Woensdag 9 October idol An tire vo ti on a 22sle Jaargang IV'. 1&83, Orgaan IN HOC SIGN O VINCES Het Kiesrecht. Juist, Uit de Pers. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER j T. BOEKHOVEN, j Teleioon IntercoMiw. io. 2. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvrageu en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. %ïïe «(likken voos* üedactie besfeoMl, Advertenjiën esi verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. 12de Ij IJST van de 29ste Jaar- Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport Uniegift van D. y. V. V. te 's Gra- venbage Godlinze Seheemda met Nieuw-Scheemda en Echta (per lijst) Praneker met Zweins, Kied, Boer, Scbalsum, Dongjum, Herbayum en Peins Warns met Seharl (G. K.) Beilen o. a. Buinerwold met Dijkhuizen, Weer- wilie, Haakswold, Ruinen en An- sen (G. K Vries met Donderen, Bunne, IJde, Rhee, Taarlo, Tinaarlo, Zeegse, Winde en Oldemeule Kerkwijk met Delwijnen Oldebroek Schaarsbergen Scherpenzeel met Woudenberg en Leusden Wageningen Kamerik met Oud- Kamerik en Teekop De Meern (Kerkel. Gemeente) en Vleuten wijk A Mijdrecht met Den Hoef, Bozenho yen en Waverveen Purmerend met Beemster (H. en G. K.) Bodegraven met De Meije Gouda met Broek Hendrik-Ido-Ambacht met Oos- tendam Leerdam Moercapelle (per lijst) Oudshoorn met Ridderbuurt Rozenburg Zuidland met Simonshaven, Biert en Hekelingen (H. en G. K.) Kattendijke (giften) NAQIFTEN. Lage-Vuursehe Roden Ransdorp Broek op Langendijk Heusden met Oud-Heusden (ge collecteerd) Hattem Monnikendam Schraard f29.092 38'/, 2.50 39.- 142.76 165 65 23.06 120.— 24.50 81.80 33.83 334.18'/, 96.81 148.30 282.— 222.25 209.20 62.50 51.13 301 53 192.87 230.96 179.27 107.30 164 83 106.39 108.38 4.50 5.— 5.— 2 50 2.50 15.28 25.— 1.— li- Totaal van 300 Locale Comités f 32.585.06 Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. De Unie-collecte te Praneker c. a. is t6hooger dan het vorige jaar, ondanks de weigering van den Burgemeester vfln Pranekeradeel, om aldaar het houden der Unie-collecte aan de huizen toe te staan. ZEdel.Achtb. heeft zeker nog niet ge weten, dat onze correspondenten zich door tegen stand, hoe fel dan ook, niet laten ontmoedigen. De Unie-collecte bedroeg te Purmerend f24,10, de Unie-collecte in de Geref. Kerk aldaar f 5.93 en in den Beemster f21.10. Het is een ware verrassing, dat de opbrengst der Unie collecte bij de 300 reeds gepubliceerde Locale Comités f250 hooger is dan de Unie-col lecte bij die zelfde Locale Comités in het Vorige jaar. Hoop doet leven. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Het ligt in den aard der zaak, dat hoe ouder een kind wordt, des te zelfstandiger het optreedt. Heerscht en regeert de huisvader in den beginne over de kleinen met bijna absoluut, volstrekt gezag (natuurlijk als vader, die aan God verantwoording schuldig is, hoe hij jegens zijn kinderen op treedt), hoe ouder ze wordenhoe meer ze eigen inzicht krijgenhoe meer dat ze gaan meeleven met en deelen in de lusten en lasten van 't gezindes te meer treedt dat absolute gezag op den achtergrond en komt eindelijk de tijd, dat de vader met zijn oudste jongens, en de moeder met haar oudste dochters de gezins- belangen bespreekt en die van het leven, waarin ze dagelijks reilen en zeilen. Vanzelf, als er verschil van meening blijkt, moet ten laatste de vader of de moeder beslissen en dan eischt de zedelijke wet: onvoorwaar- delijke gehoorzaamheid aan het eind oordeel en de. beslissing der ouders. too eenigermate is het ook met oen Volk. Is dit Volk nog in zijn Mndschheid, dan kan het niet spreken; (*o arts moge raadplegen, hoe 't met Z1J0 gestel staat, maar er volgt geen antwoord. Maar ontwikkelt een Volk zich, dan gaat dat anders. »Ons Program« zegt dit aldus, als het over Volksinvloed spreekt Staat een arts tegenover volwassen personen, dan zou bet alleronver- antwoordelijkst zijn, indien hij hen niet ondervroeg en geen rekening hield met wat zijn patiënt hem te zeggen weet èn over zijn gewaarwordingen èn over de ziekteverschijnselen èn over de waargenomen werking der medica menten. En trof het zoo, dat hij met een kranke te doen had, die niet slechts volwassen was, maar ook eenige kennis van het menschelijk lichaam, kennis van ziekten en kennis van medicatie had, dan spreekt het wel vanzelf, dat hij zijn zieke niet alleen uithooren, maar ten deele zelfs aan zijn gesprek den vorm zou geven van een consul- teeren. Welnu, ons Nederlandsche volk is de kinderschoenen ontwassen, en nu heeft het een orgaan noodig om aan de Overheid, den Arts mee te deelen, waar 't em hapert. Die mond, dat sprekende orgaan is de Staten-Gene raal, ook wel Eerste en Tweede Kamer genoemd. Maar nu begrijpt ieder, dat die mond, dat orgaan, waardoor ons Volk spreekt over zijn behoeften, nooden en toestanden, ook spreken moet over alles, wat 't aan den lijve voelt. De Staten-Generaal moeten dus vertolken wat er in de Natie denkt, gelooft, leeft op 't terrein van het maatschap pelijk levenhet geloofsleven, het godsdienstig levenwat de burgerij poodig heeft; wat de arbeidende standwat het Kapitaalwat de Landbouw noodig heeft of de Scheep vaart, of de Handel of de Nijverheid. In één woord de mond des Volks of de Staten-Generaal moet opkomen voor de belangen van het Volk in al zijn publieke uitingen. Maar dit punt nu vaststaande, dat er een Staten-Generaal moet zijn, die heel het leven, het organisch leven van den Staat bestrijktdie daar iets van bepleit bij de Koningin die over het volle leven, zooals het zich naar buiten openbaart, als een waker toezicht had komt een tweede vraag aan de orde hoe en door wie worden die Kamers gekozen. Wie schept of formeert die sprekende mond? Ant woord de kiezers. Om de vier jaar gaan een 600,000 kiezers ter stembus en kiezen ze de Tweede ICamerterwijl de Eerste Kamer gekozen wordt door Provinciale Staten, die een 400 personen tellen. De Tweede Kamer telt 100 leden de Eerste Kamer 50. En op 't oogenblik is nu de strijd aanhangigmoeten er bij de 600,000 kiezers nog bijkomen, ja of neen En ook deze vraagwie mag en moet kiezer zijn*. De laatste strijdvraag staat thans 't meest op den voorgrond Mag ieder kiezer wezen èn op welken grond geeft de Overheid 't hem. f Wordt vervolgd. Te Utrecht werd kort geleden een Congres gehouden ter bespreking van de afschaffing van den nachtarbeid der bakkers. Allerlei man van allerlei beginsel bepleitte, ieder op andere gronden, de noodzakelijkheid daarvan. De een zag op den werkman zelf en zijn nachtrust; een tweede op het huisgezin, waaruit de vader 's nachts weg waseen derde op het drank gebruik in zoo'n werknachtenz. maar allen waren de sprekers het erover eens, dat de nachtarbeid een kwaad was, dat diende uitgeroeid te worden door den wetgever, waar het parti culier initiatief onmachtig was geble ken om het volkomen te doen ver dwijnen. Het was juist, wat ook Min. Veegens sprak «Ongetwijfeld is de nachtarbeid de donkere zijde van de industrie in dien arbeid toch schuilen zoo veelvuldige nadeelen voor huisgezin, Zondagsrust en hygiene (gezondheid), dat het geen verwondering behoefde te baren, dat deze met klem en kracht op dit Congres zouden worden aan getoond.® En toen sprak hij, dit voor de bak kers goede woord Waar hiervoor de hulp van den wetgever wordt inge roepen, is er alle redenen voor een zeer nauwkeurig onderzoek. Laten we* hopen, dat dit onderzoek niet al te lang dure en de bakkers verlost worden van den nachtarbeid, zooals die in de steden vooral zich openbaart. Schrikkelijke taal. Dezer dagen is een brochure verschenen, getiteld Sociaal democratie en propaganda tegen de Kerk«. Schrijver is de Duitscher Herman Wendel, en vertaler de heer W. v. Ravesteijn Jr, een der voormannen van de Rotterdamsche sociaal- democratie. Ziehier een passage uit dit geschrift In tegenstelling tot alle andere klassen iüHbetreeclt het moderne proletariaat zonder god en godsdienst het wereldtooneel-. Voor de eerste maal in de wereldge schiedenis treedt met de arbeidersklasse de godsdienstloosheid op als een massa verschijnsel. Want bij het proletariaat ontbreken alle grondslagen, waaruit reli gieuze ideologiën kunnen opgroeien. De arbeidersklasse heeft het geloof niet noodig, wijl zij het weten bezit. Haar geschiedenis-filosofie leert haar met onweerstaanbare bewijskracht, dat de over winning van de arbeidersklasse en van het socialisme het gevolg is van eene ont wikkeling volgens vaste wetten. En daarom kan alle ellende, en alle onderdrukking, kunnen alle kwellingen en zelfs oogenbliks-nederlagen haar niet ver leiden, bij bovenzinnelijke spoken of grollen troost te zoeken, doch lachend laat zij nog in de diepste ellende den hemel over aan de engelen en de musschen. Ge wordt er koud van. In de diepste ellende, spot deze socialist, laten we den hemel nog over aan de engelen en de musschen De maatschappij der toekomst door hen begeerd niet alleen, maar die ook zzeker komen zal«, zal »noch religie, noch kerk, noch bovenaardsche verheffing meer kennen Ja, dat zou zoo zijn, indien de sociaal democraten bij machte waren het werk Gods in deze wereld te verh'nderen. Dat zou zoo zijn, indien de Geest des Heeren, die weder- baart, die hier op aarde een Gemeente van Christus vergadert, niet onwederstandelijk werkte! Dat zou zoo zijn, indien de ^poorten der helles ooit de Gemeente des Zoons konden overweldigen! lntusschen blijkt uit dit geschrift weer voor de zooveelste maal, hoe volstrekt cnvereenigbaar het Christendom met de sociaal-democratie is. Moge het ods bij vernieuwing aansporen om toch niet door zondig conservatisme deze macht des ongeloofs indirect te ver sterken Vrije Westfriesch.) Beschamend voorbeeld. In y>Onze Westa, een Surinaamsch blad, kwam een beschrijving voor van de wijze, waarop den 31 en Augustus in de hoofstad Paramaribo, Koninginnedag wsrd gevierd. We ontleenen er het volgende aan, waarin we de vrijheid nemen, enkele zinnen te on derstrepen „De receptie ten Gouvornementshuize die zeer druk bezocht was, begon om half acht, eindig de met het oog op den Zondag om middernacht on ook op dat uur werd aan de feestvreugde daarbuiten stop gezet. Het vuurwerk, dat om 9 uur werd afgestoken en dat door de burgerij als een hoofdsohotel op hot menu der feestvreugde wordt besohouwd, was ditmaal een magere spijs, die met om het uur een lepel der vuurbegeerige menigte werd toegediend. Door gebrek aan de noodige fondsen had de Yereeniging voor Nationale feesten geen grootecb vuurwerk als vorige jaren kunnen be stellen en had daarom iets eenvoudiger alhier laten klaarmaken. De noodige tijd om dit vuur werk naar behooren te bereiden, sohjjnt te heb ben ontbrokeu. De sluiting van het feest om 12 uur was iets nieuws. In vorige jaren duwde het immer tot half twee. Feestvierende menigten laten zich wat zij op den duur als haar reobt zjjn gaan besehou- wen gewoonljjk niet zoo gemakkeljjk ontnemen en elders is in zulke gevallen het feestvieren wel eens overgegaan in manifesteeren. Wie echter met ons heeft gezien hoe kalm onze bevolking dit heeft opgenomenhoe vredig ieder naar buis is gegaan, hoe geen ruwe, onte vreden toon de feestvreugde heeft gestoord, die zal met ons eou woord van hulde brengen aan den zin van orde van onze bevolking. Ieder begrijpt, hoe onze landvoogd Iden- burg den Dag des Heeren heeft geheiligd, door te middernacht aan alles een einde te laten maken. Ieder weet ook, hoe de maatschappij daar in de West in veel minder mate chris telijk heeten mag, dan bij ons. Het groote contingent Joden en het over- groote contingent kleurlingen voelt vanzelf voor den christelijken rustdag al heel weinig. De Zondagsviering is hier tienmaal meer volkszede dan ginds. Toch was 't ginds om 12 uur sluiten en hier werd op menige plaats een deel van den nacht doorgedold onder officieel ge- doogen, als de doorblazende muziek bewees Eere voor onzen Idenburg Beschamend voorbeeld voor onze Ne derlandsche, christelijke maatschappij Onze Ccurant.J Tuin- eü Landixniw. 'T WORDT NU WEER TIJD. „Gras eischt veel kali." Ziedaar één uitspraak van den heer Ten Rodengate Marissen, leeraar aan de Rijkalandbouwschool te WageniDgen in zijn boekje over „grasland „Gras eischt veel kali." Dit dienen onze vee houders, onze weideboeren te onthouden. En ze dienen bovendien te bedenken, dat veengronden zeer weinig kali bevatten. In zandgronden zit ook maar een klein beetje. Klei-en zavelgronden bevatten er wat meer van. Waar echter op deze laatste voortdurend wordt gehooid, of nu en dan gewassen worden verbouwd, die heel veel kali noodig hebben, daar is het de vraag, of het bodem-kali op den duur toereikend is voor een weligen plantengroei. Graslanden en in 't bijzonder de hooilanden op zaad- en veengrond moet men dus met veel kalihoudende meststoffen bemesten. 600—1200 K.G. kaïniet per H.A. worde gerust gebruikt. Men strooie deze meststof liefst in den herfst. Zoo zulks onmogelijk blijkt, dan kan 't ook nog wel in den winter of heel vroeg in het voorjaar. Waar men zijne hooilanden op klei heeft lig gen, daar neme men proeven met kali. Probeer b.v. 3 of 4 baaltjes op een gemet of wel twee maal zooveel op een bunder. Met de weegschaal in de hand kan men dan het volgende jaar uit maken of de bemesting heeft gerendeerd. Men vergelijke dan eenvoudig de opbrengst van een perceel dat kaïniet kreeg, met die van een stuk, dat zonder kalimest gelaten werd. Op lichten zavelgrond zal men ongetwijfeld in vee] gevallen tevreden zijn over de resultaten. En ook op zware klei deed kaïniet op hooiland al vaak goed werk. 't Wordt nu weer tijd om kaïniet te strooien. M. EENE PROEF. Zooals verleden jaar, zijn ook weer nu onder toezicht van den heer G. van der Molen, land- bouwonderwijzer, te Vlaardingen, een achttal proeven genomen met Chilisalpeter op hooiland. Wij kunnen er al vast dit van meedeelen, dat overal de bekende stikstofmest zich goed deed voelen. Bij de meeste proefnemers werd 160K.G. per H.A. gestrooid. De heer W. Moerman Cz., te Vlaardingen-Ambacht oogstte van onbemest 4,920 K.G. per bunder, van bemest met Chili salpeter 5,660 K.G. Meeropbrengst dus 740 K.G. Bij de heer N. Barendregt, op Rozenburg, waren de getallen 5,666 K.G., 6,733 K.G. en 1,067 K.G. bij den heer C. Stehouwer, op Rozenburg, 6,400 K.G., 8,200 K.G. en 1,800 K.G.; bij den heer D. van der Linde, te Spijkenisse, 5,700 K.G7,550 K.G. en 1,850 K.G bij den heer W. van der Linde, te Spijkenisse, 4,260 Ijt.G., 5,160 K.G. en 900 K.G.bij den heer C. D. Hoorwey, te Spijke nisse, 6,400 K.G., 8,200 K.G. en 1,800 K G. Bij de heeren D. van der Knoop, te Vlaar dingen, en A. de Valois, te Spijkenisse, werd slechts p]m. 120 K.G. Chilisalpeter gestrooid. Hier beliep de meeropbrengst achtereenvolgens 780 K.G. en 600 K G. Gemiddeld werd bij genoemde acht proefnemers door wat Chilisalpeter byna 1,200 K.G. hooi per H.A. meer gewonnen. Iraa^ba^k. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 104. Hoeveel Thomasslakkenmeel op weiland 105. Ademen de planten koolzuur in Antwoorden en mededeelingen. 101. In verband met de vraag inzake „Kaïniet op weide" verwijzen we ook naar 't opstel ,,'t Wordt nu weer tijd." 102. Veel stikstof in eiwit? Eiwit bevat onge veer 15 percent stikstof. 103. Of carnallit ook een soort meststof is Ja. 't Is een kalizout, dat vooral cbloormagnesi- um en chloorkalium bevat. officieel €iïedeelte. Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der Gemeente Soiiiniels- dljk maakt bekend, dat eene openbare ver gadering van den Raad is belegd tegen Don derdag, den 10 October 1907, des voormiddags ten 11'/, ure. Sommelsdijk, den 8 October 1907. De Burgemeester, DE GRAAFT. Plaatselijk Aieisws. Soinmelsdijk. Door den heer Burge meester dezer Gemeente is aan den heer Westrik Jr. alhier, toestemming verleend om met een inteekenlijst te mogen rond gaan teneinde gelden in te zamelen, om het 11-jarig zoontje van Abraham Vroeg- indeweij Hz. welke aan luppus lijdende is, in een luppusgesticht geplaatst te krijgen. Door de Rijkspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen D. B.A. H. F. K. en L. J. alhier, wegens overtreding der ijkwet. De heer K, de Graall heeft zijne benoeming als raadslid aangenomen. Rliddelharnis. Zaterdagmorgen had de vrouw van Jan Verweij het ongeluk daar zij eenige werkzaamheden op den zolder had te verrichten, daar af te vallen het welk gelukkig nog goed afliep, daar zij het er met den schrik en eenige lichte kwetsuren afbracht. Stad aan 't Haringvliet. De Burg. waarschuwt bij publicatie den ingezetenen zich niet te laten verlokken door schoone be loften om zich als werkman naar Duiischland, alvorens zich bij hem eerst daartoe infor- matiën te hebben aangemeld. Burg. en Weth. maken bekend dat eene opgave van de uitkomsten der schatting en meting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, in deze gemeente vanaf 3 October gedurende 30 dagen ter secretarie ter inzage ligt. De dorschmachine der Landbouwver- eeniging die eënigen tijd buiten werking is gesteld, is na de noodige reparatiën onder gaan te hebben door den monteur dhr. De Vos uit Goes, weder tin gerieve der landbouwers in gebruik genomen, Maandagmorgen vertrokken uit deze gemeente 21 werklieden naar Rotterdam om al daar ais bootwerker te worden aan genomen. Zaterdag 1.1. slikte het zoontje van F. C. Snijder bij ongeluk een halven stuiver in. Geneeskundige hulp werd inge roepen en 't gevolg was dat hij den na tuurlijken weg passeerde, en het jongentje er een letsel van heeft gehad.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1