voor ile XuldliollaDdsclie en %eenw§clie Eilanden. TWEE BLADEH. 22sSe o aar gang .280. 2 A ntirevo Orgaan Zaterdag 28 September i 1)07. IN HOC SIGN O VINCES Tweede Blad. T. BOEKHOVEN. j%lie stukken voor «ie Hetlaciie tiesteiiBd, Adverteaitiën en verdere Administratie franco toe 8e zeode»» aai» «leis i'aigcver. 8ste en 9de LIJST Officieel €*edeelte. Voor Hof en Muis. Loting* *al. Militie. Uit de Pers. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Deze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER &OMMELSDMJH Telefoon Intercom», lo. 2. Adyertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per rogel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dieustaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Sroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij bealaar Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit van de 29ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 16.701,68 St. Anna Parochie120,16'/, Echten (G. K.)27,— Ommen (stad) (G. K.) 49,50 Rouveen (G. K.) - 53,60 Brammen met Hall, Leuvenheim, Cortenoever, Oeken, Reinderen, Tonden, Voorstanden en Empe 217,23'/, Heerde met Wapenvelde en Veessen 134,05 Nijkerk o/d Veluwe met Nijkerker- veen610,95 Patten241,39'/, Voorthuizen met Zwartebroek 166,87 Oud-Loosdrecht65, Eiland Marken44,77 Midsland op Terschelling 6,79 Nieuwer-Amstel (Ouderkerk a/ d Amstel met Duivendrecht en Over-Ouderkerk175,99 Alfen a/d Rijn met Goudsche Sluis (H. en Kerk)290,86'/, Giesendam met Giessen-Ouderkerk (beneden Kerks) en Hardinxveld (Beneden)134,36 Lange-Ruige Weide met Driebrugge 130, Leiderdorp m. Soeterwoude (Hooge Rijndijk188,89 Oestgeest (De Morschweg met Rijndijk)127, Oudewater141,46'/, Voorbug met Veur en Stompwijk 126,72 Driewegen bij Terneuzeu 125,30 Hoek bij Terneuzen 134,28 Oostburg met Zuidzande 86,67 Sleeuwijk80,70 Werkendam met ged. van de Wer ken 206,82'/, Ten Post met Wittewierum en Lellens164, Westerlee70,50 Westernieland (per lijst) 205,50 Znidhorn en Noordborn 81,85 Augustinusga met Rohel 44,— Harkema-Opeinde134,27 Holwerd met Brandgum en Better- wird80,15 Hijdaard11,82 Joure met Broek, Snikzwaag, Wes- termeer, Oosterbaule, Goingarijp, Altmarijp, Terkaple, ged. Tjonger en ged. St. Johannesga 229,30 Kollum met Lutjewoude 198,65 Kooten met Kootsterheide en Eestrum33,59'/, Oenkerk met Roodkerk, Oudkerk, Giekerk en Wijn3168, Opeinde met Nijega (Small) 95, Reitsum met Genum, Janum en Lichtaard100, Rlnsumageest met Sybrandahuis 120,17'/, Sneek182,07'/, Suawoude met Tietjesk 74,75'/, Assen met Loon, Kloosterveen, Witten-Zijeri en Ter Aert 259,85 Heemstede met de Glip 224,38'/, Zaandam met Nauerna, Assendelft, en Westzaan174,13 Zaandijk met Koog a/d Zaan 89,05'/, Den Bommel (per lijst) 140,35 Sassenheim met Voorhout 166, Schipluiden120, Baarland met Oudelande en Elle- woutsdijk (G. K.) 18,96 'Totaal van 225 Locale Comités f 23.464,54 Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan ■de huizen gehouden. De Unie-collecte bedroeg te Alfen a/d Rijn f 206,75'/, aan de huizen voor het Suppletiefonds der Hervormden en f 74,11 in de Geref Kerk voor het Suppletiefonds der Gereformeerden. Te Leiderdorp is behalve de Unie-collecte over het afgeloopeu jaar nog f 165,07 in de Geref Kerk gecollecteerd ten bate van het Suppletiefonds. Wat vielen de opgaven van de 6e lijst bitter tegen Door die lijst is het totaal bedrag van de Unie-collecte bij de 200 gepubliceerde Locale Comités f 250 lager, dan bij diezelfde L. C. in 1906. liij een dier L. C. was de opbrengst f 61 minder, omdat men de Unie-Collecte in dit jaar niet aan huizen, maar in de Kerk heeft gehouden. Wij hopen, dat dergelijke teleurstellingen niet meer zullen voorkomen. De ijver onze correspon denten moet niet verflauwen, maar moet elk jaar toenemen. Als er geloofskracht is, zal er ook geloofsmoed en geloofsijver wezen. Te Rinsumageest zijn behalve de Unie-collecte nog f 5000 bijeengebracht voor den verbouw der school bestaande voor een deel uit vrije giften en voor het audere deel uit rentelooze aandeelen. Bij een L. C. is het bedrag der Unie-collecte f 13 lager dan in 1906. Zóu dit zijn, omdat er toen Uiüeblaaójes zijn verspreid en dit jaar niet? De teleurstelling over de 6de lijst is dubbel vergoed door de verrassingen van de 9de lijst. Van Rotterdam ontbreken mij nog 4 opgaven, hoewel de Unie-collecte bij de 7 Locale Comités aldaar reeds is gehouden. Mogen wij op een spoedige inzending der circulaires aandringen Ja, niet waar R. DERKSEN, Secretaris der Unie. INRICHTINGEN, WELKE GEVAAR, SCHADE OP HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdij k brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Jan van der Meide, landbouwer, wonende te Den Bommel, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, No. 520 eene slachterij te mogen oprichten door hen is toegestaan. Sommelsdijk, den 25sten September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAPP. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOU DER8 der Ge meente Ooltgensplaat noodigen hen die buiten de suikerbieten-campagne goederen wen- schen te doen wegen op de weegbruggen dezer Gemeente, dringend uit van hun voornemen,zoo mogelijk, een halven dag te voren kennis te geren aan den betrokken weger. Ooltgensplaat, den 19den September 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. JOH. VAN PUTTEN. HERHALINGSONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat maken bekend, dat voor degenen, die het gewoon lager onderwijs, hetzij op eene openbare, hetzij op eene bijzondere school, hebben genoten, in de lokalen der open bare lagere school, gelegen Weespad A no. 207a, gelegenheid bestaat tot het ontvangen van BI erhalingsonderwijs. Dit Herhalingsonderwijs wordt gegeven Voor de jongens iederen Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, vanaf 4 November 1907 des namiddags van 5,30 tot 7 ure, en strekt zich uit over de volgende vakken: Ned. taal; Reke nen kennis der Natuur en Teekenen. Voor de meisjes iederen Woensdag en Zater dag, vanaf 6 November 1907 des namiddags van 1 tot 4 ure, en strekt zich uit over de volgende vakken: Ned. taal; Rekenen; kennis der Natuur en nuttige Handwerken. Voor het genieten van dit Herhalingsonderwijs zal een schoolgeld worden geheven van f 0,40 per maand en voor kinderen van minvermogen den zullen het Herhalingsonderwijs kosteloos mogen genieten. Ouders of verzorgers, die hunne kinderen het Herhalingsonderwijs wenschen te laten volgen, worden verzocht daarvan vóór 16 October 1907 aangifte t€! doen ter Secretarie dezer Gemeente. Ooltgensplaat, den 20sten September 1907. De Wethouder, De Burgemeester, J. VAN NOORDT. Joh. VAN PUTTEN. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabetische Naamlijst. De BURGEMEE TER der gemeente Oolt gensplaat maakt bekend, dat het Inschrij vingsregister voor de lichting van 1908, met de daaruit opgemaakte Alphabetische naamlijst, gedurende acht dagen van den 23 September tot en met den 30 September aanslaande, ter Ge meente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Ooltgensplaat, den 21sten September 1907. De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN. Een nuttige instelling, te weinig bekend, is het Instituut voor Phytopathologie (leer der planten- zichten) te Wageningen, Directeur Prof. Dr. J. Ritzema Bos. Het vorige jaar geopend, belast zij zich met het geven van inlichtingen over planten ziekten en beschadigingen en omtrent de midde len ter voorkoming of ter bestrijding, aan land bouwers, tuinbouwers, houttelers en anderen. Zij die inlichtingen wenschen, moeten deze vracht vrij bjj den Directeur aanvragen en daarbij een zoo duidelijk mogelijke omschrijving voegen van de ziekte of beschadiging. Tevens moeten zieke en beschadigde planten of plantendeelen in zoo veel mogelijk verschillende toestanden van ziek te of beschadiging worden toegezonden. Is de be schadiging door dieren veroorzaakt, dan voege men zoo mogelijk eenige exemplaren er bij. De gevraagde inlichtingen worden kosteloos gegeven ook dan, wanneer het noodig mocht zijn, dat door den Directeur of een der ambtenaren van het Instituut een plaatseiyk onderzoek moet worden ingesteld. De Regeering hoopt op de be langstelling der practici; dit beroep zal, dunkt ons niet tevergeefsch zijn. De verliezen toch,die de landbouw en aanverwante bedryven jaarlijks door plantenziekten en schadelijke dieren lijden, bedragen alleen binnen de enge grenzen van ons land tonnen gouds, ja soms millioenen guldens. Men denke slechts aan de aan ieder bekende en zoozeer gevreesde aardappelziekte, die zich soms zoo geweldig uitbreid, dat gezonde aardappels niet dan tegen hoogen prijs te verkrijgen zijn aan den roest, die gedurig den tarweoogst in onze vruchtbaarste polders bederft;aan de aaltjes ziekte in haver en roggeaan de „kroefziekte" en „maden", die den oogst der uien op deZuid- hollandsehe en Zeeuwsche eilanden maar al te dikwijls doen mislukkenaan de ylasbrand, die voor de vlastelers een ramp is;aan 'tgeel- zieh der hijacinten aan het groote aantal H.A. jonge dennen, waardeloos gemaakt door de den nenknoprups;— aan de vernielingen in de den- nebossohen door de groote dennersnuittor en aan zoovele andere ziekten en beschadigingen, die de cultuurs van landbouwers, tuinbouwers en hout telers benadelen Mogen allen daarom medewer ken om deze instelling welke in het afgeloopen jaar reeds veel heeft gedaan en in de toekomst van onrekenbaar nut kan zijn, aan haar doel te doen beantwoorden. Op ons eiland zal dit jaar de loting der Nationale Militie worden gehoudente Dirksland, Middelharnis en Ouddorp, t.w Te Dirksland op Dinsdag 15 October voor de gemeente Sommelsdijk des voorm. 9 uur, Nieuwe Tonge 9.30 uur, Herkingen 9.45 uur, Melissant to uur en Dirksland 10.15 uur ^Te Middelharnis op Woensdag 16 Octo ber, voor de gemeente Ooltgensplaat des voorm. 9 uur, Oude Tonge 9,30 uur, Den Bommel 10 uur, Stad aan 't Haringvliet 10.30 uur en Middelharnis 10.45 uur 5 Te Ouddorp op Dinsdag 15 October, voor de gemeente Stellendam des nam 2 uur, Goedereede 2.30uurenOuddorp 2 45 u. Socialisme, en Godsdienst Bebelop 't congres van de duitsche S. D. A. P., had het ook over den godsdienst. Hijzelf is atheïst, maar hij heeft een ruim hart. Ziehier zijn meening ^Iedereen moge gelooveu, wat hij wil. Hij kan als sociaal-democraat katholiek, christen, materialist en atheïst zijn. Dat gaat geen mensch aan. Alleen, wanneer hij voor zijn gods dienstige overtuiging propaganda wil maken, komen we er tegen op.« Is 't niet al Ier-verdraagzaamst Naar uw overtuiginguw godsdienstige meening vraagt Bebel niet. Maar, o wee als ge voor die mening uw mond open doet Ge moogt ze niet verdedigen, niet aanprijzen, niet verbreiden, ge moogt er alleen over zwijgen. Ge moogt gelooven, dat Jezus Christus uw Zaligmaker is en dat Zijn bloed u reinigt van alle zonden »niels tegen zegt de atheïst Bebel, met een medelijdenden glimlach. Maar wee u als ge'n ander óók wilt bekend maken met het heil, dat in Chrislus is Onze Courant. „Vast" akkoord. Op 't kanije af met één stem meer derheid, zoo werd aan De Rotterdammer bericht besloot de Centrale Antirevol. Kiesvereen. in 't district Schiedam den chr. hist, candidaat De Geer te steunen. Dat besluit verblijdt ons. Uitvoerig verdedigden we onlangs een candidaluur- Kuyper en nóg achten we het de Rechterzijde, als geheel genomen, een politieke fout van beteekenis, dat ze nu nóg aan dr. Kuyper niet de gelegenheid bood, om te beslissm, ot hij in de Kamer wil wederkeeren. Normaal was de toestand eerst, als hij n de Kamer terug is. En daarvoor was nu de kans schoon. Dat hadden echter, naar ónze meening, de Chr. Historischen, zij 't eerst, moeten voorstellen. Gelijk wij, voor Leiden, met dr. De Visser kwan en. Dit niet zoo zijnde echter, moet o.i.,na 't besluit onzer Centrale alles op De Geer gaan. Als hij tuimelde, zou de linkerzijde die schande op gansch Israël leggen óók op óns En terecht Wat wij hier in 'tOosten daarmee te maken hebben Met Schiedam niet veel, dat is zoo. Maar uil de Schiedamsche geschiedenis blijkt zonneklaar, dat het tijd wordt, de 3>coalitie« op vaster voet te brengen. Met een »los akkoord* krijgen wij, als de meest j>geteekende« partij, de klappen en loopen de buitenkansjes ons net precies altijd mis. Veronderstel b.v. eens, dat Reyne tot Commissaris der Koningin werd benoemd wat zou Kampen doen »Vast akkoord*: dat is 't beste Onze Courant./ Een uit velen. Voor de rechtbank te Amsterdam stond Woensdag terecht een jonge vrouw, 24 jaar oud, beschuldigd van het stelen van 3 paar laarzen uit een winkel. Deze .vrouw moest in de omstandigheden waarin zij voor den rechter verscheen, wel diep medelijden wekken. Hoewel ongehuwd verkeerde zij in hoogst zwangeren toestand. Niettegenstaande alle pogingen, door den rechter aangewend, bleef zij hardnekkig alle schuld ontkennen. Tegen haar werd geëischt 2 maanden gevangenisstraf. Het O. M. zeide te hopen, dat de straf haar tot inkeer zal brengen. Hoe was deze vrouw tot zulk een diepe val gekomen De verdediger, die de toe rekeningsvatbaarheid betwijfelde, zeide Bekl. is een warhoofd, is vergiftigd door moderne literatuur, die ze niet begrepen hoefr, ze leestMultatuli, Darwin, Tolstoï en „De Vrije Socialist", terwijl ze om do maatsohappij te verbeteren, in vrjje liefde leeft. Zij loopt echter niet met de roode vaan, gooit niet met bommen, dooh is een warhoofd. Ziehier dus weer een slachtoffer van ver keerde lectuur. Deze vrouw las Multaluli, Darwin, Tolstoï en »De Vrije Socialist.* Zij begreep dat alles lang niet, maar iels bleef er toch van hangen. En dat juist vergiftigde* haar ziel, deed bij haar de grens tusschen goed en kwaad uitwisschen, verstompte haar zedelijk besef, vulde haar hoofd met allerlei socialistische dwaasheden. Zoo werd zij een »warhoofd.« Zoo doolde ze al verder af. Arme vrouw 1 En toch helaas is zij niet een uit velen N. Prov Gr. Ct. De afschafling der kermis te Ameide. Men bericht ons omtrent de afschaffing van de kermis te Ameide Te Ameide was van ouds gewoonte ter gelegenheid van de paardenmarkt kermis te houden. Dat waren dan woelige dagen en nachten, die onder de goede tijden voor de herbergiers maar onder de slechte tijden voor de huisgezinnen gerekend kunnen worden. Schrikkelijk werd er dan jenever gedronken en veel geld werd op schandelijke wijze in die paar dagen en nachten doorgebracht. En terwijl de goede zeden geschonden werden, werd Gods Naam op ergerlijke wijze ge lasterd alles onder goedvinden van de Overheid. Van ouds is tegen die kermis geprote steerd en in 1854 is toen bepaald geworden, dat er elk jaar bizonderlijk in den Ge meenteraad zou moeten worden beraad slaagd over de vraag3>zal er kermis gehouden worden en hoe lang De beraadslagingen waren echter helaas elk jaar zóó, dat de kermis kwam De laatste 25 jaar is herhaalde malen met ernst door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, respectievelijk onder voorzitterschap van Ds. P. Bongers, tegen woordig pred. te Kamerik, Ds. J. T. de Klerk, pred. te Charlois, Ds. E. S. Postma, pred. te Blauwkapel en Ds, M. van Grieken, tot op heden pred. te Ameide zijnde, aan den Gemeenteraad verzocht die kermis toch af te schaffen, maar met 5 tegen 2 stemmen was het jaar na jaar »kermis moet er zijn 1* En ziet, na de overwinningen van de laatste jaren in zake de gemeenteraads verkiezingen, die mede in het teeken van de kermis stonden, is nu met 4 tegen 3 stemmen de kermis afgeschaft en de Ver ordening op de herbergen in zooverre gewijzigd, dat de herbergen niet meergelijk dat vroeger gewoonte was, den ganschen nacht vóór, van en na de paardenmarkt geopend mogen zijn, maar om 10 uur, gelijk op andere avonden, moeten worden gesloten. Over dat kloeke besluit van den Ge meenteraad verheugen zich zéér velen te Ameide en te Tienhoven, want veel wat ergerlijk is kan nu voorkomen worden. Maar zij die jaar op jaar naar de stem van den Kerkeraad niet wilden luisteren zijn nu niet van plan zich bij dit besluit van den Gemeenteraad neer te leggen en hebben, onder aanvoering van de herbergiers, een adres, met handteekeningen voorzien, aan de Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gepresenteerd, om zoo moge lijk het besluit van den Gemeenteraad ongedaan te maken. De heer Fr. Diepen horst, herbergier, is daarvoor de gemeente doorgeweest met een lijst, welke lijst nu in Den Haag is Zoo wil men nu, minderheid geworden zijnde, nog het goede in de gemeente krachteloos maken maar wij hopen, dat heeren Gedeputeerden in deze op het adres uit de gemeente niet zullen ingaan, maar het eerlijke en kloeke besluit van onzen Gemeenteraad gaarne zullen bekrachtigen tot heil van heel onze gemeente. Schade voor de kroegen is in deze voordeel voor de huisgezinnen. Suuiiiielsdijli. Als een buiiengewone zeldzaamheid kan worden gemeld, dat door P. de Blok alhier, een aardappel (eigen heimer) is gedolven van 12 ons zwaar. Maandag j 1. werd het 3 jarig zoonije van Fr v. d Sluis alhier, met een met mais beladen wielslede over den voet gere den. Zwaar gekneusd aan dit lichaamsdeel moest geneeskundige hulp worden inge roepen. Dr. de Wilde, vroeger arts te Mid delharnis, thans, gelijk onze lezers ween, Maaskade Rotterdam gevestigd, is benoemd tot lid van het Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap te Lissabon. Middelharnis. Vreemd\ 14 dagen ge leden slachte een slager een koe die dol was geworden, en ziet heden 26 September verschijnt deze dolle koe in de gedaante van een overmak beest, welke zich kalm laat leiden! voorwaar voor zoo'n slager een buit nkansje, tweemaal het zelfde beest slachten. (Historisch (Niet van onzen gewone Oorrespondent.) Terwijl de vrovw van C. Rozenheek bezig was een koe te melken, viel het beest omver, met het treurig gevolg dat zij er onder terecht kwam, en zich zoodanig be zeerde dat zij per wagen thuis gebracht werd en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Als een bizonderheid deelen wij mede dat door den tuinman B. de Korte een kroot of biet is gedolven die een buiten-ewone lengie heeft van 85 c.M Als bijzonderheid kan gemeld worden dat den heer C. C. Bruggeman alhier, in het bezit is van een appel, waar er twee aan elkander gegroeit zitten en een derde nog niet geheel ontwikkeld, doch goed zichtbaar, welke in zijn tuin is geplukt. Door den heer J. Knöps, is voor zijn dorschmachine een luchtdruk motor aan gekocht van 8 P K welke gemakkelijk 20 voer per dag zal kunnen dorschen. Onze inwoner H. v. d. Velde, waar van we de vorige week melding maakte dat hij, door het klemmen tusschen een cement- buis, zich inwendig ernstig kneusde, is Dinsdagmorgen, omstreeks 10 uur per expresse van hier naar Rotterdam vervoerd, om geopereerd te worden. Naar men nader

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 3