool en een Onderwijzeres. De eerste voor den geheelen cursus, daar het niet aangaat deze, (is er later een hoofd benoemd) deze te doen vervaDgen. De laatste tijdelijk, totdat misschien Mej. Worrei de school

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3