Tuin- en Landliouff, Antwoorden of mededeelingen Uit de Pers. I^laalseiijk Sieuws. l'erkoo^iiii§e(i. LaSsZag AunbestetJieiff' ^emengrl .liesiws. EEN VOORBEHOEDMIDDEL. Voor enkele weken maakten wij melding van •een voorbehoedmiddel tegen mond- en klauw zeer, 't welk zou zijn uitgevonden en met succes toegepast door den heer Daatselaar, landbouwer te Baarn. Aan 'tslot van bedoeld schrijven 't welk aan 't „Nieuws van den Dag" ontleend was.— zou men zoo1 zeggen, dat er werkelijk Iets belangrijks ging gebeuren op het terrein der veeartsenijkunde. We achten' het van belang, onze lezers de onderstaande ontnuchterende beschouwing aan te bieden, welke we vonden in 't jongste nummer van „De Veldbode." De heer L. (aldus teekent de schrijver) komt daarvoor ons aller dank toe. Oordeel maar zelf. Hier volgt hetgeen hij schrijft. „Een abonné in Zuid-Holland vroeg ons naar de voorbehoedende waarde van de kunstbewer king, door den heer G. Daatselaar, landbouwer te Baarn, een tijdlang tegen mond-en klauwzeer in toepassing gebracht. Deze was de moeite wel waard, want volgens geruchten zijn door D. duizenden runderen in de provinciën Utrecht, Noord- en Zuid Holland „ingeënt." De man noemde zijn kunstbewerking „inenten," maar dat was het eigenlijk niet. De kunstbewerking bestond hierin, dat de runderen werden adergelaten en daarna gewrangd in de achterdij, waarna ten slotte nog pillen werden ingegeven. Alles te zamen kostte f 1,— k f 1,20 per rund. Aderlaten en wrangstelten of wrangen zijn oude bekenden in de veeartsenijkunde. Dat wil zeggen in de veeartsenijkunde in haar kinderschoenen. Alles was vroeger „brand" of „zware brand," en die brand moest er uit. Er uit ging die brand dan door aderlatingen, purgeermiddelen en door het zetten van een wrang of vuurworteltje. Een voorzichtige boer had vroeger altijd wat vuur- of wrangkruid (nieswortel) in een hogjtje van zijn tuin, benevens huislook op zijn dak. Voorts een soms dik verroeste vlijm met houten klop per (laathout), en dan kon je al een heel eind heen dokteren. WelDU, deze middeltjes heeft D. voor eenige jaren bij zijn eigen vee in toepassing gebracht en ziet het bleef vrij van mond- en klauw zeer, en nu zou het wel weer helpen. Helaas, helaas, het is anders uitgekomen 1 D. ging eerst wel wat heel prat op zijn voor behoedmiddel, en hij schijnt hier en daar nog al sterke uitdrukkingen gedaan te hebben. Zoo werd al gesproken van onfeilbaarheid. Nu, van die onfeilbaarheid hebben wij meer gehoord. Het is er mee als een vuurpijl, die een 6kort oogen- blik de oogen verblindt, en dan fuut! Uit is de grap. Zoo is het ook met de „inentingen" van Daatselaar gegaan. Zoo men zegt, heeft de man er in korten tijd veel geld mee verdiend, men spreekt zelfs van duizenden, maar nu zal het wel voor goed gedaan zijn. Om de eenvou dige reden, dat de door D. „ingeente" koeien evengoed mond- en klauwzeer krijgen als de niet „ingeente." Nu zegt men natuurlijk hier en daar, dat D. een bedrieger is. Maar daar geloof ik nu, om de waarheid te zeggen, niets van. Ik geloof, dat hij zijn eigen oogen evengoed met zijn vuurpijl ver blind heeft als die van andere menschen. Met andere woorden, ik geloof, dat de man volkomen ter goeder trouw aan de onfeilbaarheid van zijn middel geloofde. Hij heelt mij dat persoonlijk verzekerd, en was blijkbaar uit het veld gesla gen, toen het middel hem toch ten slotte in den «teek liet. Dat is te begrijpen, wanthet had hem anders een aardig fortuintje kunnsn opbrengen. Toen hij evenwel zag, dat het middel niet hielp, heeft hij my beloofd, zijn kunstbewerkingen niet meer te zullen toepassen. Nu hoort men er niet meer van, dus ik neem aan, dat nu niemand meer de dupe wordt van de lichtgeloovigheid van onzen goeden vriend. In het begin, toen hier en daar de door Daat selaar behandelde runderen toch mond- en klauw zeer kregen, heeft men wel gevraagdIs dat nu geoorloofd, staat de wet het toe, dat zoo iemand met zijn middel rondreist, en de veehouder» van wat guldens afhelpt? Als ik daarop het antwoord mocht geven, zou ik zeggen: wel zeker, laat de man gerust zijn gang gaan. Lang kon het nooit duren, en kwaad deed hij niet. Er ging alleen wat geld van den eenen zak in den anderen, maar daar is het geld juist voor. Het is rond en het moet maar rollen. En nu de man vry zijn kunstbewerking kon toe passen, heeft de zaak zich veel spoediger en kalmer afgewikkeld dan dat hij in zijn vrijheid belemmerd was. Want dan had hij een marte laarskroon gekregen, en dan was de toeloop nog veel grooter geworden Ik maak mij sterk, dat als aan D. de behandeling verboden was, zijn roem nog veel sneller en sterker verbreid zou zijn en dan liep hetsnu misschien nog storm bij hem om zijn middel. En nu is het in eens en voor goed uit. Het spijt mij oprecht. Het ware mij liever ge weest, als de vlieger was opgegaan. Dan waren wij van de mond- en klauwzeer-ellende verlost geweest." Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. ajjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 111. Wat is nitrificatie 112. Hoe komt het, dat vochtig land kouder is dan ander? Ik dacht, dat alle grond ongeveer de temperatuur van de lucht had. Antwoorden en mededeelingen. 109. Met tarreeren van een weegwerktuig be doelt men, het gelijlc malctnu der schalen, vóór men begint te wegen. Dit i« veelal noodig, wan neer de te wegen stof ergens in moet. Dit voor werp moet dan eerst op de schaal, en zal het evenwicht verbreken, wat vooraf hersteld dient te worden. 110. Dahlia- en Begoniaknollen bewaren In zand op eene vorstvrije plaats. De leugen achterhaald. Op de vraag Waarvoor hebben wij een novelle (de wet-Kuiper 1905) bij de on derwijswet gekregen? antwoordt de N. Gor. Ct. van 6 Oct. 1.1.>Om subsidies te ge ren aan kerkelijke scholen, die voor een deel terechtkomen in kerke- en klooster- kassen. Ditzelfde werd in 1905 ook van de vrijzinnige sprekers en debaters verno men. (Deze leugentaal is door de Vooruit* ook zoo vaak nagepraat.) Toen werd be weerd en als bezwaar tegen de wet Kuiper aangevoerd, dat de Roomsche ordebroeders al wat zij van hun tractamenten zouden overhouden, voor kerkelijke doeleinden zouden gebruiken. Men vergat er bij te voegen, dat ieder zijn verdiende loon kan besteden, zooals hij wil, terwijl het ons beter toelijkt dat men in onze dagen van ongeloof en revolutie zijn geld besteedt aan godsdienstige doeleinden, dan dat men het stort in socialistische stakings- en ver kiezingsfondsen, weerslandskassen en der gelijke. Maar dit is een kwestie van over tuiging, zal men zeggen. En dit is juist, als de vrijzinnige heeren ten minste hun vrijzinnigheid zoo opvatten, dat zij zoowel den een als den ander vrijlaten, wat hij met zijn geld verkiest te doen. Het mooiste van de zaak is echter, dat de N. Gor. Ct. van ro Oct '1.1. opneemt het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het door minister Rink ingediend wets ontwerp ter verbetering van de bezoldiging van onderwijzers. Van Rectus wordt natuurlijk met vol doening er op gewezen, dat deze vrijzinnige minister thans zelf gaat voortbouwen op de grondslagen der zoo aangevallen wet Kuy- per. Immers deze vrijzinnige Regeering gaat, om in de taal der N Gor. Ct. te sprekeu nog meer subsiedies geven aan kerkel jke scholen, die voor een deel terechtkomen in kerke- en kloosterkassen. De ordebroeders gaan nu nog meer geld van hun traktement overhouden en de kerke- en kloosterkassen worden nog meer gevuld. En dat door een vrijzinnig ministerie, dat dus blijkbaar niets geeft om al de vrijzin nige jammerklachten van 1905, ja zelfs van 6 October 1907. Hoe redt men zich hier nu uit Och, de vrijzinnige Kamerleden zeggen eenvoudig: Ons bezwaar in 1905 was niet gericht tegen de vulling van kerke- en kloosterkassen de- personen en couranten die dat vertelden of nog vertellen, jokken een beetje. Ons bezwaar gold in 1905 alleen de vermindering der Rijksuit- keering aan de gemeenten krachtens de wet van 1897 en daarvan is nu geen sprake. Wie moeten we nu gelooven De Drie Prov. Verdobbeld. Nederland is in de laatste dagen niet weinig in opspraak geweest. Tot ver in het Buitenland, lot aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan toe. Ons laud is, schrik niet, eenige honderden millioenen armer geworden. Niet gering zijn de slachtoffers, die hunne spaarpenningen hebben verloren, nu tot over de ooren in hunne schulden zitten, voor wie de toekomst er alles behalve rooskleurig uitziet. De schuld hiervau is het speculeeren in effecten, vooral in de Amerikaautjes. Men schat het zoo geleden verlies op vijfhonderd millioen. Tel dat bed ag maar eens in guldens uit In de eerste dagen, weken en maanden, zult ge er wel niet klaar mee komen. Het is een verlies van bijna f 100, voor eiken jnwoner van Nederland, mannen en vrouwen, onze zuigelingen inbegrepen. Vijfhonderd millioen verdobbeld, is het niet driewerf schande voor ons volk Zegt het u niet duidelijk, dat de speel zucht, de zucht om zonder degelijken arbeid fortuin* te maken een volkszonde is? Vijfhonderd millioen Wat had men voor dat geld kunnen koopen Hoeveel billijke vragen om loonsverhoo- ging had men daardoor niet kunuen iuwilli- gen Hoeveel Christelijke scholen,kerken, evan- geliesatie-gebouwen, had men daarvan niet kunnen bouwen Hoeveel schrale, jammerlijk kleiue predi- kants-traclemenljes had men daarmede niet kunnen verbeteren Hoeveel nooden onder armen en behoef tigen had men daardoor niet voor goed kunnen lenigen Hoeveel arbeiders had men door slechts een deel van het geld, aan eeu pensioen voor hun ouden dag hebben kunnen helpen Wat zou het Koninkrijk Gods, de Bin nen- en Buitenlandsche Zending met al dat geld verder kunnen zijn gebracht Hoe had men daarmede de binnenlandsche industrie niet kunnen steunen en schragen En nu is die enorme, ontelbare som weg, vervlogen. Het is verdobbeld Arme dobbelaars, die rijk wilden worden zonder te arbeiden en daarmee over ons land en volk schande hebben gebracht f Graaf'schapper. Wat er van ^bezuiniging* terecht komt. De vrijzinnigen hebben bij de stembus van 1905 veel en velerlei beloofd. Ook o.a. bezuiniging op militaire uit gaven. Het ministerie-Kuyper, dus heette het, »dreef« die uitgaven »op,« louter uit mili- tairistische liefhebberij. Maar kwam er een vrijzinnig Ministerie dan zou men eens wat zien Om geld te krijgen voor sociale hervor mingen, met name voor ouderdoms- en invaliditeitsverzekering, zou allereerst be zuinigd worden op de uitgaven voor leger en vloot. Schandelijke kiezers-misleiding Daar ligt ze, de begrooting van Min. v. Rappard. Wordt er bezuinigd? 't Mocht watDeze begrooting is weer een klein millioen hooger dan de vorige. O, de vrijzinnige sprekers en schrijvers zie slechts het onder leiding van den heer Goeman Borgesius uitgegeven propa- gandaboek hebben zich in 1905 aan onverantwoordelijke kiezersmisleiding schul dig gemaakt. Om maar de meerderheid te veroveren, werd geen middel, hoe in-slecht ook, ver smaad. Men verzweeg meestal het feit, dat de stijging der uitgaven onder 't Ministerie Kuyper, te wijten was aan de in 1901 tot stand gekomen legerwetteu van 't Kabinet Pierson - Borgesius En men beloofde bezuiniging, hoewel men wist, althans kon en behoorde te weten, dat daarop geen uitzicht bestond. In naam der politieke moraliteit kan een dergelijk bedrijf niet sterk en herhaal lelijk genoeg veroordeeld worden. De Vrije Westfries. Op den TOstcii Verjaardag van Dr. A. KUYPER. (29 October Leider van de kleine luydeu, Strijdbaar held als onzer geen Zie, wij heffen hart en handen Voor U op in dankgebêen. U ons lied een kreet der liefde Lied van trouw en dankbaarheid, Wijl de leeftijd van »den sterke* Door Gods gunst U weid bereid. Ridder van de klein luyden, Die hun streven trouw bepleit Van Kathederdoor Schifturen In 't gestoelt' der Overheid Kampend in den Naam des Heeren, Hebt ge in Kerk, in School en Staat Kloek voor ons het zwaard geheven, Spijt der Libertijnen smaad. En Gij zaagt uw leger wassen. Ridder uit het kamp van Groen I En Gij mocht ook zege werven, Ridder met uw blank blazoen Vader van de kleine iuydeu Die gezwoegd hebt voor uw volk, En bij 't klimmen uwer jaren, Nog blijft waken, onverpoosd Zie de vrees bekruipt ons 't harte, Zoo het aan uw heengaan denkt Blijf, blijf lang nog in ons midden, Als de Heere dit verhengt Hoor ons lied een kreet der liefde 's Harten drang heeft 't U gewijd Vader van de kleine luyden, Wees van God gebenedijd HollandiaBart v. d. Veluwe. Beleefd verzoeken wij onze lezers te de Lang straat en Achthuizen, met uitzonde ring van de groote Blokpolder, ons te willen berichten, wanneer ze hun blad niet op tijd ontvangen. Een wijziging in de bestelling dier buurtschappen, maakt een ver andering van hun adres noodig. De Administratie. Sonmialsdijk.* Ons werd verzocht te melden, dat de vergadering a.s. Woensdag in h«t Zondagsschoolgebouw vanwege de Volksbond tegen drankmisbruik uitgeschre ven, door omstandigheden niet doorgaat. Zaterdag jl. ging de hit van Johs. Kamerling bespannen voor een met hooi beladen kar op den Langeuweg op hol. De kar kwam in aanraking met de op den Vluchtheuvel staanden lantaarnpaal, waar door de glazen stolp, latnpenglas enz. ver brijzeld werden en kletterend naar beneden vielen De geleider viel onder het hollen van de kar, doch kwam er vrij goed af. De kar bekwam groote averij. De milicien-verlofganger P. Breur Gz. is 'bij het opkomen voor de herhalings iefe- nicgen voor den militairen dienst afgekeurd. Procesverbaal is opgemaakt tegen een houder van een woonwagen wegens het verblijven met zijn wagen op het zooge naamde aKoeienkerkhof* en het laten grazen van een hit aldaar. In het huisgezin van F. Buijs is een geval van besmettelijke ziekte n>Diphteritus« geconstateerd. Middelharnis.* De stroom van werk lieden die op de booten werken, houd nog aan. Gisteren vertrokken met de stoomboot 3>Padang« niet minder dan circa 300 per sonen weder naar Rotterdam. De vorige week gat A. Witvliet met schipper S. de Waard twee postduiven mede naar Antwerpen. Vrijdagmorgenaldaar om 11,15 uur bij mistig weer opgelaten zaten de beestjes denzelfden dag om 1 uur alhier bij hun hok. Vrijdagmiddag had de loodgieter G. E. het ongeluk toen hij op het dak van het stationsgebouw aan het werk was, daar af te vallen en hij bewusteloos bleef liggen, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Naar wij vernemen zal er op de veemarkt te Sommelsdijk 6 Nov. a.s. een groote aanvoer vaD fokvee en kalveren zijn. Er zijn reeds door eenige veehande laars 300 stuks daarvoor aangekocht, zoodat de landbouwers van Fiakkee ruimschoots in de gelegenheid zullen zijn hun stallen van vee te voorzien. Onze dorpsgenooten A. Koudijzer en J. Looij Jz. hebben gesolliciteerd om geplaatst te worden bij de politie. Eerst genoemde te 's Hage en laatstgenoemde te Rotterdam. Maandagmorgen viel het 2 jarig dochtertje van A. Struik van den zolder. Door de moeder opgenomen bleek het dat het hevig aan haar hoofdje bezeerd was. Den Bommel. Door den raad dezer gemeente is aan'L Korpel, rijksveldwachter f 20 gratificatie verb-end voor betrachten dienstijver en nauwgezette plichtsvervulling. Naar men u t goede bron verneemt, is onzen rijksveldwachter Korpel op verzoek overgeplaatst naar Gouda. Verleden week viel bij het lossen van steenen de 17 jarige C. B. in de kaai die voor een gedeelte .gevuld was met water, door spoedig toegeschoieu hulp werd hij op den wal gebracht en kon met zijn nat pak naar huis vertrekken. In zijne vergadering van den Raad van 24 Oct. j I. is den l.eer J. van der Meulen van Amsterdam tot geneesheer be noemd op den Bommel. Burg. en WeLh. van den Bommel maken bekend dat ter gemeentesecretarie Ier inzage ligt een verzoek van C, Leijdens broodbakker om op het perceel Sectie B no. 1424 aan den Bommelschen dijk een broodbakkerij op te richten. Verleden week voer bij avond een schip geladen met pulp op het ha euhoofd. Spoedig werd een gedeelte der lading in het water geworpen, waarna hij 's morgens bij hoog water weer vlot kwam. Oude Tonge. Bij publicatie is ter kennis gebracht van belanghebbenden, dat het onderzoek der in deze Gemeente ge vestigde veilotgangers der Landweer, zal gehouden worden in de Gemeentebewaar school op 14 Nov a.s. vo r de lichtigs 1903, igo4, 1905 en 1906 des voorm to uur en voor de lichting 1907 des voorm. 1 1 uur. Bij publicatie is ter openbare keunis gebiacht, dat op 11 Nov. a.s. in den Molenpolder een schouw zal worden ge voerd over alle wegen, dijken enz. Dii'k<-ilai>d Tot wegei en bode voor den Kolenbond is aangesteld en in functie getreden M. Knops. Ouddorp.* Naar men verneemt zal op de Veemarkt a.s. Donderdag alhier een groote parlij fokvee worden aangevoerd. (deineeiUeraiRl. VEBSLAÜ vxn hel verhandelde in de Gemeenteraads zitting van Ouddorp op Zaterdag 26 October 1907. Voorzitter: de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, en deelt mede, dat met kennisgeving afwezig is den heer C. v. der Klooster en den Wethouder van der Wiele wegens ziekte. De notulen der vorige vergadering werden door den Secretaris gelezen, en zonder wijziging door den Kaad goedgekeurd. De Voorzitter doet mededeeling van o. m. de volgende ingekomen stukken: Een schrijven van H.H. Ged. Staten inhoudende de goedkeuring van het verzoek om het voetpad loopende over den grond van den landbouwer C. Taais, van den lig ger van wegen en voetpaden af te voeren, met eene omschrijving, dat er geen overwegende be zwaren zijn aangevoerd tot het behouden van dat voetpad. Een schrijven als boven,daarbij terugzendende het verzoek van den EdeiAchtb. Heer A. J. van Vessein, tot verlenging van verlof om in Goede reede te blijven wonen, met een begeleidend schrijven van bedoeld college, waarin de Raad wordt verzocht om zijn advies en het desbetreffend afschrift uit de notulen dier vergadering, waarin deze kwestie ter sprake wordt gebracht, aan haar op te zenden. Bij de behandeling van deze zaak verlaat de Voorzitter de vergaderzaal en gaf de leiding over aan den Wethouder Hameeteman, die de gelegen heid voor bespreking openstelde. L'e heer J. Mastenbroek verzoekt den Voor zitter het schrijven van den Burgemeester voor te lezqn, waaraan werd voldaan. De heer J. C. Lodder vraagt: „Wat de Burge meester er in ziet om nu weer tot 1 Mei as. uitstel te vragen, daar toch ook in deze gemeente woningen beschikbaar zijn waarvan er zelfs door twee vroegere Burgemeesters betrokken zijn ge weest." De Voorzitter kan deze vraag ook niet oplossen, trouwens niemand der leden, en spreekt zijne mtening uit, dat het voor deze ge meente gewenscht was, dat de Burgemeester zelf hier zijn woonplaats nam. Na langdurige beraadslaging word op voorstel van den heer Lodder het volgende besluit ge nomen: „Dat de raad dezer gemeente eenparig van oordeel is, dat hun inziens in deze gemeente wel woningen te vinden zijn, en geen reden zijn aan te voeren om het gevraagde verlof langer te geven." Na de behandeling van deze zaak werd de Burgemeester weer ter v'ergadering binnen geleid, en nam het Voorzitterschap weer over. Benoeming onderwijzeres aan de Openbare Lagere Schooi No. 2. Op de Voordracht ter benoeming waren ge plaatst: Ie. Mej. A. Biesheuvel te Bodegraven, 2e. M. Bokhorst te Schiedam en 3e. Mej. M. L. Moelker te Oosterland. Mat algemeene stemmen werd Mej. A. Biesheuvel benoemd. Regeling van de jaarwedde van den lantaarn opsteker. Zonder eenige bezwaren wordt door den Raad het verhoogde salaris, door B. en W. voor gesteld, goedgekeurd. Voorts werd goedkeuring verleend tot weder verpachting van een stuk weiland liggende aan den kleinen „Dueenweg" aau den landbouwer W. Mastenbroek voor den tyd van 10 jaren tot het blijvende bedrag. Van Gedep. Staten een schrijven waarin wordt voorgesteld om de tijd van zitting van het bureau van den Burgerlijke Stand nader te regelen, als mede de verdeeliug der ambten onderling. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven als boven, waarin wordt voorge steld om een post op de Gemeente-begrooting, groot f 30 over te brengen, onder een andere rubriek. Aangenomen als boven. Verzoek van D. Mierop om zijd nieuw te zetten schuur op te timmeren in hout. Aan dat verzoek werd door den Raad goedkeuring verleend. By rondvraag door den Voorzitter, deelt den heer Lodder mede, dat door hem aan de opdracht, om een nieuw stel rouwkleeden voor de paarden der lijkkoets te koopen, is voldaan. Niets meer te behandelen zijnde, werd de ver gadering gesloten. Igsgezmitlen ^liskkeii Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en ^Uitgever. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u een plaatsje in uw veel gelezen blad tot plaatsing van het volgende, waarvoor bij voorbaat mijn oprechten dank. In het socialistisch weekblad „De Toekomst" van 19 dezer, ben ik aangevallen door een persoon wiens naam er bij vergeten is. Echter lijdt het geen twijfel, of de correspondent van dat blad n.l. Jac. de Berg uit Oude Tonge, moet daarvan de schrijver zijn. Mocht ik me echter in deze vergissen, (wat evenwel niet kan, omreden hij mij ook mondeling heeft aangevallen) dat by dan doe, wat de hand vindt om te doen. Het is en blijft kinderwerk, om iemand met een schrijving in de een of andere courant, onder masker aan te valleD. Waarom niet is open vizier? vooral in het orgaan „De Toekomst", die niets anders dan de waarheid schrijft, zooais zij zich tenminste dat voorstellen. Maar enfin, daarover zullen we het niet hebben, we weten wel beter. Het doel van deze schrijving is, het stukje in „De Toekomst" tegen mijn persoon gericht en Jac. de Berg in zijn geheel aan de lezers van dit blad voor te stellen. Ik begrijp echter zeer goed, dat de een bet goed zal keuren en de ander niet. Ook ik acht het verstandiger niet te doen, maar voor dit oogenblik zal ik daarvan afzien,omreden het hier een persoon geldt, die een ieder mensch bij de kleinste fout die hij begaat, weet aan de kaak te stellen, en waar hij er zelf verscheidene bezit, die ik gaarne, ja zelfs met genoegen zal ontleden. Echter moeten de lezers geduld hebben totdat het werk voor mij in Rotterdam is afgeloopen (waar de kwestie over loopt) want nu heb ik voor dat alles geen tijd, daarom geef ik u deze voor kennis. MACHIEL KOERT Pz. Oude Tonge. iisscherij. Jliddelhai'ttis. Naar zee vertrokken de vischsloepen »Paul Kruger* st H. Lang broek", ïjohanna Heudrika* st. A. de Koning ^Noordster* st. L. Koster Jr., >Burgetn. Mijs* st L. Koster Sr., »Doggeisbank* st. Jac. van den Hoek en »Leo en Willy* st. Jan de Waard. Op Woensdag 13 November 1907's nam. 2 uur te Dirksjuid, ter herberge van P. Brooshooft, veiling van 1.50.70 11. A. 'M G'em. 84$ R.) tiendvrij Bouw land te Melissant, in polder Nieuw-Kraa- ijer, 1.27 10 li. A. (3 Gem. 38 R) vroon Bouwland te Sommelsdijk. in den po'der het Oudeland, aan den Molenwegi.56.10 II. A. (3 Gem. 120 II B mwland te Dirksland in polder Dirksland nabij den Voornweg en ongeveer 10.14 11 H. A. (22 Gem. 24$ R B mwland te Dirksland in polder Dirksland aau den Philipshoof- jesweg. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Woensdag 20 November 1907, 's nam. 2 uur, te Dirksland, ter herberge van J0I1. Vroegtndeweij afslag van 1.50.70 H. A, (3 Gem. 84.) R tiendvrij Bouw land, te Melissant, in polder Nieuw- Kraaijer 1.27.40 11. A. (3 Gem. 38 R.) vroon Bouwland te Sommelsdijk, in den polder het Oudeland, aau den Molenweg, I.56 10. H. A. (3 (rem. 120 R.) Bouw land te Dirksland, 111 polder Dirksland, nabij den Voornweg en ongeveer 10.14.11 H' A. (22 Gem. 24$ R.) Bouwland te Dirksland in polder Dirksland, aan den Philipshoofjesweg. Notaris VAN DER SLUÏJS. Oude Tonge. Bij de gehouden aan besteding voor het graven van een welput bij het Ziekenhuis en de levering van cokes voor de Bewaarschool, heett de gunning plaats gehad wat betreft de welput aan M. Kanters Abr z. en wat de levering van cokes betreft aan P de Korte Sz. Een dorpsliistorie. In sommige dorpen is bet, vooral bij bet korlen der dagen en het langer worden der nacb en, de gewoonte onder de jongelieden, om, inzonderheid in den nacht van Zondag op Maandag, een en ander uit te halen, wat het daglicht niet altijd verdragen kan. Een stukje als echter dezer dagen in het rustige dorpje Exmorra werd uitgehaald zal zeker wel tot de uitzonderingen behooren. Toen namelijk al de dorpers zachtkens in Morpheus armen rustten, werd de nachtelijke stilte plotseling verbroken door een statig kiokge- klep. Natuurlijk moest er brand zijn, en spoedde al wat kon naar buiten om te zien waar het woedende element zijn offer vroeg. Wat echter het wonderlijkste was, nergens was eenig onraad merkbaar, en bet wonder lijkste van alles was, dat Piet de klokluider den sleutel van den toren in zijn broekzak had. Spoedig was de weg over het kleine kerkhof afgelegd en de deur geopend, maar wie schets de verbazing, als men tot de ontdekking komt, dat het klokketouw slap neerhangt, terwijl het toch van boven altijd maar door klinthim, bam, bim, bam Zouden er dan loch spoken zijn? Ten «lotte grijpt men moed en waagt het, al is het met kloppend hart, de reis naar omhoog, om daar te ontdekken dat een ander touw aan den klepel bevestigd is, en door de galmgaten naar builen loopt, 0111 ten slot e in een schuurtje terecht te komen. Nu is het geheim opgelost, en de oorzaak van hel nachtrumoer ontdekt. Alleen wordt er tot nog toe ver- geefsch gezocht naar hen, die den stouten moed hadden voor dit wonderlijk avontuur in dien stillen Octobernacht. Een landgoed behouden. liet bekende en uitgestrekte landgoed «Remmerstein// ouder de gemeente Rhenen is thans overgegaan in handen van den heer Philips, die bet zelf gaat bewonen. Een nieuwe villa en eenige woningen voor personeel zullen worden gebouwd. Eenigen tijd geleden was bet Rijk met den vorigen eigenaar, den notaris Sandbrink te Vee- nendaal, in onderhandeling voor den aan koop, om op die terreinen een Rijks- kraukzinnigengestiebt te vestigen, doch om onbekende redenen zijn die onderhan delingen afgesproken. Opvoeding." Te Amersfoort moest een nog jonge ongehuwde vrouw, die daar kermis was komen houden en in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde, naar het politiebureau worden geleid en daar in eeu der cellen worden ingesloten. Haar vijfjarig zoontje werd door de agenten met groote zorg in een der vertrekken voor nachtverblijvers naar bed gebracht; af en toe ging er een eens kijken of de jongen wel rustig sliep. Toen er weer een kwam, klaagde de kleine man over dorst. Een

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2