Woensdag 25 September 1907. A. nUre vo on ai r 22sle J aargang N". 1279, Orgaan IN HOC SIGN O VINCES 4lie «bukken voor (ie Hedaelie bestemd, Advertenties) en verdere Administratie franeo toe te zenden aan «ten Uitgever. 9(1 e LIJëT De Gemee»tebe^iro»üii^ van Somniel§(fijk. Tuin- ees Landiiouw. Officieel €*e(leelle. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent- Buitenland bij voornitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN. b&MMMiLSngJK. Telefoon Intercoms». Al®. 3. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen eri Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. [Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaap, j Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. van de 29ste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Transport f 13,832,89'/., Ten Boer mét ged. Garmerwolde, Woltersum en 8t. Annen 208,00 Grootegait met Doezum en Sebal- deburen116,— Winsum met Obergum 157,80 Achlum (Q. K.) 29,— Heerenveen met 't Meer, Nieuwe- brug, Nijehaske, Haskerdijken, Terband, Luinjebert, Tjallebert, ged. St Jobannesga, Rotster- gaast, Oranjewoud,Katlijk, Rot tum en Brongerga 168,07 Hommeta met jutrijp 50,90" Leeuwarden met Huizum, Lekkum en Snakkeburen (per lijst 403,99 Oosterend (Fr.) 61,40 Oosterbierum met Lidlum 40,24'/, Nieuw-Weerdinge (G. K.) 8,15'/, Zuid-Wolde (Dr.) 46,27 Oldemark met IJselham, Paaslo en Ossenzyl 98,39 Apeldoorn met Het Loo, Hoog- Soeren, Wiesel, Wenum, Broek land, Beemte, Enklaar en Oorden 395,81 El burg93,83'/, Wezep46,51 Asperen met Heukelon (G. K.) 7,87'/, Heerjansdam met Kijfhoek 184,36 Hoek van Holland 91,47 De Lier met Burgerdijk. 215,35 Nieuwerbrug a/d Rün 65,35 Nieuwkoop150,— Vianen met Helsdingen, Everdin- gen en Hagestein 153,76'/, Warmond (H. K12,10'/, Arnemuiden met Kleverskerke 23,39'/, Koudekerke, 't Zand (W) 47,13'/, Totaal van 175 Locale Comités f 16.701,68 Waar niets staat aangegeven is de Collecte aan de huizen gehouden. R. DERKSEN, Secretaris der Unie. De Inkomsten worden geraamd op f 28000; de uitgaven op bijna even veel; zoodat als batig slot op een 100 gld. gerekend wordt, wat, als er geen bijzondere omstandigheden van branden, watersnood, of andere treu rige wederwaardigheden voorvallen wel meer zal worden. Afwachten is de boodschap. Hoe worden die f 28000 ontvangen. Ten eerste door de Gemeenteeigen dommen, die een goede 900 gld. op brengen: 255 voor huur van huizen en gebouwen; 152 als pacht; 8 voor gras verpachting; 9 voor visscherij- pacht; 436 voor erfpachten en dan nog een paar posten. Een ding is ons niet duidelijkde post Verkoop Oude materialen staat als Memorie; maar Nieuwe Tonge heeft toch de straat lantaarns en palen en petroleumlam pen gekocht, reeds in Augs., en die aom kon toch nu als Inkomsten zijn geboekt, Ruim 4400 gld. worden ontvangen uit brug-, kaai-, haven-, markt-, weeg en kermisgelden, helaas, dat ook deze laatste post er op voor moet komen. Onder die 4400 gld. zijn ook begrepen de begratenisrechten, de schoolgelden voor lager onderwijs en bewaarschool en nog een postje van f25. Maarmetdie schoolgelden staat het treurig: zegge f 500. Rijk en arm betaalt dus voor de opvoeding zijner kinderen op de school; do heele Sommelsdijksche be vol king geeft niet meer uit dan f500. Treurig toch 1 Brood en ander voedsel kost duizenden; maar het even brood- noodige onderwijs betaalt men met een schamele 5 «bankjes Maar zie daartegenover wat het onderwijs kost: Jaarwedden f 6530 Huishuur 100 Herhalingsonderw. 200 Onderhoud 250 Schoolmeubelen 250 Leermiddelen 350 Verlichting 400 Samen f 8080 De School kost dus t 8000 en de ouders betalen daarvoor f 500. Als dat geen »bedeeling« is, wat is het dan wel. Die f 8000 zijn zoo ongeveer één derde der heele begrootingalles wat het Rijk aan de Gemeente geeft aan opcenten en subsidies gaat met die 8000 gld. strijken, 't Ware te wenschen, dat er betere toestanden op dat punt intradenen de ouders betaalden, wat het kind aan school geld kost; in elk geval, dat de gegoede burgerij dat deed. De armen konden vrij gesteld wordendan kon de hoofdelijke omslag verlaagd worden en de opcenten op het personeel ver minderd; dan konden ook de 5 of 600 gld. staangeld van de kermistenten verdwijnen van een begrooting. Maar nu deugt de toestand niet. Van net Rijk ontvangt de Gemeente aan opcenten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en 't per soneel: f 4000; aan subsidies f 8000; terwijl de hoofd.omslag f 5000 be draagt. Al deze posten, plus de geld- leeningen bedragen dus te zamen 28000 fgld. Hoe worden die uitgegeven? Aan Burgemeester, Secretaris, Wethouders, Raadsleden, Ontvanger, Gemeente bode, Veldwachter, Nachtwaker, te zamen f 3000; aan onderhoud van 't Raadhuis en de administratie ruim f700; voor Burg. Stand en bevolkings register, kiezerslijsten, kosten stem bureau: f 400; brandspuiten verlich ting f 1000; medische hulp: f 1000; openbare werken, straten, pompen, begraafplaats, gemeentewerklieden enz. f 5000; 't onderwijs f 8000 plus de bewaarschool, die f 750 kost en maar f 400 aan schoolgeld opbrengt. Een met 't ander is samen f 21000; nu komen daar nog allerlei posten bij van aflossingen, grondlasten, renten, pensioen, samen een f 7000. Herhalen we dus nog eens kort, dan zien we, dat het onderhoud van 't dorp f 5000 kost en dat wordt door den Hoofdomslag opgebracht. De School kost t 8000 en dat betaalt het Rijk. De f 3000 der Gemeenteambtenaren wordt bekostigd uit de haven- èn markt- èn kermisgelden. De medische hulp van dokter, veearts en vroedvrouw ad f 1000 kunnen worden betaald uit de schoolgelden. En de legio kleinere uitgaven worden betaald uit legio kleine inkomsten. Eere, wien eere toekomt. De Landbouw-Consulent van Flakkee verdient, neen krijgt een pluimpje in de »N. R. Ct van 21 Septwaar in verband met de Nationale en In ternationale Landbouwtentoonstelling dit staat Eu zoo willen wij nu even een uitstapje maken naar 't Eiland Goeree en Overflakkee. Dit eiland heeft zich zóó kraDig gehouden, dat men waarlijk eerbied voor de landbouwers aldaar krijgt. Om aan te toonen, hoe be langrijk de inzendingen van dit eiland zijn, hebben we eens nagegaan, hoe veel van de geheel# Zuid-Hollandsche étalage op rekeniDg komt van Flakkee, Van de 22 tarwevatiëteiten komen er i2 uit Flakkee; de 8 rogge- en 12 haver- uit F1 2 van de 3 gerst soorten; 36 van de 52 aardappel soorten 18 van de 25 maDgelsoorten 14 van 16 erwtensoorten en verder alles wat hier in de afd. Z.-Hol. ligt aan paardepeen, vlas, uien en zaden. Dat is dus inderdaad zeer mooi. Het restant van de inzending komt uit de Hoeksche Waard, Voorne en Pulten lieten niets van zich hooren, zelfs 't Dortsche eiland niet. Waarom Flakkee zoo kranig uit komt Daar heerscht een krachtig opgewekt leven op agrarisch gebied. In 1892 is op dit eiland opgericht een Ver- eeniging ^Landbouwonderwijs", ge vestigd te Middelh. Met behulp van rijkssubsidie en anderen steun kwam en komt zooveel bijeen, dat daarmee een speciale landbouwonderwijzer kon worden bezoldigd en er nog een en ander overschiet voor andere nuttige doeleinden, leesmiddelen, proefnemin gen enz. Wat in geen enkele strejk wordt waargenomen, is hier te con- stateerendoor middel van het par ticulier initiatief hebben de landbouwers zelf een ambulante landbouwschool gesticht, die over het geheele eiland trekt. Als landbouwleeraar is in 1893 aangesteld de heer M. W. V. van Bijlevelt en pog steeds is deze be kwame onderwijzer met ijver en lust aan 't werk. Zijn arbeid is een groote weldaad voor het eiland, wat aan de inzendingen hier wel blijkt. De gewas sen zijn waarlijk overschoon en ver kondigen luide den lof van den landbou wer uit Flakkee. De bevolking leent ge willig het oor aan de mannen der wetenschap. Een pluimpje aan de Vereeniging dusaan de boeren en niet 't laatst aan den Consulent. Des te aangenamer is dit voor den heer Bijlevelt, waar in het Verslag der Vereeniging «Landbouwonderwijs® op bldz 1, (gesproken door den Voor zitter, den heer v. d Broek) zulk een onaangename toon wordt aangeslagen. Daar wordt over den Consulent minder lofuiting gehoord integendeel een misprijzing is daar zijn deel. Het stuk den lezers voo leggen, is onnoodig maar nog eens, tegenover die bladzijde waarin gelaakt wordt, staat hoog en van veel beteekenis wat de »N. R Ct in -haar verslag meldt. Eere. wien eere toekomt. KLAVERRUITERS. Daarover wordt in de jongste aflevering van het „Tijdschrift der Nederlandsche Heide-Maat- schappij" heel wat gezegd, 't Betreft vooral het gebruik er van en het afzetgebied. In verschil lende landbouwbladen vonden we er melding van gemaakt. En dat is heel natuurlijk, 'tl Des betreffende geschrijf verdient ten volle de aandacht onzer landlieden. Vooral in die streken, waar men klaver verbouwt en erwten, vlas, stamboonen etc. Dus ook op ons eiland. Daarom meenen we (en ock in verband met vraag 98) bedoeld opstel hier gevoeglijk te kunnen laten volgen. De uit zes stokken bestaande, in den vorm van een pyramide opgebouwde klaverruitcrs, niet te verwarren met de in Limburg, Noordbrabant en enkele andere streken gebezigde, welke uit één stok bestaan met of zonder dwarsstokken worden voornamelijk gebruikt in de geheele pro vincie Groningen, in de IJpolders, den Haarlem mermeer, den Anna Paulonapolder de Wieringer- waard, den Waard- en Groetpolder en den Wijkermeer in de prov. Noordholland, en in den Wilhelminapolder en nog enkele andere gedeelten van de prov. Zeeland. Zij dienen voor het drogen van klaver, erwten, stamboonen, vlas, enz. en worden in de meeste d«r genoemde streken, (uitgezonderd de prov. Groningen) nog maar sedert 3 ft 6 jaar voor dit doel aangewend. Zij zijn hiervoor evenwel uitermate geschikt, zoodat de landbouwer, die ze heeft leeren kennen, ze'in zijn bedrijf niet meer kan missen. Het gebruik dezer ruiters is dan ook in korten tijd zeer toe genomen en zeker zal dit in de toekomst nog meer het geval zijn, daar nog verschillende andere gewassen, zooals lupinen, wikken enz. met voordeel op ruiters gedroogd kunnen, worden, en in natte zomers ook het drogen van gras op ruiters aan beveling verdient, daar dan hooi van veel betere kwaliteit kan worden verkregen. Het voordeel van het gebruik der ruiters be- staat hierin, dat de te drogen gewassen geheel van den grond komen, zoodat ook de onderzijde van de drogende massa aan de lucht is bloot gesteld. Verder behoeft in de drogende massa niet gewerkt te worden, wat vooral bij klaver het verlies van een groot gedeelte der voedzame blaadjes voorkomt, terwijl mede de stoppel niet lijdt door het anders soms lang daarop liggende gewas. Ook het in vochtige jaren vaak bijzonder groot verlies aan erwten en boonen kan bijna geheel worden voorkomen, indien deze zoodanig op ruiters worden gestapeld, dat de topeinden naar binnen zijn gekeerd en een goede luchtcirculatie door den hoop mogelijk blijft. Bovendien is het gebruik der ruiters niet kost baar, daar zij bij goede verzorging wel 10 jaar en langer mee kunnen. Voor het drogen van een H.A, klaver zijn ongeveer 40 stuks noodig, maar dezelfde ruiters kunnen natuurlijk ook dienen voor het drogen van andere gewassen op andere tijden van den zomer. Het meest worden de ruiters gemaakt van ontschorst dennenhout, maar in sommige streken (IJpolders en enkele gedeelten van Groningen) dient daarvoor ook schilhout. De lengte van elk der voor een ruiter benoodigde 6 stokken is 2 meter, terwijl de doorsnee aan het dunne einde van 37,-4'/, cM. bedraagt. De eiken stokken zij n echter dunner en meer onregelmatig van dikte; de minumnmdoorsnee hiervan op het midden moet zonder schors 3'/, 4 cM. zijn. Een bepaalde handel in deze ruiters wordt niet veel aange troffen, behalve in de provincie Groningen, waar deze hoofdzakelijk door een werkverschafüngs- vereeniging te Groningen en door enkeie parti culiere handelaars wordt gedreven. In Noord holland is het eveneens een werkverschaffing te Sloterdijk (die echter tegenwoordig weer een gewone handelszaak is, daar den geheelen zomer tegen gewoon loon arbeiders in dienst genomen worden) welke de ruiters in den handel brengt, terwijl ook in Schagen iemand zich met den verkoop van ruiters bezig houdt. Voor Zeeland worden zij betrokken, gedeeltelijk uit België en gedeeltelijk uit Noordbrabant. Dat de handel in klaverruiters zeer gebrekkig is, bewijst wel het feit, dat op sommige der Zuidhollandsche Eilanden (Hoeksche Waard en Voorne) de ruiters worden gekocht in Sloterdijk. De prijs wordt daardoor eerst verhoogd met de vracht van het hout van Noordbrabant of Gel derland naar Sloterdijk en daarna met die der ruiters van [Sloterdijk naar bovengenoemde ver- bruiksplaatsen, en deze vrachtprijzen zijn niet gering. De prijzen, waarvoor de klaverruiters worden verkocht, wisselen af van 44 tot 50 cent per stuk, al naar de gewenschte hoeveelheid en de vracht prijzen tot de plaats van gebruik. Zeer zeker is de sorteering klaverruiters voor den boschbouw van grootbelang, omdat de eerste dunningen veel daarvoor geschikt hout leveren terwijl de behoefte aan ruiters reeds vrij groot is, en nog zal toenemen, als de vele landbouwers die de ruiters nog niet kennen, overtuigd zullen zijn van de groote voordeelen aan het gebruik hiervan verbonden. Alle streken, waar klaver, erwten, stamboonen enz. in eenigszins groote hoeveelheden worden geteeld, kunnen een afzetgebied worden voor klaverruiters. De oppervlakten, met die gewassen beteeld, bedroegen volgens het verslag over 1905 in het geheele land 81945 HA. Wat dunkt onze lezers zouden de boeren hier ook niet aardig kunnen profiteeren van de klaverruiters Vooral in zomers als de gepasseerde kan men er veel voordeel van hebben. M. l'i'aü^baak. Vragen ©n Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of raededeelingen zyn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 100. Waar kan ik creoline koopen 101. Hoeveel kaïniet per HA. op een weide? Antwoorden en mededeelingen. 98. Wat klaverruiters zijn Zie ons opstel in verband daarmee. 99. Wat is een trieur? Dat is een werktuig, waaraan men den naam graanzuiveringsmachine wel zou kunnen geven. Ze hebben vooral ten doel onkruidzaden te verwijderen. Althans doen dit de enkelvoudige trieurs. De deubelwerkende zijn tegelijkertijd ook nog sorteermachines. IJlt de Pers, In *De Graafscbapper« wordt gewaar schuwd legen een gemeen boek. Onder het hoofde: „De aiiiHHaitte bijbel lezen we Onlangs lazen wij in een paar socialistische bladen een advertentie, waarin een s-nieuw boek* werd aangekondigd. De afwerking, zoo heet het, zal netjes worden uitgevoerd Het zal 8oo bladzijden tellen, 430 plaatjes bevatten en voor 1 2 cent per week te krijgen zijn Natuurlijk gaat deze uitgave er in; de socialistische colporteurs, die ijverig propa ganda drijven, zullen er wel voor zorgen. Zij zal wei weer 2>gaan*. Het boek heet »de amusante*, dit wil in het Hollandsch zeggen: de vermakelijke, de grappige bijbel. En nu behoeven wij eigenlijk niets meer te zeggen; de titel is duidelijk genoeg en spreekt boekdeelen. Bovendien is de uitgave niet onbekend, daar zij reeds voor eenige jaren in Frankrijk verscheen. Het is een in één woord een giftig boek, dat geen andere bedoeling heeft dan om elke geloolswerking te dooden, en het besef van hoogere dingen uit te spotten. Waar gaan wij, met zulke pers-produc ten heen! Wat moet er, onder den invloed daarvan, van ons arm volk worden? Durfden wij iets uit de reeds verschenen afleveringen over te drukken, onze lezers zouden rillen over al hunne leden Zij zouden ongetwijfeld dit uummer van ons blad voor huune kinderen verbergen, maar zij zouden ook zeker de vraag aan zich zeiven en anderen stellen wat moet er gedaan worden om het gif. dat door de pers onder ons volk wordt verspreid, tegen te gaan Maar wij durven niets over te nemen, niets af te drukken. Want wij kuunen geen bladzijde vinden, waarin de belaching van het heilige, van het Goddelijke zoo is ingeperkt, dat men het kan laten lezen. En de plaatjes Zij moeten grappig zijn. De bijbelsche geschiedenis, zelfs het schep- pings-verhaal wordt geïllustreerd. Maar hoe? a-Grappig* b v. wordt de Schepper van hemel en aarde voorgesteld. En zoo wordt de spot met het heilige nog dieper in het menschelijke hart ingedreven Het is in één woord een Satanisch boek, dat den Vorst der duisternis dient. Christenvolk van Nederland, waakt Gemeenteraadsvergadering. De BURGEMEESTER der gemeente S o m- m e 1 s d ij k mankt bekend, dat eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen VVoens- dag, den 25 September 1907, des namiddags ten zeven ure. Sommelsdijk, den 23 Sept. 1907. De Burgemeester, DE GRAAFF. ISEKENOMAKIAIG. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Sommelsdijk, brengen ter openbare kennis, dat op 16 September 1907 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Catharina Geers, van beroep dienstbode, wonende te Oude Tonge; om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein in de navolgende lokaliteit: de oostelijke voorkamer van het per ceel, kadastraal bekend gemeente Sommelsdijk, Sectie B, No. 1806, plaatselijk gemerkt A No. 299 en gelegen aan den Oostdijk aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bü Burgemeester en Wethouders inbreDgen. Sommelsdijk, den 21 Sept. 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF» Ver-visie-llgging opgaven van Candielaten. De BURGEMEESTER der gemeente Som- me lsd ijk maakt bekend: dat de bij hem ingeleverde opgaven van candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van ééne plaats in den gemeenteraad evenals het door hem opgemaakte proces-verbaal van sluiting der candidatenlijst, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afschriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Sommelsdijk, den 23 Sept. 1907. De Burgemeester voornoemd, DE GRAAPF. Stemming voor den Gemeenteraad. r.,^1 BURGEMEESTER der gemeente Som melsdijk brengt ter openbare kennis, dat op Donderdag 3 October aanstaande, van des mor- geus acht tot des namiddags vijf uren, de stem ming zal geschieden ter vervulling van ééne plaats in den gemeenteraad. De candidateD, in alphabetische volgorde zijn GRAAFF DE K. KIEVIET D. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 1