Eilanden. Woensdag 23 October iüü7 22s,e Jaargang IV. 1287, A_ n lir evo lu Ho ti a ir roar lie %nidliollaiid§rite en HeeuwM*! Orgaan He mukken voor tie Re4«cüe kesdenid, Ad vcrientiën eis verdere Administratie (franco toe te zenden aan de» Uitgever. 16de LIJST aurooa legen filanco? Tuin- en Landifouw. IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. Deze Coimiïit verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 por jaar. Afzonderlijke nnmraers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomiü. Ko. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Bienstaan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ex Vrijdagmorgen 10 uur. van de 29ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f47,837,56 Aduard met Dokwerd Oostuiu, Fran- sum en Den Ham (per lijst) 155,85 AppiDgedam met Tjamsweer, Juk- werd, Solwerd en Opwierda 304,10 Bedum met Onderdendam 434,95 Ulrum met Vierhuizen en Klooster buren, W. ged. (H. en G. K.) 240, Hollum op Ameland 38, Winsum (Kr.)71,87'/2 Kootwijk met Kootwijkerbroek 150,20 Lopik met Cabauw, Lopikerkapel en Jaarsveld203,15 Polsbroek (per lijst) 108,10'/» Polsbroekerdam met ged. Binschop (per lijst)47.40 Utrecht1,278,67 Amsterdam I (Oud Amsterdam). 1,870,78 Amsterdam III (Overtoom en omlig gende buurten)454,83 Beverwijk met Heemskerkerdam, Wijk aan Zee, Assum, Castricum, Uitgeest en Nootdorp 125,60'/, Edam met Volendam81,64 Bennebroek19,20 Naarden80,10 Uithoorn II (Zuid-Legmeer) 55,— Benthuizen40,— Bergambacht met Bergstoep, Zuid broek en Berkenwoude 152,01 Tinte bij Brielle met Oostvoorne 76,36 Ridderkerk (dorp) 170, Krabbendijke met Oostdijk (G. IC.) 26,38 Kruiningen, Hansweert en Schore 88,75 Terneuzen140,61'/! NAGIFTEN. Kijswijk bij Den Haag 11,60 Arnemuiden2,50 Kollumerpomp 3, Gerkesklooster15, De Meern2,51 Ten Boer1,— Totaal van 400 Locale Comité's f54,286,80 Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. De Unie-collecte te Utrecht is f298,57 lager dau in het vorig jaar, wat niet te verwonderen is als men weet, dat van Gereformeerde zijde 2 nieuwe Chr. scholen in aanbouw zijn cn de 3e eerlang zal gesticht worden. Van Herv. zijde is 1 nieuwe school in aanbouw en zullen nog 2 nieuwe scholen gebouwd worden. De Unie-collecte bracht op te Amsterdam I f 1870,78, te Amsterdam II f60,621/, en te Amster dam III f 454,83. Totaal f 2386,23'/,. Dit is f233,50'/, meer dan in het vorig jaar. En nog worden er nagiften verwacht. Met blijdschap kan geconstateerd worden, dat, ondanks het lager bedrag te Utrecht, bet bedrag der Unie-collecte bij de 400gepubliceerde Locale Comité's nog f100,hooger is dan bij die zelfde Locale Comité's in het vorige jaar. R. DERKSEN, Secretaris der Unie Ons Centraal-Comité sprak het »tegen« op dezen grond uitI )e grond- regeling van de wederzijdsche machts verhoudingen in den Staat, behoort np de Grondwet en niet in de Gewone W et thuis, ten eerste om aan die regeling der machtsverhoudingen zekere vastheid en duurzaamheid te verleenen. Ten tweede om te voor komen, dat niet de waan van den dag, of opgekomen uit een revolutionaire beweging het gezag aantaste, of ge wekt door daaropvolgende reactie de rechten en vrijheden van het volk aantaste langs formeel wettigen weg. Wat is de bedoeling van deze ge dachten Dit. b [let Staatsleven heeft zoo goed als het Gezinsleven, als dat in de Maat schappij, in de Kerk, in de School meerderen en minderen hoofden en ondergeschikten; hec-ren en dienst baren. Er is een Hoofd van den Staat en er zijn onderdanen; er zijn colleges met groote macht en gezag bekleed en er zijn er wier invloed klein is. Er is een regeerende macht, een uit- voeiende macht; en een omderwor- penheid aan beide. De verhoudingen vyaarin die machten tot eikaar staan, liggen voor een deel vastin de Grond wet. Vandaar dat in die Grondwet geregeld is in het Eerste Hoofdstuk het »recht« aller onderdanen a. dat elke Nederlander tot elke landsbediening benoembaar is. b. dat een vreemdeling hiertoe niet benoembaar is, dan volgens de bepalingen der Gewone Wet c dat er vrijheid is van drukpers voor iedereen. d. dat ieder het recht heeft om verzoeken, mits schriftelijk, aan de bevoegde macht in te dienen e dat ieder het recht heeft om te vereenigen en te vergaderen. f dat ieder gelijke aanspraak heeft op bescherming van persoon en goederen. Maar dan volgt in de Grondwet in het Tweede Hoofdstuk Van de Troon opvolging. Van 't Inkomen der Kroon. Van de Voogdij des Konings. Van het Regentschap. Van de Inhuldiging. Van de Macht des Konings. Van den Raad van State en de Ministorieele Departementen. Vooral de onderwerpen Macht des Konings en de beteekenis van den Raad van State. enz. zijn van hoog gewicht. Elk artikel heeft daarin bij zondere kracht. Dan volgt in het Derde Hoofdstuk Van de Samenstelling der Staten- Generaal. Van de Tweede Kamer. Van de Eerste Kamer. Van beide Kamers. Van de Wetgevende Macht. Van de begrooting. In het Vierde HoofdstukVan de Samenstelling der Provinciale Staten. Van de Macht der Provinciale Staten. Van de Gemeentebesturen. In het Vijfde HoofdstukVan de Justitie. Van de Rechterlijke Macht. In het Zesde HoofdstukVan de Godsdienst. In het Zevende: Van de Finantiën. In het AchtsteVan de Defensie (Landsverdediging.) In het Negende Van Jden Water staat. In het TiendeVan het Onderwijs en Armbestuur. Wie nu dezen inhoud, al zijn het maar titels, leest, zal aanstonds be grijpen, wat er bedoeld wordt, als onze partij spreekt van ixgrondregeling van wederzijdsche machtsverhoudingen in den Staat a En die begrijpt ook, dat zulke fun- damenteele stukken moeten vaststaan in een Grondwetdaar moet weinig en hoogst voorzichtig aan gestooten worden, schreven we verleden week. En nu is het kiesrecht een der hoek- steenen, waarop de wederzijdsche ver houdingen en machten gebouwd zijn. Het kiesrecht heeft invloed op het heele, volle Staatsleven. Het kiesrecht brengt leden naar de Tweede en Eerste Kameren deze beslissen weer over weiten en Grondwet. Ze kunnen die aanvullen en verbeteren, maar ook wijzigend verslechteren, waardoor de machtsverhoudingen gansch anders worden, als we dat al een 50 jaar gewoon zijn te aanschouwen. Het kiesrecht moet dus, omdat een Grondwet zoo spoedig niet te ver anderen is, als een Gewone Wet, vast liggen in die Grondwet, opdat die machtsverhoudingen niet al te gauw veranderd kunnen worden door oude of nieuwe Kamerleden. Opdat die nieuwe Kamerleden, of de oude, de herkozenen, niet, onder den invloed van en uit vrees vöor volksopruiers, van demagogen, van onruststokers, van revolutionaire woelingen en woel geesten, aanstonds het gezag aantas ten. En opdat niet weer daardoor, als diezelfde Kamerleden of de nieuwe, toornend over het gepeupel, daarna weer te ver gaan in het teruggeven van Gezag aan wie het was ontnomen, en zelfs daardoor weer de rechten des volks gaan aantastendan weer van het volk te veel gaan afnemen van hun rechten en vrijheden omditont nomene aan het Gezag, het eerst ge breidelde Gezag, in dubbe'e portie terug te geven. Grondwetsherziening De Regeering wenscht de Grondwet in enkele artikelen te veranderen. Laten we het voornaamste opsommen. Ie. het Blanco van art. 80. 2e. de mogelijkheid tot evenredige vertegen woording. 3e. Ook vrouwen kunnen kiezèr en lid der Kamers zijn en der Pro vinciale Staten en Gemeente raden. 4e. de leden der Tweede Kamer worden gekozen voor vijf jaar. 5e. om lid der Eerste Kamer te kunnen zijn, moet men voldoen aan de vereischten voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. 6e. Kamerleden, die Minister wor den, behoeven zich niet meer aan een stemming in hun district te onderwerpen. 7e.^De Voorzitter van Eerste en Tweede Kamer wordt niet meer door de Koningin, maar door de Kamers zelf benoemd. 8e. Alleen de Tweede Kamer heeft het recht om wijziging in een voorstel des Konings te brengen. 9e. Wordt de Eerste Kamer ont bonden, dan ook de Prov. Staten. Wat onze partij besloot. 17 October kwam te Amsterdam de Deputaten Vergadering bijeen, die door de afgevaardigden van 440aan gesloten -kiesvereenigingen, en door verscheidene antirevolutionaire Ka mer- en Statenleden werd bijgewoond. De Voorzitter, Prof. Dr. H Bavinck, opende de vergadering en bracht een warm woord van dank aan den heer Van Alphen, die als Assessor aftreden wilde en aan den heer Kater, die als Comité lid ontslag nam, voor den arbeid, door hen verricht. Onmiddellijk, na afdoening' van eenige huishoudelijke aangelegenhe den, kwam het Kiesrechlvraagstuk ter sprake. Aan het debat werd door verschil lende personen deelgenomen. Bij de opening der namiddagver gadering werd mededeeling gedaan van den uitslag der verkiezingen. Tot leden van het Centraal-Comité werden gekozen in de vacature Kuyper de heer Dr. A. Kuyper; in de vacature Kater de heer K. A. Grondijs. Tot Voorzitter werd gekozen in de plaats van Dr. Bavinck, die bedankt had, de heer Dr. Kuyper, met 733 stemmen; op Dr. Bavinck waren 12 stemmen uitge bracht, op den heer Talma 1 stem; tot Assessor, in plaats van den heer Van Alphen, die wenschte af te treden, de heer Dr. Bavinck. Nadat Dr. Kuyper met een woord van warmen dank, aan Dr. Bavinck, het presidium had overgenomen, werd de discussie over het Kiesrechtvraag- stuk voortgezet. Na ampele bespreking vereenigde de Vergadering zich met algemeene, d. i. met 746 stemmen op 2 na (slechts één afgevaardigde met twee stemmen stemde tegen) met de volgende verklaring, die het Centraal- Comité ter vervanging van de toege zonden vragen had opgesteld: De georganiseerde Antirevolutionaire partij, op 17 October 1907 te Amster dam in haar Deputaten-Vergadering bijeengekomen, spreekt als haar ge voelen uit: 1°. dat de opneming in Artikel 80 der Grondwet van een blanco formule niet kan worden aan vaard 2°. dat zij zich tegen de invoering van het Algemeen Stemrecht uit beginsel verzet; 3°. dat zij blijft bij haar steeds beleden overtuiging, dat de grondslag van ons kiesrecht niet mag zijn individualistisch,maar uioet zijn organisch; 4°. dat, nu hierin voorshands nog niet verder kan worden gegaan dan tot invoering van het Ge zinshoofdenkiesrecht voor de samenstelling van de Tweede Kamer, dit Gezinshoofdenkies recht in Art. 80 der Grondwet behoort te worden vastgelegd: 5°. dat zij eene toevoeging hieraan van Capaciteits-kiesrecht liefst gemeden ziet, maar desnoods hierin zou kunnen berusten, mits het zich beperke tot de manlijke gediplomeerden; 6°. dat zij het begrip van Gezin alzoo verstaat, dat hier ook onder mederekenen de onvol ledige gezinsformatiën; 7°. dat zij het billijk acht, dat de uitsluiting van bedeelden zoo veel doenlijk worde beperkt, en dat er een uitweg gevonden worde voor hen, die door de vast te stellen regeling zouden ontkiezerd worden; 8°. dat zij alle nadere formuleering en redactie van het door haar begeerde overlaat aan de Leden der Staten Generaal van onze partij, in overleg met de andere partijen van Rechts, zoo moge lijk onder raadpleging van het advies van het Centraal Comité. Neutraal. In een der afdeelingen van de Ver- eeniging »de Post« is gecollecteerd voor de verkiezing te Franeker, ten behoeve der Candidatuur Helsdingen, den Socialist. Hoe komt men er toe De Bond heet Neutraal. Maar die Afdeeling is er dan toch een van roode kleur. En als de Bond dan ook niet openlijk zijn afkeuring uitspreekt over die collecte, en als hij niet alle Afdeelingen verzoekt streng de hand te houden aan de Neutraliteit, dan achten wij het beter, dat alle Chris telijke postbeambten maar op staan- den voet de vereeniging verlaten en een eigen Christelijke organisatie schep pen. Collecteeren voor den Socialist, dat hij gesteund worde! Prachtige neu traliteit Mandataris. De Nieuwe Crt. is scherp over de ingediende Kieswetvoorstellen. Ze zegt: Men kan in het kort zeggen, dat de thans voorgestelde Grondwetsherziening is, een in den vorm van wetsontwer pen gegoten stuk politiek program der Liberale Unie, door de Vrijzinnig De mocraten mede aanvaard. Reeds daarom deugt het aangebo dene, omtrent welks hoofdpunten on der de staatkundige partijen al te voren van zoo veelvuldig verschil van inzicht is gebleken, als regeeringsvoorstel niet. Minder dan bij eenigen maatregel, dien zij neemt of voorstelt, moet een regeering bij een herziening der hoogste staatswetjoptreden als mandataris (tolk) eener politieke groep. Meer dan ooit heeft zij dan te be denken, dat het haar streven moet zijn leiding te geven, zooveel moge lijk in de richting, welke zij de goede acht, aan de verschillende weoschen der natie, die zich door middel van de volksvertegenwoordiging aan haar openbaren dat zij heeft te zoeken, naar wat vereenigeu kan, niet trachten door te drijven wat een minderheid wil. Ons dunkt die opmerking juist Elke Grondwetsherziening is in zekere mate een Compromiseen samenwerking van alle Kamerleden, van alle partij en, van alle fracties. De een moet wat geven, de andere wat nemen totdat men ten slotte komt tot eene entente cordiale, tot een eenheid, waar in zoo ongeveer zich allen vinden .kunnen. Maar deze Grondwetswijziging snijdt de samenwerking reeds bij voorbaat af, door de onaannemelijke artikelen, die er in voorkomen en die niet ge wijzigd kunnen worden, omdat het Kabinet met die voor ons onmogelijke artikelen, zal willen vallen. Zij zal, voortgekomen als ze is, uit de Coalitie der Liberalen in 1905, niet anders willen dan pal staan bij wat ze nu in de wetsontwerpen heeft neergelegd. Maar dan is de klove onoverbrugbaar, komt er van de Herziening in deze periode niets en wordt ze de inzet, het parool, de vlag der Kamerver kiezingen in 1909. En dan is 't voor de Lib. coalitie verloren spel NU DRIE JAAR AL GELEDEN lazen we in „De Veldbode" in een najaarsopstel getiteld „Thans nog chilisalpeter onder meer: „Doch van niet minder beteekenis is een ruime, doelmatige bemesting. Deze bestaat in bet aan brengen van voldoende hoeveelheden kali, phos- phorzuur en stikstof. De beide eerste stoffen worden aangebracht vóór of bij de grond bewerking. Doch hoe staat bet met de stikstof? Behou dens enkele uitzonderingen wordt de stikstofmest uitsluitend in bet voorjaar aangewend. Wanneer we bier spreken van stikstofmest, dan bedoelen we daarmee het bijna algemeen gebruikte chili salpeter. Is bet juist, het chilisalpeter uitsluitend in het voorjaar aan te wenden? Wemeenen van niet. In de eerste plaats hebben de bouwgronden van Nederland vóór alles behoefte aan direct opneembare stikstof. In de tweede plaats zal er in de meeste gevallen van datgene, wat er in den bodem aanwezig was, weinig of niets zijn overgebleven, daar een stikstof bemesting gewoon lijk met zuinige hand wordt aangewend. Onze wintergewassen zullen -dan wel voldoende kali en phosphorzuur in den bodem vinden, doch «let genoeg direct opneembare stikstof. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de jonge kiem- plantjes zich niet krachtig ontwikkelen entegen den winter te klein zijn om een goeden stoot te kunnen lijden. Wil de landbouwer daarom nog doen, wat hij kan, om zijn pleegkinderen te ster ken tegen den winter, dau geve hij thans nog een matige gift direct opneembare stikstof in den vorm van chilisalpeter. Een hoeveelheid van 75100 E.G. per H.A. is voldoende. Van het groote nut hiervan is men in Duitschland reeds lang overtuigd, terwijl ook op de rijksproef velden in ons land de groote waarde er van is gebleken." Zoo lazen we vóór drie jaar. Maar toch wij zijn er van overtuigd dat eene najaarsbemes ting van onze wintergranen met wat chilisalpeter nog lang niet algemeen plaats vindt. Hoe dat komt? Wijl nog maar al te weinig boeren er de proef mee namen. Laten ze dit toch eens doen. De kosten van zoo'n proef zijn slechts gering. De moeite is niet groot. Probeer dus eens met b.v. 10 KG. op 10 are of wilt ge een kleiner proefveld hebben, ook al goed. Neem dan de halve hoeveelheid op 5 are. Doch geef acht op 't verloop en stel aan 't eind 't resultaat vast. Wanneer velen zulks doen, komen we opgrond van veler ervaringen tot eene conclusie, welke ongetwijfeld luiden zal: een beetje stikstofmest in 't najaar maakt de graanplantjes wkt sterk voor den winter. OVER HET BEWAREN VAN GERANIUMS EN FUCHSIA'S. (Naar aanleiding van de vragen 106,107 en 108 Op perken staande Geraniums en Fuchsia's moeten nu zoo zoetjes_aan ri3ar binnen toe. De eerste mogen echter niet in den kelder bewaard worden. Zoo gemakkelijk en dankbaar de Gera niums des zomers zijn, zoo lastig zijn ze gedurende

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1