Wi ss eiser Ij. llecliis/iiiSien. l7erlio«plsiire?s. Cïeiiieiifd Xicuw§. uit werkgevers bestaande onder-vereenigingen. Deze geheeie organisatie is dus enkel en alleen door en voor de daartoe behoorende industrieele werkgevers gevormd. Zij werkt zuiver onderling, zonder aandeelhouders, dividenden en tantièmes en hoewel de Centrale de administratie van alle Onder-Vereenigingen voert, is zij allerminst een administratiekantoor in den gebruikelijken zin van het woord. Wel hebben die industrieele werkgevers gezamenlijk voor het omvangrijke administratieve werk, dat hun de Ongevallenwet veroorzaakt, een aantal ambtenaren aangesteld, die gehuisvest zijn in een, ook nog voor andere doeleinden gebruikt gebouw Singel 130, Am sterdam. Wat is natuurlijker dan dat het Comité, waar aan in het kort, de taak van de bestudeering en voorbereiding eener onderlinge ongevallen verzekering is opgedragen, zich om voorlichting wendt tot eene dusdanige organisatie sinds jaren bij de Industrie bestaande. Hiertoe bestond te meer aanleiding, waar een der tot de Centrale Werkgevers Risico-Bank behoorende Risico Ver- eenigingen, zich reeds op landbouwgebied be weegt wij bedoelen de „Onderlinge Risico-Ver- eeniging uit den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond (F. N. Z.)" waarvan circa 260 coöpe ratieve zuivelfabrieken in ons land lid zijn. Iin vandaar dan ook dat het Comité beproefd heeft en daarin gelukkig i» geslaagd, om tijdelijk zijn Bureau te mogen vestigen in een der leeg staande lokalen van voorbedoeld gebouw Singel 130. Verkeerdelijk is hieruit opgemaakt, dat het Comité als vaststaand aanneemt, dat een even tueel te vormen onderlinge Landbouw-organisatie deel zoude moeten uitmaken van, of althans in eenige verbinding zou moeten staan tot de onderlinge industrieele organisatie, met name de Ceutrale Werkgevers Risico-Bank. Daaromtrent is, hetzij hier uitdrukkelijk geconstateerd, niets beslist. Vooreerst laat de tegenwoordige organi satie van de Centrale Werkgevers Risico-Bank eene zoodanige combinatie met den Landbouw niet toe. Maar al zoude dit later ook wel het geval worden, dan nog is het de vraag of eeDe onderlinge verzekerings-organisatie van den Landbouw, al zoude zij op dezelfde beginselen moeten berusten als die voor de Industrie, in onderdeelen niet op andere wijze zal moeten worden ingericht, dan thans met de Centrale Werkgevers Risico Bank het geval is. Zooals gezegd, behoort de bestudeering van dit alles tot de taak van het Comité. Voorts zij nog opgemerkt, dat de samenstelling van het Comité, hoewel het zijn arbeid reeds heeft aangevangen, nog niet definitief is, aan gezien volgens het Statuut voor de Besturen van alle belangrijke Landbouworganisaties de gelegenheid tot toetreding open staat. Ten slotte wenscht het Comité uitdrukkelijk te verklaren, dat zijn Secretaris, de heerP.Teu- nissen, niet behoort tot het personeel der Centrale Werkgevers Risico-Bank, noch met haar in eenige finantieele relatie staat. Wel heeft, zooals hier boven is gezegd, het Comité zijn Bureau in het zelfde gebouw waarin de Centrrle Werkgevers Risico-Bank is gevestigd. Het Comité K. Cz. DE BOER, te Assendelft, Voorz. Holl. Mij. van Landbouw. Mr. H.J.DOU DE VAN TROOSTWIJK, teNieu- wersluis,, Onder-Voorz Gen. v. Landb. en Kr. te Utrecht. M. VAN DOORN1NCK, te Olst, Geld-Overijss. Mij. van Landb. C. J. KNEPPELHOUT VAN STERKENBURG, te Driebergen, Gen v. Landb en Kr Utrecht. G. KRUSEMAN, te Houtrijk en Polanen, Holl. Mij. van Landb. G. C. LUNSINGH MEYER, te Assen, Gen. v. Landb. in Drente. Mr. J. H. ROESSINGH, te Hoogeveen, idem. A. W. SCHOLTEN, teNijbroek, Geld.-Overijss. Mij. van Landb. W. STORK, te Hengelo Overijss.Mij. v.Landb. J. P. WIERSMA, te Ferwerd, Waarn. Voorz„ der Fr. Mij. van Landb. M. H. GRATAMA, Plaatsverv. Lid, te Assen, Gen. van Laudb. in Drente. C. J. SCHIMMEL, Plaatsverv. Lid, te Voort- huizen, Geld-Overyss. Mij. van Landb. P.TECNISSEN, te Amsterdam, Secretaris. Mijnheer de Redacteur Aan alle Prot. Christelijke Handelsreizigers. Collega't Gij zult wel met ons eens zijn, dat de handels reiziger niet minder dan andere arbeiders werkt onder omstandigheden, die dringende verbetering eischende onlangs gehouden enquête heeft dit ten allen overvloede nog eens overduidelijk be wezen. Immers, die enquêtte bracht aan het lieht: hoe vaak de handelsreiziger in dienst wordt genomen om de clientèle uit te breiden, om, als hem dat goed gelukt is, plaats te moeten maken voor een ander, die wel minder geschikt, maar dan ook met heel wat minder tevreden is; hoe vaak de handelsreiziger in zijn streven om voor zich en de zijner het dagelijks brood te verdienen ten zeerste bemoeilijkt wordt door het zoogen. concurrentie-beding, enz. De eenige weg om deze en andere misstanden te doen wegnemen, is de vakorganisatie.^ Wat langs dien weg mogelijk is, blijkt dagelijks in andere vakken. Dat al wat vasthoudt aan den Christus der Schriften niet op zijn plaats kan zijn in de z.g. neutrale vakvereeniging, maar zich samen heeft te voegen in ééne organisatie naar Christelijke beginselen, heeft de geschiedenis voldoende be wezen. De Christelijke arbeiders willen niet de diensten van breekijzers verrichten, neen, de anti christelijke elementen in de z.g. neutrale vak beweging zijn het, die als breekijzers dienst doen en de christelijke arbeiders dwingen zich afzon derlijk te vereenigen. Maar, nu deze zich dan ook afzonderlijk ver- eenigden, hebben zij te toonen,dat zij, in de kracht des Heeren, willen arbeiden. Dat zij met kracht opkomen voor de eere Gods op het terrein van het sociale leven, maar ook met niet minder kracht^jverken voor den socialen vrede Hiertoe wekken wij ook u. collega'sop Wjj zijn de meening toegedaan, dat het in het belang van den handelsreiziger is, dat hij zich niet alleen met zijne mede-handelsreizigers ver- eenigd, maar ook met de kantoorbedienden. Handelsreizigers en kantoorbedienden toch hebben beide vele gemeenschappelijke belangen en om die belangen met te meer kans van slagen te dienen, is het noodig, dat zij zich hechter dan federatief aaneensluiten. Door die hechtere aan eensluiting wordt eene organisatie verkregen, die groot en sterk als zij is, véél zal kunnen doen in het belang van handelsreiziger en kantoor bediende beide. Gezegde meening deelt met ons de Nederland- sche Yereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbediendenvandaar dat ondergeteeken- den en meerdere collega's zich bij die Vereeni- ging aansloten en U, collega's, met aandrang opwekken ons voorbeeld te volgen. Ge zult waarschijnlijk zeggen „Volkomen waar dat wij met de kantoorbedienden vele belangen gemeen hebben, doch daarnaast zijn er nog, spe ciaal ons vak en beroep betreffende. Onze positie ten opzichte van den patroon, onze arbeidsvoor waarden zijn soms van zoo geheel anderen aard dan die der kantoorbedienden". En dan antwoor den wij UGy hebt gelijk, doch ook daarvoor wil de Nederl. Vereen, van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden zorgen Zij wil, dat hare leden-handelsreizigers zioh nog nauwer aaneensluiten door het vormeu eener vakgroep voor handelsreizigers. Die vakgroep behartigt die belangen, welke speciaal de önze zjjn, die vakgroep heeft haar eigen Bestuur, ter wijl in elke afdeeling van de Vereeniging eene afdeeling van de vakgroep kan worden opge- vischt. Ge zult ons moeten toegeven, dat zoodoende onze belangen op de meest serieuze wijze worden behartigd. De oprichting van de Nationale Vakgroep voor Handelsreizigers van de Ned. Vereen, van Christ. Kantoor- en Handelsbedienden zal eerstdaags plaats hebben. Door het Dagelijks Bestuur van genoemde Vereeniging werden wij uitgenoodigd de vorming der vakgroep ter hand te nemen en de zaken te leiden totdat eene algemeene verga dering van Christel. Handelsreizigers een defini tief bestuur zal hebben gekozen en een reglement vastgesteld. Die vergadering is door ons bepaald op Zaterdag 28 September e.k. des voorm. te 11 uur te Arnhem in het Militair Tehuis (Driekoningenstraat) en U allen collega's noodigen wij bij deze met aandraag uit, deze vergadering bij te wonen. Beschouwd deze als een persoonlijke uitnoodiging. Bezoekt niet alleen onze vergadering op 28 Sept., doeh meldt U tevens als lid bij ons aan, en wekt ook anderen daartoe op. Want nog steeds blijft het waar, dat, wat de enkeling niet vermag, te eeder bereikt wordt naar mate alle gezamenlijk werkzaam zijn voor één doel. De Heer onze God zegene ons werk tot verbe tering van het lot der handelsreizigers, tot ver sterking der christelijke vakbeweging. Maar bovenal geve Hij, dat ook door ons Zijne eere op het terrein van het sociale leven worde be vorderd. De Commissie tot vorming der Natio nale Vakgroep voor Handelsreizigers in de Nederl. Vereeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden D. GILHUYS, Rotterdam, Voorzitter. J. KIPPERS, Nieuweroord, Peuningm J. DORREPAAL, Haarlem. W. MUIDERMAN, De'venter. H. J. G.FURDA, Deventer, Secretaris. Sallandstraat 52. Middelharnis. Alhier aangekomen de vischsloepen «Hendrika Adriana« st. H. Jordaan met jo ton en «Middelharniso: st. J. de Korte met 51 ton Zoutevisch. itrrontiisscmcnts-Kcchtbank (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 17 September. Heden werden de volgende vonnissen ge - wezen Vrijgesproken werd H. P. v. d. V,, 17 jaar, arbeider te Middelharnis, beklaagd geweest van bedreiging. L. v. d S., 43 jaar, broodbakker te Zuid- land, wegens eenvoudige beleediging, tot f 3 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. Zaterdag 21 Sept. 1907 des avonds voor 6 uur ten kantore van Notaris van Schouwen te Goedereede, inlevering van inschrijvings- biljetten der Verhuring van 8.23.08 H. A. (17 Gemeten 277 Roeden v. M.) bouwland te Stellendam, in kavel 1 van den Halspolder in een perceel eigendom van den Heer G. Jansen te Rotterdam. Notaris VAN SCHOU WEN. Op Woensdag, 25 September 1907, des avonds 7 uur in liet Hö'el Spee te Sommels- dijk; Inzet van een Heerenhuis met tuin en Dakhuis, twee land'rouwscburen, twee arbei derswoningen, eeu tuin en een perceel open terrein, gelegen aan de Voorstraat, de Achter straat den Dorpsweg en de Ivrakeelstraat, te Sonimelsdijk, ten verzoeke van de Erven van den Heer J. B. Mijs. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag, 26 September 1907 des avonds 7 uur, in hel Hotel Spse te Sommels- dijk: Inzet van een woon- en winkelhuis met erf aan den Binnenweg te Sommelsdijk, kad. Sectie B. no. 1928, groot 2 aren 37 centiaren, ten verzoeke van J. Buurveld Cz. aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op Vrijdag 27 Stpl. 1907 's avonds 7 uur in het hotel Meijer te Middelharnis, verhu ring van 6 perceelen tiendvrij bouwland in den polder de Westplaat te Sommelsdijk sa men groot 8.9560 H. A. of 21 geni. 9 roeden Rijnl. maat voor den Heer G. Joppe Cz. te Goedsreede. Notaris VAN BUUREN. Op Woensdag, 2 October 1907 de3 avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk; Afslag van een Heerenhuis met tuin en pak huis, twes landbouwschuren, twee arbeiders woningen, een tuin en een perceel open terrein, gelegen aan de Voors'raat, de Achterstraat, den Dorpsweg en de Ivrakeelstraat te Som melsdijk, ten verzoeke van de Erven van den Heer J. B. Mijs. Notaris VAN BUUREN. Op Donderdag, 3 October 1907 des avonds 7 uur, in het Hotel Spee te Sommelsdijk Afslag van een woon- en winkelhuis met eif aan den Binnenweg te Sommelsdijk, 'kad. Sectie B. no. 1928, groot 2 aren 37 centiaren, len verzoeke van J. Buurveld Cz. aldaar. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 10 Oct. 's nam. 4 uurInzet van een woonhuis c. a. aan den Straatdijk Ie Dirksland, in het logement van Brooshooft aldaar. Noiaris VAN SCHOUWEN. Donderdag 10 Oct. 's avonds 6 uur Inzet van 2 woonhuizen, bouwschuur 0. a. te Stel lendam, in het logement van Troost aldaar. Noiaris VAN SCHOUWEN. Donderdag 17 Oei. 's nam. 4 uur Afslag van een woonhuis c. a. aan den Straatdijk te Dirksland in het logement van Brooshooft aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Donderdag 17 Oct. 's avonds 6 uur Af slag van 2 Woonhuizen, bouwschuur c. a. te Stellendam in het logement van KnopS aldaar. Notaris VAN SCHOUWEN. Een telegiam uit Hango meldt, dat •liet Russische Keizerlijk jacht '/Standard" nog steeds op de rots vastzit, en dat de experts vreezen dat het schip zal doorbre ken wanneer de temperatuur verandert of begonnen wordt met het leegpompen. De Fiusche pers begrijpt niet, waarom het jacht i< gebracht in een nauwe doorvaart, voor schepen met geriugen diepgang be stemd De Novoje Wremja geeft de schuld daarvo r aan de Einsche loodsen maar de Roess houdt vol dat de loods voor de on diepe doorvaart gewaarschuwd heeft en de gezagvoerder van het jacht, admiraal Nilofl' verantwoordelijk van het gebeurde. De kosten van lichten en reperatie zullen meer dan 2 millioen roebels bedragen. Het mag een wonder geacht worden, dat de ketels niet zijn gesprongen door den schok. Opgravingen op de plaats van het oude Jericho hebben belangrijke resultaten opgele verd. De leider der werken, prof. Seilia uit Weenen, vond allerlei overblijfselen van oud- Kanaanitisohe beschaving, ook fondamenten van een gebouw waarvan men niet weet waartoe het gediend heelt. Voorts zijn in de Jeruel-vlakte do resten van een Arabisch kasteel, eeu put, en e n groot archief vau tafeltjes mat spijkerschrift ontdekt. De politio te Lissabon heeft in eeu gang van de oude Romeinsche waterleiding 8 lijkeu gevonden, meerondoeis half onthouden, eu verder een grooten hoop menacholijko beenderen. Daar door worden versoheidene, tot nu toe niet op- gehelderdo verdwijningen van Lissabonnovs ver klaard. De politie heeft namelijk bewijzen in handen, dat de gang het hoofdkwartier iigoweest van een moordenaarsbende, waar de slachtoffers ter dood gebracht 011 verstopt werden. Na oen woest goveoht zijn een uantal verdochten gear resteerd. Moordatmslag te Amsterdam. Maand ïgivond omstreeks ha'fuegen, heeft het mes weder eeu treurige, rol gespeeld in een te kwader ure ontslanen twist tusschen twee vroegere vrienden den 39- j irigeu K. W. J. Htvemutn, wonende op het Rusland, en W. van den Bsrg, op de Muidergracht te A'dam womtchtig. De berichten over de oorzaak van den twist loopen uiteen. Volgens sommigen ving hij aan met een vvoordenstrij I over honden anderen beweren dat ook hier weder het «cherohez la femme// gelden moet. Hoe dit zij, zeker is, dat op straat de twist zoo hoog liep, dat op de Muider gracht bij de Kerklaau Van den Berg plotseling een dolk of dolkmes, in elk ge val een zeer scherp voorwerp te voorschijn haalde eu daarmede Havemann een steek in de rechterborsthelft toebracht. Het wapen drong door Havemanu's kleederen, door boorde den bors hand en raakte de long, zoodat een ernstige inwendige verbloeding ontstond. Na in een naburige automobiel- garage te zij/t binnengedragen, waar hem de eerste geneeeskundige hulp werd ver leend, werd het slachtoffer naar het Neder landsen Israëiietische Ziekenhuis op de Nieuwe Keizersgracht overgebracht, waar zijn verwonding werd bevonden levensge vaarlijk te zijn en zjn toes'and hoogst zorgelijk werd-geacht. De mm was echter voldoende bij kennis om bij het voorloopig verhoor, hem eerst afgenomen - door den inspecteur J. H, Quanjer en den waarnemenden commissaris 111 de 2e sectie, den heer A, Kammer, later ook door den Officier van Justitie, Mr. Baart de la Faille, de hem gestelde vragen te beantwoorden. De dader wist, na den moordaanslag te hebben gepleegd, te ontkomen door op een de Middeulaan passeerden wagen van lijn 9 te springen. Maandagavond was de dader nog niet gevat. Een vaandel zoek. Men meldt uit Leiden aan het »Hbl.« Het regimentsvaandel van het 4e reg. te Leiden is op geheimzinnige wijze verdwenen. Het is van den stok afgescheurd en dit is ver. moedelijk geschied in het kamp van Zeist. Daar is het vaandel geplaatst op een zooge- naamden vaandelstoel van zoden en stond het zooals gewoonlijk, altijd onder bewaking van een schildwacht. Een der schildwachten heeft dus zijn plicht verzaakt of is mede in het complot geweest. Men heeft hier denkelijk te doen met een uiting van anti-militairisme of van ontevre denheid over te zwaren dienst. Op Koninginne dag was het vaandel nog ontplooid geweest en sinds dien tijd niet meer gebruikt. Men begrijpt hoe groot de ontsteltenis was toen men Zaterdag thuis gekomen in de kazerne tot de ontdekking kwam, dat deze daad van wandalisme was gepleegd. Een streng onder zoek is onmiddelijk mede door de politie inge steld en dit duurt nog steeds voort, zonder echter tot dusverre tot eenig resultaat te hebben gesteld. Het vaandel is indertijd door de Koningin persoonlijk uitgereikt. Dinsdag, bij de opening der Staten-Generaal moest ook het 4e regiment tegenwoordig zijn. Hoe dit nu moest gaan zonder vaandel, wist men niet. Het gerucht loopt, dat »ok het vaandel van het 10de regiment uit Haarlem is verdwenen of althans dat daarvan een stuk is afgescheurd Commentaar overbodig. Men schrijft uit het district Zevenbergen aan het «Centrum® het volgende, waarbij door dit blad de naam van den candidaat als niets ter zake doende is vervangen door Te Made stond op den stemdag voor het café tegenover het raadhuis een groote ton met jenever De ton droeg tot opschrift «Van voor de kiezers op Iedere kiezer die op stemde, kon zich naar hartelust met het verkwikkende vocht laven. Commentaar overbodig Als dat waar is, dan is inderdaad commen taar overbodig, zegt het blad, maar moet toch voor den goeden naam van het district, provincie en partij worden gehoopt, dat tegen zulke praktijken afdoende maatregelen zullen worden genomen. Een nieuw gebruik van een oud vervoermiddel. Er was iets bijzonders te zien op de markt te Alkmaar, dat algemeen de aandacht trok en waarom velen hartelijk hebben gelachen. Men zag n.L een boerinnetje, dat een vet var ken ter markt bracht in een kinderwagen I Om te voorkomen dat het beest zich uit zijn zonderlinge positie zou bevrijden was er netjes gaas over gespannen. Waarschijnlijk is het vooral aan dit eigenaardig vervoermiddel te danken, dat het varken zoo «vlug" van de hand ging. De verkoopster reed het zelfs naar de Waag tot groot vermaak van allen, die het zagen. («Alkm. Ct.«) Het Arnheuische faillissement. De ontvluchte directeur van de Arnhemsche Bankvereeniging Pliester Co., Coenraad Constant Lincker, alias Schmit, uit Arnhem heeft gelijk door de politie is vastgesteld in gezelschap van een jongmensch tot den gen Augustus in een hotel te Berlijn vertoefd. Hij verliet het hotel en gaf voor naar Keulen te vertrekken. Of zijn opgave juist is, staat niet vast. Op de aanhouding van Lincker is eene zeer hooge belooning gesteld. De najaarsexamens der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-Vereenigingen in Nederland zullen ptaals vinden op den 23 en 24sten Oct. e.k. en wel de voorbe reidende examens en de vakexamens in Neclerlantlsehe, Fransche, Duitsclie en Engel- sehe hunilelscorrespondentiexte Amsterdam en te Rotterdam, de vakexamens in boekhouden te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Groningen. Het inschrijvingsgeld voor deelneming aan de vakexamens bedraagt f 6 50 voor onge organiseerden en 1' 4.- voor georganiseerde!) per txuncMVak, dat voor deelneming aan de voorbereidende examens f 5. Prospecii, behelzende o.m. de volledige voorwaarden lot deelneming aan de Federatie- examens, alsmede invullingsform dieren, kan nen worden afgehaald bij Brinkman Zoon, boekhandelaren Heerengraeht 148 te Amster dam en aan liet Kam oor van //Mereurius//, Ged. Glashaven 7 te, Rjtterdam, terwijl zij op Verzoek gratis worden toegezonden door den Secretaris der Commissie, belast met (Je regeling der Federatie-examens, G. Smits, Postbu3 8 5 te Haarlem. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de deelneming aan deze examens zonder eenige beperking opengesteld is voor elkeen, die zich er voor aanm ;ldt, met uitzondering van onder wijzers en beroepsmilitairen. Hst bezit, van een schriftuur voor goed afgelegd voorbe reidend examen is dus niet verplich end ge- sleld. Russisch grondgebied. Weinigen zal het bekend zijn, schrijft men uit Bergen aan de //Alkm. Ccdal. de grond, waarop het Russisch gedenkteeken in deze gemeente is geplaats', eigendom is van hel. keizerrijk Rusland. Van dezen grond wordt jaarlijks f 0.15 grondbelasting betaald. De Russische gezant ie 's-Gravenhage, de heer Tchaiykow, moet Zondag j.l. bij het, bezoek aan Bergen, lachende gezegd hebben, dat hij dit bedrag maar uit zijn eigen zak betaa!dei Een gevonden paard. De //Msb.// vertelt Onder de gevonden vooi werpen, waarvan dagelijks ten poliiie-bureele opgave wordt gedaan, komen vaak zonderlinge stukken voor. Maar zoo vreemd een voorwerp als nu te Utrecht onder de gevondene is verzeild geraakt, komt men werkelijk niet iederen dag tegen. Immers sinds de paardenmarkt van 5 Aug. is nota bene een heel paard, een 8-jarige hit, achtergelaten en ais zoodanig door de poliiie gevonden, terwijl tot nu toe geen eigenaar zicii heeft opgedaan. De vier- voe'er op offieieeie wijze door de politie ondergebracht in de rubriek //gevonden voor werpen//, is door haar evenwel niet op het poiilieburau is een kastje, doch op het Vreebrug in een stal gedeponeerd. Nu komt het wel eens voor, dat na een paardenmarkt de paardenkoopers in een stadium zijn geraakt, om iets te vergeten, maar een heele hit Doodslag in ecu stationswacht kamer. In de derde klasse wachtkamer van het Hollandsche Spoorstation te Den Haag heeft in den nacht van Ztterdag op Zondag een geval van mishandeling met doudelijken ailoop plaats gehad. Twee personen, een los werkman heeft daarbij zijn slachtoffer een klap met een stok gegeven, zoodat deze kort daarop overleed. Omtrent de bijzonderheden van dit misdrijf wordt nog medegedeeld, dat de verslagene den andere moet hebben gesard toen deze zich op eeu der banken te slapen wilde leggen. De dader, daarop in drift ontstoken, heeft een bezem gegrepen en met den steel daarvan den ander schijn baar onbeteekenend wondje aan het hoofd toegebracht. Na de wonde te hebben uitgewasschen, heeft deze laatste zich eveneens te slapen gelegd in de wachtkamer. Toen men hem wilde wekken, bleek hij overleden. De daderl een min van 45 jaar, is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Het lijk van den verslagene is ter gerechtelijke schouwing naar Leiden vervoerd. Onder de stoomtram. Men schrijft aan de //Ass. Ct. d.d. 16 Sept: Hedennacht geraakte op de Garst te Winschoten de 18 jarige Dirk Kam.an, een zoon van een arbeider uit de Eugeische Laan aldaar, onder de stoomtram. Het linker benedenbeen brak, ook het hoofd werd zeer verwond. Weeselijk verminkt werd htj opgenomen en door den heer van Olm, arts, verbonden. Hedenmorgen is de ongelukkige per brancard mar Groningen verzonden. De toestand is gevaarlijk. Eeu doode Genoot de paardentram Maandag te Utrecht bij haar laatste ritten groote belangstelling van de zijde van het publiek, een clubje studenten gaf in de Nobelstraat eveneens van zijne belangstelling blijk. De laatste wagen naderde en hierop hadden de jongelui het gemunt. In een ommezien was de tram bestormd en uit de rails gelicht met de bedoeling om naar de sociteit aan 't Janskerkhof te worden over gebracht. Voor rouw decor was gezorgd in den vorm van een sober zwart vlaggedoek. De doodenmarsch werd op de trom uitgevoerd. Eenigen zaten reeds boven op de iinperaal, toen de politie kwam en het snoode plan in duigen wierp. Onder geleide van een politieagent is de laatste tramwagen daarop netjes naar de remise aan het Maliestation overgebracht. Het geheeie bedrijf is thans stop gezet en de paarden wachten rustig den dag af, waarop zij onder den ljamer zullen worden gebracht. De rattenvangers van Parijs. Parijs wemelt van ratten enhetgemeente- bestuur is thans op het lumineuze denk beeld gekomen van dezen nood een deugd te maken. De jacht op ratten werd doodeen voudig verpacht- aan iemand, die voor deze liefnehberij eeu aanzienlijk sommetje over had. De man nu heeft op zijn beurt een heel leger rattenvangers in dienst genomen. Overal in ,de stad ziet men vallen, daar levend gevangen ratten 't meest in tel zijn. De djeren worden naar Engeland geëxporteerd, waar men ze gebruikt om de honden op de jacht naar veldratlm af te richten. Dronken naar de eeuwigheid. Uit Haarlem meldt men: Zwarte Ko, een bekend straattype, werd dronken aan het politiebureau gebracht, kreeg daar een toeval en is kort daarna in het gasthuis overledtn. De inktwerper te Amsterdam. Door de recherche te Amsterdam is aange houden een zekere J. B., een I8-jarige kan toorbediende, die verdacht wordt de beruchte inktwerper te zijn. Genoemd jongmensch zal met versch lllende dames, die van zijn wan daden hebben te lijden gehad, gecon troleerd worden, 't Is te hopen, dat de ijverige recherche den rechten man heeft ge val. Rij het spelen verongelukt. Bij het spelen aan eene ophaalbrug op de Nieuwe Haven te Gouda isM aandagnamiddag de 10-jarige G. de Jong, wonende aan de Vrouwensteeg aldaar, van eene hoogte van circa 3 meter op de straat gevallen. In deer- niswaardigen toestand werd iiij naar huis gebracht, alwaar Dr. Spruijc schedelbreuk constateerde Een paar uren later oyerleed hij aan de gevolgen van den val. Van don overhoord gevallen passa gier. De passagier, die Vrijdagavond op de Weslerschelde van de Harwichboot //Colchester// overboord gevallen is en die niet'egenstaande alle pogingen daartoe in het werk gesteld, niet gered kon worden, is later toch nog gered geworden door de bemanning van de Engelsche sloep //Briton//, van Antwerpen te Southampton. Doordien hij op een boei was erecht gekomen, was de man echter gewond. Hij werd te Vlissingen uan wal gebracht. moordaanslag. Men meldt- uit Enschedé: In het naburig Glanetbutg had Zater dagavond een brutale moordaanslag plaats. Terwijl de dochter van den ai beider Hiarma, wonende aau de grens, zich te bed wilde begeven, werd van af den weg door een ruit een revolverschot op haar gelost en drong de kogel het meisje in de borst. De vermoedelijke dader, zekere F. e«n berucht individu, heeft de wijk naar Uuitschland genomen. Hoewel de wonde zeer ernstig is, be staat er gelukkig geen levensgevaar voor het meisje. Verdronken. Vrijdagnacht heeft te Deventer een ongeval plaats gehad dat aan 2 menscben het leven heeft gekost. Donderdag waren ondertrouwd F. J. de Ster cn B. H. Bronswyker. Beiden zijn Vrijdagnacht in de Handelskade verdron ken. Men vermoedt dat zij, terugkeerende van een partijtje, aan den kant van de gracht in het gras zijn gaan zitten en zoo te water zijn geraakt. Beiden waren aan een industrieele inrich ting werkzaam. Omtrent dit ongeval schrijft men nog aan het //Hold.// Vrijdagnacht om 1 uur hoorde een op wacht staande infanterist achter de kazerne een noodkreet waarvan hij onmiddelijk ken nis gaf aan de kazernewacht. De politie ge waarschuwd stelde ter plaatse een onderzoek in en haalde even daarna uit de gracht een meisje op. De politie en eenige militairen hebben tevergeefsch getracht de levensgeesten op te wekken en de inmiddels geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Later werd ook de jonge man opgehaald, Te Dreumel is Vrijdag een 10-jarige jongen bij het hengelen verdronken. Een zweiiiongeluk te Katwijk aan Zee. Donderdagmiddag te ongeveer 5 uur waren eenige jongelieden uit Leiden in de zee aan het zwemmen. Eensklaps kwamen ze, misschien door den stroom mei gevoerd, in te diep water. Drie hunner konden nog gered worden, doch de andere twee zijn verdronken. Tot tegen den avond is men nog bezig geweest naar de lijken te dreggen, doch tevergeefsch. De namen der verdronkenen zijn Van Heus- den, 15 jaar, wonende op de Geerengracht, en Neuteboom, 16 jaar, wonende in de St. Jorissteeg. Voor de woningen hunner zoo zwaar be proefde ouders stond het Vrijdag den geheelen dag vol van menscben op het gerucht dat de lijken der ongelukkigen waren aangespoeld, en naar Leiden werden vervoerd. Zoowel het oen als het ander bleek echter onjuist. Uit Katwijk werd ons Vrijdag geseind, dat het lijk van Neuteboom is opgevischt. (//L. Dbld.//) Voor het ontslagen trampersoneel. Vrijdagmiddag vervoegde zich ten kantore van den directeur der Utrechtsche tram een dame, die een bedrag vun f125 beschikbaar stelde ter uitdeeling onder het personeel der maatschappij, morgen na afloop van den dienst de geefster, d e haar naaha geheim wilde houden, voegde er aan toe, dat zij dit geld wenschte te geven als een blijk van waar deering van de beleefdheid, die zij steeds van de trambeambten had ondervonden. Ztjn onze inlichtingen juist, ^dan worden er door eenige invloedrijke stadgenooten pogingen aangewend voor het personeel bijeen te krijgen, en zijn er tot doet circulaires ver spreid. (//U. D.//) Een ernstig ongeluk vond -Zaterdagavond omstreeks 7 uur op de spoor lijn te NuonenTongelre (bij Eindhoven) plaats. Ter hoogte van wachtpost 43 kropen twee meis jes onder de afsluitbooinon \an den overweg door, juist toen van do eene zijde de persouen- trein uit Eindhoven naderde, en uit de andere richting een goederentrein van Helmond in aantooht was. De goederentrein reed de meisjes

Maas- en Scheldebode | 1907 | | pagina 4