voor de Xuidliollandsclie en üSeeuwiehe Eilanden. Woensdag 2 October 1007. Antirevo tionair 22sle Jaargang JV'. 1281. Orgaan aOMMEL&MPSJH IN HOC SIGN O VINCE S T. BOEKHOVEN. Alle stukken voor «Ie Kedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te gemier aan «leei Uilgever. lOde LIJST *3* Het vroegere Strooibiljet van Sommelsdijk. Vervolgcursus der Ambachts scholen. Nog eens Sommelsdijk Onderwijzersvergadering te Mid delharnis. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Ifzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Interccntnt. So. a. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten wórden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 nur. van de 29ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport Bierum Onitwedde Veendam Bergum met Burgumerheide f 23.464.54 97.- 292.80 137 65 74.27 5 Ulll mse - Burgwtrd met Hichtum, Hard werd, Oldeklooster en Ugeklooster 73.29 Oudega (Small) 83.88 Oudemirdum met Nijemirdum en Sondel134.17 Veenwondsterrral met Hardegarijp, Eijperkerk en Veenwoude 91.25 Sleen met Erm38.50 Ltmele met Lemelerveld (G. K.) 2.50 Nieuw-I.eusen met Den Hulst 52.54 Ambt-Vollenhove I met Kwadoelen, Barsbeek, St. Jansklooster en De Belt71.85 Tiel met Zoelen. Ophemert, Echteld, ZenriWwijnen en Lienden 64.47 Voorst (G. K.)12.27 Zetten met Loenen, Herveld, Andelst, Randwijk, Heteren, Hemmen en Indoornik621,58 Wilnis met Ocdhuizen en Westveen 73 68 Enkbuizen met Boven-Carspel 303.66 Monnikendam met Overleek, Kat- woude en Zette38.93 Dubbeldam64.87 Gorinchem met Arkel, Arkelscbe Dam en Spijk16213'/, Schoonhoven met Willige-Langerak 143 78'/, Woubrugge met Rijnsaterwoude 92 83'/, Bruinisse113 35 Schoondijke (G. K.)127.15 Aalburg met Heesbeen 13.25 Totaal van 250 Locale Comités f 26.426.21 Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. De Unie-Collecte bedroeg te Oudemirdum f 40.47 ta Nijemirdum f 69.05 en te Sondel f 34.65. Behalve de Unie-collecte is te Ambt-Vollen hove nog f120aan maandelijksche schoolcollecten in de Kerk ontvangen. De Unie-collecte te Monnikendam is wederom gehouden door de leden der Meiajesvereeniging. Een voorbeeld ter navolging I Op de 12e lyst worden ook denagiften vermeld. De penningmeester wacht op de bijdragen om ze in te boeken. De secretaris wacht op de circulaires om de opbrengt der Unie-collecte aan te teekenen. De belangstellenden verlangen naar een vol gende lijst. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. In het strooibiljet van Woensdag 3 Juli door zoogenaamd »vele kiezers» onderteekend, toen de strijd ging tusschen dr. Knöps en den heer De Graaft, werden de verdiensten van dezen aftredenden candidaat opgesomd. Het waren er drie a. hij was sinds 1882 Raadslidb. hij was voor een zuinig beheerc. hij hield ervan om de zaken goed te onderhouden. Beginnen we nu met punt c. De schoolkinderen zitten al jaar en dag op een steenen vloer de gasverlichting is daar altijd door het onophoudelijk flikkeren slecht geweest. Herhaalde malen is daarover geklaagd, en als er nu verandering komt, heeft de heer De Graaff niet de eer er ooit toe meegewerkt te hebben, toen zelfs in den Raad daarover gesproken is. Maar •de heer De Graaff, die om de kinderen •der Gemeente zich totaal niet bekom mert en de onderwijzers laat protes teeren, zorgt wel voor het onderhoud van zijn eigen bekleede kamer, on heeft in zijn huis gasgloeilicht. Da's bescherming en onderhoud van zich zelf, maar verwaarloozing van de be langen van een ander. Hij hield ervan som de zaken goed te onderhouden« ja welmaar dan dacht hij toch meer om zichzelf dan om de jeugdde onderwijzers en de school. Hij was voor een zuinig beheer nu, dat is prijzenswaard maar 't blijft altijd een open vraag of een »zuinig« mensch een anders beurs of zijn eigen op t oog heeftof beiden. En als men de laatste veronderstelling maakt, die we aan den heer De Graaff graag adresseeren willen, dan zij toch ge vraagd, of de heer Kieviet niet even zuinig zal zijn, mits de zuinigheid de wijsheid maar niet bedriegt. De heer De Graaff is sinds 1882 Raadslid. Nu voelen we voor dat argument niets. Andere tijden eischen andere personen. En waar Sommels dijk hoe langs zoo meer in recht- streeksche betrekking komt te staan tot Menneerse, nu door de Gasfabriek aanstonds wellicht door een waterleiding misschien later weer door gezamenlijke Gemeentereiniging door een gemeenschap pelijk Ziekenhuis, waarvoor de fondsen toch reeds als klein begin bestaan door Groene Kruisdoor de Haven tn de Scheepvaartdaar achten we het noodig, dat zoo weinig mogelijk fami lierelaties ontstaan tusschen Burge meesters en Raadsleden, zoo in Som melsdijk als in Menneerse. li- Niet alleen van Links, maar ook van Rechts zouden we die familiebanden in de Gemeenteraden afkeuren. En al is dus de heer De Graaff al 25 jaar Raadslid, nu Sommelsdijk een andere toekomst ingaat, moeten de kiezers hem niet meer aanvaarden. Daar steekt gevaar in voor de zelf standigheid van het dorp Sommelsdijk. Als dit dorp geen krachtige, zelfstandige Raadsleden bezit, zien we in de toe komst nog het oogenblijk gekomen, dat Sommelsdijk berouw zal hebben van den eersten stap, nu reeds op den weg van samenwerking gezet door de gezamenlijke Gasfabriek. Er moet een gascommissie zijn. De Burgemeesters hadden er oorspron kelijk geen zitting innu ten allen tijde, ambtshalve. Van Middelharnis zullen er twee leden inzitten en van Sommelsdijk ook twee. Maar denken de kiezers, dat de heer De Graaff als hij Raadslid wordt ooit zijn stem zal uitbrengen op dr. Knöps bijv.of op den heer Bijtöveltstel, dat die namen eens genoemd zullen worden in den Raad. Neen! als 'taan hem ligt dan blijven die twee hoogst bekwame mannen uit de Gascommissie, dat is onze vaste overtuiging. En daarom met 'toog op dejloekomst vanJSommels- dijk, met 'toog op de samenwerking tusschen de twee dorpen, die hoe langs hoe grooter afmetingen zal gaan aannemen met 't oog op de Gascom missie en dus de Gasfabriek, die toch een hoogst belangrijke en ingrijpende zaak is in de huishouding der Gemeen ten, dringen we er bij alle kiezers ernstig op aan Kiest den heer De Graaff niet, al had hij al 40 jaar ge zeten, in plaats van 25. Laten de kiezers de zelfstandigheid, de onaf hankelijkheid, de kracht en 't eigen leven hunner Gemeente in 't oog houdenmaar dan moet ook niet één Sommelsdieker zijn stem uitbrengen op den heer De Graaff, die in ons oog mist alle eigenschappen om zich van familiebanden los te gevoelen en zijn eigen weg te gaan. Het lust ons niet om aan praatjes 't oor te leenenmaar wat »men« vertelt, hoort men willens of onwillens. Nu moet de directeur der Gasfabriek gezegd hebben »'k heb maar één chef, dat is de burgem. van Menneerse« we hebben het geloof, dat dit praatje een absolute leugen is; grooter dom heid en misslag zou niet te begaan zijn, als de directeur zoo iets publiek zeidenken mag hij het en al vergist hij zich, goed maar zoo iets zeggen gaat niet aan en heeft hij ons bedun kens niet gedaan ook. In Sommelsdijk wordt het echter verteld met nog een kleinigheidje erbij. Maar kijkdaar zijn meer van die vastliggende ideeën, dat namelijk Som melsdijk bij samenwerking aan 't korte eind zal trekken. En die ideeën en gesprekken typeeren. teekenen de vrees der Sommelsdijkers. dat 't op den duur nog eens vastloopt en dan misloopt. Welnu, geen beter middel om die vrees beschaamd te zien, is een onafhandelijk Rechts Raadslid kie zen, die met geen enkele hand aan Menneerse vast zitde Uechtsche meerderheid versterken, opdat, als er eens één van ons zwenkt, toch nog de seinen op veilig staan en geen déraillement volge. In de Gascommissie zouden die be kwame mannen: dr. Knöps en Bijlevelt, op hun post zijn en willen de kiezers die er graag in zien zitting nemen, dan hun stem uitgebracht op den heer KIEVIET. Dr. Knöps kon niet in den Raad afgeloopen; maar hij kan wel in die Commissie. En allen, die hun stem uitgebracht hebben op hem als Raads lid, zijn nu dan ook aan hem verplicht om hem een plaats te bezorgen in de Gascommissie. Dat doel zal schitterend bereikt worden, als de heer Kieviet gekozen wordt; want de Raad kiest die Commissie, en Rechts heeft dan het heft in handen; volkomen. Welaan dan, kiezers Op ten strijde voor de toekomst van Uw dorp voor Uw Sommelsdijk voor haar zelfstan digheid en macht! Op, ten strijde! Als de namen van dr. Knöps en den heer Bijlevelt eens genoemd worden voor leden van de Gascommissie, dat dan den heer De Graaff buiten den Raad zij, want zijn stem krijgen de twee genoemde heeren nooit. Dr. Knöps blijft buiten den Raad 'twas een juichtoon voor den heer De Graaffmaar de heer De Graaff blijft er ook uit de juichtoon van alle kiezers, die hun Sommelsdijk liefhebben en tevens hun bekwame burgers Minister Rink zet in de Mem. van Toelichting op de Staatsbegrooting voor Hfdst 5 zijn plannen uiteen aan- faande de Middelbare Technische chool, n.l reorganisatie der Machi- nistenschool door onder meer de leer lingen te trekken uit verschillende kringen der maatschappij en aan te sluiten aan eene dikwij s zeer uiteen- loopende vooropleiding. Daarom zal aan die Technische School ingericht worden een werk meester-cursus, bestemd tot opleiding van de lagerstaande opzichters. En dan zegt de Minister Deze cursus zal op het onderwijs der ambachtsschool hebben voort te bouwen en het zal allicht ter voor ziening in verschillende plaatsen des lands in deze behoefte, gewenscht blijken ook aan eenige centraal gele gen ambachtsscholenvervolgcursussen tot bekwaming van het hierbedoeld personeel te verbinden Ook aan de Middelbare Technische School heeft echter zoodanige cursus reden van bestaan, vooreerst als model voor die vervolgcursussenderambachts- scholen, daarnaast echter om over gang naar de groep der hoogerslaande opzichters te vergemakkelijken. De vorming van die hoogerslaande soort van technici blijft intusschen voor de Middelbare Technische Schoolhoofd zaak. Uitbreiding der Machinistenschool echter ook in dit opzicht, dat niet slechts over de hoogere burgerschool met drie-jarigen cursus de weg zal leiden naar de Middelbare Technische School, maar eveneens over de Am bachtsschool en de praktijk met burger avondschool. Het komt ons voor, dat deze reor ganisatie rijke vruchten kan dragen. Op 3 Oct. zal beslist worden, wie lid van den Raad zal zijn, de heer KIEVIET of de heer DE GRAAFF. Over geen der Candidaten een woord. Maar aan onze kiezers en medestanders richten we het hoogst dringend verzoek Blijft niet thuis, maar komt trouw op. Ja, 't is zoo: 'tis druk, maar laat dit nu geen reden worden, dat een Linksche Candidaat gekozen wordt en de jRechtsche valt. Hier staan twee beginselen lijnrecht tegenoveren voor onze mannen moet een gang naar de stembus om het antirevolutionair beginsel te doen triomfeeren, niet te zwaar zijn Dat ieder dus doe, wat hij kan, om den heer KIEVIET er te brengen. Over den persoon heengezien, maar alleen gelet, dat hij de vertegenwoor diger, de belijder is van het hoog heerlijke beginsel, dat er onder den hemel geen betere Naam gegeven is dan dien van Jezus Christus, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn dat de zegen der gemeente en der gemeentenaren gelegen isin een wandelen naar de ordinantiën Godsmaar ook dat het oordeel over een gemeente en haar leden niet uitblijft, als 's Heeren geboden veronachtzaamd worden. Aan Godes zegen over een gemeente is alles gelegenmaar die is niet af te smeeken, als de Baüls nog opgericht staan, waarvoor men knielt. »Tot de Wet en tot de Getuigenis« geldt voor onze Raadsleden, onze burgerij, onze arbeiders, »en zoo zij daarnaar niet hooren, zij zullen geen dageraad zien,« zegt de Schrift, die Goddank in Som melsdijk nog bijna van huis tot huis gelezen wordt. En vijanden van dat Gods-Woord zien wij met vreeze en beven een Raadszetel innemen. Nooit zouden we als belijder der Heilige Schrift onze stem geven aan iemand die het kerkelijke leven volkomen miskent tegenover iemand, die de innerlijke waarde er van steeds erkent. Broeders en vrienden 3 October is een zeer gewichtige dag. Toont den ernst er van te begrijpen, waar de tegenstanders zich met groote kracht hebben aangegord om het Li beralisme in zijn egoistischen doch daarom af keuringswaardigen vorm de zege te schenken Stemt dan trouw, opdat onze Candidaat er kome. Aan alle Onderwijzers en Onder wijzeressen in 't arrond. Middelharnis is eene uitnoodiging gezonden tot. het bijwonen eeiier vergadering op Woensdag 9 October. Eenmaal was ze te Hellevoetsluis, en daarna te Sommelsdijk maar deze laatste was niet best bezocht. Veel animo schijnt er niet voor te wezen en daar zijn redenen voor ten eerste de afstanden en dus ook de onkosten tweedens de vogels van diverse pluimage derdens, adres aan 't debat in Hellevoet over de Natuurkunde, toen de inleider uit Zwartewaal daarover eenige beschou wingen leverde en een vergiftige Herfst- styloos uit zijn keurige Liliaceeën te voorschijn haalde, wat bij de Bijzondere Onderwijzers verontwaardiging wekte, of zonder beeldspraak toen hij op uit stekende wijze het vak Natuurkunde op de Lagere School behandelde, er gloed en poëzie over spreidde, ver kwikkende warmte voor dat vak op wekte, maar verklaarde, dat wie aan wonderen geloofde geen les in Natuur kunde geven kon. De inleider heeft die uitdrukking getracht goed te praten, maar de gegronde vrees, die de Bijzondere Onderwijzerskoesterden, dat het moeilijk zal gaan Inleidingen te geven en ze volkomen Neutraal te behandelen, bleek reeds bij de eerste vergadering de beste, gegrond. Er zijn nog meer oorzaken, dat de vergade ringen het gewenschte gevolg niet zullen hebben, die we niet nader be hoeven te kwalificeeren, maar èn lusteloosheid soms bij het corps, èn het feit, dat zulk een vergadering door autoriteiten wordt belegd, door In specteur, Districts- en Arrondisse- ments-Schoolopziener, door Burge meester en Wethouders wordt geleid of bezocht, wat aan zoo'n vergadering iets stroef-deftigs, iets gedrongens, een niet-erg op zijn-gemak-idee geeft; enz. enz. maken, dat die Schoolvergade ringen het oorspronkelijke schoone ideaal van den vroegeren Schoolopz den heer Lisman, absoluut niet be reiken. Ongedwongenheid is een eerste eisch van vergaderingen. En die is er niet. Veel beter was het dan ook, dat die vergaderingen niet van de Autoriteiten uitgingen, maar dat er was een per manente Commissie uit de Hoofden en de Onderwijzers fessendie zelf zoo'n ver gadering uitschrijft. De Autoriteiten moeten in die vergaderingen niet de leidersmaar slechts de belangstellende toehoorders zijn, die het debat in 't goede spoor houden en daaraan geest en leven inblazen, wat hun ervaring dan ook mogelijk maakt. De vergaderingen moeten uit en door de onderwijzers opkomenhet Bijzonder en het Openbaar Onderwijs moet proportioneel in die Commissie tot Belegging van Schoolvergaderingen ver tegenwoordigd zijnhet eigen initiatief kome naar voren en dat der Auto riteiten als leiders naar achteren zij komen alleen naar voren door hun advies, hun betoog, hun debat, hun vingerwijzing en trekken zich daarna als gewoon belangstellende, weer terug. Hun steun is een moreeleniets meer en niets minders. En als dan twee maal per jaar uit en door de Onderwijzers zulk een ver gadering opkomt; dan wachten we van die vergaderingen meer dan nu. Nochtans! we hopen, dat de zaal vol zal zijn, waat belangrijk is in elk ge val het onderwijs in de nuttige hand werken, mits de Inleidster niet al te technisch afdaalt, want dan hebben de mannelijke toehoorders er niet veel aan. Doch zij zal die klip wel ont zeilen, vermoeden we. Dat dan alles uitstekend van stapel loope

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1