Indien ONTVANGEN Advertentiën lailaclira - Morten - Kap jas Be. 1. F. Waarom Dames- en KmfleriioeGeo. Hinale Sctanateij 1URHULM SPAARBANK J. D. BIIMST-MJER. Sokjes. WagenMeedjes. Voor Hof en Huis. Buitenland Gemengd Hfieuws. - Sommelsdijfs. - Jinijes, Sajet, Garen, Band, enz. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen. M. VAN OOSTENBRllGGË, Stellendam. West® 263, liMeltais, Horloges, KLOKKEN - PENDULES, Regulateurs en Wekkers Hecrdiilioeilen en Pelten. Wed .8. SE S^amhert, tien vcell i partij op Stel ijs. Het dorp in rep en roer. DIRKSL AN D. Prijs per pot 35 ct., 75 ct., f 1,20 eu f 2,50. Let opAlleen de echte Kloos- t terbalsem geneest, deze is kenbaar arn een rooden band om den pot, waarop de liandteekening L I. AKKER, Rotterdam voor komt, alle andere is namaak. „üfliddeiharnis en Sommelsdjjk" C. &OLFP A.Cz. Sigaren en Sigaretten. °P je werkelijke kapitaal is nog niet eens veel. Wat je overgewonnen hebt, leg je weg of je gebruikt het en met je 5000 gulden begin je 't zelfde spel opnieuw. Hoogst eenvoudig'n uitkomst voor schrale beurzen Hij heeft met waren wellust die woorden opgedronken, komt er mee thuis en praat er met z'n vrouw over 't is dan toch oorspronkelijk het geld, dat zij aangebracht heeft. Eerst heel wat tegenwerpingen, maar de nood nijpt en de verleiding lokt er wordt toe besloten. Waarlijk het lukt. 'n Duizend guldens extra worden ver diend en 't heele gezin kwikt er van op. De garderobe en hel meubilair worden extra nagezien een vacantiereisje naar Gelderland kan er nu af, de hoorn des overvloeds is boven 't gezin uitgestort. Maar tevens is de demon der speelzucht de deur binnengekomen. Steeds meer geld wordt er aan gewaagd. Steeds gevaarlijker finantieele sprongen worden gedaan en met de meest onsoliede papieren wordt toch 'n dobbelkans op de Beurs gewaagd. Zoo is 't niet altijd winst. Het schommelt op en neer. Maar de man is een ware speculatie-slaaf geworden, die van ophouden niet meer weet en de fortuin dwingen wil, als ze hem tegen is. Tot nu onlangs de groote krach kwam. De beursmannen te New-York gingen naar beneden drukten. Tal van papieren gingen eenige procenten terug. Dat was 't begin. De kleine spaarders, want alles dob belde mee brachten hun papieren ter markt en kwamen er met wat kleerscheuren af. Maar hij hield ze vast. De koers moest weer rijzen. Doch de kleine dobbelaars brachten er de klad in. Steeds meer papieren werden ten verkoop aangeboden en steeds lager daalde de koers. Met de wanhoop in 't hart zag hij het aan. Op hoop, tegen hoop, hield hij vast, zoolang hij kon. Er moest weer een rijzing volgen Als hij 't maar uithouden kon Hij kon het niet. Zijn schulden groeiden aan allerlei finantieele verplichtingen moest hij voldoen, zijn papieren moesten worden omgezet in geld toen alles afgewikkeld was, rest'te hem enkele duizenden guldens van zijn mooi kapitaaltje en zat hij alom onder schuld. Zóó is 't gegaan Niet éénmaalduizendmaal Leid ons niet in verzoeking, maar verlos ons van den Booze UITKIJK. DB TIEN GEBODEN VOOR DEN BOOM PLANTER 1. Plant uw vruchtboomen op een terrein, dat aan den Noord- en '.Oostkant beschut is. 2. Eind October, begin November is de meest geschikte planttijd, de wortels hebben dan al den tijd zich te herstellen en kunnen zich behoorlijk ontwikkelen. Op koude zeer nutte gronden wachtte men tot einde Februari, begin Maart. 3. Zet geen appel- of pereboom op de plaats, waar reeds een ander heeft gestaan, alvorens de oude aarde te verwijderen en door nieuwe ver vangen. 4. Een flinke, vrij diepe grondbewerking 70 a 80 c.M. diep is noodig, van het geheele terrein, opdat de wortels zich vrij diep en naar alle kanten kunnen uitstrekken. 5. Houd alle gras en onkruid uit de omgeving der boomen weg, zij zullen dan beter groeien en veel rijker dragen. 0. Betrek uw boomen uit een kweekerij, waar de grond ongeveer gelijk is aan dien van uw tuin of boomgaard. 7. De pootafstand zij voor peren 10, voor appels 12 Meter; hiertegen wordt dikwijls gezondigd, wat zich in later jaren wreekt. 8. Er moet evenwicht zijn in het wortelgestel, daarom snoeie men de lange, weinig vertakte wortelsde gekwetste wortels moeten worden bijgesnoeid. Hebben de boompjes geleden, plaats ze dan na 't besnoeien, eenige uren in het water. Plaats den boom rechtop in het gat, spreidt de wortels naar alle kanten uit, vul de holten aan met fijne aarde, den boom zacht heen en weer schuddende. Gebruik vruchtbare aarde, al of niet met kunstmest vermengd, maar geen kalk of puin. Op drogen grond is vermengen met turfstrooisel gewenscht, om de aarde vochthoudender te maken. 9. Het is goed de eerste 3, 4 jaar de boompjes door stok of paal te steunen. Zet den paal vóór het planten, om de wortels niet te beschadigen; is de boom gezakt, dan eerst heeft het aanbinden plaats. 10. Indien de grond nat is, zorg dan door draai- neerbuizen, slooten of greppels, voor behoorlijke afwatering. FRANKRIJK. Koning Alfonsus heeft, op zijn doorreis naar Londen, met zijn gemalin ook een bezoek aan de //lichtstad// gebracht. En vanuit Parijs worden nu, naar vaste ge woonte, de toespraken overgeseind, die de beide //Staatshoofden// tot elkander hebben gericht; en om niet onvolledig te zijn, laten we hier de daarop betrekking heb bende telegrammen volgen Het eerst kwam natuurlijk de toespraak van den President tot den Spaanschen Koning. Daarin wenschte president Pallières zich geluk met het nauwer aanhalen der banden van solidariteit en innige vriend schap tusscheu de twee landen. En drukte verder zijn voldoening uit over de over eenstemming, die zich voegt bij die welke Frankrijk en Spanje vereenigt in het werk der beschaving, waar het veitrouwen en de wederkeerige steun aan den dag komen. Daarop antwoordde Koning Alfonsus dan in dezer voega: Het gevoel van voldoening waarmee uwe Excellentie en de edele Fransehe natie onlangs weer nieuwe handen zagen leggen tusschen Spanje en Frankrijk, bezielt ons eveneens en ook de Spaansche natie l)e beide regeeringen zijn met hun gemeenschappelijk pogen, opnieuw bij te dragen tol liet algemeene werk van vrede en beschaving, in volkomen overeenstem ming met de innigste gevoelens der beide volken, die meer en mee,r overtuigd worden van de solidariteit der belangen, die hen vereenigt. Men zou haast zeggen dat de natuur zelf het lot varr beide natiën heelt willen verbinden door baar tegelijkertijd beproevingen van gelijken aard te doen ondergaan Denzelfden avond, om 11 uur, zijn de hooge bezoekers nog naar Londen vertrok ken, het doel van de reis. Thans komt ook de bekende generaal Lang'ois in de Temps een oordeel ve len over het Fransehe leger in een ver gelijking met het Duitsche. Wel is zijn kiitiek gunstiger dan die van Humbert, doch ook volgens generaal Langlois is liet leger bij lange na niet w .t het zijn moet. Langlois vergelijkt eerst het Fransehe leger met het Duitsche en komt tot de conlcusie, dat het Duitsche leger wat getal sterkte aangaat krachtiger is, zijn moblisatie sneller en zijn discipline grooter; wat even wel intelligentie, vlugheid van beweging en moreel weerstandsvermogen betréft, daarin is de Fransehe soldaat beslist de meerdere van den Duitscher. Ook maakt de demo cratische opvoeding der officieren een nauwere betrekking mogelijk tusschen sol daten en officieren, waardoor de laatsten niet enkel door een commando behoeven te werken en in staat zijn meer uit huu soldaten te halen dan een Duitsch officier. Langlois ziet echter het grootste gevaar voor Frankrijks leger niet, zooals Humbert, in allerlei technische en administratieve gebreken, doch in een vermindering van liet militaire verantwoordelijkheidgevoel en het respect voor de autoriteitenvolgens Langlors is dit onguustig verschijnsel het gevolg van het indringen der jiolitiek in het leger. Tijdens de manoeuvres van 1901 stond het leger op zijn hoogst. Sedert dat jaar hebben allerlei elementen in het leger zelf de innerlijke macht vau het leger ver minderd. De generaal acht in deze een energiek optreden beslist noodzakelijk. RUSLAND Zondag zijn dan in Rusland de definitieve verkiezingen voor de Rijksdoema begonnen. Tot dusver is de uitslag van 800 daarvan bekend en wijst die op een groote over winning voor de Octobristen, de monar chisten en den Bond van het Russische volk. De constitutioneel-democraten en andere oppositie-partijen zijn veislagen. Het is al zoo goed als zeker, dat de Doema voor twee derden uit leden van de rechterzijde zal bestaan. Toen een goede '200 afgevaardigden waren gekozen, gaf een der telegrammen de verdeeliug in cijfers aldus aan90 der rechterzijde en der monarchistische partijen, 71 Octobristen en gematigden, 1 van het Verbond der Vreedzame Vernieuwing, 15 Kadetten, 6 Mohammedanen, 7 sociaal democraten en 17 leden der linkerzijde. Reeds voor de kiesmannen hun taak begonnen, bleek wel, dat de Kadetten zelve hun kansen voor de derde Doema niet bijster groot achtten. Miljoekof, een der meest rechtsstaanJe leiders der constitutio neel-democraten, was in een onderhoud met een journalist althans veel minder beslist in zijn woorden, dan voor kort nog. Hij geloofde wel dat de Kadetten eert krachtige groep zouden vormen. Maar dan moesten uit de vele wilden die zouden worden gekozen, zich een aantal mannen van con stitutioneel gematigde gezindheid bij hen aansluiten. Toch vertrouwde Miljoekof, dat de derde Doema wel in staat zou blijken, een deel van het groote program dat een parlement in Rusland wacht, at'te werken. In 't geheel moesten 380 afgevaardigden in 53 gouvernementen gekozen worden. Een restant volgt latermaar deze stembus was toeh beslissend. Worden de eerste berichten bevestigd, dan zal de regeering van deze derde Doema zeker niet veel last krijgen en hoeft men hdar ontbinding niet te duchten. Maar met een volksvertegen woordiging in den waren zin des woords heeft ze weinig trekken van overeenkomst. Toch hoeft het er daarom niet slechter om te gaan in Rusland! Die het van de parlementen verwacht, in het Tsarenrijk vooral, komt bedrogen uit. Door den trein overreden. Tusschen Heiloo en Castricum is Zon dagavond een oude doove man van 70 jaar, Jan Snijfbergen genaamd, over reden. Hij wilde den overweg oversteken ent heeft waarschijnlijk den trein niet hooren aankomen, Hij werd dood opge nomen. Straatroof. Maandagavond omstreeks halt elf werd de 64 jarige Van Lente, wonende te Diemen, nabij Oud-Roosenburg, door twee mannen aangerand. Er ontstond een worsteling en daaibij werden Van Lente een gouden hals ketting, een nikkelen horloge en een sigarenpijpje ontrold. De beroofde werd bovendien mishandeld. Een uur later ongeveer werden door de politie op' Amaterdamaoh grondgebied twee personen aangehouden, zijode de gebroeders B, wonende ie Ams-ierdarn, verdacht de aanranding gepleegd te hebben. Zij werdeu door Van Lente als de daders herkend. De dienstboden kwestie. Geen beschouwing ditmaal doch pon his orisch fei; In de vorige week gaf een Haagsche tamiiie een feestje bij gelegen heid van de intrede der 100ste dienstbode. Het huisgezin bestond ruim 17 j<,ar. Gelegenheid mankt den dief. Toen de heer M. te Hoorn Zaterdag avond ongeveer elf uur thuis kwam, verzuimde hij bij het opens!uiten der huisdeur, de sleu'els uit het slot te nemen. Hiervan heeft een handige dief gebruik gemaakt, door mot de sleutels een visiie af te leggm ia hot kantoor, waar uit't cylindetbuaeau t 267 aan geld werd gestolen. De brandkast werd gelorceerd, .het slot. gebroken, maar uieis daaruit ontvreerd. Toen men 's morgens beneden kwam, brandde het licht nog op bet kantoor, terwijl de sleutels iu de gang werden teruggevonden. Dtj polhie doet onderzoek. Kluchtig. Op een landgoed te Joure (Fr.) heeft zich het volgendo kluchtige geval voor gedaan. Toen een kanarievogel met kooi ten verkoop werd aangeboden, werd door een man geboden en ook door zjjne vrouw, die zich op eenigen afstand onder het talrijke publiek bevond en niet begreep, dat ook door haar man werd geboden. Beiden schenen veel be lang te stelleD in den kanarie en boden aanhoudend tegen elkander op, tot dat de man eindeljjk tegen eoa hoogen prijs kooper werd. Het verwekte onder het publiek groote hilariteit. Een huzaar met ecu goed hart. Ken huzaar, die oppasser is van een hoofd officier, heelt een meisje in een andere sbid, gelegen op eenige uren afstand van zijn gar nizoen. Na zijn dieNst rijdt hij zonder verlof per fiats derwaarts, met het gevolg, dat hij op een appél niapkeert. Ongelukkigerwijs vernrst zijn heer na zijn mankeeron f 600 aan bank papier, waarop de huzaar van diefstal wordt verdacht. Er wordt geseind naar de plaats waar de beminde van den huzaar woont, met het gevolg dat hij al spoedig door de politie wordt gearresteerd en gefouilleerd, doch het vermiste geld wordt niet gevonden. De huzaar beweert, dat hij bij 't poetsen van de kleeding van zijn heer aan de dienstmeid 'nog had laten zien, dat bedoeld bank papier in een zak der opgepoelste kleeding zat, onder de opmerking dal het er goeil aanzat, maar dat li ij 't vrij slordig vond. Hij had de briefjes even bezien en ze weer in denzeltden zik gesiopt. Do politie gaat hierop niet in en zei het onder zoek voort. Het meisje wordt van een fabriek ontboden en gehoord, en in haar ouderlijke woning wordt mede tevergeefs huiszoeking gedaan. De huzaar wordt naar zijn garnizoen ge transporteerd, waar bij onderzoek blijkt, dat hij gelijk heeft en het bankpapier in de bier voren genoemde kleeding is gevonden.' De huzaar kwam er zonder straf ai en kreeg van zijn heer een-rijksdaalder fooi. Zijn meisje werd voor het front harer mede fabrieksar beidsters gerebabiliseerd. (Zw. Ort. Gevonden lijk. Op Zondag, den 27 October 1907, des namiddags 4 uur, is aan den Legmeerdijk in de Gemeente Nieuwer-Amttel gevonden en naar het lijkenhuis op de algemeene begraaf plaats //Zorgvliet// aan den Amsteldijk aldaar overgebracht, het lijk van een onbekend mans persoon, oud naar gissing 65 jaren. Signalement; lang 1.67 Meter, oogen blauw, neus gebogen, haar, baard en knevel grijs, geschonden gebit. Kleeding: zwart kamgaren colbert en vest, donker gestreepte broek van bukskin, flanellen borstlap, wit katoenen hemd, bruingrijze ge breide borstrok, bruine katoenen sokken, witte tricot onderbroek, zwarte bottines en zwarte jockeypet. Op het lijk werd aangetroffen 3£ cent. De Burgemeester van Nieuwer-Amstel ver zoekt een ieder, die eenige inlichtingen kan verstrekken omtrent dit lijk, zich ten spoedigste te vervoegen ter Gemeentesecretarie, Raadhuis te Amstelveen. Een brutale laile aanranding. Zondagavond heeft te Haarlem een brutale aanranding plaats gehad, die zich als volgt heeft toegedragen. De 14 jarige V., wonende in de Tuinstraat, bevond zich op bet Kenne- merplein, toen een onbekend man, uit het station komend, hem vroeg of hij hem den weg wilde wijzen naar een straat achter de cavaleriekazerneals belooning zou de jongen een kwartje krijgen. De jongen nam het aanbod aan, maar toen het tweetal op de Kleverlann aan gekomen was, zeide de man, dat hij op den Doodweg moest wezen, waar hij familie had wonen. Hij gaf den jongen eerst een cent, doch toen de knaap zei, dat hij hem een kwartje beloofd had, lokte hij den jongen nog verder mee, zeggende, dat hij er twee zou krijgen, als de knaap hem maar tp weg hielp. Doch de jongen werd bang en aarzelde telkens verder te gaan, waarop de man hem nog twee kwartjes gaf. Toen ten slotte de knaap werkelijk weigerde ver der mee te gaan, greep de man hem plotseling bij de keel en sloeg hem op hoofd en hals, De jongen schreeuwde „Moord op welk geroep ecu drietal jongelieden, L. H. F, O. en W. L, van de Kleverlaan komend, den Doodweg inliepen, roepend „Wie is daai P" Tegelijkertijd kwam de knoop hen tegemoet rennen zijn aanrander had hom los gelaten, doch do jongen was geducht toegetakeld. Het bloed liep hein uit neus en m 'til, zijn kleeren zaten vol 11 odder, zijn hoofd was blauw en geschramd. De drie jongelieden zagen in de verte een man wegloopen, doch verzuimden hem in de richting Schoten te volgen. Volgens de beechrjjviug van de knaap dioeg de man en blonde snor ea een platie pet. De jongelui brachten den huilenden jongen naar den politiepost aan Let Kennemerplcin. alwaar hem hulp ver leend werd. Gelukkig bleek hij niet ernstig verwond. De drie jongelui weiden atn het hoofdbureau van poiiiie gehooid, alwaar van het g,.-beurde procesverbaal is op gemaakt. Rifter teleurgesteld. In don tuia der pis'orie te Lonneker werd dezer d igeo een hert gezieu. Spoe dig werd ijverig jicht gemaakt op het dier. Het wist echter te ontkomen, maar tueo hét bij de vid.t „IJzerhaan" over een heg poogde te spriogen, raakte het in prikkeldraad verward on werd het door een paar wegwerkers gevangen, die zeer in hun schik met hun 50 pond wildbraad, zich met den reebok huis waarts spoeden. Ongelukkigerwijs echter- hadden zij niet rekening gehouden met het bestaan der Jachtwet. Een rijksveldwachter her innerde hen eraan, nam hel dier in beslag en maakte procesverbaal op tegen het bitter teleurgestelde tweetal. Dubbele Ring, IN HOEDEN EN PETTEN, Ui OllüCII, ARTS, Alond- en Tandarfs, (Kunsttanden en gebitten.) Stationsweg 25, ROTTERDAM. Spreekuren eiken werkdag 13. Voor on- en minvermogenden 1)10. die NAAIMACHINES zoo spot goedkoop ver kocht worden, is alleen omdat er geen geld betaald behoeft te worden aan reizigers, daarom betaald u geen f 40,maar t' SO,voor een Naaimachine met vliegwiel en prachtige afsluitkast met 8 jaar garantie ook op afbetaling. Alleen verkrijgbaar op Goeree en Overflakkee bij Oude Machines worden tegen hoogen prijs ingeruild. asiSEsai, llorloger en Goudsmid, Steeds groote voorraad Goud- en Zilverwerk. Koralen. Soliede Artikelen. Billijke prijzen. Oud Goud en Zilver wordt tegen de hoogste waarde gekocht en geruild. gij prijs stelt op «l«*gel{§k en net werk, vr, agt dan eerst prijs of monster aan, aan de een groote Sorteering Alsmede een ruime keuze OUDE TONGE. VAN KERKSINGEL 87-88, Men meldt ons uit Opheusden: WILLEM HENZEN, oud 28 jaar, een braaf en oppassend jonge man, keerde kortelings van de ijsclub terugkomende, huis waarts Plotseling werd zijn weg versperd door eenige personen, die hem onverwacht aangrepen, hem op den grond wierpen en hem zoodanig trapten op hootd en aangezicht, dal zijn gezicht een bloedklomp geleek. Niet tegenstaande bereikte hij met groote moeite de ouderlijke wo ning, nu en dan in elkander zakkende van de pijn De Moeder van een der aanvallers vernomen hebbende op welk een wijze HENZEN door haar zoon was aangevallen, heeft een mensch- lievende daad gedaan, die nog lang in het geheugen der dorpe lingen zal blijven. Ze liet 11 1 direct bij den mishandelde een potje Ktuostcrbaisem bezorgen, omdat zij bij ondervinding had dit middel zoo uitstekend hielp bij verwondingen. Na 4 dagen de behandeling met den Klooster- balsem gevolgd te hebben is WILLEM HEN ZEN totaal ge nezen en heeft zijne moeder Mej. Wed. P. flenzen ons verzocht dit verhaal te publiceeren, opdat door geheel Nederland bekend worde gemaakt, hoe goed de Kloostcrbalsem werkt. DeKloos- terbalsem werd verschaft"door den (lepothouder S. BOUMAN te Opheusden. De KLOOSTER BALSEM, Kloos ter Sancta Paulo, geneest oude en -nieuwe wouden, brand- en snij won den, rheumatiek, rlieumatische Ze nuwpijnen, Jicht, Podagra, Ischias, kneuzingen, stramheid in de lede maten, verstuikingen, lendepijn, pijn iu den rug, spierverrekkingen, win terhanden en wintervoeten. Verkrijgbaar bij :DIJKEMA DOORN BOS, SoiuinelsdijkA. BRABER, Stad aau 't Haringvliet; Wed. C. VAN DER SLUIS, Den Bommel A. L. HOBBEL, OollgeiiBplaat; J B. NUCHTEREN Nieuwe Tonge L. KUSTEN en Mart. RANTERS, Abmz.., Oude Tunge en L W. ZAAIJER, DirkGand. van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't algemeen. De bank neemt gelden op tegen 3°,'0 rente 'Bjaars. Gelegenheid tot inbreng- en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 67 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder te Middelharnis. BOEKHANDEL DIRK* LAND Levering van alle Rinnen- en Buitenlandsche Boeken Tijdschriften Couranten. Plaatsing van Advertentiën jn alle couranten Handel in Schrijf- Teeken- en Schoolbehoeften. STEEDS VOORRADIG xeejel- A'ortret- iPoëssie- en itfie jhaar t albums Kerkboeken en Bijbels, enz. enz.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2