F. ¥1! Aroitiscli Staalctir. van den Boel, Se. E. Pi Advertentïèn. A. DEH IHGELSMAH, üezoekt VETLOOGMEE L Hallammen - Schorten - Kapjes TROUWLUSTIGEN, DAVID HARTOGS J&cz. JOS. WESSEL, Onovertrefbare olie en loog Sokjes. Wagenkleedjes. Juries, Sajet, Garen, Band, enz, Soliede Meubelen» Spiegels, S. 7 AH LEEU WEH, Voor Hof en Huis Buitenland. Goud - Zilver - Bioralen en Horloglen. Heeren-, Jonpleeren- en KinMeeding, Naaimachines, Verzekering op 't Leven tegen Ongevallen, Brandassarantie en Hy potheken. Schoen en Zadelmaker, BierkringOude Tonge, Kipstraat Nos. 84 en 86 en Stainissteeg 2. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen. zaak en dan in den boezem onzer eigen partij, dienen de woorden zeer nauw gewo gen En wat nu voorts de critiek betreft, op de voorstellen van het Centraal-Comité 't is minder noodig, dat ik er hier 't mijne van zeg, ik denk er 't mijne van en heb overigens in mijn kiesvereeniging niet mijn mond gehouden, toen de zaak daar aan de orde kwam. De veelszins zakelijke kritiek in onze pers heb ik met groote belangstelling gelezen en ik twijfel niet of Centraal Comité en Depu- talenvergadering zullen daarmee hun voor deel doen. Maar er is één gedachte uitgesproken en dat nog wel in de met 16-wets registers uitgevoerde Middelburgsche motie, die ik niet onweersproken wil laten, want daar was ik 't nu heelemaal niet mee eens. Zij kwam hierop neer, dat de Deputalen- vergadering eigenlijk niets nader omschrijven moet, als zijnde daartoe niet gerechtigd, maar dat ze zich zou moeten vergenoegen met eenvoudig uit te spreken, dat zij is vóór een ^organisch Kiesrecht Nu zou ik m'n mond houden, als er gezegd werd Zie, voor 't oogenblik zou het wijs zijn, als de Deputatenvergadering niet verder ging, daar ze de gegevens, de studie, de voorlichting mist, om verder te gaan. Maar dat wordt niet gezegd. 't Snijdt even dieper in Er wordt gezegd, dat de Deputaten-ver- gadering dat dus de Kiesvereeningen dat dus de Kiezers in hun programma's niet verder mogen gaan dan zeer algemeene uitspraken te geven en zich van elke aan wijzing, hoe zulk een uitspraak in een bepaal den, wettelijken vorm zou kunnen gegoten worden, moeten onthouden. Nu weet ik heel goed, dat daar veel misbruik van gemaakt is Ook wij zullen wel niet vrijuit gaan. Maar om nu met het badwater ook het kind weg te werpen, daar voel ik niet veel trek voor. De Middelburgers hebben er geen erg in gehad, maar zonder dat ze 't wisten, of bedoelden, hebben ze wijlen Groen van Prinsterer nog na zijn dood op de vingers getikt. Groen bleef lang niet bij algemeene uit spraken Daar heeft hij verdriet genoeg van gehad Meermalen stak hij met de conservatieven in zee, als zij betuigden, dat ze toch ook wel wat voor christelijk onderwijs gevoelden om even vaak bedrogen uit te komen. Hij durfde daarom wel verder gaan. Hij durfde wel een zeer bepaalde wetsformu- leering en wetsherziening aangeven, met de artikelen genoemd, erbij en de wijzigingen, die hij allereerst wou zien aangebracht. En dat dorst hij dan ten grondslag leggen bij de verkiezingen, om daarover het oordeel der candidaten te vragen Ja zal men zeggen maar dat was dan vrucht van langdurigen en mitsdien rijper overleghad dus meer »moreele« waarde enz. Dat kan alles waar zijnik spreek dat niet tegen, maar daar gaat het niet over 't Is de vraag, of het den kiezers, na nauw keurige overweging en goede voorlichting, ongeoorloofd zou zijn, om ook meer gedé- tailleerd hun meening over bepaalde punten van wetgeving uit te spreken en er de mee ning der candidaten over te vragen. Dan zeg ik, met het voorbeeld van Groen voor oogenMits alle waarborgen tegen •en onvijlde, onbekookte uitspraak genomen worden ja En ik vermoed zoo, dat men het in Mid delburg ook niet anders verstaat, anders zou 't me erg tegenvallen van een stad, waarin verscheidene onzer wakkere voor mannen wonen Al» mijn volgend stuk verschijnt, is de dag der Deputaten-vergadering reeds aange broken tenzij het C. C. dien te elfder ure nog verschuift. Mogen we er heengaan met 'n koel hoofd, 'n warm hart, 'n scherp oog en een dubbele mate van broederlijke welwillend heid UITKIJK. Een nieuwe methode om vleesch en andere gemakkelijk bedervende voedingsmiddelen te conserveeren, is door Dr. Bouwer aangegeven. Zfj beeteat hierin, dat de vleeschwaren eerst zeer nauwkeurig worden onderzocht, dan met een vetlaag omgeven en ten «lotte in een gelatine achtige, verhardende massa in gekapseld worden. Het is hierbij onverschillig of het vleesch versch, gekookt of gezouten isjarenlang blijft het steeds goed. Ook voor verzending naar heete landen is xulk geconserveerd vleesch geschikt. Door een zeer eenvoudig middel kan men den tranigen, vischaohtigen smaak, dien de wilde eenden soms hebben, verwijderen. Daartoe vult men de buikholte van 't dier met gele erwten, die men gedurende 't braden daarin laat. 't Best i* zelfs, den buikwand na 't vullen weer dicht te naaien. De erwten hebben de eigenschap, den verkeerden smaak tijdens 't braden volkomen in zich op te nemen. Na 't braden worden de erwten, voor de eend op den disch komt, weder verwij derd. Wanneer in grasland, dat laag gelegen en zuur is, biezen in een groot aantal voorkomen, is het niet mogelijk deze alleen door bemesting en bekalking te verdrijven, zooals vaak beweerd wordt. Het groeien van biezen in zulk grasland is het gevolg van het feit, dat in den bodem en wel tot boven toe, staand water voorkomt, waar door hij niet meer toegankelijk is voor de lucht en verzuurt. Het meest doeltreffende middel is in dit gevalontwatering, drooglegging. Men zorge dus, zoo mogelijk, voor een behoorlijken afvoer van overtollig water, door het leggen van draineer- buizen, het graven van slooten of greppels en het aanleggen van duikers. Daarna egt men den grond, zoodat ook hierdoor aan de lucht toegang wordt verschaft. Volgt hierop dan flinke bekal king en een rijke bemesting met slakkenmeel en kainiet (6—10 kilo per are,) dan zullen ,je biezen het mos en de zure grassen verdwijneI1 en je' goede grassen de overhand krijgen. Tegen het roesten van nagels in spalieren (voor leiboomen) en aan schuttingen, die zeer sterk blootgesteld zijn aan den invloed van het weer, bestaat het afdoend middel, ze vóór het gebruik roodgloeiend te maken en terstond in koude lijn olie af te koelen. Den 24en dozer zullen te Brussel de juweolen en kostbaarheden, die aan wij len Koningin Marie Henrietfco van België hebben toebehoord, publiek worden ver kocht. De schuldeisehei's van princes Louise aan wie de kostbaarheden waren vermaakt hadden gehoopt, dat de Koning zulks niet zou toestaan, en door hun advocaten laten voorstellen ze tegen taxatie terug te koopon, maar het bestuur der civiele ljjst kocht alleen den sluier, ia 1885 door de Belgische vrouwen aan de Koningin geschonken, terug. De rest zal dus publiek worden verkocht, o.a. een diadeem dat de bevolking van Brussel in 1878 aan de Koningin schonk bij gelegenheid van haar zilveren huwe lijksfeest. De Duitsche regeering heeft den be stuurbaren luchtballon van graafZeppclin met bijbehoorende loods aangekocht voor 2 millioen mark en aan den graaf op gedragen een nieuwen soortgelijken balion te vervaardigen, die 18 personen zal kunnen dragen en machines hebben v?n 200 paardenkracht. Ook de Engelschen hebben nu hun luchtschip, dat dezer dagen evolutiën boven Londen uitvoerde, Maar de „Daily Tel." zegt zelf, dat de „Nilli Secundus" het Britsche zweeftuig, nog verre achter staat bij de Pransche en Duitsche lucht schepen. Dus voorloopig nog wèl „de tweede." Het „Berl. Tageblatt" deelt weer eens een fraai staaltje mede van de wjjze waarop Duitsche onderofficieren hun ondergeschikten kunnen behandelen. Een onderofficier had aan een, overigens niet al te intelligent huzaar, opgedragen de paardenmest van stroohalmen te zuiveren. Hij deed dit echter niet goed genoeg naar den zin van den onderofficier, waarop deze in zijn nijdigheid den sol daat gelastte de halmen er met den mond uit te halen En de soldaat, bang voor slaag en geweld, gehoor zaamde. Blijkbaar vonden de autoriteiten dit toch ook wel wat te bar. De onderof ficier werd veroordeeld tot degradatie en 7 maanden gevangenisstraf. Gemengd Nieuws De Heer H. J. van Dorp, welke sedert 25 jaren gevestigd was Kipstraat, Rot terdam heeft zijn inrichting verplaatst naar de Diergaardelaan 4.4. (Zie advertentie.) Was zijn werkplaats steeds een model inrichting, thans heeft hij die op een voet ingericht als niet één te Rotterdam bestaat. Reeds bij het binnentreden doet de keurig gebeeldhouwde marmeren trap u zien, dat de ontwerper smaak had en voor ge het groote atelier binnentreedt, gevoelt ge U reeds op uw gemak, omdat het oog rust op alles, wat het ziet. Door" drie zeer groote ramen, welke open kunnen naar verkiezing, valt een zee van licht in het grootsche atelier, dat weelderig is ingericht en waarin groote toestellen U met hun blinkende oogen aanstaren. In de salon daarnaast, ingericht voor wachtkamer en om uw toilet en kleeding in orde te maken, doet U alles aangenaam aan. Keurige fijne olieverfschilderijen van groote waarde, overeenstemmende met het decor, roemen om 't meest den smaak van den Heer Van Dorp. Wij begrijpen dat, wie eenmaal daar is geweest, niet meer bij een ander wil gaan om zich 't portret te laten maken en wij twijfelen er dan ook geen oogenblik aan, of de Heer Van Dorp zal zijn clientèle zien verdubbelen, temeer omdat het evenbeeld van den photograaf Van Dorp in geheel Rotterdam niet te vinden is. We wenschen hem in deze zijn nieuwe inrichting veel succes, en noodigen onze lezers uit bepaald daar eens een kijkje te gaan nemen. Inbrekers Te ZoetermeerZegwaartzijn Zaterdagnacht te ongeveer 2 uur door de politie drie ver dachte personen aangehouden, die bij fouillee ring bleken ongeveer f 30 aan zilvergeld, benevens dolkmes, revolver en eenige inbre kerswerktuigen bij zich te hebben. Zij werden in de cachot opgeborgen. Ongeveer 4 uur 's nachts kwam de winkelier De Bruin, aan den Voorweg te Zoetermeer zeggen, dat bij hem waarschijnlijk door open schuiving van een raam ingebroken was en ongeveer f 100 ontvreemd. Natuurlijk werd een en ander met elkaar in verband gebracht en de personen in verhoor genomen, waarna ze per trein 's avonds naar Den Haag vervoerd werden, waar de zaak verder onderzocht zal worden. In een der personen heeft men iemand herkend, die vroeger bij een landbouwer te Zoetermeer gewerkt heeft. Een goed feeken. Door de firma Gebr. Stork Co. te Hengelo wordt aan haar arbeiders een winstaandeel uitgekeerd van f20.000 tegen f 18.000 in bet vorig jaar. Gasverstikking In eene woning aan de Van der Duynstruat Ie 's-Gravenhage werd Maandag de uewoon- ster, een 67-jarige alleen wonende weduwe, dood op baar s'oel gevonden. Het had de aandacht getrokken van personen die van de straat door de ramen in de woning (een benedenhuis) hadden gekeken, dat de vrouw onbeweegelijk in eene ongewone houding op den sioel zat. De familie en de politie werden door de buren in kennis ge- steld, en bij onderzoek bleek, dat de vrouw was geslikt, vermoedelijk door gas, dal ontsnapt moet zijn uit de buis van de gaskroon die was neergeschoven en welke buis niet met water was gevuld. Laffe aanranding. Zekere^Dixtus, uit Standdaartbuiten welke kermis had gehouden in Ellen, kwam Zon dagavond per fiets naar hui3. In de Kruisstraat werd hij' door eenige personen, die uit een herberg kwamen, onverwachts aangevallen. Htj kreeg een 5-tal messteken in den rug en .viel voor dood neer, waarna de laffe aanranders de vlucht namen. Later werd hij door eenige voorbijgangers opgenomen en in een herberg gebracht, vanwaar hij met de laatste tram naar Oudenbosoh werd vervoord en naar liet gasiliuis gebracht. Een wond in den hals toegebracht, is levensgevaarlijk. Dynamiet fabriek Te Lottum, bij Venlo, zal worden opge richt een dynamietfabriek met een kapiiaal van f400.000. Er zullen een dertigtal gebouwen in een blok noodig zijn% Aanhouding verzocht. Men meldt ons Door de justitie te Straatsburg wordt opsporing vet zocht van Eduard Stauden- maier, deurwaarder aldaar, wegens ver duistering in zijne ambtsuitoefening begaan van 60000 Mark, van welke 41000 mark uit biljetten van 1000 mark bestaan. De voortvluchtige, beeft middelbare lengte, haar en knevel zwart, op een arm is een rijwiel getatouëerd met bet onderschrift "All Heil//. Iu Duitschland wordt 500 Mark premie op zijne aanhouding uitgeloofd. Vanwege het departement van justitie te 's-Gravenhage wordt opsporing, aan houding en bericht verzocht. In een waschtobbe verdronken. Te Dalen is het één jarig zoontje van den arbeider K. E. Maandagmorgen, ter wijl de moeder even naar de bleek was, voorover in de waschtobbe gevalien en verdronken. Trambotsing. Men meldt uit Deventer Zaterdagmiddag, ongeveer half vier, heeft lusschen Beekvliet en Borculo een ernstige trambotsiug plaats gehad, waarschijnlijk te wijten aan het station Borculo, dat niet voor goeden wisselstand had gezorgd. De personentrein uit Deventer is in botsing gekomen met den goederentrein uit Borculo. De machines werden ernstig beschadigd en de bagagewagen drong in den eersten passagierswagen uit Deventer. Daardoor werden deze wagens ook zwaar beschadigd. De dame, die in het rijtuig had plaats genomen, Mej. Woerman uit Neede, be kwam een dubbele armbreuk,- terwijl con ducteur Durand uit Deventer licht gewond werd. Verdronken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Gouda bij de Mallegatsluis te water geraakt de koleusjouwer S. Eenigen tijd later werd hij levenloos opgehaald. Te Heerlen (L.) is een 9-jarig kind Maandagmiddag in de basin op het terrein der mijn «Oranje Nassau// gevallen en verdronken. Zaterdag is het vierjarig zoontje van R. de Bruin te Waddingsveen verdronken. Met de machine in aanraking ge komen. Vrijdagmorgen had de 26-jarige werkman P. H., werkzaam in de schoenfabriek van den heer A. J. E., te Tilburg, het ongeluk bij het opgooien van een riem opeen der poelies met de machine in aanraking te komen, waardoor hem een arm op drie plaatsen werd gebroken en do borstkast gedeeltelijk werd ingedrukt. Verdronken. Een jongetje van zes jaren, woonachtig in de Doedijnstraat te 's-Gravenhage, geraakte Zaterdag al spelende in het water aan den Trekvliet bij het spoorwegviaduct. Het kind werd in bewusteloozen toestand op liet droge gebracht, Waarna door twee geneesheeren Dr. Horst en Dr. Van Dommelen gedurende geruimen tijd pogingen werden aangewend om 'de levensgeesten op te wekken, wat ten slotte evenwel vruchteloos bleek. Na eenigen tijd werd liet lijk van den knaap naar de ouderlijke woning gebracht. Betere arbeidsvoorwaarden. Men meldt uit Enschede: De firma van Heek Co. heeft voldaa» aan het verzoek harer arbeiders. In hare fabrieken heeft zij aangeplakt, dat met ingang van 21 October de middagschaftijd zal duren van 12 uur tot 5 minuten voor half twee. Als gevolg daarvan zullen vele arbeiders, die op verren afstand van de fabriek wonen, thuis hun middagmaal kunnen 'gebruiken. Iu verband met dit besluit zal, ter voor koming van daling van loon, in plaats van des zomers en winters van 's morgens 6.30 tot 's avonds 6.30 uur te arbeiden, de werktijd als volgt worden gewijzigd Van 1 April tot Oct., gedurende de zomer maanden van 's morgens 6 tot 's avonds 6,15 uur en gedurende de wintermaanden van 's morgens 6% uur tot 's avonds 6.45 uur. De valsche munters te Amsterdam. Het Nbl. v. N. schrijft Toen eenige maanden geleden de inspec teur van politie I. -T. Hulseboom het onderzoek in de vaak der valsche munters in alle stilte aanving, vernam hij, dat Hendrik Oornelissen eenigen tijd te voren in een dronken bui, aan de deur van zijn woning te Amsterdam slaande, een valschen rijksdaalder uit zijn zak had gehaald en tot de buren zou hebben gezegd «dat ding deugt niet Hierop boog hij het doormidden en wierp het den Achterburgwal in met de bedreiging dat hij iedereen zou vermoorden, die er een woord over zou reppen Dins dagmorgen is onder leiding van den rechercheur Yisser de Achterburgwal voor hec perceel afgedregd, intusschen zonder eeiiig resultaat. De politie heeft echter grond te lermoeden, dat in de gracht, behalve de bewuste rijksdaalder, nog tal van valsche guldens liggen, temeer daar bij hetonderzoek ten huize van Cori elissen geen enkrl valsch muntstuk gevonden is. Bij een winkelier in de Stoofsteeg is door iemand wiens, signalement overeen komt met dat van Hendrik Oornelissen, indertijd een valsche rijksdaalder in betaloig gegeven. Oornelissen moet eenigen tijd geleden, hangende het onderzoek van den heer Hulseboom, de lucht gekregen hebben dat men naar hem zocht. Daarom vermoedt men dat er valsch geld in de gracht ge vonden zal worden. In privaten, onder de vloeren, tusschen de naden der zoldering, kortom op alle plaatsen welke bij een huiszoeking bij een valschen munterduchtig worden onderzocht, was geen spoor van valsch geld te vinden. De politie ondervindt overigens nog al wat last van menschen die den man met en zonder valscheu baard meenen gezien te hebben, doch die ten slofte stftds afschrikken voor liet afleggen van de be sliste verklaring. Vast moet evenwel staan, dat men hier niet te doen heeft met de makers van het valsche geld, hetwelk op groote schaal verspreid werd, doch het kan zeer wel,' dat dit «filiaal// in verbinding stond met de «fabriek//, die nog niet ontdekt is. Ontvlucht Maandag is het aan drie gestraften ge lukt, uit de cachot te breken en de kazerne te Hoorn te ontvluchten. Yan hun spoor is nog niets ontdekt. Maandag zonden door de rijksveld- wacht een zestal personen te Arnhem worden ingesloten in het Huis van Bewaring aldaaréén hunner, zekere D. H die nog 3 dagen hechtenis en 6 maanden op sluiting in 's rijks werkinrichting te Hoorn te goed had, wist evenwel te ontsnappen en is tot heden nog niet opgespoord. Een aanvaring. Schipper M. v.d Harst van deloggerbom Sch. 424, Maandagmorgen te Scheveningen binnengekomen, rapporteert op 12 vademen uit den wal tusschen Katwijk en Scheve ningen de masten en stengels van een haringlogger boven water te hebben zien uitsteken. Nader wordt gemeld dat des nachts een Vlaardingscbe logger van den reeder G. Vriens door een Hamburger stoomboot is aangevaren en met lading en al is gezonken. De bemanning heeft zich gelukkig kunnen redden en moet door de aanvurende stoomboot te Hamburg reeds behouden zijn binnen gebracht. Bijzon derheden ontbreken. Va 11 liet drama te Leiden. Men meldt uit Leiden In den nacht van Zaterdag op Zondag is Stammers, de hoofdpersoon uit het be kende drama, per rijtuig uit het Academisch Ziekenhuis afgehaald door den burgemees'er van Zoeterwoude, teneinde door dezen in diens qualiteit van hulpofficier van justitie in verhoor te worden genomen. De kogel is nog niet verwijdetd kunnen worden. De vermiste knaap. De elfjarige Cornelis de Groot, die sedert Donderdag te Meppel vermist werd, is te Dedemsvaart opgespoord. De verontruste familie kreeg daarvan thans bericht. «Vestdijk IS 332, mnnBLHARKH. Billijke prijzen. Solide artikelen 0P6ERIGHT 1840. Kleermakerij, NIEUWE TONGE. Ondergeteekende houdt zich beleefd aan bevolen voor de levering van gemaakte het sluiten van Concurreerende Prijzen. Levert alle soorten Haamtuigen met berlimilver en koper Garnituren, Hoofd stellenGebitten, Leidsels, Zweepen, Hal sters, en wat verder tot het vak behoort. voor en aleer uwe Meubelen en Bedden te koopen de grootste en soliedste Meubel- en Beddenmagazijnen van ROTTERDAM Eerste Meubelwinkels vanaf de Stadhuissteeg. Grootste en goedkooste Inrichting. Eenig adres voor alle standen. P.S. Aan de Meubelmagazijnen is verbonden een goedkoop Beddenraagaztjn, dus zeer gemakkelijk, daar alles nu in één huis gekocht kan worden. Het beste staalmiddel tegen zwakto en bloedarmoede. Aangenaam van smaak en daardoor voor kinderen aan te be velen. Werkt spoedig en zeker. De llesch f4,- in heele en halve portien om zeep te maken en daaruit bereide Maakt de wasch helder zonder het goed eenigzins aan te doen en bet daar mede g6wasschen goed blijft steeds hel der wit. Een pakje van 40 cents geeft 14 pond zachte zeep van eerste kwaliteit. Verkrijgbaar bij TEEPE te Middel- harnis en L W. ZAA1JER te Dirksland. Dubbele Ring, - Sommelsdijk. - IN HOEDEN EN PETTEN, kousen, ARTS, Hond- en Tandarts, (Kunsttanden en gebitten.) Stationsweg 25, ROTTERDAM. Spreekuren eiken werkdag 13. Voor on- en minvermogenden 910. PI r» •tS S-e CD a CD PI :«h* PG CD •O CD W~% Verkrijgbaar in flesschen a 50 ets, 75 ets en f 1,25 bij HH. Apothekers en Drogisten. Let op het merk „Anker F. Ad. Richter Cie Rotterdam. Stickler's Anker-l'ain-Ex- gseller is verkrijgbaar bij DIJKEMA en DOOR N BOS te Sommelsdvjk bij A. TEEPE te Middelharnisbij A. G. P. DE VRIES te Dirksland; bij A. L. HOBBEL te Ooltgensplaat en bij Firma G. BOSS te Ouddorp en ieder ander, laat u niet verleiden om in groote Winkels uw inkoopen te doen, doch brengt eerst een bezoek aan het goedkoopste adres van Schilderijen, enz. Men koopt daar Keukentafels 1.25, Keu kenstoelen f 0.85, "Rietenstoelen ƒ0.95, groote ƒ1.50, Kolomtafels ƒ5.50, 6 prachtige Soelen ƒ7.50, 6 Stoelen met leer of trijp 18.—Sa lontafels, Mahonikasten, Vouwstoelen, Tabou- retjes, Boekenhangers, Étagères, Nachtkastjes, Kasten vanaf 5.prachtige Spiegels ƒ1.25 Schilderijen met gouden lijst 1,25 per paar, Spiegels met prima Fransch glas 3.Pe nanttafels ƒ2.25. Let op het juiste adres: Hipstraat AA ROTTERDAM, {naast het Kosthuisrecht tegenover de Korte Baanstraat.) Boven 25 gulden een Spiegel of een paar Schilderijen cadeau.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 2