Zaterdag 28 September s 907 22s!cJaargang iV'. 1280, IN HOC SIGN O VINGES voor «ie' Kuidhollandsehe en icenwscl Ëllanden, EERSTE BLAD. A.nlir evolukimt air Orgaan SJH Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent, UITGEVER T. BOEKHOVEN. Teleloon Intcrcomm. So. 2. Advertentie» 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en V3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beniaa--. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 nar. Alle stukken voor de Kledaclse bestemd, Advertentie» es» verdere Administratie franc» toe Ie zend en aan des» Uilg-ever. Oe Tram. Zonder ons te verdiepen in de kwes tie, of de Rott. Trammaatschappij al of niet redenen had tot zoo tragen gang van werk als sinds lang zicht baar is, wenschen we slechts weer te geven, wat de heer Warnaer in de Statenvergadering van 16 Juli sprak. (Zie de Handel, van dien dag, pas verschenen.) „In een der afdeelingen, waartoe ik de eer had te behooren, werd gespro ken over den aanleg der tramlijnen op Flakkee Met dankbaarheid nam ik acto van de goede voornemens, die bij Ged Staten bestaan, om hij den betrokken Minister met het tot stand komen van den aanlegsteiger aan de haven te Ooltgensplaat spoed te maken, maar niet voldaan, omdat in de Memorie van Antwoord niets wordt gezegd van de Rott. Trammaatschappij en zij heeft nog meer dan het Rijk eene aansporing van spoed te maken noodigwant reeds in 1906 kwam het Rijk met zijn haven aan het Haringvliet gereed, terwijl de Maatschappij dat jaar nog geen begin gemaakt had met hare lijnen. Zij maakte geen haast Dat dagteekent reeds van 1895 aftoen onderhandelde zij reeds met Gemeente en Polderbesturen in Fiakkee over subsidies en in 1896 legde zij haar reeds plannen van aanleg voor, maar eerst in 1907 zien wij het begin van uitvoering. En hoe staat het nu met die uit voering? Aan de lijn Middelharnis Ouddorp is men begonnen aan de kunstwerken, meer nietVan eenig begin aan de lijn Middelharnis Ooltgensplaat is niets te zien. Ja, ik meen van goed ingelichte zijde to weten, dat de westelijke lijn eerst einde 1908 in exploitatie kon zijn. Maar dan" ligt het voor de hand, dat bewoners van het oostelijk Flakkee nog lang op een beter verkeer zullen moeten wachten, en juist die oostelijke lijn brengt ons in verbinding met de lijnen in de Hoeksche Waard, met de lijnen in Zeeland en Noord Brabant. Ik stel mij de vraag, waarom nu beide lijnen niet te gelijk in exploi tatie gebracht? Het zijn toch lijnen, die van uit het hoofdpunt Middelharnis in tegenovergestelde richting gaan, terwijl het met het al of niet gereed zijn van den aanlegsteiger aan het Volkerak voor hun aanleg niets te maken heeft. De ervaring, die het Rijk met zijn haven aan 't Haringvliet heeft opge daan, zal wel mede eender oorzaken zijn, dat het niet zoolang vooral, met zulke kostbare werken gereed wil zijn, maar ik twijfel niet, dat, wanneer de Maatschappij hare lijnen in exploitatie heeft, het Rijk niet op lich zal laten wachten. Het komt mij voor, dat een aansporing tot meerderen spoed tot de Maatschappij geen overtollige daad is Dan zal men in ieder geval sterker staan bij zijn verzoek tot den Minister, Wat was dan in de door den heer Warnaer bedoelde Afdeeling over die tram gezegd Lees het verslag van de Commissie van Rapporteurs, blz. 10. Daar staat: In eene afdeeling werd gevraagd of aan Gedeputeerde Staten bekend is, wanneer zal worden begonnen met het maken van den aanlegsteiger aan de haven te Ooltgensplaat, waarvoor op de Staatsbegrooting een post is uitgetrokken. Overigens werd door eenige leden aangedrongen op bespoediging van den aanleg der tramlijnen over de eilanden Goedereede en Overflakkee. En wat antwoordden Gedeputeerde Staten op die vragen? Lees de Me morie van Beantwoording Wanneer met het maken van den aanlegsteiger aan de haven te Oolt gensplaat een aanvang kan worden gemaakt, valt niet te zeggen. De diepte der geul is blijkens de opgave van het Dep. van Marine van deze maand, zeer voldoende, zoodat daarin geen reden tot vertraging gelegen is. Tot het verbeteren en ophoogen van den toegangsweg naar den steiger is evenwel, naar vernomen werd, be- sch'kking over grond van particulieren noodig. Tenzij die in der minne ver kregen kan worden, zal een wet tot onteigening noodig zijn, in welk geval een begin van uitvoering van het werk stellig niet in 1907 is te verwachten. Gedep. Staten zullen den Minister wijzen op het groote belang, dat dit werk in verband met den tramaanleg zoo spoedig mogelijk tot stand komt. Uit al de bovengenoemde stukken blijkt dus teu duidelijkste, dat de heer Warnaer een goed werk deed, om de Rott. Maatschappij er op te wijzen, dat de langzame aanleg niet tot te vredenheid strekt van de inwoners van Flakkee en dat de wijze van exploiteeren bevreemding heeftgewekt. Sommelsdijk. üp Maandag 26 Aug. 11. des voor middags 12 uur was het plechtig uur geslagen, dat de heer K. de Graaff voor 't laatst aan de Groene Tafel zataan dezelfde Tafel, waarop een der Raadsleden eenige weken te voren bij de stemming tusschen Dr. Knöps en den heer De Graaffdenboordevollen inktkoker per ongeluk had omgewor pen over de uitgespreide stembiljetten ('t was kwart na 5) en een lijkkleed daarover had gelegd als profetie van wat den aftredenden Candidaat te wachten stond de begrafenis van zyn Lidmaatschap. De profetie werd vervuld. De heer De Graafl viel met groote minderheid. En daarna, op 26 Augs. was de afscheidsure aangebroken, klokke 12. De Burgemeester nam het woord en sprak (zie Verslag »Maas- en Sch.® 26 Aug.): Mijne Heeren Een woord van afscheid wensch ik te spreken tot den heer De Graaff, daar het de laatste vergadering is, die door De heer De Graad zacht Ja, de leste. De Burg. vervolgt: die door hem zal worden bijgewoond, en ik spreek mijnen dank, al is het ook niet door allen, dan toch door velen, voor De heer De Graat geprikkeld Velen velen laten ze naar der loopen. Alle Raadsleden in agitatie: StStde Burgemeester is nog niet klaar De Burgemeester voor het vele goede, dat door hem tijdeus zijn 25-jarig lidmaatschap De heer De Graad zucht vuf en twintig jear lief en leed met mekaar gedeeld De Burgemeester omtrent de Gemeente is verricht moge de rust hem verkwikken I De heer De Graaff Dankie Neef, van 's gelijke Toen werd de vergadering gesloten. En nu, op 3 October, zal beslist worden, (jwie in1 den Raad zal zitting nemen de heer D. Kievit of weer de heer De Graaff, die op 26 Augs zijn afscheidsure hoorde klinken. Wij, antirevolutionairen, zullen al ons best doen om er den heer KIEVIT te brengenen komen onze kiezers trouw op, dan wanhopen we niet Want dat weet het heele dorp onze candidaat is een manvan ongerept antirev beginselen; zijn ja is ja;zijn neen is neenhij komt voor zijn meening, overal waar 't pas geelt, ridderlijk uit en schaamt zich nergens den Naam des Heeren. Volmaakt is onze Candidaat nietwie dat onder en in onze partij zoekt, zoekt tever geefs maar als een eere en sieraad zullen zelfs de-Liberale tegenstanders moeten getuigen hij weet wat hij wilen beleeft wat hij belijdt. Hij is positief. En zulk een man hebben we noodig, temeer, waar het thans nog maar staat 4 Rechts tegen 3 Links. Één van Rechts zwenkt ot je meerderheid is weg. En wat nu de heer De Graaff aan gaat Hij heeft zijn 25 jarig jubeleum gevierd als lid van den Raad waarom zouden wij hem de rust nieUgunnen, die zoovele kiezers in Juli voor hem noodig oordeelden. Men begeerde hem nieten zou men hem dan nu be- geeren Nog sterker! We stellen ons voor, dat eerstdaags de volgende advertentie prijken zal in alle logementen Aan de Kiezers Het stiijdt met onze eere om nu eene candidatuur te aanvaarden voor den R aad. Gij hebt mij uitgeworpen en daarmee getoond, dat Gij mij niet begeerdet. Het zou in strijd zijn met mijn aristocratische ideeën, als ik U niet dringend uitnoodigde, op mij geen stem uit te brengen. Ik verlang Uw dienaar niet te zijn, en niet terug gebracht te worden op den zetel, dien Ge omwierpt. Ik gun dien den heer Kievit DE GRAAFF. Nochtans! wij stemmen met een parige stemmen man naast man, den heer D KIEVIT. Trowwe opkomst is dringend r.oodig. 't Is Rechts tegen Links Dat Rechts 't winne. Voorvergaderingen. Het gaat niet aan over eenzelfde onderwerp te blijven schrijven en met »Vooruit« van gedachten te blijven wisselen en daarom een kort slot artikel. »Vooruit« maakt een fout in haar vorig stukje en nu weer. Ze is, dat ze te veel theoretisch die zaak opzet dat ze de club hult in wolken van bespiegelingen over «zwichten®, «man nelijke houding«, «waarlijk edele mensch« en dito franje, en 't heele ge valletje van die «overtuiging der min- dtrheid« is terug te brengen tot de kwestie, of Jan of Piet of Kees gewon- nen kunnen worden niet voor meenin gen, die reeds diep in hun ziel leven, maar voor meeningen, over «zaken «Wat denkt jij er van®, dat is de overtuiging bij zaken-menschen, en dan begint het geredeneer, en 't slot is «Nou, als jullie denkt, dat het zoo beter is, dan geef ik 't overdan zullen we 't zóó aanleggen In de club praat men niet over die zoogenaamde heilige overtuigingen en diepliggende ideeën. Zonder Seitenhieb beweren we «Vooruit® is hier als in andere artike len te theoretisch, maar in 't werke lijke leven gaat 't een beetje anders en voor al die hoogdravende woorden koopt de club geen el katoen »Vooruit« is van meening, dat we ons tegensprekenmaar ze vergist zich, omdat we nooit geschreven heb ben, dat de minderheid moet blijven bij de meerderheid. Weer net andersom: we zeiden, dat de meerderheid dwalen kan en dan verlaat de eenling zijn gids en zoekt zijn troost elders enz. Dat verlaten, dat niet meegaan met de m erderheid deed de heer B., enjmag hij doen en mag ook de minderheid steeds doen, als maar aan haar blijkt, dat de meerderheid ze wijs wil maken dat b v. 2 X 2 vijf is. Voor zulke enormiteiten gaat elke minderheid op zij zulke betoogen eener meerderheid doen den eenling gauw het hoekje van de straat omslaan, om van het ge zelschap af te wezen. Voor den heer B. was de Gaskwestie een betoog, dat 2X2 vijf is en daarom maakte hij rechtsomkeer. Maar zulke »betoogen« worden niet twaalf maal per jaar door de club geleverd. Laat «Vooruit® nu eens niet al te idealistisch praten; maar laat ze haar jaargangen eens opslaan en dan nagaan de Raadsver gaderingen, wat daar behandeld is. En als ze al die «zaken-dingen® eens heeft nagesnuffeld, zal ze ons toe stemmen, dat ze met het hooge ge redeneer over die «overtuiging® enz. eigenlijk in 't zonnetje komt te staan. »Zaken« zijn geen «levensovertuigin gen® en de minderheid geen «Fabius- sen«. 't Is onzin, die »Vooruit« schrijft in dezen regel «Maar dat men zijn overtuiging doet zwichten voor geen enkel argument dan de bloote meerderheid, dat is en blijft zondigen tegen 't 9de gebod.® Is dan de minderheid een groep van wezenlooze menschen die als een soort idioten daar in de club zitten? Neen, zulk een polemiek wordt ons te bar OP DEK USTMSJM. Een mijner vrienden had onlangs een eigenaardige ervaring. Door omstandigheden kon hij des Zater dags zijn woning niet bereiken en was hij genoodzaakt in onze residentiestad den Zondag door te brengen. Nu moet men weten, dat mijn vriend er den weg kende naar ziju hotel in 't centrum van 't Haagje gelegen en van daar naar het onvolprezen Scheveningen, maar meer ook niet. Zondagmorgen dan roept hij den kellner aan en vraagt, dat deze hem een Predik beurtenblad, Kerkbode of iets anders van dien aard zou brengen, dat hij zich zou kunnen vergewissen, wie er preekten en waar. Wat er eigenlijk verlangd werd, begreep de man niet. Wat een vak- of sportblad was, wist hij wel, maar 'n Kerkbode »Ja, 'tis Zondag, ik wou naar de kerk, zei m'n vriend wat ongeduldig Nu ging den rokdrager een licht op. »Ah mijnheer is Katholiek begreep hij Daar had hij van gehoord, dat die op Zondagmorgen zoo iets als agodsdienst- plichten® hebben, die zij moeten »waar- nemen« mijnheer was natuurlijk Katholiek. »Nee, ik ben protestantik beu gerefor meerd en zie me nu eens gauw uit te visschen, welke predikanten van morgen optreden. <r De kellner haalde z'n schouders op. Hij zou 't den »0bör« eens vragen. Maar de >Ober« kwam er bij en wist het ook niet. Welke vermakelijkheden er dien dag konden genoten worden, zoowel in Den Haag als in Scheveningeu, dat konden ze mijnheer in bijzonderheden mededeelen, maar waar een gereformeerd gast uit hun inrichting op Zondagmorgen ter kerk kon gaan, wisten ze niet Mijn vriend ging de straat op. Weldra ziet hij een politie-agent slaan, die zal hem wel terecht helpen. Of hij hem den weg wijzen kon naar de naaste gereformeerde kerk hij behoorde nl. tot wat ze in mijn geboorte plaats noemen »de kleine kerk.« Politie denkt na, lippen wat vaueeu, tong tegen de onderste tanden, wenkbrauwen saamgetrokken nu Politie weet wel 'n kerk in de buurt maar k .11 absoluut niet zeggen ot 't een roomsche oi een protestantsche is »'n Gereformeerde kerk, bedoel ik,« ver duidelijkte m'n vriend. Politie verstaat dit niet. >'n Afgescheiden kerk,<s: probeert zijn aanspreker. Maai ook dit klinkt »bar- baarschv in politie's ooren tn hij moet m'n vriend ongetroost heenzenden. Toch kwam deze, waar hij zijn wou. Even later zag hij 'n oud moedertje over straat gaan, in ouderwetsc'ne dracht, maar met zoo'u echt bijbelsch Zondagsche blijd schap op 't gelaat, daar ze vandaag weer in 't Huis des Vaders verschijnen mocht, 't Dikke kerkboek, dat de kenmerken van druk gebruik droeg, had ze onder den arm. Die moet ik maar eens volgen, dacht mijn vriend. En waarlijk, haar volgende, kwam hij nog net op tijd, waar hij wezen wilde Zulk een geval teekent Op 't platte land en in de kleinere steden is zoo iets ondenkbaar. Daar staat de kerk nog veelszins »in 't midden.Daar is nog een n«tcht in het leven des volks; daar beheerscht ze dat leven nog groo- tendeels. Maar in de centra onzer beschaving Ts het zoo geheel anders Daar is de kerk teruggedrongen, ja ge heel weggedrongen van de plaats, die zij in vroeger eenwen innam. In de moderne, mondaine kringen, weet men van geen kerk meer. En vaak ook niet meer van een gods dienst, noch van God. Een kennis van me moest dat onlangs ook drrevjg ervaren. Ze 't is een vrouw was onlangs genoodzaakt in 'n hotel aan de tabled' höte te eten. Toen de soep gediend was, bedekte ze even met de hand de oogen, om haar gewoon tafelgebed te doen. Dat zag een dame tegenover haar, die nu zonder een zweem van spot, meewa rig vroeg rHebt u hoofdpijn, ja Deze vrouw, die misschien heel wat levenservaring had opgedaan, was nog nooit

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1