TWEE BLADEI Zaterdag 5 October 1907 No. 1282. Officieel fïe«Seelle. IW HOC SIGNOWSES Dit nummer bestaat uit Tweede Itiud. 11de LIJST van de 29ste Jaar-Collecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 26,426,21 Ermge met Feerwerd, Gam Werd en Saaxum ia,du Kornhorn (Kerkel. Gemeente) met Peebosch en Opende '9> Lutjegast met Westerhorn, Eibers- buren, Wierden, Meeden, Buik- stede en 't Zandlil,to Ferwerd met Hoogebeintum (per lijst)?^'89 Nijland met Wolsum "J Stiens w iqoa?1/ h Balkbrug (Gem. Avereest) 61,o0 Gramsbergen met Ane, Anevelde, Anerveen-Engeland en Holtbeme 67,70 Steenwijk met Steenwijkerwold en Nijensleek Ïja'co., Stad-Vollenhove (per lijst) 14U.J» 96,(5 Haart met Miste en Woold 68,26 Amsterdam II (Utr- en Weesper- vilde) OU,0<S /2 Anna-Paulowna (G. K.) 20,(&/2 Wormer met Oostknollendam en 26,(3 Haastrecht met Vlist M'— Lekkerkerk (G. K.) Leimuiden met Bilderdam &A56 Ottoland met Molenaarsgraaf en ,,aAal/ Brandwijk 159,49/, Sliedrecht met Wijngaarden en AKuigbroek «gg Ierseke met Iersekedam 13,42 Nieuwerkerk op Duiveland 'b,az Wissekerke (N.-B.) met Geersdijk (per lijst)176'50 Totaal van 275 Locale Comités f 29,092,38'/, Waar niets staat aangegeven is de Collscte aan de huizen gehouden. Behalve de Unie-collecte zijn te Neede nog in geschreven voor f 2800 ten behoeve van de met 1 Jan. a.s. te openen Chr. school. Waar blijven de nagiften? R.DERKSEN, Secretaris der Unie. UITSLAG VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdijk maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vei- meldende den uitslag der op heden gehouden stemming, ter verkiezing van één lid van den Gemeenteraad is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeente secretarie ter inzage ligt. Sommelsdijk, den 3den October 1907. Burgemeester en Wethouders vrornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. PROCES-VERBA Al, van de zitting van het Hoofdstembureau, bedoeld bij art. 93 der Kieswet. Proces-Verbaal van de zitting van het hoofdstembureau tot het vaststellen van den uitslag der stemming ter verkiezing van één lid van den gemeenteraad van Sommelsdijk, in de gemeente Sommelsdijk (gemeentelijk kies district Sommelsdijk), op den 3 October 1907. Het hoofdstembureau neemt zitting in het stemlokaal des namiddags ten 6 ure. De Voorzitter maakt bekend, dat zijn uit gebracht 294 geldige stemmen en wel op K. de Graaff 169 en D. Kieviet 125, terw ijl 7 stembiljetten van onwaarde zijn verklaard. De Voorzitter maakt fcekeud, dat alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen heeft verkregen K. de Graaff. Is derhalve benoemd tot lid van dgn ge meenteraad van Sommelsdijk, K. de Graaff. En zijn door de in het lokaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces verbaal opgemaakt in tegenwoordigheid van allen, die zich in het lokaal bevonden. Gedaan te Sommelsdijk, den 3 October 1907. (was get.) DE GRAAFF, Voorzit'er. (was get.) J. TIMMERMAN Mz. 1 (was get.) W. VAN BEEK J leacn' Voor afschrift. Burgemeester en Wethouders van Sommelsdijk, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. BELASTBARE OPBRENGST DER GEBOUWDE EIGENDOMMEN. De BURGEMEESTER der Gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat eene opgave van de uitkomsten der herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendom men, in deze Gemeente gelegen, gedurende dertig dagen, van den 4den October tot en met den 2den November aanstaande, ter Gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Sommelsdijk, den 3den October 1907. De Burgemeester, DE GRAAFF. INRICHTINGEN, WELKE GEVAAR OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Cornelis van Putten Czn., veldarbeider alhier, om op perceel, kadastraal bekend in Sectie A, No. 714 een bergplaats voor lompen, beenderen enz. te mogen oprichten door hen niet is ingewilligd. Ooltgensplaat, den 27 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. JOH. VAN PUTTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Ooltgensplaat roepen bij dezen op sollicitanten voor het geregeld schoon houden der Openbare School no. 1 alhier, met ingang van 1 November 1907. Zich aan te melden ter Gemeentesecretarie voor Woensdag, den 9den October 1907. Ooltgensplaat, den 28 September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. JOH. VAN PUTTEN. KOSTELÖOZE INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Ooltgensplaat maken bekend, dat op Maandag den 7den October a.s., des nam. ten 3 ure, de gelegenheid zal zijn open gesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ter Gemeentesecretarie aanmelden. Ooltgensplaat, den 1 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J VAN NOORDT. JoH. VAN PUTTEN. iiiitneiiiand. Kamerverkiezing Franeker. Bij ds Woensdag in het district Franeker gehouden stemming voor de Tweede Kamer zijn uitgebracht 6268 geldige stemmen. De lieer J. v. d Molen (antir.) kreeg 2535, de heer W. H. Helsding 11 (soc.- dem 2289 en dr. A. van Kaalte (vrijz, dem 1444 stemmen. HERSTEMMING dus tusschen de heeren J. v. d. M o 1 e n en W. H. Helsdin- g en. Bij de algemeene verkiezingen van 1905 werden bij de eerste stemming uitgebracht 6880 geldige stemmen. De heer J. Ankerman (Friesch christ.- hist.) kreeg toen 2880, de heer P. L. Tak (soc.-dem.) 2170 en de heer F. Lieftinck (Unie lib 1830 stemmen. Er werden dus thans ruim 600 stemmen minder uitgebracht dan bij de eerste stem ming in 1905. Toch ging de sociaal democratische candidaat met ruim 100 stemmen vooruit, terwijl de vrijzinnige can didaat bijna 400 stemmen minder en de candidaat der kerkelijke partijen bijna 350 sitmmen minder kreeg dan in 1905. WATERSCIIOUW. DIJKGRAAF en GEZWORENS der polder iSt. Christcffel® onder Sommelsdijk ma ken bekend, dat zij op Dinsdag 15 October a.s. zullen houden schouw over weg- en dijk- slooten, welke overeenkomstig art. 19 der keur van de Polders behoort te zijn gezuiverd van alle ruigte, vuil, riet en alle verdere daarin groeiende planten, behooren weggehakt te worden. Gelasten mitsdien alle Ingelanden en bruikers te willen zorgen dat hieraan worde voldaan, teneinde allo bekeuringen overeen komstig dit art. te voorkomen. Sommelsdijk, 30 Sept. 1907. Dijkgraaf en Gezworens voornoemd, De Secretaris, De Dijkgraaf, (get.) A. j. de GRAAFF. (get.) k. de GRAAFF. Goede berichten uit Ierland. In de vergadering der Iersche Aartsbis- s 'hoppen, en Bisschoppen, gehouden in het Groot-Seminarie van Maynooth, werd den 11 October 1905 besloten de Paters Kapucijnen uit te noodigen om door het geheele land een kruistocht te prediken tot bestrijding van het alcoholisme en in alle parochiën en drankbestr. vereen, op te rich1 en of den bloei der reeds bestaande te bevord ren. lu 't geheel togen 12 Paters aan den arbeid. Ze doorkruisten 23 van de 28 Bisdommen, waarin Ierland kerkelijk is verdee'd en hadden schitterende resultaten, Na 1 jaar predikens waren meer dan 200.000 tot de geheelonthouding toegetreden. De Bisschoppen, de pers en de Overheidsper sonen zijn vol bewondering voor den wonderbaren ommekeer, door de geheel- onth. in het huiselijk geluk en 't welzijn van 't Ieische volk teweeggebracht. Tot nogtoe was dronkenschap de aanleiding van de meeste processen op het platteland. Thans kan min lezen in »the Western Peoples over het gerechtshof te Achill »In de laatste zitting van het Lager Gerechts hof te Achill was geen enkel geval van dronkenschap aan de orde, dank zij de goede gevolgen van den kruistocht, die onlangs door de Paters Kapucijnen ge predikt werd. Het is de eerste maal, voor zoover het de oudste inwoners heugt, dat zoo iets stichtends voorviel En een pro- teslantsch maandschrift, Everybody's Monthly schrijft in zijn Februari-nummer»Het is een groote voldoening voortdurend versla gen te ontvangen over het grootsche werk, dat de Paters Kapucijnen verrichten over de geheelonthouding. In den laatsten tijd hebben zij'in het Zuiden en in het Wes ten hun zending volbracht en overal met buitengewoon succes. Het volk is begees terd heele gemeenten zijn gewonnen voor de matigheid Wij kunnen het tijdstip voor zien, waarop allen als één man het stand punt der geheelonthouding zullen innemen, en als het werk wordt voorlgezet, zal het komende jaar veranderingen in den maat- schappelijken toestand van" het volk te aan schouwen geven, die de wereld zullen ver bazen en een voorbeeld zullen zijn voor het heele land. Ifoifciilassfl FRANKRIJK. In het Zuiden van Frankrijk, en wel in dat gedeelte, waar onlangs de wijn boeren in opstand waren, hebben in de laatste dagen angstwekkende oveistroo- mingen plaats gehad. Het staat thans geheel onder water. Onweer, waterhoozen wisselden elkan der sedert Woensdag af en begonnen Donderdag met een geweld de wijngaar den en de weilanden te teisteren, dat de kanalen en rivieren het water niet meer konden verzwelgen. Alles liep onder en het vee is bij honderdtallen omgekomen. Sedert 1850 heeft er in Frankrijk niet een zoo ernstige over9trooming plaats gehad; meer dan de helft van den oogst is in die streken verwoest. De velden we-den in een geel ge kleurde zee veranderd, waarboven hier en daar een boom of een huis uitstak. Bij het reddingswerk zijn ware hel dendaden verricht een brievenbesteller, een officier, een vermogend grondeige naar worden in verband daarmee door de bladen genoemd. Voor Hof eis Huis. 't I9 verkeerd merries met slechte hoeven voor de fokkerij te gehruikeD, en ook de hengsten moeten in dit opzicht zonder gebreken zijn, anders kunnen nooit eerste klas-veulens gefokt worden. De hoef van het veulen moet van den beginne af nagegaan worden, opdat dieregelmatigafslijt anders zijn een scheeve stand, ongelijkmatige gang en daardoor beleediging der ledematen en opzwelling der gewrichten daarvan de gevolgen. Het beste middel om den hoef van een veulen vast en gerond te doen ontwikkelen, is veel be weging, opdat de hoef door aanraking met den grond behoorlijk afslijt en koel en gezond blijft op den mest wordt hij groot, maar week, de straal verliest in gelijkheid. Alle drie maanden moeten de hoeven onderzocht en niet ai te veel teruggesneden worden. Bij volwassen werkpaarden moet het beslag minstens, alle drie of vier weken vernieuwd worden, eer de hoef over het ijzer heengegroeid, eer de teen te lang of de dracht te hoog en te eng geworden is. Uit verkeerde zuinigheid wordt in dit opzicht te veel kwaad gedaan. Licht is in de stallen, voor de normale ontwik keling en de gezondheid der dieren, een eerste eisch Dit wordt lang niet door allen begrepen. Interessante proeven, aan het Dierkundig Insti tuut te Bresiau genomen, hebben de doelmatig heid van dezen eisch bewezen. Men nam die proeven bij volwassen konijnen van verschillende leeftijd deze dieren ontvingen volkomen gelijke vordering, van dezelfde kwaliteit en kwantiteit. Gedeeltelijk waren ze echter geplaatst in het licht, gedeeltelijk in het donker, onder matige afsluiting van het licht. Het bleek nu, dat bij beide groepen van dieren het dagelijks toe ge wogen voeder in gelijke mate werd verteerd, doch dat bij de in het donker gehouden dieren na de slachting een vermindering van de geheele bloedmassa alsmede van het gehalte aan roode bloedlichaampjes, voor het welzijn van het lichaam zoo boog noodig en een verhoogde vetvorming tegenover de in 't licht levende dieren te erkennen viel. Wil men dus in de eerste plaats gezonde, krachtige en volhardende dieren fokken, dan is het absoluut noodig deze den gunstigen invloed van het licht te laten ondervinden. Dieren, weldra voor de slachtbank bestemd, kan men voor een gunstige productie en rijkelijker vetvorming in een min of meer donker verblijf houden. Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. Liefhebbers van lectuur kunnen wederom als vorige jaren gratis boeken krijgen uit de nutsbibliotheek ge vestigd in de Doele alhier. Door den landbouwer Cor. Joppe, z'.jn onder toezicht der Gemeente politie, acht stuks koebeesten geschut afkomstig van het gors van den heer Veth. Belang hebbenden kunnen tegen betaling der ge maakte schade, kosten en schulgeld zich vervoegen bij den heer Burgemeester dezer gemeente. Lotelingen der nationale Militie voor de lichting 1908 zijn: Aalst van der AndriesBorn Gerrit Breeman Leendert Breur Willem Brussel van Mattheiis Buijs Johannis Petrus Bij van der Willem; Driel van Arie Cornelis; Esvan Jan; Franke Gilles; Gent van Leendert AdrianusGroenendijk Cornelis JorinusHanson Cornelis Hartensveld Frans Kievk Pieter Knape Jan Kransse JanLente van Pieter Meide van der LeendertNieuwendijk van den Johannis Polder Willem Sluis van der Jacob Snoep Hendrik Stad van der PieterTieleman Gerrit AbramTroost Adrianus; Velde van der JanVijlhuize PieterWielaard Pieter en Wielaard Adrianus. Bij de heden plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den gemeente raad werden uitgebracht 301 stemmen. Van onwaarde 7. Daarvan verkreeg de Heer K. de Graaff 169, en de Heer D. Kieviet 125 stemmen. Zoodat gekozen is de Heer K. de Graaff. Midifelharnis. Dinsdagmiddag had de koopman L. Andtiesse het ongeluk dat zijn hood en kar van den Oostdijk afliep en in de kreek terecht kwam. Met vereende krachten werd kar en hond op het droge gebracht en liep dat ongeluk met eenige materieele schade at. Dinsdagavond kwam de landbouwers knecht van den heer J v. d. Koogh met een wagen met zakgoed aanrijden op het visschersdijk toen op het onverwachts den as van de wagen brak. Gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken, kon men, na het zakgoed op een andere wagen overge laden te hebben de reis voortzetten. Stad aan 't Haringvliet.* Maandag avond vergaderde de Antiiev. Kiesvereen. ^Nederland hn Oranjes in de Chr. School ter bespreking op de te houden Deputaten Vergadering op 17 Oct. a s. Verschillende leden spraken hun leedwezen uit, dat er zooweinig tijd van voorbereiding was ter bespreking der te behandelen vragen. Ter sprake kwam de motie van de Kiesver. te Middelburg, waarmee de vereeniging zich echter niet vereenigen kon. De afgevaardigde voor de a.s. Deputaten vergadering werd opgedragen de eerste 2 vragen van het gestelde zestal beslist be vestigend te beantwoorden, maar wat het andere 4-tal betreft naar bevind van zaken te handelen. Ooltgensplaat. In den tuin van den Landbouwer H Bom staat een boom met appelen waaraan zich ontzettend veel appelen bevinden, de zeldzaamheid doet zich voor, dat aan enkele stengels in plaats van 1 appel 2 en 3 stuks bevinden welke in elkaar gegroeid zijn. Door G. v. d. Stelt werd dezer dagen een postduif gevangen welke een ringetje aan de rechterpoot had waarop zich de vol gende letters bevondenA M. 2470. Op de laatst gehouden vergadering der Antirev. Kiesver. alhier j.l. Maandag werden de door het Centraal Comité ge zonden circulaires omtrent de a.s. Buiten gewone Deputaten Vergadering in behande ling genomen Er werd een commissie van drie personen nl Ds. C. Dekker R. Kieviet en W*. J Donkersloot benoemd tot onder zoek van de voorstellen omtrent het punt Gezinshoofde Kiesrecht. Voor ^October, zal door genoemd Commissie verslag van hun onderzoek op eene ledenvergadering worde gedaan terwijl dan door de Kiesver. hare houding zal worden bepaald. Tot primus voor de Deputatenvergadering werd gekozen Ds. C. Dekker en tot secundus. W. J. Donkersloot terwij] werd betreurd dat de tijd voor de vergadering zoo kort is. Het voorbereidend Militair onderricht nam hedenavond (Donderdag 3 October) een aanvang en zal voorts elke Woensdag en Donderdag plaats hebben van 7 9 uur in het lokaal de Opeubare Bewaarschool alhier Oude Tonge. Bij publicatie is bekend gemaakt.dat zij, die het herhalingsonderwijs wenschen te volgen, zich voor 27 Oct. bij het Hoofd der School daartoe kuDnen aanmelden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen S. A. Tijszen, wegens het invoeren van varkens zonder voorzien te zijn van de vereischte dispensatie. Bij publ. is ter kennis van belangh. gebracht dat de uitkomsten der meting en schatting* de gebouwde en ongebouwde eigendommen gedurende 30 dagen ter Secretarie voor hen ter inzage liggen. Herkingen. Ook hier zijn evenals vorige jaren de oefeningen in den wapenhandel reeds begonnen en wel op Woensdag en Dondeidagavond telkens ten 7 ure. Voor hen die deze cursussen met ernst gevolgd hebben bij vorige gelegendheden zijn deze ten nutte gebleken. Zijn de geruchten juist, dan worden door B. en W. dezer gemeente sollicitanten opgeroepen tot tijdelijk waarneming der weikzaamheden van Mej. C. f. C. Worrell onderwijzeres aan de O. L. S. alhier welke door langdurige ongesteldheid verhinderd wordt de school te bezoeken. De Heer C. Th. Kohier hoofd der O. L. S. alhier heeft zijne benoeming als zoodanig te Nieuwe Tonge aangenomen. We kunnen de algemeene opinie der gem.eente in deze woorden vertolken, dat ^it onzg inwoners zeer spijt en tot eer van voornoemde gezegd hem noode zien vertrekken. Melissaut. Aan den milicien-verlof ganger A. van der Kroon, zal gedurende den tijd dat hij voor herhalings-oefeningen moet onder de wapenen komen, een ver goeding worden toegekend van f 0,70 per dag. Op Donderdag 10 October a.s. zal worden aanbesteed de levering van petroleum ten behoeve van de Gemeente voor den winter van 1907/08,. Inschrijvingsbriefjes vóór genoemden dag in te leveren ter Gemeente-secretarie. Het voorbereidend militair onderricht is in deze Gemeente aangevangen met 35 deelnemers. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat een opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, gedurende 30 dagen ter secretarie ter inzage ligt. De miliciens M. Kleijnenberg en C. van de Klundert, zijn met een verlof van 2 maanden huiswaarts gekeerd De metselaarsknecht M. T. had bij het verrichten van eenige werkzaamheden het ongeluk zijn been zoodanig te bezeeren, dat geneeekundige hulp moest worden in geroepen. Stellendam Op p!,m. 800 Meter beoosten de dezer dagen opgeruimde wrakken »Klein Albijn« en u-Kethek stootte schipper A.' Jansen alhier, bevarende de blazerschuit S I- 41, met zijn vaartuig op een onbekend wrak. Het wrak zit ongeveer 20 cM. beneden den waterspiegel bij eb. Geen enkele der lotelingen dezer gemeente van de lichting 1 908 heeft eenige aanspraak op vrijstelling kenbaar gemaakt, Volgens publicatie ligt eene opgave van de uitkomsten der Meting en Schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, gedurende 30 dagen ter Secretarie ter visie. Met een 30tal jongelingen zal a.s. Maandag het Voorbereidend Militair Onder richt in de Oude Meestoof onder deze gemeente een aanvang nemen. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van Gedeputeerde Staten van Zuidholland werd behandeld de aanvrag van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschap pij om toepassing der wet vair 23 Mei 1899 (tot opheffing van belemmeringen bij de uitvoering van werken, in het openbaar belang bevolen of ondernomen, uit bepa lingen van verordeningen voortspruitende), Ier verkrijging van de noodige vergunning voor de uitvoering van werken ten behoeve van den tramaanleg in de onder het bestuur van de Generale Dijkage van Stellendam staande polders. Het betrof hier een zijlijntje van de tram over Flakkee, naar de haven van Stellen dam, welk zijlijnte twee dijken zal moeten snijden, nl. van den Eendrachtspolder en van den Schorrezeepolder. In het belang van de bescherming van de polders en van de gemeente Stellendam werden door de Generale Dijkage verschil lende werken- verlangd, deels" op eigen kosten te maken. Van de zijde der Tramweg - Maatschap - pij werd aangevoerd, dat de verlangde aan haar -te stellen voorwaarden in strijd met de wet zouden zijn of wel dat verschillende werken voor de bescherming van den pol der noodzakelijk zouden moeten worden gemaakt, ook afgescheiden van den tram- aanleg. Namens de Tramweg Maatschappij voerde het woord mr. Th. A Fruiu, advocaat te Rotterdam, er werden inlichtingen van technisch n aard verstrekt door den ingenieur van de Maatschappij. De voorzitter van de Generale Dijkage de heer Zaaijer en den opzichter de heer L. Moerland kwamen voor de polder belangen op- De beslissing van Ged. Staten volgt later. Toen Dinsdag een jongen van J. L. Troost alh er op een schuitje aan het spe len was, en op den wal wilde springen, gleed hij uit, en viel in de haven. Hij werd er echter spoedig weer uitgehaald door v. W. Goedereede. De 1 ijarige A. v. P. alhier had het ongeluk, van eene koe zoodanigen stoot te bekomen, dat hij in eene sloot terecht kwam. Met een nat en geheel be- modderd pak kon hij huiswaarts keeren. Van het 13 tal lotelingen dezer ge meente voor de lichting 1908 heeft een tweetal reden lot vrijstelling opgegeven, nl. een wegens broederdienst en een wegens gebreken (doofstom). Gistermorgen omstreeks 10,30 uur geraakte van den biggenkoopman v. d. B. een der biggen in de spuikom alhier te water. Spoedig begaf zich schipper v. G. per roeiboot naar de plaats en bracht het behouden aan wal. Een stuk rundvee van den Heer D, Lodder alhier, lijdende aan op tuberculose duidende verschijnselen, is in eene sloot geraakt en verdronken. Jl. Dinsdagavond omstreeks 8,45 ure was alhier een vuurbol zichtbaar, opkomende aan den Z.W. horizon, welke zich betrek kelijk langzaam naar het N.O. bewoog. De bol wierp een blauwachtig helder licht van zich. Kort voor 't verschijnen werd een heftige uitschot van wind waar genomen. Eindelijk is de wensch van vele particulieren en landbouwers in deze streek vervuld geworden, nl. dat een flinke regenbui zou komen. De regenbakken zijn weer tijdelijk van drinkwater voorzieD, terwijl het rooijen der su kerbieten door den regen veel vergemakkelijkt is. Ouddorp.* Jl. Zaterdag vergaderde de A, R. Kiesvereeniging. Na opening met gebed enz. hield de Voorzitter een toespraak waarin hij in 't kort een historisch over zicht gaf van de worsteling der staatkundige partijen in ons land om te komen tot een definitieve regeling van het kiesrecht. Met verschillende ciiaten van Gr. v. P. e. a. werd aangetoond dat de A. R. partij nimmer is bevreemd geweest voor een ruime uitbreiding van het Kiesrecht. Niet daarom stelt zij zich tegen het Alge meen Stemrecht. Maar zij verwerpt dit stelsel ten eerste omdat het moet lijden tot en wortelt in de volkssouvereiniteitten tweede omdat het een zeer vaag onbegrensd be grip is. Hierna gaf spreker een rezume over het rapport drr HH. Heemskerk c.a., waarna hij in bespreking bracht de zes vragen waarop het Centraal Comité een antwoord vraagt van de Deputatenvergadering, die op 17 October zal worden gehouden. Op de drie eerste vragen werd door de vergadering eenparig een toestemmend ant woord gegeven. ^Omtrent de vierde vraag werd geoordeeld dat het capaciteiten kies recht desnoods kan worden toegekend, maar in geen geval in de grondwet moet worden geeischt. Over vraag »vijf« werd geoordeeld dat voor een preciesse omschrijving van wat een gezin is niet gemakkelijk de juiste grens is aan te wijzen indien men het gezin niet uit het huwelijk laat opkomen. Voor het oogenblik, gelet op de omstandigheden waarin wij verkeeren, kan de vereeniging de onder sub 7 opgegeven drie kentee- kenen aanvaarden als een doch met het begrip voor Gezinshoofd. Voorts achtte de vergadering zich niet competent om zich beslist uit te spreken over het sub 6 derde zinsnede voorgestelde, doch vereenigde zich geheel met wat in sub 8 billijkheidshalve geëischt wordt.

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3