TT as» Vsaaa& batik. Antwoorden of niededeeliugen Uit «Ie Pers. den winter. Tn een droge kamer gelukt het over winteren vaalt nog het best. AVant in een vochtig vertrok, (dus uuk in een kelder want daarin is 't haast nooit heelemaai droog) heeft men bijna altijd last van afrotten. Dus moet men de planten zoo droog mogelijk houden. Begiet men ze, dan zorge men er voor, dat de stengels niet vochtig worden en de nog aanwezige blaadjes even min. Gele bladeren moet men met een scherp mesje afsnijden. Men late dan een klein stukje van den bladsteel aan de plant zitten. Dit verdroogt dan wel en valt ten slotte af. Snijdt men de bladeren ta kort af, zoo gebeurt het niet zelden, dat de ontstane wond oorzaak wordt van een rotte plaats.'t Spreekt van zelf, dat vraag 107, of men de Gerariums vóór den winter moet afsnijden, met „neen" dient be antwoord te worden. Zooals gezegd is: kelders zijn ongeschikt voor de overwintering van gera niums. Deze planten verlangen een lichtematig warme staanplaat, waar de lucht niet vochtig is. Fuchsia's kunnen best in de kelder. Men moet ze er echter laat inbrengen, terwijl ze er vroeg weer uit moeten. Frissche lucht is een vereischte. Dus veel luchten. Daalt de buitentemperatuur beneden 35° Fahr., dat is dus tot dicht bij 't vries punt, dan sluitemen 't kelderraampje. De planten in de kelder geven weinig moeite. Schoonhouden en oppassen voor 't wegnemen van rotte bladen en takjes. Weinig begieten of in 't geheel niet. Maar men lette er goed op, dat de bast van jonge twijgjes niet rimpelen door de droogte. Dan moet er wat water komen. Niet afsnijden. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 109. Wat bedoelt men met het tarreereu van 'een weegwerktuig? 110. Hoe dahliaknollen bewaren en die van begonia's Antwoorden en mededeelingen. Vraag 106, 107, en 108 zyn beantwoord in een kort opstelletje. Benoemingen. Wij hebben in den laatsten lijd niets gehoord van den bekenden heer Van Rij, den vroegeren kostschoolhouder te Terborg. Zooals men zich herinneren zal, heeft hij zich in 1905 voor de vrijzinnigen bepaald verdienstelijk gemaakt, door allerlei onjuiste becijferingen, omtrent de benoemingen onder het ministerie-Kuyper, Wij hadden verwacht, dat hij met zijne studië 1 en statistieken over gerechtvaardigde en niet gerechtvaardigde benoemingen zou zijn voortgegaan. Ook onder het tegenwoordige ministerie. Hij zou dan ongetwijfeld ook niet weinig stof hebben kunnen opdoen. Tenminste de Limb. Koerier schreef dezer dagen. De partijdige benoemingen te Wij- chen en Bemmel liggen nog versch in het geheugen. In 't katholieke 's Hertogenbosch hadden we de benoeming van een niet- katholiek tot kantonrechter. In Breda met overwegend katholieke bevolking, de benoeming van een niet- katholiek tot president der rechtbank." Mr. Pathuys Cremers (katholiek), een zeer verdienstelijk en achtenswaardig ambtenaar, daar reeds jaren het presi dium waarnemend, werd gepasseerd en nam als protest daartegen reeds ontslag. In Maart 1906 werd benoemd tot burgemeester aan het overwegend katholieke Spaarnwoude een liberaal; in den raad zaten in 1906 7 R. K. 2 A. R. en .2 liberalen. In Klundert hetzelfde de gemeente is voor Vis liberaal; toch een liberale burgemeester. In Naaldwijk werd de christelijke burgemeester door een liberaal vervan gen. In 't district Maaslandwaarvoor dezelfde antirev. schoolopziener was, werd eveneens een liberaal in de plaats gesteld. Hetzelfde feit deed zich voor in de arrondissementen Goes en Middelhar- nis. Te Zelhem werd dr. Brants, nu burgemeester van Schiedam, door een liberaal vervangen, Tot directeur der tuchtschool in Ginneken werd benoemd een gepensioneerd kapitein-luitenant ter zeechristelijke paedagogen waren onder de sollicitanten, doch werden gepasseerd. Een zoon van minister van Raalte werd rijk-advocaat te Rotterdam de compagnon van minister Rink, secreta ris van den voogdijraad te Tiel, de ex-compagnon van mr. Rink, admini strateur aan het departement van Jus titie het neefje van den minister van Buitenlandsche Zaken werd onder dak gebracht aan genoemd ministerie de schoonzoon van minister Van Raalte werd buiten de voordracht om benoemd tot hoogleeraar te Groningen. Deze opgaaf, zegt de Zeeuwis zeer onvolledig. Zij herinnert bijv. aan de burge meestersbenoemingen te Serooskerke (W.) en Barendrechtgemeenten, die zoo goed als heelemaai antirevolutionair of chr. his torisch zijn. Wij voegen er echter aan toe, dat niet altijd de benoeming van een liberaal in een overwegend niet-liberale gemeente of provincie gevolg behoeft te zijn van partij digheid. Zij is 't soms ook wel van gebrek aan niet-liberale sollicitanten. Dit heeft zich onder meer voorgedaan, zoo wij ons niet vergisseD, te Klundert die benoeming geschiedde trouwens niet onder 't tegenwoor dige kabinet. Overigens, de klagers over partijdige I benoemingen hebben gelijk. Het is erg. En daarom waar blijft de heer Van Rij (De Graafschapper. Plaatseiyk ftïlesaws. Hommeistlijk. Tot leden der Commissie van beheer der gasfabriek Middelharnis Sommelsdijk«, zijn benoemd de heeren J. C, de Gast en S. Knöps; eu tot plaats vervangende leden de heeren C J. Mosterdijk en J. Timmerman. Middelharnis. J.l. Vrijdagmiddag had het knechtje van C. van Eek het ongeluk, toen hij op den achterweg met hit en wagen aan kwam rijden, dat het achterwie, van den wagen afliep. Doordat men den hit spoedig tot staan bracht liep dit incident gelukkig goed af. Nadat men met vereende krachten het wiel aan de wagen bevestigd had, kon hij zijn reis weder voortzetten, Zaterdagmiddag had de vrouw van J. Peeman, die onlangs haar been brak, het ongeluk toen zij door haar kamer liep, te struikelen, en bij vernieuwing haar been op 2 plaatsen te breken. De vorige week kreeg schipper J. Smit, toen hij met zijn schuit tusschen Gouda en Rotterdam was, een klap van de lier tegen zijn arm, waardoor dit lichaamsdeel deerlijk verwoud werd. Na voorloopig aan boord verbonden te zijn, stelde hij zich spoedig (e Rotterdam onder geneeskundige behandeling, en is per stoomboot alhier aangekomen. Viel de vorige week Donderdag het zoontje van den metselaar C. Pijl in de haven Zaterdag had het dochtertje van hem de beurt, welke gelukkig door B. Faasse die daar juist voorbij kwam, gered werd. Maandagmorgen was er ter bewaking en beveiliging aan 't hoofd, niet alleen politie maar ook nog een torpedo met mariniers, voor de arbeiders die van hier naar Rotterdam vertrokken. Het was echter overbodig, want de >Padang,« zonder tegenstand ontmoet te hebben, vertrok met circa 300 passagiers, De vorige week is alhier voor reke ning van den heer J. van der Koogh een boot met fokvee gearriveerd uit Gelderland, om zijne stallen te vullen. donderdagavond a.s. om 7 uur, zal er een lezing worden gehouden door Ds. Bruining in het koor der Ned. Herv. Kerk voor den Volksbond. Alle jongelingen en jongedochters boven den leeftijd van 15 jaar, worden dringend uitgenoodigd deze bijeenkomst bij te wonen. Zaterdagavond is door den rijks veldwachter Van Es proces-verbaal opge maakt tegen twee personen, wegens het rijden met een fiets zonder van het noodige licht voorzien te zijn. Stad aan 't Haringvliet. De uit slag der veiling op 16 dezer der woon huizen van de erven L. Braber Jz. was als volgt: Het z.g. Dijkhuis ingezet op 1435 gld, door W. van der Welle en het huis op de Voorstraat op 450 gld. door A. J. Braber, beiden alhier. De dochter van A. Oosterling had het ongeluk achter hare woning in de Spui te vallen, waaruit zij zichzelven evenwel wist te radden. Onze dorpsgenoot M. Smits, klerk ter secretarie alhier is benoemd tot ambte naar ter Secretarie te Alblasse rdam. Den Bommel.* Zatermiddag viel bij het bieten vervoer een paard van de Gebr. Scheepers plotseling dood voor de wagen. Dat de voerman hier van schrok, laat zich begrijpen. Ooltgensplaat. Tot het schoonhouden der Openbare school No. 1 alhier is tegen November a.s. benoemd As. Markus. Oude Tonge. Donderdag a.s. zal door Burg. en Weth. publiek worden aanbesteed het leveren van cokes aaii de bewaarschool en het maken van een welput bij het Zie kenhuis. Op de Secretarie zal Woensdag 30 October a.s. des nam. 4 ure gelegenheid bestaan tot kostelooze inenting en herinenting. Maandag jl. zijn uit deze Gemeente 34 arbeiders als bootwerker naar Rotterdam vertrokken. Dirksland. De opgave van de uitkomsten der Meting en Schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, zal tot en met 2 Nov. ter Gemeente secretarie voor een ieder ter inzage liggen. Ter Gemeente-Secretarie is gedepo neerd een zwarte jas, welke gevonden is in de Winterstraat. Zoo nog niet afgehaald, dan kan den eigenaar ze aldaar bekomen. Verleden week werd op de Voorstraat alhier door den veldwachter A, Maasdam een bankbiljet van f 300,gevonden. Het gevondene werd aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven. Tot heden, (Woensdagavond 6 uur,) kan men bij den boekhouder der Ned. Herv. kerk inschrijfbiljetten inleveren voor de levering van petroleum (per liter gere kend) ten dienste dier kerk, te rekenen vanat 1 Nov. 1907 tot 1 Nov. 1908. Alleen zij die tot deze kerk behooren, komen in aan merking. P. Zoon, die sinds de oprichting der Kolenbond alhier weger en bode was, heeft als zoodanig bedankt, voor welke betrekking sollicitanten worden opgevraagd om Maandag 28 October in dienst te treden. Men kan zich uiterlijk tot Vrijdagavond 25 October en wel tot 6 uur aanmelden bij de Secretaris dier bond. Een jong ij.» van Jobs, d- Ruiter, viel MdauddgandJ-ig iu de Kerkgracht, de 13 a 14-jarige L. Brooshoofd Hz. had het genoegen hem op R droge te trekken en huiswaarts te brengen. Tegen heden, (Woensdagmiddag 2 uur) is alhier een Gemeenteraadsvergadering belegd. Stellendam. Het bericht omtrent de redding van den Heer van W., zoo als dat de vorige week is opgegeven is niet geheel juist; die redding nl. werd niet door een Marine sloep, doch door de bemanning van de ^Antoinette* zelf volbracht, hoewel een daar in de nabijheid zijnde sloep van het loodswezen werd aangeroepen, daar de be manning vreesde de drenkeling niet spoedig genoeg aan boord te hebben, daar wegens de sterke stroom de haak de kleeren scheurde. Zoo hadden de dekknechts Koese en Kok hem toch al te pakken, toen ge noemde sloep bij schoot, en men alzoo de Heer van W. ook mede met behulp van die mannen aan boord kon tillen, en daarop terugstoomde naar Hellevoetsluis. Naar wij vernemen is de toestand van den heer v. W. thans bevredigend Ouddorp. RaadselachtigToen de wielrijder T, Donderdagnacht huiswaarts reed, werd terwijl hij de won ng van K. G. passeerde, plotseling in zijne onmiddelijke nabijheid een revolverschot gelost. De schoenenkoopman Nachtegaal van Ditksland, had deze week tweemaal achter elkander het ongeluk om met zijn kar en hit in de sloot e rijden. GemeesiieraiKS, VERSLAO van het verhandelde in de Gemeenteraads zitting van Hommelsdijk op Vrijdag 18 October 's avonds 7 uur. Tegenwoordig alle leden. Alvorens de heer K. de Graaff, die in de laatst gehouden verkiezing tot lid van den Raad is benoemd, zitting neemt, legt hij in handen van den Voorz. de vereischte eeden af. Wordt door den Voorz. geluk gewenseht met het vertrouwen, door de meerderheid der kiezers in hem gesteld, en beveelt hem de belangen der gemeente aan. De nieuwbenoemde dankt den Voorz. woor de door hem gesproken woorden en zegt zijne krach ten en gaven ten dienste der gemeente aan te wenden. Alsnu wordm de notulen gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ie. De Voorz. brengt verslag uit van de op name der boeken en kas van den Gemeente- Ontvanger, welke in orde zijn bevonden en bleek in kas te zijn f 502,04. 2e. Een schrijven van Ged. Staten daarbij goedgekeurd terugzendende de rekening over 1906. 3e. Een missive van bovengenoemd College, waarbij toestemming wordt verleend met de af lossing der geleende gelden te beginnen in 1913. 4e. Wordt machtiging gevraagd en verkregen van den Raad tot af- en overschrijving eener post wegens kosten, gemaakt in zake besmette lijke ziekie. 5e. Wordt besloten zoo spoedig mogelijk over te gaan tot ver betering van licht in de Openbare Lagere School. 6e. Wordt overgegaan tot het benoemen eener Gascommissie. Worden als zoodanig aanbevolen de heeren Dr. Knöps, Bijlevelt, De Gast en Mos terdijk. Tot stemming overgaande bleek dat met meerderheid van stemmen gekozen waren de Heeren Knöps en de Gast. Alsnu wordt overgegaan tot twee plaatsver vangende leden en worden hiervoor aangewezen als plaatsvervanger voor de ,heer Ifnops den heer ■T. Timmerman en voor de heer De Gast den heer G. J. Mosterdijk, welke allen van die benoeming zullen worden in kennis gesteld. 7e. Worden de supletoire Kohieren van Hoof- delijken Omslag en belasting op de honden vast gesteld. 8e. Alsnu komt in behandeling de begrooting der Gemeente dienst 1908, welke na artikels- gewijze te zijn behandeld, wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 27928.563/i- Niets meer aan de orde, wordt de Vergadering door den Voorz. gesloten. W erkoogiln^en. Op Woensdag 23 October 1907, 's avonds 7 uur in het Hotel Meijer te Middelharnis, afslag van een huis en erf aan de noordzijde van den Westdijk te Middelharnis kadaster Sectie B. no. 500 groot 85 eenfiaren voor de firma van Cleeff te Rotterdam Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag 23 October 1907, 's namid dags 3 uur ter herberge van Gerrit Smits te Stad aan 't Haringvliet, afslag van twee huizen met schuren, en erven gelegen aan den Molendijk en de Voorstraat te Sl.ad aan 't Haringvliet kadaster no. 283, 706, 932, 933 en 935 samen groot 7,97 are voor de erven van den heer Lieven Braber Jzn. te Stad aan 't Haringvliet. Notaris VAN BUUREN. Vrijdag 25 Oct., 's avonds 6 uur: Veiling en afslag in ééne zitting van een huis en erf te Goedereede aan de Toren- straat, in het logement «de Gouden Leeuw« aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 26 Oetober, 's avonds 6 uur: Ver huring bij inschrijving voor den tijd van 3 jaar, dadelijk ingaande, van 2 peroeolen bouwland onder Ouddorp, in het Haailoos en in deu Ouden Oostdijk; en voor het saizoon 1908: 7 peroeolen Bouwland in het Oudalaud onder Ouddorp, iu het logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. f Gemengd Nieuws. Een schip gezonken. Te Doesburg voer Vrijdag een schip met sleepboot, beladen met puin en hout, de schip brug door. Nauwelijks voorbij de doorvaart, voer het op een boei, waardoor het een lek kreeg en onmiddellijk zonk. De opvarenden konden zich redden en het huisraad op de sleepboot overbrengen. Het schip was bestemd voor Kampen en behoorde aan een maatschappij aldaar. Het ligt buiten de vaart, zoodat het verkeer niet is gestremd. Schip en lading zijn verzekerd. Ee» aanvaring. Op de Waal bij Ochten had Vrijdag eene aanvaring plaats. Een der schepen, de „Goede Hoop" te huis behoorende te Dedemsvaarl, en met grint geladen, werd zoo beschadigd, dat het 11ri-is hi :t ko:i y;.or;zol(en en geio-4 moest worden. Op een trein geschoten. Op den sneltrein, die Vrijdagmorgen te LI,42 te 's-Hertogenbosch aankwam uit Nij megen, is onder Nuland gescholen, de kogel drong door in een derde klasserijiuig. Met een keisleen werd mede de ruit van een coupe 2e kl i33-i vernield. Gelukkig werd niemand gekwetst. Een lrtyiwe hond V, ijdagmorgen te ongeveer kwart voor zeven kwam te Arnhem van den xYpeldoornsclieweg van Sousjeck af een voerman met een blee- kerswagen om wassehen op te halen en weg te brengen. Zonder het te weien verloor hij de paardendeken, doch de hond, welke bij den wagen liep, nam haar op, en zo, goed en zoo kwaad dit ging, sleep'o hij haar mede, lei: ens er op trappende, doch hoe inoeiliijk het ging, hij nam haar toch mee. Door voo- hijgangers gewaarschuwd, bemerkte de voorman het en bevrijdde het trouwe dier van zijn last, hetwelk hoog tijd werd, daar het dier zeer vermoeid bleek te zijn. Betrekkelijk goed afgeloopen. Vrijdagmiddag ongeveer lj uur gebeurde op de Groningerstraatweg te Leeuwardenrêen ongeluk, dat voor den betrokkene nogal goed is afgeloopen. Een zekere v. d. M., uit Oostermeer, was met zijn wagen op weg naar huis. Op ge noemden weg, ter hoogte van den Lukkum- merweg, kwam een automobiel, waarin twee personen waren gezeten, achter bent aan. De auto gat, volgens verklaringen van den ge troffene, geen signalen. Toen de auto den wagen, waarvoor een paard was gespannen, wilde passeeren, schrok het paard cn sprong op zij, waardoor de voerman van zijn wagen viel, met, het ge volg, dat hij een wiel van zijn voertuig over zich heen kreeg. In een aan dien straatweg slaand huis werd hij binnengedragen, waar dr. A. Vonck de eerste hulp verleende. De eene schouder van V. d. M. was ont wricht en hij had een verwonding aan het gelaat. Ter verdere behandeling werd hij naar het St. Bonifaciusgesticht gebracht. Nog deelt, men mede, dat dezelfde auto even voor genoemd ongeval een botsing ver- oorzaakie met den veewagen van den lieer Schaap op de Voorstreek. De letters en liet nummer van de auto zijn niet met zekerheid te noemen. De gelroffene meent No. 19 L te hebben gezien. Het lijk herkend. Te Goes is Donderdagavond in de haven het lijk van een onbekenden jongeling van circa 20-jarigen leeftijd opgevisebf. Het lijk was gekleed in een schipperstrui en had laarzen aan de voeten. Het hoofd vertoonde een wond, vermoedelijk veroorzaakt door de schroef van een boot. Op het lijk is gevonden een loonboekje van de Maatschappij de Schelde, te Vlisstngen, op naatn van I. Bossehaard. Tot 5 October is daarop loon aangeïeekend. Verder eenige pollooden, waaraan hij vermoedelijk heeft gesleurd. Vrijdag hebben de vader en de broer van den verdronkene, uit Middelburg overgeko men het lijk herkend. Een locomotief op hol. Een ooggetuige deelt ons mede dat Vrij dagavond, even voordat de trein van Rotterdam naar Amsterdam he. station 's-Gravenhage zou binnenkomen, een locomotief met. twee wagens langs deze lijn //op hol// ging in de richting van Amsterdam. De locomotief werd achtervolgd door machinist, s'oker en wit kielen, uit volle borst roepende Houdt em 1 Houdt em 1 Maar niemand toonde lust de hollende wagens te honden, zoodat het bleef bij een steeds toenemende reeks van roepende achtervolgers. De sneltrein naar Amsterdam had tenge volge van het incident vrij belangrijke ver traging, daar men natuurlijk enkele malen geruimen tijd moest stilstaan, om een botsing met den vluchteling te voorkomen. Eerst ter hoogte van het station Voorschoten slaagdt men erin de uit Den Haag onsnapte machine en wagens te //grijpen//. De personentrein kwam met een hall uur vertraging aan. In een vlaag van waanzin. Men meldt uit Leiden In den vorigen nacht is de bediende van het Rijks-Herbarium De R., die reeds lang zenuwpatiënt was, in een vlaag van krank zinnigheid door het raam van de slaapkamer van de tweede verdieping gesprongen. Fel bloedende is hij daarna geheel ongekleed de straat op geloopen en heeft zich in de Witte Singelgracht verdronken, waar de politie een paar uur later zijn lijk ophaalde. De vrouw die hem wilde tegenhouden is vrij ernstig aan den pols verwond. Dit alles speelde zich af op hel rustige Vreewijk. „Ze 1st er stil van doorgegaan." Te Koudekerke heelt een vrouw, terwijl haar echtgenoot als getuige in een strafzaak naar Den Haag was, van de gelegenheid ge bruik gemaakt ont met haar heele hebben en houden te vertrekken, voor baar man niet anders dan een bed en eenige levensmiddelen achterlatende. Onze scheepsbouw. Men meldt ons uit Krimpen a. d. Lek Gebouwd voor rekening van den heer M. van Gameren te Gorinohem, werd van de werf firma Theising Ostlander te Geertrui- denberg met goed gevolg te water gelaten de stalen sleepkaan Wilhelmina//, groot 800 ton. Daarna werd de kiel gelegd voor een dito sleepkaan voor rekening der firma Geb. Netkens Van Steen*te Rotterdam. Een droevige dag. Vrijdagmiddag geraakte te Gouda het drie jarig zoonijc van Van Hofwegen, wonende aan het Jaagpad, spelende in de Gouwe le water en verdronk. De door de doktoren m 111 'en Buijt: Hoffman htn BeijciS ingcs.tutu pogingen urn de levensgeesten op te wekkm mochten niet baten. 's Morgens had heizeifde gezin door den dood een-kindje van zeven maanden verloren. (/<D. v. G liet papierverbruik door Couranten. De 30.00.0 dagbladen, die, in Europa en Amerika in millioenen nummers gedrukt worden, gebrui ken naar berekening van een Franscben statisti cus, dagelijks ongeveer 1000 tonnen houtslijp, en daar bijv. in Duitschland bovendien nog 200 boe ken dagelijks versehijuen, bedraagt bet jaarver bruik van boutslijphoudend drukpapier ongeveer 47Ó.000 tonnen papierbrei. Schrijf- en pakpapier is hierbij niet berekend. Om deze enorme hoe veelheid houtdeeg te kunnen produceeren, moeten geheele wouden worden weggehakt. Ieder jaar verslindt 1250 millioén kubieke meters hout als geestesvoedsel voor deu menseh. Amerika be hoeft het grootste aandeel, daar alleen worden 900 millioén kubieke meters hout gebruikt, ter wijl Europa de overblijvende 350 millioén kubie ke meters hout noodig heeft.Zoo verdwijnen,om aan de weetgierigheid van het menschdom te voldoen, geheele bosscben om in papier te worden omgezet. Een ontrouwe klerk. Te Winschoten is gevangen genomen zekere S. B., klerk bij den officier van justitie, ver dacht van diefstal van rijksgeld, onder beheer van den officier van justitie Deze bemerkie den diefstal, doordat hij geldstukken had gemerkt en die bij bek 1terugvond. Wielrijden. nD« Kaïnpioen// berekent dat Nederland in één jaar tijd voor een. waarde van ongeveer vijf millioén gulden aan rijwielen en onderdee- len uit hel, buitenland betrekt. Vanzelf rijst dus de vraag, zegt het blad, wat mankeert er aan Hoilandsche rijwielen en in Holland gemaakte onderdeelen, dat we jaarlijks vijf millioén gulden naar Duitschland en Engeland overmaken Zit er geen fut meer in de Hoilandsche nijverheid, of schuilt de fout bij de Hoiland sche wielrijders? Vermoedelijk ligt de schuld aan beide kanten. Vliïl 1 De eerlijke vrouw. In Triest woonde een arme daglooner met vrouw en kinderen. De man werkte nog wel, maar hetgeen hij daarmede verdiende was niet toereikende meer, om hem en zijn gezin te onderhouden. Vroeger had zjjne vrouw menig dubbeltje met wassehen verdiend, maar thans was zij oud en ziekelijk, en het werken ging haar niet goed meer van de hand. Hare beide dochters werden met eiken dag grooter ei) toch kon de vader ze niet op school houden, wijl zijne verdiensten slechts even voor honger en koude behoedden. Daarover bekommerden zich de goede ouders dikwijls zeer, en gaarne zouden zij het uit den mond gespaard hebben, wanneer het niet buitendien schraal ware toegegaan. Wat was te doen De moeder zorgde voor hare dochters zoo goed zij kon. Zij gewende ze aan den arbeid, leerde hen naaien, breien en meer andere vrouwelijke bezigheden, die aan haren ouder dom passende waren, ondernemen. Daarbij gaf zij hun, naar hunne geaardheid, menige goede onderrichting. »Ziet kinderen zeide zij dikwijls, «wanneer gij recht vlijtig zijt, dan kunt gij ook zeiven wel uw schoolgeld Verdienen. Daar leert gij dan van het christendom zooveel, om tevreden te leven en rustig te kunnen sterven. Ik ben nu oud en zwak, en kan niets meer verdienen, toch ken ik nog menige vertroostende spreuk, welke ik op school leerde, en menige onder wijzing, die mij in goede en kwade dagen begeleidde en die nu in mijnen ouderdom mijn troost en vreugde is.« De dochters volgden den raad hunner vrome moeder. Spoedig konden zij, door het ver richten van kleine handwerken, ietwat verdie nen, bespaarden het en betaalden daarmee hun onderwijzer. Zij leerden recht vlijtig, wijl zij het door haar zeiven verdiende schoolgeld niet voor niemendal weggeven wilden, en de onderwijzer had genoegen in zijne leerzame scholiersters. Op zekeren dag vond de moeder op straat een beurs vol geld en geldswaardig papier. Zij zag overal rond, maar er was niemand in hare nabijheid. Zij had haar onbemerkt kunnen opnemen en hare laatste levensdagen, nu zonder zorg voor het levensonderhoud, kunnen doorbrengen. Doch haar geheele leven door was zij eerlijk geweest, en zou ze nu aan het slot aanvangen het niet meer te zijn en een kwaad geweten met zich omdragen On geveer twintig schreden voor haar uit zag zij een rijk gekleeden heer, die haastig zijn weg vervolgde. Gewis had deze, zonder het te bemerken, de beurs verloren, dacht de eerlijke vrouw en riep hem luide na, in de hoop, dat hij omzien en wachten zou, hinkte zelfs, zoo vlug ze kon, hem na, doch tevergeefs. De rijke heer was in gedachten verdiept en de arme vrouw kon hem niet inhalen. Op eens was hij om een hoek der straat en haar uit het gezicht verdwenen. Toch rustte zij niet voor zij zjjne woning uitgevonden had en gaf hem toen de volle beurs over. Verbaasd en ontroerd beschouwde deze, een rijk edelman, de vrouw. »Geef mij uwe hand, moeder I« sprak hij tot de eerlijke vindster, «dat is waarlijk braaf van u gehandeld. Zulke lieden treft men niet dagelijks aan. Waarmede kan ik u helpen «Mijnheer! ik ben oud en zwak, zware arbeid kan ik niet meer doen. De verdiensten van mijnen man zijn ook niet veel en mijne kinderen n «Reeds goed,« viel de vreemde heer in, «behoud deze beurs en zeg mij uwen naam, want de naam eener rechtschapene staat bij mij in eere.a De vrouw schrikte bij het betoonen dezer groote edelmoedigheid, en de handen in elkaar slaande zeide zij «Neen, lieve heerdat is te veelZoo meende ik het niet.® «Brave vrouw k antwoordde de edelman diep geroerd, «kom met mij op mijne goederen. Ge behoeft niet te werken, doch ik wensch zulke eerlijke lieden om mij heen te zien. Maak u met uwen man en de kinderen reis vaardig, mij daarheen te volgen. Door de overgroote blijdschap ontzet, zonk de eerlijke vrouw aan de voeten van de edelen heer. Danken kon zij niethaar blik, haar uitgebreide armen, waarmede zij hem de knieën scheen te willen omvatten, zeiden alles. De edelman haastte zich, de vrouw op te heffen, maar ach 1 de blijdschap was voor haar te groot geweest, de overspanning harer zenuwen, had de nog overige krachten haars levens verteerd. Met diepen weemoed, met tranen in de oogen, stond de edele man bij het lijk dezer vrouw, die hij zoo gaarne voor hare eerlijkheid beloond scheen kleine jamm h: le fan l li»- imerenc «Kindere n, «ik den u vai mij zo' z tl va dezen, van d dat ik u aller mij op den, en kinderen In de nu tranen nam de ki weldenken zorgde va overledene begraven een marmt „Het sto1 Geboren Boom Jan Kempen. Gehuwd Johanna Di 84 Beroep cand. te Ri A a n g e n "hulppredike Bedank J. H. F. Rei veen, M. Bi| Tweetal Zuidland er A a n g e nj te Kockenge Wolvega. Spy kenis verblijde or ping naar dj ffl< Granen. Tï kilo 7 '/a a Haver per ki Aardappele kilo f 0,85. Boter f0,7 Aangevoerd Granen. Tarwe per 1 Alhoewel de: week, moei uitgezochte Haver per 10 Rogge per H! Gerst. Clieval Van dit go Boonen (witte; Boonen (brui Dit was puik soorten mo en wel van soort niet Het aanbod Erwten (blau Meel. De bleet' ook de vraagprijzen C t cc t— aq p E u. c. c E

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2